s
[Συζήτηση] H ηλιακή επιστροφή της Ελλάδας για το 2012
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 10 of 17
  1. #1
    Join Date
    Jun 2006
    Όνομα:
    Βασίλης
    Location
    Αθήνα - Ελλάδα
    Posts
    1,897

    H ηλιακή επιστροφή της Ελλάδας για το 2012

    Πιθανόν να χρειαστεί να αποχωριστούμε αρκετά πράγματα αυτή τη χρονιά από αυτά που θεωρούμε ως παράδοση ή ως κατακτημένα. Πράγματα που έχουν σχέση με το παλιό και το κληρονομημένο.

    (1η δημοσίευση στο 1ο τεύχος του NewAgeAstrology Magazine Home page )
    από το Βασίλη Παπαδολιά

    Προβλέψεις: Η ηλιακή επιστροφή της Ελλάδας για το 2012


    Ακολουθούν απορίες και συζήτηση επί του άρθρου: H ηλιακή επιστροφή της Ελλάδας για το 2012
    Για βιβλία αστρολογίας και μεταφυσικής επισκεφτείτε το IL_PICCOLO εναλλακτικό βΙβλιοπωλείο. Βενιζέλου 29, στη Νέα Χαλκηδόνα. Εκμεταλλευτείτε τις προσφορές και την γνώση μας πάνω στο εναλλακτικό βιβλίο. Παραγγελίες και με Αντικαταβολές στο 210-2527690.

  2. #2
    Join Date
    Oct 2008
    Όνομα:
    Δημήτρης
    Location
    Αθήνα
    Posts
    549

    H ηλιακή επιστροφή της Ελλάδας για το 2012

    Καλησπέρα Βασίλη και ευχαριστούμε που μοιράστηκες μαζί μας το άρθρο από το περιοδικό. Προσωπικά χαίρομαι κάθε φορά που διαβάζω ένα άρθρο από τον χώρο της πολιτικής αστρολογίας, οπότε σε ευχαριστώ διπλά. Έχω όμως και κάποια σχόλια που αν θέλεις τα συζητάμε.

    Μου αρέσουν όσοι αστρολόγοι τολμάνε να κάνουν συγκεκριμένες προβλέψεις αλλά όταν κάνουμε κάτι τέτοιο πρέπει να είμαστε αρκετά σίγουροι για το τι λέμε ώστε να μην τρομάζουμε και τον κόσμο τσάμπα. Στο άρθρο λοιπόν αναφέρεται μια πιθανή έξοδος της Ελλάδας από το Ευρώ τον Οκτώβριο / Νοέμβριο του 2012. Και αυτό στηρίζεται βασικά στα τρίγωνα ακριβείας που θα σχηματίσει η προοδευμένη Σελήνης της ηλιακής επιστροφής με Κρόνο και Ποσειδώνα. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ένα Μεγάλο Τρίγωνο θα μας δείξει ένα τέτοιο γεγονός. Να πω επίσης ότι μια έξοδος από το ευρώ δεν θα συμβεί επειδή εμείς θα «αποσύρουμε την εμπιστοσύνη από την ευρωπαϊκή ένωση» αλλά μάλλον επειδή η ευρωπαϊκή ένωση θα αποσύρει την εμπιστοσύνη της από εμάς. Είναι δηλαδή κάτι που δεν θα φανεί από τη Σελήνη της χώρας. Να πω εδώ ότι δεν πρέπει να μπερδεύουμε τις τεχνικές μεταξύ τους. Άλλο πράγμα είναι στην Ωριαία που λέγεται ότι η Σελήνη θα σχηματίσει την όψη ακριβείας σε τόσο χρόνο και άρα τότε θα συμβεί το γεγονός που ρωτήθηκε. Δεν μπορούμε να πάρουμε αυτόν τον «κανόνα» και να τον εφαρμόζουμε παντού, όπως στην Ηλιακή Επιστροφή.

    Το άλλο σημαντικό που θα συμβεί την ίδια περίοδο είναι η είσοδος του Κρόνου στον Σκορπιό και η ηλιακή έκλειψη στο ίδιο ζώδιο. Αλλά ούτε και αυτά μου δείχνουν κάτι τόσο σημαντικό όσο η έξοδος από το ευρώ. Ο Σκορπιός βρίσκεται στον 6ο γενέθλιο οίκο της χώρας. Μπορούμε να μιλήσουμε για περαιτέρω συμπίεση των εργατών, αύξηση της ανεργίας κλπ. Αλλά η έξοδος από το ευρώ είναι άλλο πράγμα. Ο χάρτης της Ηλιακής Επιστροφής διαρκεί μια χρονιά αλλά για μιλήσουμε για γεγονότα όπως η έξοδος από το ευρώ θα πρέπει αν μη τι άλλο να κοιτάξουμε και τα υπόλοιπα προγνωστικά συστήματα.

    Κάτι άλλο που δεν καταλαβαίνω είναι ότι δεν αναφέρεται καθόλου η ηλιακή έκλειψη του Μαΐου που συμβαίνει πάνω στον Ωροσκόπο της χώρας και αναφέρεται αυτή του Νοέμβριου που δεν έχει ιδιαίτερη σύνδεση με τον Χάρτη της χώρας πέρα από μια χιαστή με τη γενέθλια Σελήνη. Όταν λοιπόν το καλοκαίρι έχουμε την έκλειψη πάνω στον Ωροσκόπο και το τετράγωνο ακριβείας Ουρανού – Πλούτωνα πάνω στους γενέθλιους Δία – Πλούτωνα, δεν καταλαβαίνω πως χαρακτηρίζεται σαν «νεκρό διάστημα» το καλοκαίρι και θεωρείται «καυτή» περίοδος ο Οκτώβριος / Νοέμβριος.

    Σαν τελευταίο σχόλιο να πω κάποια αντιφατικά συμπεράσματα που αναφέρονται χωρίς να συνθέτονται αρκετά, κατά τη γνώμη μου πάντα. Για το καλοκαίρι προβλέπονται απολύσεις ή «δουλειές του σκοτωμού». Το Νοέμβριο θα φτιάξουν τα νούμερα αλλά τα Χριστούγεννα θα έχουμε μεγάλες απολύσεις. Επίσης στην αρχή αναφέρει το άρθρο ότι θα γίνουν προσπάθειες για σχηματισμό οικουμενικών κυβερνήσεων και μετά παρουσιάζει στο χάρτη της Ηλιακής Επιστροφής το Μεσουράνημα στον Κριό. Ένα ζώδιο που μόνο για οικουμενικές κυβερνήσεις δεν μιλάει. Όλα αυτά δεν βοηθάνε να βγάλουμε κάποιο συμπέρασμα για την καινούργια ηλιακή χρονιά.

  3. #3
    Join Date
    Jun 2010
    Όνομα:
    λιλλιαν
    Location
    αθηνα
    Posts
    93

    Re: H ηλιακή επιστροφή της Ελλάδας για το 2012

    θα ηθελα να κανω μια ερωτηση κ συγχωρηστε με αν εχω μπει σε λαθοσ φορουμ αλλα δεν χειριζομαι πολυ καλα τον ΗΥ ειμαι αυτοδιδακτη λετε στο αρθρο σασ για την ηλιακη επιστροφη τησ ελλαδοσ οτι τον ιουνιο θαρθει εκποιηση ιδιωτικησ περιουσιασ δηλαδη θα βρεθουμε ολοι οι ελληνεσ να κοιμομαστε στα παγκακια εχω ανησυχησει με αυτο αρκετα μπορειτε αν θελετε να μου πειτε πιο συγκεκριμενα ευχαριστω πολυ κ συγνωμη για την ενοχληση

  4. #4
    Join Date
    Jun 2006
    Όνομα:
    Βασίλης
    Location
    Αθήνα - Ελλάδα
    Posts
    1,897

    Re: H ηλιακή επιστροφή της Ελλάδας για το 2012

    Δημητρη, καλησπερα. Η προοδος της Σεληνης δεν ειναι μονο τεχνικη της Ωριαιας. Αναφερεται στον Vaugelin. Οσο για την εξοδο, αναφερεσαι στο Μεγαλο Τριγωνο, αλλα εγω δεν αναφερω πουθενα κατι τετοιο. Η δικη μου εκτιμηση βασιζεται κυριως στην ιδια τη θεση του Κρονου στο Σκορπιο που κατα τη γνωμη μου θα οδηγησει σε κρατικοποιηση της οικονομιας, αλλα προφανως καθε αστρολογος εχει τις αποψεις του. Δε γινεται να συμφωνουμε ολοι. Σ ευχαριστω για τα σχολια σου παντως. Υποθετω η νεκροψια θα δειξει.
    Για βιβλία αστρολογίας και μεταφυσικής επισκεφτείτε το IL_PICCOLO εναλλακτικό βΙβλιοπωλείο. Βενιζέλου 29, στη Νέα Χαλκηδόνα. Εκμεταλλευτείτε τις προσφορές και την γνώση μας πάνω στο εναλλακτικό βιβλίο. Παραγγελίες και με Αντικαταβολές στο 210-2527690.

  5. #5
    Join Date
    Jun 2006
    Όνομα:
    Βασίλης
    Location
    Αθήνα - Ελλάδα
    Posts
    1,897

    Re: H ηλιακή επιστροφή της Ελλάδας για το 2012

    λιλιαν, ο αστρολογος κανει προβλεψεις οπως ο μετεωρολογος. Απο κει και περα κανενας δεν μπορει να προδικασει ποιοι θα βραχουν απο την καταιγιδα.
    Για βιβλία αστρολογίας και μεταφυσικής επισκεφτείτε το IL_PICCOLO εναλλακτικό βΙβλιοπωλείο. Βενιζέλου 29, στη Νέα Χαλκηδόνα. Εκμεταλλευτείτε τις προσφορές και την γνώση μας πάνω στο εναλλακτικό βιβλίο. Παραγγελίες και με Αντικαταβολές στο 210-2527690.

  6. #6
    Join Date
    Jan 2012
    Όνομα:
    Αντωνης
    Location
    Αγια Σοφια
    Posts
    30

    Re: H ηλιακή επιστροφή της Ελλάδας για το 2012

    το τετραγωνο του γενν ηλιου με διελαυνουσα εριδα τι ανοχες πιστευεται οτι εχει οσον αφορα την επιδραση

  7. #7
    Join Date
    Jun 2006
    Όνομα:
    Βασίλης
    Location
    Αθήνα - Ελλάδα
    Posts
    1,897

    Re: H ηλιακή επιστροφή της Ελλάδας για το 2012

    Καλημέρα, sior... Για να είμαι ειλικρινής, η έριδα δεν είναι από τα αντικείμενα που έχω μελετήσει ιδιαίτερα, και δε θέλω να αφήνω εντύπωση ότι τα ξέρω όλα. Ίσως κάποιος συνάδελφος μπορεί να βοηθήσει. Ξέρω ότι ο Χρήστος ο Άρχος έχει ασχοληθεί ιδιαίτερα, δεν ξέρω ίσως και κάποιος από τους άλλους συναδέλφους.
    Για βιβλία αστρολογίας και μεταφυσικής επισκεφτείτε το IL_PICCOLO εναλλακτικό βΙβλιοπωλείο. Βενιζέλου 29, στη Νέα Χαλκηδόνα. Εκμεταλλευτείτε τις προσφορές και την γνώση μας πάνω στο εναλλακτικό βιβλίο. Παραγγελίες και με Αντικαταβολές στο 210-2527690.

  8. #8
    Join Date
    Jan 2012
    Όνομα:
    Αντωνης
    Location
    Αγια Σοφια
    Posts
    30

    Re: H ηλιακή επιστροφή της Ελλάδας για το 2012

    Καλημερα φιλε Βασιλη μηπως γνωριζεις κανεναν ιστοτοπο με γενικες πληροφοριες για αστεροειδεις γιατι φραγκα για βιβλια γιοκ . Απο οτι γνωριζω παντως οι αστεροειδεις στο ηλιακο μας συστημα ειναι αμετρητοι με ποια αραγε κριτηρια εχουν διαλεχτει καποιοι απο αυτους αφου και η παρακολουθηση τους απο τους αστρομομους πρεπει να ειναι δυσκολη υποθεση .

  9. #9
    Join Date
    Jun 2006
    Όνομα:
    Βασίλης
    Location
    Αθήνα - Ελλάδα
    Posts
    1,897

    Re: H ηλιακή επιστροφή της Ελλάδας για το 2012

    Υποθέτω ότι μιλάς για την αστρολογικής τους ερμηνεία; Υπάρχει αρκετές δημοσιεύσεις και στο ίδιο το Myhoroscope. Αν πας στην 1η σελίδα και δώσεις αναζήτηση Αστεροειδείς πάνω δεξιά στην προσαρμοσμένη αναζήτηση του Google θα σου βγάλει αρκετά άρθρα...
    Για βιβλία αστρολογίας και μεταφυσικής επισκεφτείτε το IL_PICCOLO εναλλακτικό βΙβλιοπωλείο. Βενιζέλου 29, στη Νέα Χαλκηδόνα. Εκμεταλλευτείτε τις προσφορές και την γνώση μας πάνω στο εναλλακτικό βιβλίο. Παραγγελίες και με Αντικαταβολές στο 210-2527690.

  10. #10
    Join Date
    Jan 2012
    Όνομα:
    Αντωνης
    Location
    Αγια Σοφια
    Posts
    30

    Re: H ηλιακή επιστροφή της Ελλάδας για το 2012

    Υποχρεος για την υποδειξη , μεχρι να προσανατολιστω στο forum ισως ταλαιπωρισω τους φιλους αστρολογους με ηλιθιες ερωτησεις -- παρατηρησεις ζητω συγνωμη .

 

 
Page 1 of 2 1 2 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads