s
Αστρολογία και Παιδιά με Μαθησιακές Δυσκολίες - Page 5
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Page 5 of 5 FirstFirst 1 2 3 4 5
Results 41 to 47 of 47
  1. #41
    Join Date
    Jun 2006
    Όνομα:
    Βασίλης
    Location
    Αθήνα - Ελλάδα
    Posts
    1,897

    Re: Αστρολογία και Παιδιά με Μαθησιακές Δυσκολίες

    H παρεξήγηση ξεκίνησε από την αρχή από τον τίτλο του θέματος. Η πρόθεση μου ήταν να συζητηθούν γενικότερα προβλήματα και στην αρχική διατύπωση είχα γράψει για αυτισμό, ψυχικές ασθένειες, νοητική υστέρηση, κλπ. Είχα στο νου μου τα σχολεία για παιδιά με ειδικές ικανότητες περισσότερο παρά αυτά τα παιδιά με δυσλεξία. Στο νου μου είχα πιθανότητες όπως το πέρασμα του Πλούτωνα από τον ωροσκόπο σε προνηπιακή ηλικία και την πιθανότητα να δημιουργεί ψυχικά τραύματα και να οδηγεί π.χ. σε αυτιστική συμπεριφορά ή τραυματικές φοβίες.

    Επίσης έχω και αρκετά διαφορετική άποψη για τι συνιστά ιατρική απαγόρευση στην αστρολογία και αν η ψυχοθεραπεία εμπίπτει σε αυτήν. Στην Αμερική από το 1970 λένε ότι η λέξη θεραπεία πρέπει να βγει από το ψυχοθεραπεία, γιατί ο ψυχοθεραπευτής δεν είναι γιατρός.

    Εν πάσει περιπτώσει έτσι πως έγινε τώρα δε νομίζω ότι μπορούμε να βρούμε τη άκρη γι' αυτό και πρότεινα να το αφήσουμε το θέμα. Χρειάζεται κι από μέρους μου περισσότερη επεξεργασία για να τοποθετήσω το θέμα με καθαρούς ορισμούς και να μην παρασύρω κι εσάς. Έτσι όπως είμαστε τώρα, αν συνεχίσουμε, απλά θα δημιουργήσουμε περισσότερες παρεξηγήσεις.
    Για βιβλία αστρολογίας και μεταφυσικής επισκεφτείτε το IL_PICCOLO εναλλακτικό βΙβλιοπωλείο. Βενιζέλου 29, στη Νέα Χαλκηδόνα. Εκμεταλλευτείτε τις προσφορές και την γνώση μας πάνω στο εναλλακτικό βιβλίο. Παραγγελίες και με Αντικαταβολές στο 210-2527690.

  2. #42
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Αθηνα
    Posts
    983

    Re: Αστρολογία και Παιδιά με Μαθησιακές Δυσκολίες

    στην αμερικη λεγονται πολλα γενικως παντου λεγονται πολλα αλλοι υποστηριζουν αυτο αλλοι το αλλο... Αν ειναι ετσι κι απο τους φυσιοθεραπευτες πρεπει να βγει η λεξη θεραπεια γιατι δεν ειναι γιατροι. Εμενα παντως θα μου αρεσε να κανετε μια προσπαθεια εσεις που ξερετε καλυτερα να δωσετε μια αστρολογικη ερμηνεια για καποια ψυχολογικα φαινομενα κι δε καταλαβαινω τι πειραζει να μιλαμε για θεματα υγειας υποθετικα, αλλα αφου υπαρχει θεμα πανικου (που μου φαινεται χαζος λογος) τοτε ας πιασουμε τις νευρωσεις που ειναι πιο λάιτ

    Υ.Γ απλα να αναφερω οτι ο βασικος αιτιολογικος παραγοντας (Muhle 2004) ειναι η γενετικη κληρονομικοτητα.... αυτο δεν σημαινει οτι ο αυτισμος δε μπορει να εμφανιστει για λογους ψυχολογικους ή αλλους λογους επιδημιολογικους (τοξικα, μολυνσεις περιβαλλον γενικα) αλλα ο κυριος λογος ειναι κληρονομικου χαρακτηρα και γενικοτερα νευρολογικου ή γονιδιακου
    οσο υπαρχει εξουσια δεν υπαρχει ελευθερια

  3. #43
    Join Date
    Jun 2006
    Όνομα:
    Βασίλης
    Location
    Αθήνα - Ελλάδα
    Posts
    1,897

    Re: Αστρολογία και Παιδιά με Μαθησιακές Δυσκολίες

    Quote Originally Posted by skorpion View Post
    Υ.Γ απλα να αναφερω οτι ο βασικος αιτιολογικος παραγοντας (Muhle 2004) ειναι η γενετικη κληρονομικοτητα.... αυτο δεν σημαινει οτι ο αυτισμος δε μπορει να εμφανιστει για λογους ψυχολογικους ή αλλους λογους επιδημιολογικους (τοξικα, μολυνσεις περιβαλλον γενικα) αλλα ο κυριος λογος ειναι κληρονομικου χαρακτηρα και γενικοτερα νευρολογικου ή γονιδιακου
    Ωστόσο η ασθένεια δεν εκδηλώνεται πάντα μεμιάς με τη γέννηση... σε πολλές περιπτώσεις εμφανίζεται στην ηλικία των 2-3 χρόνων. Εξ' ού και η άποψη ότι κάτι μπορεί να ενεργοποιεί μία προλανθάνουσα διαδικασία...

    ΥΓ: Και ναι από τη λέξη ψυχοθεραπευτής πρέπει να βγει και το θεραπευτής
    Για βιβλία αστρολογίας και μεταφυσικής επισκεφτείτε το IL_PICCOLO εναλλακτικό βΙβλιοπωλείο. Βενιζέλου 29, στη Νέα Χαλκηδόνα. Εκμεταλλευτείτε τις προσφορές και την γνώση μας πάνω στο εναλλακτικό βιβλίο. Παραγγελίες και με Αντικαταβολές στο 210-2527690.

  4. #44
    Join Date
    Nov 2005
    Όνομα:
    Κυριακή
    Location
    αλλου κι αλλου...
    Posts
    872

    Re: Αστρολογία και Παιδιά με Μαθησιακές Δυσκολίες

    Quote Originally Posted by Βασίλης Παπαδολιάς View Post
    Ωστόσο η ασθένεια δεν εκδηλώνεται πάντα μεμιάς με τη γέννηση... σε πολλές περιπτώσεις εμφανίζεται στην ηλικία των 2-3 χρόνων. Εξ' ού και η άποψη ότι κάτι μπορεί να ενεργοποιεί μία προλανθάνουσα διαδικασία...

    ΥΓ: Και ναι από τη λέξη ψυχοθεραπευτής πρέπει να βγει και το θεραπευτής

    Αν θυμαμαι καλα Βασιλη, σε αυτη την ηλικια συνηθως διαπιστωνεται, οχι εμφανιζεται. Τοτε αρχιζουν γονεις η παιδιατροι να παρατηρουν οτι κατι στην συμπεριφορα του παιδιου δεν ειναι σαν ολων των αλλων παιδιων της ιδιας ηλικιας.
    Αλλα ο αυτισμος και η νοητικη υστερηση, δεν υποκεινται στην κατηγορια "παιδια με μαθησιακες δυσκολιες".
    Για τα παιδια με μαθησιακες δυσκολιες [δυσλεξια, διαταραχες της προσοχης...κλπ.] υπαρχουν ειδικα τμηματα μεσα στα κανονικα σχολεια, με εξιδεικευμενους δασκαλους. Φυσικα, οι περισσοτεροι γονεις αν ακουσουν απο τον δασκαλο οτι το παιδι τους θα ηταν καλυτερα να παει σε ειδικο τμημα, νομιζουν οτι τα παιδια τους ειναι καθυστερημενα και αρνουνται να "στιγματιστουν"! Δυσκολευοντας και την μαθησιακη προσαρμογη του παιδιου τους συμφωνα με το προβλημα του.
    Ονειρευόμουν απέραντες θάλασσες και ανοιχτούς ορίζοντες...
    ... οταν αρχισε να χτυπαει το ξυπνητήρι....

  5. #45
    Join Date
    Jun 2006
    Όνομα:
    Βασίλης
    Location
    Αθήνα - Ελλάδα
    Posts
    1,897

    Re: Αστρολογία και Παιδιά με Μαθησιακές Δυσκολίες

    Quote Originally Posted by starfish View Post
    Αλλα ο αυτισμος και η νοητικη υστερηση, δεν υποκεινται στην κατηγορια "παιδια με μαθησιακες δυσκολιες".
    Γι' αυτό είπα κι εγώ Κυριακή λίγο πιο πάνω να αφήσουμε το θέμα, γιατί δεν το έχω περιγράψει σωστά.
    Και ο τίτλος είναι λάθος σε σχέση με αυτό που είχα στο νου μου και η αρχική δήλωση μου είναι λάθος γιατί περιέχει αναφορές σε αυτισμό, νοητική υστέρηση και ψυχικές ασθένειες ανακατεμένες με αναφορές σε δυσλεξία... Όλα μαζί, αχταρμά... Εμένα να σου πω την αλήθεια αυτό που με ενδιαφέρει περισσότερο είναι οι υπόλοιπες περιπτώσεις παρά η δυσλεξία... Αν και υπάρχει περιθώριο μελέτης και γι' αυτήν και από ό,τι βλέπω στην προηγούμενη συζήτηση αγγίζει αρκετά και σα θέμα...

    Σχετικά με τον αυτισμό, δεν έχω υπόψη μου πληροφορίες για να σου απαντήσω γενικά... Ξέρω συγκεκριμένη περίπτωση παιδιού πάντως που μέχρι τα τρία του μιλούσε και επικοινωνούσε κανονικά και όταν πήγε σχολείο πρώτη φορά υπέστη τραύμα που δεν αντιμετωπίστηκε σωστά κι από τότε παρουσιάζει αυτιστική συμπεριφορά και νοητική υστέρηση... Με αυτή την έννοια δεν ξέρω αν πρόκειται για διάγνωση ή για εκδήλωση της ασθένειας στη συγκεκριμένη ηλικία... Αν πρόκειται για εκδήλωση πιστεύω ότι μπορεί να σχετίζεται και με αστρολογικούς παράγοντες όπως είπα πιο πάνω...

    Όσο για το θέμα της φοίτησης η μοντέρνα τάση είναι η ενσωμάτωση όλων των παιδιών που έχουν κάποιου είδους δυσκολίες (μαθησιακές, ψυχικές, νοητικές) στο ίδιο σχολείο με ενισχυτική διδασκαλία και υποστήριξη όπου χρειάζεται... Κάποια στιγμή πιστεύω αυτό θα επιτευχθεί και στην Ελλάδα. Επομένως προοδευτικά πιστεύω αυτές οι διακρίσεις θα εκλείψουν...
    Για βιβλία αστρολογίας και μεταφυσικής επισκεφτείτε το IL_PICCOLO εναλλακτικό βΙβλιοπωλείο. Βενιζέλου 29, στη Νέα Χαλκηδόνα. Εκμεταλλευτείτε τις προσφορές και την γνώση μας πάνω στο εναλλακτικό βιβλίο. Παραγγελίες και με Αντικαταβολές στο 210-2527690.

  6. #46
    Join Date
    Nov 2005
    Όνομα:
    Κυριακή
    Location
    αλλου κι αλλου...
    Posts
    872

    Re: Αστρολογία και Παιδιά με Μαθησιακές Δυσκολίες

    Κι εγω γενικες πληροφοριες εχω υπ οψιν μου για τον αυτισμο και ενω ξερω για παιδια γνωστων με αυτο το προβλημα, δεν εχω ρωτησει [απο διακριτικοτητα] τα πως και ποτε.
    Παντως αυτο που εγραψα για ειδικες ταξεις μεσα σε κανονικα σχολεια ειναι απο εγκυρες πηγες. Φιλοι που πηραν την ειδικευση, οντας ηδη μαχιμοι δασκαλοι στ δημοτικα σχολεια. Γινονται οχι ακριβως σεμιναρια [δεν θυμαμαι τωρα την λεξη! ], αλλα ας το πουμε ετσι, νομιζω διετη, απο το Υπουργειο Παιδειας για ηδη διορισμενους δασκαλους.
    Ονειρευόμουν απέραντες θάλασσες και ανοιχτούς ορίζοντες...
    ... οταν αρχισε να χτυπαει το ξυπνητήρι....

  7. #47
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Αθηνα
    Posts
    983

    Re: Αστρολογία και Παιδιά με Μαθησιακές Δυσκολίες

    Quote Originally Posted by Βασίλης Παπαδολιάς View Post

    ΥΓ: Και ναι από τη λέξη ψυχοθεραπευτής πρέπει να βγει και το θεραπευτής
    Καλε απο τους φυσιοθεραπευτες ειπα ή φυσικοθεραπευτες γιατι ουτε αυτοι ειναι γιατροι αλλα θεραπευουν:toung:

    Θα μπορουσα να γραψω αρκετα πραγματα για τον αυτισμο αλλα δεν εχω χρονο τωρα...Και δεν ξερω αν υπαρχει και λογος...Ισως στο blog καποια στιγμη
    οσο υπαρχει εξουσια δεν υπαρχει ελευθερια

 

 
Page 5 of 5 FirstFirst 1 2 3 4 5

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads