s
[Συζήτηση] Μητέρες και γιοι - 1ο Μέρος - Page 3
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Page 3 of 5 FirstFirst 1 2 3 4 5 LastLast
Results 21 to 30 of 48
  1. #21

    Re: Μητέρες και γιοί

    Quote Originally Posted by katiakiss View Post
    Theresa alma , θα σου πω τι εννοώ για τους δεσμούς Σελήνης. Το ότι έχουν δεσμούς Σελήνης στον ίδιο άξονα, θα μου έλεγε κάτι παραπάνω από μόνο του, αν ήταν σε σύνοδο με αντιστροφή. Δηλαδή να υπάρχει σύνοδος του ΒΔ του ενός με τον Ν.Δ του άλλου. Το ότι είναι βέβαια στο ίδιο ζώδιο και σε σύνοδο οι βόρειοι, ήδη μας ειδοποιεί για μία συνάφεια.
    Πολύ σωστά αναφέρει η Κοραλλία ότι και μόνο που έχουν Σελήνη τετράγωνο Άρη, φτάνει για μια τόσο έντονη σχέση, αλλά εγώ θα προσθέσω ότι η Σελήνη αυτή είναι σε σύνοδο με τους βόρειους δεσμούς των δυο τους και ο Άρης κάνει τετράγωνο , τετραγωνίζοντας τους δεσμούς Σελήνης τους ταυτόχρονα. Νομίζω πως αυτό δίνει έναν σημαντικό τόνο στη σχέση αυτή, γιατί κατά τα άλλα, μάνα –γιο με τετράγωνο Άρη\Σελήνη μεταξύ τους, δεν είναι πρώτη φορά που βλέπουμε. Ωστόσο δεν εμφανίζουν τέτοια αρρωστημένη σχέση.
    Η εμπλοκή των δεσμών Σελήνης τους είναι ιδιαίτερα έντονη, από μια ματιά που έριξα, με πολλαπλές σημαντικές συνδέσεις , αλλά δεν θα ήθελα να ανοίξουμε το θέμα των δεσμών σε αυτό το νήμα που το θέμα μας είναι άλλο.
    Καθαρά αστρολογικά πάντως, η συναστρία τους είναι έντονα δυναμική, κάτι που είναι συχνό σε συναστρίες γονέων με τα παιδιά τους.
    Κάτια,

    χονδρικά μιλώντας, η Σελήνη είναι η μητέρα και ο Άρης είναι ο ερωτισμός μας. Μ' αυτό το τετράγωνο ανάμεσα σε μητέρα - γιο αναπτύσσονται ψυχικές εξαρτήσεις που αγγίζουν τα όρια του ερωτισμού, πράγμα που είναι η έννοια του οιδιπόδειου συμπλέγματος.

    Συμφωνώ μαζί σου ότι δεν έχει σε όλες τις συναστρίες μητέρας - γιου αυτή η όψη την ίδια ένταση. Η διαφορά όμως δεν είναι στους δεσμούς της Σελήνης αλλά στους δυο χάρτες ξεχωριστά. Όταν τα δυο άτομα ξεχωριστά είναι πολύ βεβαρυμένα ψυχολογικά δεν μπορούν να διαχειριστούν το ίδιο εύκολα αυτή την όψη ενώ άτομα πιο ισορροπημένα γενικά θα την βιώσουν σχετικά πιο ανώδυνα.

    Δεν έχω δει τους χάρτες και την συναστρία των συγκεκριμένων ατόμων αλλά σίγουρα οι δυο χάρτες θα μας δείχνουν και από μόνοι τους και ως προς την συναστρία τους τον τρόπο που θα διαχειριστούν αυτό το τετράγωνο Σελήνης/'Αρη μεταξύ τους.

  2. #22
    Join Date
    Apr 2010
    Όνομα:
    Κάτια
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,256

    Re: Μητέρες και γιοί

    Quote Originally Posted by Κοραλλία Μόζορα View Post
    Κάτια,

    χονδρικά μιλώντας, η Σελήνη είναι η μητέρα και ο Άρης είναι ο ερωτισμός μας. Μ' αυτό το τετράγωνο ανάμεσα σε μητέρα - γιο αναπτύσσονται ψυχικές εξαρτήσεις που αγγίζουν τα όρια του ερωτισμού, πράγμα που είναι η έννοια του οιδιπόδειου συμπλέγματος.

    Συμφωνώ μαζί σου ότι δεν έχει σε όλες τις συναστρίες μητέρας - γιου αυτή η όψη την ίδια ένταση. Η διαφορά όμως δεν είναι στους δεσμούς της Σελήνης αλλά στους δυο χάρτες ξεχωριστά. Όταν τα δυο άτομα ξεχωριστά είναι πολύ βεβαρυμένα ψυχολογικά δεν μπορούν να διαχειριστούν το ίδιο εύκολα αυτή την όψη ενώ άτομα πιο ισορροπημένα γενικά θα την βιώσουν σχετικά πιο ανώδυνα.

    Δεν έχω δει τους χάρτες και την συναστρία των συγκεκριμένων ατόμων αλλά σίγουρα οι δυο χάρτες θα μας δείχνουν και από μόνοι τους και ως προς την συναστρία τους τον τρόπο που θα διαχειριστούν αυτό το τετράγωνο Σελήνης/'Αρη μεταξύ τους.
    Καλημέρα Κοραλλία. Σε κάθε περίπτωση αυτά που γράφεις είναι εντελώς σωστά και με βρίσκουν σύμφωνη, μια και είναι και η δική μου γνώμη αυτή. Και πως αλλιώς, αφού στην αστρολογία οι αρχές και οι έννοιες είναι σταθερές.
    Καμιά φορά σκέφτομαι ότι στα θέματα που αφορούν στους δεσμούς σελήνης, είναι σχεδόν ανώφελο να αντιπαραθέτουμε τις απόψεις μας, επειδή στην ουσία το θέμα αυτό είναι θέμα πίστης, πεποίθησης.
    Για παράδειγμα, όταν διάβασα αυτή την ακραία ιστορία μεταξύ μάνας και γιου, διαισθητικά (στην πραγματικότητα εμπειρικά), είχα μια βεβαιότητα ότι υπάρχει εμπλοκή δεσμών Σελήνης. Το κοίταξα και πράγματι υπάρχει, και μάλιστα με το εν λόγω τετράγωνο που και οι δύο ξέρουμε πόσο καθοριστικής σημασίας είναι. Αυτό δεν είναι κάτι που μου τυχαίνει πρώτη φορά. Τις συντριπτικά περισσότερες φορές που θα υποψιαστώ κάτι τέτοιο και μετά θα το κοιτάξω, οι δεσμοί παίζουν τον ρόλο τους.
    Ομολογώ ότι κάποιες φορές δεν έχουν καμία σχέση, αλλά κάτι τέτοιο μας συμβαίνει και κάποιες ελάχιστες φορές, όταν κοιτάζουμε έναν χάρτη για κάποιο συγκεκριμένο θέμα, και δεν μπορούμε να βρούμε τίποτα που να το προδιέθετε από τις πλανητικές σχέσεις.
    Γνώμη μου είναι ότι οι δεσμοί Σελήνης δεν αναιρούν την ισχύη της αστρολογίας. Αυτό που κάνουν, είναι να βάζουν τις ενέργειες σε μια διαφορετικής θεώρησης προοπτική.
    Δεν θα βασίσω την ερμηνεία μου στους δεσμούς Σελήνης, αλλά δεν θα την αποκλείσω όταν μου «μιλάει» και μπορώ να δω καθαρά την επιρροή αυτή στην πράξη.
    Όπως και στην κλασική αστρολογία, υπάρχουν προϋποθέσεις στις οποίες έχω καταλήξει μετά από μερικά χρόνια που παρατηρώ το θέμα. Οι δεσμοί Σελήνης λειτουργούν , όταν στον χάρτη του ατόμου υπάρχει γενέθλια όψη πλανητών με τους δεσμούς. Ακόμα περισσότερο όταν οι πλανήτες είναι προσωπικοί και από τους αργούς, Κρόνος\Πλούτωνας.
    Είναι το ίδιο , όπως η ένταση ενός πλανήτη με όψεις στον χάρτη μας. Τον αισθανόμαστε και καταλαβαίνουμε τον ρόλο του ξεκάθαρα. Αν οι δεσμοί σε ένα γενέθλιο δεν έχουν ένταση, το άτομο είναι πιθανό μνα μην μπορεί αν αισθανθεί τον ρόλο τους στην ζωή του ξεκάθαρα.

    Συγνώμη που βγήκα εκτός θέματος, αλλά είχα την ανάγκη να τα γράψω αυτά.
    Last edited by katiakiss; 04-03-2012 at 12:30 PM.
    « Αυτό που έψαχνα, είμαι! »

  3. #23

    Re: Μητέρες και γιοί

    Το μεσοδιαστημα Σεληνης/Κρονου [σε εξαγωνο ανοχη 5μ.] του γιου κανει συνοδο με τον Αρη της μητερας.
    Ο Αρης της μητερας κανει οψεις τετραγωνου με τον Κρονο της και την αναδρομη-Αφροδιτη της.
    Η αναδρομη/Αφροδιτη της κανει αντιθεση με τον Κρονο της.
    Η αναδρομη-Αφροδιτη της κανει τριγωνο με τον Αναδρομο-Αρη του.
    Ο Κρονος της κανει τριγωνο με τον Κρονο του.
    Ο Αρης=Σεληνη του κανουν τετραγωνο με το Ηλιο/Σεληνη της.
    Ο Πλουτωνας της σε τετραγωνο με τον Ερμη της και ο Ερμης της σε συνοδο με την Λιλιθ του γιου της.
    Αστα να πανε...

    Συναστρια βαρεων-βαρων.

    Οταν καποιος εμπλεκεται με οποιονδηποτε τροπο, σε τετοιου ειδους σχεσεις και ειναι ασχετος με την αστρολογια/ψυχολογια, αναρωτιεται γιατι ειναι το τριτο ατομο.

    Ε, μετα αντιλαμβανεται πως τα δυο αυτα ατομα εχουν η, καρμικα ζητηματα αλυτα, η, θεματα ψυχικης υγειας, οποτε απομακρυνεται οσο πιο γρηγορα μπορει.

    [Οσο για τις καρμικες σχεσεις, δεν μπορω να εκφερω γνωμη γιατι δεν γνωριζω τιποτε αλλο εκτος απο τους Δεσμους και τις εμπλοκες τους με καποιους πλανητες. Η λογικη μου ομως μου λεει πως οσο ισχυουν τα καρμικα ξεμπερδεματα, αλλο τοσο ισχυουν και τα νεα καρμικα μπερδεματα που δημιουργεις με αλλους στην προσπαθεια σου να ξεμπερδεψεις τα προηγουμενα].

    Προσωπικα, οταν η κορη μου αποφασισει να παντρευτει, δεν θα ελεγξω μονο την συναστρια της με τον μελλοντα συζυγο της, αλλα κυριως την συναστρια την δικη του με της μανουλας του.

    Οχι πως αν δω κατι ασχημο, θα μπορεσω να την εμποδισω. Ουτε καν το διανοουμαι αυτο. Αλλα τουλαχιστον θα την προετοιμασω για το ενδεχομενο... σε περιπτωση που... και ο,τι αλλο αυτο συνεπαγεται.

    Η ζωη μπορει να ειναι πολυ ωραια. Δεν χρειαζεται να μπλεκουμε με ανθρωπους προβληματικους.
    Μας φτανουν και μας περισσευουν της Φυσης τα καμωματα [ασθενειες, γεωφυσικα φαινομενα κτλ].

  4. #24

    Re: Μητέρες και γιοί

    Κάτια,

    ξέρω ότι αυτά εννοούσες. Ο λόγος που έγραψα αυτό το ποστ ήταν για να μην μείνουν κάποια μέλη με την εντύπωση ότι το τετράγωνο Άρη/Σελήνης σ' αυτή την συναστρία λειτούργησε όπως λειτούργησε λόγω των δεσμών της Σελήνης. Υπάρχουν αστρολογικοί λόγοι που λειτούργησε έτσι ανεξάρτητα από τους δεσμούς της Σελήνης. Τους δεσμούς της Σελήνης μπορεί κανείς να επιλέξει να τους εξετάσει επιπρόσθετα.

  5. #25
    Join Date
    Sep 2006
    Όνομα:
    Μαρία
    Location
    ο βυθός..
    Posts
    278

    Re: Μητέρες και γιοί

    Η χιαστί Αρη-Σελήνης φαντάζομαι ότι είναι ακόμα χειρότερη απ'το τετράγωνο,έτσι δεν είναι?
    Εννοείται μεταξύ μαμάς-γιου..
    Οτι αφήνεις σε αφήνει.

  6. #26

    Re: Μητέρες και γιοί

    Μαρία,

    γιατί η χιαστί, μια δευτερεύουσα όψη, να είναι χειρότερη από το τετράγωνο που είναι κύρια όψη;

  7. #27
    Join Date
    Sep 2006
    Όνομα:
    Μαρία
    Location
    ο βυθός..
    Posts
    278

    Re: Μητέρες και γιοί

    Eίχα την εντύπωση Κοραλλία ότι το τετράγωνο αν το"δουλέψεις",τελικά θα σε ωφελήσει κιόλας.
    Ενώ η χιαστί δευτερεύουσα μεν,πιο δυσεπίλυτη δε.
    Δεν είναι έτσι? Απειρες φορές το έχουμε πει πάντως..
    Οτι αφήνεις σε αφήνει.

  8. #28
    Join Date
    Apr 2010
    Όνομα:
    Κάτια
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,256

    Re: Μητέρες και γιοί

    Quote Originally Posted by maria76 View Post
    Eίχα την εντύπωση Κοραλλία ότι το τετράγωνο αν το"δουλέψεις",τελικά θα σε ωφελήσει κιόλας.
    Ενώ η χιαστί δευτερεύουσα μεν,πιο δυσεπίλυτη δε.
    Δεν είναι έτσι? Απειρες φορές το έχουμε πει πάντως..
    Πάλι εδώ είσαι εσύ; Μην τρέξει άρθρο με μαμάδες και παιδιά, μέσα είσαι! Σημαιοφόρος ! (αναπληρωματική, γιατί τη σημαία την κρατάνε η Ταυρίνα και η Τίνα…)

    Αυτό που στην πραγματικότητα θέλει να ξεκαθαρίσει η Κοραλλία με την ερώτηση που σου έκανε, είναι ότι το τετράγωνο είναι κύρια όψη και παίζει μεγαλύτερο ρόλο από την χιαστί. Ότι αν δουλέψεις ένα τετράγωνο μπορεί να το στρέψεις να δουλεύει υπέρ σου, είναι μία σωστή άποψη που την έχουμε διατυπώσει πράγματι πολλές φορές. Όμως αυτό είναι κάτι που ισχύει για όλες τις δύσκολες όψεις. Και η χιαστί είναι μια όψη που μπορεί κανείς να την δουλέψει και να ωφεληθεί από την ενέργειά της και τις ασύμβατες ενέργειες που μαθαίνει να εξισορροπεί.Αν μπορείς να δουλέψεις ένα τετράγωνο, τότε σίγουρα μπορείς να δουλέψεις μια χιαστί!
    « Αυτό που έψαχνα, είμαι! »

  9. #29
    Join Date
    Sep 2006
    Όνομα:
    Μαρία
    Location
    ο βυθός..
    Posts
    278

    Re: Μητέρες και γιοί

    Τι θα πρωτοδουλέψω δεν ξέρω Κάτια μου!
    Με βλέπεις,δεν έχω συμμετάσχει και πολύ στο θέμα,γιατί πραγματικά είναι ατελείωτο.
    Τι να πάρεις και τι ν'αφήσεις..
    Οτι αφήνεις σε αφήνει.

  10. #30
    Join Date
    Nov 2007
    Όνομα:
    Χρυσάνθη
    Posts
    602

    Re: Μητέρες και γιοί

    Κατά τον επακριβό ορισμό της Mason " it is like you owe to someone" ήτοι σαν να χρωστά κάποιος σε κάποιον άλλον, επιμένω και εμμένω πως η χιαστί -ειδικά όταν αυτές παρουσιάζονται σε θέματα που συσχετίζουν και άλλους - είναι ΜΙΑ ΑΚΡΩΣ ΚΑΡΜΙΚΗ ΟΨΗ, η αποσαφήνιση της οποίας μάλιστα επέρχεται ίσως μετά την πάροδο πολλών ετών!

    Μάλλον θα έλεγα ότι η Μαρία χρειάζεται γενικότερα και μία διαφορετική στάση ζωής σε όλα τα πράγματα. Η μήπως κάνω λάθος;

    Καλό ξημέρωμα

 

 
Page 3 of 5 FirstFirst 1 2 3 4 5 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 3 users browsing this thread. (0 members and 3 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads