s
Επιστροφή του Δία στη γενέθλια θέση του
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 10 of 11
  1. #1

    Επιστροφή του Δία στη γενέθλια θέση του

    ΘΑ ΕΙΘΕΛΑ ΝΑ ΡΟΤΗΣΩ ΤΑ ΜΕΛΗ ΑΝ ΞΕΡΟΥΝ ΝΑ ΜΟΥ ΠΟΥΝΕ ΟΤΑΝ Ο ΔΙΑΣ ΕΡΧΕΤΑΙ ΣΕ ΣΥΝΟΔΟ ΜΕ ΤΟΝ ΓΕΝΕΘΛΙΟ ΔΙΑ ΣΟΥ Η ΜΕ ΤΟΝ ΩΡΟΣΚΟΠΟ ΣΟΥ ΤΙ ΦΕΡΝΕΙ.

  2. #2

    Re: ΟΤΑΝ Ο ΔΙΑΣ ΕΡΧΕΤΑΙ ΣΕ ΣΥΝΟΔΟ

    Καλησπερα σε ολουσ !!! Να ρωτισω και εγω, αν μπορει να μου απαντησει κανεισ, τι να περιμενουμε απο τη διελευσει του Δια πανω απο τον Β.Δ. μασ στισ 21ο του Υχθυ στον 4-ο οικο ???

  3. #3
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    23E43, 37N58
    Posts
    2,226

    Re: ΟΤΑΝ Ο ΔΙΑΣ ΕΡΧΕΤΑΙ ΣΕ ΣΥΝΟΔΟ

    ¶τυχε...
    η διέλευση του Δία από κάποιον οίκο δείχνει γενικότερα ποιοί τομείς της ζωής μας θα έχουν την ευκαιρία για επέκταση και καλοτυχία...στην επιστροφή του Δία λοιπόν δε νομίζω οτι γίνεται κάτι το ιδιαίτερο πέρα από αυτό που λέω παραπάνω....πιστεύω ότι περισσότερο ενεργοποιεί τις γενέθλιες όψεις του Δϊα σου με τους άλλους πλανήτες...ότι και αν σημαίνει αυτό....
    τώρα από ότι κατάλαβα η γενέθλια θέση του Δία είναι σε σύνοδο με την ακμή του ωροσκόπου σου οπότε ο διελαύνων Δίας περνάει απο εκεί....12ος ή 1ος οίκος? πιστεύω ότι ίσως γενικότερα θα είναι μια τυχερή χρονια...και ίσως ξεκινήσεις νέα πράγματα και καταστάσεις στη ζωή σου...ίσως ήρθε η ώρα από την προπαρασκευαστικη περίοδο της σκέψης και του πλάνου στην πράξη πλέον....

  4. #4
    Join Date
    Jun 2008
    Όνομα:
    Μαρία
    Location
    Προς τη θάλασσα...
    Posts
    577

    Re: ΟΤΑΝ Ο ΔΙΑΣ ΕΡΧΕΤΑΙ ΣΕ ΣΥΝΟΔΟ

    Quote Originally Posted by ΑΤΥΧΟΣ View Post
    ΘΑ ΕΙΘΕΛΑ ΝΑ ΡΟΤΗΣΩ ΤΑ ΜΕΛΗ ΑΝ ΞΕΡΟΥΝ ΝΑ ΜΟΥ ΠΟΥΝΕ ΟΤΑΝ Ο ΔΙΑΣ ΕΡΧΕΤΑΙ ΣΕ ΣΥΝΟΔΟ ΜΕ ΤΟΝ ΓΕΝΕΘΛΙΟ ΔΙΑ ΣΟΥ Η ΜΕ ΤΟΝ ΩΡΟΣΚΟΠΟ ΣΟΥ ΤΙ ΦΕΡΝΕΙ.
    Αγαπητέ ΑΤΥΧΟΣ

    Κατ' αρχήν προσπάθησε να γράφεις πεζά, είναι γενικός κανόνας "ιντερνετικής" επικοινωνίας: τα κεφαλαία συμβολίζουν αγριοφωνάρες.

    Στο προκείμενο τώρα, η σύνοδος διελαύνοντα Δία με το γενέθλιο είναι αυτό που λένε "επιστροφή" και συμβαίνει κάθε 12 περίπου χρόνια. Είναι μια αρκετά σημαντική διέλευση και βιώνεται διαφορετικά στην ηλικία των 12, διαφορετικά στην ηλικία των (περίπου) 24, διαφορετικά στα (περίπου) 36 κ.ο.κ.

    Ο Δίας, όπως θα διαβάσεις αν ψάξεις λιγάκι μέσα στο φόρουμ, από τη μια σημαίνει επιτυχίες και καλοτυχία, από την άλλη υπερβολή και αλαζονεία. Όπως και να'χει, ο Δίας είναι ένας κοινωνικός πλανήτης (όπως και ο Κρόνος), σημαίνει επέκταση και ανάπτυξη και συμβολίζει τη μάθηση, την ανεξαρτησία και τα ταξίδια.

    Όταν ο Δίας διελαύνει κάποιο σημείο του ωροσκοπίου, νιώθουμε μια νότα αισιοδοξίας σχετικά με το σημείο που επηρεάζεται, κάποια ευχάριστη προσμονή, κάποια τονωτική ένεση καλοτυχίας.

    Με την έννοια των ταξιδιών, νιώθουμε ότι θέλουμε να φύγουμε μακριά, είτε σωματικά είτε νοητικά, οπότε νιώθουμε να μη μας χωράει ο τόπος, λες και η ... καρέκλα μας έχει καρφιά! Νοητικά, να θέλουμε να εξερευνήσουμε όλη τη γνώση του κόσμου.

    Αν η διέλευση είναι δύσκολη (συμμετέχουν και άλλοι δύσκολοι παράγοντες) όλα αυτά μπορεί να τα νιώσουμε με την αρνητική έννοια, σαν απογοητεύσεις, σαν να ξεκινάμε με υπέρμετρο ενθουσιασμό και να καταλήγουμε να κουτουλάμε στον τοίχο (=στη σκληρή πραγματικότητα).

    Και φυσικά, ανάλογα με την ηλικία μας, βιώνουμε την επιστροφή του Δία στη γενέθλια θέση του διαφορετικά, με κύριο θέμα πάντα ένα νέο ξεκίνημα στην πρόοδο και την εξέλιξή μας. Για παράδειγμα, ο πρώτος κύκλος του Δία που κλείνει στην ηλικία των 12 ετών περίπου, είναι η γνωριμία μας με το στενό μας περιβάλλον, τον οικογενειακό μας περίγυρο, άντε και τους συμμαθητές μας στο σχολείο. Ο δεύτερος κύκλος, που κλείνει γύρω στα 24, είναι τότε που ερχόμαστε σε επαφή με έναν ευρύτερο κοινωνικό κύκλο, είτε είναι οι συμφοιτητές μας στο πανεπιστήμιο είτε συνάδελφοι σε έναν εργασιακό χώρο και πολλοί φίλοι και γνωστοί που διασκεδάζουν μαζί μας στις εξόδους μας. Και πιο σημαντικό στον κύκλο αυτό, η γνωριμία μας με το σώμα μας και το σώμα των άλλων, καθώς περνάμε στην εφηβεία και κάνουμε τη γνωριμία με τη σεξουαλικότητά μας. Από τα 24 μέχρι τα 36 (χοντρικά τώρα) μπαίνουμε στο λούκι της αυτοσυντήρησης οικονομικά, της επαγγελματικής και οικογενειακής αποκατάστασης. Και πάει λέγοντας...

    Δεν μπορώ να γράψω περισσότερα, γιατί διανύω τον 4ο κύκλο του Δία τώρα και έχω κάτι υποχρεώσεις που κλαίνε τώρα. Καλή τύχη σε όλους με το Δία σας!
    Προσέχω την πόλη μου. Επιλέγω ΑΣΤΡΙΚΕΣ συγκοινωνίες.

  5. #5
    Join Date
    Dec 2004
    Όνομα:
    Σοφία
    Posts
    342

    Re: ΟΤΑΝ Ο ΔΙΑΣ ΕΡΧΕΤΑΙ ΣΕ ΣΥΝΟΔΟ

    Ξεκινά τώρα με μια αντίθεση με τον ωροσκόπο,
    πιάνει φυσικά ταυτόχρονα την ακμή του 7ου οίκου,
    θα συνεχίσει με σύνοδο αφροδίτης,
    θα τετραγωνίσει την ίδια περίοδο τη σεληνούλα μου,
    μετά θα πιάσει ήλιο, μετά άρη και και και..ακμές..
    Πάρτυ???:nuts:
    άραγε χαρά? άραγε υπερβολή σε όλο της το μεγαλείο? άραγε τύχη? ή μια τσιχλόφουσκα στο τέλος?? θα δείξει...αναμένουμε και το αποτέλεσμα θα δείξει..
    εε όλο και σε κάτι καλό ελπίζουμε, αλλά πλέον έχουμε μάθει να κρατάμε μικρό καλάθι εε..αλλά να προσπαθούμε φυσικά..:bigsmile:
    Ο σκοπός στη ζωή είναι να πεθαίνεις νέος, όσο πιο αργά γίνεται...

  6. #6
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    23E43, 37N58
    Posts
    2,226

    Re: ΟΤΑΝ Ο ΔΙΑΣ ΕΡΧΕΤΑΙ ΣΕ ΣΥΝΟΔΟ

    Αχ βρε Σοφία..
    Κοίτα να δεις...πολύ υπερτιμημένο τον έχουμε το Δία...(κατ' εμέ βέβαια) και είναι λογικό....αφου αντιπροσωπεύει τον πλανήτη που "δίνει" σε ένα ωροσκόπιο,...και παίζει το ρόλο της ελπίδας της αισιοδοξίας κτλ κτλ, εννοείται ότι θέλουμε να τον έχουμε στα ωπα ωπα...όπως είπε όμως και η leoma κρύβει και μία παγίδα όλο αυτό...ο Δίας μεγενθύνει ότι βρίσκει λίγο πολύ...οπότε αυτό που σου λέω είναι κοίτα να σε βρει καλά και μη φοβάσαι τίποτα....
    Σιγά τώρα...
    α, και πρόσεξε μην παχύνεις...
    :bigsmile:
    Υ.Γ. Πιο πολύ σημασία έδωσε στα υπόλοιπα που είπες παρά στο ότι ο Δίας θα πιάσει όλα αυτά..
    Αφρο σε 7ο σε τετράγωνο με Σελήνη στο 4ο...?
    μη μου πεις ότι άρης ήλιος είναι και αυτά στον 7ο...???
    :bigsmile:

  7. #7
    Join Date
    May 2008
    Όνομα:
    Τίνα
    Location
    Πειραιάς
    Posts
    2,022

    Re: ΟΤΑΝ Ο ΔΙΑΣ ΕΡΧΕΤΑΙ ΣΕ ΣΥΝΟΔΟ

    Quote Originally Posted by pitpit View Post
    Καλησπερα σε ολουσ !!! Να ρωτισω και εγω, αν μπορει να μου απαντησει κανεισ, τι να περιμενουμε απο τη διελευσει του Δια πανω απο τον Β.Δ. μασ στισ 21ο του Υχθυ στον 4-ο οικο ???
    Αγαπητή pitpit γειά σου. Αστρολογικά ο Δίας σχετίζεται με την επέκταση, την καλοτυχία, την αφθονία, την αιδιοδοξία και οτίδηποτε μπορεί να έρθει στην ζωή μας με ευκολία, τόση, που μπορεί να αγγίζει τα όρια τηςυπερβολής, ενίοτε και της επιπολαιότητας. Περνώντας από το 4ο ηλιακό σπίτι καταλαβαίνεις πως "τα δώρα του" θα τα εναποθέσει εκεί, δηλαδή σε ότι σχετίζεται με την οικογένεια και το σπίτι. Ο βόρειος δεσμός είναι εκείνος που δείχνει μέσα σε ένα ωροσκόπιο τον σκοπό για τον οποίο έχουμε έρθει σε αυτή την ζωή, με άλλα λόγια είναι ο προορισμός του ταξιδιού που λέγεται ζωή.

    Ο δικός σου ο προορισμός είναι να βρεις την γαλήνη και την ψυχική σου ευφορία μέσα από την προσφορά της αγάπης και την θυσία κυρίως σε σχέση με τα μέλη της οικογένειας σου. Με τον Δία να περνά στον Ιχθύ και στον Βόρειο δεσμό σου, εικάζω πως θα σου δοθούν κάποιες ευκαιρίες να αποδείξεις πως είσαι ικανή και άξια να προσφέρεις τα αγνά σου συναισθήματα χωρίς να πάρεις πίσω ίχνος ανταλλάγματος. Σε πιο πρακτικά θέματα θα έλεγα πως θα είναι μια περίοδος όπου μπορείς να πετύχεις πολλά και αξιόλογα πράγματα όχι μόνο σε σχέση με την οικογένεια αλλά και στον τομέα της κοινωνικής σου καταξιώσης.

  8. #8

    Re: ΟΤΑΝ Ο ΔΙΑΣ ΕΡΧΕΤΑΙ ΣΕ ΣΥΝΟΔΟ

    Ευχαριστω παρα πολυ, Τινα , για την απαντηση σου !!! Αυτη η οψη ειναι του φιλου μου. Τωρα ο Διασ πλισιαζει την Σεληνη του στισ 3ο του υχθη στον 4-ο οικο του και κανει αντυθεση με τον Ηληο του και τον Ωροσκοπο του .Για αυτα κατι εχω διαβασει, αλλα γαι την διελευσει με τον Β.Δ. δεν βρικα τιποτα να διαβασω. Εγω ειχα τον Δια φετοσ απο τιν ανιξη στον 5-ο οικο μου, και ακομα συνεχιζει την πορεια του. Τωρα πλισιαζει την Λιλιθ μου στισ 2ο και την Αφροδιτη μου στισ 6ο του Υχθη και μετα περναει στον 6-ο οικο μου που συνανταει τον Κρονο , τον Χειρονα, τον Παλλασ και τον Ερμη μου στισ 23-25ο στουσ Υχθεισ ...Και να σασ πω την αληθεια , πραγματη ολο το χρονο με ερωτεσ ασχολουμε σαν να ειμαι 17 -ρα τωρα...Ετσι ολοι αυτη που περιμενετε τον Δια να περασει στον 5-ο οικο σασ , να ξερερτε απο ερωτεσ θα ειστε κομπλε !!!

  9. #9
    Join Date
    Dec 2004
    Όνομα:
    Σοφία
    Posts
    342

    Re: ΟΤΑΝ Ο ΔΙΑΣ ΕΡΧΕΤΑΙ ΣΕ ΣΥΝΟΔΟ

    Quote Originally Posted by whisperer View Post
    Αχ βρε Σοφία..
    Κοίτα να δεις...πολύ υπερτιμημένο τον έχουμε το Δία...(κατ' εμέ βέβαια) και είναι λογικό....αφου αντιπροσωπεύει τον πλανήτη που "δίνει" σε ένα ωροσκόπιο,...και παίζει το ρόλο της ελπίδας της αισιοδοξίας κτλ κτλ, εννοείται ότι θέλουμε να τον έχουμε στα ωπα ωπα...όπως είπε όμως και η leoma κρύβει και μία παγίδα όλο αυτό...ο Δίας μεγενθύνει ότι βρίσκει λίγο πολύ...οπότε αυτό που σου λέω είναι κοίτα να σε βρει καλά και μη φοβάσαι τίποτα....
    Σιγά τώρα...
    α, και πρόσεξε μην παχύνεις...
    :bigsmile:
    Υ.Γ. Πιο πολύ σημασία έδωσε στα υπόλοιπα που είπες παρά στο ότι ο Δίας θα πιάσει όλα αυτά..
    Αφρο σε 7ο σε τετράγωνο με Σελήνη στο 4ο...?
    μη μου πεις ότι άρης ήλιος είναι και αυτά στον 7ο...???
    :bigsmile:
    Γειαααα!!:bigsmile:

    ότι είναι υπερτιμημένος είναι δεν λέω, αλλά ότι φέρνει και τα καλά του τα φέρνει..τα καλά τώρα εξαρτώνται και είναι διαφορετικά απο άνθρωπο σε άνθρωπο..για μένα ας πούμε καλή είναι και μια έξτρα νότα αισιοδοξίας, χαμόγελου πρώτα απο όλα, όπως αν πάμε παραπέρα, τύχης και ευκαιριών επέκτασης...
    απο την άλλη όμως κακά είναι, πρώωωτα απο όλα η επανάπαυση στο αίσθημα αισιοδοξίας και της δημιουργίας ευκαιριών και η αδράνεια...
    και ναι υπερβολή και αδράνεια το πιστεύω ότι ίσως τα φέρνει, και αυτά θέλουν περισσότερη προσοχή...

    Απο την άλλη μάλλον θα μου τα φέρει τα ταξίδια..και κυριολεκτικά και μεταφορικά..
    τα κιλά να μη μου φέρει μόνο! μιας και τις έχω τσακίσει τις Cardburry τελευταία..αλλά τι να κάνω που είναι τέλειες..βασίζομαι στα επι χρόνια σταθερά κιλά μου..
    Το να με βρει καλά το εύχομαι..απο ότι νομίζω είμαι! ή δεν είμαι?:nuts:

    Και ναι τετράγωνο Αφρο στον 7ο αλλά με Σελήνη στον 10ο..
    Ήλιος στον 7ο..αλλά παίζει μπορεί και 8ο...(το έχω ένα μικρό θεματάκι με στανταρ ώρα..)
    ¶ρης στον 8ο..ευτυχώς..!

    Καλημέρα!
    Ο σκοπός στη ζωή είναι να πεθαίνεις νέος, όσο πιο αργά γίνεται...

  10. #10
    Join Date
    Jan 2008
    Όνομα:
    ΡΟΥΛΑ
    Location
    χιος
    Posts
    122

    Re: ΟΤΑΝ Ο ΔΙΑΣ ΕΡΧΕΤΑΙ ΣΕ ΣΥΝΟΔΟ

    καλησπερα ο διελαυνων διας εχει ειναι ακριβως πανω στις μοιρες του γεννεθλιου δια μου αλλα πουθενα φως ακομα σε κανενα θεμα...

 

 
Page 1 of 2 1 2 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads