s
όψη Δία σε ηλιακή επιστροφή - Page 2
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Page 2 of 2 FirstFirst 1 2
Results 11 to 16 of 16
  1. #11

    Re: όψη Δία σε ηλιακή επιστροφή

    καταρχήν, ευχαριστώ όλους ξανά για τις απαντήσεις! και sorry εκανα ένα λάθος και ευτυχώς που το έιδατε, το βέρτεξ φυσικά βρίσκεται στους οίκους 5ο έως 8ο, στο δικό μου solar return είναι στον 8ο, απλά εγώ από κεκτημένη ταχύτητα και βλέποντας την ακριβή του σύνοδο με τους δεσμούς, χάρηκα :bigsmile:και το έβαλα σε σύνοδο με το βόρειο, ενώ είναι με το νότιο. Η σημασία του ωστόσο παραμένει δίοτι άξονας είναι και το βέρτεξ - αντιβέρτεξ κι όταν ταυτίζεται ακρίβώς με τον άξονα των δεσμών σίγουρα είναι σημαντικό.
    κι επειδή μέσα από τη συζήτηση μου άνοιξαν κι άλλα θέματα, πώς συνδυάζουμε τελικά το χάρτη του solar με το γενέθλιο; κοιτάμε αλληλοκάλυψη οίκων, κοιτάμε πλανήτες ή σημεία αν πέφτουν πάνω σε άλλα του γενεθλίου οκ, τι άλλο;
    να πω κι ένα παράδειγμα, για να βρώ σε τι τομέα θα φέρει τις αλλαγές ο πλούτωνας στον πρώτο, θα κοιτάξω α) τον οίκο που κυβερνά στο solar, β) τον οίκο που κυβερνά στο γενέθλιο και γ) το γενέθλιο οίκο που ούτως ή άλλως βρίσκεται αυτή τη στιγμή ως διέλευση και τα συνδυάζουμε όλα;

  2. #12
    Join Date
    Jun 2008
    Όνομα:
    Γιάννα
    Location
    Αθηνα
    Posts
    356

    Re: όψη Δία σε ηλιακή επιστροφή

    Quote Originally Posted by Μητσάκος View Post
    Δεν αναφέρεται στο άρθρο ότι πρέπει να υπάρχει ή στον 5ο ή στον 8ο, αλλά πρέπει να υπάρχει μεταξύ 5ου και 8ου, τουτέστιν μπορεί να είναι στον 6ο ή στον 7ο, ή στον 5ο, ή στον 8ο.


    Αν η θέση της Κορυφής είναι συνάρτηση του 1ου μεσημβρινού με την εκλειπτική, τότε λογικά για όλους όσοι έχουν γεννηθεί στο ανατολικό ημισφαίριο (από Αγγλία μέχρι Ιαπωνία, χονδρικά) η τομή της εκλειπτικής με τον 1ο μεσημβρινό βρίσκεται μεταξύ των Οίκων 5 και 8.
    Όσοι έχουν γεννηθεί στο δυτικό ημισφαίριο έχουν την Κορυφή μεταξύ των Οίκων 2 και 11 :bigsmile:
    Το προγγραμμα που χρησιμοποιω εχει καποιους χαρτες διασημων ατομων,ετοιμους(εννοω με ολα τα στοιχεια της γεννησης).Ανοιξα καποιους που εχουν γεννηθει στο δυτικο ημισφαιριο αλλα το vertex δεν ηταν αναμεσα στον 2-11 οικο αλλα στον 5-8 οικο και σε αυτους.Οποτε δεν ξερω κατα ποσο ισχυει αυτο που αναφερει ο Μηστακος παραπανω.

    Ερση,εγραψα: "στον αξονα 5-8 οικου" δηλαδη 5 μεχρι 8 ,οχι 5 και 8 οικο.


    ΥΣ. Ευχαριστω Μητσακο που με βοηθησες να καταλαβω πιο ειναι το δυτικο ημισφαιριο ακριβως!!
    Το καλό με τα μεγάλα λόγια είναι….
    ότι μπορούν να κρυφτούν πίσω τους ….μικροί άνθρωποι.

  3. #13
    Join Date
    May 2008
    Όνομα:
    Τίνα
    Location
    Πειραιάς
    Posts
    2,022

    Re: όψη Δία σε ηλιακή επιστροφή

    Gianna εχεις δικιο, οτι θελω διαβαζω μου φαινεται:sorry:
    (αυτα κανουν τα ξενυχτια) :bigsmile:

  4. #14

    Re: όψη Δία σε ηλιακή επιστροφή

    Quote Originally Posted by giannas View Post
    Το προγγραμμα που χρησιμοποιω εχει καποιους χαρτες διασημων ατομων,ετοιμους(εννοω με ολα τα στοιχεια της γεννησης).Ανοιξα καποιους που εχουν γεννηθει στο δυτικο ημισφαιριο αλλα το vertex δεν ηταν αναμεσα στον 2-11 οικο αλλα στον 5-8 οικο και σε αυτους.Οποτε δεν ξερω κατα ποσο ισχυει αυτο που αναφερει ο Μηστακος παραπανω.

    Ερση,εγραψα: "στον αξονα 5-8 οικου" δηλαδη 5 μεχρι 8 ,οχι 5 και 8 οικο.


    ΥΣ. Ευχαριστω Μητσακο που με βοηθησες να καταλαβω πιο ειναι το δυτικο ημισφαιριο ακριβως!!
    Δεν είναι σωστά πράγματα αυτά
    Να τσεκάρεις την ορθότητα του προγράμματος, καθώς προφανέστατα υπάρχει αστοχία :nuts:
    Επίκαιρον
    Κεσάτια!
    Πάγιον
    Η αστρολογία είναι πολύ σημαντικό πράγμα, για να το αφήσουμε στα χέρια αυτών που δηλώνουν "επαγγελματίες" αστρολόγοι.

  5. #15
    Join Date
    Jun 2008
    Όνομα:
    Γιάννα
    Location
    Αθηνα
    Posts
    356

    Re: όψη Δία σε ηλιακή επιστροφή

    Quote Originally Posted by Μητσάκος View Post
    Δεν είναι σωστά πράγματα αυτά
    Να τσεκάρεις την ορθότητα του προγράμματος, καθώς προφανέστατα υπάρχει αστοχία :nuts:
    Ισως και να εχεις δικιο,δεν μπορω να εγγυηθω για την εγκυροτητα του προγγραμματος....Αλλα επειδη ειμαστεfftopic:......
    Το καλό με τα μεγάλα λόγια είναι….
    ότι μπορούν να κρυφτούν πίσω τους ….μικροί άνθρωποι.

  6. #16

    Re: όψη Δία σε ηλιακή επιστροφή

    Quote Originally Posted by lizy View Post
    Σε ευχαριστώ κοραλλία. όχι δεν έχει αρνητικές ο Δίας άρα ελπίζω στα καλύτερα.. όσο για τη σύνοδο δεσμών-βέρτεξ στο χάρτη της ηλιακής επιστροφής έχω διαβάσει ότι συχνά σηματοδοτεί την εμφάνιση σημαντικού προσώπου στη ζωή μας, που μπορεί να την επηρεάσει πολύ.
    κ επειδή, από όσα έχω δει, πιστεύω πάρα πολύ στο βέρτεξ, γι' αυτό αναρωτιόμουν τι μπορεί να σημάινει αυτή η έντονη παρουσία του στο χάρτη.
    είναι κι ο πλούτωνας σε περίοπτη θέση στον πρώτο σε σύνοδο με λίλιθ, πολύ κοντά στον ωροσκόπο, που προειδοποιεί κι αυτός για ανακατατάξεις άλλου ύφους και βασικά για κάτι ερωτικό ψάχνω, δεν ξέρω αν φάνηκε :embarrest..
    ξέρω φυσικά ότι δεν κοιτάμε το δεύτερο για ερωτικά αλλά αυτή η όψη, σκέφτομαι, δεν μπορεί να έχει να κάνει μόνο με χρήματα, όχι πως μου κακοπέφτουν βέβαια, ίσως να αγγίζει άλλες πλευρές του δευτέρου..
    και να ρωτήσω κάτι γενικό αν ξέρετε σε αυτού του είδους το χάρτη οι ανοχές των όψεων παραμένουν οι ίδιες με το γενέθλιο ή τις περιορίζουμε λιγάκι;
    Αγαπητή Λίζυ, πρέπει να σου πω ότι είμαι σκεπτικίστρια όσον αφορά την χρήση των αστεροειδών, απλανών και άλλων σημείων στην αστρολογία. Π.χ. το 1999 ο Χείρωνας ήταν για μια μεγάλη περίοδο πάνω στην γενέθλια Σελήνη μου και δεν βίωσα τίποτε απ' ότι αποδίδεται στον Χείρωνα, ούτε θετικό ούτε αρνητικό. Από την παρατήρηση μου για άλλα σημεία όπως το Βέρτεξ είναι ότι, αν δείξουν κάτι, δεν δείχνουν τίποτε που να μην το λέει ήδη το γενέθλιο ως ερμηνεία και τίποτε που να μην το δείχνουν τα διάφορα συστήματα πρόβλεψης ως γεγονότα με τα βασικά αστρολογικά στοιχεία: ζώδια, πλανήτες, οίκοι. Έτσι, επειδή η φολοσοφία μου είναι να μην κάνω το απλό πολύπλοκο, σταμάτησα να τα παρατηρώ.
    Για τα συναισθηματικά σου μπορείς να κοιτάξεις αν έχεις τράνζιτς (ιδιαίτερα από Δία και μετά) στο 5ο και 7ο γενέθλιό σου και τι δείχνουν, όψεις που μπορεί να κάνουν με τους κυβερνήτες του 5ου και 7ου σου και τις όψεις που μπορεί να κάνουν με την Αφροδίτη σου. Στο ηλιακό ωροσκόπιό σου, μπορείς να κοιτάξεις τι δείχνει ο 5ος και 7ος για την χρονιά αυτή και τις όψεις της Αφροδίτης. Φυσικά υπάρχουν και άλλα πολύ αξιόπιστα συστήματα πρόβλεψης που δείχνουν τα σημαντικά γεγονότα κάθε χρονιάς, όπως το ηλιακό τόξο και η σέκονταρι Σελήνη. Ο Πλούτωνας στο 1ο της ηλιακής επιστροφής συμφωνώ ότι δείχνει χρονιά με σημαντικές αλλαγές. Στο ωροσκόπιο της ηλιακής επιστροφής δίνω στις όψεις τις ίδιες ανοχές με το γενέθλιο.

 

 
Page 2 of 2 FirstFirst 1 2

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads