PDA

View Full Version : Αφροδίτη και Χρήμα



annakriari
07-04-2010, 07:20 PM
Χριστός Ανέστη! :bigsmile:

Μιας και το ζήτημα είναι επίκαιρο, θα ήθελα να εισάγω το θέμα των οικονομικών και κατά πόσο αυτά επηρρεάζονται ή ορίζονται από τη θέση και τις όψεις που κάνει η Αφροδίτη στο γενέθλιο ωροσκόπιο με άλλους πλανήτες.

Έχω ακούσει, για παράδειγμα, ότι έυνοϊκές για τα οικονομικά είναι οι θετικές όψεις της Αφροδίτης με τον Ήλιο. Ξέρω ότι σίγουρα μετράμε τις όψεις ακριβείας, με μικρή ανοχή. Ωστόσο, θα ήθελα να ρωτήσω αν μπορούμε να είμαστε πιο ελαστικοί σε αυτό το σημείο και να θεωρήσουμε μια όψη, ακόμα κι αν δεν είναι μέσα στα προδιαγεγραμμένα όρια. Μπορεί αυτή η τελευταία θεώρηση να επηρρεάζει, έστω σε κάποιο βαθμό τα πράγματα?

Ποιες άλλε όψεις ή πλανήτες (ή κάτι άλλο) σχετίζονται με το παραπάνω θέμα?

Ευχαριστώ!

wind*1
07-04-2010, 11:36 PM
Χρόνια πολλά και σε σένα :love:

Όντως επίκαιρο το θέμα...
Μια Αφροδίτη που είναι καλά τοποθετημένη (με ευνοϊκές όψεις) θα μπορούσε να δείχνει μια ευχέρεια στο να σου "έρχεται" το χρήμα, εφόσον αφορά κάποιον από τους οίκους των οικονομικών.
Πάντως για τα οικονομικά θέματα θα κοίταζα καλύτερα τον 2ο οίκο (ακμή ζωδίου, κυβερνήτης, πού είναι τοποθετημένος ο κυβερνήτης, τι όψεις κάνει, άλλοι πλανήτες μέσα στον οίκο) και κατόπιν θα κοίταζα και τον 8ο οίκο, ο οποίος έχει να κάνει με τα οικονομικά που προέρχονται από τρίτους (πχ. κληρονομιές). Μια Αφροδίτη ευνοημένη στο "ξεκάρφωτο" τι να σου κάνει μόνη της άμα τα άλλα δεν βοηθάνε στον γενέθλιο

Τώρα, σχετικά με το θέμα των ανοχών που λες...όσο πιο ακριβείας είναι η όψη τόσο πιο έντονο είναι και το αποτέλεσμα (λογικό αυτό, το λες και μόνη σου)...Δεν νομίζω ότι έχει νόημα να "τραβάμε" μια όψη από τα μαλλιά στον γενέθλιο χάρτη... Μπορεί όμως να σχηματίζεται κάποια ευνοϊκή όψη στα προοδευτικά συστήματα και άμα σου βγαίνει κάτι καλό σε κανά-δυο τέτοια συστήματα, άμα βοηθάνε και οι διελεύσεις ίσως να έχεις το αποτέλεσμα που θέλεις... (εδώ αν τα λέω στραβά ας βοηθήσει κάποιος έμπειρος γιατί στην εκτίμηση τάσεων στα προοδευτικά συστήματα είμαι ακόμα νήπιο)

Φιλικά,
wind*1

Popi Vassalou
08-04-2010, 12:16 AM
Χρόνια Πολλά

Για να μην το περιορίσουμε το χρήμα μόνο στην Αφροδίτη, το ζώδιο του Ταύρου είναι άμεσα συνδεδεμένο με τα υλικά αγαθά και κατά συνέπεια οι πλανήτες και οι όψεις τους.
Όπως σωστά προανέφερε η wind...τα εισοδήματά μας μπορεί να μας τα φανερώσει ο 2ος οίκος και οι πλανήτες με τις όψεις τους, επίσης το τι θα αποκτήσουμε από τρίτους, όπως κληρονομιές, δωρεές κ.λ.π., ο 8ος οι πλανήτες και οι όψεις τους.
Τύχη, τζόγος ο 5ος οίκος οι πλανήτες και οι όψεις τους.
Ο Ήλιος, η Σελήνη και ο Δίας μπορεί να είναι υπεύθυνοι για κέρδη.
Ο ¶ρης, ο Κρόνος, ο Ουρανός και ο Πλούτωνας με αρνητικές όψεις, κυρίως τετραγώνου επισημαίνουν τις οικονομικές δυσκολίες είτε είμαστε υπεύθυνοι, είτε όχι.
Ο Δίας σε άσχημες όψεις με ¶ρη ή Ουρανό μπορεί να προκαλέσουν υλικές απώλειες.
Όσο για τις όψεις ισχύουν οι κανόνες που ήδη χρησιμοποιούνται, δηλαδή οι όψεις μεταξύ των "φώτων" έχουν μεγαλύτερη ανοχή απ' ότι οι υπόλοιπες μεταξύ άλλων πλανητών.

popininja
08-04-2010, 12:50 AM
Χρόνια Πολλά

Για να μην το περιορίσουμε το χρήμα μόνο στην Αφροδίτη, το ζώδιο του Ταύρου είναι άμεσα συνδεδεμένο με τα υλικά αγαθά και κατά συνέπεια οι πλανήτες και οι όψεις τους.
Όπως σωστά προανέφερε η wind...τα εισοδήματά μας μπορεί να μας τα φανερώσει ο 2ος οίκος και οι πλανήτες με τις όψεις τους, επίσης το τι θα αποκτήσουμε από τρίτους, όπως κληρονομιές, δωρεές κ.λ.π., ο 8ος οι πλανήτες και οι όψεις τους.
Τύχη, τζόγος ο 5ος οίκος οι πλανήτες και οι όψεις τους.
Ο Ήλιος, η Σελήνη και ο Δίας μπορεί να είναι υπεύθυνοι για κέρδη.
Ο ¶ρης, ο Κρόνος, ο Ουρανός και ο Πλούτωνας με αρνητικές όψεις, κυρίως τετραγώνου επισημαίνουν τις οικονομικές δυσκολίες είτε είμαστε υπεύθυνοι, είτε όχι.
Ο Δίας σε άσχημες όψεις με ¶ρη ή Ουρανό μπορεί να προκαλέσουν υλικές απώλειες.
Όσο για τις όψεις ισχύουν οι κανόνες που ήδη χρησιμοποιούνται, δηλαδή οι όψεις μεταξύ των "φώτων" έχουν μεγαλύτερη ανοχή απ' ότι οι υπόλοιπες μεταξύ άλλων πλανητών.

Αγαπητή Πόπη,
αν και με τα λίγα τσάτρα πάτρα αστρολογικά που προσπαθώ να κατανοήσω
μάλλον κατάλαβα ότι τα πράγματα δεν είναι και πολύ ευοίωνα στα οικονομικά μου...:cry:
Έχω τον 2ο οίκο άδειο με ακμή στον Αιγόκερω και ο Κρόνος (ανάδρομος) βρίσκεται στο 10ο στην Παρθένο κάνοντας τετράγωνο με την Αφροδίτη και σύνοδο με το Mc στην Παρθένο.
Ο 8ος άδειος επίσης με ακμή στον Καρκίνο και τη Σελήνη στο Σκορπιό στον 11ο
η οποία κάνει αντίθεση με το Ήλιο που βρίσκεται στον 5ο οίκο μου.
H Αφροδίτη πάλι στον 7ο και στους Διδύμους τετραγωνίζει τον Κρόνο.
Σα να μην το'χω με τα οικονομικά...:blink:
Είναι τόσο χάλια όσο φαντάζομαι; :sad::scared:
Τi Ταύρος είμαι εγώ χωρίς οικονομική κάλυψη;:laugh:

Μητσάκος
08-04-2010, 09:25 AM
Και ο Πλούτωνας φέρνει φράγκα :cheesy:

annakriari
08-04-2010, 12:41 PM
Κατ' αρχάς, ευχαριστώ πολύ wind*1 και Popi Vassalou για τη χρήσιμη βοήθεια. :cheesy:


Όπως σωστά προανέφερε η wind...τα εισοδήματά μας μπορεί να μας τα φανερώσει ο 2ος οίκος και οι πλανήτες με τις όψεις τους, επίσης το τι θα αποκτήσουμε από τρίτους, όπως κληρονομιές, δωρεές κ.λ.π., ο 8ος οι πλανήτες και οι όψεις τους.
Τύχη, τζόγος ο 5ος οίκος οι πλανήτες και οι όψεις τους.
Ο Ήλιος, η Σελήνη και ο Δίας μπορεί να είναι υπεύθυνοι για κέρδη.
Ο ¶ρης, ο Κρόνος, ο Ουρανός και ο Πλούτωνας με αρνητικές όψεις, κυρίως τετραγώνου επισημαίνουν τις οικονομικές δυσκολίες είτε είμαστε υπεύθυνοι, είτε όχι.
Θα ήθελα να αναφέρω μερικές από τις όψεις και θέσεις των πλανητών στο γενέθλιο χάρτη μου:

Ο δεύτερος οίκος έχει ακμή στους Διδύμους, ο κυβερνήτης των οποίων (Ερμής στον Κριό στον 12ο οίκο) κάνει θετικές όψεις με Ήλιο και ¶ρη, άλλά αρνητικές με Ούρανό, Ποσειδώνα και Μεσουράνημα... (αυτό το τελευταίο φαντάζομαι είναι μεγάλο πλήγμα...).
Μέσα στον οίκο δεν υπάρχουν πλανήτες.

Όσον αφορά τον 8ο, αυτός έχει ακμή στον Τοξότη. Ο Δίας κάνει τετράγωνο με τον Ήλιο και εξάγωνο με Ωροσκόπο. Πάλι στον οίκο δεν υπάρχουν πλανήτες.

Η Αφροδίτη, επίσης, έχει αρνητική όψη με Πλούτωνα, αλλά θετικές με Β. και Ν. Δεσμό.

Τέλος, η Σελήνη σχηματίζει θετικές όψεις με: Ουρανό, Ποσειδώνα, Πλούτωνα και Μεσουράνημα.

Πώς θα πρέπει να εκλάβω τα παραπάνω? Θετικά, αρνητικά ή μπορούμε να πούμε ότι υπάρχει μια σχετική αρμονία?

DITTA
08-04-2010, 01:00 PM
χρονια πολλα και απο εμενα...

Εγω εχω με μηδενικη ανοχη συνοδο ουρανου και ηλιου Τοξοτη στον 8 οικο(μου εφερε κληρονομια ενα σπιτι ,απο τον πατερα μου,το οποιο ομως ειχε μπερδεματα με συγγενεις..και εχω χειρωνα στον 2 οικο(δεν το βλεπω για καλο αυτο)Αφροδιτη στον 10 οικο μεν αλλα τετραγωνιζεται απο κρονο(ουτο αθτο το βλεπω για καλο)
και στενη συνοδο Σεληνη,Δια και Πλουτωνα στον 7 οικο στον ζυγο...Να περιμενω τιποτα η' καθε φτωχος και η μοιρα του?

scorpio_
08-04-2010, 01:44 PM
Καλά οι κανόνες εδώ δεν λένε να μην υποβάλλονται προσωπικές ερωτήσεις?? Φένεται δεν εφαρμόζονται ούτε από τους αστρολόγους.Γι΄αυτό θα πω και εγώ ότι ο 2ος οίκος δεν συνδέεται μόνο με τα εισοδήματα που θα έχει ένα άτομο στη ζωή του αλλά τα υλικά αγαθά που κατέχει γενικότερα και για να έχει αποτέλεσμα πρέπει να υποστηρίζεται από το ζώδιο στο οποίο βρίσκεται
ο οίκος αυτός(π.χ τον λέοντα).Επίσης σε αυτό το σημείο βοηθούν πολύ οι όψεις της Αφροδίτης κυρίως με τον Πλούτωνα.:suspiciou

kiaRRa
08-04-2010, 02:05 PM
Αγαπητε scorpio_,
μέχρι και την απάντηση της κας Βασσάλου δεν βλέπω να υπάρχει κάποια προσωπική ερώτηση. Γενικά για την αφροδίτη και το πώς φαίνονται τα χρήματα στον χάρτη είναι.
Όσον αφορά τον 2ο οικο εχει όντως όπως είπες και εσύ να κάνει με τα υλικά αγαθά που μπορεί να έχει ηδη το άτομο, εκτος από τα πλούτη, είναι και τα ακίνητα. Ο πλούτωνας φέρνει και κληρονομιες!:bigsmile:

annakriari
08-04-2010, 02:22 PM
Καλά οι κανόνες εδώ δεν λένε να μην υποβάλλονται προσωπικές ερωτήσεις?? Φένεται δεν εφαρμόζονται ούτε από τους αστρολόγους.


Συγγνώμη αν μου ξέφυγε και δεν ξέρω για κανόνες περί μη υποβολής προσωπικών δεδομένων...:embarrest

Απλά εδώ παρέθεσα κάποια στοιχεία μου ως παράδειγμα για να μάθω αυτές οι συγκεκριμένες όψεις και θέσεις πώς λειτουργούν... Είναι η έφαρμογή στους παραπάνω "κανόνες" που παρατίθενται από τα μέλη. Μαθαίνω ακόμα...

Σταματώ όμως εδώ για να μη βγούμε εκτός θέματος... Αν όντως δεν είναι δυνατόν να δοθεί μια απάντηση, τότε δεκτόν...

Ευχαριστώ και πάλι.

leoma
08-04-2010, 02:54 PM
Ας χαλαρώσουμε λιγάκι, γιορτινές μέρες :bigsmile:

Δεν είναι τόοοοσο προσωπικό να κάνεις μια αναφορά σε ένα στοιχείο του χάρτη σου (όλοι το κάνουμε, πώς αλλιώς θα φέρναμε παραδείγματα και θα πλούτιζε και η εμπειρία και η βιβλιογραφία?). Προσωπικές ερωτήσεις είναι η πλήρης παράθεση του ιστορικού μας και των στοιχείων της γέννησης ζητώντας προσωπικές αναλύσεις.

:nuts:

Τη νιώθω τη ρουφήχτρα της μαύρης τρύπας...:wacko:

popininja
08-04-2010, 08:04 PM
Κάποιες φορές οι αστρολόγοι χρησιμοποιούν όψεις
που τους αναφέρουμε και
που υπάρχουν στο χάρτη μας,
κυρίως για να κατανοήσουμε την ερμηνεία τους -εμείς αλλά και
τα υπόλοιπα μέλη- και όχι γιατί κάνουν ...χατήρια και προβλέψεις,
Όταν θεωρήσουν ότι μία όψη είναι ενδιαφέρουσα ή δυσνόητη,
ή για να μας δώσουν να καταλάβουμε τις λειτουργείες των όψεων και των πλανητών κ.λ.
Προσωπικά έχω μάθει πολλά μέσα από αυτή τη διαδικασία.:love:
Ας αφήσουμε λοιπόν τις γκρίνιες και τις άκαρπες επιθέσεις στην άκρη.
Είμαστε εδώ για να μάθουμε και να μοιραστούμε.
Όχι για να προκαλέσουμε έριδες...

kiaRRa
08-04-2010, 08:41 PM
Θα ελεγα πως έχει λήξει το θέμα, αλλά δεν υπάρχει θέμα....

οποτε μην είμαστε offtopic αλλο! :bigsmile:

annakriari
08-04-2010, 08:56 PM
Θα ήθελα όσο μπορώ να περισώσω το αρχικό θέμα και να παραθέσω και πάλι την ερώτησή μου που έφυγε πίσω και θα ξεχαστεί...:

Ο δεύτερος οίκος έχει ακμή στους Διδύμους, ο κυβερνήτης των οποίων (Ερμής στον Κριό στον 12ο οίκο) κάνει θετικές όψεις με Ήλιο και ¶ρη, άλλά αρνητικές με Ούρανό, Ποσειδώνα και Μεσουράνημα... (αυτό το τελευταίο φαντάζομαι είναι μεγάλο πλήγμα...).
Μέσα στον οίκο δεν υπάρχουν πλανήτες.

Όσον αφορά τον 8ο, αυτός έχει ακμή στον Τοξότη. Ο Δίας κάνει τετράγωνο με τον Ήλιο και εξάγωνο με Ωροσκόπο. Πάλι στον οίκο δεν υπάρχουν πλανήτες.

Η Αφροδίτη, επίσης, έχει αρνητική όψη με Πλούτωνα, αλλά θετικές με Β. και Ν. Δεσμό.

Τέλος, η Σελήνη σχηματίζει θετικές όψεις με: Ουρανό, Ποσειδώνα, Πλούτωνα και Μεσουράνημα.

Πώς θα πρέπει να εκλάβω τα παραπάνω? Θετικά, αρνητικά ή μπορούμε να πούμε ότι υπάρχει μια σχετική αρμονία?

paraskeyh
09-04-2010, 11:22 AM
Καλημέρα να ρωτήσω και εγώ κάτι.Πώς επηρεάζονται τα οικονομικά μου γιατί έχω ακμή 2ου οικου στον τοξότη με Δία στον 12ο αλλά στον 2ο υπάρχει Ποσειδώνας ο οποίος κάνει χιαστί με αφροδίτη από τον 9ο(αφροδίτη κυβερνήτης του 7ου ακμή Ταύρος).Δηλαδή τι ρόλο έχει η αφροδίτη και ο Ποσειδώνας με ανησυχεί αρκετά.Αν θέλετε να ρίξετε μια ματια στον χάρτη μου(11-08-1982 στις 14:00 Λαμία).:love:

whisperer
09-04-2010, 01:43 PM
Αγαπητή annakriari... όταν θέλουμε να δούμε πως θα εξελιχθούν σε μια συγκεκριμένη περίοδο της ζωής μας τα οικονομικά μας (και όχι μόνο) κοιτάμε τα προοδευτικά συστήματα... ο γενέθλιος δείχνει κάποια πράγματα προφανώς αλλά ενίοτε μπορεί κάποια από αυτά να είναι αντικρουόμενα οπότε το ποιά από τις δύο πλευρές θα εκδηλωθεί είναι θέμα του ποιές όψεις θα ενεργοποιούν οι πρόοδοι κάθε φορά...
τώρα όσο αφορά τις όψεις που αναφέρεις, η ακμή του 2ου οίκου είναι σε ένα ζώδιο πεταλουδίτσα το οποίο δε φημίζεται για τη σταθερότητά του...αν βάλεις και το ότι ο κυβερνήτης του οίκου Ερμής δέχεται και αρνητικές όψεις με τον Ουρανό τότε μάλλον η αστάθεια στον οικονομικό τομέα είναι κάτι το οποίο ίσως να αντιμετωπίζεις κατά καιρούς...ίσως αυτή η αστάθεια να έχει να κάνει με λάθος επιλογές που στην αρχή φαντάζουν όμορφες και μετά απομυθοποιούνται κάπως δεδομένου ότι και ο Ποσειδώνας εμπλέκεται με άσχημο τρόπο...οπότε ίσως να πέφτεις θύμα εξαπάτησης λόγω του ότι μπορεί να είσαι εύπιστη σε κάποια θεματα έτσι όπως σου τα παρουσιάζουν αρχικά...ο Δίδυμος ούτως ή άλλως τρελαίνεται και ενθουσιάζεται με οτιδήποτε καινούριο του παρουσιάσεις...
ο Ερμής στο 12ο οίκο ίσως να έχει να κάνει με κάποια κρυφά σου έσοδα...ή ίσως όχι και τόσο νόμιμα ή για π.χ. όπως λέμε μαύρα...(θα μου πεις τώρα όλη η Ελλάδα με αυτη τη λογική πρέπει να έχει τον κυβερνήτη του 2ου στο 12ο! :cheesy: ) Ο Δίδυμος συνήθως φέρνει διπλά πράγματα...ως κυβερνήτης λοιπόν του 2ου ίσως να δείχνει ότι μπορεί ενίοτε να έχεις 2 πηγές εσόδων εκ των οποίων η μία να είναι κρυφή.... :unsure:
αν δούμε τον 12ο ως παράγωγο του 7ου τότε ίσως να στηρίζεσαι και να εμπλέκεσαι κάπως στην εργασία του συζύγου ή συντρόφου μια και ίσως η δική σου καριέρα από την κακή όψη με το μεσουράνημα να μη σου αποδίδει οικονομικά τα αναμενόμενα...αλλά για κάποιο λόγο αυτός ο συσχετισμός δεν μου κάθεται και πολύ καλά....
το θέμα είναι ότι μάλλον την ψάχνεις την άκρη γιατί και ο ερμής είναι σε ζώδιο δυναμικό αλλά και η όψη του με τον Αρη και τον Ήλιο είναι θετική...
Τώρα όσο αφορά το Τοξότη...τι να πω...? Ο τύπος είναι ούτως ή άλλως υπεράνω χρημάτων :cheesy:
αν βάλεις και το τετράγωνο του Δία με τον Ήλιο σου όλο αυτό βγάζει μια υπερβολή η οποία ίσως και να αφορά το οικονομικό σου θέμα (οπότε κοίτα μια και αφορά τον 8ο σου οίκο μην βρεθείς να χρωστας σε καμιά εφορία ή σε κανένα ταμείο) αλλά και πάλι...όσο αφορά αυτό θα πρέπει να κοιτάξεις και τους οίκους στους οποίους βρίσκονται ο Δίας και ο Ήλιος για περισσότερες πληροφορίες
Ελπίζω να βοήθησα κάπως...
Φιλικά... :bigsmile:


Θα ήθελα όσο μπορώ να περισώσω το αρχικό θέμα και να παραθέσω και πάλι την ερώτησή μου που έφυγε πίσω και θα ξεχαστεί...:

Ο δεύτερος οίκος έχει ακμή στους Διδύμους, ο κυβερνήτης των οποίων (Ερμής στον Κριό στον 12ο οίκο) κάνει θετικές όψεις με Ήλιο και ¶ρη, άλλά αρνητικές με Ούρανό, Ποσειδώνα και Μεσουράνημα... (αυτό το τελευταίο φαντάζομαι είναι μεγάλο πλήγμα...).
Μέσα στον οίκο δεν υπάρχουν πλανήτες.

Όσον αφορά τον 8ο, αυτός έχει ακμή στον Τοξότη. Ο Δίας κάνει τετράγωνο με τον Ήλιο και εξάγωνο με Ωροσκόπο. Πάλι στον οίκο δεν υπάρχουν πλανήτες.

Η Αφροδίτη, επίσης, έχει αρνητική όψη με Πλούτωνα, αλλά θετικές με Β. και Ν. Δεσμό.

Τέλος, η Σελήνη σχηματίζει θετικές όψεις με: Ουρανό, Ποσειδώνα, Πλούτωνα και Μεσουράνημα.

Πώς θα πρέπει να εκλάβω τα παραπάνω? Θετικά, αρνητικά ή μπορούμε να πούμε ότι υπάρχει μια σχετική αρμονία?

paraskeyh
14-04-2010, 12:40 AM
Αγαπητή annakriari... όταν θέλουμε να δούμε πως θα εξελιχθούν σε μια συγκεκριμένη περίοδο της ζωής μας τα οικονομικά μας (και όχι μόνο) κοιτάμε τα προοδευτικά συστήματα... ο γενέθλιος δείχνει κάποια πράγματα προφανώς αλλά ενίοτε μπορεί κάποια από αυτά να είναι αντικρουόμενα οπότε το ποιά από τις δύο πλευρές θα εκδηλωθεί είναι θέμα του ποιές όψεις θα ενεργοποιούν οι πρόοδοι κάθε φορά...
τώρα όσο αφορά τις όψεις που αναφέρεις, η ακμή του 2ου οίκου είναι σε ένα ζώδιο πεταλουδίτσα το οποίο δε φημίζεται για τη σταθερότητά του...αν βάλεις και το ότι ο κυβερνήτης του οίκου Ερμής δέχεται και αρνητικές όψεις με τον Ουρανό τότε μάλλον η αστάθεια στον οικονομικό τομέα είναι κάτι το οποίο ίσως να αντιμετωπίζεις κατά καιρούς...ίσως αυτή η αστάθεια να έχει να κάνει με λάθος επιλογές που στην αρχή φαντάζουν όμορφες και μετά απομυθοποιούνται κάπως δεδομένου ότι και ο Ποσειδώνας εμπλέκεται με άσχημο τρόπο...οπότε ίσως να πέφτεις θύμα εξαπάτησης λόγω του ότι μπορεί να είσαι εύπιστη σε κάποια θεματα έτσι όπως σου τα παρουσιάζουν αρχικά...ο Δίδυμος ούτως ή άλλως τρελαίνεται και ενθουσιάζεται με οτιδήποτε καινούριο του παρουσιάσεις...
ο Ερμής στο 12ο οίκο ίσως να έχει να κάνει με κάποια κρυφά σου έσοδα...ή ίσως όχι και τόσο νόμιμα ή για π.χ. όπως λέμε μαύρα...(θα μου πεις τώρα όλη η Ελλάδα με αυτη τη λογική πρέπει να έχει τον κυβερνήτη του 2ου στο 12ο! :cheesy: ) Ο Δίδυμος συνήθως φέρνει διπλά πράγματα...ως κυβερνήτης λοιπόν του 2ου ίσως να δείχνει ότι μπορεί ενίοτε να έχεις 2 πηγές εσόδων εκ των οποίων η μία να είναι κρυφή.... :unsure:
αν δούμε τον 12ο ως παράγωγο του 7ου τότε ίσως να στηρίζεσαι και να εμπλέκεσαι κάπως στην εργασία του συζύγου ή συντρόφου μια και ίσως η δική σου καριέρα από την κακή όψη με το μεσουράνημα να μη σου αποδίδει οικονομικά τα αναμενόμενα...αλλά για κάποιο λόγο αυτός ο συσχετισμός δεν μου κάθεται και πολύ καλά....
το θέμα είναι ότι μάλλον την ψάχνεις την άκρη γιατί και ο ερμής είναι σε ζώδιο δυναμικό αλλά και η όψη του με τον Αρη και τον Ήλιο είναι θετική...
Τώρα όσο αφορά το Τοξότη...τι να πω...? Ο τύπος είναι ούτως ή άλλως υπεράνω χρημάτων :cheesy:
αν βάλεις και το τετράγωνο του Δία με τον Ήλιο σου όλο αυτό βγάζει μια υπερβολή η οποία ίσως και να αφορά το οικονομικό σου θέμα (οπότε κοίτα μια και αφορά τον 8ο σου οίκο μην βρεθείς να χρωστας σε καμιά εφορία ή σε κανένα ταμείο) αλλά και πάλι...όσο αφορά αυτό θα πρέπει να κοιτάξεις και τους οίκους στους οποίους βρίσκονται ο Δίας και ο Ήλιος για περισσότερες πληροφορίες
Ελπίζω να βοήθησα κάπως...
Φιλικά... :bigsmile:
Καλά πολύ καλή ανάλυση!Μήπως να διαφώτιζες και εμένα λίγο γιατί δεν τα βλέπω καλά τα πράγματα;Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων.:amuse:

whisperer
14-04-2010, 03:57 PM
Αγαπητή paraskeyh, :bigsmile:
Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια....αλλά πρέπει να λάβεις υπόψη σου ότι και εγώ μαθητούδι είμαι και προσπαθώ να βγάλω μία άκρη...:bigsmile: άλλες φορές τα καταφέρνω και άλλες όχι.... :embarrest

όσο αφορά τα δικά σου οικονομικά...μου αρέσε που είπες ότι ζητάς διαφώτιση :bigsmile: ...με τον Ποσειδώνα στο 2ο νομίζω ότι αυτό βασικά σου λείπει και αυτό είναι ότι ακριβώς σου χρειάζεται αλλά όχι από μένα...απο εσένα την ίδια μαλλον...ο ρόλος και η λειτουργία του Ποσειδώνα είναι γνωστή...το νέφος το ίδιο! Όταν λοιπόν βρίσκεται στο 2ο οίκο...το ίδιο νέφος είναι αυτό που ισως καλύπτει και χαρακτηρίζει τα οικονομικά σου, υλικά αποκτήματα, και γενικότερα τα θέματα του 2ου. Αν συνυπολογίσουμε και τη Λίλιθ στον ίδιο οίκο....δείχνει μία παραπάνω φοβία στα θέματα αυτά. Ε, η οικονομική διαχείριση μάλλον δεν ειναι και το στοιχείο σου...αν μπορούσες να τη δώσεις σε άλλον να την κάνει για σένα αυτό θα ήταν το καλύτερο σου. :toung:
Νομίζω όμως ότι ο Δίας ως κυβερνήτης του 2ου είναι καλό που βρίσκεται στο 12ο οίκο...αυτή η θέση του Δία είναι γνωστή ως "φύλακας άγγελος"...οπότε ίσως να λειτουργεί προστατευτικά στις εξαπατήσεις του Ποσειδώνα...με απλά λόγια καταφέρνεις να την σκαπουλάρεις ακόμα και όταν οι επιλογές σου στα οικονομικά ζητήματα δεν είναι και οι καλύτερες...κάνει και καλή γωνία με τον Ερμή οπότε υποστηρίζει και με αυτόν τον τρόπο...

Από την απέναντι μεριά, κυβερνήτης του 8ου ο Ερμής, μια χαρά τοποθετημένος στην Παρθένο...θέλει οι οικονομικές σου υποχρεώσεις να είναι τακτοποιημένες, η σκέψη σου γύρω από τα θέματα αυτά μεθοδευμένη, να μην χρωστας, να μην έρθεις σε θέση δυσάρεστη μια και είναι και στο 10ο που σημαίνει ότι ο Ερμής εκεί αποζητάει την αξιοπρέπεια κτλ κτλ...αλλά ο καημένος δε ξέρω κατά πόσο μπορεί να λειτουργήσει έτσι όταν δέχεται το τετράγωνο του Ουρανού ο οποίος του λέει να κάνει τα εντελώς αντίθετα...το τετράγωνο αυτό του λέει να σκέφτεται γρήγορα, του διαχέει την προσοχή εδώ και εκεί και δεν τον αφήνει να εστιάσει εύκολα κάπου (ότι καλύτερο για τον Ποσειδώνα δηλαδή....μαζί παίζουν αυτοί, στην ίδια ομάδα), να μην το πολυψειρίζει το πράγμα και να παίρνει γρήγορες αποφάσεις και αυτό όπως αντιλαμβάνεσαι δεν είναι και ότι καλύτερο...Ο ουρανός είναι και στον 1ο σου ούτως ή άλλως οπότε το αυθόρμητο και το διαφορετικό ίσως να το έχεις κατά κάποιο τρόπο στο αίμα σου γενικότερα και όχι μόνο στα οικονομικά...

Μη ξεχνάς ότι ο Πλούτωνας είναι στο 2ο σου οίκο εδώ και αρκετά χρόνια...οπότε ίσως τα πράγματα να γίνονται δύσκολα κατά καιρούς...είναι ακριβώς πάνω στη Λίλιθ σου, αλλά τουλάχιστον κάνει καλές γωνίες με το Δία και τον Ερμή που είναι οι δείκτες των οικονομικών σου....
Αυτό που θα σου έλεγα είναι να προσπαθήσεις να κλείσεις λίγο το στόμα στους δύο κυριούληδες (Ουρανό και Ποσειδώνα) και να προσπαθήσεις να είσαι πιο προσγειωμένη και πιο οργανωμένη στα οικονομικά σου....να μην ξανοίγεσαι πολύ και να αποκτήσεις σιγά σιγά μία ξεκάθαρη άποψη για το τι εστί οικονομική διαχείριση...
Ελπίζω να σε βοήθησα λιγουλάκι... :bigsmile:

paraskeyh
14-04-2010, 11:30 PM
Αγαπητή paraskeyh, :bigsmile:
Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια....αλλά πρέπει να λάβεις υπόψη σου ότι και εγώ μαθητούδι είμαι και προσπαθώ να βγάλω μία άκρη...:bigsmile: άλλες φορές τα καταφέρνω και άλλες όχι.... :embarrest

όσο αφορά τα δικά σου οικονομικά...μου αρέσε που είπες ότι ζητάς διαφώτιση :bigsmile: ...με τον Ποσειδώνα στο 2ο νομίζω ότι αυτό βασικά σου λείπει και αυτό είναι ότι ακριβώς σου χρειάζεται αλλά όχι από μένα...απο εσένα την ίδια μαλλον...ο ρόλος και η λειτουργία του Ποσειδώνα είναι γνωστή...το νέφος το ίδιο! Όταν λοιπόν βρίσκεται στο 2ο οίκο...το ίδιο νέφος είναι αυτό που ισως καλύπτει και χαρακτηρίζει τα οικονομικά σου, υλικά αποκτήματα, και γενικότερα τα θέματα του 2ου. Αν συνυπολογίσουμε και τη Λίλιθ στον ίδιο οίκο....δείχνει μία παραπάνω φοβία στα θέματα αυτά. Ε, η οικονομική διαχείριση μάλλον δεν ειναι και το στοιχείο σου...αν μπορούσες να τη δώσεις σε άλλον να την κάνει για σένα αυτό θα ήταν το καλύτερο σου. :toung:
Νομίζω όμως ότι ο Δίας ως κυβερνήτης του 2ου είναι καλό που βρίσκεται στο 12ο οίκο...αυτή η θέση του Δία είναι γνωστή ως "φύλακας άγγελος"...οπότε ίσως να λειτουργεί προστατευτικά στις εξαπατήσεις του Ποσειδώνα...με απλά λόγια καταφέρνεις να την σκαπουλάρεις ακόμα και όταν οι επιλογές σου στα οικονομικά ζητήματα δεν είναι και οι καλύτερες...κάνει και καλή γωνία με τον Ερμή οπότε υποστηρίζει και με αυτόν τον τρόπο...

Από την απέναντι μεριά, κυβερνήτης του 8ου ο Ερμής, μια χαρά τοποθετημένος στην Παρθένο...θέλει οι οικονομικές σου υποχρεώσεις να είναι τακτοποιημένες, η σκέψη σου γύρω από τα θέματα αυτά μεθοδευμένη, να μην χρωστας, να μην έρθεις σε θέση δυσάρεστη μια και είναι και στο 10ο που σημαίνει ότι ο Ερμής εκεί αποζητάει την αξιοπρέπεια κτλ κτλ...αλλά ο καημένος δε ξέρω κατά πόσο μπορεί να λειτουργήσει έτσι όταν δέχεται το τετράγωνο του Ουρανού ο οποίος του λέει να κάνει τα εντελώς αντίθετα...το τετράγωνο αυτό του λέει να σκέφτεται γρήγορα, του διαχέει την προσοχή εδώ και εκεί και δεν τον αφήνει να εστιάσει εύκολα κάπου (ότι καλύτερο για τον Ποσειδώνα δηλαδή....μαζί παίζουν αυτοί, στην ίδια ομάδα), να μην το πολυψειρίζει το πράγμα και να παίρνει γρήγορες αποφάσεις και αυτό όπως αντιλαμβάνεσαι δεν είναι και ότι καλύτερο...Ο ουρανός είναι και στον 1ο σου ούτως ή άλλως οπότε το αυθόρμητο και το διαφορετικό ίσως να το έχεις κατά κάποιο τρόπο στο αίμα σου γενικότερα και όχι μόνο στα οικονομικά...

Μη ξεχνάς ότι ο Πλούτωνας είναι στο 2ο σου οίκο εδώ και αρκετά χρόνια...οπότε ίσως τα πράγματα να γίνονται δύσκολα κατά καιρούς...είναι ακριβώς πάνω στη Λίλιθ σου, αλλά τουλάχιστον κάνει καλές γωνίες με το Δία και τον Ερμή που είναι οι δείκτες των οικονομικών σου....
Αυτό που θα σου έλεγα είναι να προσπαθήσεις να κλείσεις λίγο το στόμα στους δύο κυριούληδες (Ουρανό και Ποσειδώνα) και να προσπαθήσεις να είσαι πιο προσγειωμένη και πιο οργανωμένη στα οικονομικά σου....να μην ξανοίγεσαι πολύ και να αποκτήσεις σιγά σιγά μία ξεκάθαρη άποψη για το τι εστί οικονομική διαχείριση...
Ελπίζω να σε βοήθησα λιγουλάκι... :bigsmile:
Είσαι καταπληκτική έπεσες μέσα σε όλα!!!!Όντως ενθουσιάζομαι εύκολα και τα λεφτά μέχρι να τα πάρω γίνονται άνεμος!Πάλι από εμένα βέβαια.Αυτό που με προβληματίζει μόνο είναι οτι τώρα ετοιμάζω μια δουλειά η οποία χρειάζεται κάποια έξοδα και δεν ξέρω αν θα τα καταφέρω και αν τελικά τα έσοδα μου για την υπόλοιπη ζωή μου θα είναι από αυτή την δουλεια.Βλέπεις κάτι με τις τρομερές γνώσεις που έχεις;:bigsmile:

whisperer
15-04-2010, 10:37 PM
Αγαπητή μου paraskeyh...
Κρύβε λόγια γιατί θα μας πάρουν με τις ντομάτες....:laugh:
όπως και να εχει σε ευχαριστώ αν και δε φαίνεται να σε βοήθησα ιδιαίτερα μια και ότι σου είπα τα ηξερες ήδη... :toung:
αυτό που εχω να σου πω για αυτό που ρωτάς είναι ότι επειδή όπως καταλαβαίνεις ένα επαγγελματικό και οικονομικό άνοιγμα είναι μία σοβαρή υπόθεση, καλό θα ήταν να συμβουλευτείς κάποιον ειδικό επι του θέματος....αστρολόγο μη σου πω ίσως και οικονομικό σύμβουλο....δε νομίζω ότι θα ήθελα εγώ, ή κάποιο άλλο μέλος ίσως, να πάρει την ευθύνη και να σε "συμβουλεύσει" για κάτι τόσο σημαντικό...
ψάξτο λίγο...κοίτα τις διελεύσεις σου....κοίτα και τις προόδους σου....και ίσως βοηθηθείς κάπως....θα είναι και μία ωραία εξάσκηση για σένα αυτό και πάνω στα προοδευτικά ωροσκόπια..όπως για π.χ. είναι το ηλιακό τόξο το οποίο μας δείχνει σημαντικά γεγονότα της ζωής μας και νομίζω ότι είναι ένας καλός σύμβουλος...
αυτό που θα σου ελεγα είναι (βάσει γενέθλιου) να το ψάξεις το πράγμα, να μην πάρεις μία απόφαση έτσι για πλάκα και χωρίς να το σκεφτείς καλά....(είπαμε...να τους κλείσεις λίγο το στόμα...) και ίσως στην "ανασκαφή" του θέματος να σε βοηθήσει και ο διελαύνων Πλούτωνας με τις καλές του γωνίες μια και είναι ειδικός στα "σκαψίματα"
:bigsmile:

paraskeyh
15-04-2010, 10:49 PM
Αγαπητή μου paraskeyh...
Κρύβε λόγια γιατί θα μας πάρουν με τις ντομάτες....:laugh:
όπως και να εχει σε ευχαριστώ αν και δε φαίνεται να σε βοήθησα ιδιαίτερα μια και ότι σου είπα τα ηξερες ήδη... :toung:
αυτό που εχω να σου πω για αυτό που ρωτάς είναι ότι επειδή όπως καταλαβαίνεις ένα επαγγελματικό και οικονομικό άνοιγμα είναι μία σοβαρή υπόθεση, καλό θα ήταν να συμβουλευτείς κάποιον ειδικό επι του θέματος....αστρολόγο μη σου πω ίσως και οικονομικό σύμβουλο....δε νομίζω ότι θα ήθελα εγώ, ή κάποιο άλλο μέλος ίσως, να πάρει την ευθύνη και να σε "συμβουλεύσει" για κάτι τόσο σημαντικό...
ψάξτο λίγο...κοίτα τις διελεύσεις σου....κοίτα και τις προόδους σου....και ίσως βοηθηθείς κάπως....θα είναι και μία ωραία εξάσκηση για σένα αυτό και πάνω στα προοδευτικά ωροσκόπια..όπως για π.χ. είναι το ηλιακό τόξο το οποίο μας δείχνει σημαντικά γεγονότα της ζωής μας και νομίζω ότι είναι ένας καλός σύμβουλος...
αυτό που θα σου ελεγα είναι (βάσει γενέθλιου) να το ψάξεις το πράγμα, να μην πάρεις μία απόφαση έτσι για πλάκα και χωρίς να το σκεφτείς καλά....(είπαμε...να τους κλείσεις λίγο το στόμα...) και ίσως στην "ανασκαφή" του θέματος να σε βοηθήσει και ο διελαύνων Πλούτωνας με τις καλές του γωνίες μια και είναι ειδικός στα "σκαψίματα"
:bigsmile:
Να είσαι καλά σε ευχαριστώ και να μην ανησυχείς δεν με παίρνει κανείς στο λαιμό του.Θα τα ψάξω όλα ελπίζω να βρώ μια άκρη.Να ξέρεις πάντως οτι όπως και να έχει εκτιμώ πάρα πολύ την βοήθειά σου και ελπίζω μία μέρα να σου έχω καλά νέα:love:

popininja
04-05-2010, 04:49 PM
Αγαπητή paraskeyh, :bigsmile:

Μη ξεχνάς ότι ο Πλούτωνας είναι στο 2ο σου οίκο εδώ και αρκετά χρόνια...οπότε ίσως τα πράγματα να γίνονται δύσκολα κατά καιρούς...:

Μισό λεπτό παιδιά! Μπερδεύτηκα! :wacko:
Αφού ο Πλούτων στον 2ο δυσκολεύει τα πράγματα
και ο Μητσάκος λέει ότι φέρνει φράγκα πώς γίνεται
στον ίδιο τον οίκο του χρήματος να είναι δυσοίωνος???:wacko:
Μιλάμε πάντα για γεννέθλιο χάρτη ή από διέλευση?
Ένας Πλούτων στον 2ο από διέλευση είναι καλός για να κάνουμε καμιά ..αρπαχτή?:wacko::nuts:

Μητσάκος
04-05-2010, 06:45 PM
Μισό λεπτό παιδιά! Μπερδεύτηκα! :wacko:
Αφού ο Πλούτων στον 2ο δυσκολεύει τα πράγματα
και ο Μητσάκος λέει ότι φέρνει φράγκα πώς γίνεται
στον ίδιο τον οίκο του χρήματος να είναι δυσοίωνος???:wacko:
Μιλάμε πάντα για γεννέθλιο χάρτη ή από διέλευση?
Ένας Πλούτων στον 2ο από διέλευση είναι καλός για να κάνουμε καμιά ..αρπαχτή?:wacko::nuts:

'"Αρπαχτή" με τον πιο βραδυκίνητο πλανήτη κομμάτι δύσκολο το βλέπω. Όχι ότι δεν συνδέεται ο Πλούτωνας με την τύχη, αλλά από δική του διέλευση δεν το νομίζω:bigsmile:
Επιπλέον, ο Πλούτωνας είναι "δυσοίωνος" επειδή συνδέεται και με τον "θάνατο" εκτός από την "αναγέννηση". Εντελώς χονδρικά, με Πλούτωνα στον 2ο γενέθλιο μπορεί να γίνεις πλούσιος και να τα χάσεις όλα, μπορεί όμως και να είσαι στην ψάθα και να γίνεις ...Κροίσος :bigsmile:

asas
05-05-2010, 12:57 AM
Γεια σας !
Δηλαδή ένας πλούτωνας στο όγδοο οίκο με ακμή του οίκου στον σκορπιό, μπορεί να σημαίνει κληρονομιά, αφού ο οίκος συνδέεται και με χρήματα που παίρνουμε από τρίτους ?
Αν συγχρόνως υπάρχει ανάδρομος κρόνος στον 2 σε αντίθεση με τον πλούτωνα, τι συμπέρασμα βγάζουμε για τα οικονομικά?
Εξαρτάται και σε ποιον οίκο ανήκει η αφροδίτη (ή δεν την εξετάζουμε καθόλου)?

gold soul
05-05-2010, 01:31 AM
Γεια σας !
Δηλαδή ένας πλούτωνας στο όγδοο οίκο με ακμή του οίκου στον σκορπιό, μπορεί να σημαίνει κληρονομιά, αφού ο οίκος συνδέεται και με χρήματα που παίρνουμε από τρίτους ?
Αν συγχρόνως υπάρχει ανάδρομος κρόνος στον 2 σε αντίθεση με τον πλούτωνα, τι συμπέρασμα βγάζουμε για τα οικονομικά?
Εξαρτάται και σε ποιον οίκο ανήκει η αφροδίτη (ή δεν την εξετάζουμε καθόλου)?

Προσωπικά, δεν γνωρίζω αν ένας τέτοιος συνδυασμός σαν αυτόν που αναφέρεις θα μπορούσε να φέρει κ κάποια κληρονομιά, ωστόσο ο Πλούτωνας, από ζώδιο κ από οίκο είναι στο "σπίτι" του κ θεωρείται ένα απ τα δυναμικά στοιχεία του χάρτη. Δίνει αυξημένη διαίσθηση συνδυασμένη με λογική κ ένα επιχειρηματικό μυαλό που θα μπορούσε να συντελέσει σε μια καλή επαγγελματική πορεία.. Όμως με τον Κρόνο στον 2ο, κ μάλιστα ανάδρομο, το πιο πιθανό είναι το άτομο να πρέπει να δουλέψει πολύ σκληρά γι'αυτά που θέλει να αποκτήσει, δε νομίζω πως θα του γίνονται κ πολλές "χάρες".. Κάπως έτσι το βλέπω.. Βέβαια εξετάζεις κ το ζώδιο στην ακμή του 2ου, ποιος είναι ο κυβερνήτης, τι όψεις κάνει..

:bigsmile:

asas
05-05-2010, 10:28 AM
Ευχαριστώ για την απάντηση !
Γνωρίζοντας το άτομο (είναι ακόμα μικρό σε ηληκία), από τον πατέρα του του εξασφαλίζεται ένα σίγουρο μέλλον, τουλάχιστον όπως φαίνεται μέχρι τώρα, για αυτό που κάνει μεγάλη εντύπωση ο ανάδρομος κρόνος στον 2.
Η ακμή του δεύτερου είναι στον ταύρο, ο κυβερνήτης του αφροδίτη βρίσκεται στον 6 σε σύνοδο με ερμή, τρίγωνο με κρόνο και ουρανό. Η αφροδίτη στον 6 και οι όψεις που κάνει, είναι καλό σημάδι για τα χρήματα που κερδίζονται από την εργασία. Βέβαια είναι και το τρίγωνο με τον ουρανό... Δεν μπορώ να το αποδικωποιήσω όλο αυτό !

aperanto
19-05-2010, 12:19 PM
Παρακαλώ θα ήθελα να ρωτήσω , επειδή εχω Αφροδίτη στον Κριό, εάν όταν μπει ο Δίας στον Κριό θα έχω κάποια ευνοια στα οικονομικά μου . Είμαι Υδροχόος με ωροσκόπο Σκορπιό.
Ευχαριστώ

Τίνα Ζαχαριάδου
19-05-2010, 01:08 PM
Παρακαλώ θα ήθελα να ρωτήσω , επειδή εχω Αφροδίτη στον Κριό, εάν όταν μπει ο Δίας στον Κριό θα έχω κάποια ευνοια στα οικονομικά μου . Είμαι Υδροχόος με ωροσκόπο Σκορπιό.
Ευχαριστώ

Με τον Δία να αγγίζει την Αφροδίτη σου στον Κριό .....μάλλον θα γίνεις πιο γενναιόδωρη εώς σπάταλη. Ενδέχεται να σου φέρει εύνοια, αφού όμως για αρχή έχεις δώσει κάποια χρήματα (να χεις κάνει μια επένδυση για παράδειγμα). Θα πρέπει να προσέξεις την τάση για υπερβολικά έξοδα αλλά και τον αισίοδοξο ή επιπόλαιο τρόπο με τον οποίο θα χειρίζεσαι τα οικονομικά σου γενικότερα. Αν η Αφροδίτη σχηματίζει ευνοικές όψεις μέσα στο ωροσκόπιο σου, τότε τα οικονομικά θα ευνοηθούν περισσότερο, αν συμβαίνει το αντίθετο θα πρέπει να προσέξεις γιατί ο Δίας μεγεθύνει τόσο τα θετικά όσο και τα αρνητικά.

aktina
19-05-2010, 05:13 PM
Aν θέλει κάποιος , ας μου πει τι σημαίνει για τα οικονομικά:

2ος οίκος στον Καρκίνο , με Αρη στον Λέοντα.

Σελήνη(11ος) στον Ταύρο χιαστι με Αφροδίτη (5ος)
Σελήνη τετράγωνο με Δία (3ος)
Σελήνη τρίγωνο με Κρόνο (4ος)
Σελήνη αντίθεση με ουρανό (5ος).
:love: