s
[Συζήτηση] «Έρωτας στα χρόνια της τεχνολογίας» - Page 4
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Page 4 of 4 FirstFirst 1 2 3 4
Results 31 to 40 of 40
  1. #31
    Join Date
    Nov 2007
    Όνομα:
    Χρυσάνθη
    Posts
    602

    Re: «Έρωτας στα χρόνια της τεχνολογίας»

    Ε ναι, τότε είμαι εντελώς off θέματος.

    Το περιεχόμενο του βιβλίου δεν μου είναι γνωστό. Ετσι, δεν ήταν εφικτό να δημιουργήσω μία πιο εμπεριστατωμένη άποψη.

    Αλλά και για να μην παρερμηνευόμαστε, να προσθέσω ότι ξεκινώ την σκέψη μου ως προς τα βασικά ερεθίσματα του να ερωτευτούμε...............

    Από αυτή την θεώρηση ορμόμενη, αστρολογικά μιλώντας, σημαντικής σημασίας για τον πυρήνα όλων εκείνων των ερεθισμάτων που εν τέλει θα οδηγήσουν σε ένα έρωτα μετά εικόνας είναι το δίπολο Σελήνης -Αφροδίτης.

    Μιας όμως και εσύ αναφέρεσαι στην ανεξαρτήτου εικόνας κατάσταση, φυσικά κυρίαρχος υπόλογος, είναι ο Ποσειδώνας, επί των επιρροών του οποίου στήριξες άλλωστε και το άρθρο σου.

    Από όσα μέχρι τώρα έχω μελετήσει, και έχω παρακολουθήσει ότι ενεργοποιούνται όταν ο έρωτας χτυπά την πόρτα μας, καθοριστικής σημασίας είναι οι οίκοι 4ος/8ος/12ος, ως οι οίκοι, που δίδουν τα εσωτερικά σήματα και για να αφεθούμε, αλλά και για να αισθανθούμε είς βάθος ψυχής, τον απέναντι μας.

    Τώρα το εάν το πετυχαίνουμε ή όχι, και το πως και κάτω από ποιές συνθήκες θα προχωρήσει ή όχι το θέμα, είναι βεβαίως ο Ερμής, καθώς και η συνολική εικόνα των συνδυασμών γενέθλιου/προοδευτικού.


    Φιλικά,

    Χρυσάνθη

  2. #32
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αγ. Αναργυροι
    Posts
    7

    Re: «Έρωτας στα χρόνια της τεχνολογίας»

    ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ αναλυση!!!!!!!!!! και εκπληκτικη η αφιερωση στο τελος...ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ.

  3. #33
    Join Date
    Nov 2007
    Όνομα:
    Χρυσάνθη
    Posts
    602

    ΕΡΩΤΑΣ ΣΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΤΗΣ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ

    Μία Ποσειδώνια καλημέρα σε όλους ,

    Τώρα πείτε μου εσείς, ότι δεν ερωτευτήκατε -όχι την Κάτια - αλλά τουλάχιστον τον υπέροχο τρόπο της να περιγράφει τον έρωτα.

    Ευελπιστώ, το άρθρο αυτό να μην είναι παλιότερης έκδοσης, αλλά να μας επέστρεψες δριμύτερη.

    Τι κρίμα όμως που δεν είσαι άντρας να σε ερωτευτώ ακατάλυτα!

    Καλά ντέ μην τσαντίζεσαι. Είπαμε. Μόνον αν ήσουν άντρας.......................εμ έλα που δεν είσαι.

    Να είσαι όμως πάντα καλά και άξια να μας γράφεις τέτοια, παρόμοια και άλλα πολλά.

    Φιλ -Χρ

  4. #34
    Join Date
    Oct 2008
    Όνομα:
    Δημήτρης
    Location
    Αθήνα
    Posts
    549

    Re: «Έρωτας στα χρόνια της τεχνολογίας»

    Το άρθρο δεν είναι καινούργιο αλλά πάντως αξίζει μια δεύτερη ανάγνωση. Και νομίζω ότι ακόμα και αν δεν ξέραμε την Κάτια θα καταλαβαίναμε ότι δεν το έχει γράψει άντρας.

    Όσο αναμενόμενο κι αν είναι, είναι ταυτόχρονα εντυπωσιακό να βλέπεις τον χάρτη του συγγραφέα να εκδηλώνεται τόσο έντονα στα χαρακτηριστικά του ήρωα του. Προσωπικά δεν θα με παραξένευε αν ο χάρτης του συγγραφέα δείχνει καλύτερα τους ήρωες του παρά τον ίδιο, αφού κάθε ήρωας του είναι ένα «πνευματικό παιδί του» που το δημιουργεί όπως εκείνος θέλει χωρίς τους περιορισμούς της ζωής. Γι’ αυτό και είναι ίσως η πιο γνήσια έκφραση του χάρτη του.

    Σε ευχαριστούμε για το όμορφο ταξίδι Κάτια.

  5. #35
    Join Date
    Aug 2011
    Όνομα:
    Καρολίνα
    Location
    Κρόνος
    Posts
    35

    Re: «Έρωτας στα χρόνια της τεχνολογίας»

    ΥΠΕΡΟΧΟ!!! Δες πως καταλαβαίνει η ιχθείς τον ιχθεί! Ό,τι γράφεις εμπλουτίζει κιόλας τους καλλιτεχνικούς μας ορίζοντες! Περιμένουμε και άλλα!

  6. #36
    Join Date
    Jun 2006
    Όνομα:
    ΕΦΗ
    Location
    Αθηνα
    Posts
    653

    Re: «Έρωτας στα χρόνια της τεχνολογίας»

    Να τολμησω μια παρακληση? Μηπως, λεω μηπως, θα ενδιεφερε καποιον ν ασχοληθει με δυο "κολασμενους ηρωες" και μια "κολασμενη αγαπη"? Παντα μ εντυπωσιαζε το παθος που δημιουργησε η Μπροντε, αναμεσα στον Χηθκλιφ και την Καθριν, στ Ανεμοδαρμενα Υψη.

    Ισως εχετε δει την ταινια με την αυτοβιαγραφια της, θα ηταν ωραιο να την δουμε και αστρολογικα, αν υπαρχουν τα στοιχεια.

  7. #37
    Join Date
    Nov 2007
    Όνομα:
    Χρυσάνθη
    Posts
    602

    Re: «Έρωτας στα χρόνια της τεχνολογίας»

    Καλησπέρα σε όλους,

    Ναι τώρα που το λες μου ήρθε η αναλαμπή. Ε παιδιά συγνώμη με ένα μοναδικό μυαλό 24 το 24αωρο αδύνατο να θυμάμαι το τι έχω ή τι δεν έχω διαβάσει.

    Ομως πάντα πίστευα και ανέκαθεν θαύμαζα -αν θες και για καθαρά προσωπικούς μου λόγους - την πένα της Κάτιας. Διαβάζοντας το συγκεκριμένο άρθρο με ένδειξη την σημερινή ημερομηνία, καταχάρηκα που μας ήρθε ξανά, όπως και λύπήθηκα όταν διαπίστωσα ότι αυτό δεν ισχύει.

    Ο καθένας όμως έχει ο ίδιος την πίτα όπως φυσικά και το μαχαίρι.

    Φιλ - Χρ

  8. #38
    Join Date
    Feb 2008
    Όνομα:
    Δεσποινα
    Location
    πειραιας
    Posts
    2,354

    Re: «Έρωτας στα χρόνια της τεχνολογίας»

    Quote Originally Posted by SAGIVI View Post
    Να τολμησω μια παρακληση? Μηπως, λεω μηπως, θα ενδιεφερε καποιον ν ασχοληθει με δυο "κολασμενους ηρωες" και μια "κολασμενη αγαπη"? Παντα μ εντυπωσιαζε το παθος που δημιουργησε η Μπροντε, αναμεσα στον Χηθκλιφ και την Καθριν, στ Ανεμοδαρμενα Υψη.

    Ισως εχετε δει την ταινια με την αυτοβιαγραφια της, θα ηταν ωραιο να την δουμε και αστρολογικα, αν υπαρχουν τα στοιχεια.
    κλαμμα που ειχα ριξει οταν την ειδα την ταινια
    Η χειροτερη αισθηση ...ειναι η ψευδαισθηση....
    Δ.Κ

  9. #39
    Join Date
    Apr 2010
    Όνομα:
    Κάτια
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,256

    Re: «Έρωτας στα χρόνια της τεχνολογίας»

    Quote Originally Posted by SAGIVI View Post
    Να τολμησω μια παρακληση? Μηπως, λεω μηπως, θα ενδιεφερε καποιον ν ασχοληθει με δυο "κολασμενους ηρωες" και μια "κολασμενη αγαπη"? Παντα μ εντυπωσιαζε το παθος που δημιουργησε η Μπροντε, αναμεσα στον Χηθκλιφ και την Καθριν, στ Ανεμοδαρμενα Υψη.

    Ισως εχετε δει την ταινια με την αυτοβιαγραφια της, θα ηταν ωραιο να την δουμε και αστρολογικα, αν υπαρχουν τα στοιχεια.
    Έφη, θα την πω την αμαρτία μου, με έβαλες σε πειρασμό να το δω σε μια στιγμή που δεν είμαι για τέτοια. Και τα ποστ που γράφω, σε βάρος της δουλειάς μου είναι, αλλά η «πετριά» είναι «πετριά» και δεν την αντιπαρέρχεσαι εύκολα.
    O έρωτας του Χίθκλιφ με την Κάθριν στα «Ανεμοδαρμένα ύψη», όπως μου τους θύμησες και πήγε το μυαλό μου στην Έμιλι Μπροντέ (την συγγραφέα), σκέφτηκα πως αν έβρισκα τον χάρτη της, σίγουρα ο Πλούτωνας με κάποιο τρόπο θα κυριαρχούσε. Με τέτοια παθιασμένα αισθήματα , τέτοια σκοτεινιά και τέτοια τραχύτητα, δεν θα μπορούσε να είναι αλλιώς.
    Καθώς έψαχνα στο διαδίκτυο τον χάρτη της, σκεφτόμουν ποια προχωρημένη και τολμηρή όψη στον χάρτη της, της επέτρεψε να γράψει για έναν έρωτα ενός τσιγγάνου με μια Αγγλίδα, την συντηρητική εποχή του 1847.

    Για καλή μας τύχη ο χάρτης υπάρχει και μάλιστα με ώρα γέννησης (κάτι που πραγματικά μου έκανε εντύπωση!). Η Έμιλι Μπροντέ έχει ωροσκόπο Σκορπιό και ο Πλούτωνάς της βρίσκεται στους Ιχθείς, στον 4ο γωνιακό , σε σύνοδο με τον Χείρωνα και σε τετράγωνο με τον Ποσειδώνα στον 1ο οίκο της. Ο Ήλιος της, είναι στον Λέοντα, στον 8ο , καθώς και η σελήνη της στον εμπεριεχόμενο καρκίνο στον 8ο . Τα έντονα πάθη είναι προφανές ότι ήταν στη φύση της.
    Έχει μια σύνοδο Αφροδίτης\Άρη στην παρθένο στον 9ο , κυβερνήτες 7ου και 5ου αντίστοιχα και σε αντίθεση με τον Κρόνο. Οι ανέκφραστοι πόθοι στις «δόξες» τους!

    Με Άρη, Αφροδίτη και Ερμή στον 9ο και με Ουρανό στον Τοξότη και σε τετράγωνο με την σύνοδο Αφροδίτης\Άρη στον 9ο , δεν είναι καθόλου τυχαίο που έμεινε στην ιστορία της κλασικής λογοτεχνίας για τον παθιασμένο έρωτα ενός τσιγγάνου με μια Αγγλίδα.

    Η υπενθύμισή σου ήταν εμπνευσμένη και δεν θα προδώσω κανένα άλλο στοιχείο, μια και με έβαλες στην πρίζα να δεσμευτώ για την παρουσίαση του χάρτη της Μπροντέ και του μοναδικού έργου στη ζωή της «Ανεμοδαρμένα ύψη». Η Έμιλι πέθανε ένα χρόνο μετά την έκδοση του βιβλίου της, σε ηλικία 30 χρονών.

    Σε ευχαριστώ Έφη και σας ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια.
    « Αυτό που έψαχνα, είμαι! »

  10. #40
    Join Date
    Jun 2006
    Όνομα:
    ΕΦΗ
    Location
    Αθηνα
    Posts
    653

    Re: «Έρωτας στα χρόνια της τεχνολογίας»

    Eγω να δεις ποσο σ ευχαριστω!

    Την πρωτη φορα που ηρθα σ επαφη μ αυτο το εργο, ηταν σε ηλικια 13 ετων. Ενα βιβλιο σε παλια εκδοση, (χαρτινο εξωφυλλο, χωρις σκληρο περιβλημα), της μητερας μου. Εννοειται, η ηρωιδα ενσωματωθηκε μεσα μου, (οπως σε καθε βιβλιο που διαβαζα σ εκεινη την ηλικια). Τριγωνο δια-ποσειδωνα ειναι αυτο, με τον δια στους ιχθεις. Κι αυτο το ιδιο τριγωνο, πραγματοποιησε την ευχη μου. Τον επομενο, μπορει μεθεπομενο χρονο, παρακολουθησα στην τηλεοραση την παραγωγη του BBC, με πρωταγωνιστη τον καταπληκτικο Ian mc Shane.

    Αγαπημενη σκηνη? οχι, οχι αυτες που ισως φανταζεσαι. Αλλα, "ειχε ξημερωσει κι ο Χηθκλιφ ηταν ακουμπησμενος στον κορμο του δενδρου, χωρις να κουνηθει καθολου. Τα πουλια εχτιζαν αμεριμνα, φωλιες στα ποδια του".

    Τι συνηθεια κι αυτη να .....κοκκινιζεις.

 

 
Page 4 of 4 FirstFirst 1 2 3 4

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 3 users browsing this thread. (0 members and 3 guests)

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads