s
[Συζήτηση] Hyleg-Το στίγμα της ζωής στον γενέθλιο χάρτη
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 10 of 19
  1. #1
    Join Date
    Jan 2011
    Όνομα:
    Χριστίνα
    Location
    Αθήνα
    Posts
    11

    Hyleg-Το στίγμα της ζωής στον γενέθλιο χάρτη

    Από τους ελληνιστικούς χρόνους, ο προσδιορισμός της ζωτικότητας και της υγείας του ατόμου, αποτέλεσε σημαντικό αντικείμενο έρευνας από τον Πτολεμαίο, έπειτα ακολούθησαν οι μεσαιωνικοί φιλόσοφοι δίνοντας βέβαια έντονη φαταλιστική χροιά στην έρευνα και τις θεωρίες τους. Οι φιλόσοφοι της εποχής καθόριζαν μέσα από το γενέθλιο χάρτη τη ζωτικότητα του ατόμου, χρονικές στιγμές όπου η ίδια η ζωή απειλείται μέσα από ασθένειες ή ατυχήματα καθώς και τη χρονική της διάρκεια. Σημείο εκκίνησης και αναφοράς της ίδιας της ζωής, αλλά και το βασικό εργαλείο για τον προσδιορισμό της, τόσο σε χρόνο όσο και σε ποιότητα αποτελούσε ο Hyleg (περσικο "hîlâk"= γέννηση).

    Ο Hyleg (apheta κατά τον Πτολεμαίο), αποτελεί τον «ζωοδότη» σε ένα γενέθλιο χάρτη, είναι ο πλανήτης που υποστηρίζει την ύπαρξη της ζωής στο άτομο και είναι πάντοτε παρών σε περιπτώσεις σοβαρών ασθενειών ή ατυχημάτων. Χάρτης που δεν εμφανίζει ζωοδότη είναι καταδικασμένος να τερματίσει πρόωρα τη ζωή του ατόμου (ακόμα και πριν γεννηθεί) και θεωρείται πως ανήκει στα 3 πρώτα diferentia.


    Ακολουθεί συζήτηση επί του άρθρου: Hyleg-Το στίγμα της ζωής στον γενέθλιο χάρτη

  2. Re: Hyleg-Το στίγμα της ζωής στον γενέθλιο χάρτη

    χριστινα συγχαρητηρια!
    το αρθρο ειναι πολυ ενδιαφερον!
    ελπιζω να ακολουθησει και ενα αρθρο με τις οψεις που σχηματιζει ο hyleg ωστε να μπορουμε να δουμε και αλλους παραγοντες της μακροζωιας/θνησιμοτητας. Επισης, ωραιο θα ηταν να γινει μια αντιπαραβολη του 4 οικου με τον hyleg.

    Καλη σσυνεχεια! σ ευχαριστουμε!

  3. #3
    Join Date
    Jul 2005
    Όνομα:
    Χρήστος
    Location
    Αθήνα
    Posts
    962

    Re: Hyleg-Το στίγμα της ζωής στον γενέθλιο χάρτη

    Τα Θερμά μου συγχαρητήρια και απο εδώ Χριστίνα. Είμαι σίγουρος ότι ετοιμάζεις πολλές και ενδιαφέρουσες δημοσιεύσεις!!!
    [I]Στο τέλος να έχετε ζήσει αυτά που θέλετε και αξίζετε!

  4. #4

    Re: Hyleg-Το στίγμα της ζωής στον γενέθλιο χάρτη

    Quote Originally Posted by Χρήστος Άρχος View Post
    Τα Θερμά μου συγχαρητήρια και απο εδώ Χριστίνα. Είμαι σίγουρος ότι ετοιμάζεις πολλές και ενδιαφέρουσες δημοσιεύσεις!!!
    χριστινα , μπραβο σου!!!Υπεροχο και ενδιαφερον..Ευχομαι τα καλυτερα και να συνεχισεις ετσι..Τωρα να δουμε τι θα κανουμε εμεις που ακομη ξυνουμε το κεφαλι μας...τα λεμε την επομενη βδομαδα!!YOUvE GOT THE POWER!!! OH BY THE WAY ITS ME SINY...FILAKIA..KEEP UP THE GOOD WORK!!!

  5. #5
    Join Date
    Jan 2011
    Όνομα:
    Χριστίνα
    Location
    Αθήνα
    Posts
    11

    Re: Hyleg-Το στίγμα της ζωής στον γενέθλιο χάρτη

    Ευχαριστώ πολύ!

    Ο πρωταρχικός ρόλος εύρεσις του Hyleg και των αφετικών τόπων, σε συνδιασμό με άλλα σημεία στο χάρτη, ήταν ο ακριβής προσδιορισμός των ετών ζωής του ατόμου, καθώς οι αρχαίοι και μεσαιωνικοί αστρονόμοι-αστρολόγοι, θεωρούσαν μάταια την οποιαδήποτε πρόβλεψη, εάν το άτομο δεν πρόκειται να επιζήσει, ώστε να βιώσει τα προβλεπόμενα γεγονότα.
    Η όλη φιλοσοφία γύρω από το θέμα ήταν τελείως διαφορετική και οι τότε αστρολόγοι λειτουργούσαν με εντελώς διαφορετικό σκεπτικό και κανόνες. Η ακμή του 4ου και του 8ου, όπως τη νοούμε στη σημερινή αστρολογία, ουδεμία σημασία είχε στον προσδιορισμού των ετών της ζωής και γι' άυτο η σύγκριση θα ήταν μάταια.
    Θα φροντίσω να επανέλθω σύντομα με ένα και καινούριο άρθρο, που να πραγματεύεται και τα υπόλοιπα σημεία "κλειδιά", γύρω από τη χρονική διάρκεια της ζωής!

  6. #6

    Re: Hyleg-Το στίγμα της ζωής στον γενέθλιο χάρτη

    Ναι έτσι είναι, βέβαια οι υπολογισμοί στο γενέθλιο χάρτη συμπεριλάμβαν και της δυο ανατολές και δύσεις που χώρισε σε τέσσερα τεταρτή μόρια, πάνω και κάτω απο τον ορίζοντα, όπου συματοδοτούσαν τους λεγόμενους ανέμους των πλανητών όπως επίσης την φύση του Κυβερνών πλανήτη και την θέση του μέσα σε αυτά τα τέσσερα σημεία και η ανάλυση των παραπάνων άλλαζε και απο ημέρα σε νύχτα. Μπράβο ωραίο θέμα!!!

  7. #7

    Re: Hyleg-Το στίγμα της ζωής στον γενέθλιο χάρτη

    Πάρα πολύ ενδιαφέρον άρθρο. Μπράβο Χριστίνα.

    Μπερδεύτηκα στον καθορισμό του Hyleg ομως... όταν γράφεις το εξής:

    Εάν η σελήνη βρίσκεται σε οποιοδήποτε γωνιακό ή διάδοχο οίκο και καταλαμβάνει θηλυκό ζώδιο, θεωρείται ως Hyleg, μόνο εφόσον δέχεται όψη από κάποιον από τους τέσσερις κυβερνήτες της μοίρας του ζωδίου στο οποίο βρίσκεται (κυριαρχία, έξαρση, τριπλότητα και όρια πλανητών κατά τους αιγυπτίους).

    Η σελήνη μου βρίσκεται στον καρκίνο (σε κυριαρχία) στον 11ο (διδύμους) με κυβερνήτη τον Ερμή με τον οποίο κάνει τρίγωνο. Αυτό σημαινει οτι Σελήνη μου θεωρείται ως Hyleg?

  8. #8
    Join Date
    Jan 2011
    Όνομα:
    Χριστίνα
    Location
    Αθήνα
    Posts
    11

    Re: Hyleg-Το στίγμα της ζωής στον γενέθλιο χάρτη

    Θα πρέπει κατ'αρχήν να αποκλείσεις τον ήλιο ως Hyleg για να προχωρήσεις στη σελήνη, εάν πρόκειται για ημερίσια γέννηση, εάν πρόκειται για νυχτερινή, ορθά ξεκινάς από τη σελήνη. Έπειτα, εάν όντως η σελήνη είναι η υποψήφια για τον προσδιορισμό του Hyleg, συμβουλεύεσαι τους πίνακες των θεμελιωδών δυνάμεων σύμφωνα με τον Πτολεμαίο. Από εκεί βλέπεις εάν κάποιος από τους πλανήτες που κυβερνα τη συγκεκριμένη μοίρα του Καρκίνου στην οποία βρίσκεται η σελήνη σου κάνει όψη μαζί της.(για τα όρια των πλανητών θα πρέπει να συμβουλευτείς έναν αντίστοιχο πίνακα, όπως αυτά ορίζονται από τους αιγιπτίους)

  9. #9
    Join Date
    Oct 2008
    Όνομα:
    Δημήτρης
    Location
    Αθήνα
    Posts
    549

    Re: Hyleg-Το στίγμα της ζωής στον γενέθλιο χάρτη

    Arigata,
    Δεν ξέρω αν ξεκίνησες να ψάχνεις τους πίνακες του Πτολεμαίου και των αιγυπτίων αλλά θα σου γράψω κι εγώ την άποψη μου, που ίσως σε γλιτώσει από τον κόπο.

    Γράφεις ότι η Σελήνη σου είναι στον Καρκίνο και στον 11ο οίκο, που στην ακμή του βρίσκονται οι Δίδυμοι. Αν μιλάμε για την αστρολογία των ελληνιστικών χρόνων, αυτό δεν μπορεί να ισχύει γιατί τότε χρησιμοποιούσανε το σύστημα οίκων των ολόκληρων ζωδίων. Δηλαδή, οι οίκοι δεν ήταν μόνο ίσοι μεταξύ τους αλλά και ουσιαστικά ταυτιζόταν με το ζώδιο. Αν για παράδειγμα ο ωροσκόπος ήταν ακόμα και στην τελευταία μοίρα του Λέοντα, όλος ο Λέοντας καταλάμβανε τον 1ο οίκο, όλη η Παρθένος τον 2ο κοκ. Με το σύστημα αυτό, η Σελήνη σου πιθανότατα βρίσκεται στον 12ο οίκο και αν ισχύει αυτό, δεν χρειάζεται να το ψάξεις περισσότερο. Το να εφαρμόζουμε σύγχρονα συστήματα οίκων στις αρχαίες τεχνικές είναι επικίνδυνο και δεν θα το συνιστούσα.

    Με την ευκαιρία, να διατυπώσω κι εγώ μια απορία: Αν αυτός ο αστρολογικός όρος μας έρχεται από τους ελληνιστικούς χρόνους, μήπως θα ήταν καλύτερα να χρησιμοποιούμε τον ελληνικό όρο κι όχι το λατινικό που έχει αραβο-περσική ρίζα; Ή τουλάχιστον να γράφουμε τον ελληνικό όρο στα ελληνικά κι όχι apheta.

  10. #10

    Re: Hyleg-Το στίγμα της ζωής στον γενέθλιο χάρτη

    Στα αρχαία ελληνικά ο όρος είναι "αφέτης" για τον πλανήτη που δίνει την ζωή, "αναιρέτης", για τον πλανήτη που αφαιρεί την ζωή και "χρονοκρίτης" για τον πλανήτη που προσδιορίζει την διάρκεια της ζωής.

 

 
Page 1 of 2 1 2 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 7 users browsing this thread. (0 members and 7 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads