s
ΠΡΟΟΔΟΣ
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Page 1 of 13 1 2 3 4 5 11 ... LastLast
Results 1 to 10 of 128

Thread: ΠΡΟΟΔΟΣ

  1. #1
    Join Date
    Dec 2004
    Όνομα:
    Φυλλένια
    Location
    Πέρα από τους μύθους
    Posts
    969

    ΠΡΟΟΔΟΣ

    Τι είναι Πρόοδος και γιατί χρησιμοποιείται? Ποια είναι η διαφορά του προοδευτικού ωροσκοπίου από το γενέθλιο? Παρατήρησα πως υπάρχει διαφορετική ημερομηνία και οι θέσεις των πλανητών διαφέρουν. Αν υπάρχει σχετική αρθρογραφία εδώ, μπορείτε να μου την υποδείξετε ?

    Ευχαριστώ

    Φυλλένια

  2. #2
    Join Date
    Oct 2004
    Όνομα:
    Λίλιαν
    Location
    Αθήνα
    Posts
    2,323

    Re: ΠΡΟΟΔΟΣ

    Αγαπητή φίλη

    Αν και σας παιδέψαμε λίγο για να βρείτε τον χώρο της απορίας σας, πιστεύω πως αυτό δεν ήταν πολύ δυσάρεστο για σας. Πρόοδοι και προοδευτικά συστήματα είναι πολλά (διδάσκω κι αναφέρομαι σε 14-15 περίπου!), αν και χρησιμοποιούνται περίπου 3-4 συνήθως. Εγώ, στις αναλύσεις μου, επιδιώκω να χρησιμοποιώ γύρω στα 6-8, ανάλογα με τον χάρτη. Τα προοδευτικά συστήματα, δείχνουν με διάφορες μεθόδους, συστήματα πρόβλεψης, και είναι η απαρχή της πρόβλεψης μαζί με το ετήσιο ωροσκόπιο, τις διελεύσεις και τις εκλείψεις του έτους. Πολλοί ή όλοι οι πλανήτες μετακινούνται σε κάθε προοδευτικό σύστημα και από τις νέες θέσεις, μπορούμε να διακρίνουμε τις συνθήκες που προδιαγράφονται για κάθε νέα χρονιά. Επομένως, εύλογη η απορία σας που είδατε αλλού τους πλανήτες σας. Είναι φυσικό, καθώς αυτό σημαίνει και πρόοδος (κάτι που προχωρά, δεν μένει στάσιμο).
    Αν πάτε στην αρθρογραφία μας, στο κεφάλαιο "Συστήματα πρόβλεψης", θα δείτε μία αναφορά στα πλεόν γνωστά, αλλά δεν γίνεται να τα αναλύσω, καθώς αυτό αφορά μόνο τους σπουδαστές της αστρολογίας, για να δοθούν οι επεξηγήσεις και παραδείγματα. Για τους αναγνώστες, δεν έχει ενδιαφέρον και δεν είναι εύκολο σε δύο σειρές, να αναφερθούμε σ΄αυτά.

    φιλικά
    Λίλιαν Σίμου - χρόνια σας πολλά!

  3. #3
    Join Date
    Dec 2004
    Όνομα:
    Φυλλένια
    Location
    Πέρα από τους μύθους
    Posts
    969

    Re: ΠΡΟΟΔΟΣ

    Ευχαριστώ για την πληροφόρηση.
    Χωρίς την πρακτική δεν μαθαίνω, οπότε δεν παιδεύτηκα αλλά δεν μου αρέσει να ταλαιπωρούνται άλλοι από τις συνέπειες του λάθους μου.
    Μια διευκρίνηση μόνο. Εχω Αφροδ. στους Διδύμους και στο προοδευτικό είναι Καρκίνος.Η θέση αυτή είναι μόνιμη ή θα αλλάξει προοδευτικά? Εντόπισα την διαφορά μόνο στους εσωτερικούς πλανήτες. Υποθέτω λογικό αφού οι εξωτερικοί ως αργοί μεταβάλλουν αργά τη θέση τους.

    Ευχαριστώ

  4. #4
    Join Date
    Oct 2004
    Όνομα:
    Λίλιαν
    Location
    Αθήνα
    Posts
    2,323

    Re: ΠΡΟΟΔΟΣ

    Αγαπητή φίλη
    Από τα λεγόμενά σας, υποθέτω ότι χρησιμοποιείτε κάποιο πρόγραμμα που σας βγάζει το προοδευτικό της μίας μέρας. Με αυτό το σύστημα, ναι, για κάποια χρόνια θα είναι εκεί η προοδευτική Αφροδίτη σας, αλλά όχι για πάντα. Όμως, υπάρχουν πολλά προοδευτικά, όπως σας εξήγησα. Η σύγκριση διαφόρων συστημάτων μας πληροφορεί. Από τα εύκολα συστήματα, θα σας συνιστούσα το Ηλιακό Τόξο, αν έχετε αντίστοιχο πρόγραμμα. ΑΛλά και πάλι η ερμηνεία, απαιτεί κάποια εκπαίδευση.
    πολλές ευχές και καλή χρονιά
    Λίλιαν Σίμου :flowers1:

  5. #5
    Join Date
    Dec 2004
    Όνομα:
    Φυλλένια
    Location
    Πέρα από τους μύθους
    Posts
    969

    Re: ΠΡΟΟΔΟΣ

    Kαλησπέρα και καλη Πρωτοχρονιά!!!

    Το προοδευτικό το βρίσκω σε ιστοσελίδα (all astrology online). Οι πλανήτες είναι στη ... θέση τους από τον Σεπτέμβριο. Πέρα από γενική ερμηνεία των όψεων και διαφορετικά γενέθλια δεν δίνει τίποτε άλλο, έτσι έμενα με την απορία, Τι είναι τούτο, Τι είναι τούτο????. Φυσικά ένας ειδικός καταλαβαίνει...
    Ρωτώντας πας στην Πόλη, όμως οπότε απέκτησα μια στοιχειώδη γνώση!

    Να περάσετε καλά και χαρούμενα :sorcerer:

    Φυλλένια

  6. #6
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    276

    Re: ΠΡΟΟΔΟΣ

    Βασικα ειχα την απορια για το τι ειναι προοδος ? και τι σημαινει αυτο που διαβαζω σε καποια αρθρα ''Σεληνη απο προοδο'' , ''το προοδευτικο ωροσκοπιο'' κτλ .. :unsure:
    Εν μερει υπαρχει εδω μια επεξηγηση για το πρωτο ερωτημα μου , αλλα .. δεν πολυ κατατοπιστηκα .. Υπαρχει καποιο προγραμμα για το προοδευτικο ωροσκοπιο ? ή καποιο αρθρο περαιτερω ? κατι .... ? ? ?

    :embarrest

  7. #7
    Join Date
    Jan 2008
    Όνομα:
    Ράνια
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,277

  8. #8

    Re: ΠΡΟΟΔΟΣ

    Καλημερα σε ολους! Θα ηθελα, σας παρακαλω, να μου ερμηνευσετε τις εξης οψεις:
    1ον Προοδευμενη Αφροδιτη στην 5η μοιρα του Ζυγου, σε οψη Ταυ τετραγωνου με γενεθλιο Δια στον Καρκινο και με γενεθλιο αναδρομο Αρη συνοδος Γενεθλια Σεληνη στον Αιγοκερω, οπου τωρα διελαυνει ο Πλουτωνας.
    2ον Ποιες θα ειναι οι επιπτωσεις στις παραπανω οψεις οταν ο Ουρανος και ο Διας θα περασουν στις πρωτες μοιρες του Κιου και ο Διελαυνων Κρονος στις πρωτες μοιρες του Ζυγου;
    Σημειωτεον πως η ωρα γεννησης δεν ειναι γνωστη.
    Θα ειμαι πραγματικα υποχρεη αν καποιος μου δωσει μια απαντηση.
    Ευχαριστω εκ των προτερων.

  9. #9

    Re: ΠΡΟΟΔΟΣ

    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

  10. #10
    Join Date
    Jan 2010
    Όνομα:
    Χρύσα
    Location
    στο Ίσως..
    Posts
    1,819

    Re: ΠΡΟΟΔΟΣ

    Όταν οι Ερμής + Αφροδίτη, στην πρόοδο, δεν κάνουν όψη, ούτε από διέλευση ούτε από γενέθλιο, τι θέλουν να μας πουν;;:unsure:

 

 
Page 1 of 13 1 2 3 4 5 11 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads