s
[Συζήτηση] Πλανήτες στο Μεσουράνημα - Page 6
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Page 6 of 7 FirstFirst ... 2 3 4 5 6 7 LastLast
Results 51 to 60 of 70
  1. #51
    Join Date
    Apr 2010
    Όνομα:
    Κάτια
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,256

    Re: Πλανήτες στο Μεσουράνημα

    Χρυσάνθη δεν είχα δει το ποστ σου. Συγνώμη για την καθυστέρηση και με την ευκαιρία να πω ότι πολλές φορές δεν βλέπω κάποια ποστ επειδή πατάω διπλό κλικ σε κάποια θέματα και μετά δεν τα βλέπω σε πρώτη ζήτηση. Οπότε αν δεν έχω απαντήσει σε κάποιον, να ξέρει ότι το πιο πιθανό είναι να μην έχω δει το ποστ του.

    Χρυσάνθη, αν θες να σου πω την δική μου εμπειρία και ποια είναι η μέχρι τώρα αίσθηση (αν και είναι νωρίς να μιλάμε για την Πλουτώνια επίδραση) θα ξεκινήσω από το γεγονός ότι οι δικοί μου γωνιακοί άξονες σχηματίζουν σταυρό και ότι πάνω στις ακμές του ζενίθ και του 7ου έχω σημαντικότατος πλανήτες, συμπεριλαμβανομένου και του Πλούτωνα (το ξέρεις το ωροσκόπιό μου). Για να καταλάβουν και όσοι διαβάζουν αυτό το θέμα, το γεγονός ότι στο ζενίθ μου αυτή την στιγμή βρίσκεται ένας πλανήτης (Πλούτωνας) που στον γενέθλιο κάνει όψεις με πλανήτες που βρίσκονται σε όψη με το ζενίθ μου , όπως και ο ίδιος ο Πλανήτης , από γενέθλια θέση, κάνει την ερμηνεία πολύπλοκη και πολλαπλασιάζει την σημασία της.
    Μόνο σχηματικά να το δει κανείς, σαν εικόνα, θα έπρεπε να καταλάβει ότι πρόκειται για περίοδο κορυφαίων ζυμώσεων στην ζωή και ριζικών αλλαγών. Ο Πλούτωνας κάνει όψεις με όλες τις γωνιακές ακμές.

    Αυτό που μου έφερε λοιπόν, είναι την συνεργασία με ένα άτομο που στον τομέα του είναι στην κορυφή της ιεραρχίας (τράνζιτ Πλούτωνας στο ζενίθ, όπου εγώ εκεί έχω και τον Άρη ). Για να μην μπερδεύονται τα μέλη που διαβάζουν, αυτό δεν θα είχε συμβεί αν δεν είχα στον 10ο οίκο τον γενέθλιο Δία και αν αυτός δεν έκανε τρίγωνο με τον γενέθλιο Πλούτωνα, καθώς και ένα σωρό άλλες, σημαντικότερες ίσως ενδείξεις σε σχέση με την πορεία της όποιας καριέρας μου .

    Ωστόσο, το να συνεργάζεσαι με έναν άνθρωπο πολύ μεγαλύτερης ηλικίας και χρόνια καταξιωμένο, μπορεί να σε τιμά που επιλέγει να συνεργαστεί μαζί σου και στην ουσία η επιλογή του να σε φωτογραφίζει ως επάξιο στον επαγγελματικό σου κύκλο, αλλά βιώνεται ως μίας μορφής καταπιεστική εξουσία (Πλούτωνας). Σε αυτό φταίει η θέση του κυβερνήτη του ωροσκόπου μου(Άρης) σε σύνοδο με το ζενίθ και τετράγωνο με τον γενέθλιο Πλούτωνα σύνοδο Σελήνης. Έτσι κι αλλιώς μου είναι δύσκολο να αντέξω κάθε μορφή εξουσίας. Άρα ο Πλούτωνας με δοκιμάζει για τα καλά! Μέχρι σήμερα θεωρούσα αδύνατον να κάνω την δουλειά μου μαζί με κάποιον άλλο και όπως δείχνουν τα πράγματα, για το καλό μου, θα πρέπει να προσαρμοστώ σε ένα καινούργιο μοντέλο δημιουργίας. Να λοιπόν πως ο Πλούτωνας επιβάλει την στροφή στην καριέρα και ταυτόχρονα την αντιμετώπιση των προσωπικών μας προβλημάτων, αυτών που μας εμποδίζουν να προχωρήσουμε στη ζωή μας μπροστά.

    Αν αφήσουμε το επαγγελματικό και πάμε στο υπόλοιπο κομμάτι του διαπροσωπικού, εκεί βρίσκεται και η μεγαλύτερη δυσκολία. Ο Πλούτωνας σχετίζεται με τις βαθύτερες καταγραφές μας, συνήθειες και φόβους (8ος). Η παρουσία του στο Ζενίθ συνήθως μας φέρνει αντιμέτωπους με την επιρροή που έχει ασκήσει στην ζωή μας κάποιος γονέας. Είναι η στιγμή να απαλλαχτούμε από τις προσδοκίες που μας έχουν επιβληθεί επίκτητα και να βρούμε την προσωπική μας κατεύθυνση στη ζωή ή να επαναπροσδιορίσουμε το ποσοστό τις προσωπικής μας επιβεβαίωσης σε ότι μέχρι τώρα έχουμε καταφέρει. Πόσα από αυτά ήταν δικά μας όνειρα και πόσα όχι. Πόσο ευχαριστημένοι είμαστε με την τροπή της μέχρι τώρα ζωής μας.
    Πολύ πιθανό λοιπόν, να πρέπει να δυσαρεστήσουμε κάποιους μέσα στην οικογένεια , προκειμένου να οριοθετήσουμε την ανεξάρτητη ύπαρξή μας που δεν είναι δεδομένο ότι εναρμονίζεται με τις δικές τους προσδοκίες.

    Ο Πλούτωνας μας προσφέρει απλόχερα την αποφασιστικότητα και την διεισδυτική ματιά ώστε να αποσαφηνίσουμε τους βαθύτερους μοχλούς ενεργοποίησης των μέχρι τώρα αποφάσεών μας και να απαλλαγούμε από όσους μας καταπιέζουν. Αυτός είναι και ο λόγος που λέγεται ότι η διέλευση αυτή κάνει τους ανθρώπους να φαίνονται ακραίοι και άκαμπτοι. Είναι ο δραματικός και απόλυτος τρόπος που διεκδικούν την θέση τους στην κοινωνία. Η ατρόμητη ενέργεια και το φαινομενικά «αδιάβροχο» συναίσθημα.
    Είναι αλήθεια ότι το άτομο νιώθει λιγότερο τρωτό , ακόμα και από καταστάσεις που προηγουμένως μπορεί να είχαν την δύναμη να το κάμψουν. Στην πραγματικότητα , αυτό δεν σημαίνει ότι δεν περνά από βαθιές κρίσεις και ότι όλα γίνονται χωρίς κόστος. Κάθε άλλο! Το άτομο έρχεται αντιμέτωπο με την «βλαβερή» πλευρά του εαυτού του και στην ουσία, για να απαλλαγεί από τόσο βαθιά ριζωμένες συνήθειες και μοτίβα συμπεριφορών, θα πρέπει να "πεθάνει" (ο θάνατος του 8ου ) ένα κομμάτι του εαυτού του και να κάνει χώρο για τον καινούργιο εαυτό που θα του επιτρέψει να παίρνει αποφάσεις που του εξασφαλίζουν περισσότερη ασφάλεια και ευτυχία.
    Τα θέματα ασφάλειας και οικονομικής αποκατάστασης είναι στην πρώτη γραμμή. Μην ξεχνάμε ότι Πλούτωνας =φυσικός κυβερνήτης 8ου και ο 4ος σχετίζεται με την ασφάλεια , περίθαλψη και κατ’ επέκταση με την οικονομική ασφάλεια\πόρους επιβίωσης.

    Για να μην μακρηγορώ άλλο, όλες οι ριζικές αλλαγές ή προσαρμογές που επιβάλει ο Πλούτωνας σε καριέρα, οικογένεια, σχέσεις και προσωπικότητα, έχουν σαν βαθύτερο σκοπό να νιώσει το άτομο ασφαλές και σίγουρο για την θέση, την πορεία και τον εαυτό του.
    Last edited by katiakiss; 01-03-2012 at 04:39 PM.
    « Αυτό που έψαχνα, είμαι! »

  2. #52
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Δίπλα σας...
    Posts
    817

    Re: Πλανήτες στο Μεσουράνημα

    Θα συμφωνήσω με ενα προηγούμενο ποστ της Κάτιας, που περιγράφει τη διέλευση πλανητών "βαρέων αρμάτων" από το ζενιθ. Δεν είναι παντα απαραίτητο να "φωτογραφίζονται" δραματικές εξελίξεις στον τομέα της καριερας. Υπαρχει και η επιρροή της οικογένειας, ειδικά αν εμπλέκεται και ο 4ος, με όψεις κυβερνητών ή εμπεριεχομένων πλανητων.

    Κι επειδή καλως η κακως, μεσα από παραδείγματα κατανοούμε τη λειτουργία της αστρολογίας, η Κατια περγράφει ένα πολύ αντιπροσωπευτικό παράδειγμα. Ο διελαύνων πλούτωνας στο ζενιθ της ,που συναντά τον Αρη, μόνο αρνητικός δεν αποδείχθηκε! (εύχομαι καλή δύναμη που έτσι κι αλλιώς διαθέτεις!)

    Ο Κρόνος αυτή τη στιγμή, βρίσκεται στο ζενίθ μου και σε 5-6 μοίρες συναντά την ακμή του.
    Πριν από 1 χρόνο περίπου, όταν πρωτομπήκε στο ζενίθ, αλλαξα πόστο στη δουλειά μου, "εξωτερικά" αναβαθμισμένο,αλλα με τις διπλασιες ευθύνες, με υπερωρία και άγχος ανευ προηγουμένου συν εναν μίζερο προιστάμενο. Δεν ήταν όμως κατι το ακατόρθωτο.
    Αυτά περί καριέρας..

    Τον Απρίλιο, ο Κρόνος όντας ακόμη στο ζενίθ και σε συνοδο με το βδ , έμεινα εγκυος στη δευτερη κόρη μου. Όπερ και σημαίνει αλλαγές στη δομή της οικογένειας και περισσότερες ευθύνες. Η θέση στο Ζυγό όμως,(το σπίτι της Αφροδίτης), εκτός από κούραση εφερε και χαρές, έφερε και ισορροπία και μια αίσθηση πληρότητας!

    (Καλά, δεν λεμε σωνει και καλά πως θα αποκτήσετε παιδι με πλανήτες στο ζενίθ,αλλά δεν είναι τραγικό να έχουμε διελεύσεις! )
    Τα κορίτσια μου...
    Όλη η ζωή μου..!!!!

  3. #53
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    12

    Re: Πλανήτες στο Μεσουράνημα

    Ευχαριστώ!!

  4. #54
    Join Date
    Nov 2007
    Όνομα:
    Χρυσάνθη
    Posts
    602

    Re: Πλανήτες στο Μεσουράνημα

    Κάτια μου καλησπέρα και καλό μήνα

    Μην ανησυχείς όσον αφορά το αν είδες ή όχι κάποιο δημοσίευμα μου, και αν το απάντησες ή όχι, καθώς μία από τα ίδια παθαίνω και εγώ.

    Ιδίως τις τελευταίες εβδομάδες κάτι δεν λειτουργούσε και τόσο καλά στο σύστημα μου και από ότι φάνηκε εκ των υστέρων και ειδικότερα που όπως όλα δείχνουν τώρα αποκαταστάθηκε, έχανα και εγώ και την ροή και διάφορα μηνύματα.

    Τέλος πάντων, μακάρι αυτό να ήταν όλο μας το βασανάκι.

    Όσον αφορά την εξαιρετικά εύλογη και έλλογη περιγραφή σου σχετικά με τον Πλούτωνα και έχοντας εγώ η ίδια βιώσει με πολύ δύσκολες όψεις τις επιρροές του ήδη από την δεκαετία του 70, κατανοώ στο έπακρο και τα λεγόμενα και τις αγωνίες σου, μα κυρίως τις μάχες και τους αγώνες σου. Εξωτερικά και εσωτερικά.

    Είμαι βέβαιη όμως, πως λόγω της απόστασης των γενεών στις οποίες ανήκουμε, και καθώς εγώ όπως τόσοι και τόσοι άλλοι της δικής μου γενιάς βγήκαμε άγρα τροφής, επιβίωσης, και σκληρής μάχης με την ίδια την ζωή, ήδη από τα 10, τα 12 και τα 14 μας, ως εκ τούτου βιώνουμε τις έννοιες της ασφάλειας ή αντίθετα ανασφάλειας, κάπως διαφορετικά.

    Χάριν και μόνο του εμπλουτισμού γνώσεων και εμπειρίας, για εμένα που οδεύω ολοταχώς στην δύση, δυστυχώς αυτή η ανασφάλεια για την οποία μιλάς, την εισπράττω εις διπλούν για να μην πω εις τριπλούν.

    Η μία έχει να κάνει με την ολοκληρωτική διάψευση κόπων, προσπαθειών, αγώνων, βασάνων, κ.λ.π., για ένα καλύτερο μέλλον των παιδιών μου που ούτε εκπληρώθηκαν αλλά ούτε και ζήσαμε ή πρόκειται να ζήσουμε, την απόσβεση που όλοι μας θα θέλαμε και θα εισπράτταμε μόνο εάν ξέραμε ότι εκείνα δεν χρειάζεται να σηκώσουν στους ώμους τους το δικό τους Γολγοθά.

    Το δεύτερο είναι ότι τσάμπα και άδικα παλέψαμε κάτι να αφήσουμε πίσω μας για αυτά, όταν τώρα πια δεν μας παίρνουν μόνο το βούτυρο που έτσι και αλλιώς τώρα πια οι περισσότεροι από εμάς ούτε στην άκρια του ψωμιού μας δεν έχουμε να απλώσουμε, αλλά και άπαντα τα περιουσιακά μας.

    Το τρίτο Κάτια μου είναι η μοιραία απώλεια και της ελαχίστης ποιότητας ζωής αφού ενόψει της μηδενικής περίθαλψης, οσονούπω θα παρακαλάμε να πεθάνουμε παρά να αρρωστήσουμε.

    Παρόλα αυτά, και ενώ με έναν Πλούτωνα να κόβει βόλτες και στο δικό μου σταυρό Κριού/Ουρανού/Ζυγού/Αιγόκερου ήδη από την πρώτη στιγμή της άφιξης του, και έχοντας ήδη απολέσει τα αυτονόητα, ζω, αναπνέω και εμψυχώνομαι από το γεγονός ότι σκληρά δοκιμασμένη από τα γεννοφάσκια μου, ανήκω στους λίγους προνομιούχους που εξακολουθώ να αντέχω, να κατανοώ και να μαθαίνω.

    Πόσο ακόμα δεν ξέρω. Βαθιά μέσα μου αν και αστρολόγος και εις πλήρη γνώση του τι ακόμα έπεται ξέρω μόνο ότι αξίζει και να ελπίζω και να προσδοκώ.

    Καλό σου/σας ξημέρωμα

  5. Re: Πλανήτες στο Μεσουράνημα

    Κ. Σπιγγου, να ξερετε οτι μας δεινετε, εκτος απο τροφη για σκεψη και τις γνωσεις σας, την αισιοδοξια σας. Κρατω την τελευταια φραση και συνεχιζω: σημερα μου εγραψε μια γυναικα, γνωστη μου, φιλη μου, κομματι της καρδιας μου. Πασχει απο als ασθενεια που παραλυει ολοκληρο το σωμα σταδιακα. Σημερα μου εγραψε, πως φετος, ελπιζει να φυγει ηρεμα, στα 50 της, με τρια παιδια, γιατι δεν αντεχει αλλο αυτη την κατασταση... Κυριως γιατι εργαστηκε στη Μ.Ο.Δ., εταρια του δημοσιου, σπουδασε σε γερμανικο πανεπιστημιο, προσεφερε στο Ελληνικο δημοσιο και σημερα δεν μπορει ουτε να πεθανει αξιοπρεπως. Δυστυχως, εδω φτασαμε. Να θελει καποιος να πεθανει με αξιοπρεπεια και να μην μπορει....

    Κι εγω νομιζω οτι αξιζει να ελπιζουμε και να προσδοκουμε...
    Η Ελλαδα ειναι μια ηλιολουστη χωρα, με ζωτικοτητα, προικισμενη, νομιζω ερχεται η ωρα να βρει στην ιστορια τη θεση που της αξιζει...αργα 'η γρηγορα...

  6. #56
    Join Date
    Nov 2007
    Όνομα:
    Χρυσάνθη
    Posts
    602

    Re: Πλανήτες στο Μεσουράνημα

    tonniateddybear - ρακι μου καλημερούδια σου,

    Θα ήθελα να ξέρεις ότι σε έχω ξεχωρίσει και βάλει στην καρδιά μου γιατί είσαι και ευγενικό και τρυφερούδικο πλάσμα! Το εννοώ!

    Οσον αφορά για τα περί της αισιοδοξίας -και ουχί της υπερκτίμησης που καμμιά φορά μας προσθέτουν οι επιρροές του Δία που εγώ έχω μπόλικο από αυτόν - μιας και το ανέφερες, θα ήθελα να μου επιτρέψεις να σου πω το "μυστικό" που κρύβεται πίσω από αυτήν!

    Πρωτίστως να τονίσω όμως -για να είμαι ορθή κοφτή και ξεκάθαρη με όλους σας - ότι το δικό μου κίνητρο προέρχεται 1ον λόγω των δεινών εσωτερικών γνώσεων της αστρολογίας, 2ον στο ότι οι γνώσεις αυτές με προίκισαν με την μεγαλύτερη δυνατή και πολυτιμότερη προίκα της ζωής, μία προίκα η αξία της οποίας είναι πολυτιμότερη και από τα πιο σπουδαία πλούτη όλου του κόσμου.

    Και για να είμαι κατηγορηματική να πω πως, ΠΟΤΕ, ΚΑΝΕΝΑΣ ΧΑΡΤΗΣ δεν έχει μόνο μία όψη!
    Ποτέ και για κανένα λόγο τίποτε σε αυτή τη ζωή δεν κυλά μόνο καλά ή μόνο κακά, ή μόνο κακά και όχι καλά.

    Ευτυχώς έχουμε προικιστεί όλοι μας με το δίπολο καλού -κακού.

    Με άλλα λόγια, δεν πάει να περνάει ο Πλούτωνας, ο Κρόνος, ο Δίας από όπου θέλει, δεν υπάρχει περίπτωση να μην περνάνε και άλλοι 2-3-4 από κάπου αλλού δείχνοντας μας τις πιθανότητες εναλλακτικών δυνατοτήτων.

    Το δε πιο σημαίνον της όλης υπόθεσης που λέγεται αστρολογία, είναι να μαθαίνουμε το πως να βρίσκουμε και να χρησιμοποιούμε τις δυσκολίες ως ευκαιρίες, ως πιθανότητες και δυνατότητες για εναλλακτικές προοπτικές, για διαφυγή από τα δύσκολα, για παρέκκλιση απο τα άσχημα.

    Αυτό είναι κάτι που ενώ ο Ελληνικός λαός το πράττει κατά βάση ενστικτωδώς, για αυτό και ποτέ δεν πεθαίνει!!! δεν γνωρίζει όμως, να το εκπροσωπεί συνειδητά.

    Είμαστε γκρινιάρηδες, ενίοτε λανθασμένα περήφανοι, και ακόμα χειρότερα, λανθασμένα στρέφουμε την μοιραλατρεία μας ψάχνοντας πάντα να βρούμε υπαίτιους άλλους και όχι τους εαυτούς μας.

    Ομως για να μην μακρηγορώ, και εστιαζόμενη στην κοινότητα στην οποία βρισκόμαστε και από την οποία επικοινωνούμε, να δηλώσω έτοιμη -έχω ξανακάνει κρούση χωρίς όμως την παραμικρή ανταπόκριση - θα μπορούσαμε για παράδειγμα τόσοι και τόσοι που είμαστε να γίνουμε μάλλον δημιουργικοί, παραγωγικοί και βέλτιστοι, παρά θεωρητικοί και απλώς ωτοακουστές ο ένας του άλλου.

    Το πως θα μπορούσε να γίνει αυτό, είμαι και θα είμαι πρόθυμη εάν και εφόσον δοθεί και από τους αναγνώστες κα απο την διαχείριση το έναυσμα να το μοιραστώ μαζί σας.

    Το δικό μου κίνητρο πάντως έγκειται στο ότι όσο ζω υπάρχω και όσο υπάρχω μα με ένα χέρι ή ένα πόδι ή μισό μάτι, μπορώ να δημιουργώ και να παράγω.

    Είμαι όλο αυτιά. Υπάρχει κανείς εκεί έξω να ακούσει τις παραγωγικές αστρολογικές ιδέες μου;

    Είναι;

  7. Re: Πλανήτες στο Μεσουράνημα

    Αγαπητη κ. Σπιγγου,

    Νομιζω οτι ο καθενας μας, αυτη την εποχη που διανυουμε, εχει αλλαξει ετσω και λιγο τον τροπο σκεψης του. Εχω πει σε εσας τη φραση: αποκλειεται ο χαρτης να ειναι καρβουνο! Ειναι οτι ακριβως περιγραψατε με οαρθη συνταξη ακριβως επανω. Και για οσους περναει ο πλουτωνας απο το μεσουρανημα και το δεκατο, ρε παιδια, απο καπου θα περναει!!! Αλλα και απο τη δικη μου προσωπικη εμπειρια, οπως εχω ξαναγραψει και σε αλλο ποστ, ο πλουτωνας εχει δυο οψεις. Με τις αλλεπαληλες συνοδους του (εχω ακομη δυο, μια με ποσειδωνα και μια με ερμη) μου εφερε διαφορα γεγονοτα, τετραγωνισε τους πλανητες μου στους γωνιακους οικους, εκανε μια τρελη χιαστι με το Δια μου, και για δες με!!!! επιβιωνω καλυτερα απο ποτε! Αυτο λοιπον, οτι υπαρχουν εναλλακτικες παντα, θα ηθελα να τονισω! Η ψυχραιμια πρεπει να ειναι εδω (αρης στην παρθενο) και το μυαλο στο κεφαλι.
    Τωρα, οσο για τα υπολοιπα, ωραιος ο πσοειδωνας στα ψαρια ετσι..?!
    Αστιευομαι! Ειμαι φαν των ιδεων!!!!!!!! Ελπιζω να οργανωθει κατι καλο και να συμμετεχουμε οσοι περισσοτεροι μπορουμε!
    Καλο σαββατοκυριακο σε ολους!

    PS: κυρια Σπιγγου, θα νομιζουν οτι σας λαδωνω να με εκθυαζετε!!! Ευχαριστω πολυ για τα καλα σας λογια. Να παιζετε παντα το ρολο του λυχναριου στο σκοταδι. Ειναι ΑΝΑΓΚΗ!

  8. #58
    Join Date
    Nov 2007
    Όνομα:
    Χρυσάνθη
    Posts
    602

    Re: Πλανήτες στο Μεσουράνημα

    Αν το λάδωμα μου έγκειται στο να λέω από βάθος καρδιάς ότι πιο ανθρώπινο, ήτοι, ότι ο άνθρωπος είναι και παραμένει άνθρωπος με προτερήματα, χαρίσματα, προσόντα και ανθρωπιά, τότε και καλώς λαδώνομαι και καλώς θα κάνει οιοασδήποτε να πει ότι ανήκω στους "λαδωθέντες" .

    Παρακαλώ πολύ όσοι είστε καλοί και θετικοί άνθρωποι "Λαδώστε με.............."χα,χα,χα,.......

  9. #59

    Re: Πλανήτες στο Μεσουράνημα

    Ελλάδα, παιδιά, και ελληνικός πολιτισμός. Πνευματικό μεγαλείο με το οποίο δεν πρέπει να χάνουμε την σύνδεσή μας, ειδικά στις πιο δύσκολες ώρες μας.

    Ο Οιδίποδας μαθαίνει ότι σκότωσε τον πατέρα του και παντρεύτηκε την μητέρα του, με την οποία έκανε και παιδιά. Η μητέρα-γυναίκα του αυτοκτόνησε και ο ίδιος έβγαλε τα μάτια του, χάνοντας το φως του, και έφυγε αυτοεξόριστος από την Θήβα μαζί με την κόρη του.

    Κι όμως στο τέλος ο Οιδίποδας λέει στην κόρη του: "Παρόλα τα βάσανα, η ηλικία μου και οι εμπειρίες μου στην ζωή μου επιτρέπουν να πω πως όλα είναι καλά".

  10. #60
    Join Date
    Nov 2007
    Όνομα:
    Χρυσάνθη
    Posts
    602

    Re: Πλανήτες στο Μεσουράνημα

    Κοραλλία καλημέρα και καλό Σ/Κ

    Αψογο! Αρκεί βέβαια, να μπορεί κανείς να διαβάσει και τα βαθύτερα νοήματα πίσω από αυτές τις τόσο απλές, μα αν και αλληγορικές κουβέντες του.

    Και μιας και ίσως να μην απέχω ηλικιακά από τον Οιδίποδα, καθημερινά λέω κάτι παραπλήσιο:

    Αφού άντεξα τόσα, ποιός ο λόγος να αναλώνομαι σκεφτόμενη πως ίσως δεν θα αντέξω άλλα τόσα; Θα αντέξω!

    Φιλικά

 

 
Page 6 of 7 FirstFirst ... 2 3 4 5 6 7 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads