s
[Συζήτηση] Πλανήτες στο Μεσουράνημα - Page 5
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Page 5 of 7 FirstFirst 1 2 3 4 5 6 7 LastLast
Results 41 to 50 of 70
  1. #41
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    12

    Re: Πλανήτες στο Μεσουράνημα

    Ευγε!!!..πάρα πολύ κατατοπιστικό το άρθρο!!!! Στο δικό μου ωροσκόπιο, το μεσουράνημα είναι στις 9ο στον αιγόκερω..και ακριβώς τώρα κάνει σύνοδο ο πλούτωνας...Ανησυχώ λίγο...

  2. #42
    Join Date
    Nov 2007
    Όνομα:
    Χρυσάνθη
    Posts
    602

    Re: Πλανήτες στο Μεσουράνημα

    Καλά κάνεις και ανησυχείς λίγο και όχι πολύ.

    Ναι θα σου φέρει κάποιους περιορισμούς ίσως και τίποτε άλλα παράτρουγα -ανάλογα των όψεων Κρόνου και ακμής του ΖΝ προς άλλα πλανητικά σώματα, αλλά μα έτσι μα αλλιώς, μα με κούραση μα με στίψιμο, αν είσαι γενναίος, θεληματικός και καλό αγωνιστής, ο Πλούτωνας βοηθά να βρεις δυνάμεις που ούτε καν πίστευες ότι διαθέτεις!

    Προχώρα σε θέλει όλη η χώρα και εμείς επίσης................

    Καλή Σαρακοστή

  3. #43
    Join Date
    Dec 2007
    Όνομα:
    vasiliki
    Posts
    7

    Re: Πλανήτες στο Μεσουράνημα

    Με αφορμή τη δημοσίευση του Απόλλων και την απάντηση της κα.Σπίγγου θα ήθελα αν γίνεται καποιες διευκρίνίσεις όσον αυτό ΄βέβαια είναι εφικτό..Αρχικά η ακμή του 10ου οίκου μου είναι στισ 10.34 του Αιγόκερου και υπάρχει ο Δίας -σε σύνοδο με MC- στις 9,22 του Αιγόκερου, γιαυτό και θέλησα να γράψω γιατί η επιρροή είναι παρόμοια...Αυτή την περίοδο ο Πλουτωνας συναντά τον γενέθλιο Δία και άρα( είναι σε σύνοδο με MC. Ο γενέθλιος Κρόνος μου(16,10 στον Σκορπιό) είναι ανάδρομος και στον 7ο οίκο..Δεν κατάλαβα το ΖΝ τι είναι;; δηλαδή ποια ακμή κοιτάω και πώς μπορώ να καταλάβω τι θα φέρει η επιρροή του Πλούτωνα; έχω διαβάσει ό,τι υπάρχει σε ελλήνικό site προσπαθώντας να καταλάβω κάτι..αλλά διανύοντας μια περίοδο που προσπαθώ να βρω δουλειά ΚΥΡΙΩΣ στο εξωτερικό φοβάμαι μήπως όλες οι προσπάθεις αποτύχουν πάλι...Θα εκτιμούσα πολύ μια απάντηση...

  4. #44
    Join Date
    Nov 2007
    Όνομα:
    Χρυσάνθη
    Posts
    602

    Re: Πλανήτες στο Μεσουράνημα

    Αγαπητή Βασιλική καλησπέρα,

    Το ΖΝ είναι το Ζενίθ, ή αλλιώς μεσουράνημα.

    Η δική μου εντύπωση σε ότι αφορά τον Πλούτωνα στον Αιγόκερω και το πέρασμα του από το Ζενίθ, είναι ότι φέρνει -έχει φέρει ήδη σε όλους μας - ιδίως όμως σε άτομα του δικού σου γενέθλιου σχηματισμού, μία στατικότητα, αναβλητικότητα, περιορισμό, και φυσικά όλη αυτή την αποκλιμάκωση και την σταδιακή μείωση και ύφεση, στα πολιτικά, τα κοινωνικά και τα θέματα καριέρας φυσικά.

    Το ότι ο Πλούτωνας συναντά τον γενέθλιο Δία δεν θα έλεγα ότι συγκλίνει υπέρ της άποψης για ανεύρεση εργασίας στο εξωτερικό. Αυτό γιατί γενικώς οι ιδιότητες του ζωδίου του Αιγόκερω συνιστούν ιδέες που ενώ δεν αναιρούν την πιθανότητα καλυτεύρεσης, ανόδου και αποκατάστασης, ωστόσο συντρέχουν και πολλοί λόγοι καθυστερήσεων, αναβολών και πισωγυρσιμάτων.

    Αλλωστε ο Πλούτωνας είναι ήδη από μόνος του αργός πλανήτης για να θεωρήσει κανείς ότι θα συμβάλλει θετικά σε μία ομαλή και ιδίως άμεση ώθηση προς το εξωτερικό.

    Νόμιζω φίλη μας πως είναι σωστότερο να δεις εάν ίσως ένας δριμύς και ταχύς Αρης συντρέχει ίσως 9ο ή 10ο οίκο, ή εάν ίσως με κάποιο τρόπο ο Δίας που θα περάσει στο ζώδιο των Διδύμων το καλοκαίρι πρόκειται ίσως να πλαισιώσει ευνοικά τα σχέδια σου.

    Ο τωρινός στο ζώδιο του Ταύρου ίσως που μόλις προλαβαίνει να δράσει επιβοηθητικά μέσα στο επόμενο εικοσαήμερο και αυτό υπό την προυπόθεση ότι ήδη έχουν προηγηθεί ανάλογες ενέργειες από πλευράς σου.

    Ολα αυτά φυσικά ειπωμένα με πάσα επιφύλαξη, καθώς όπως πολλάκις έχουμε πει, λέμε και ξαναλέμε όπως ένας κούκος μόνος του δεν φέρνει την άνοιξη, άλλο τόσο και δύο -τρεις πλανήτες και αυτοί ψαγμένοι πρόχειρα και στα τυφλά δεν συνιστιούν και κανενός είδος πρόγνωση πόσο μάλλον πρόβλεψη.

    Απλώς χάριν ευγενείας και καθαρά εθελοντικής προσφοράς και ανθρώπινης διάθεσης θέλησα να σου πω δυο κουβέντες, αλλά και για να μην νιώσεις και παραμελημένη στην παρέα μας!

    Φιλ - Χρ- Σπ

  5. #45
    Join Date
    Dec 2007
    Όνομα:
    vasiliki
    Posts
    7

    Re: Πλανήτες στο Μεσουράνημα

    Είστε πολύ ξεκάθαρη!!! Ευχαριστώ για τον χρόνο σας και καλή συνέχεια!! Παρακολουθώ καθημερινά αυτά που γράφετε!

  6. #46
    Join Date
    Apr 2010
    Όνομα:
    Κάτια
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,256

    Re: Πλανήτες στο Μεσουράνημα

    Καλησπέρα σε όλους. Βλέπω μαζευτήκαμε πολλοί με το ζενίθ στον Αιγόκερω και σε σύνοδο με τον τράνζιτ Πλούτωνα. Αν σκεφτούμε ότι και άλλοι έχουν διάφορες όψεις στο ζενίθ , αλλά εδώ ποστάρουν όλο αγωνία εκείνοι με την σύνοδο αυτή, αυτό από μόνο του λέει κάτι. Λέει ότι η θέση αυτή του Πλούτωνα μας βάζει σε ιδιαίτερα βαθιές σκέψεις σε ότι αφορά στα θέματα αυτού του σημαντικού, γωνιακού οίκου.
    Αυτό που θα πρέπει πρώτα απ’ όλα να ελέγξει κανείς, είναι την γενέθλια κατάσταση του οίκου και την θέση\όψεις του Κρόνου του (Κρόνος =κυβερνήτης του Ζενίθ στον Αιγόκερω). Το έγραψε και η Χρυσάνθη πιο πάνω, απλώς το τονίζω γιατί είναι το πρώτο βασικό βήμα. Τίποτα το εξαιρετικά σημαντικό (καλό ή κακό) δεν πρόκειται να συμβεί, αν δεν υπάρχει η γενέθλια προδιάθεση. Αυτό ισχύει πολύ περισσότερο με τον συγκεκριμένο κυβερνήτη που στις δευτερεύουσες κατευθύνσεις η πρόοδός του είναι ελάχιστη. Αυτό θα πει ότι οι γενέθλιες πλανητικές σχέσεις που τυχόν κάνει, είναι πολύ σημαντικές και περιγράφουν αρκετά καλά την πορεία των θεμάτων του Ζενίθ.

    Αν υπάρχουν γενέθλιες σχέσεις του ζενίθ με πλανήτες, σημαίνει ότι ο τράνζιτ Πλούτωνας σε σύνοδο με το ζενίθ, σχηματίζει ταυτόχρονα τις ίδιες πλανητικές σχέσεις. Έτσι, ο ρόλος του σε αυτό το σημείο του χάρτη, εξαρτάται από την ίδια την γενέθλια κατάσταση.

    Γενικά μιλώντας, ο Πλανήτης των ριζικών αλλαγών στην θέση αυτή, μέσα από μία χρονοβόρα διαδικασία, πρόκειται να μεταλλάξει τη σχέση μας με τα θέματα του οίκου. Με δεδομένο ότι ο πλανήτης αυτός μας βοηθά να απαλλαγούμε από καταστάσεις που δεν εξυπηρετούν πια, μπορεί να φέρει την ανάγκη της ριζικής αλλαγής στην καριέρα. Μπορεί να αναδείξει μια κούραση στην μέχρι τώρα πορεία και την ανάγκη να βρεθούν επίπονες λύσεις που μπορεί να μην προσφέρουν κανενός είδους σιγουριά και ασφάλεια για το μέλλον.
    Σε πολλές περιπτώσεις η θέση αυτή μπορεί να φέρει εξουσία και επαγγελματική καθιέρωση, ακόμα και φήμη. Σε άλλες μπορεί να δείξει μια μακρά περίοδο που τα θέματα του οίκου «καπελώνονται» από ένα εξουσιαστικό άτομο που ασκεί τρομερή επιρροή.
    Σε κάθε περίπτωση δεν πρέπει να παραβλέπουμε το γεγονός ότι μιλάμε για τον άξονα 10ου\4ου , οπότε δεν μπορούμε να αποκλείσουμε τις οικογενειακές ζυμώσεις και τις αλλαγές στην οικογένεια ή την οικογενειακή ζωή. Επειδή το ζενίθ είναι γωνιακός οίκος και σαν τέτοιος επιδρά πάντα σε πολλαπλό επίπεδο στην ζωή μας, μπορεί να συνδέεται με γεγονότα που δεν έχουν καμία σχέση με το επάγγελμά μας, αλλά που αντανακλούν την κατάστασή μας στην κοινωνία.
    Να πω ότι αυτό είναι ακόμα πιο εμφανές, αν τυχαίνει ο άξονας 1ου\7ου και 10ου \4ου να σχηματίζουν μεταξύ τους σταυρό. Σε αυτή την περίπτωση, το σύνολο της ζωής του ατόμου μπαίνει σε διαδικασία ριζικών αλλαγών.

    Όπως και να έχει, μετά το πέρασμα του Πλούτωνα από το ζενίθ, τίποτα δεν θα είναι ίδιο στα θέματα που αφορούν στον εν λόγω οίκο.

    Βοήθειά μας!
    « Αυτό που έψαχνα, είμαι! »

  7. #47
    Join Date
    Dec 2007
    Όνομα:
    vasiliki
    Posts
    7

    Re: Πλανήτες στο Μεσουράνημα

    Ο άξονας του 1ου/7ου και του 4ου/10ου για να σχηματίσουν σταυρό απαιτείται τετράγωνο ακριβείας κάθε φορά ή αρκεί πχ να είναι στις ακμές τα ζώδια Κριός, Καρκίνος,Ζυγός, Αιγόκερος; Δηλ.πρέπει AC-DC:9,0 μοίρες (προσεγγιστικά) κριού-ζυγού, και MC-IC:9,0 μοίρες καρκίνου-αιγόκερου ή αν υπάρχει αποκλιση πάνω πχ από 5-6 μοίρες στους 2 άξονες δεν είναι τόσο "ισχυρός" ο σταυρός;
    Last edited by hjhj; 29-02-2012 at 04:18 PM.

  8. #48
    Join Date
    Nov 2007
    Όνομα:
    Χρυσάνθη
    Posts
    602

    Re: Πλανήτες στο Μεσουράνημα

    Να είσαι καλά κορίτσι μου και εσύ και οοοοοοοοολος μα όλος ο κόσμος. Το έχουμε τερλή -τρελή ανάγκη.

    Σε ευχαριστώ για το ότι με παρακολουθείς. Με κάνεις να αισθάνομαι -αν και οικτρά κατακερματισμένη και πολύ θλιμένη εσωτερικά από από τα τόσα και τόσα που ακούω και εισπράτω καθημερινά -ειδικά από εσάς τους νεότερους - πως ίσως προσθέτω και εγώ ένα τόσο δα μικρούλι λιθαράκι ελπίδας και αισιοδοξίας.

    Στάσου δυνατή -με αυτό το Ζενίθ εσύ και αν μπορείς - αλλά αν θες την γνώμη μου αυτό με το εξωτερικό και με αυτό το Ζενίθ, ξανασκέψου το. Εκτός και εάν -είπαμε -εκτός και αν κάτι άλλο παίζει που δεν ξέρω και εκ των πραγμάτων δεν διαβλέπω.

    Φιλ - Χρ - Σπ

  9. #49
    Join Date
    Nov 2007
    Όνομα:
    Χρυσάνθη
    Posts
    602

    Re: Πλανήτες στο Μεσουράνημα

    Ποια βοήθεια μας ρε Κάτια που στον ορίζοντα την είδες ή την βλέπεις εσύ;

    Εμ και μου έφαγε τα σωθικά, σε έστειλε και με έστειλε στο γνωστό ίδρυμα το όνομα του οποίου να εξαληφθεί από το εληνικό λεξιλόγιο εύχομαι καθημερινά, εμ και μου ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι, ώστε να θέλω να ζωστώ α λα παρτισάνος με εκρηκτικά και να το παίξω καμικάζι θανάτου μπουκάροντας στην Βουλή, εμ απελπίζομαι, και εκεί που πάω να την πέσω μούρχεται το περιβόητο της εθνικής μας αθλήτρiας "για την Ελλάδα ρε γαμώτο"!

    Πλούτωνας, Πλούτωνας, και πάλι Πλούτωνας και όμως άντεξα και αντέχω. Και αντέχεις! Και αντέχουν όλοι όσοι τους την έκατσε πρώτους -πρώτους.

    Ισως εσύ και εγώ και όλοι οι ήδη Πλουτωνο - καταδοκιμασμένοι και σερμένοι ήδη στα έγκατα της γης, να είναι το προνόμιο μας, η καλή μας τύχη, η πίστη, οι ανυπέρβλητες δυνάμεις - από που στον κόρακα ξεπηδάνε - που τελικά μας κάνει πιο δυνατούς.

    Το ότι αντέξαμε, αντέχουμε και θέλουμε να επιμένουμε να αντέχουμε! Ισως αυτή να είναι και η βοήθεια μας Κατιούλα μου, και ίσως από αυτό το τεράστιο εργαλείο που λέγεται αστρολογία αντλούμε την χαρά της ελπίδας και της προσοδοκίας.

    Ισως τελικά, και για αυτό το λόγο δεν τρελαθήκαμε ακόμα ολοκληρωτικά, παρά μόνο τόσο όσο, ώστε η τρέλα που κουβαλάμε να μας κάνει να θέλουμε να αποδείξουμε αυτό που λέει και ο λαός μας, ότι δηλαδή από μικρό και από λωλό μαθαίνεις την αλήθεια!

    Με πιάνεις; Εμ με πιάνεις ..............

    GRAND LV

  10. #50
    Join Date
    Nov 2007
    Όνομα:
    Χρυσάνθη
    Posts
    602

    Re: Πλανήτες στο Μεσουράνημα

    Ως προς τις μοίρες των αποκλίσεων οι απόψεις διείστανται.

    Εγώ προσωπικά έχοντας ζήσει κάτι χρονάκια παραπάνω από όλους τους εδώ γράφοντες και εξαιρετικά κατηρτισμένους άρα και έχοντας δει και ζήσει δια ζώσης ίσως και κάπως περισσότερα ωροσκόπια δίνω και λίγες μοίρες επιπλέον απόκλιση.

    Από την άλλη, και πάλι πολλά εξαρτώνται και από την γενικότερη δομή του όλου θέματος /χάρτη υπό διερεύνηση.

    Πάντως και εδώ και στο εξωτερικό, άλλοι δίνουν μικρότερη ανοχή και άλλη μεγαλύτερη. Τελικά όμως -όπως για τόσα και τόσα άλλα θέματα - πολλά εξαρτώνται και για το πως ερμηνεύεται το καθετί, και από το πόσο πολύ ή όχι και σε πόσο βάθος χρονικά και εμπειρικά, έχει κανείς εστιάσει τις παρατηρήσεις του!

    Φιλ - Χρ - Σπ

 

 
Page 5 of 7 FirstFirst 1 2 3 4 5 6 7 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads