s
Οίκοι και καρμικές σχέσεις
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Results 1 to 4 of 4
  1. Οίκοι και καρμικές σχέσεις

    Έχω διαβάσει πολλές φορές (πιο πρόσφατα σ'ένα άρθρο του κυρίου Άρχου) για τον σημαντικό ρόλο του 12ου, 8ου, ακόμα και του 4ου οίκου κατά την μελέτη μιας καρμικής σχέσης (πέρα από άλλες αστρολογικές ενδείξεις, π.χ. δεσμοί σελήνης, Κρόνος κ.ο.κ).

    Δεν μπορώ όμως να καταλάβω που βρίσκονται "οι διαφορές";
    Αυτό το γενικό "η παρουσία πολλών πλανητών (ή των τάδε πλανητών) στον 12ο (ή στον 8ο) οίκο είναι ισχυρή ένδειξη καρμικότητας", που διαβάζω σε πολλά άρθρα, χωρίς όμως να επισημαίνονται οι διαφορές των δύο οίκων (και της επίδρασης των πλανητών που φιλοξενούνται σ'αυτούς),τείνει να συγχωνεύσει ερμηνευτικά τους δύο οίκους (ή τους τρείς αν προσθέσουμε και τον 4ο) σε έναν.

    Τελικά ποιός ο ρόλος και οι διαφορές αυτών των οίκων στην μελέτη μιας καρμικής σχέσης;

    Ευχαριστώ πολύ.

  2. #2
    Join Date
    Jul 2005
    Όνομα:
    Χρήστος
    Location
    Αθήνα
    Posts
    962

    Re: Οίκοι και καρμικές σχέσεις

    Υπό την έννοια της καρμικότητας να ξέρετε ότι ο 12ός είναι ο σχετιζόμενος πιο πολύ γιατί σύμφωνα με την κλασσική αστρολογία υποδηλώνει το παρελθόν μας λίγο πρίν την νέα ζωή μας που είναι ο ωροσκόπος μας.
    Όσοι ασχολούνται με την καρμική κοιτούν στον 12ό άν υπήρχε κάποια επαφή με το άτομο.

    Γενικότερα όμως δέν υπάρχουν συγκεκριμένοι οίκοι καρμικοί και αυτο για διάφορους λόγους και το πιο σημαντικό θα τον αναλύσω τώρα.

    Όταν θέλουμε να αναλύσουμε το ερωτικό προφίλ ενός ατόμου δεν κοιτάμε μόνο την αφροδίτη και τον Άρη ούτε μόνο τον 5ό οίκο και αυτό γιατί αν το άτομο έχει χαμηλή αυτοεκτίμηση ( 2ος) η δεν παίρνει συναίσθημα (11ος) η ακόμη χειρότερα δεν πήρε πράγματα σε μικρή ηλικία που θα τον κάνουν να πατήσει στα πόδια του (8ος) είναι λογικό να μην μπορεί να έχει μία καλή σεξουαλική ζωή.
    Ή άν έχουμε ένα χτυπημένο 7ο οίκο η 4ο 10ο δηλαδή οι σχέσεις με γονείς γνωρίζοντας ότι για την ανθρώπινη προσωπικότητα η σχέση με τους γονείς είναι μεγάλης σημασίας τότε όσο καλό 5ο και να έχουμε το άτομο θα έχει προβλήματα συναισθηματικά.

    Επι του προκειμένου ο 4ος συμβολίζει το πρωταρχικό ξεκίνημα επειδή σύμφωνα με την εσωτερική αστρολογία το ζώδιο του Καρκίνου είναι το ζώδιο της ενσάρκωσης οπότε και δηλώνει τους λόγους για τους οποίους κάποιος κατέβηκε σε αυτό τον κόσμο ξανά. Ενώ ο 8ος είναι θα λέγαμε η ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ όχι όμως της Παρθένου ( διάβασε μυθολογία Αστρέας) ούτε του Ζυγού ( ανθρώπινοι νόμοι) αλλά της συμπαντικής αλήθειας και της ισορροπίας μεταξύ Θανάτου και ζωής.
    Σύμφωνα με τους εσωτεριστές η δύναμη του ατόμου σε αυτή τη ζωή έχει να κάνει άμεση σχέση με τη συμπαντική δικαιοσύνη η οποία σύμφωνα με πολλούς εκτός απο τον 8ο οίκο έχει να κάνει σχέση και με την γεωκεντρική θέση του αστερισμού του Δράκοντα. Οπότε όσοι ενδιαφέρονται μπορούν να δούν την ακμή του 8ου και τον κυβερνήτη του 8ού σε όψη με τον αστερισμο του Δράκοντα και συγκεκριμένα με το αστέρι HR 6705 HD164058 η αλλιώς κεφαλή του Δράκοντα.
    [I]Στο τέλος να έχετε ζήσει αυτά που θέλετε και αξίζετε!

  3. #3
    Join Date
    Mar 2007
    Όνομα:
    Ντίνα
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    153

    Re: Οίκοι και καρμικές σχέσεις

    Quote Originally Posted by Χρήστος ¶ρχος View Post
    Υπό την έννοια της καρμικότητας να ξέρετε ότι ο 12ός είναι ο σχετιζόμενος πιο πολύ γιατί σύμφωνα με την κλασσική αστρολογία υποδηλώνει το παρελθόν μας λίγο πρίν την νέα ζωή μας που είναι ο ωροσκόπος μας.
    Όσοι ασχολούνται με την καρμική κοιτούν στον 12ό άν υπήρχε κάποια επαφή με το άτομο.

    Γενικότερα όμως δέν υπάρχουν συγκεκριμένοι οίκοι καρμικοί και αυτο για διάφορους λόγους και το πιο σημαντικό θα τον αναλύσω τώρα.

    Όταν θέλουμε να αναλύσουμε το ερωτικό προφίλ ενός ατόμου δεν κοιτάμε μόνο την αφροδίτη και τον Άρη ούτε μόνο τον 5ό οίκο και αυτό γιατί αν το άτομο έχει χαμηλή αυτοεκτίμηση ( 2ος) η δεν παίρνει συναίσθημα (11ος) η ακόμη χειρότερα δεν πήρε πράγματα σε μικρή ηλικία που θα τον κάνουν να πατήσει στα πόδια του (8ος) είναι λογικό να μην μπορεί να έχει μία καλή σεξουαλική ζωή.
    Ή άν έχουμε ένα χτυπημένο 7ο οίκο η 4ο 10ο δηλαδή οι σχέσεις με γονείς γνωρίζοντας ότι για την ανθρώπινη προσωπικότητα η σχέση με τους γονείς είναι μεγάλης σημασίας τότε όσο καλό 5ο και να έχουμε το άτομο θα έχει προβλήματα συναισθηματικά.

    Επι του προκειμένου ο 4ος συμβολίζει το πρωταρχικό ξεκίνημα επειδή σύμφωνα με την εσωτερική αστρολογία το ζώδιο του Καρκίνου είναι το ζώδιο της ενσάρκωσης οπότε και δηλώνει τους λόγους για τους οποίους κάποιος κατέβηκε σε αυτό τον κόσμο ξανά. Ενώ ο 8ος είναι θα λέγαμε η ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ όχι όμως της Παρθένου ( διάβασε μυθολογία Αστρέας) ούτε του Ζυγού ( ανθρώπινοι νόμοι) αλλά της συμπαντικής αλήθειας και της ισορροπίας μεταξύ Θανάτου και ζωής.
    Σύμφωνα με τους εσωτεριστές η δύναμη του ατόμου σε αυτή τη ζωή έχει να κάνει άμεση σχέση με τη συμπαντική δικαιοσύνη η οποία σύμφωνα με πολλούς εκτός απο τον 8ο οίκο έχει να κάνει σχέση και με την γεωκεντρική θέση του αστερισμού του Δράκοντα. Οπότε όσοι ενδιαφέρονται μπορούν να δούν την ακμή του 8ου και τον κυβερνήτη του 8ού σε όψη με τον αστερισμο του Δράκοντα και συγκεκριμένα με το αστέρι HR 6705 HD164058 η αλλιώς κεφαλή του Δράκοντα.

    Δηλαδή κ.¶ρχο στο δικό μου χάρτι συναστρίας, αν κατάλαβα καλά, το γεγονός ότι ο Ήλιος μου, ο Ερμής μου και το Βέρτεξ μου πέφτουν στον 8ο οίκο του και η Σελήνη μου, ο ¶ρης, ο Δίας και ο Ποσειδώνας στον 12ο οίκο του δίνουν αυτή την έννοια της καρμικότητας; Εκείνος έχει μόνο το Δία και τον Ουρανό του στον 8ο οίκο μου και κανέναν στο 12ο μου. Παίζει ρόλο νομίζω αυτό, έτσι δεν είναι;
    Συγγνώμη αν σας κούρασα με τις μαζεμένες ερωτήσεις μου αλλά όταν παθιάζομαι με κάτι δεν μπορώ να συγκρατηθώ εύκολα (Ωροσκόπος στον Κριό και Αφροδίτη στο Σκορπιό)

  4. #4
    Join Date
    May 2008
    Όνομα:
    white
    Location
    by the sea...
    Posts
    152

    Re: Οίκοι και καρμικές σχέσεις

    Σύμφωνα με τους εσωτεριστές η δύναμη του ατόμου σε αυτή τη ζωή έχει να κάνει άμεση σχέση με τη συμπαντική δικαιοσύνη η οποία σύμφωνα με πολλούς εκτός απο τον 8ο οίκο έχει να κάνει σχέση και με την γεωκεντρική θέση του αστερισμού του Δράκοντα. Οπότε όσοι ενδιαφέρονται μπορούν να δούν την ακμή του 8ου και τον κυβερνήτη του 8ού σε όψη με τον αστερισμο του Δράκοντα και συγκεκριμένα με το αστέρι HR 6705 HD164058 η αλλιώς κεφαλή του Δράκοντα.[/QUOTE]


    πώς μπορούμε ακριβώς να δούμε αυτή την όψη;

 

 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads