s
[Συζήτηση] Η κοινωνική δόμηση της Αστρολογίας - Page 8
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Page 8 of 8 FirstFirst ... 4 5 6 7 8
Results 71 to 74 of 74
  1. #71
    Join Date
    May 2008
    Όνομα:
    Τίνα
    Location
    Πειραιάς
    Posts
    2,022

    Re: Η κοινωνική δόμηση της Αστρολογίας

    Νομίζω πως το κλίμα έχει βαρύνει και θα έπρεπε να ξέρουμε πότε μπαίνει μια τελεία σε όλες τις συζητήσεις. Προσωπικά θα την βάλω εδώ!

    θα συμφωνήσω με την Κάτια, έχει βαρύνει αρκετά το κλίμα και ήρθε η στιγμή να βάλω κι εγώ την δική μου τελεία. Ολοκληρώνοντας τις τοποθετήσεις μου θα ήθελα να προσθέσω κάτι το οποίο έχω γράψει αρκετές φορές μέσα στο φόορυμ. Για εμένα ο γενέθλιος χάρτης είναι πεπρωμένο με αυτόν γεννηθήκαμε και με αυτόν θα πορευτούμε ολόκληρη τη ζωή μας.

    Ένας χάρτης έχει απίστευτο δυναμικό, περιγράφει συμπεριφορές, αντιδράσεις, δυνατότητες, ευκαιρίες, δοκιμασίες και δίνει διεξόδους και επιλογές σύμφωνα με αυτό που είναι ο καθένας από εμάς. Ότι η θεωρία της κοινωνικής δόμησης μπορεί να μας κάνει περισσότερο συνειδητοποιημένους δεν θα διαφωνήσω, όμως για εμένα πάντα, εξίσου καλά μπορεί να το κάνει και η αστρολογία. Αν τώρα, η θεωρία της κοινωνικής δόμησης μπορεί να βοηθήσει συνδυαστικά με την αστρολογία θα είχε μεγάλο ενδιαφέρον να το δούμε στην πράξη.

  2. #72
    Join Date
    Jul 2005
    Όνομα:
    Χρήστος
    Location
    Αθήνα
    Posts
    962

    Re: Η κοινωνική δόμηση της Αστρολογίας

    Δημήτρη στην ερώτηση σου που τα έγραψες αυτά που αναφέραμε σου ξαναγράφω να δεις τι έκανα copy- paste οπότε και θα δεις που ακριβώς αντιμετώπισες κάτι ακυρωτικά ο κόσμος έχει δόξα το θεό και μάτια και κρίση! Τι ακριβώς δεν καταλαβαίνεις; Για ότι με ενόχλησε σαν κριτική στο έχω ήδη αναφέρει. Το ποιος έχει θράσσος και μιλάει για ψυχολόγους που διαβάζουν ότι θέλουν και χίλια μύρια φαίνεται. Δεν εκφράστηκαν απορίες αλλά προτάσεις τύπου: επιεικώς το κρίνω ως υπερβολικό. Αυτό δεν είναι απορία είναι ξεκάθαρη κρίση (κρίση με επιείκια κιόλας, φαντάσου να μην έκρινες με επιείκια....)
    Απο εξηγήσεις σε ότι γράφω δόξα το θεό υπάρχουν πάρα πολλές σε αυτές τις σελίδες απλά εσύ περιορίστικες - αντί να διαχειριστείς τις εξηγήσεις - σε σχόλια τύπου : Διαπίστωσα ας πούμε ότι εσείς οι ψυχολόγοι συχνά καταλαβαίνετε αυτό που θέλετε να καταλάβετε κι όχι αυτό που σας λέει ο άλλος....... (ποιος μιλάει για θράσος! )
    Οπότε κανένα λάθος δεν έχω κάνει εκεί που σε κρίνω ότι φάνηκες ακυρωτικός και κάθετος, δόξα το θεό ο κόσμος μπορεί να το διαβάσει. Όσο για το θέμα πάνω στο forum αν είναι να αντιμετωπίσεις με τέτοια απολυτότητα καθε τι πράγματι δεν μπορούμε να συννενοηθούμε!

    Ευτυχώς η Τίνα είναι ξεκάθαρη και μιλά όντως για αυτά που πιστεύει: Για εμένα ο γενέθλιος χάρτης είναι πεπρωμένο με αυτόν γεννηθήκαμε και με αυτόν θα πορευτούμε ολόκληρη τη ζωή μας.


    Τη δέχομαι την άποψη της και πράγματι η αστρολογία πάνω σε αυτό το μοτίβο δουλεύει χιλιετίες, απλά αυτή η πεποίθηση δεν είναι αστρολογική αλλά φιλοσοφική και θεωρητική που απλά επηρεάζει την αστρολογική πρακτική (άλλο το όργανο που είναι η αστρολογία και άλλο το φιλοσοφικό πλαίσιο στο οποίο και λειτουργούμε την αστρολογία) και όλοι έχουμε δουλέψει με αυτή. Η κοινωνική δόμηση είναι μία άλλη πρόταση, μία άλλη πεποίθηση που θα φανεί στο μέλλον αν μπορεί να λειτουργήσει σε συνδυασμό με την αστρολογία. Αλλά σαφώς δεν θα ακυρωθεί επειδή απλά 2-3 άτομα δεν δέχονται καν να τη συζητήσουν παρά την ακυρώνουν απλά επειδή μέχρι στιγμής ήξεραn ένα άλλο τρόπο αντιμετώπισης της αστρολογίας χωρίς πρώτα να καταλάβουν τι θέλει να πει η νέα αυτή πρόταση!

    Επειδή όντως έχει κουραστεί το θέμα παρά την προσπάθεια μου σε προηγούμενο μήνυμα να αφήσουμε τα προσωπικά πάρε δώσε και να μιλήσουμε για το ίδιο το θέμα επιτέλους με επιχειρήματα, δεν πρόκειται να ξανααπαντήσω σε αυτο το ζήτημα επι του προσωπικου παρά μόνο σε ότι έχει να κάνει με την ίδια την κοινωνική δόμηση.
    Πάνω σε αυτό επειδή μιλήσαμε για ανθρωποκεντρική αστρολογία ας δούμε πως βλέπει την πρόβλεψη ο ίδιος ο δημιουργός της ανθρωποκεντρικής: http://www.khaldea.com/rudhyar/pofa/pofa_9.shtml
    Last edited by Χρήστος Άρχος; 14-11-2012 at 02:58 PM.
    [I]Στο τέλος να έχετε ζήσει αυτά που θέλετε και αξίζετε!

  3. #73
    Join Date
    Jan 2007
    Όνομα:
    katy
    Location
    ath
    Posts
    26

    Re: Η κοινωνική δόμηση της Αστρολογίας

    Ευχαριστώ.

  4. #74

    Re: Η κοινωνική δόμηση της Αστρολογίας

    Δεν το είχα πει εγώ οτι ο Χρήστος Άρχος ειναι τσάκαλος?
    BEST ARTICLE EVER!!

    Χαίρομαι πολύ με το κείμενο και με τα σχόλια της Κοραλίας, επίσης την είχα προσέξει απο κάποια άρθρα, με προσέγγιση ξεχωριστή για μένα όλα αυτά ειναι σημάδια ερευνητη ανεξάρτητου διαυγή, & πρωτοπόρου, μιας και έχει ξαναμιλήσει με όρους ψυχολογίας που μου άρεσαν και ξεχωρίζει γιαυτό άλλωστε.

    Δε μου κάνουν εντύπωση και οι αντιδράσεις κάποιων (θίχτηκε το precious!), ή οι παρεξηγήσεις. Ειναι λογικό να συμβαίνουν αυτά όταν αμφισβητείται κριτικά οποιοδήποτε κατεστημένο σύστημα σκέψης.

    Στην ουσία κάποια σχόλια....

    καταρχάς ειμαι εντελώς μέσα στο τρόπο σκέψης Κοραλλίας+Χρήστου στο ότι

    η αστρολογία ως θεωρία --προς---> εφαρμογή μπορεί [και πρέπει] να απελευθερώνει, να ερευνεί, να μεταλάσσεται σε κάτι καλύτερο [καλύτερο = πιο βοηθητικό για την ανθρωπότητα, πιο ακριβές, περισσότερο απαλλαγμένο απο αναχρονιστικά στοιχεία]]

    ή για διπλωματικούς λόγους, μπορούμε να βαφτίσουμε την ερευνητική και βελτιωμένη αυτή προσέγγιση 'ψυχολογική αστρολογία' και να αφήσουμε τους παραδοσιακούς αμετακίνητους. Εξάλλου στην ελλάδα ειμαστε πίσω στα πάντα, στάνταρ 20 με 40 χρόνια ,ανάλογα το αντικείμενο.

    η ίδια η φύση της ελευθερίας, της έκφρασης μιας πρωτοποριακής ιδέας [σύνοδος ουρανού-ερμή anyone?] την καθιστά κραυγαλέα και αυταπόδεικτη ανάμεσα στους προωθημένους που μπορούν να το συλλάβουν, να συλλάβουν την αξία της καινούργιας ιδέας στην πρωτοπορία, στο peak όπου συμβαίνει η ζύμωση σε πνευματικό επίπεδο [άξονας 3ος 9ος - επικοινωνία και φιλοσοφία ως υπέρτατα υψηλά επιτεύγματα του ανθρώπου]

    ξερολίαση και πλουραλισμός τοξότη speaking

    περι πατριαρχικότητας/μητριαρχικότητας
    Χρήστο, χωρίς να είμαι σε θέση να μπώ σε τρελές αστρολογικές λεπτομέρειες, θεωρώ οτι κάποιες ταυτότητες/ιδιότητες που σχετίζονται με το φύλο ειναι όντως αρχετυπικές . Συμφωνω πάντως γενικά οτι πρέπει να λάβουμε υπόψιν τις σύγχρονες ψυχολογικές, κοινωνιολογικές και ανθρωπολογικές θεωρίες υπόψιν για να αναμορφώσουμε , να ξαναδούμε το προφίλ των πλανητών, των οίκων, και των ζωδίων, δηλαδή των αρχετύπων.

    Π.χ. αμφισβητούμε οτι ο καρκίνος ειναι θηλυκής ποιότητας και ο αιγόκερος αρσενικής?
    αμφισβητούμε οτι ο 4ος οίκος ειναι η μητρική στάση και το σπίτι ενώ ο 10ος η πατρική και κοινωνική στάση ? Και αν οχι, δεν υπονοούνται εξ αρχής θηλυκότητες και αρσενικότητες τουλάχιστον σε κάποια στοιχεία? Απο την άλλη αυτή η δυικότητα και μόνο μπορεί να δημιουργεί προβλήματα.

    αυτά περι σεξισμών/προτύπων φύλων

    Οσο όμως πάμε στην αλληλεπιδραση ατόμου με την κοινωνία, συμφωνώ μαζί σου με το οτι η αστρολογία χρειάζεται ένα εκμοντερνισμό, ένα νέο κύμα όπου να υπάρχει όντως απελευθέρωση απο αρνητικά ή άβολα στοιχεία που προέρχονται απο κοινωνικά κατασκευάσματα. Αυτή η διόρθωση δε θα μπορούσε να γίνει αλλιώς παρα με τα σύγχρονα ανθρωπολογικά εργαλεία που έχουμε.

    Αλλα απο την άλλη, αυτή η προσέγγιση δεν έχει σχέση με την πιασάρικη, εμπορική και λίγο μυστικοπαθή αστρολογία.

    τι θέλω να πω μυστικοπαθή? οτι με λίγη ψυχολογία το πας σε άλλο επίπεδο. αλλα δεν 'διαφημίζεται' αυτό. διαφημίζεται 19 ευρώ ερωτική συναστρία για 3 μήνες και 3 μήνες δώρο.

    αλλα καταλαβαίνω, αυτό γίνεται γιατι αυτό πουλάει. αλλα δώστε λίγο respect στην πρωτότυπη ιδέα.

    Διαβάζω καμιά φορά και λέτε για γωνίες, διελεύσεις ιστορίες που δεν καταλαβαίνω.

    Τα βασικά μας σημεία ειναι 12 χ 12 χ 12

    δώδεκα σημεία [πλανήτες και σημεία] , δώδεκα ζώδια , δώδεκα οίκοι

    αυτά τα 12χ12χ12 και οι βασικές αστρολογικές σηματοδοτήσεις τους θα πρέπει να ελεγχθούν / συντεθούν με τα σύγχρονα δεδομένα των επιστημών που μελετούν τον άνθρωπο. Ειναι εύκολο και δεν χρειάζεται ιδιαίτερη αστρολογική εξειδίκευση!

    Μπορούμε και οφείλουμε να ξανα-εξερευνήσουμε τους οίκους μας. Ειδικά τους 8 + 12 που θέλουν ειδικούς ερευνητές κομάντο! Να τους ξανα-ανακαλύψουμε και να διακρίνουμε τα πολιτισμικά δεσμά και στεγανά μου μας προτείνει ο Χρήστος ως παραδείγματα.

    Με ποιο τρόπο, με ποιό πρωτόκολο, θα γίνει αυτό,
    ε γιαυτό βρίσκονται εδώ άνθρωποι όπως ο Χρήστος και η Κοραλλία και πάλι καλά που υπάρχουν:άνθρωποι που απο οτι φαίνεται κάνουν πρωτότυπη έρευνα σε ένα γνωστικό πεδίο που η επιθυμία για breakthrough, πρωτοποριακή και πρωτότυπη έρευνα δε φαίνεται να ειναι πολύ συνηθισμένο φαινόμενο

    ας το παραδεχτούμε, σε κανένα γνωστικό πεδίο δεν ειναι ευπρόσδεκτες θεωρίες που κατα κάποιο τρόπο φαίνεται να καταστρεφουν , αναμορφώνουν ή αναδιαρθώνουν κατεστημένα συστήματα σκέψης.

    Δε ξέρω τι δεν κατάλαβαν κάποιοι, αλλα φίλε Χρήστο η πρωτοπορία της ανεξάρτητης αστρολογίας ειναι μαζί σου. Μαζί σου και η ελίτ της ελλαδικής ασ-ΤΡΟΛ-ογίας.

    ΖΩΔΙΟΜΑΝΑ - ΑΚΑ ΤΟΞΟΤΗΣ χ2
    Last edited by Kongafury; 18-12-2012 at 11:28 PM.

 

 
Page 8 of 8 FirstFirst ... 4 5 6 7 8

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads