s
[Συζήτηση] Αυτά που χάνονται και ανακαλύπτονται
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 10 of 12
  1. #1
    Join Date
    Oct 2005
    Όνομα:
    Μαρία
    Location
    37°N58' - 023°E43'
    Posts
    1,963

    Αυτά που χάνονται και ανακαλύπτονται

    Το σύστημα των παράγωγων οίκων
    Η ουσία της τέχνης τής αστρολογίας βρίσκεται στην ίδια την τέχνη της σύνθεσης. Η ικανότητα του σπουδαστή της αστρολογίας να συνδυάζει το πώς αλληλεπιδρούν οι ενέργειες των πλανητών και των ζωδίων μέσα από τα σύμβολα και τη γεωμετρία της αστρολογίας είναι ένα από τα πιο σημαντικά δώρα που μπορεί να δώσει η αρχαία επιστήμη σε όσους την ασκούν. Μέσα από τη σύνθεση μπορεί ο διαισθητικός παρατηρητής να δει το πραγματικό πρόσωπο του ατόμου, του οποίου ο χάρτης μελετάται. Μόνο τότε ο αστρολόγος εκφράζει την τέχνη του ως εργαλείο θεραπείας.


    Ακολουθούν απορίες και συζήτηση επί του άρθρου: [Μεταφράσεις] Αυτά που χάνονται και ανακαλύπτονται

  2. #2
    Join Date
    Aug 2011
    Όνομα:
    Έρρικα
    Location
    στη θάλασσα!
    Posts
    223

    Αυτά που χάνονται και ανακαλύπτονται

    Πραγματικά δεν έχω λόγια!!!!!
    Έχω μείνει με το στόμα ανοικτό!! ΜΠΡΑΒΟ!!!! απλά τέλειο......

    όσον αφορά το κουίζ στο τέλος, δεν κατάλαβα το 4: η σύζυγος του συντρόφου της αδερφής μου;
    δηλαδή η αδερφή στην συγκεκριμένη περίπτωση τά έχει με παντρεμένο;
    καταλαβαίνεις ότι μεγάλωσες όταν κοιμάσαι στον καναπέ και ξυπνάς στον καναπέ...

  3. Re: Αυτά που χάνονται και ανακαλύπτονται

    το αρθρο ειναι πολυ καλο και με παραδειγματα! αυτο που εχω να παρατηρησω ομως ειναι το εξης: εχω διαβασει και αλλη αναλυση, στην οποια εχουμε το χαρτη της μητερας και απο εκει βλεπουμε την πορεια των παιδιων και του συζυγου, σε επαγγελματικα κυριως θεματα και για τα προσωπικα των παιδιων. Η αναλυση ομως, βλεπω παντα οτι γινεται εκ τωνν υστερων. Δηλαδη, εχω μια επιφυλαξη αν βοηθα πραγματικα στην προβλεψη οσο η ωριαια. Η ενσταση μου, οφειλεται στο γεγονος οτι σε ενα ωροσκοπιο, ο πλουτωνας για παραδειγμα μπορει να δηλωνει το θανατο, την αναγενηση, τη μεταμορφωση, τα κρυμμενα μυστικα αλλά και τα κοσμηματα, τους λιθους. Τι απο ολα να λαβω υποψη...? Θα ελεγα, προσωπικα, οτι η μεθοδος ισως να βοηθα, αλλα με ξενιζει καπως να τη χρησιμοποιω...Νομιζω ειναι λιγο παρακινδυνευμενο να χρησιμοποιω 1 ωροσκοπιο για τοσα πολλα ζητηματα. Παντως, ειναι θετικο οτι σε κανει να βλεπεις τα πραγματα απο πολλες οπτικες ταυτοχρονα.

  4. #4
    Join Date
    May 2008
    Όνομα:
    Τίνα
    Location
    Πειραιάς
    Posts
    2,022

    Re: Αυτά που χάνονται και ανακαλύπτονται

    Καλημέρα Τόνια μου.

    Μη σε ξενίζει καθόλου κορίτσι μου. Εχεις δίκιο ως προς την εγκυρότητα των προβλέψεων, όχι μόνο του Πλούτωνα αλλά ολων των πλανητών, όμως οι τάσεις ενός ωροσκοπίου είναι τάσεις και φαίνονται για όλα τα ζητήματα από όποια οπτική κι αν μελετήσεις έναν χάρτη. Οι πληροφορίες που δίνονται είναι υποθετικές και πολλές που με τις κατάλληλες ενεργοποιήσεις παίρνουν σάρκα και οστά.

  5. Re: Αυτά που χάνονται και ανακαλύπτονται

    Χαιρετε και χρονια πολλα!
    Πιθανον, μαλλον με εμπειρο ματι, μπορεις να δεις ειτε επιλεγεις τη μεθοδο των παραγωγων ειτε την ωριαια, ειτε καποια αλλη μεθοδο. Ισως επειδη φαινεται σε εμενα δυσσκολος ο ενας χαρτης για το συγκεκριμενο προσωπο, ποσο μαλλον ο χαρτης αλλου προσωπου, σε χρηση για προβλεψεις τριτου! Παντως, χαιρομαι που υπαρχουν εναλλακτικες, ασχετα απο το ποσο λειτουργουν ή οχι!

  6. #6
    Join Date
    Aug 2011
    Όνομα:
    Έρρικα
    Location
    στη θάλασσα!
    Posts
    223

    Re: Αυτά που χάνονται και ανακαλύπτονται

    χρόνια πολλά!

    Ήθελα να ρωτήσω, αυτό που θα εντοπίσουμε σε ένα χάρτη παραγώγων φαίνεται και στον γενέθλιο του συγκεκριμένου ανθρώπου?

    π.χ. για να δω την υγεία της αδερφής μου στο χάρτη μου, θα κοιτάξω τον 6ο οίκο ξεκινώντας από τον 3ο... δηλαδή θα κοιτάξω τον 8ο οίκο. Αν δω κάτι εκεί θα φαίνεται και στον δικό της 6ο γενέθλιο?
    καταλαβαίνεις ότι μεγάλωσες όταν κοιμάσαι στον καναπέ και ξυπνάς στον καναπέ...

  7. #7
    Join Date
    Nov 2007
    Όνομα:
    Χρυσάνθη
    Posts
    602

    Re: Αυτά που χάνονται και ανακαλύπτονται

    Μεταξύ όλων των άλλων όμως για το ποιό οίκο θα κοιτάξεις έχει σημασία και το εάν η αδελφή σου είναι πρώτη μεγαλύτερη μικρότερη και γενικά σε ποιά σειρά ανήκεται η καθεμία σας.

    Αυτό γιατί τόσο στα α΄δλεφια όσο και τα τέκνα, τους συζύγους κ.ο.κ. μετακεινούμεθα και ανάλογους αριθμητικά οίκους.

    Οσο δε για το αν θα φαίνεται στον 6ο οίκο της αδελφής σου κάτι ανάλογο από αυτό που θα δεις εσύ στο δικό σου, θα εξαρτηθεί από το ποιός ή ποιοί πλανήτες κυβερνούν αυτόν τον οίκο, σε ποιούς οίκους βρίσκονται και το τι όψεις κάνουν.

    Με άλλα λόγια, για να σιγουρευτείς και να βγάλεις σωστα΄συμπεράσματα το μόνο βέβαιο είναι ότι πρέπει να δουλέψεις στον χάρτη της αδελφής σου ακριβώς κατά τον ίδιο τρόπο που θα έκανεσαν κοίταζες για την δική σου υγεία.

    Είναι για αρχή κομματάκι δύσκολο, αλλά από την άλλη αν τα πάρεις ένα -ένα, σιγά -σιγά και με υπομονή θα εξοικειωθείς και έτσι θα αρχίσεις να βρίσκεις τις άκρες σου.

    Καλή επιτυχία και χρόνια σου πολλά.

    Φιλικά,

    Χρυσάνθη Σπίγγου

  8. #8
    Join Date
    Aug 2011
    Όνομα:
    Έρρικα
    Location
    στη θάλασσα!
    Posts
    223

    Re: Αυτά που χάνονται και ανακαλύπτονται

    Ευχαριστώ πολύ και χρόνια πολλά!!


    Εγώ είμαι πρώτη και η αδερφή μου δεύτερη σε σειρά... άρα ποιόν οίκο πρέπει να κοιτάξω στο δικό μου ωροσκόπιο?
    καταλαβαίνεις ότι μεγάλωσες όταν κοιμάσαι στον καναπέ και ξυπνάς στον καναπέ...

  9. #9
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Θαλασσινή
    Posts
    318

    Re: Αυτά που χάνονται και ανακαλύπτονται

    Quote Originally Posted by errikaki View Post
    Ευχαριστώ πολύ και χρόνια πολλά!!


    Εγώ είμαι πρώτη και η αδερφή μου δεύτερη σε σειρά... άρα ποιόν οίκο πρέπει να κοιτάξω στο δικό μου ωροσκόπιο?
    Τον 3ο για την αδελφή σου και τον 8ο για την υγεία της.
    Κι αν δεν μπορείς να κάμεις την ζωή σου όπως την θέλεις,
    τούτο προσπάθησε τουλάχιστον
    όσο μπορείς: μην την εξευτελίζεις...


    Κωνσταντίνος Καβάφης

  10. #10
    Join Date
    Nov 2007
    Όνομα:
    Χρυσάνθη
    Posts
    602

    Re: Αυτά που χάνονται και ανακαλύπτονται

    Καλημέρα Τόνια και χρόνια πολλά,

    Επισημαίνω το σημείο όπου λες " Η ενσταση μου, οφειλεται στο γεγονος οτι σε ενα ωροσκοπιο, ο πλουτωνας για παραδειγμα μπορει να δηλωνει το θανατο, την αναγενηση, τη μεταμορφωση, τα κρυμμενα μυστικα αλλά και τα κοσμηματα, τους λιθους. Τι απο ολα να λαβω υποψη...? Θα ελεγα, προσωπικα, οτι η μεθοδος ισως να βοηθα, αλλα με ξενιζει καπως τη χρησιμοποιω...Νομιζω ειναι λιγο παρακινδυνευμενο να χρησιμοποιω 1 ωροσκοπιο για τοσα πολλα ζητηματα. Παντως, ειναι θετικο οτι σε κανει να βλεπεις τα πραγματα απο πολλες οπτικες ταυτοχρονα".

    Η αλήθεια είναι ότι όταν κανείς αρχίσει για πρώτη φορά να καταπιάνεται με τους παράγωγους οίκους και ειδικά το ωριαίο όλα του φαντάζουν ανυπέρβλητο βουνό. Και είναι όντως έτσι αρχικά.

    Ομως πρέπει να ξέρεις πως όπως και σε οποιοδήποτε άλλο ωροσκόπιο οποιοσδήποτε πλανήτης συνιστά πολλές διαφορετικές εκδοχές -θετικές αρνητικές ίσως δυσοίωνες ή και ευοίωνες συγχρόνως - άλλο τόσο συμβαίνει το ίδιο και σε ένα ωριαίο φυσικά.

    Στο να καταλήξει κανείς όμως είτε ότι πρόκειται για το ένα ή το άλλο θέμα, -πράγμα που είναι απολύτως εφικτό πίστεψέ με - προυποτείθεται ότι έχει κάτσει πολλά -πολλά χρόνια στα θρανία, και έχει βαθέως εντρυφήσει αν μη τι άλλο στην σύνθεση.

    Τό ότι οποιοδήποτε ωροσκόπιο παρουσιάζει αντικρουόμενα και αντιτιθέμενα μεταξύ τους γνωρίσματα στοιχεία και χαρακτηριστικά, είναι και η πεμπτουσία ολόκληρης της δομής της αστρολογίας.

    Καμία πρόβλεψη, πρόρρηση, πρόγνωση εκτίμηση δεν είναι δυνατή εάν κανείς αμελεί ή παραβλέπει ή ίσως λόγω του ότι δεν έχει αρκούντος εξασκηθεί. Αυτές είναι μερικές ανάμεσα σε πολλές άλλες, στις οποίες οφείλονται τα πάρα πολλά λάθη που συχνά γίνονται.

    Η αστρολογία είναι μία εγώ θα την ονόμαζα μυσταγωγική τέχνη. Μία τέχνη που για να την κατέχεις χρειάζεται βαθιά μύηση. Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι όταν κάποιος κάνει τα πρώτα ίσως και τα δεύτερα ή και τα τρίτα του βήματα του σπουδάζοντας την δεν μπορεί να ερμηνεύσει ίσως και ένα σύνθετο και δύσκολο ωριαίο ωροσκόπιο. Κάθε άλλο. Για αυτό εξασκούμεθα άλλωστε.

    Για να μπορείς όμως με απόλυτη ασφάλεια να πεις ότι ένας Πλούτωνας σε ένα συγκεκριμένο ωριαίο εκπροσωπεί αυτό και όχι κάτι άλλο, χρειάζεται πείρα, και εξάσκηση. Αυτή είναι μία οπτική και μία μεγάλη αλήθεια της αστρολογίας που όποιος την κάνει κτήμα του δεν έχει να φοβάται καμία κακοτοπιά και φυσικά καμία παρερμηνεία. Αντιθέτως. Πατά γερά και στέρεα σε ότι είναι αυτό για το οποίο αποφαίνεται και εκθέτει τα συμπεράσματα του.

    Φιλικά,

    Χρυσάνθη Σπίγγου

 

 
Page 1 of 2 1 2 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads