PDA

View Full Version : Τα εξωτερικά χαρακτηριστικά των ζωδίων και η αρμονία του Ζυγού



Κώστας
10-04-2009, 02:11 PM
Είναι παλιά γνώση ότι τα ζώδια δεν διαμορφώνουν μονάχα ένα σημαντικό κομμάτι του εσωτερικού κόσμου των ανθρώπων αλλά και την εξωτερική τους εμφάνιση. Εξάλλου η ίδια η ονομασία των ζωδίων θεωρώ ότι οφείλεται όχι τόσο στους ουράνιους σχηματισμούς όσο στην ομοιότητα που φέρει ένα σημαντικό ποσοστό ανθρώπων με το αντίστοιχο ζώο του ηλιακού (ή και ωροσκοπικού) ζωδίου όπου ανήκουν. Βέβαια, στο σύγχρονο αυτί μάλλον ακούγεται φαιδρό το ότι πχ. ένας Λέων στο ζώδιο μπορεί όντως να φέρει κάποια εξωτερικά χαρακτηριστικά του ομώνυμου ζώου, του βασιλιά της ζούγκλας, όμως η μεθοδική παρατήρηση το επιβεβαιώνει περίτρανα!

Η παρατήρηση των εξωτερικών χαρακτηριστικών των ζωδίων με έχει οδηγήσει σε κάποια γενικά συμπεράσματα λόγω της στατιστικής τους σημαντικότητας. Το πιο ενδιαφέρον είναι ότι κάθε ζώδιο σχετίζεται με πολλά και διαφορετικά χαρακτηριστικά τα οποία συχνά είναι και αντικρουόμενα! Για παράδειγμα, ενώ πολλοί Ταύροι είναι υπέρβαροι ταυτόχρονα αρκετοί Ταύροι είναι υπερβολικά αδύνατοι! Το ζώδιο αυτό φημίζεται, επίσης, για το βαρύ φωνητικό του μέταλλο γιΆαυτό και στην αστρολογία της ιατρικής ο Ταύρος αντιστοιχεί στο λαιμό. Οι Δίδυμοι και οι Παρθένοι -τα παιδιά του Ερμή- συχνά είναι μικροκαμωμένοι αλλά μερικές φορές είναι υπερβολικά ψηλοί. Οι Λέοντες έχουν ξανθά μαλλιά, οι Κριοί έχουν μαγνητικό πρόσωπο (ο Κριός αντιστοιχεί στο κεφάλι), οι Τοξότες έχουν ευρεία χαρακτηριστικά (πλατύ μέτωπο, μακρύ πρόσωπο κοκ), οι Σκορπιοί έχουν έντονο, διαπεραστικό βλέμμα και μελαχρινά χαρακτηριστικά, οι Αιγόκεροι έχουν φαεινά μάτια και οι Ζυγοί έχουν αρμονικά χαρακτηριστικά και μελωδική φωνή. Αυτές είναι κάποιες γενικές τάσεις οι οποίες βέβαια δεν ισχύουν πάντα. Οι εξαιρέσεις είναι άπειρες διότι ο Ήλιος δεν είναι η μοναδική επιρροή στους ανθρώπους (πχ. ένας Λέων με ωροσκόπο Σκορπιό ενδεχομένως να έχει κάποια «Σκορπίσια» εξωτερικά χαρακτηριστικά και όχι Λιονταρίσια). Αλλά και εκτός αυτού η αστρολογία δεν αρκεί από μόνη της να εξηγήσει την εξωτερική εμφάνιση η οποία διαμορφώνεται σε μεγάλο βαθμό από τη γονιδιακή προδιάθεση η οποία δεν είναι πάντα ορατή στον αστρολογική χάρτη.

Με την ευκαιρία της Πανσέληνου στο Ζυγό θα αναλύσουμε λιγάκι το χαρακτηριστικό της μελωδικής φωνής που αποδίδεται στο Ζυγό. Μερικές από τις ωραιότερες φωνές του πενταγράμμου, ανεξαρτήτως μουσικού είδους, όπως ο John Lennon, ο Sting, ο Julio Iglesias, ο Lucianno Pavarotti, ο Giovanni Martinelli, αλλά και οι Έλληνες Γιώργος Νταλάρας, Νανά Μούσχουρη, Ελευθερία Αρβανιτάκη, ¶λκηστις Πρωτοψάλτη και Σωκράτης Μάλαμας εκτός από σπουδαίοι τραγουδιστές έχουν το κοινό ότι ανήκουν στο ηλιακό ζώδιο του Ζυγού. Κάποιος μπορεί να το θεωρήσει σύμπτωση και να αντιτείνει ότι και σε άλλα ζώδια θα βρούμε πολλούς γνωστούς τραγουδιστές. Όντως, εάν ψάξουμε θα βρούμε πολλούς τραγουδιστές και στο ζώδιο του Λέοντα. Επίσης, θα βρούμε πολλούς τραγουδιστές και στο ζώδιο του Ταύρου, το οποίο φαίνεται να διαθέτει μία δυνατή, μπάσα και γήινα αισθησιακή φωνή (πχ. Eric Burdon), καθώς και στο φλογερό ζώδιο του Τοξότη. Η ουσιώδης διαφορά, όμως, είναι ποιοτική και όχι ποσοτική. Οι Λέοντες τραγουδιστές για παράδειγμα διακρίνονται πιο συχνά για την προσωπικότητα, το δυναμισμό, την εκρηκτική σκηνική παρουσία, την εκφραστικότητα της φωνής και όχι τόσο για την ποιότητα φωνής τους καθαυτής (πχ. Μick Jagger, Madonna). Από την άλλη, όλοι οι διάσημοι Ζυγοί που αναφέραμε μπορεί να μην ανταποκρίνονται στο γούστο όλων, όμως -αντικειμενικά- διαθέτουν το ευγενέστερο φωνητικό μέταλλο, σπάνια λαρύγγια εξαιρετικής ποιότητας.

Αν κάνουμε ένα μυστικό πέρασμα στον αρχαίο μύθο θα ανακαλύψουμε ότι το ζώδιο του Ζυγού έχει από τότε συνδεθεί με το φυσικό χάρισμα της μαγικής φωνής. Ένα σημαντικό μέρος της ελληνικής μυθολογίας ουσιαστικά αποτελεί αστρολογικούς κώδικες. Οι αρχαίοι σοφοί είχαν εμβαθύνει πολύ στην αστρολογική παρατήρηση και γιΆαυτό δεν όρισαν τίποτα στην τύχη παρέχοντας μέσω των μύθων ολοκληρωμένες περιγραφές των ζωδίων και πλανητών. Οι αρχετυπικοί συμβολισμοί τους δεν βασίζονταν μονάχα σε αφηρημένες ιδέες αλλά σε μακραίωνες παρατηρήσεις των ανθρώπινων χαρακτηριστικών και του κόσμου! Για παράδειγμα οι 12 Θεοί του Ολύμπου αντιστοιχούν στα 12 ζώδια του ουρανού, ενώ το ίδιο συμβαίνει και με τους 12 άθλους του Ηρακλή. Εκτός, όμως, από τους θεούς είναι και οι μεγάλοι ήρωες του μύθου που ταυτίζονται με τα ζώδια. Ο αρχετυπικός υπερήρωας που δάμασε την άγρια φύση, ο Ηρακλής, συμβολίζει το ζώδιο του Λέοντα. Η λεοντή ήταν το σύμβολό του, ο Όμηρος τον αποκαλεί «λεοντόκαρδο» στη λ 268, ένας εκ των Ομηρικών Ύμνων είναι εξΆολοκλήρου αφιερωμένος στο «Λεοντόκαρδο Ηρακλή», ενώ η αρχετυπική αθλητική του πορεία συμβολίζει το πέρασμα του Ήλιου (του κυβερνήτη του Λέοντα) από το ζωδιακό. Οι αχώριστοι Διόσκουροι, ο Κάστωρ και ο Πολυδεύκης, συμβολίζουν το διπολικό ζώδιο των Διδύμων (ο ένας ήταν θνητός και ο έτερος αθάνατος), ενώ ο τελευταίος ηλιακός ήρωας των θρησκειών, ο Χριστός, συμβολίζει τους Ιχθείς, το ζώδιο του μυστικισμού, της αγάπης και λυτρωτικής αυτοθυσίας (ο Ιησούς είχε για σύμβολο το ψάρι, επέλεξε κυρίως φτωχούς ψαράδες για μαθητές και αποκαλούνταν από τους πρώτους χριστιανούς «Ι.Χ.Θ.Υ.Σ», κωδικό όνομα που σήμαινε Ιησούς Χριστός Θεού Υιός Σωτήρ).

Ο γνωστότερος ήρωας που αντιστοιχεί στο ζώδιο του Ζυγού είναι ο Ορφέας. Ο περίφημος μουσικός ήξερε να παίζει εκπληκτική λύρα και σε συνδυασμό με τη θεϊκή του φωνή μπορούσε να μαγεύει ολόκληρη τη φύση. Τόση ήταν η μαγεία που εξέπεμπε το τραγούδι του ώστε ακόμα και τα αγριότερα ζώα όταν τον άκουγαν μαζεύονταν γύρω του και άκουγαν γαληνεμένα!! (Ο Ζυγός θεωρείται το ζώδιο της αρμονίας διότι εκπέμπει μία αρμονική ενέργεια, έλκεται από αυτή και, γενικώς, φαίνεται να γνωρίζει ενστικτωδώς τα μυστικά της αρμονίας και του συντονισμού). Ο Ορφέας ήταν φύση μειλίχια και ειρηνική γιΆαυτό και ήταν ο μόνος από τους Έλληνες ήρωες που δεν πολέμησε ποτέ. Συμμετείχε και στην Αργοναυτική εκστρατεία αλλά σε ρόλο ειρηνοποιού, για να λύνει τις έριδες των Αργοναυτών και να τους ηρεμεί με το τραγούδι του (ίσως λοιπόν δεν είναι τυχαίο που ο πιο γνωστός σύγχρονος «ειρηνοποιός», ο Γκάντι, ήταν Ζυγός!). Ο μεγάλος έρωτας του Ορφέα ήταν η Ευρυδίκη η οποία,όμως, βρήκε τραγικό τέλος από το δάγκωμα ενός φιδιού. Ο Ορφέας από τη στιγμή που έχασε το άλλο του μισό έπεσε σε κατάθλιψη και το τραγούδι του έγινε σκοτεινό και μελαγχολικό. Ύστερα από πολύ σκέψη πήρε τη μεγάλη απόφαση να κατέβει στον Κάτω Κόσμο για να ζητήσει πίσω την αγαπημένη του. Ο Πλούτων ήταν ανένδοτος, όμως όταν ο Ορφέας έπαιξε μουσική για να τον συγκινήσει εκείνος λύγισε και του επέτρεψε να πάρει πίσω την Ευρυδίκη με την προϋπόθεση να μην κοιτάξει πίσω να τη δει μέχρι να επιστρέψουν στη Γη. Ο Ορφέας δυστυχώς δεν άντεξε μέχρι τέλους διότι τη στιγμή που έβγαινε πάνω στη Γη και μην ακούγοντας τα βήματα της Ευρυδίκης γύρισε από ενστικτώδη ανασφάλεια να κοιτάξει και είδε το φάντασμα της αγαπημένης να πετάει πίσω στις σκιές...



Πηγές

«Αργοναυτικά», Απολλώνιου Ρόδιου
«Οδύσσεια», Ομήρου
«Ομηρικοί Ύμνοι»



και λίγη μουσική....
YouTube - Kima to Kima (http://www.youtube.com/watch?v=oX9DLzjvCEo)
YouTube - Γιώργος Νταλάρας - Θα 'ρθω να σε βρω / Giorgos Ntalaras (http://www.youtube.com/watch?v=V2fBAYf1f7w)
Dailymotion - The Police - Walking On The Moon, une vidΓ©o de ThePolice. the, police, walking, moon, jun (http://www.dailymotion.com/video/x2ps6m_the-police-walking-on-the-moon_music)

toniats
12-04-2009, 11:03 PM
Ευχαριστούμε και για το άρθρο και για την μουσική.

Είμαι πάνω σε ένα πλοίο, το οποίο πλοίο είναι, σε πορεία είναι...όσο να πεις κουνιέται.
Αν γράψω τίποτα παράξενο κρατείστε την ψυχραιμία σας...οι δραμαμίνες φταίνε.

Το θέμα της επίδρασης των άστρων στην εξωτερική εμφάνιση είναι εξαιρετικά ενδιαφέρον.

Κατά την γνώμη μου εξετάζουμε; α) ωροσκόπο, κυβερνήτη ωροσκόπου
β) πρώτος οίκος - τι κυκλοφορεί μέσα σε αυτόν
γ) ζώδιο - κυβερνήτη ζωδίου Με αυτή τη σειρά...

Ας δώσω μερικές νομίζω συνηθισμένες παρατηρήσεις.

- Κριός σε ωροσκόπο, ή ¶ρης σε 1ο Οίκο δίνει ανδροπρεπή εμφάνιση και στις γυναίκες
- Οι Ταύροι εκτός από ωραία φωνή με μια λίγο προσεγμένη Αφροδίτη είναι όμορφοι. Έχουν δυνατο λαιμό επίσης, πως να το πω ....δεν έχουν μπούστο κύκνου.
- Οι δίδυμοι 'οείναι λεπτοί και έχουν νεανική εμφάνιση. Ακατάσχετη πολυλολογία, ασχέτως πολυγνωσίας. Πολλές φορές έχουν λίγο βραχνή φωνή. Το βλέμμα τους σαρρώνει τον χώρο. Νομίζω πως εκεί ακριβώς το καταλαβαίνεις το δίδυμο....
- Καρκίνοι με ωροσκόπο καρκίνο; αποκλείεται να μην είναι όμορφοι, σε βαθμό κακουργήματος, με λακάκι στο πηγούνι ή στις άκρες του στόματος.
- Οι λέοντες έχουν χαίτη, επίσης χοντρο λαιμό και κάθονται σε κεντρικά τραπέζια ή πρώτο τραπέζι πίστα.
- Ποτέ μου δεν κατάφερα να αναγνωρίσω έναν παρθένο -σε βασικά αστρολογικά- χαρακτηριστικά από την εμφανισή του.
- Μερικοί Πλουτώνιοι ξεχωρίζουν ακόμα και σε πλοίο με 2500 νοματαίους. Φορούν συνήθως μαύρα και εκτός απο τα διάσημα βλέματα που φονεύουν σφίγγουν τα χείλη.
- Δεν θα πω τίποτα για τους ζυγους. Συνήθως τους αντιλαμβάνομαι από τον τρόπο που στρίβουν σε έναν καυγά, σε μια δύσκολη ώρα. Είναι κομψοί
- Οι Αιγόκεροι είναι οστεόδους κατασκευής, πολλές φορές όμορφοι αλλά απο μια ηλικία και έπειτα έχουν αθροιτικά.
- Οι τοξότες έχουν δυνατά πόδια και συχνά φαρδιές πλάτες και λεκάνη.
- τα μάτια των υδροχόων είναι σαν ένα κομμάτι απο το σύμπαν. Βλέπεις άστρα. δεν λέω ότι έχουν γαλανά μάτια, αλλά ότι υπάρχει κάτι που δεν είναι γήινο στο βλέμα τους. Συχνά κοιτάζουν ψηλά, είναι λεπτοί και "μακρυοι", μακριά άκρα μακρόστενο κεφάλι...


Η σύνοδος ωροσκόπου και Νότιου Δεσμού τονίζει τα εξωτερικά χαρακτηριστικά στην υπερβολη

Κώστας
13-04-2009, 01:44 PM
Ώστε κουνάει το καράβι ε? Συμφωνώ ότι αν ένας πλανήτης είναι κοντά στον ωροσκόπο πιθανόν να διαμορφώνει και την εξωτερική του εμφάνιση. Ξέρω πχ. άτομο που έχει τον Ερμή ακριβώς πάνω στο AC και το πρόσωπο και η εμφάνισή του είναι αυτό που θα λέγαμε "Ερμαϊκά", δηλαδή αδύνατη, νεανική, νευρώδης και ευκίνητη. Αλλά στο υπόλοιπο του 1ου Οίκου δεν νομίζω να είναι και τόσο σημαντικό. Δηλαδή αν έχεις έναν πλανήτη στα μέσα ή τέλη του 1ου σπιτιού δεν νομίζω να επηρεάζει ιδιαίτερα την εξωτερική εμφάνιση.

annakriari
13-04-2009, 03:20 PM
Θα ήθελα να προσθέσω κι εγώ κάποια πράγματα... σύμφωνα πάντα με παρατηρήσεις μου...:embarrest
-οι ΠΑΡΘΕΝΟΙ είναι πάντα εκνευριστικά λεπτολόγοι και τελειομανείς...!!! τα ψειρίζουν όλα στο μέγιστο βαθμό! φαίνεται από τον τρόπο που κινούνται, που μιλάνε, πώς κρατάνε τα πράγματά τους, πώς κανονίζουν τις υποθέσεις τους (για να κανονίσουν π.χ.ένα ραντεβού -οποιοδήποτε- θα επαναλάβουν εκατό φορές την ώρα για να σιγουρευτούν. Δεν αφήνουν τίποτα στην τύχη) κτλ. κτλ...
-οι ΚΡΙΟΙ επίσης είναι τελειομανείς (δεν ξέρω από πού απορρέει αυτό) και, πολλές φορές, φοβούνται να ξεκινήσουν πράγματα γιατί νομίζουν πως δεν θα αποδώσουν τα μέγιστα!!!... (αυτό το φόβο όμως δεν τον έχουν οι παρθένοι!!!)
Φυσικά είναι και πολύ νευρικοί και αγχώδεις. Περπατούν γρήγορα. Πάντα βιάζονται και δεν διαθέτουν διόλου υπομονή! Και, τέλος, πάντα έχουν πονοκέφαλο!!!!!!!!!!!!!
-Οι ΥΔΡΟΧΟΟΙ (και οι ΖΥΓΟΙ θα έλεγα) νομίζουν ότι τα ξέρουν όλα. Είναι, κατά τη γνώμη μου, οι "φιλόσοφοι" του ζωδιακού.
-Οι ΚΑΡΚΙΝΟΙ κι οι ΙΧΘΕΙΣ είναι φοβερά ενορατικοί, διαισθητικοί και προφητικοί!!! όλοι !!! ό,τι βλέπουν στο όνειρό τους, γίνεται... ή αν είσαι δίπλα τους (την έχω πάθει πολλές φορές) ξέρουν -ή καλύτερα- νιώθουν τί σκέφτεσαι και τί νιώθεις! έχω χίλιες-δυο αποδείξεις για αυτό...!!!
-Οι ΛΕΟΝΤΕΣ, τρομερά περίφανοι, δεν αναγνωρίζουν και δεν παραδέχονται ποτέ τα λάθη τους...

Δέν είναι βέβαια απόλυτα όλα όσα γράφω... Είμαι ανοιχτή σε κάθε συζήτηση και θα ήθελα να ακούσω και μια διαφορετική άποψη!:bigsmile:
Αναστασία

wind*1
13-04-2009, 03:42 PM
Αγαπητή annakriari,

αν και Αιγόκερως, νιώθω σε αρκετές περιπτώσεις περισσότερο Κριός (έχω τον ωροσκόπο μου στην 2η μοίρα του Κριού), οποτε νομίζω ότι μπορώ να προτείνω κάτι σχετικά με την τελειομανία που λες. Είναι απλό: θέλουμε να είμαστε σε όλα οι πρώτοι, οι καλύτεροι, να μην υπάρχει άλλος σαν εμάς:nuts::laugh:
Χμμμ...και τώρα που το σκέφτομαι και οι Αιγόκεροι δεν πάνε πίσω...τουλάχιστον έχουν περισσότερη υπομονή! Πωπω... δεν γλιτώνω από πουθενά!!! :laugh::laugh::laugh:

Τίνα Ζαχαριάδου
13-04-2009, 04:37 PM
Καλησπερα, καποιες επιπροσθετες πληροφοριες. οσοι εχουν ωροσκοπο-ζωδιο Κριο συνηθως ειναι ανοιχτοχρωμοι με ροζ μαγουλακι που μπορει να χρειαζεται κ αφαιμαξη,οι Ταυροι εχουν επιπλεον βαρος με βημα αργο κ σταθερο,( παρεμπιπτοντος οι πιο παραφωνοι ανθρωποι που εχω γνωρισει ειναι Ταυροι) οι Διδυμοι αεικινητοι, λεπτοι, σκουροχρωμοι κ νεανικοι, οι Καρκινοι στρογγυλοπροσωποι με μαγουλάκια κ κοιλιτσα ενω φημιζονται για την γλυκα τους,οι Λεοντες ανοιχτοχρωμοι με ροδοκοκκινη επιδερμιδα σε σημειο να νομιζεις οτι εχουν παντα πιεση,οι Παρθενοι συνηθως ειναι ευγενικοι με χαμηλο βλεμμα, λεπτοι με καστανες ανοιχτες αποχρωσεις με σχετικα λεπτη σιλουετα,οι Ζυγοι λεγεται οτι ειναι ανοιχτοχρωμοι με γαλανα ματια αν κ οι περισσοτεροι που εχω δει εγω δεν θα ελεγα οτι ειναι ετσι αλλα κοινο χαρακτηριστικο τους ειναι η σικατη εμφανιση.
Οι Σκορπιοι συνηθως ειναι σκουροχρωμοι με εντονα σμιχτα φρυδια κ βλεμμα τοσο μαγνητικο που σε καθηλωνει, οι Τοξοτες συνηθως ειναι χαμογελαστοι με επιπλεον κιλακια στην περιφερεια κ τους μηρους σε αντιθεση με τους Αιγοκερους που συνηθως εξεχουν αρκετα τα γονατακια τους κ ειναι ψιλολιγνοι με ευαισθητο δερμα κ δοντια ενω τις περισσοτερες φορες θα τους δειτε μαυροντυμενους
Οι Υδροχοοι ιδιατερα τραβηχτικοι κ ομορφοι,με αρκετα γυαλιστερα ματια,που λαμπουν κ μονο σκεπτομενοι την εγκεφαλικοτητα τους που συνηθως προερχεται απ την λογικη του παραλογου ενω οι Ιχθυες εχουν τοσο απλανες βλεμμα( το λεγομενο αγελαδινο) που καλο ειναι οταν τους απευθυνετε τον λογο να ειστε σιγουροι οτι το εχουν καταλαβει.
Απο εκει κ περα νομιζω πως παιζουν σημαντικο ρολο οι μοιρες που βρισκονται ο Ωροσκοπος κ ο Ηλιος,σε ποιο δεκανο, σε ποιο δωδεκατημοριο κτλ.



Υγ. -οι ΚΡΙΟΙ επίσης είναι τελειομανείς (δεν ξέρω από πού απορρέει αυτό) και, πολλές φορές, φοβούνται να ξεκινήσουν πράγματα γιατί νομίζουν πως δεν θα αποδώσουν τα μέγιστα!!!...


Οι Κριοι δεν ειναι τελειομανεις κ σπανια θα φοβηθουν ωστε να μπλοκαριστουν κ να μην κανουν ξεκινηματα,αντιθετως ενα απ τα μεγαλυτερα ελαττωματα τους ειναι οτι παντα ξεκινουν πραγματα κ στην πορεια αφηνουν τους αλλους να τα ολοκληρωσουν γιατι αυτοι εναι καπου αλλου κ ξεκινουν κατι αλλο, οσο για την τελειομανια, πραγματι στα ματια καποιων φαινονται τελειομανεις αλλα αυτο εχει να κανει περισσοτερο με την πρωτια κ τον εγωισμο τους.

vana4
13-04-2009, 05:11 PM
χμμμ και δεν ήθελα να βάλω τη φωτογραφία μου...:)

Fotini Christodoulou
13-04-2009, 05:21 PM
Aν και έχει ξανασυζητηθεί το θέμα της εξωτερικής εμφάνισης, να δηλώσω ακόμα μια φορά την αποψή μου, ότι τα γενικά χαρακτηριστικά που αποδίδονται στα ζώδια δεν έχουν απολυτη εφαρμογή στην εξωτερική εμφάνιση κάποιου, καθώς πρέπει να εξεταστεί και η θέση-οψεις του κυβερνήτη του ωροσκόπου, οι όψεις του Ήλιου επίσης όπως εχω παρατηρήσει και σίγουρα επηρεάζει και το εάν έχουμε πλανητη κοντά στον ωροσκόπο.

Με αυτή την έννοια και μια και οι παράγοντες που πρέπει να εξετάσουμε είναι πολλοί, νομίζω δεν μπορούμε να γενικεύσουμε και να πούμε ότι όλοι όσοι έχουν για παράδειγμα ωροσκόπο Λέοντα έχουν την άλφα εμφάνιση.

Προσωπικά, το μόνο χαρακτηριστικό που θεωρώ ας πούμε εμφανές σε ανθρώπους με ωροσκόπο σε σταθερό ζώδιο και ειδικά στο δίπολο Ταύρου -Σκορπιού, είναι ο χαρακτηριστικός...σβέρκος και τα επίσης χαρακτηριστικά σταθερά πόδια που ΔΕΝ μετακινούνται με τίποτα αν δεν το θελήσουν.:laugh:

Κώστας
13-04-2009, 08:26 PM
roadrunner φυσικά και δεν έχουν απόλυτη εφαρμογή, κανείς δεν ισχυρίστηκε κάτι τέτοιο, απλά αναφέρουμε κάποιες γενικές τάσεις. Συμφωνώ ότι παίζουν ρόλο και οι πλανήτες που συνοδεύουν Ήλιο και Ωροσκόπο καθώς και ο κυβερνήτης του ωροσκόπου.

Έρση έχεις απόλυτο δίκιο για το ροδοκόκκινο χρώμα Κριών και Λιονταριών. Τι πράγμα είναι αυτό? Τι χρώμα και τι ζωτικότητα είναι αυτή...ζωή να έχουν οι άτιμοι?? άσε που οι περισσότεροι Λέοντες που ξέρω κοιμούνται μόνο 3-4 ώρες τη μέρα, τους είναι υπεραρκετές...σε αντίθεση με τους Ιχθείς που ξέρω που του δίνουν και καταλαβαίνει στον ύπνο...

κρασακι
13-04-2009, 09:37 PM
Καλησπέρααα!

Είναι αυτό που λέμε ότι καμιά φορά μερικά πράγματα είναι όπως τα βλέπει ο καθένας..

Ανοιχτόχρωμα τα λιοντάρια???:weird:
Τι να σας πω βρε παιδιά..όσα έχω γνωρίσει στη ζωή μου, με εξαίρεση μια κοπέλα μόνο, είναι μελαχρινά μα και καραμελαχρινά θα λεγα με χοντρά μαύρα φρύδια, πυκνό σκούρο μαλλί συνήθως (το μαλλί είναι στάνταρ), γεροδεμένα άτομα, με ωραία κορμοστασιά! Και μάλιστα οι 3 περιπτώσεις εξ αυτών Λέων με ωροσκόπο Λέων! Μάλλον επειδή έχουν κυβερνήτη τον ήλιο είναι μελαχρινοί για να προστατεύονται...έτσι λέω εγώω..:toung:

Και οι Σκορπιοί προσεγγίζουν κάποιες φορές στο πιο πάνω προφίλ, μόνο που αυτοί ξεχωρίζουν απο το βλέμμα!! Είναι το μοναδικό ζώδιο που ξεχωρίζω πάντα μα πάαντα όμως!

Οι Παρθένοι όπως είπε και η Τόνια είναι άλλου παπά ευαγγέλιο..παλιά δεν μπορούσα να τους καταλάβω με τίποτα! όχι ότι σήμερα τα καταφέρνω καλάαα..δεν θα λεγα ότι τους αντιπροσωπεύει κάποιο συγκεκριμένο και καραμπινάτο χαρακτηριστικό, όπως συνηθίζεται να ακολουθεί άτυπα τα υπόλοιπα ζώδια..αλλά έχουν ένα ιδιαίτερο χιούμορ όσοι γνωρίζω εκτός απο την αναλυτικότητά τους.

Οι Ιχθείς όσο να ναι ξεχωρίζουν κάπως απο το βλέμμα. Αλλά και πάλι είναι ζώδιο που μπερδεύει..Εμμ τόσα είδη είμαστε! Τι να πρωτοπείς! Ξεκινάς απο ζαργάνα βελονίδα, λαυράκι και φτάνεις μέχρι φάλαινα! Και άντε στον βυθό τα ξεχωρίζεις..στη στεριά πως ντε?
Ναι ένα απλανές το έχουμε αλλά περισσότερο ψιλοφευγάτο θα το χαρακτήριζα..

Το περισσότερο απλανές βλεμματάκι το απονέμω στους αγαπητούς ζυγούς, οι οποίοι μια έντονη ομορφάδα οο ναι την έχουν οι περισσότεροι και το πρόσωπό τους βγάζει μια απίστευτη ηρεμία !

Μάλλον δεν πρέπει να κοιτάμε μόνο ωροσκόπο έχω να πω...και παίζουν ρόλο και οι όψεις που κάνει ο κύριος Asc προφανώς!
Να πούμε για 1-2 χαρακτηριστικά ναι σε κάποια ζώδια αλλά να είμαστε σίγουροι δύσκολο!

Πάντως η όλη διαδικασία παρατήρησης και ψαξίματος έχει τον χαβαλέ της δε λέω!:bigsmile:

annakriari
14-04-2009, 12:40 PM
Έρση έχεις απόλυτο δίκιο για το ροδοκόκκινο χρώμα Κριών και Λιονταριών. Τι πράγμα είναι αυτό? Τι χρώμα και τι ζωτικότητα είναι αυτή...ζωή να έχουν οι άτιμοι?? άσε που οι περισσότεροι Λέοντες που ξέρω κοιμούνται μόνο 3-4 ώρες τη μέρα, τους είναι υπεραρκετές...σε αντίθεση με τους Ιχθείς που ξέρω που του δίνουν και καταλαβαίνει στον ύπνο...[/QUOTE]

Συμφωνώ απόλυτα για το ότι οι ιχθείς είναι λάτρεις του ύπνου!!! ¶μα κοιμηθούν δεν τους σηκώνεις με τίποτα...

zoze
14-04-2009, 01:12 PM
Έρση έχεις απόλυτο δίκιο για το ροδοκόκκινο χρώμα Κριών και Λιονταριών. Τι πράγμα είναι αυτό? Τι χρώμα και τι ζωτικότητα είναι αυτή...ζωή να έχουν οι άτιμοι?? άσε που οι περισσότεροι Λέοντες που ξέρω κοιμούνται μόνο 3-4 ώρες τη μέρα, τους είναι υπεραρκετές...σε αντίθεση με τους Ιχθείς που ξέρω που του δίνουν και καταλαβαίνει στον ύπνο...

Συμφωνώ απόλυτα για το ότι οι ιχθείς είναι λάτρεις του ύπνου!!! ¶μα κοιμηθούν δεν τους σηκώνεις με τίποτα...[/QUOTE]




Αυτό για τους Ιχθύς δεν είναι αλήθεια!
Μας παρεξηγήσατε!
Δεν κοιμόμαστε αλλά ...Διαλογιζόμαστε!!! :bigsmile:

toniats
14-04-2009, 01:28 PM
Ώστε κουνάει το καράβι ε? Συμφωνώ ότι αν ένας πλανήτης είναι κοντά στον ωροσκόπο πιθανόν να διαμορφώνει και την εξωτερική του εμφάνιση. Ξέρω πχ. άτομο που έχει τον Ερμή ακριβώς πάνω στο AC και το πρόσωπο και η εμφάνισή του είναι αυτό που θα λέγαμε "Ερμαϊκά", δηλαδή αδύνατη, νεανική, νευρώδης και ευκίνητη. Αλλά στο υπόλοιπο του 1ου Οίκου δεν νομίζω να είναι και τόσο σημαντικό. Δηλαδή αν έχεις έναν πλανήτη στα μέσα ή τέλη του 1ου σπιτιού δεν νομίζω να επηρεάζει ιδιαίτερα την εξωτερική εμφάνιση.


Δεν έχω δει γυναίκα με Αρη στον πρώτο οίκο που να μην έχει ανδροπρεπή χαρακτηριστικά, αλλα κυρίως ανδροπρεπή (απότομη και αυστηρή) συμπεριφορά. Η σύνοδος του ωροσκόπου με τον ¶ρη μπορεί να μετατρέψει σε ανδρόγυνη μορφή ακόμα και μια συλφίδα Ζυγό, μια αισθησιακή Ταυρίνα, μια μητρική Καρκίνο...μιλάμε για γνώμη που έχει σχηματιστεί απο καμια εικοσαριά ωροσκόπιά όχι για επιστημονική μελέτη

toniats
14-04-2009, 01:44 PM
Καλησπερα, καποιες επιπροσθετες πληροφοριες. οσοι εχουν ωροσκοπο-ζωδιο Κριο συνηθως ειναι ανοιχτοχρωμοι με ροζ μαγουλακι που μπορει να χρειαζεται κ αφαιμαξη,οι Ταυροι εχουν επιπλεον βαρος με βημα αργο κ σταθερο,( παρεμπιπτοντος οι πιο παραφωνοι ανθρωποι που εχω γνωρισει ειναι Ταυροι) οι Διδυμοι αεικινητοι, λεπτοι, σκουροχρωμοι κ νεανικοι, οι Καρκινοι στρογγυλοπροσωποι με μαγουλάκια κ κοιλιτσα ενω φημιζονται για την γλυκα τους,οι Λεοντες ανοιχτοχρωμοι με ροδοκοκκινη επιδερμιδα σε σημειο να νομιζεις οτι εχουν παντα πιεση,οι Παρθενοι συνηθως ειναι ευγενικοι με χαμηλο βλεμμα, λεπτοι με καστανες ανοιχτες αποχρωσεις με σχετικα λεπτη σιλουετα,οι Ζυγοι λεγεται οτι ειναι ανοιχτοχρωμοι με γαλανα ματια αν κ οι περισσοτεροι που εχω δει εγω δεν θα ελεγα οτι ειναι ετσι αλλα κοινο χαρακτηριστικο τους ειναι η σικατη εμφανιση.
Οι Σκορπιοι συνηθως ειναι σκουροχρωμοι με εντονα σμιχτα φρυδια κ βλεμμα τοσο μαγνητικο που σε καθηλωνει, οι Τοξοτες συνηθως ειναι χαμογελαστοι με επιπλεον κιλακια στην περιφερεια κ τους μηρους σε αντιθεση με τους Αιγοκερους που συνηθως εξεχουν αρκετα τα γονατακια τους κ ειναι ψιλολιγνοι με ευαισθητο δερμα κ δοντια ενω τις περισσοτερες φορες θα τους δειτε μαυροντυμενους
Οι Υδροχοοι ιδιατερα τραβηχτικοι κ ομορφοι,με αρκετα γυαλιστερα ματια,που λαμπουν κ μονο σκεπτομενοι την εγκεφαλικοτητα τους που συνηθως προερχεται απ την λογικη του παραλογου ενω οι Ιχθυες εχουν τοσο απλανες βλεμμα( το λεγομενο αγελαδινο) που καλο ειναι οταν τους απευθυνετε τον λογο να ειστε σιγουροι οτι το εχουν καταλαβει.
Απο εκει κ περα νομιζω πως παιζουν σημαντικο ρολο οι μοιρες που βρισκονται ο Ωροσκοπος κ ο Ηλιος,σε ποιο δεκανο, σε ποιο δωδεκατημοριο κτλ.



Υγ. -οι ΚΡΙΟΙ επίσης είναι τελειομανείς (δεν ξέρω από πού απορρέει αυτό) και, πολλές φορές, φοβούνται να ξεκινήσουν πράγματα γιατί νομίζουν πως δεν θα αποδώσουν τα μέγιστα!!!...


Οι Κριοι δεν ειναι τελειομανεις κ σπανια θα φοβηθουν ωστε να μπλοκαριστουν κ να μην κανουν ξεκινηματα,αντιθετως ενα απ τα μεγαλυτερα ελαττωματα τους ειναι οτι παντα ξεκινουν πραγματα κ στην πορεια αφηνουν τους αλλους να τα ολοκληρωσουν γιατι αυτοι εναι καπου αλλου κ ξεκινουν κατι αλλο, οσο για την τελειομανια, πραγματι στα ματια καποιων φαινονται τελειομανεις αλλα αυτο εχει να κανει περισσοτερο με την πρωτια κ τον εγωισμο τους.


Όντως εμείς οι ταύροι είμαστε υπέρβαροι.

Ξέρω ταύρους που δεν τραγουδούν καλά....και ξέρω κάποιους που δεν έχουν επιχειρήσει να τραγουδήσουν. Κάποια στιγμή γίνεται η αρχή και τραγουδούν ως αριστούχοι του ωδείου.
Εγώ είμαι ταύρος και φάλτσα.
Μια φορά, θέλοντας να εντυπωσιάσω, ανέβηκα σε κάποια πίστα και άρχισα να τραγουδάω συνοδεία ορχήστρας ....όλοι υπόθεσαν ότι είχαν να κάνουν με μια καινουργια Βλαχοπούλου (ορθοφωνία και μπρίο).:laugh::laugh:
Απο τότε ξέρω ότι όταν θέλω να τραγουδήσω....μπορώ!!!:cheesy: όχι όμως τραγούδια με υψηλές ερμηνευτικές απαιτήσεις (δε μπορώ να τραγουδήσω "ματωμένο γάμο", χορικά της Αντιγόνης, μανιάτικα μοιρολόγια, βαριά ηπειρώτικα)...την Αλεξίου όμως την τσακίζω (κυριολεκτικά φοβούμαι)

Νομίζω πως η εξωτερική εμφάνιση έχει να κάνει περισσότερο με τον ωροσκόπο.

vana4
14-04-2009, 02:59 PM
Xωρίς να έχω εντρυφήσει στην αστρολογία, νομίζω ότι υπάρχουν κοινά χαρακτηριστικά. Προσωπικά είμαι σε θέση να ξεχωρίσω Καρκίνους και Αιγόκερους, χωρίς προσπάθεια σε έναν χώρο. Δεν μπορώ να απομονώσω συγκεκριμένα χαρακτηριστικά. Απλά τους ..διαισθάνομαι.

Ωστε στο πλουτώνιο στοιχείο οφείλεται η εμφάνισή μου ε?:laugh: Ναι μου αρέσει το total black ντυσιμο, παντα όμως με μία εντυπωσιακή πινελιά (εδώ πρέπει να είναι ο Τοξότης:). Όσον αφορά το βλέμμα του Σκορπιού, οφείλω να ομολογήσω ότι μου είναι πολύ χρήσιμο, γιατί συνήθως την καρκινίσια ευγένεια και γλυκύτητα την παραγνωρίζουν για υποχωρητικότητα.. :cheesy:

LUNA009
14-04-2009, 05:09 PM
:

Δεν έχω δει γυναίκα με Αρη στον πρώτο οίκο που να μην έχει ανδροπρεπή χαρακτηριστικά, αλλα κυρίως ανδροπρεπή (απότομη και αυστηρή) συμπεριφορά. Η σύνοδος του ωροσκόπου με τον ¶ρη μπορεί να μετατρέψει σε ανδρόγυνη μορφή ακόμα και μια συλφίδα Ζυγό, μια αισθησιακή Ταυρίνα, μια μητρική Καρκίνο...μιλάμε για γνώμη που έχει σχηματιστεί απο καμια εικοσαριά ωροσκόπιά όχι για επιστημονική μελέτη

Εγω εχω συνοδο ΑSC στους Ιχθεις 8 44" και Αρη στον Κριο 7 33"(στον 1ο)!Δε θα ελεγα οτι εχει να κανει με εξωτερικα χαρακτηριστικα οσο με χαρακτηριστικα συμπεριφορας!Ενω γενικα ειμαι ησυχο παιδακι λογο των ιχθυων!:embarrestΟταν τσαντιστω γινομαι αλλος ανθρωπος:wacko:Πολυ αποφασιστικη,αυστηρη και αποτομη!Απλως αυτα ειναι χαρακτηριστικα που παραπεμπουν πιο πολυ σε ανδρικα προτυπα συμπεριφορας!Δεν εχει να κανει με την εξωτερικη μορφη το αντιθετω θα ελεγα!Στη συγκεκριμενη περιπτωση θεωρω οτι το ενα βοηθαει το αλλο!Ο Κριος ξυπναει τον παθητικο Ιχθυ και ο Ιχθεις συγκρατει το φλογερο Κριο!!Ετσι υπαρχει μια ισορροπια!

LUNA009
14-04-2009, 06:19 PM
Ώστε κουνάει το καράβι ε? Συμφωνώ ότι αν ένας πλανήτης είναι κοντά στον ωροσκόπο πιθανόν να διαμορφώνει και την εξωτερική του εμφάνιση. Ξέρω πχ. άτομο που έχει τον Ερμή ακριβώς πάνω στο AC και το πρόσωπο και η εμφάνισή του είναι αυτό που θα λέγαμε "Ερμαϊκά", δηλαδή αδύνατη, νεανική, νευρώδης και ευκίνητη. Αλλά στο υπόλοιπο του 1ου Οίκου δεν νομίζω να είναι και τόσο σημαντικό. Δηλαδή αν έχεις έναν πλανήτη στα μέσα ή τέλη του 1ου σπιτιού δεν νομίζω να επηρεάζει ιδιαίτερα την εξωτερική εμφάνιση.

Να συμπληρωσω βεβαια οτι οταν βρισκεται ακριβως πανω στον ωροσκοπο ενας πλανητης σαφως και διαμορφωνει τα εξωτερικα χαρακτηριστικα!Αλλα οχι τοσο στον υπολοιπο 1ο οικο!Με λιγα λογια θα συμφωνησω με τον Κωστα!:cheesy:

annakriari
14-04-2009, 11:56 PM
Υγ. -οι ΚΡΙΟΙ επίσης είναι τελειομανείς (δεν ξέρω από πού απορρέει αυτό) και, πολλές φορές, φοβούνται να ξεκινήσουν πράγματα γιατί νομίζουν πως δεν θα αποδώσουν τα μέγιστα!!!...


Οι Κριοι δεν ειναι τελειομανεις κ σπανια θα φοβηθουν ωστε να μπλοκαριστουν κ να μην κανουν ξεκινηματα,αντιθετως ενα απ τα μεγαλυτερα ελαττωματα τους ειναι οτι παντα ξεκινουν πραγματα κ στην πορεια αφηνουν τους αλλους να τα ολοκληρωσουν γιατι αυτοι εναι καπου αλλου κ ξεκινουν κατι αλλο, οσο για την τελειομανια, πραγματι στα ματια καποιων φαινονται τελειομανεις αλλα αυτο εχει να κανει περισσοτερο με την πρωτια κ τον εγωισμο τους.[/QUOTE]

Συμφωνώ στο ότι οι κριοί μπλέκονται σε πολλά πράγματα ταυτόχρονα και πολλές φορές δεν τελειώνουν αυτά που αρχίζουν... Ωστόσο η τελειομανία που εντοπίζω εγώ δεν έγκειται στο αν θα φέρουν εις πέρας ή όχι μια εργασία, αλλά στο πώς θα την χειριστούν, αν θα είναι τέλειο το αποτέλεσμα και τέτοια... Και ναι μεν σίγουρα επιζητούν την πρωτιά, αλλά δεν είναι πάντα έτσι... δλδ σε επίπεδο ανταγωνισμού, αλλά πολλές φορές, παίρνοντας σαν παράδειγμα τον εαυτό μου και κάποιους γνωστούς κριούς -άνδρες και γυναίκες-, βλέπω ότι μπλέκονται σε λεπτομέρειες, ψάχνουν τον καλύτερο τρόπο για να φτιάξουν κάτι, είναι επιμελέστατοι στην καθαριότητα, την περιποίηση... Θέλουν όλα γύρω τους να είναι σε τάξη και τέλεια! πώς να το πω αλλιώς! πολλές φορές δεν μπορώ να κοιμηθώ αν ξέρω ότι κάτι δεν είναι στη θέση που θέλω ή ότι τα βιβλία μου είναι πάνω στο γραφείο και δεν είναι ισιασμένα κ.α.
(αλλά αυτό το βλέπω και σε καρκίνους και.....)

ΑΓΑΘΟΚΛΕΟΥΣ ΜΑΡΙΑ
15-04-2009, 12:09 AM
Θα διαφωνίσω ότι οι Κριοί είναι συγυρισμένη και επιμελείς. Ζω με Κριό και αυτό στην δική μου περίπτωση δεν υπάρχει. Είναι ακατάστατος μέχρι αηδίας:laugh: σαν και μένα και καθόλου επιμελείς. τι να σου αναφέρω ότι τα αφήνει απληρωτα από το ηλεκτρικό του σπιτιού, από τα σκύβαλλα, από την ασφάλεια του αυτοκινήτου κτλ όχι λόγω λεφτών απλώς από αμέλεια. Οσο αφορά από εγωισμό σχίζει, είναι πρώτος:laugh:.. μπορεί να καίγεται να βράζει αλλά είναι ανέκφραστος!Φαίνεται υπεράνων όλων. Αλλά όσον αφορά την δουλειά δεν μπορώ να πω, πρωτος και καλύτερος! Αρχηγός , εργασιομανής μέχρι αηδίας από το πρωί μέχρι τα μεσάνυκτα! Ανήσυχο πνευμα λέμε!:laugh:

ΔΕΣΠΟΙΝΑ ΚΟΥΚΙ
15-04-2009, 02:46 AM
αγαπητα μελη το θεμα που γραφουμε λεει
για τα εξωτερικα χαρακτηριστικα των ζωδιων...:laugh:
και οχι για τους χαρακτηρες και σημπεριφορες τους ε;:nuts:

φιλικα:bigsmile:

annakriari
15-04-2009, 12:50 PM
Θα διαφωνίσω ότι οι Κριοί είναι συγυρισμένη και επιμελείς. Ζω με Κριό και αυτό στην δική μου περίπτωση δεν υπάρχει. Είναι ακατάστατος μέχρι αηδίας:laugh: σαν και μένα και καθόλου επιμελείς. τι να σου αναφέρω ότι τα αφήνει απληρωτα από το ηλεκτρικό του σπιτιού, από τα σκύβαλλα, από την ασφάλεια του αυτοκινήτου κτλ όχι λόγω λεφτών απλώς από αμέλεια. Οσο αφορά από εγωισμό σχίζει, είναι πρώτος:laugh:.. μπορεί να καίγεται να βράζει αλλά είναι ανέκφραστος!Φαίνεται υπεράνων όλων. Αλλά όσον αφορά την δουλειά δεν μπορώ να πω, πρωτος και καλύτερος! Αρχηγός , εργασιομανής μέχρι αηδίας από το πρωί μέχρι τα μεσάνυκτα! Ανήσυχο πνευμα λέμε!:laugh:

Με προβληματίζει το ότι, ενώ όπως λες "βράζει", είναι "ανέκφραστος"... μήπως έχει κανέναν ωροσκόπο υδροχόο...? ή μήπως φταίει κάτι άλλο...

αγαπητα μελη το θεμα που γραφουμε λεει
για τα εξωτερικα χαρακτηριστικα των ζωδιων...:laugh:
και οχι για τους χαρακτηρες και σημπεριφορες τους ε;:nuts:

φιλικα:bigsmile:

Οκ, έχεις δίκιο... Να προσθέσω τότε, ότι έχω παρατηρήσει, πως οι περισσότεροι υδροχόοι που γνωρίζω έχουν "τετράγωνο" πρόσωπο... Ενώ οι κριοί, έχουν μακρόστενο πρόσωπο το οποίο φαρδαίνει προς τα πάνω και τελειώνει σε ένα μεγάλο και πλατύ μέτωπο...:cheesy:

ΔΕΣΠΟΙΝΑ ΚΟΥΚΙ
15-04-2009, 01:12 PM
Με προβληματίζει το ότι, ενώ όπως λες "βράζει", είναι "ανέκφραστος"... μήπως έχει κανέναν ωροσκόπο υδροχόο...? ή μήπως φταίει κάτι άλλο...


Οκ, έχεις δίκιο... Να προσθέσω τότε, ότι έχω παρατηρήσει, πως οι περισσότεροι υδροχόοι που γνωρίζω έχουν "τετράγωνο" πρόσωπο... Ενώ οι κριοί, έχουν μακρόστενο πρόσωπο το οποίο φαρδαίνει προς τα πάνω και τελειώνει σε ένα μεγάλο και πλατύ μέτωπο...:cheesy:


Εχω δικιο αλλα οπως βλεπω παρα πανω για βρασμενους τυπους λες ...
Ειναι κριμα να χαλαει ενα τοσο ωραιο θεμα ε;
Ο καθενας αν προσεξεις λεει'' αλλα ''για τον τυπο καθε ζωδιου που αφορα την εξωτερικη εμφανιση..
Ο ενας τον λεει κοντο ο αλλος χοντρο ,και ο αλλος κομψο και ο παρα αλλος
κατι αλλο ..
Ειναι δυο τρεις στο περιβαλλον τους δυδυμοι ε...ολοι δυδυμοι ειναι ετσι...
εγω εχω τεσσερις στο αμεσο περιβαλλον μου απο δαυτους //
οι τρεις ειναι γυρω στα 100 κιλα και η μια συλφιδα ..
αυτο σημαινει οτι παιζουν πολλα ρολο και οχι μονο το ζωδιο ε;
φιλικα:bigsmile:

Κώστας
16-04-2009, 01:15 AM
Το θέμα είναι Δέσποινα να μην κρίνουμε από ένα δείγμα 3-4 ατόμων αλλά από ένα σημαντικό πλήθος. Στους Λέοντες πχ. το pattern των ξανθών μαλλιών ισχύει (εννοώ τους Ήλιους Λέοντες). Φυσικά και μπορεί κάποιοι να τυχαίνει να γνωρίζουν μόνο μελαχρινούς Λέοντες. Όμως το ποσοστό των ξανθών Λεόντων είναι λίγο αυξημένο σε σχέση με άλλα ζώδια. Αυτό το "λίγο" στη στατιστική σημαίνει πολλά, ειδικά αν σκεφτούμε τις εμπλεκόμενες μεταβλητές (αστρολογικές και μη). Το ίδιο ισχύει και για τα ευρεία χαρακτηριστικά των Τοξοτών καθώς και για άλλα patterns.
Η αστρολογία εννοείται ότι είναι πολύ σύνθετη και δεν είναι μόνο ο Ήλιος που παίζει ρόλο. Θεωρώ, όμως, ότι και εδώ ο Ήλιος είναι λίγο πιο σημαντικός από τα υπόλοιπα, με τον Ωροσκόπο να έρχεται αμέσως μετά.

LUNA009
16-04-2009, 02:50 AM
:

Εγω εχω συνοδο ΑSC στους Ιχθεις 8 44" και Αρη στον Κριο 7 33"(στον 1ο)![QUOTE]

Λαθος κατι μπερδεψα με τις μοιρες δεν κανει συνοδο!Απλα ειναι στον 1ο!

Τίνα Ζαχαριάδου
16-04-2009, 09:28 AM
Το θέμα είναι Δέσποινα να μην κρίνουμε από ένα δείγμα 3-4 ατόμων αλλά από ένα σημαντικό πλήθος. Στους Λέοντες πχ. το pattern των ξανθών μαλλιών ισχύει (εννοώ τους Ήλιους Λέοντες). Φυσικά και μπορεί κάποιοι να τυχαίνει να γνωρίζουν μόνο μελαχρινούς Λέοντες. Όμως το ποσοστό των ξανθών Λεόντων είναι λίγο αυξημένο σε σχέση με άλλα ζώδια. Αυτό το "λίγο" στη στατιστική σημαίνει πολλά, ειδικά αν σκεφτούμε τις εμπλεκόμενες μεταβλητές (αστρολογικές και μη). Το ίδιο ισχύει και για τα ευρεία χαρακτηριστικά των Τοξοτών καθώς και για άλλα patterns.
Η αστρολογία εννοείται ότι είναι πολύ σύνθετη και δεν είναι μόνο ο Ήλιος που παίζει ρόλο. Θεωρώ, όμως, ότι και εδώ ο Ήλιος είναι λίγο πιο σημαντικός από τα υπόλοιπα, με τον Ωροσκόπο να έρχεται αμέσως μετά.



Καλημερα, θα συμφωνησω στα περισσοτερα Κωστα,με μια μικρη ενσταση, για τα εξωτερικα χαρακτηριστικα θεωρειται πιο σημαντικος ο ωροσκοπος,οχι οτι ο Ηλιος δεν παιζει ρολο,επισης, το θεμα μπορει να ειναι τα εξωτερικα χαρακτηριστικα αλλα πολλες φορες οι συμπεριφορες κ οι αντιδρασεις μας, αλλοιωνουν τα χαρακτηριστικα του προσωπου μας αλλα κ της ολης εικονας μας.
Για παραδειγμα το εντονο βλεμμα που προσδιδουμε στον Σκορπιο προερχεται απ την εμμονη του να ψυχολογησει τον ανθρωπο που εχει απεναντι του, το ροδοκοκκινο χρωμα των Κριων κ των Λιονταριων τις περισσοτερες φορες γινεται πιο εντονο εξαιτιας της εντασης κ της θερμης που εχουν, προκριμενου ν ανταπελθουν σε καποιες καταστασεις,οι Παρθενοι εχουν συνηθως αδυνατη σιλουετα λογω της αρρωστοφοφιας που τους διακρινει, ετσι λοιπον νομιζω πως η συσχετιση εξωτερικων χαρακτηριστικων με καποιες αντιδρασεις μας ειναι αλληλενδετες δινοντας επιπροσθετες πληροφοριες.

Κώστας
16-04-2009, 12:21 PM
Έρση, δεν θα μπορούσες να με βρεις περισσότερο σύμφωνο και συνειρμικά μου θύμισες το μεγάλο Παράκελσο! Το εξωτερικό με το εσωτερικό συσχετίζονται άμεσα και με τρόπους που συνήθως δεν φανταζόμαστε καν...και η εξωτερική εμφάνιση των ζωδίων σχετίζεται άμεσα με την εσωτερική τους κατάσταση και διεργασία!

Όσον αφορά το πρώτο σκέλος όντως οι περισσότεροι αστρολόγοι θεωρούν τον Ωροσκόπο πιο σημαντικό. Δεν υποτιμώ καθόλου τον πολύ μεγάλο ρόλο που παίζει ο Ωροσκόπος αλλά προσωπικά βάζω λίγο πιο ψηλά τον Ήλιο μιας και η λάμψη και φύση του συχνά φαίνεται καθαρά στην εξωτερική εμφάνιση των ανθρώπων.

toniats
17-04-2009, 09:16 PM
Θα διαφωνίσω ότι οι Κριοί είναι συγυρισμένη και επιμελείς. Ζω με Κριό και αυτό στην δική μου περίπτωση δεν υπάρχει. Είναι ακατάστατος μέχρι αηδίας:laugh: σαν και μένα και καθόλου επιμελείς. τι να σου αναφέρω ότι τα αφήνει απληρωτα από το ηλεκτρικό του σπιτιού, από τα σκύβαλλα, από την ασφάλεια του αυτοκινήτου κτλ όχι λόγω λεφτών απλώς από αμέλεια. Οσο αφορά από εγωισμό σχίζει, είναι πρώτος:laugh:.. μπορεί να καίγεται να βράζει αλλά είναι ανέκφραστος!Φαίνεται υπεράνων όλων. Αλλά όσον αφορά την δουλειά δεν μπορώ να πω, πρωτος και καλύτερος! Αρχηγός , εργασιομανής μέχρι αηδίας από το πρωί μέχρι τα μεσάνυκτα! Ανήσυχο πνευμα λέμε!:laugh:


Kαι εγώ διαφωνώ ότι ο Κριός ειναι επιμελής. Αλλά ανέκφραστος...είναι μάλλον απίθανο! Τριγωνικό κεφάλι έχουμε (προς το τριγωνικό όχι να είναι ο ανθρωπος-καρτούν) ; Γρήγορη ομιλία;

Ωροσκόπο ξέρουμε Μαρία??
Και ο Κυβερνήτης του Ωροσκόπου που είναι? ...και τι κάνει εκεί που είναι?:blink:

CHARLOT
21-04-2009, 09:48 AM
Στο περιβαλον μου εχω πολλους ταυρους κι ουτε ενας τους δεν ειναι χοντρος ουτε καν παχουλος.Αντιθετα με μερικες εξαιρεσεις οι κριοι ειναι παχουλοι μελαχροινοι με σμιχτα φρυδια.Ειναι ομως τελειομανεις κι οτι κανουν το κανουν καλα.Οι περισσοτεροι τοξοτες παλι ειναι ψηλοι και με πολυ ενεργεια.Οι λεοντες μεγαλομανεις λιγο επιδειξιες αλλα πολλες φορες και με μεγαλη καρδια.Οι περισσοτεροι παρθενοι με εκνευριζουνμε την κριτικη τους και το αναλυτικο τους πνευμα ομως σχεδον ολοι εχουν χιουμορ που ειναι ενα προσον μεγαλο για ολες τις προσωπικοτητες.Οι διδυμοι και οι ιχθεις ειναι παντα με δυο εαυτους τον πολυ καλο και τον πολυ κακο.Οι αιγοκεροι εχουν μια εμφυτη κομψοτητα και συγκρατημενη φυση.Οι καρκινοι ειναι χαρουμενοι αλλα πολλες φορες τρωγονται με τα ρουχα τους.Οι σκορπιοι ειναι πανεξυπνοι κι οταν σε κοιτανε καταματα νομιζεις πως διαβαζουν το μυαλο σου.Ολα αυτα βεβαια τα λεω βαση των ατομων που γνωριζω.

voulatain
21-04-2009, 12:15 PM
Eγω δεν ξερω τι να απαντησω σχετικα με τα εξωτερικα χαρακτηριστικα βαση των ζωδιων,πρωτον,γιατι δεν εχω ασχοληθει ιδιαιτερα με το θεμα κ δευτερον,αυτες τις μερες που ασχοληθηκα πιο σοβαρα,δεν βρηκα μεταξυ συγγενων κ φιλων πολλα κοινα απο οσα θα ''επρεπε'' να εχουν...
Πχ εχω πολλους αιγοκερους κ κριους γυρω μου κ ενω βρισκω κοινα στο χαρακτηρα τους,δεν βρισκω κοινα στα εξωτερικα χαρακτηριστικα,εκτος ελαχιστων.
Αρα λεω οτι παιζουν ρολο τελικα πολλοι παραμετροι για να καταληξουμε πιο σιγουρα.
Βεβαια αφου ξεκινησα το ψαξιμο χαρη σ΄αυτη την ενοτητα,θα το συνεχισω πιο σοβαρα κ με την βοηθεια οσων διαβαζω απο τους φιλους του σαιτ.

ΑΓΑΘΟΚΛΕΟΥΣ ΜΑΡΙΑ
21-04-2009, 07:48 PM
Τόνια ο ωροσκόπος του Ζυγός και η αφροδίτη του ανάδρομη στο Κριό!

Τι λες?:bigsmile:

ΔΕΣΠΟΙΝΑ ΚΟΥΚΙ
21-04-2009, 09:15 PM
Το θέμα είναι Δέσποινα να μην κρίνουμε από ένα δείγμα 3-4 ατόμων αλλά από ένα σημαντικό πλήθος. Στους Λέοντες πχ. το pattern των ξανθών μαλλιών ισχύει (εννοώ τους Ήλιους Λέοντες). Φυσικά και μπορεί κάποιοι να τυχαίνει να γνωρίζουν μόνο μελαχρινούς Λέοντες. Όμως το ποσοστό των ξανθών Λεόντων είναι λίγο αυξημένο σε σχέση με άλλα ζώδια. Αυτό το "λίγο" στη στατιστική σημαίνει πολλά, ειδικά αν σκεφτούμε τις εμπλεκόμενες μεταβλητές (αστρολογικές και μη). Το ίδιο ισχύει και για τα ευρεία χαρακτηριστικά των Τοξοτών καθώς και για άλλα patterns.
Η αστρολογία εννοείται ότι είναι πολύ σύνθετη και δεν είναι μόνο ο Ήλιος που παίζει ρόλο. Θεωρώ, όμως, ότι και εδώ ο Ήλιος είναι λίγο πιο σημαντικός από τα υπόλοιπα, με τον Ωροσκόπο να έρχεται αμέσως μετά.

και εγω αυτο λεω να μην κρινουμε ...αλλα
οπως ειπα στο ποστ μου παραπανω
ο καθενας αν δεις αλλα λεει για το καθε ζωδιο η ωροσκοπο:nuts:
ακρη δεν βγαζεις ...:laugh:
και κατι αλλο τι σημαινει patterm ;;;
και αν θελεις μας λες και τα χαρακτηριστικα των τοξοτων:cheesy:

Γιάννης Ριζόπουλος
21-04-2009, 10:53 PM
Αγαπητά μέλη
Ζητώ ταπεινά συγγνώμην για την παρέμβαση μου σε αυτό το ενδιαφέρον θέμα, που πράγματι έχει πολλές παραμέτρους. Όμως για να μη χάσουμε τελείως τη μπάλα, μήπως μπορεί κάποιος/α να μου πεί αν έχει δει ξανθό ¶ραβα Λέοντα η μαυριδερό Σουηδό Σκορπιό;

ScP
21-04-2009, 10:59 PM
Γιάννη δεν κρατιέμαι... Σκορπιός Tropical ή Sidereal ; :toung:


Αγαπητά μέλη
Ζητώ ταπεινά συγγνώμην για την παρέμβαση μου σε αυτό το ενδιαφέρον θέμα, που πράγματι έχει πολλές παραμέτρους. Όμως για να μη χάσουμε τελείως τη μπάλα, μήπως μπορεί κάποιος/α να μου πεί αν έχει δει ξανθό ¶ραβα Λέοντα η μαυριδερό Σουηδό Σκορπιό;

Γιάννης Ριζόπουλος
22-04-2009, 10:39 AM
Και όμως ...κινείται, ω Σώκρατες!
Πραγματικά οι έντονες όψεις του αστρικού ωροσκόπου με τροπικούς πλανήτες η αντίστροφα του τροπικού ωροσκόπου με αστρικούς πλανήτες, μπορούν να διαμορφώσουν συγκεκριμένη γκάμα χαρακτηριστικών, τόσο στο πρόσωπο, όσο και στο σώμα. Το ίδιο βέβαια συμβαίνει ...παραδοσιακά και στις όψεις μεταξύ των τροπικών θέσεων.
Ωστόσο είναι προτιμότερο να μιλάμε για γραμμές παρά για χρώματα.
Πολύ χαρακτηριστική είναι η οξυγώνια επίδραση του ¶ρη, ενώ η Σελήνη και η Αφροδίτη συμβάλουν συχνά με καμπυλόγραμμες πινελιές. Ο Ερμής προσδίδει ουδέτερα, ως προς το ...φύλο, χαρακτηριστικά, αποδίδοντας αυτό που λέμε "έξυπνη φατσούλα"
Όσον αφορά τον Ήλιο, από την εμπειρία μου γνωρίζω ότι όλα τα ζώδια σε σχέση με τα εξωτερικά τους χαρακτηριστικά απαρτίζονται από υποσύνολα, που το καθένα έχει τον τύπο του. Δεν γνωρίζω πόσοι είναι αυτοί οι τύποι, αλλά αυτό που τους ξεχωρίζει αστρολογικά από τους υπόλοιπους, είναι πιθανότατα ο ωροσκόπος και οι όψεις του.
Έτσι υπάρχουν οι Λέοντες, που μοιάζουν με ...λιοντάρια στο πρόσωπο, μερικοί που είναι απλά...θεϊκοί όπως ο Μπαντέρας αλλά και κάποιοι άλλοι, που θυμίζουν αεικίνητες...μαϊμούδες, όπως ο Μικ Τζάγκερ η πιτ μπουλ, όπως ο Σβάρτσενέγκερ. Κάθε ωροσκόπος αποδίδει τα δικά του ιδιαίτερα χαρακτηριστικά με τη συνδρομή των πλανητών, που τον ασπεκτάρουν.

Ο Τζάγκερ, που είναι αδύνατος και νευρώδης με πολύ "ιδιαίτερες" γραμμές στο πρόσωπο του, έχει τροπικό ωροσκόπο στους Διδύμους σε σύνοδο με τη Δήμητρα και τον Ουρανό, ενώ ο αστρικός του ωροσκόπος "πέφτει" πάνω στη γενέθλια σύνοδο της Σελήνης με το ¶ρη στον Ταύρο.
Ο Μπαντέρας με τον τροπικό ωροσκόπο στους Ιχθύες σε τετράγωνο με τον ¶ρη και αντίθεση με τον Πλούτωνα και την Αφροδίτη συνδιάζει το angel face με την αρρενωπότητα, το μυστήριο και τον ερωτισμό. Ο αστρικός του ωροσκόπος σε αντίθεση με τον Ήλιο, του προσθέτει σε λάμψη.
Και ο ...γλυκούλης ¶ρνολντ δείχνει να ανταποκρίνεται περισσότερο στις αστρικές ...παρεμβολές, αφού στον τροπικό του χάρτη ο ωροσκόπος στον Καρκίνο κάνει μόνο μια σύνοδο με τον Ερμή, που ελάχιστα ανταποκρίνεται στη σωματική του διάπλαση. Αντίθετα, ο αστρικός ωροσκόπος "πέφτει" πάνω στην τροπική σύνοδο ¶ρη-Ουρανού, ενώ μια άλλη αστρική σύνοδος του Κρόνου με τον Πλούτωνα-βαριά κι ...ασήκωτη- μεταφέρεται στον τροπικό ωροσκόπο του.

Επειδή λοιπόν υπάρχουν αρκετοί τύποι, είναι μάλλον δύσκολο να ομαδοποιήσουμε τα χαρακτηριστικά, ανά κατηγορία, αφού όλο και κάτι θα μας ...ξεφεύγει! Από την άλλη πλευρά, αυτή η κατά περίπτωση ¨συγγένεια" γίνεται συχνά αντιληπτή μέσω συνειρμών. Πολλές φορές θα σας έχει τύχει να "μαντέψετε" το ζώδιο κάποιου, επειδή απλά σας θυμίζει έναν άλλο ομοζώδιο του.

Και κάτι τελευταίο... Η σύνοδος κάποιου προσωπικού πλανήτη με το μεσουράνημα, μπορεί επίσης να διαμορφώσει χαρακτηριστικά, περισσότερο στο πρόσωπο.

Καλή συνέχεια στην εξερεύνηση σας...

Κώστας
23-04-2009, 12:33 PM
Ξανθός ¶ραψ??? Μα ο θρυλικός Λόρενς της Αραβίας φυσικά!!:bigsmile: Ο οποίος ήταν κατάξανθος και μάλιστα και Λέων στο ζώδιο, με Σελήνη στον Τοξότη!! Εντάξει αστειεύομαι, ο Λόρενς ήταν Αγγλάρας....φίλε Γιάννη το θέμα της εξωτερικής εμφάνισης είναι αρκετά σύνθετο όμως μπορούμε να απομονώσουμε ως ένα βαθμό την επιρροή του Ήλιου βγάζοντας κάποια χρήσιμα συμπεράσματα.Το παράδειγμα των Λεόντων έχει τις δυσκολίες του και δεν μπορεί να γενικευτεί σε όλους τους λαούς λόγω των παραδειγμάτων που ορθώς ανέφερες. Τα υπόλοιπα, όμως, μπορούν να γενικευτούν (πχ. ευρεία χαρακτηριστικά Τοξοτών, μελωδική φωνή Ζυγών, έξυπνα-νεανικά χαρακτηριστικά Διδύμων κτλ.). Και όταν λέω "γενικευτούν" προς αποφυγή παρεξηγήσεων εννοώ μία μικρή στατιστική διαφορά σε σχέση με τους "μέσους" που όμως δείχνει πολλά....Πάντως, ακόμα και οι κατάξανθοι Σκανδιναβοί Σκορπιοί μία ένταση πιστεύω θα την έχουν στο βλέμμα...Επίσης έχω παρατηρήσει ότι οι γυναίκες Καρκίνοι, κατά μέσο όρο, έχουν το μεγαλύτερο στήθος!:embarrest ΄Το έχετε προσέξει ή είναι ιδέα μου?

ΔΕΣΠΟΙΝΑ ΚΟΥΚΙ
23-04-2009, 03:10 PM
Ξανθός ¶ραψ??? Επίσης έχω παρατηρήσει ότι οι γυναίκες Καρκίνοι, κατά μέσο όρο, έχουν το μεγαλύτερο στήθος!:embarrest ΄Το έχετε προσέξει ή είναι ιδέα μου?

τι να σου πω βρε Κωστα:nuts:
εγω τοξοτινα ειμαι και καμια σχεση με το ζωδιο του καρκινου ...
και δυσκολευομαι να βρω σουτιεν της αρεσκειας μου μεγαλο:laugh:
και κατι καρκινουλες που ξερω μου λενε δωσε και σε μενα λιγο Δεσποινα:nuts:

ειναι και η κληρονομικοτητα ξερεις ...πολλες μοιαζουμε και τις μαμαδες μας στο στηθος ...κ.τ.λ
παντως και εγω καπου το διαβασα αυτο που λες για τις γυναικες καρκινους αγαπημενε μου Κωστα!
φιλικα :bigsmile:

συγνωμη για το οφ τοπικ[μην παω στην μαυρη τρυπα]:love:

nanstenka
23-04-2009, 03:43 PM
Πάντως εγώ που έχω σύνοδο ¶ρη Ωροσκόπου στον Ζυγό με Λίλιθ Πλούτωνα και Κλ.Τύχης στον 1ο δεν παρουσιάζω διόλου ανδρικά ή ανδροπρεπή χαρακτηριστικά στην εμφάνιση...τώρα στην συμπεριφορά δεν ξέρω...:bigsmile:

christina20
25-04-2009, 08:11 PM
Συγχαρητήρια για το άρθρο σας. Πολύ ευανάγνωστο. Συμφωνώ ως επί το πλείστον για τα βασικά εξωτερικά χαρακτηριστικά των Ζυγών αν και όπως έχει ειπωθεί σε αρκετα posts ότι η εξωτερικη εμφάνιση αφορά ένα σύνολο στοιχείων του χάρτη και όχι μεμομένες όψεις, πλανητικές θέσεις και οικοθεσίες.

Σαν βασικό τους γνώρισμα, πάντα εντοπίζω την κομψότητα στην εμφάνιση τους (προσεγμένα ρούχα, αρώματα) αλλά και το χρώμα των ματιών. Εχουν ένα περίεργο χρώμα προς το μελί και συνήθως είναι στρογγυλά όπως και των περισσότερων αέρινων ζωδίων. Αυτό που έχω να προσθέσω είναι η κλασσική ατάκα που θα ακούσεις από το στόμα ενός Ζυγού "Είναι άσχημη/όμορφη" με τόση ευκολία και με σχεδόν προσβλητικό τόνο. Σαν να μη μετράνε τα υπόλοιπα ανθρώπινα γνωρίσματα.

Γενικότερα λόγω αισθητικών κριτηρίων πετάνε πολύ συχνά τέτοιες ατάκες κρίνοντας τελείως επιφανειακά. Δεν ξέρω αν απλά είναι τυχαίο γεγονός αλλά το έχω ακούσει συχνά πυκνά από στόματα Ζυγών ή από άτομα με Αφροδίτη στο Ζυγό. Τι λέτε;;;Εχει ισχύ σαν διαπίστωση ή πρέπει να διευρύνω το στατιστικό μου δείγμα;;;

Φιλικα Χριστίνα

kiaRRa
25-04-2009, 08:24 PM
Συγχαρητήρια για το άρθρο σας. Πολύ ευανάγνωστο.

Αυτό που έχω να προσθέσω είναι η κλασσική ατάκα που θα ακούσεις από το στόμα ενός Ζυγού "Δεν είναι όμορφος " ή αντίστοιχα "Είναι άσχημη/όμορφη" με τόση ευκολία και με σχεδόν προσβλητικό τόνο. Σαν να μη μετράνε τα υπόλοιπα ανθρώπινα γνωρίσματα.

Γενικότερα λόγω αισθητικών κριτηρίων πετάνε πολύ συχνά τέτοιες ατάκες κρίνοντας τελείως επιφανειακά. Δεν ξέρω αν απλά είναι τυχαίο γεγονός αλλά το έχω ακούσει συχνά πυκνά από στόματα Ζυγών ή από άτομα με Αφροδίτη στο Ζυγό. Τι λέτε;;;Εχει ισχύ σαν διαπίστωση ή πρέπει να διευρύνω το στατιστικό μου δείγμα;;;

Φιλικα Χριστίνα

Δεν θα έλεγα ότι είναι επιφανειακό να πει κάποιος ότι ο τάδε δεν είναι όμορφος. Απλά είναι μια υποκειμενική διαπιστωση. Δεν κρίνουν την συνολική προσωπικότητα ενός ατόμου αλλά μόνο την εμφάνιση του και το πόσο βάρος δίνει σε αυτή. Αν είναι προσεγμένη κλπ.
Οπως και όλοι μας, μπορούμε να εκτιμούμε κάποιο άτομο αλλά η εμφάνιση του να μας είναι από αδιάφορη ως και αρνητική!

Τώρα όσον αφορά τους Ζυγούς, είναι άτομα που δίνουν εκ των πραγμάτων σημασία στην αισθητική εικόνα, είτε την δική τους, είτε των άλλων. Είναι περιποιημένοι και προσεγμένοι (όσοι έχουν έντονο τον κυβερνήτη τους...). Είναι δλδ λιγο πολύ αναμενόμενο το να προσέχουν την εμφάνιση και την αισθητική εικόνα... :bigsmile:

christina20
25-04-2009, 08:33 PM
Αγαπητή Kiarra,

το επιφανειακό το έβαλα με το σκεπτικό ότι για παράδειγμα από το στόμα ενός Ζυγού εύκολα θα ακούσεις την ατάκα "Είναι χοντρός" ή άλλη παρόμοια αισθητική παρατήρηση που προσωπικά θεωρώ προσβλητική γιατί δεν μπορεί κάποιος να ξέρει τι παίζει από κάτω π.χ. ένα ορμονικό πρόβλημα. Προσωπικά δεν το κατατάσσω στα υψηλά αισθητικά κριτήρια αλλά στην έλλειψη κατανόησης και συμπάθειας προς τους άλλους. Αυτό δηλαδή που πρεσβεύουν δλδ την αρμονία και την καλαισθησία τη χρησιμοποιούν σαν ένα μέσο για να αισθανθούν ανώτεροι σε σχέση με τους άλλους που ξεπερνά τα όρια της φιλαρέσκειας.

Φιλικά Χριστίνα.

kiaRRa
25-04-2009, 09:43 PM
Αγαπητή Kiarra,

το επιφανειακό το έβαλα με το σκεπτικό ότι για παράδειγμα από το στόμα ενός Ζυγού εύκολα θα ακούσεις την ατάκα "Είναι χοντρός" ή άλλη παρόμοια αισθητική παρατήρηση που προσωπικά θεωρώ προσβλητική γιατί δεν μπορεί κάποιος να ξέρει τι παίζει από κάτω π.χ. ένα ορμονικό πρόβλημα. Προσωπικά δεν το κατατάσσω στα υψηλά αισθητικά κριτήρια αλλά στην έλλειψη κατανόησης και συμπάθειας προς τους άλλους. Αυτό δηλαδή που πρεσβεύουν δλδ την αρμονία και την καλαισθησία τη χρησιμοποιούν σαν ένα μέσο για να αισθανθούν ανώτεροι σε σχέση με τους άλλους που ξεπερνά τα όρια της φιλαρέσκειας.

Φιλικά Χριστίνα.


Και πάλι όμως εμένα αυτό το "είναι χοντρός" μου φαίνεται απλά σαν διαπιστωση. Τωρα το τι χροια έχει καθε φορά που κάποιος το λέει είναι αλλο ζήτημα. Και εκεί δεν νομίζω ότι ειναι τόσο θέμα Αφροδίτης. Γι' αυτο πιστευω ότι ο Ζυγός απλά θα το πει ως αυτό που λέει, χωρίς θεμα απεχθειας ή έλλειψης κατανόησης.:embarrest

ΔΕΣΠΟΙΝΑ ΚΟΥΚΙ
26-04-2009, 06:07 PM
Αγαπητή Kiarra,

το επιφανειακό το έβαλα με το σκεπτικό ότι για παράδειγμα από το στόμα ενός Ζυγού εύκολα θα ακούσεις την ατάκα "Είναι χοντρός" ή άλλη παρόμοια αισθητική παρατήρηση που προσωπικά θεωρώ προσβλητική γιατί δεν μπορεί κάποιος να ξέρει τι παίζει από κάτω π.χ. ένα ορμονικό πρόβλημα. Προσωπικά δεν το κατατάσσω στα υψηλά αισθητικά κριτήρια αλλά στην έλλειψη κατανόησης και συμπάθειας προς τους άλλους. Αυτό δηλαδή που πρεσβεύουν δλδ την αρμονία και την καλαισθησία τη χρησιμοποιούν σαν ένα μέσο για να αισθανθούν ανώτεροι σε σχέση με τους άλλους που ξεπερνά τα όρια της φιλαρέσκειας.

Φιλικά Χριστίνα.

αγαπητο μελος μαλλον κανεις λαθος για τους ζυγους ...
δεν νομιζω να ειναι τοσο αγενεις ,προσβλητικοι και χοντροκομενοι...
αυτη η ασχημη σημπερηφορα απο τους ζυγους που ξερεις εσυ , ωφειλετε
ισως σε καποιες οψεις που μπορει να εχουν ...
οπως ισως να ειναι και αλλα ζωδια ετσι για αλλους.. [στο να βγαζουν την χολη τους..και στο να κρινουν ..ε;]
Μην λεμε λοιπον ζυγος ..ταδε..
ειναι κριμα για τα γλυκα ζυγακια μας ε;:love:
Δ.Κ:bigsmile:

Fotini Christodoulou
26-04-2009, 06:13 PM
Noμίζω ότι όσο γενικεύουμε τόσο θα λέμε πράγματα που δεν ισχύουν.:bigsmile:

Έχω συναντήσει Ζυγούς που όχι μόνο δεν κάνουν τέτοια σχόλια, αλλά συναναστρέφονται τους άλλους με βάση την προσωπικότητα τους και όχι την εμφάνιση τους. Έχω συναντήσει Καρκίνους, που ενδιαφέρονται μόνο για την εμφάνιση και την επιφάνεια όπως ειπώθηκε πρίν. Και Λιοντάρια που φοβούνται να γίνουν το κέντρο της προσοχής και επιμένουν να είναι αφανείς ήρωες.

Με λίγα λόγια θα επιμείνω στην άποψη ότι δεν μπορούμε να πούμε με βεβαιότητα ότι οι εκπρόσωποι ενός ζωδίου είναι ίδιοι είτε στην εμφάνιση είτε στην συμπεριφορά. Κάθε χάρτης είναι μοναδικός.:bigsmile:

aries engineer
26-04-2009, 08:25 PM
Xωρίς να έχω εντρυφήσει στην αστρολογία, νομίζω ότι υπάρχουν κοινά χαρακτηριστικά. Προσωπικά είμαι σε θέση να ξεχωρίσω Καρκίνους και Αιγόκερους, χωρίς προσπάθεια σε έναν χώρο. Δεν μπορώ να απομονώσω συγκεκριμένα χαρακτηριστικά. Απλά τους ..διαισθάνομαι.

Ωστε στο πλουτώνιο στοιχείο οφείλεται η εμφάνισή μου ε?:laugh: Ναι μου αρέσει το total black ντυσιμο, παντα όμως με μία εντυπωσιακή πινελιά (εδώ πρέπει να είναι ο Τοξότης:). Όσον αφορά το βλέμμα του Σκορπιού, οφείλω να ομολογήσω ότι μου είναι πολύ χρήσιμο, γιατί συνήθως την καρκινίσια ευγένεια και γλυκύτητα την παραγνωρίζουν για υποχωρητικότητα.. :cheesy:

Αιγοκεροι ..γαμψη μυτη..και μετα τα 30 πιο γοητευτικοι απο οτι στα 20..οσο μεγαλωνουν ομορφαινουν αλλα δεν νεανιζουν οπως ενας τοξοτης η ενας διδυμος.:bigsmile:

Marisha
09-05-2009, 01:32 AM
Ειμαι ζυγος και εχοντας γνωρισει πολλους αλλους και κυριως πολλες νομιζω πως μπορω να εκφερω μια αποψη στα λογικα πλαισια του γενικολογου.Οι γυναικες ζυγοι ειναι παρα πολυ ρομαντικες αλλα και πολυ επιφανειακες αρκετες φορες.Θελουν να θαυμαζουν πολυ τον αντρα και αν και στα νιατα τους ειναι πολυ επιπολαιες οσον αφορα την επιλογη του,εννοωντας κριτιρια τυπου ποσο ωραιος και γραμμωμενος ειναι οταν μεγαλωνουν ειναι ικανες να ερωτευτουν εναν αντρα λιγοτερο ομορφο που τις εντυπωσιασε με το χαρακτηρα του.Θα ελεγα οτι οι ζυγοι γενικα εχουν γλυκο προσωπο και οχι ακριβως ομορφο.Απλα προσεχουν παρα πολυ πως θα παρουσιασουν τον εαυτο τους και γι'αυτο εμφανιζονται περιποιημενοι και γλυκεις και δινουν την αισθηση του ωραιου.Ουσιαστικα αρμονικου.Προσωπικα δεν αντεχω τους αντρες ζυγους ως κατι παραπανω απο απλους συνομιλητες,τους θεωρω ρηχους και ως εμφανιση απλως κατι εντονα προσεγμενο.

Οι σκορπιοι οντως εχουν βλεμμα. :bigsmile:
Οι λεοντες ξεχωριζουν ειναι η αληθεια τις περισσοτερες φορες απο τα μαλλια.
Ιχθεις,διδυμους,τοξοτες δεν μπορω να ξεχωρισω λογω της μεταβλητοτητας υποθετω.Ο ωροσκοπος τοξοτης εχω προσεξει οτι δινει καλο σωμα και μακρυ καπως προσωπο σαν αλογου.Οι παρθενοι συχνα εχουν καπως γυρτα τα βλεφαρα,δινοντας μια αισθηση...κοιμισμενη ή κουρασμενη. Αν και δεν ειναι κανονας.
Οι καρκινοι συνηθως εχουν περιφερεια.Οι ταυροι αντρες ειναι ακρως αρρενωποι και εχουν μια περιεργη γοητεια και οι γυναικες ειναι ομορφες αλλα συχνα τεινουν να παιρνουν ευκολα βαρος.

Μητσάκος
09-05-2009, 07:19 AM
Ειμαι ζυγος και εχοντας γνωρισει πολλους αλλους και κυριως πολλες νομιζω πως μπορω να εκφερω μια αποψη στα λογικα πλαισια του γενικολογου.......

Οι λεοντες ξεχωριζουν ειναι η αληθεια τις περισσοτερες φορες απο τα μαλλια.
Ιχθεις,διδυμους,τοξοτες δεν μπορω να ξεχωρισω λογω της μεταβλητοτητας υποθετω.Ο ωροσκοπος τοξοτης εχω προσεξει οτι δινει καλο σωμα και μακρυ καπως προσωπο σαν αλογου.Οι παρθενοι συχνα εχουν καπως γυρτα τα βλεφαρα,δινοντας μια αισθηση...κοιμισμενη ή κουρασμενη. Αν και δεν ειναι κανονας.
Οι καρκινοι συνηθως εχουν περιφερεια.Οι ταυροι αντρες ειναι ακρως αρρενωποι και εχουν μια περιεργη γοητεια και οι γυναικες ειναι ομορφες αλλα συχνα τεινουν να παιρνουν ευκολα βαρος.
Το έχεις δει και με ωροσκόπο Ταύρο αυτό; :unsure:

Liza Aries
09-05-2009, 02:58 PM
Με τους λίγους ζυγούς που γνωρίζω έχω καταλάβει πως έχουν μια πολύπλοκη προσωπικότητα... Είναι πολύ γοητευτικό ζώδιο, εξωστρεφής και πολύ κοινωνικός χαρακτήρας... Επίσης αγαπάει να κάνει τα χατίρια των άλλων! Η αλήθεια να λέγετε κάποιες φορές καταντούν να λένε ψέματα και είναι συμφεροντολόγοι όχι πάντα! :cheesy: αγαπάνε πολύ την ειρήνη, τις ανέσεις και την αρμονία και αντιπαθούν τις διαφορετικές απόψεις, την βιασύνη και τους τσακωμούς.... αυτά πιστεύω .. τώρα δεν ξέρω αν κάνω κάπου λάθος...

Δείμων
09-05-2009, 04:22 PM
Πολύπλοκοι οι Ζυγοί δεν θα έλεγα. Χαρακτηριστικότερη λέξη-κλειδί για αυτό το ζώδιο είναι η δικαιοσύνη. Και αφού

1) τίποτα στον κόσμο μας δεν είναι απόλυτο και
2) ο κόσμος είναι εν πολλοίς σε ισορροπία γι αυτό και υφίσταται

το απόλυτο δίκαιο πάντα βρίσκεται κοντά στη μέση. Η πολυπλοκότητα λοιπόν που λες οφείλεται στην επίπονη τάση των Ζυγών να προσπαθούν να πάρουν υπ' όψη τους όσο περισσότερες παραμέτρους γίνεται πριν εκφρασουν κάποια γνώμη ή άποψη ώστε να είναι το δυνατόν δικαιότερη. Πράγμα φυσικά που τους φέρνει πάντα αντιμέτωπους με ένα ευρύ πλέγμα καταστάσεων.

Στο σημείο αυτό, εάν υπάρχει μία γενικότερη ευχέρεια αντίληψης (π.χ. καλοτοποθετημένος Ερμής) και μία γενικότερη αδυναμία διαχείρισης (π.χ. προσβαλλόμενος Ποσειδώνας) ε ναι την χάνουνε τη μπάλα...

Marisha
12-05-2009, 10:04 PM
Το έχεις δει και με ωροσκόπο Ταύρο αυτό; :unsure:
χαχα :bigsmile: οχι αναφερομουν στο ζωδιο,με ωροσκοπο ειναι η αληθεια δεν εχω γνωρισει πολλους...:amuse:

Toksotaki
24-12-2009, 04:31 PM
οι ζυγοι ειναι απο τα πιο χαρακτηριστικα ζωδια.εχουν μια χαρακτηριστικη γλυκα και ειναι συνηθως ανοιχτοχρωμοι τα ματια τους εχουν πιο εξωτικες αποχρωσεις απο των ταυρων,οι ταυροι εχουν κατα βαση πιο γηινα χρωματα.ο ωροσκοπος ταυρος συνηθως δινει πανεμορφες γυναικες.αυτο με το βαρος το εχω δει κυριως με Αφροδιτη στον ταυρο

παλίρροια
24-12-2009, 05:24 PM
Ευχαριστούμε και για το άρθρο και για την μουσική.

Είμαι πάνω σε ένα πλοίο, το οποίο πλοίο είναι, σε πορεία είναι...όσο να πεις κουνιέται.
Αν γράψω τίποτα παράξενο κρατείστε την ψυχραιμία σας...οι δραμαμίνες φταίνε.

Το θέμα της επίδρασης των άστρων στην εξωτερική εμφάνιση είναι εξαιρετικά ενδιαφέρον.

Κατά την γνώμη μου εξετάζουμε; α) ωροσκόπο, κυβερνήτη ωροσκόπου
β) πρώτος οίκος - τι κυκλοφορεί μέσα σε αυτόν
γ) ζώδιο - κυβερνήτη ζωδίου Με αυτή τη σειρά...

Ας δώσω μερικές νομίζω συνηθισμένες παρατηρήσεις.

- Κριός σε ωροσκόπο, ή ¶ρης σε 1ο Οίκο δίνει ανδροπρεπή εμφάνιση και στις γυναίκες
- Οι Ταύροι εκτός από ωραία φωνή με μια λίγο προσεγμένη Αφροδίτη είναι όμορφοι. Έχουν δυνατο λαιμό επίσης, πως να το πω ....δεν έχουν μπούστο κύκνου.
- Οι δίδυμοι 'οείναι λεπτοί και έχουν νεανική εμφάνιση. Ακατάσχετη πολυλολογία, ασχέτως πολυγνωσίας. Πολλές φορές έχουν λίγο βραχνή φωνή. Το βλέμμα τους σαρρώνει τον χώρο. Νομίζω πως εκεί ακριβώς το καταλαβαίνεις το δίδυμο....
- Καρκίνοι με ωροσκόπο καρκίνο; αποκλείεται να μην είναι όμορφοι, σε βαθμό κακουργήματος, με λακάκι στο πηγούνι ή στις άκρες του στόματος.
- Οι λέοντες έχουν χαίτη, επίσης χοντρο λαιμό και κάθονται σε κεντρικά τραπέζια ή πρώτο τραπέζι πίστα.
- Ποτέ μου δεν κατάφερα να αναγνωρίσω έναν παρθένο -σε βασικά αστρολογικά- χαρακτηριστικά από την εμφανισή του.
- Μερικοί Πλουτώνιοι ξεχωρίζουν ακόμα και σε πλοίο με 2500 νοματαίους. Φορούν συνήθως μαύρα και εκτός απο τα διάσημα βλέματα που φονεύουν σφίγγουν τα χείλη.
- Δεν θα πω τίποτα για τους ζυγους. Συνήθως τους αντιλαμβάνομαι από τον τρόπο που στρίβουν σε έναν καυγά, σε μια δύσκολη ώρα. Είναι κομψοί
- Οι Αιγόκεροι είναι οστεόδους κατασκευής, πολλές φορές όμορφοι αλλά απο μια ηλικία και έπειτα έχουν αθροιτικά.
- Οι τοξότες έχουν δυνατά πόδια και συχνά φαρδιές πλάτες και λεκάνη.
- τα μάτια των υδροχόων είναι σαν ένα κομμάτι απο το σύμπαν. Βλέπεις άστρα. δεν λέω ότι έχουν γαλανά μάτια, αλλά ότι υπάρχει κάτι που δεν είναι γήινο στο βλέμα τους. Συχνά κοιτάζουν ψηλά, είναι λεπτοί και "μακρυοι", μακριά άκρα μακρόστενο κεφάλι...


Η σύνοδος ωροσκόπου και Νότιου Δεσμού τονίζει τα εξωτερικά χαρακτηριστικά στην υπερβολη

Συμφωνώ για αυτά που ανέφερες για τους Παρθένους,και έχω την εντύπωση πως η εμφάνιση τους λαμβάνει τα χαρακτηριστικά του ωροσκόπου τους τελικά και όχι του ζωδίου τους. Επίσης συμφωνώ για όσα είπες για τους λέοντες και να συμπληρώσω πως είναι ιδιαίτερα πληθωρικοί στην συμπεριφορά τους, όπως επίσης και για τους Υδροχόους.(σε σχέση με τα μάτια τους)... Για τους ιχθύς έχω εντοπίσει πως ανεξάρτητα χρώματος έχουν "ιδιαιτερα μάτια":bigsmile:

ΑΡΑΝΤΙΣ
26-12-2009, 12:06 AM
Γεια σας φίλοι και φίλες, είναι η πρώτη φορά που γράφω στο φόρουμ, αν και επισκέπτομαι συχνά το myhoroscope. Οι δικές μου διαπιστώσεις είναι οι εξής, κυρίως για γυναίκες:

Κριός
Πιο στενές στη λεκάνη με λεπτά πόδια, σχήμα προσώπου τριγωνικό (ανάποδο τρίγωνο) με έντονα ζυγωματικά (μήλα). Μύτη ελληνική. Μακριά δάχτυλα. Φρύδια τοξωτά που τα ανασηκώνουν. Περπατάνε με "αέρα" - καμαρωτά. (Γνωρίζω πολλές)

Ταύρος
Αρκετά παραπανίσια κιλά και ιδιαίτερα από τη μέση και πάνω. Μεγάλο στήθος. Μικρά χέρια και δάκτυλα. Μικρή μύτη.

Δίδυμοι
Έχω συναντήσει ακραίες περιπτώσεις. Υπερβολικά αδύνατες ή υπερβολικά παχουλές. Συνήθως με νεανικό στυλ.

Καρκίνος
Σοβαρή, μετρημένη εμφάνιση και κλασσικό στυλ. Δεν γελάνε εύκολα. Τους λείπει η "τσαχπινιά". Επίσης αρκετές έχουν ανοικτή λεκάνη-χοντρά πόδια.

Λέων
Εντυπωσιακές ακόμη κι αν δεν είναι όμορφες. Οι περισσότερες ξανθές (βαμμένες ή φυσικές) ή τα μαλλιά τους έχουν ιδιαίτερο στυλ που ξεχωρίζει.

Παρθένος
Λίγο άχρωμες με νεανική εμφάνιση. Κάπως συντηρητικό στυλ. (Δεν γνωρίζω πολλές).

Ζυγός
Γλυκά, αρμονικά χαρακτηριστικά. Διαθέτουν κομψότητα και χάρη. Κάποιες μου έχουν φανεί λίγο ψυχρές. Όχι πολύ ψηλές.

Σκορπιός
Έντονο βλέμμα, εκπέμπουν σεξουαλικότητα. Ακόμη κι όταν δεν είναι όμορφες, διαθέτουν μια παράξενη γοητεία.

Τοξότης
Συνήθως ψηλές, αθλητικό στυλ. (Δεν γνωρίζω πολλές)

Αιγόκερος
Έντονα χαρακτηριστικά, μεγάλα μάτια. Έχω προσέξει ότι έχουν λιπαρό δέρμα. .

Υδροχόος
Ανοιχτόχρωμα μάτια και δέρμα. Συνήθως ψηλές.

Ιχθείς
Ονειροπόλο απλανές ύφος, ανοικτά χαρακτηριστικά και με λίγα παραπανίσια κιλά, αν και συμμετρικές αναλογίες.

Δημήτρης_Σ
27-12-2009, 03:09 PM
'Eνα από τα πιο αγαπημένα μου θέματα στην Αστρολογία, όπως γενικά η φυσιογνωμική, πώς μου είχε ξεφύγει ; Λοιπόν θα σας πω την άποψή μου, ότι έχω απογοητευθεί αρκετά προσπαθώντας να βγάλω μια άκρη με το θέμα εξωτερική εμφάνιση και αστρολογικοί δείκτες. Εκεί που ενθουσιάζομαι και λέω όπα εδώ είμαστε, μετά διαψεύδομαι, δηλαδή δεν μπορώ να καταλήξω πουθενά και να πω αυτό δείχνει την εμφάνιση στο χάρτη, το άλλο όχι. Σίγουρα πάντως όχι αποκλειστικά ο Ωροσκόπος, οι όψεις του και οι πλανήτες στον 1ο οίκο, αν και πολύ συχνά αυτά πράγματι "δουλεύουν".

'Οσες φορές μάντεψα διαισθητικά ότι αυτός πρέπει να'χει αυτόν τον Ωροσκόπο λόγω των χαρακτηριστικών του, άλλες τόσες φορές έπεσα έξω και ήταν ο 'Ηλιος στο ζώδιο που υπέθετα. Βρίσκω κάποιους Ωροσκόπους ιδιαίτερα "ομιλητικούς" και άλλους ένα σωστό μυστήριο. Πιστεύω ένα πράγμα είναι βέβαιο, ότι ο χάρτης μπορεί να δείξει - κι αυτό σε ένα βαθμό μόνο - το γενικότερο στυλ και ύφος, τα γούστα στα χρώματα, τη στάση του σώματος ίσως ίσως, αλλά πολύ δύσκολο να μιλήσει κανείς για χαρακτηριστικά προσώπου ή το χρώμα των ματιών και των μαλλιών. Οκέυ πολύ σωστά όπως αναφέρθηκε κάποιοι έχουν μια γλυκύτητα, άλλοι κάτι πιο άγριο, άλλοι είναι πολύ σοβαροί, άλλοι βγάζουν προς τα έξω με το ύφος τους μια μεγάλη εσωτερική ένταση (όπως σφιγμένα χείλη), άλλοι είναι η προσωποποίηση του κεφιού (πολύ εύκολο γέλιο), αλλά αν η μύτη είναι γαμψή ή τα αυτιά λαγάνες :laugh: σιγά μην μπορεί να το δείξει ο Ωροσκόπος.

Οσον αφορά τις ενδυματολογικές προτιμήσεις που προαναφέρθηκαν ή το μήκος του μαλλιού, πιστεύω ότι η μόδα είναι πάντα μόδα και ότι η πλειοψηφία του κόσμου επηρρεάζεται από τη μόδα. Τα χρόνια που η νεολαία είχε μακρύ μαλλί ο πλανήτης δεν είχε περισσσότερους Λέοντες απ'οσους έχουμε σήμερα, απλά ήταν στη μόδα το μακρύ μαλλί. 'Εχω ακόμα την εντύπωση ότι η Σελήνη μπορεί να ευθύνεται για τα κιλά κάποιου ανεξάρτητα αν έχει κάποια σχέση με τον Ωροσκόπο ή όχι, όπως και ο 'Αρης για το κατά πόσο αθλητικό σώμα έχει κάποιος, και σίγουρα όλοι οι πλανήτες με τις όψεις τους παίζουν ένα σημαντικό ρόλο όσον αφορά το θέμα σωματότυπος.

Περισσσότερο σημαντικό για το σωματότυπο όμως θεωρώ τον 'Ηλιο. Υπάρχει ακόμα η άποψη ότι κάθε οίκος - όχι μόνο τα ζώδια - συμβολικά αντιστοιχεί σε κάποιο τμήμα του σώματος, άρα και οι πλανήτες που είναι στις ακμές, όχι μόνο στην ακμή 1ου, κάποια ιδιαίτερη σημασία πρέπει να έχουν. Αυτή την άποψη την υποστήριξε πολύ μαχητικά η Edith Wangemann που ανέπτυξε τον κλάδο της Κοσμοβιοσοφίας και είχε ένα γενικότερο κόλημα με το θέμα "Αστρολογία και φυσιογνωμική". Από κει και πέρα το θέμα αρχίζει κάπου να χάνεται λόγω της πολυπλοκότητάς του.

Δημήτρης_Σ
27-12-2009, 04:33 PM
Ενδεικτικά μόνο μερικές αντιστοιχίες όψεων γιατί το πεδίο πειραματισμού είναι τεράστιο.

Οι σύνοδοι 'Ηλιου/Ερμή κάνουν το άτομο να δείχνει συνήθως νεότερο απ'όσο είναι.
Μια σύνοδος Ηλίου/Αφροδίτης συνήθως κάνει το άτομο να εκπέμπει μεγάλη τρυφερότητα και γλυκύτητα, με καλό γούστο και αρμονική εμφάνιση.
Την γλυκύτητα του 'Ηλιου/Αφροδίτης μπορεί να μην την διαθέτουν αυτοί που έχουν όψεις 'Αρη/''Ηλιου, ωστόσο θα παρατηρήσουμε μεγάλη ζωντάνια, νεύρο και αρενωπότητα, ανεξάρτητα αν πρόκειται για συνόδους, αρμονικές ή σκληρές όψεις.
Την πληθωρική εμφάνιση την χαρίζει ο 'Ηλιος σε όψεις με το Δία, και έχω διαπιστώσει ότι όταν συμμετέχει και ο Ποσειδώνας, υπάρχει μεγάλος κίνδυνος το άτομο να μην δίνει την παραμικρή σημασία στην εμφάνιση (πχ στα κιλά του).
Ισχνός και οστεώδης, ο τύπος του ασκητή, όταν ο 'Ηλιος είναι σε σύνοδο με τον Κρόνο.
Μια εντύπωση αφηρημένου ή ονειροπόλου οι όψεις 'Ηλιου/Ποσειδώνα, μπορούν είτε να χαρίζουν εξαιρετική γοητεία στον άνθρωπο είτε να προκαλούν το ακριβώς αντίθετο αποτέλεσμα με χαλαρότητα και παραπάνω κιλά. Η απατηλή γοητεία. Η ικανότητα της αποπλάνησης, ειδικά όταν συμμετέχει και η Αφροδίτη.
Μυστηριώδη και αποφασιστική εντύπωση μπορεί να δίνει μια σύνοδος 'Ηλιου/Πλούτωνα, άλλο τόσο όμως πιθανό είναι να προκαλεί αντιπάθεια και απέχθεια.
Αφροδίτη/Πλούτωνας πολύ συχνά ο τύπος της μοιραίας γυναίκας, της βαμπ.
Σελήνη/Δίας τάση για παραπανίσια κιλά όπως και η Σελήνη στον Ταύρο.
Η παράδοση λέει ότι ο Κρόνος στον Ωροσκόπο συχνά δεν φημίζεται για το ύψος του, ενώ ο Ουρανός στον Ωροσκόπο δίνει μάλλον αρκετά ψηλούς ανθρώπους.

saggitar1
27-12-2009, 05:52 PM
[Η παράδοση λέει ότι ο Κρόνος στον Ωροσκόπο συχνά δεν φημίζεται για το ύψος του, ενώ ο Ουρανός στον Ωροσκόπο δίνει μάλλον αρκετά ψηλούς ανθρώπους.[/QUOTE]

Να επιβεβαιωσω οτι ο κρονος στον ωροσκοπο μου που τον τετραγωνιζει μου εχει χαρισει το αξιοζηλεφτο υψος του ενος μετρου και 57 ποντων!!!:bigsmile:

ScP
27-12-2009, 06:01 PM
Μια συνάντηση με τον Προκρούστη και την Προκρούστειο κλίνη; :toung:

saggitar1
28-12-2009, 01:10 AM
Οχι ευχαριστω!!! Αποδεχομαι τον εαυτο μου ως εχει!!!:laugh: