PDA

View Full Version : Feng sui



glikoulinaa
17-08-2005, 06:13 PM
Καλησπέρα.Θα ήθελα να ενημερωθώ σχετικά με το Feng sui.Είναι αλήθεια ότι ο ελέφαντας είναι στοιχείο του και αν ναι σε τί χρησιμεύει???Τί συμβολίζει και σε ποιό μέρος το τοποθετούμε??Ευχαριστώ.
:confused:

sagimoon
17-08-2005, 06:45 PM
Αγαπητή μας glikoulina

Άρθρα για το feng shui βρίσκονται σε ενότητα αυτού του φόρουμ, οπότε μπορείς να ενημερωθείς. (ψάξε ψάξε )
Όσο για τον ελέφαντα νομίζω έχει να κάνει με την ινδική κουλτούρα, όχι την κινέζικη.
Ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος. Πριν χρόνια μου είχαν φέρει έναν μεταλικό όμορφο ελέφαντα που φέρνει νομίζω αφθονία γενικά. (έτσι μου είπαν νομίζω τότε)
Και τώρα που το σκεφτομαι νομίζω από τότε άρχισα να παχαίνω.....βρε μήπως έπρεπε να τον βάλω στον κήπο να βοσκάει αντί στο έπιπλο πάνω??

Λίλιαν Σίμου
19-08-2005, 01:31 AM
Αγαπητά μέλη

Πράγματι, ο ελέφαντας είναι ζώο που συνδέεται με τη Νότια Ασία κι όχι τόσο με την κινεζική παράδοση. Θα τον βρούμε κατ' εξοχήν στην Ινδία, στην Ταϋλάνδη κι άλλα νότια κράτη. Όσο για τα διάφορα αντικείμενα που συνδέονται με το Φένγκ Σούι, υπάρχει συνδυασμός και αναφέρουμε στα άρθρα μας κάποιες ιδέες. Όμως το γεωδετικό αυτό σύστημα, είναι μία φιλοσοφία ζωής, και μόνο ένα χρώμα ή ένα αντικείμενο, δεν προσφέρει πολλά. Αν θέλετε δείτε τα παραδείγματα των άρθρων μας. Θα ακολουθήσουν κι άλλα.

φιλικά
Λίλιαν Σϊμου