s
Είσοδος Ουρανού στον 4ο οίκο
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 10 of 11
  1. #1
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Νομός Αττικής
    Posts
    36

    Είσοδος Ουρανού στον 4ο οίκο

    Καλό μεσημέρι σε όλους!!

    Θα ήθελα να ρωτήσω τι μπορεί να σημαίνει η είσοδος του Ουρανού στον 4ο οίκο ενός γενέθλιου χάρτη στη 2η μοίρα του Κριού.Υποπτεύομαι πως δεν είναι αρκετά καλό, διότι στη 10η μοίρα του Κριού θα κάνει και αντίθεση με γενέθλιο Ουρανό!!!

    Αφορά οικογένεια ή επάγγελμα;

    Αν γνωρίζει κάποιος ας μου απαντήσει!!!

    Ευχαριστώ!!!:weird:

  2. #2
    Join Date
    Feb 2009
    Όνομα:
    Μυρτώ
    Location
    Πανόραμα
    Posts
    254

    Re: Είσοδος Ουρανού στον 4ο οίκο

    Αγαπητή lilapauese θα προτεινα να δεις το θέμα λίγο πιο σφαιρικά και σε σχέση με το σύνολο του ωροσκοπίου σου π.χ τι αντιπροσωπεύει ο ουρανός για σένα, ποιανού οίκου είναι κυβερνήτης, τι όψεις κάνει ο γενέθλιος ουρανός από τον δέκατο με τους άλλους πλανήτες και κυρίως πως είναι διαμορφωμένος ο γενέθλιος τέταρτος, ποιο ζώδιο είναι στην ακμή του (κριος?), που είναι ο κυβερνήτης του (άρης?) και φυσικά ποιοι πλανήτες υπάρχουν σε αυτόν.
    Η προφανής απάντηση στο ερώτημά σου για την είσοδο του ουρανού στον 4ο θα ήταν -χώρις πολυ ανάλυση- μια μετακόμιση, μια αλλαγή στην πατρική οικογένεια, στην ακίνητη περιουσία, σε κάποιον γονιό και γενικώς ένα απρόβλεπτο γεγονός που αφορά θέματα 4ου.
    Σε δεύτερη φάση, η όψη που θα κάνει με τον γενέθλιο ουρανό στον 10ο θα μπορούσαμε να πούμε -και πάλι με προχειρη ανάλυση και όχι διεξοδική- μια αλλαγή στην καριέρα? στην κοινωνική θέση? κτλ
    Λάβε υπόψη ότι λογικά έχουμε και τον Κρόνο στο Ζυγο να γυρνάει εκεί τριγύρω!
    Αν αλλάξεις δουλεια και χρειαστεί να μετακομίσεις γι'αυτο, πάντως να μας το πεις να ευχηθούμε τα καλύτερα. Και λίγο το νου στους γονείς και την οικογένεια γενοκότερα θα έλεγα.

  3. #3
    Join Date
    Jan 2007
    Όνομα:
    Κώστας
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    212

    Re: Είσοδος Ουρανού στον 4ο οίκο

    Θα συμφωνήσω με τα λεγόμενα της aurelia, πρέπει να δεις πιο σφαιρικά τον χάρτη σου! Απλά μην προκαταβάλλεσαι κατευθείαν για κάτι αρνητικό! Όλες οι αλλαγές είναι μέσα στη ζωή, ορισμένες μάλιστα μήπως τις χρειαζόμαστε αλλά δεν το παραδεχόμαστε κιόλας! Ούτως ή άλλως λίγο πριν τον Ουρανό έρχεται και ένας "πυροσβέστης" Δίας στον Κριό, ο οποίος σίγουρα θα σου φέρει επίσης κάτι!!! Μην απομονώνεις έναν πλανήτη έτσι! Εϊναι σίγουρα κάτι σημαντικό, αλλά ας μην αμελούμε το υπόλοιπο ωροσκόπιο!!!

    Και εγώ πάντως θα συμφωνούσα ως προς τον οίκο, ότι αγγίζει οικογένεια, αλλαγές σε σπίτι ή αλλαγές καριέρας και όλα τα υπόλοιπα!!!

    Όλες οι αλλαγές έχω μάθει πως έχουν τον λόγο τους που έρχονται!!!!!

  4. #4

    Re: Είσοδος Ουρανού στον 4ο οίκο

    Quote Originally Posted by Lilapause View Post
    Καλό μεσημέρι σε όλους!!

    Θα ήθελα να ρωτήσω τι μπορεί να σημαίνει η είσοδος του Ουρανού στον 4ο οίκο ενός γενέθλιου χάρτη στη 2η μοίρα του Κριού.Υποπτεύομαι πως δεν είναι αρκετά καλό, διότι στη 10η μοίρα του Κριού θα κάνει και αντίθεση με γενέθλιο Ουρανό!!!

    Αφορά οικογένεια ή επάγγελμα;

    Αν γνωρίζει κάποιος ας μου απαντήσει!!!

    Ευχαριστώ!!!:weird:
    Ρίξε μια ματιά και σε αυτό: http://www.myhoroscope.gr/22-%F3%F5%...%ED%FC%F2.html
    Επίκαιρον
    Κεσάτια!
    Πάγιον
    Η αστρολογία είναι πολύ σημαντικό πράγμα, για να το αφήσουμε στα χέρια αυτών που δηλώνουν "επαγγελματίες" αστρολόγοι.

  5. #5
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Νομός Αττικής
    Posts
    36

    Re: Είσοδος Ουρανού στον 4ο οίκο

    Αν κρίνω απο το καλοκαίρι του 2010 όπου ο Ουρανός ήταν στην Ο μοίρα του Κριού,(δεν είχε μπει καν στον 4ο οίκο) και κόντεψε να διαλυθεί το σπίτι μου για ζήτημα που προέκυψε στη δουλειά, μάλλον δε θα είναι καλά τα πράγματα.
    Ο γενέθλιος Ουρανός εκτός απο τη σελήνη με την οποία κάνει 150ο,κάνει μόνο εξάγωνο με Ήλιο και Αφροδίτη και τρίγωνο με Κρόνο και Αρη.

    Δεν γνώριζα όμως ότι πρέπει να κοιτάξω τους κυβερνήτες και τους οίκους.

    Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια και τις γνώσεις σας!!!

    Να είστε καλά!!!

  6. #6
    Join Date
    Apr 2010
    Όνομα:
    Κάτια
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,256

    Re: Είσοδος Ουρανού στον 4ο οίκο

    Quote Originally Posted by Lilapause View Post
    Ο γενέθλιος Ουρανός εκτός απο τη σελήνη με την οποία κάνει 150ο,κάνει μόνο εξάγωνο με Ήλιο και Αφροδίτη και τρίγωνο με Κρόνο και Αρη.
    Το «μόνο» μου άρεσε! Μετά από το εξάγωνο με Ήλιο και Αφροδίτη και τα εξαιρετικά τρίγωνα με Κρόνο και Ουρανό, το μόνο που μένει να κάνει ο γενέθλιος Ουρανός σου μέσα στο χάρτη σου είναι πιρουέτα και σπαγκάτ!
    Πάντως, η πρόσφατη πικρή μου πήρα μου λέει πως όταν ένας αργός πλανήτης περνάει μέσα από γωνιακό οίκο, δεν σε περιμένει η ηρεμία και η ασφάλεια. Πολύ περισσότερο όταν περνάνε διάφοροι αργοί από γωνιακούς. Δεν είναι μόνο ο Ουρανός. Είναι και ο Κρόνος… Είναι και ο Πλούτωνας… Για δες το συνδυαστικά.
    Το δοκιμαστικό του καλοκαιριού είναι ένα καλό μέτρο σύγκρισης και μια ικανοποιητική πρόγευση του τι ακολουθεί, βεβαιώσου όμως ότι δεν ευθύνεται κάποια άλλη πλανητική μετακίνηση και όχι ο Ουρανός ή και κάποια άλλη πλανητική μετακίνηση εκτός του Ουρανού.
    Θα σε βοηθούσε πολύ αν πατούσες μια Ηλιακή επιστροφή* και έβλεπες που πέφτει ο φετινός ωροσκόπος σου και η φετινή σου Σελήνη (σε ποιους γενέθλιους οίκους). Έτσι χοντρικά θα είχες μια κατεύθυνση των θεμάτων που θα πρωταγωνιστήσουν για φέτος στη ζωή σου(εντελώς χοντρικά) .
    *Το πρόγραμμα αυτό υπάρχει στο site και μπορείς να το βρεις πολύ εύκολα.
    « Αυτό που έψαχνα, είμαι! »

  7. #7
    Join Date
    Feb 2009
    Όνομα:
    Μυρτώ
    Location
    Πανόραμα
    Posts
    254

    Re: Είσοδος Ουρανού στον 4ο οίκο

    Είναι βοηθητικές οι περισσότερες όψεις του γενέθλιου Ουρανού -ας μην υποτιμούμε τα εξάγωνα που κάνει! Πάντως μην αγχώνεσαι με με τις "δύσκολες" διελεύσεις γιατί ποτέ δεν μπορεί να ξέρεις τι ακριβώς θέλει να πει ο ποιητής, και το σύμπαν. Χαρακτηριστικά θα σου αναφέρω ότι πηγαίνοντας σε φίλο αστρολόγο μεσα στο 2009 στο τέλος του οποίου "αγχωνόμουν" πολύ για το πρώτο τετράγωνο μεταξύ Κρόνου -Πλούτωνα μιας και ο ήλιος μου είναι στην 1ο και ομολογώ με τις προβλέψεις του με έκανε να φρικάρω ακόμη περισσότερο, για θέματα του 8ου οίκου που ενεργοποιούταν δυναμικά... Μέχρι να έρθει ο Νοέμβριος του 2009 συνεπώς, δεν μπορούσε να ξεκολλήσει το μυαλό μου απ'αυτο. Στο δια ταύτα, η διέλευση αυτή φυσικά και έδωσε θέμα του 8ου (συγχώρεσέ με δεν μπορώ να το αναφέρω) που ήταν καθοριστικό, συνταρακτικό, μεταμορφωτικό, μη αναμενόμενο αλλά δεν είχε τίποτα αρνητικό...

    Γι'αυτο σου λέω ψυχραιμία! Μιλάω εκ πείρας! Καλημέρα
    Pour les uns, qui voyagent, les étoiles sont des guides

  8. #8
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Νομός Αττικής
    Posts
    36

    Re: Είσοδος Ουρανού στον 4ο οίκο

    Όλα ξεκίνησαν το 2010 όταν η Αφροδίτη από πρόοδο, η οποία κάνει εξάγωνο με τον Ουρανό στο γενέθλιο, έκανε σύνοδο με τον γενέθλιο Πλούτωνα στην 27η μοίρα της Παρθένου, ο οποίος στον γενέθλιο κάνει σύνοδο με MC-2η του Κριού- (καταλάβατε τώρα Πλούτωνας με Αφροδίτη!!).

    Το χειρότερο είναι πως άλλαξα εγώ σαν άνθρωπος και αυτό με τρομοκρατεί, γιατί Ουρανός και Πλούτωνας εκεί ψηλά δε βοηθούν πολύ στην ηρεμία και συγκαταβατικότητα του χαρακτήρα μου.

    Γι΄αυτό και έχω ανησυχήσει τόσο και δεν έχω ακόμα καταλάβει τι τελικά είναι πιο σημαντικό: Να παραμένεις στην ασφάλειά σου ή να κάνεις αυτό που πιστεύεις ακόμα και αν οι συνέπειες ειναι αρνητικές για όλους;


    Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις γνώσεις και το χρόνο σας!!!

  9. #9
    Join Date
    Apr 2010
    Όνομα:
    Κάτια
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,256

    Re: Είσοδος Ουρανού στον 4ο οίκο

    Quote Originally Posted by Lilapause View Post
    Όλα ξεκίνησαν το 2010 όταν η Αφροδίτη από πρόοδο, η οποία κάνει εξάγωνο με τον Ουρανό στο γενέθλιο, έκανε σύνοδο με τον γενέθλιο Πλούτωνα στην 27η μοίρα της Παρθένου, ο οποίος στον γενέθλιο κάνει σύνοδο με MC-2η του Κριού- (καταλάβατε τώρα Πλούτωνας με Αφροδίτη!!).

    Το χειρότερο είναι πως άλλαξα εγώ σαν άνθρωπος και αυτό με τρομοκρατεί, γιατί Ουρανός και Πλούτωνας εκεί ψηλά δε βοηθούν πολύ στην ηρεμία και συγκαταβατικότητα του χαρακτήρα μου.

    Γι΄αυτό και έχω ανησυχήσει τόσο και δεν έχω ακόμα καταλάβει τι τελικά είναι πιο σημαντικό: Να παραμένεις στην ασφάλειά σου ή να κάνεις αυτό που πιστεύεις ακόμα και αν οι συνέπειες ειναι αρνητικές για όλους;


    Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις γνώσεις και το χρόνο σας!!!
    Αγαπητή μου, η ιστορία απέδειξε ότι η ανθρωπότητα προχωρά με τις αλλαγές και όχι με την στασιμότητα. Ο άνθρωπος ως ξεχωριστή μονάδα του συνόλου της ανθρωπότητας, γιατί να αποτελεί εξαίρεση;
    Όταν η αλλαγή δεν γίνεται απλώς για την χαρά της αλλαγής, αλλά έχει κάποιο λόγο και αιτία, τότε είναι καλοδεχούμενη και αναγκαία.
    Αν υπάρχει ορθή κρίση και ικανοποιητική ψυχική υγεία, θα βρεις την χρυσή τομή μόνη σου.
    ¶λλωστε, ο Ουρανός δεν αφήνει και πολλά περιθώρια για την πολυσυζητημένη ελεύθερη βούληση. Δεν θα σε ρωτήσει και πολλά. Θα κάνει την δουλειά του με συνοπτικές διαδικασίες. Έχε εμπιστοσύνη στο σύμπαν γιατί δεν μπορείς να κάνεις και κάτι άλλο.
    Πριν λίγο καιρό έλεγα κάτι φιλοσοφήματα σχετικά με τον Πλούτωνα, μέχρι που μου την έδωσε στο κεφάλι και ησύχασα, για να μην πω το βούλωσα. Αν σε παρηγορεί, μετά την τρικυμία ακολουθεί η γαλήνια μπλε θάλασσα. Μέχρι τότε, σωσίβιο… Μπρατσάκια… Φωτοβολίδα… Βατραχοπέδιλα δεκτά.
    « Αυτό που έψαχνα, είμαι! »

  10. #10
    Join Date
    Feb 2009
    Όνομα:
    Μυρτώ
    Location
    Πανόραμα
    Posts
    254

    Re: Είσοδος Ουρανού στον 4ο οίκο

    Τα λόγια της Κάτιας θέλουν να τα εκτυπώσουμε και να τα κολλήσουμε στο ψυγείο! Οι καταστάσεις αξιολογούνται καλύτερα όταν βγαίνουμε απ'αυτές και μπορούμε να κατανοήσουμε τι συνέβη και για πιο λόγο. Όλοι οι πλανήτες έχουν το δικό τους δυναμικό, μα για τον Ουρανό έχω να πω πως με συναρπάζει ιδιαίτερα γιατι δεν έχει υπάρξει χρονιά (τα τελευταία 10 χρόνια) που να μην μου έχει δώσει αλλαγές στον οίκο που θα βρεθεί στο solar...και δε μιλαω για προοδευτικα, διελευσεις κτλ...μόνο απ΄το solar. Αναρωτιέμαι μήπως επειδή μου είναι προσωπικός πλανήτης...?(κυβερνήτης ωροσκόπου)
    Pour les uns, qui voyagent, les étoiles sont des guides

 

 
Page 1 of 2 1 2 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads