s
[Συζήτηση] Πλανήτες στο Μεσουράνημα - Page 2
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Page 2 of 7 FirstFirst 1 2 3 4 5 6 ... LastLast
Results 11 to 20 of 70
  1. #11
    Join Date
    Jun 2006
    Όνομα:
    Βασίλης
    Location
    Αθήνα - Ελλάδα
    Posts
    1,897

    Re: Πλανήτες στο Μεσουράνημα

    Quote Originally Posted by loulakopia View Post
    οταν το μεσουρανημα κανει συνοδο με λιλιθ τι ακριβως γινετε περα απο τον μαγνητησμο που μπορει να βγαζει αυτο το ατομο...
    Κοιτάξτε, η Λίλιθ δεν είναι πλανητική θέση όπως ίσως ξέρετε αλλά σημείο. Επομένως η άποψη μου είναι ότι δεν είναι ενεργητικός παράγοντας στο ωροσκόπιο (πολλοί ίσως διαφωνήσουν). Το να εξετάζετε σύνοδο μεταξύ δύο σημείων, δεν έχει πολύ νόημα, γιατί κανένα από τα δύο δεν εκπέμπει ενέργεια. Θεωρητικά θα μπορούσαμε να πούμε απλά ότι το άτομο καθώς προσπαθεί να πετύχει αυτά που βάζει σα στόχους στη ζωή του (Μεσουράνημα) έλκει κάποιες ακραίες συναισθηματικές καταστάσεις πάνω του (Λίλιθ). Μπλέκει εν ολίγοις.
    Για βιβλία αστρολογίας και μεταφυσικής επισκεφτείτε το IL_PICCOLO εναλλακτικό βΙβλιοπωλείο. Βενιζέλου 29, στη Νέα Χαλκηδόνα. Εκμεταλλευτείτε τις προσφορές και την γνώση μας πάνω στο εναλλακτικό βιβλίο. Παραγγελίες και με Αντικαταβολές στο 210-2527690.

  2. #12

    Re: Πλανήτες στο Μεσουράνημα

    Ευχαριστω πραγματικα και παλι για την απαντηση και την αμεσοτητα.
    καταλαβα ακριβως τι εννοειται, γιατι μου συμβαινει κιολας.
    Καλημερα και καλο σκ!!

  3. #13
    Join Date
    Apr 2006
    Όνομα:
    Κατόπιν συνεννόησης
    Location
    Αθήνα ζαφειρό
    Posts
    86

    Re: Πλανήτες στο Μεσουράνημα

    Είναι διάφορα που με αποσχολούν σε σχέση με το Μεσουράνημά μου...
    Κατ' αρχήν να πω ότι η ακμή του 10ου μου είναι στις 28:55 των Ιχθυών (σε σύνοδο με τον απλανή Sheat ) και όλος ο Κριός είναι εμπεριεχόμενος μέσα στον 10ο. Διάβασα στο πρώτο μέρος του θέματος τις ερμημείες, και ρωτώ καλώς διάβασα και τον Κριό;
    Όσον αφορά στους πλανήτες τώρα, μέσα στον 10ο, αλλά στον εμπεριεχόμενο όπως είπα πιο πάνω Κριό, βρίσκονται σε σύνοδο ο ¶ρης και ο Ήλιος. Καλή θέση από άποψη ζωδίου και για τους 2 πλανήτες, μάλιστα δέχονται κι ένα εξάγωνο απο τον Δία.
    Σε σύνοδο με το MC βρίσκεται και ο Ερμής με ανοχή μόλις 18 λεπτά από την ακμή του 10ου, είναι όμως στον 9ο οίκο, κι εκτός απ' αυτό είναι στους Ιχθύς δηλαδή σε ένα καθόλου καλό ζώδιο για το συγκεκριμένο πλανήτη.

    Αναμένω το σχόλιά σας
    Ψυχή ψαριού κορμί γατήσιο
    ----------------
    Σάν κριάρι πού τρέχει μές στούς ουρανούς
    Καί τών άστρων τούς κλώνους τσακίζει, μ’ακούς
    Είμ’ εγώ, μ’ ακούς
    Σ’ αγαπώ, μ’ ακούς

  4. #14

    Re: Πλανήτες στο Μεσουράνημα

    Quote Originally Posted by nora View Post
    Είναι διάφορα που με αποσχολούν σε σχέση με το Μεσουράνημά μου...
    Κατ' αρχήν να πω ότι η ακμή του 10ου μου είναι στις 28:55 των Ιχθυών (σε σύνοδο με τον απλανή Sheat ) και όλος ο Κριός είναι εμπεριεχόμενος μέσα στον 10ο. Διάβασα στο πρώτο μέρος του θέματος τις ερμημείες, και ρωτώ καλώς διάβασα και τον Κριό;
    Καλά έκανες, γιατί στοιχεία του Κριού σίγουρα θα υπάρχουν, έστω και πιο άτονα. Επιπλέον, με 5-6 λεπτά διαφορά στην ώρα γέννησης μπορεί το MC σου να περνά στον Κριό. Παρατήρησε το πώς σου βγαίνει εσένα και αν "κουμπώνει" καλύτερα με τον Κριό ή με τα Ψάρια.

    Όσον αφορά στους πλανήτες τώρα, μέσα στον 10ο, αλλά στον εμπεριεχόμενο όπως είπα πιο πάνω Κριό, βρίσκονται σε σύνοδο ο ¶ρης και ο Ήλιος. Καλή θέση από άποψη ζωδίου και για τους 2 πλανήτες, μάλιστα δέχονται κι ένα εξάγωνο απο τον Δία.
    Σε σύνοδο με το MC βρίσκεται και ο Ερμής με ανοχή μόλις 18 λεπτά από την ακμή του 10ου, είναι όμως στον 9ο οίκο, κι εκτός απ' αυτό είναι στους Ιχθύς δηλαδή σε ένα καθόλου καλό ζώδιο για το συγκεκριμένο πλανήτη. Αναμένω το σχόλιά σας
    Θεώρησε τον Ερμή σου υποκείμενο στον 10ο :bigsmile:
    Επίκαιρον
    Κεσάτια!
    Πάγιον
    Η αστρολογία είναι πολύ σημαντικό πράγμα, για να το αφήσουμε στα χέρια αυτών που δηλώνουν "επαγγελματίες" αστρολόγοι.

  5. Re: Πλανήτες στο μεσουράνημα

    οταν σε ενα ωροσκοπιο υπαρχουν πλανητες στο μεσουρανημα αυτο εχει σοβαρο αντικτυπο στα ατομα. Παρατηρω οτι ατομα με πλανητες στον 10 οικο επηρεαζονται σε μεγαλο βαθμο απο αυτη τους τη θεση, στο συγκεκριμενο οικο. Ευτυχως που καθε νομισμα εχει δυο οψεις, οποτε μπορουμε να δουλεψουμε την "αρνητικη πλευρα" και να επωφεληθουμε απο τη θετικη!

  6. #16
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Νομός Αττικής
    Posts
    36

    Re: Πλανήτες στο μεσουράνημα

    Καλησπέρα σε όλους!!

    Θα ήθελα να κάνω και εγώ μια ερώτηση.Το MC βρίσκεται στη 2η μοίρα του Ζυγού και ο Πλούτωνας στην 27η της Παρθένου.Επίσης μέσα στον 10ο βρίσκεται και ο Ουρανός στην 10η μοίρα του Ζυγού. Ποιός από τους δύο θα μπορούσαμε να πούμε πως έχει μεγαλύτερη επίδραση, όσον αφορά τα επαγγελματικά; Ο Ουρανός σημειωτέον τριγωνίζει με τον Κρόνο στον 6ο(5η των Διδύμων).Μήπως θα πρέπει να κοιτάξω μόνο αυτόν;

    Ευχαριστώ!!!

  7. #17
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Θαλασσινή
    Posts
    318

    Re: Πλανήτες στο μεσουράνημα

    Quote Originally Posted by Lilapause View Post
    Καλησπέρα σε όλους!!

    Θα ήθελα να κάνω και εγώ μια ερώτηση.Το MC βρίσκεται στη 2η μοίρα του Ζυγού και ο Πλούτωνας στην 27η της Παρθένου.Επίσης μέσα στον 10ο βρίσκεται και ο Ουρανός στην 10η μοίρα του Ζυγού. Ποιός από τους δύο θα μπορούσαμε να πούμε πως έχει μεγαλύτερη επίδραση, όσον αφορά τα επαγγελματικά; Ο Ουρανός σημειωτέον τριγωνίζει με τον Κρόνο στον 6ο(5η των Διδύμων).Μήπως θα πρέπει να κοιτάξω μόνο αυτόν;

    Ευχαριστώ!!!
    Ο Πλούτωνας απέχει 4 μοίρες από την ακμή του 10ου, επηρεάζοντας και τον 10ο κατά τη γνώμη μου. Θα έδινα όμως ένα προβάδισμα στον Ουρανό, γιατί σχηματίζει εξάγωνο με τον Ήλιο και τον Ωροσκόπο σας.
    Κι αν δεν μπορείς να κάμεις την ζωή σου όπως την θέλεις,
    τούτο προσπάθησε τουλάχιστον
    όσο μπορείς: μην την εξευτελίζεις...


    Κωνσταντίνος Καβάφης

  8. #18
    Join Date
    Dec 2007
    Όνομα:
    vasiliki
    Posts
    7

    Re: Πλανήτες στο μεσουράνημα

    ...ο Δίας μου είναι στην 9,22 του Αιγόκερου(9ος) και το Μεσουράνημα στη 10,34 του Αιγόκερου. Ο Δίας ερμηνεύεται στον 9ο ή 10ο; Γιατί είχα διαβάσει κάπου ότι αν είναι πάνω από μια μοίρα διαφορά τότε δεν μεταπηδά στον επόμενο οίκο.Ισχύει όμως και για τους γωνιακούς; Και κάτι άλλο...ένας Δίας στο μεσουράνημα δείχνει φήμη κτλ..αλλά όταν διελαύνουν πλανήτες δύσκολοι από πάνω του όπως Πλούτωνας, Άρης..ή ακόμα και Ν.Δεσμός, σημαίνει ότι γίνεσαι γνωστός για αρνητικούς λόγους;

  9. #19
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Θαλασσινή
    Posts
    318
    Quote Originally Posted by hjhj View Post
    ...ο Δίας μου είναι στην 9,22 του Αιγόκερου(9ος) και το Μεσουράνημα στη 10,34 του Αιγόκερου. Ο Δίας ερμηνεύεται στον 9ο ή 10ο; Γιατί είχα διαβάσει κάπου ότι αν είναι πάνω από μια μοίρα διαφορά τότε δεν μεταπηδά στον επόμενο οίκο.Ισχύει όμως και για τους γωνιακούς;
    Προσωπικά πιστεύω ότι λειτουργεί και στους δυο οίκους. Στους γωνιακούς οίκους ένας πλανήτης ακόμα και αν απέχει 5 μοίρες από την ακμή, μπορεί να λειτουργεί στον επόμενο οίκο.

    Quote Originally Posted by hjhj View Post
    ... Και κάτι άλλο...ένας Δίας στο μεσουράνημα δείχνει φήμη κτλ..αλλά όταν διελαύνουν πλανήτες δύσκολοι από πάνω του όπως Πλούτωνας, Άρης..ή ακόμα και Ν.Δεσμός, σημαίνει ότι γίνεσαι γνωστός για αρνητικούς λόγους;
    Καμία διέλευση πλανήτη δεν μπορεί να έχει αρνητικό αντίκτυπο στα επαγγελματικά σας, ο κάθε πλανήτης δεν δημιουργεί αρνητική ενέργεια, αλλά εμείς οι ίδιοι με τις πράξεις μας συνηθίζουμε να το κάνουμε μη μπορώντας να αντιληφθούμε το αίτημα του υπό διέλευση πλανήτη.
    Κι αν δεν μπορείς να κάμεις την ζωή σου όπως την θέλεις,
    τούτο προσπάθησε τουλάχιστον
    όσο μπορείς: μην την εξευτελίζεις...


    Κωνσταντίνος Καβάφης

  10. #20
    Join Date
    Apr 2010
    Όνομα:
    Κάτια
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,256

    Re: Πλανήτες στο μεσουράνημα

    Quote Originally Posted by hjhj View Post
    ... Και κάτι άλλο...ένας Δίας στο μεσουράνημα δείχνει φήμη κτλ..αλλά όταν διελαύνουν πλανήτες δύσκολοι από πάνω του όπως Πλούτωνας, Άρης..ή ακόμα και Ν.Δεσμός, σημαίνει ότι γίνεσαι γνωστός για αρνητικούς λόγους;
    Ο πλανήτης είναι σε στενότατη σύνοδο με το μεσουράνημα , αν και πρέπει να συνυπολογίσεις ότι ο Δίας στον Αιγόκερω είναι σε πτώση. Το τι σημαίνει αυτός ο Δίας εκεί, θα πρέπει να το ερμηνεύσεις αξιολογώντας την διακυβέρνηση από τον οίκο από τον οποίο έρχεται και τις γενέθλιες όψεις που κάνει.
    Αν για παράδειγμα ο γενέθλιος Δίας σου βρίσκεται στην κορυφή ενός ταυ-τετραγώνου, μια σύνοδος από κάποιον τράνζιτ πλανήτη, ενεργοποιεί αυτόν τον δύσκολο σχηματισμό και τα αποτελέσματα θα είναι καθοριστικά και δύσκολα στην διαχείρισή τους. Αν όπως οι γενέθλιες όψεις του Δία είναι ευνοϊκές, τότε κάθε σύνοδος θα ενεργοποιεί ευχάριστα τις όψεις αυτές.
    Συμπέρασμα: Συνολική αξιολόγηση και μελέτη των δεδομένων!...
    « Αυτό που έψαχνα, είμαι! »

 

 
Page 2 of 7 FirstFirst 1 2 3 4 5 6 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads