s
ζώδιο, ωροσκόπος και σελήνη σε ζώδιο της φωτιάς - Page 2
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Page 2 of 4 FirstFirst 1 2 3 4 LastLast
Results 11 to 20 of 33
  1. #11
    Join Date
    May 2008
    Όνομα:
    Τίνα
    Location
    Πειραιάς
    Posts
    2,022

    Re: ζώδιο, ωροσκόπος και σελήνη σε ζώδιο της φωτιάς

    Και για να επανέλθουμε στο αρχικό ερώτημα, θα ήθελα να πω, πως συμφωνω πως ο ωροσκόπος, η σελήνη και οι προσωπικοί πλανήτες και σημεία στις φωτιές, δεν είναι συχνά η πιό ισχυρή ένδειξη ενός "θερμού" χαρακτήρα.
    Όταν εμπλακεί ο Κρόνος, ακόμη και σε όψεις τριγώνων, και ειδικά αν βρίσκεται σε ακατάλληλους οίκους, (8ος και 12ος) αφαιρεί αρκετά στοιχεία από τα "ζεστά" χαρακτηριστικά της φωτιάς,συνεπώς είτε σε "παγωνει" για να σε συνεφέρει, είτε σε κάνει στάχτη για να σε τιμωρήσει.

    Ταυρίνα μου δεν πολυσυμφωνώ.
    Ο Κρόνος δεν αφαιρεί, περιορίζει. Όσο έντονος κι αν είναι ο Κρόνος σ' ένα ωροκόπιο δεν μπορεί να εξαφανίσει ποιότητες και στοιχεία. Η φύση του είναι παρεμποδιστική ωστόσο με την πάροδο του χρόνο ακόμη και ο Κρόνος θα γίνει πιο οικείος και φιλικός.
    Πόσο μάλλον όταν πρόκειται για άτομα με αρκετή φωτιά στον χάρτη τους.
    Γενικά πιστεύω πως άνθρωποι με πολύ φωτιά στο ωροσκόπιο τους -όσο και να καταπιεστούν από τον Κρόνο- δύσκολο να μην βγάλουν το φλογερό και θερμόαιμο χαρακτήρα τους.

  2. #12
    Join Date
    Feb 2008
    Όνομα:
    Δεσποινα
    Location
    πειραιας
    Posts
    2,354

    Re: ζώδιο, ωροσκόπος και σελήνη σε ζώδιο της φωτιάς

    Quote Originally Posted by Τίνα Ζαχαριάδου View Post
    Γενικά πιστεύω πως άνθρωποι με πολύ φωτιά στο ωροσκόπιο τους -όσο και να καταπιεστούν από τον Κρόνο- δύσκολο να μην βγάλουν το φλογερό και θερμόαιμο χαρακτήρα τους.

    Ετσι!!!!:bigsmile::bigsmile:
    ειμαι καλο παραδειγμα νομιζω !!!!
    Η χειροτερη αισθηση ...ειναι η ψευδαισθηση....
    Δ.Κ

  3. #13

    Re: ζώδιο, ωροσκόπος και σελήνη σε ζώδιο της φωτιάς

    Υποθετω πως αν το συγκεκριμενο ατομο εχει τον ηλιο την σεληνη η και αλλους πλανητες σε οικους που αντιστοιχουν σε εσωστρεφη ζωδια π.χ. ηλιος στον λεοντα στον 12ο οικο δικαιολογειται να ειναι εσωστρεφες καθως η δραση τετοιων πλανητων στρεφεται προς τα μεσα.

  4. #14
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Δίπλα σας...
    Posts
    817

    Re: ζώδιο, ωροσκόπος και σελήνη σε ζώδιο της φωτιάς

    Ο Κρόνος δεν αφαιρεί, περιορίζει. Όσο έντονος κι αν είναι ο Κρόνος σ' ένα ωροκόπιο δεν μπορεί να εξαφανίσει ποιότητες και στοιχεία. Η φύση του είναι παρεμποδιστική ωστόσο με την πάροδο του χρόνο ακόμη και ο Κρόνος θα γίνει πιο οικείος και φιλικός.
    Πόσο μάλλον όταν πρόκειται για άτομα με αρκετή φωτιά στον χάρτη τους.
    Γενικά πιστεύω πως άνθρωποι με πολύ φωτιά στο ωροσκόπιο τους -όσο και να καταπιεστούν από τον Κρόνο- δύσκολο να μην βγάλουν το φλογερό και θερμόαιμο χαρακτήρα τους.



    Μάλλον φταίει ο Ερμής που αναποδογύρισε και διελαύνει στον 3ο μου,προκαλώντας μία μινι ασυννεοησία αυτές τις μέρες! :bigsmile:

    Τινάκι, καταρχήν ευχαριστώ για την παρέμβαση, και επανέρχομαι να απλουστεύσω το συλλογισμό μου με ένα παράδειγμα λαμβάνει χώρα αυτές τις μέρες.
    'Εχοντας από γεννησιμιού Ουρανό στο 10ο και ανάδρομο, συνήθως αναλαμβάνω project που κανείς άλλος στη δουλειά δεν μπαίνει στον κόπο να ασχοληθεί, θεωρώντας το "λάντζα".
    Είχα λοιπόν τη φαεινή ιδέα (με όλη αυτή τη φωτιά στο χάρτη μου) να ψηφιοποιήσω ένα αρχείο 62.500 υποθέσεων, που εδώ και 30-40 χρόνια χειρίζονται όλοι με καρτελάκι και συρτάρι :rant:. Όπως καταλαβαίνεις, τα νεύρα μας γίνονται κορδέλες μέχρι να βγάλουμε άκρη.

    Το συζήτησα με το Δ/ντή της Υπηρεσίας, ζητώντας του δαπάνη για τεχνική υποστήριξη με αναβάθμιση ηλεκτρονικού εξοπλισμού της τάξεως των 300-400 ευρώ! Συμφώνησε με την εκπόνηση και κατενθουσιάστηκε, αλλα αρνήθηκε "μετά λύπης" την οικονομική ενίσχυση,γιατί είναι Ταύρος με ωρ. Καρκίνο!
    Του ζήτησα να μου διαθέσει 2-3 συναδέλφους για 1-2 ωρες την ημέρα,για να το προχωρήσουμε και μου είπε "Κάνε τα κουμάντα σου"!
    Πράγματι οργανώθηκα, και ξεκίνησα σιγά σιγά τον "εκσυγχρονισμό".
    Σε πληροφορώ, ήρθαν με σειρά προτεραιότητας, ένας Αιγόκερως με ωρ. Καρκίνο,και είπε "Μέχρι να το φτιάξεις, θα πάρεις σύνταξη"
    Μετά ήρθε ένας Παρθένος (του 64)με Ωρ. Ζυγό και με τάραξε στη γκρίνια για "τούτο και κείνο". Μου ήρθε να τον δείρω!
    Ήρθε μια Ζυγός, με ωρ. Σκορπιό να με βοηθήσει, έδειξε την υποστήριξή της, αλλά έμεινε στα λόγια και στα χαχανητά.
    Ήρθε ένα ψαράκι με ωρ. Τοξότη και προθυμοποιήθηκε να μου φέρνει του φακέλους, αλλά δεν το συνέχισε γιατί έφυγε με άδεια.
    Στο τέλος, ήρθε από μόνος του ένας πιτσιρικάς Υδροχόος (του 89) με ωρ. Κριό, και ήταν Ο ΜΟΝΟΣ που ασχολήθηκε σοβαρά με την υπόθεση,και έδειξε πνεύμα συνεργασίας και σύμπνοιας.

    Προσπάθησα με το παράδειγμα, να σου δώσω να καταλάβεις πως όσες φορές ξεκίνησα με ενθουσιασμό ένα σχέδιο, όσο καλά και να το οργάνωσα, όσο και να φαίνεται χρήσιμο και μακροπρόθεσμα αποδοτικό, πάντα έβλεπα άρνηση και μιζέρια γύρω μου. Εκεί λειτουργεί ο Κρόνος μου (8ος Λέων), και με παγωνει, υποχρεώνοντάς με να "ρουφάω το αυγό μου" και να ταλαιπωρούμαι μόνη μου, σε όσες καταστάσεις κι αν έχω ξεκινήσει (Αρης-Κριός), κι όσο χρήσιμες και να φανούν στο μέλλον (Σελήνη-Τοξότης).

    Δέχομαι πως ίσως να φαίνεται η ζεστασιά και η δημιουργικότητα στις φωτιές, αλλά όταν συναντάς εμπόδια και αρνητικές διαθέσεις,στο τέλος ή θα λουφάξεις και θα ξεκινήσεις μόνος σου τη λάντζα ή θα εκραγείς από θυμό και θα γίνουν όλα στάχτη...
    Τα κορίτσια μου...
    Όλη η ζωή μου..!!!!

  5. #15
    Join Date
    Jul 2005
    Όνομα:
    Χρήστος
    Location
    Αθήνα
    Posts
    962

    Re: ζώδιο, ωροσκόπος και σελήνη σε ζώδιο της φωτιάς

    Quote Originally Posted by taurine View Post
    Κύριε ¶ρχο καλησπέρα.
    Αναφέρατε πιο πάνω πως η όψη Κρόνου/vtx θεωρείται ισχυρή καθώς επίσης και οι όψεις του με τους άξονες.
    Μιας που αναφερόμαστε σε σελήνη και ωροσκόπο στα ζώδια της φωτιάς,ας αναφερουμε και Αρη / Αφροδίτη στα ζώδια της φωτιάς, στοιχεία κάπως σημαντικά για τη διάπλαση της προσωπικότητας, τουλάχιστον στα πρώτα νεανικά χρόνια.
    Όλο αυτό το σκηνικό συνθέτει ένα μεγάλο "παρεάκι" στις φωτιές, στο οποίο συμμετέχει ο Ωροσκόπος, ο Ποσειδώνας (12ος) και η σελήνη (11ος) όλοι στον Τοξότη, ο ¶ρης και η Αφροδίτη σε σύνοδο στον Κριό (3ος), και ο Κρόνος σε σύνοδο ιδιομοιρίας με το vtx στο Λέοντα (8ος)

    Προσπαθώντας να ερμηνεύσω όλον αυτό το σχηματισμό στις φωτιές, κατάλαβα πως ο Κρόνος, αν και αδύναμος, παίζει πρωταγωνιστικό ρόλο.Δύο προσεγγίσεις μου βγαίνουν:
    Η μία είναι του Κρόνου που αφαιρεί πολλά από τη λάμψη που επιδιώκει η φωτιά και υποχρώνει το άτομο σε μετριοπάθεια και εκλογίκευση του συναισθήματος,
    Και η άλλη είναι πως κάθε προσωπική επιθυμία, (vtx) κάθε καλή προαίρεση, κάθε όνειρο που τρέφει στην ψυχή του το άτομο, είναι απλά καταδικασμένο να αποτύχει και να προσγειωθεί σε μια πραγματικότητα, που αντί να "ζεσταθούν" οι γύρω από τη φλόγα, το καταδικάζουν σε συναισθηματικό στέγνωμα και μία διαρκή "αφαίμαξη" ζωτικότητας.

    Και για να επανέλθουμε στο αρχικό ερώτημα, θα ήθελα να πω, πως συμφωνω πως ο ωροσκόπος, η σελήνη και οι προσωπικοί πλανήτες και σημεία στις φωτιές, δεν είναι συχνά η πιό ισχυρή ένδειξη ενός "θερμού" χαρακτήρα.
    Όταν εμπλακεί ο Κρόνος, ακόμη και σε όψεις τριγώνων, και ειδικά αν βρίσκεται σε ακατάλληλους οίκους, (8ος και 12ος) αφαιρεί αρκετά στοιχεία από τα "ζεστά" χαρακτηριστικά της φωτιάς,συνεπώς είτε σε "παγωνει" για να σε συνεφέρει, είτε σε κάνει στάχτη για να σε τιμωρήσει.

    Αγαπητή taurine θα συμφωνήσω στο ότι ο Κρόνος κρύβει τον Θερμό χαρακτήρα ενός ανθρώπου και τον περιορίζει αλλά εδώ χρειάζεται μία προσοχή, η αφαίρεση δεν έχει να κάνει στην πραγματικότητα του χαρακτήρα. Η Αφαίρεση που γίνεται του Κρόνου αλλά και τον Οίκων όταν έχουμε γενέθλια έναν ζεστό άνθρωπο θα πρέπει να ελεγχθεί πολύ σοβαρά γιατί σημαίνει ότι δεν είναι δικό του χαρακτηριστικό.
    Αν έχουμε ένα ζώδιο της φωτιάς που δεν είναι ιδιαίτερα εκφραστικό όπως στη συγκεκριμένη περίπτωση σημαίνει ότι συμπεριφέρεται διαφορετικά από τον εαυτό του. Τα ζώδια είναι οι γενέθλιες επιρροές και οι οίκοι οι συμπεριφορές στο εξωτερικό κόσμο για αυτό εξάλλου και ο ωροσκόπος έχει να κάνει όχι με τον πραγματικό του χαρακτήρα αλλά με την εικόνα που δείχνουμε προς τα έξω.
    Ο Κρόνος μάλιστα είναι ένα συγκεκριμένο πλανητικό σώμα που έχει να κάνει με την κοινωνική επιρροή και το κοινωνικό φέρεστε. Είναι πολύ λογικό λοιπόν να αφαιρεί σε κοινωνικές εκδηλώσεις τον ενθουσιασμό της φωτιάς και να παγώνει τη συμπεριφορά. Για αυτό και βλέπουμε ανθρώπους που στη 1η γνωριμία είναι κλειστοί και ξαφνικά όταν τους γνωρίσεις βλέπεις ένα πολύ ζεστό πρόσωπο.
    Πολλές φορές μάλιστα ο Κρόνος μπορεί να δείξει ανθρώπους που δίνουν μεγάλη σημασία στο κοινωνικό περιβάλλον και για αυτό δείχνουν μία αποστασιοποίηση σε σχέση με τους άλλους.
    [I]Στο τέλος να έχετε ζήσει αυτά που θέλετε και αξίζετε!

  6. #16
    Join Date
    Jul 2005
    Όνομα:
    Χρήστος
    Location
    Αθήνα
    Posts
    962

    Re: ζώδιο, ωροσκόπος και σελήνη σε ζώδιο της φωτιάς

    Quote Originally Posted by μυσπ View Post
    Υποθετω πως αν το συγκεκριμενο ατομο εχει τον ηλιο την σεληνη η και αλλους πλανητες σε οικους που αντιστοιχουν σε εσωστρεφη ζωδια π.χ. ηλιος στον λεοντα στον 12ο οικο δικαιολογειται να ειναι εσωστρεφες καθως η δραση τετοιων πλανητων στρεφεται προς τα μεσα.
    Αν έχει σε οίκους όπως αναφέραμε θα υπάρχει εσωστρέφεια η οποία θα ισχύει όμως στο εξωτερικό περιβάλλον και όχι όταν ο ζωδιακός χαρακτήρας μπορεί να εκφραστεί αβίαστα.
    [I]Στο τέλος να έχετε ζήσει αυτά που θέλετε και αξίζετε!

  7. #17
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Δίπλα σας...
    Posts
    817

    Re: ζώδιο, ωροσκόπος και σελήνη σε ζώδιο της φωτιάς

    Quote Originally Posted by Χρήστος ¶ρχος View Post
    Αγαπητή taurine θα συμφωνήσω στο ότι ο Κρόνος κρύβει τον Θερμό χαρακτήρα ενός ανθρώπου και τον περιορίζει αλλά εδώ χρειάζεται μία προσοχή, η αφαίρεση δεν έχει να κάνει στην πραγματικότητα του χαρακτήρα. Η Αφαίρεση που γίνεται του Κρόνου αλλά και τον Οίκων όταν έχουμε γενέθλια έναν ζεστό άνθρωπο θα πρέπει να ελεγχθεί πολύ σοβαρά γιατί σημαίνει ότι δεν είναι δικό του χαρακτηριστικό.
    Αν έχουμε ένα ζώδιο της φωτιάς που δεν είναι ιδιαίτερα εκφραστικό όπως στη συγκεκριμένη περίπτωση σημαίνει ότι συμπεριφέρεται διαφορετικά από τον εαυτό του. Τα ζώδια είναι οι γενέθλιες επιρροές και οι οίκοι οι συμπεριφορές στο εξωτερικό κόσμο για αυτό εξάλλου και ο ωροσκόπος έχει να κάνει όχι με τον πραγματικό του χαρακτήρα αλλά με την εικόνα που δείχνουμε προς τα έξω.
    Ο Κρόνος μάλιστα είναι ένα συγκεκριμένο πλανητικό σώμα που έχει να κάνει με την κοινωνική επιρροή και το κοινωνικό φέρεστε. Είναι πολύ λογικό λοιπόν να αφαιρεί σε κοινωνικές εκδηλώσεις τον ενθουσιασμό της φωτιάς και να παγώνει τη συμπεριφορά. Για αυτό και βλέπουμε ανθρώπους που στη 1η γνωριμία είναι κλειστοί και ξαφνικά όταν τους γνωρίσεις βλέπεις ένα πολύ ζεστό πρόσωπο.
    Πολλές φορές μάλιστα ο Κρόνος μπορεί να δείξει ανθρώπους που δίνουν μεγάλη σημασία στο κοινωνικό περιβάλλον και για αυτό δείχνουν μία αποστασιοποίηση σε σχέση με τους άλλους.
    Κύριε Αρχο ευχαριστω πολύ.
    Προφανώς συμφωνούμε ...ότι συμφωνούμε!
    Καλό βράδυ!
    Τα κορίτσια μου...
    Όλη η ζωή μου..!!!!

  8. #18
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    38

    Re: ζώδιο, ωροσκόπος και σελήνη σε ζώδιο της φωτιάς

    Quote Originally Posted by Τίνα Ζαχαριάδου View Post
    Και για να επανέλθουμε στο αρχικό ερώτημα, θα ήθελα να πω, πως συμφωνω πως ο ωροσκόπος, η σελήνη και οι προσωπικοί πλανήτες και σημεία στις φωτιές, δεν είναι συχνά η πιό ισχυρή ένδειξη ενός "θερμού" χαρακτήρα.
    Όταν εμπλακεί ο Κρόνος, ακόμη και σε όψεις τριγώνων, και ειδικά αν βρίσκεται σε ακατάλληλους οίκους, (8ος και 12ος) αφαιρεί αρκετά στοιχεία από τα "ζεστά" χαρακτηριστικά της φωτιάς,συνεπώς είτε σε "παγωνει" για να σε συνεφέρει, είτε σε κάνει στάχτη για να σε τιμωρήσει.

    Ταυρίνα μου δεν πολυσυμφωνώ.
    Ο Κρόνος δεν αφαιρεί, περιορίζει. Όσο έντονος κι αν είναι ο Κρόνος σ' ένα ωροκόπιο δεν μπορεί να εξαφανίσει ποιότητες και στοιχεία. Η φύση του είναι παρεμποδιστική ωστόσο με την πάροδο του χρόνο ακόμη και ο Κρόνος θα γίνει πιο οικείος και φιλικός.
    Πόσο μάλλον όταν πρόκειται για άτομα με αρκετή φωτιά στον χάρτη τους.
    Γενικά πιστεύω πως άνθρωποι με πολύ φωτιά στο ωροσκόπιο τους -όσο και να καταπιεστούν από τον Κρόνο- δύσκολο να μην βγάλουν το φλογερό και θερμόαιμο χαρακτήρα τους.





    Αγαπητή Τίνα,
    έχω την εντύπωση ότι ένας ισχυρός Κρόνος θα φέρει εμπόδια για καλό. Είναι σα να λειτουργεί σε επίπεδα υψηλής συνειδητότητας, ώστε τα βήματα που μας προδιαγράφει για το μέλλον να είναι πολύ σταθερά και ισχυρά όσο ο ίδιος. Απλως δεν καταλαβαίνουμε ( παράθεση και στα καθαρά αστρονομικά στοιχεία του πλανήτη) γιατί μας συμβαίνει ό,τι μας συμβαίνει. Κρόνος και φωτιά π.χ. σε υδάτινο οίκο θα σε εξαναγκάσει να συγκρατήσεις την ασυνήθιστα και αλόγιστα έκδηλη και ονειροπόλα διάθεση για συναισθηματικά ανοίγματα. Μπορεί το άτομο με τέτοια στοιχεία, αν δεν είχε εκεί έναν τοποθετημένο Κρόνο να αισθανότα μεν καλύτερα, με πολύ βαρύτερες, όμως, συνέπειες!
    Σχετικά με το θέμα της οικοθεσίας, που επεσήμαναν κάποια μέλη : Για μένα οι οίκοι- ειδικά μετά το πλασίντους- περισσότερη σύγχυση προκάλεσαν, παρά επέλυσαν θέματα. Ένας πλανήτης που γενικά λειτουργεί καλά σε ζώδια της φωτιάς, δεν νομίζω ότι θα μπλοκαριστεί επειδή τοποθετείται σε οίκο του νερού. Κοινώς, ένας αισιόδοξος Δίας ή μια αισιόδοξη Σελήνη διατηρούν τα χαρακτηριστικά τους ακόμη και αν ο οίκος δεν "βολεύει".

    παράδειγμα : γιατί να θεωρήσω τον Δία ή τη Σελήνη στον Τοξότη στον 8ο π.χ. κακό; Γιατί ένας Κρόνος στο Ζυγό στον 4ο να είναι κακός; Ή ένας ¶ρης π.χ. στον Αιγόκερω αλλά στον 4ο;

  9. #19
    Join Date
    Apr 2010
    Όνομα:
    Κάτια
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,256

    Re: ζώδιο, ωροσκόπος και σελήνη σε ζώδιο της φωτιάς

    Αγαπητέ liontarini, αν και δεν απευθύνεσαι σε εμένα, είχα την επιθυμία να τοποθετηθώ επειδή κάποτε με απασχόλησε ιδιαίτερα η οικοθεσία και η ερμηνεία διαφόρων συνδυασμών. Γράφεις:
    Quote Originally Posted by liontarini View Post
    παράδειγμα : γιατί να θεωρήσω τον Δία ή τη Σελήνη στον Τοξότη στον 8ο π.χ. κακό; Γιατί ένας Κρόνος στο Ζυγό στον 4ο να είναι κακός; Ή ένας ¶ρης π.χ. στον Αιγόκερω αλλά στον 4ο;
    Να ξεκαθαρίσουμε ότι δεν υπάρχει «καλό» και «κακό» στην αστρολογία. Υπάρχει η καλή και ανεμπόδιστη λειτουργία των αρχών ή η εμποδισμένη και δυσλειτουργική κατάσταση.
    Ο συνδυασμός και των δύο δυνάμεων σε μία μόνο περίπτωση, είναι πιθανό να μας δώσει ένα εξαιρετικό αποτέλεσμα, αλλά και ένα λιγότερο εξαιρετικό, ανάλογα με την όψη\πλανήτες\οίκους.

    Έτσι, αν για παράδειγμα έχουμε μία Σελήνη στον Τοξότη, αλλά στον 10ο οίκο, σαφώς και δεν είναι μία δυσλειτουργική Σελήνη. Όμως, η Σελήνη αυτή, δεν θα είναι ίδια με την Σελήνη που είναι μεν στον Τοξότη, αλλά εκφράζεται μέσα από έναν 5ο οίκο ή 7ο .
    Συνεχίζοντας στην ίδια λογική, αν ο μεν Α χάρτης (με Σελήνη Τοξότη στον 10ο ) στο σύνολό του μας δείχνει έναν επιπόλαιο και παρορμητικό άνθρωπο, με τάση για ανευθυνότητα, τότε η Σελήνη του στον 10ο , όχι μόνο δεν είναι αρνητική, αλλά μπορεί να είναι το αποκούμπι του στο χάος που θα μπορούσε να προκαλέσει στην ζωή του.
    Από την άλλη, αν το άτομο της Β περίπτωσης (με Σελήνη Τοξότη 5ου) είναι εκ του συνόλου του χάρτη του ένας άνθρωπος που επιθυμεί να παρουσιάζει την εικόνα του συγκρατημένου, μετρημένου και κοινωνικά σοβαροφανούς, τότε μια ζωή θα παλεύει με την παρόρμηση της Σελήνης του και μια τόσο καλή Σεληνούλα, θα πνίγεται σε μια θάλασσα καταπιεσμένων επιθυμιών. Και στο σημείο αυτό, ερχόμαστε πάλι στο θέμα της ερμηνείας του χάρτη στο σύνολό του και όχι από μία μόνο ένδειξη\κατάσταση.

    Όπως και να το κάνεις, αν οι πλανήτες στα ζώδια ήταν οχήματα και οι οίκοι δρόμοι, τότε αλλιώς βλέπεις την δυνατότητα μιας lamborghini στο εθνικό οδικό δίκτυο της Γερμανίας και αλλιώς στο δρόμο για την Λεστινίτσα που ένα land rover θα τον έβρισκε μια χαρά δρόμο.
    Στο δρόμο για την Λεστινίτσα, σαφώς θα πήγαινε και η lamborghini, αλλά δεν θα έπιανε ποτέ την τελική ταχύτητα που προβλέπει η κατασκευή της.
    « Αυτό που έψαχνα, είμαι! »

  10. #20
    Join Date
    May 2008
    Όνομα:
    Τίνα
    Location
    Πειραιάς
    Posts
    2,022

    Re: ζώδιο, ωροσκόπος και σελήνη σε ζώδιο της φωτιάς

    Γεια σου liontarini, αν και με κάλυψε η Κάτια θα ήθελα να πω κι εγώ πως δεν μιλάμε για καλό ή για αρνητικό. Μιλάμε για δυσκολία ή για ευκολία στην έκφραση των πλανητών. Αναφέρεις πως ένας πλανήτης που λειτουργεί καλά στα ζώδια της φωτιάς, αν βρεθεί σε υδάτινο οίκο δεν πιστεύεις ότι θα μπλοκαριστεί. Ας πάρουμε λοιπόν τον Ήλιο στον Κριό κι ας τον τοποθετήσουμε στον 4ο οίκο. Για αρχή ο Ήλιος του Κριού να πούμε πως τις ιδιότητες του θα τις βγάλει μέσα στο σπίτι και την οικογένεια. Αυτό σημαίνει πως θα είναι εριστικός ή ανταγωνιστικός κτλ με τα μέλη της οικογενείας. Μέχρι εδώ δεν παρεμποδίζεται η φύση του Κριού, ωστόσο και μόνο που ο Ήλιος βρίσκεται στον 4ο οίκο το άτομο έχει την επιθυμία να δημιουργήσει οικογένεια και να ασχοληθεί με αυτή την οικογένεια όταν στις προτεραιότητες ενός Κριού ναι μεν είναι η δημιουργία της οικογενείας αλλά όχι και η ενασχόληση μαζί της.

    Μάντρωσε έναν Κριό μέσα σε ένα σπίτι να μαγειρεύει και να αλλάζει πάνες όλη την ημέρα και μελέτησε τις αντιδράσεις του. Αρχικά θα κάνει αυτά που πρέπει να κάνει κάποια στιγμή όμως θα καταπιεστεί, θα έχει εσωτερικές συγκρούσεις και φυσικά όλη του την ένταση θα την βγάλει στην οικογένεια. Αν σε όλο αυτό προσθέσεις κι ένα έντονο Κρόνο καταλαβαίνεις πως η καταπίεση αυξάνεται, κυρίως αν ο Ήλιος δεν στηρίζεται από ένα Δία, Ποσειδώνα ή Ουρανό. Ο συγκεκριμένος Κριός κάποια στιγμή θα εκραγεί και τότε θα πάρει το καπελάκι του και θα φύγει. Το σίγουρο είναι πως οι πύρινες ιδιότητες του Ήλιου θα βγαίνουν κι ανάλογα τις διελεύσεις πότε θα είναι εντονότερες και πότε όχι. Εν ολίγοις δεν αλλάζει η πραγματική του φύση του Ήλιου στον Κριό αλλά δεν βγαίνει και αβίαστα.

 

 
Page 2 of 4 FirstFirst 1 2 3 4 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 3 users browsing this thread. (0 members and 3 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads