PDA

View Full Version : Ελλάς!!!



godis
09-04-2010, 08:45 AM
καλημέρα σε όλους θέλω να ρωτήσω τι θα γίνει τελικά με την Ελλλαδίτσα μας? πάμε για χρεωκοπία? ή όλα αυτά είναι ψέματα?

Μητσάκος
09-04-2010, 09:24 AM
καλημέρα σε όλους θέλω να ρωτήσω τι θα γίνει τελικά με την Ελλλαδίτσα μας? πάμε για χρεωκοπία? ή όλα αυτά είναι ψέματα?
Δεν ξέρω αν το έχεις καταλάβει, αλλά η Ελλάδα είναι ΗΔΗ χρεοκοπημένη και αν υπάρχει κάποιο ψέμα αυτό είναι ότι δεν είναι χρεοκοπημένη.
Αν μια επιχείρηση παράγει κάποια προϊόντα (ή παρέχει κάποιες υπηρεσίες) και τα έσοδά της είναι 20% λιγότερα από τα έξοδά της για μεγάλο χρονικό διάστημα, όταν πιάσει πάτο και δεν μπορεί πια να ανταποκριθεί στις υποχρεώσεις της βάζει λουκέτο και αφήνει φέσι στην αγορά.

Αν θεωρήσουμε την Ελλάδα σαν μια επιχείρηση, προφανέστατα και έχει χρεοκοπήσει :nuts: Απλώς επειδή το μέγεθός της σαν "επιχείρηση" είναι μεγάλο, για τον λόγο αυτόν τα πράγματα κυλάνε αργά και γίνονται εμφανή πιο αργά. Επιπλέον, τελείως πάτο δεν έχουμε πιάσει ακόμα, για αυτό και δεν πάρχει "επίσημο" πιστοποιητικό χρεοκοπίας...

gold soul
09-04-2010, 03:01 PM
E και τι;; Δεν θα δώσουν στο πλυντηριάκι τους ένα χέρι βοηθείας οι "καλοί μας φίλοι" για να συνεχίσει να δουλεύει;; Θα τους σταματήσει ένας Πλούτωνας και ένας Κρόνος;;

Σσσσσσσ....!! Μη τους το πούμε και τους χαλάσουμε το "όραμα"...:w00t:

aries engineer
09-04-2010, 03:11 PM
Εγώ πάντως το απολαμβάνω..Μη το βλέπετε σαν κρίση ή καταστροφή ..όλα για λόγους ισορροπίας γίνονται..φάγαμε, ήπιαμε, καλοντυθήκαμε, παίξαμε χρηματιστήριο ,στείλαμε τα παιδια μας σε ιδιαίτερα ,τα σπουδάσαμε στις Αγγλίες , τα προικίσαμε με σπίτια..ξόδεψαμε χιλιάδες ευρω στους γάμους τους...:bigsmile:Μια χάρα πέρασαμε ..τώρα θα κάνουμε μια ελαφρά υποχώρηση..:bigsmile:

wind*1
09-04-2010, 03:55 PM
Ωραία όλα αυτά, αλλά το ζωνάρι δεν σφίγγει μόνο για όσους περάσανε καλά, σφίγγει και για άλλους που δεν το ευχαριστήθηκαν και τόσο, ε;
Γιατί όταν άλλοι περνάγανε καλά ήμουνα παιδάκι (εγώ και πολλοί άλλοι που τώρα είναι 25-27), όταν ήρθε η ώρα να σπουδάσω μη φανταστείτε ότι έτρεχα στις Αγγλίες ("στο σπίτι σου θα σπουδάσεις γιατί δεν βγαίνουμε" και πάλι καλά να λέμε που κατάφερα και σπούδασα, το χρωστάω αιωνίως στους γονείς μου αυτό) και τώρα στα πιο δημιουργικά χρόνια της ζωής μου (κι εγώ και οι υπόλοιποι της γενιάς μου) νιώθω ότι πληρώνω τα σπασμένα άλλων... Γιατί δουλευουμε τις άπειρες ώρες προσπαθώντας να χτίσουμε ένα μέλλον και πληρωνόμαστε ψίχουλα (τώρα τα "κόβουν" κι αυτά)... Έχω φίλους που καθυστερούν τον γάμο τους επειδή λόγω οικονομικής κρίσης βρέθηκαν ο ένας άνεργος και η κοπέλα με μισθό της πλάκας (τα 600 ευρώ ΔΕΝ είναι μισθός)... Έχει νιώσει κανένας από αυτούς που περάσανε καλά πώς είναι να μην μπορείς να ξεκινήσεις τη ζωή σου; Να ψάχνεις για δουλειά και να μη βρίσκεις;
Eίμαι αρκετά τυχερή σε σχέση με άλλους συνομηλίκους μου από την άποψη ότι σε λίγες μέρες και για δύο περίπου χρόνια θα έχω δουλειά με πετσοκομμένο λόγω οικονομικής κρίσης, αλλά εντούτοις "κανονικό", μισθό. Και μετά βλέπουμε...
Θα την περάσουμε και θα την ξεπεράσουμε την οικονομική κρίση, αλλά μόνο "ελαφρά" δεν νιώθω να είναι η υποχώρηση που κάνουμε, γιατί στην τελική άλλοι έκαναν διακοπές στα εξωτερικά με διακοποδάνεια (ή κι εγώ δεν ξέρω τι άλλο) και άλλοι τα πληρώνουνε και πιστέψτε με, δεν είχα καμμία όρεξη...

Πάντα φιλικά,
wind*1

Y.Γ. αν και το έγραψα με αφορμή το post της aries engineer, δεν υπάρχει κάτι προσωπικό σε όλο αυτό. Είναι σκέψεις που υπάρχουν ούτως ή άλλως στο μυαλό μου όλο αυτόν τον καιρό και ψάχνανε διέξοδο... :love:

sagimoon
10-04-2010, 12:39 PM
Δυστυχώς επτωχέυσαμεν. Χαρίλαος τρικούπης το 1895 θαρώ..

Ερώτηση προς άπαντες τους καρμολόγους. Τα γραφεία του κυβ κόματος βρίσκονται στην οδο Χαριλάου Τρικούπη.
Καρμικό ή όχι ??

:)

Ο Λαζόπουλος έλεγε για το κοντέρ του Μητσοτάκη που θα μηδενίσει και θα πάει πάλι απο την αρχή, μα το κοντέρ της Ελλάδας, πιο γρήγορα θα μηδενίσει.
Καλοκαιράκι...καλοκαιράκι...

kiaRRa
10-04-2010, 12:50 PM
Αχ αυτό το "τις πταίει;"

Τα γραφεία του κόμματος δεν εχουν πάει Ιπποκράτους; Εχουν φύγει από την Χ.Τρικούπη. :blink:

ΔΕΣΠΟΙΝΑ ΚΟΥΚΙ
10-04-2010, 02:19 PM
Αχ αυτό το "τις πταίει;"

Τα γραφεία του κόμματος δεν εχουν πάει Ιπποκράτους; Εχουν φύγει από την Χ.Τρικούπη. :blink:

καρμικο ειναι και αυτο:laugh:
εφυγαν απο την Χ.Τρικουπη -επτωχευσαμεν-
και πηγαν..
στην Ι πποκρατους [γιατρος στην εποχη του ε;]
μπας και βρουν κανενα γιατρικο ιαμα να θεραπευσουν την χωρα μας!!:bigsmile::bigsmile:


κουκι:love:

gold soul
10-04-2010, 03:36 PM
Χαίρε Ελλάς.. Ωραία Λεηλατημένη..

Ευρωπαϊκή εγγύηση-ανάσα για τη χώρα - TO BHMA (http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&artid=324804&ct=32&dt=10/04/2010)

Υποβάθμιση από τον Fitch λίγο πριν από τη συμφωνία - TO BHMA (http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&artid=324822&ct=32&dt=10/04/2010)

Zougla online - Επιτέλους? ας πτωχεύσουμε! (http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=122688&cid=21)

Σα να έφτασα τελευταία και καταϊδρωμένη στην προβολή της παράστασης, ίσα ίσα που πρόλαβα τους τίτλους τέλους, δεν έχω ιδέα για την πλοκή της υπόθεσης, ούτε καν αν πρόκειται για κοινωνικό ή θρίλερ.. Και τώρα νοιώθω το χέρι του ταξιθέτη στον ώμο μου, με ένα συγκαταβατικό χτύπημα, να μου λέει: "Τα σποράκια κυρία μου... ποιος θα μαζέψει τα τσόφλια απ'τα σποράκια;;"

popininja
10-04-2010, 05:58 PM
Πάντως το μεγαλο ζόρι ανήκει πανηγυρικά στους μικρομεσαίους,
στους μεροκαματιάρηδες, στα ''φτωχαδάκια''...
Εκείνοι καταλαβαίνουν τι πάει να πει άνοδος των τιμών
-πάντα για το καλό της πατρίδας!- και να κουβαλάς τα μισά τρόφιμα
στο σπίτι από ότι αγόραζες παλιότερα.
Ένα χριστουγεννιάτικο δώρο περιμένανε κι αυτοί
να κάνουν μια αγορά της προκοπής, να καλύψουν χρέη,
να πάνε τα παιδιά τους cinema και το κουτσούρεψαν κι αυτό!
Έλεος....
Η διαφορά στον τρόπο ζωής τους είναι αισθητή.

Αυτοί που έχουν πολύ χρήμα εξακολουθούν
να ψωνίζουν επώνυμα ρούχα, πανάκριβα αυτοκίνητα,
να κάνουν δαπανηρά ταξίδια αναψυχής, να κάνουν gala
μπροστα στην καινούρια τους πισίνα ολυμπιακών διαστάσεων
και άλλα τέτοια χαριτωμένα.

Τελικά αυτή η κρίση είναι μία κρίση κατ' επιλογήν....:nuts:

Μητσάκος
11-04-2010, 07:48 AM
Αχ αυτό το "τις πταίει;"

Τα γραφεία του κόμματος δεν εχουν πάει Ιπποκράτους; Εχουν φύγει από την Χ.Τρικούπη. :blink:
Ναι, όντως έχουν μετακομίσει, και αποδεικνύεται έτσι ότι ούτε με relocation δεν αποφεύγεις το κάρμα σου :toung:

Nick.athens
11-04-2010, 04:21 PM
Ναι, όντως έχουν μετακομίσει, και αποδεικνύεται έτσι ότι ούτε με relocation δεν αποφεύγεις το κάρμα σου :toung:
:laugh: :laugh: σωστό αυτό. Πολύ σωστό.
Το ΔΝΤ έρχεται , η ελευθερία και όλες οι συναφείς αξίες φεύγουν. finito la musica, the end . Πως το λένε παιδιά, έρχεται το τέλος(θυμάστε τη διαφήμιση;; χαχαχα). Το σχέδιο έχει κατατεθεί εδώ και 30 χρόνια. Όχι για την Ελλάδα βέβαια, αλλά για όλη την "ΕΝΩΜΕΝΗ" Ευρώπη. Το ρόλο του Δια(του απαγωγέα) παίζει τώρα κάποιος Βαν Ρομπόι. Πρέπει να προχωρήσει το σχέδιο χωρίς καθυστερήσεις. Η Ελλάδα απλά είναι πρώτη στη λίστα. Κοίτα που οι συνωμοσιολόγοι θα βγούνε αληθινοί. Κι εγώ τους είχα για φαντασμένους που βλέπουν τα πάντα σαν συνωμοσίες. Υπάρχει ακόμη χρόνος αντίδρασης βέβαια, αλλά θα γίνει κάτι τέτοιο ; Μακάρι , Αμήν και πότε.Για να δούμε. Ίσως να έχουν και δίκιο (το εύχομαι να έχουν) κάποιοι που λένε πως ξεκίνησαν από λάθος χώρα. ;)

Χρυσάνθη
11-04-2010, 05:35 PM
Εγώ πάλι πιστεύω πως το θέμα είναι Ευρωπαικό και πως για αυτό το λόγο δε θα αφήσουν τα θέματα να φύγουν τελείως εκτός ελέγχου, (μετά θα πάει ντόμινο! γιατί νομίζετε οι ¶γγλοι μας υποστηρίζουν? Έχουν και αυτοί αρκετά μεγάλο χρεός!!) ... απλά το δημόσιο θα έχει απώλεις,...τα λεγόμενα μπλοκάκια,... τα stage κτλ,...οι εργασιακές σχέσεις θα βάλλονται,...αλλά μην περιμένουμε καμία βαρύγδουπη δήλωση τύπου επτωχεύσαμεν,...!!! Τέτοιο πράγμα δεν υπάρχει, τη χρεοκοπία δεν ξέρω αν το καταλάβατε αλλά ΤΗ ΖΟΥΜΕ ΗΔΗ! Μπορεί να παρθούν καινούρια μέτρα,..σε λίγο,..αλλά αυτή η τρομολαγνία είναι νομίζω στοχευμένη !! Και καλά θα κάνουμε να μην τη λαμβάνουμε υπόψιν.. Γιατί πως αλλιώς θα δεχτούμε τα σκληρά μέτρα??? Πρώτα θα μας τσακίσουν το ηθικό,..και μετά θα μας βάλουν σε τάξη.. (όχι οτι δε μας χρειάζεται σε κάποιο βαθμο!) Αλλά φήμες που ακούγονται για τις ελληνικές τράπεζες (μία έφτασε και στα αυφτιά μου-από έμπιστη πηγη! ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΗΤΑΝ ΨΕΥΤΙΚΗ!!!!!) είναι τα γνωστά παπαγαλάκια που θέλουν να επωφεληθούν από τον πανικό μας,...και τη γνωστή άθλια νοοτροπία που μας διακρίνει σε περιόδους κρίσης που σκεπτόμαστε μόνο το τομάρι μας!! Μην τσιμπάτε !! Η Ελλάδα ποτε δεν πεθαίνει!! ¶λλωστε έχουμε περάσει ξανά από εξίσου δύσκολες φάσεις... όσοι είναι γνώστες και μεγαλύτεροι τα ξέρουν, απλά δεν είχε γίνει τόσος ντόρος..! (εγώ πρόσφατα έμαθα για αυτές..)
Οπότε δουλειά, δημιουργικότητα, ανάπτυξη με σεβασμό στους γύρω μας,..υπομονή,...και κρίση είναι θα περάσει!!!

Χρυσάνθη
11-04-2010, 05:45 PM
Και για να είμαστε σοβαροί! Ξέρετε καμία χώρα να μη χρωστάει??? Όλοι χρωστάνε! Και όλοι ζουν με δανεικα..Το θέμα είναι ότι εμείς ξεπεράσαμε κάποια όρια και δε δώσαμε σαφείς ενδείξεις ότι είμαστε σε θέση να το ελέγξουμε,... ¶ρα είναι υποκεμενικό το όλο ζήτημα,..!! Το αρνητικό είναι το μεγάλο επιτόκιο που θα ''σκλαβώσει'' τη δική μου γενιά συγκεκριμένα,.. Ας ευχηθούμε να είμαστε καλα και να μας επιτρέπουν να χρωστάμε με υγεία!!

παλίρροια
11-04-2010, 06:29 PM
Παρακολουθώ με μεγάλη προσοχή τις απόψεις σας γύρω απο το θέμα και οφείλω να πώ πως συμφωνώ με κάποιες απο αυτές. Θα ήθελα όμως να προσθέσω και την προσωπική μου άποψη,πως πλέον αποτελεί αναγκαιότητα να αλλάξουμε εμείς οι ίδιοι,να μην είμαστε δεκτικοί σε όποια"μπούρδα"προσπαθεί να μας πλασάρει ο καθένας για να προωθήσει τα δικά του συμφέροντα,πασάροντας υποσχέσεις και πελατειακές σχέσεις......
Για μένα δεν φταίνε οι Γερμανοί ,οι Γάλλοι η οι υπόλοιποι Ευρωπαίοι που δικαίως ονομάζονται έτσι σε αντίθεση με εμάς,που δεν έχουμε καταφέρει να αποκτήσουμε αυτό τον τίτλο ,διότι έχουμε αυτό που μας αξίζει,κάθε λαός έχει αυτό που του αξίζει.
Πως μπορεί να αλλάξει αυτό?Μόνο αν διδαχτουμε απο την παλαιότερη και πρόσφατη ιστορία μας και πάψουμε να είμαστε για το ΕΓΩ πρέπει να γίνουμε για το ΕΜΕΙΣ αλλιώς δεν πρόκειται τίποτα να αλλάξει και σε τριάντα χρόνια πάλι για χρεοκοπία θα συζητάμε........

skorpion
12-04-2010, 05:02 PM
Οσο ο κοσμος δεν ξυπναει και παραμενει σκλαβος των τραπεζων και της ελιτ μεσω του πολυ καλα σχεδιασμενου συστηματος τα πραγματα θα γινονται χειροτερα και η αληθεια ειναι πως ποτε δεν ηταν καλα, απλα σου πεταγαν καραμελες αφου σε πειθαν οτι τις χρειαζεσαι για να εξυπηρετεις το συστημα και εφτασες να εισαι εθισμενος στα σκουπιδια και τωρα αφου εχεις εθιστει θα πρεπει να κανεις τα παντα για να τα βρεις μονος σου και οχι μονο αυτο αλλα πλεον πρωτιστως θα πρεπει να κανεις τα παντα για να επιβιωσεις και ετσι θα εξυπηρετεις το συστημα καλυτερα απ οτι πριν θα εισαι δυο φορες πιο αποδοτικος κι αν πεθανεις δεν πειραζει υπαρχουν πολλοι και τι εγινε. Αποβλακωμενος ο μεσος ανθρωπος μπροστα απ την τηλεοραση αφου εχει φαει 10 ωρες στη δουλεια γεμιζει το κεφαλι του με αηδιες για να μην υπαρχει χρονος για σκεψη και προβληματισμο και μασαει οτι του πουλανε τα μεσα μαζικης ενημερωσης και οι διαφημισεις οπως ο εθισμενος τα ναρκωτικα. Καμμια αντιδραση μονο λιγο μπλα μπλα και γκρινια. Μαριονετες. Οταν θα καταλαβουμε οτι ολοι ειμαστε ανθρωποι, οταν θα καταλαβουμε οτι τα λεφτα ειναι απλα χαρτια που υπαρχουν για να παραμενουμε σκλαβωμενοι, οταν καταλαβουμε οτι αυτα που χρειαζομαστε για να ειμαστε ευτυχισμενοι ειναι λιγα και απλα, οταν καταλαβουμε οτι η γη και η φυση δεν ειναι κανενος υπηρχε παντα και ειναι ολων, οταν καταλαβουμε οτι η αγαπη και η αλλυλεγγυη προς το συνανθρωπο σημαινει αγαπη και ευτυχια για μας, οταν καταλαβουμε οτι οι εξουσιαστες πρεπει να εξαφανιστουν, οταν καταλαβουμε οτι μπορουμε να πολεμησουμε και πρεπει να πολεμησουμε με ολους τους τροπους το συστημα που μας κραταει δεσμιους για να παιζουν μαζι μας οι λιγοι, οταν γινουν αυτα θα εχει γινει ενα πρωτο βημα προς την ελευθερια