PDA

View Full Version : [Συζήτηση] Αφροδίτη



Κοραλλία Μόζορα
05-04-2009, 09:32 PM
Η Αφροδίτη υπήρξε πάντα το ένοχο μυστικό μου. Έχω Αφροδίτη στον Σκορπιό. Όταν άρχισα να ασχολούμαι με την αστρολογία, έμαθα ότι αυτή η θέση σήμαινε ότι έχω μια έντονη, σαγηνευτική και υπόγεια θηλυκότητα. Δεν θα με πείραζε καθόλου να ήμουν έτσι. Θα δεχόμουν ακόμα και την αρνητική της φήμη ως εκδικητική μάγισσα. Κι όμως, οι συνηθισμένες παρατηρήσεις για την Αφροδίτη στον Σκορπιό δεν μου ταίριαζαν ποτέ. Αυτός είναι ο ασυνείδητος πλανήτης μου. Πριν χρόνια, ο σύζυγός μου με εγκατάλειψε για μια γυναίκα που μάλλον είχε Αφροδίτη στον Σκορπιό. Ήταν μελαχρινή, μυστηριώδης και παθιασμένα ερωτική, «Όλα», είπε, «όσα εσύ δεν είσαι».


Ακολουθούν απορίες και συζήτηση επί του άρθρου: [Μεταφράσεις] Αφροδίτη (http://php56.astrowin3.org/forum/%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CF%86%CF%81%CE%AC%CF%83%C E%B5%CE%B9%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%B4%CE%B7%CE%BC%CE%BF%CF%83%C E%B9%CE%B5%CF%8D%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-152/%CE%B1%CF%86%CF%81%CE%BF%CE%B4%CE%AF%CF%84%CE%B7-12900/)

mar663
06-04-2009, 10:23 PM
:bigsmile:πολύ ωραίο κείμενο.με αφροδίτη στον 11ο στους διδύμους και άρη στους διδύμους , ξεχώρισα από την παιδική μου ηλικία ανάμεσα στους φίλους μου ,εκείνον που για τριάντα πέντε χρόνια ήταν πάντα δίπλα μου (ζυγός με ωροσκόπο καρκίνο και αφροδίτη στο ζυγό.) χαθηκε ενα σάββατο του περασμένου νοέμβρη.....

D&G
06-04-2009, 10:34 PM
KOΡΑΛΙΑ ΓΕΙΑ ΣΟΥ.ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΟΥ ΜΑΘΑΙΝΩ ΕΣΤΩ ΚΑΙ Μ΄ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΟΤΙ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΑ.ΕΙΜΑΙ Η ΚΟΡΙΝΑ.ΜΟΥ ΕΚΑΝΕΣ ΜΑΘΗΜΑ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟΝ ΑΔΕΛΦΟ ΜΟΥ ΓΙΑΝΝΗ ΚΑΙ ΤΗ ΜΗΤΕΡΑ ΜΟΥ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΣΟΥ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΣΤΗΝ ΟΔΟ ΚΥΡΙΛΛΟΥ ΛΟΥΚΑΡΕΩΣ.ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΑ?ΩΡΑΙΟ ΤΟ ΑΡΘΡΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΦΡΟΔΙΤΗ.ΤΟ ΑΠΟΛΑΥΣΑ.ΦΙΛΙΑ:love

WHITE.HORSE
07-04-2009, 12:12 PM
Μου άρεσε πάρα πολύ αυτή η διαφορετίκή προσέγγιση της Αφροδίτης ... με έναν πολύ πραγματικό όμως τρόπο .. γιατί τα αστρα μπόρεί να δηλώνουν (από θέση και από ζώδιο ) πως ήμαστε κάπως .. αλλά τελικά όλα αυτά να μην τα αναγνωρίζουμε στον ευαυτό μας ..
μπράβο στην επιλογή του άρθρου !

Κοραλλία Μόζορα
08-04-2009, 10:47 AM
Παρόλο που είναι μια αρκετά σκορπίσια προσέγγιση της Αφροδίτης (η Γκέρχαρτ έχει Αφροδίτη στον Σκορπιό) είναι μια πολύ καλή προσέγγιση για την σημασία αυτού του πλανήτη.

Αξίζει επίσης να σημειώσουμε στο άρθρο αυτό ότι οι πλανήτες, πέρα από την προσωπική σημασία που έχουν στον χάρτη μας, κουβαλούν κι ένα πολιτισμικό βάρος, αντιλήψεις και πολιτισμικά πρότυπα που μας δεσμεύουν. Κι εμείς πρέπει να ξεπερνούμε αυτές τις δεσμεύσεις για να φτάσουμε στην προσωπική εκπλήρωση και ευτυχία. Ειδικά η Αφροδίτη κουβαλά πολλές πολιτισμικές "αμαρτίες" στην πλάτη της.

Πόσο ανταποκρίνονται οι απόψεις αυτές της Γκέρχαρτ στο δικό σας ωροσκόπιο; Πώς βιώνετε την χαρά και την απόλαυση της ζωής και του έρωτα με βάση το ζώδιο, οίκο και όψεις της Αφροδίτης σας;

μπουκλα
08-04-2009, 11:56 PM
Πολυ ενδιαφερον το αρθρο.Εντελως διαφορετικη προσεγγιση της Αφροδιτης.Μπραβο!Πως ομως την ενεργοποιεις αν "κρυβεται" στο 12ο οικο στον Κριο που δεν ειναι και στην καλυτερη θεση φυσικα?Τη σωζει λιγο το εξαγωνο με τον Αρη,την κανει πιο ερωτικη,αλλα με συνοδο με Χειρωνα και αντιθεση με Β.Δεσμο,δεν ειναι καταδικασμενη;Η τουλαχιστον καταπιεσμενη;Θα ηθελα τη γνωμη σας.

black moon
09-04-2009, 10:06 AM
Μια Αφροδίτη στον Κριό μπορεί να είναι σε θέση αδυναμιας όπως και στον Σκορπιό, αλλα καταδικασμένή; Γιατί; Απλά σε εξάγωνο κιόλας με τον Αρη, την κάνει καπως πιο "αγαρμπη" να το πω; Aνυπόμονη αλλά και διεκδικιτική; Παντως η όψη ειναι αρμονική και εχει σιγουρα εντονη επιδραση στην ερωτική και σεξουαλική ζωή. Ενα μπλεξιμο των σεξουαλικών αναγκών ίσως με τα αισθηματικά (είναι και στον 12ο :toung:)... αλλά καταδικασμένη δεν θα το έλεγα. Στον 12ο μπορεί να εκφράζεται με κάποια δυσκολία ή να κραταει καποια μυστικα...ίσως να μην αφήνει το πάθος της να φαινεται με την πρώτη.

Ο καημένος ο Χειρωνας πάλι παρεξηγημένος :cheesy: Όσο για το τελευταίο, να υπενθυμίσω οτι μια αντιθεση με ΒΔ σημαίνει και σύνοδο με ΝΔ, και μια συνοδος με ΝΔ δειχνει μια κάποια εξοικίωση με την φύση του πλανήτη, έστω κι αν ειναι σε αδυναμία, έστω κι αν απέναντι είναι το σπίτι του συγκεκριμένου πλανήτη... πιστεύω :love:

Κοραλλία Μόζορα
09-04-2009, 10:14 AM
Πολυ ενδιαφερον το αρθρο.Εντελως διαφορετικη προσεγγιση της Αφροδιτης.Μπραβο!Πως ομως την ενεργοποιεις αν "κρυβεται" στο 12ο οικο στον Κριο που δεν ειναι και στην καλυτερη θεση φυσικα?Τη σωζει λιγο το εξαγωνο με τον Αρη,την κανει πιο ερωτικη,αλλα με συνοδο με Χειρωνα και αντιθεση με Β.Δεσμο,δεν ειναι καταδικασμενη;Η τουλαχιστον καταπιεσμενη;Θα ηθελα τη γνωμη σας.

Αγαπητή μου Μπούκλα,
κανένας πλανήτης δεν είναι καταδικασμένος, αρκεί να βρούμε τον τρόπο να τον εκφράσουμε καλύτερα μέσα στο σύνολο του χάρτη μας.

Οι πλανήτες στον 12ο οίκο είναι ενεργοποιημένοι, απλώς δεν έχουμε καλή επίγνωση της λειτουργίας τους επειδή είναι πιο υποσυνείδητη. Συχνά τους λειτουργούμε χωρίς να το καταλαβαίνουμε ή χωρίς να καταλαβαίνουμε καλά το είδος της εμπειρίας που ζήσαμε. Μπορεί να μην καταλαβαίνουμε καλά τις πραγματικές ανάγκες ενός πλανήτη στον 12ο ή να καταπιέζουμε αυτές τις ανάγκες από φόβο, ντροπή ή ενοχές.

Μια Αφροδίτη στον Κριό στο 12ο, παραδείγματος χάριν, δεν έχει λιγότερο πάθος απ' ότι σ' ένα άλλο οίκο αλλά μπορεί να μην έχεις επίγνωση αυτού του πάθους και της επίδρασης που έχει στους άλλους. Ξέρω γυναίκα με Αφροδίτη στον Κριό στο 12ο που ο εραστής της της είπε ότι είναι πολύ θερμή γυναίκα κι αυτή εκπλάγηκε. Δεν το είχε συνειδητοποιήσει και δεν καταλάβαινε τι επίδραση είχε αυτό στους άντρες.

Μπορείς να προσπαθήσεις να συνειδητοποιήσεις καλύτερα τις πραγματικές ανάγκες της Αφροδίτης σου, τι θέλεις από τις σχέσεις σου και τι είδους σχέσεις θέλεις. Ό,τι κι αν θέλουμε από τις σχέσεις μας δεν είναι κακό αρκεί να είμαστε ειλικρινείς με τον εαυτό μας και τους άλλους. Επίσης, θα μπορούσες να "δουλέψεις" περισσότερο το πώς φέρεσαι εσύ στους άλλους. Έτσι θα μπορούσες να καταλάβεις καλύτερα και το πώς φέρονται οι άλλοι σε σένα.

Ένα άλλο σημείο που θα μπορούσες να εξισορροπήσεις είναι το εξής: η Αφροδίτη στον Κριό θέλει περισσότερο να πάρει και ο 12ος οίκος θέλει περισσότερο να δώσει.

μπουκλα
09-04-2009, 03:49 PM
Το "καταδικασμενη" μαλλον ηταν ακραιος χαρακτηρισμος.Αλλα ισως επειδη ειναι και κυβερνητης του ωροσκοπιου μου(Ταυρος ωροσκοπος),νοιωθω σαν να θελει να βγει προς τα εξω και δεν μπορει.Η αληθεια ειναι οτι κι εγω εξεπλαγην οταν ενας συντροφος μου στο παρελθον μου ειπε οτι ειμαι ερωτικη!Παρ'ολα αυτα εγω δε νοιωθω καθολου διεκδιτικη και ανυπομονη στις ερωτικες σχεσεις μου οπως συμβαινει με την Αφροδιτη στον Κριο.Ισως να φταινε αλλοι παραγοντες στον χαρτη μου.Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας:respect:

RosaliaKapa
15-04-2009, 08:48 AM
Πολύ ωραίο άρθρο. Και τόσο αναγνωρίσιμο...

ΑΡΑΝΤΙΣ
26-04-2009, 02:24 PM
Ωραίο άρθρο! Έχω Αφροδίτη στο Σκορπιό στον 3ο οίκο... Τι να πω; Δυνατή Αφροδίτη. Ικανή για όλα... Σίγουρα εκδικητική και παθιασμένη, αλλά αν την πληγώσουν γίνεται "παγάκι"!

Dion-DoubleDoor
13-05-2009, 05:26 AM
Αγαπητή Κοραλλία,

αν και η ηττοπαθής και απαισιόδοξη εισαγωγή του θέματός σου με προκατέλαβε αρνητικά στην αρχή, η εμπεριστατωμένη μυθολογικά και καλλιτεχνικά προσέγγιση αυτής της τόσο παρεξηγημένης "θεάς" σε συνδυασμό με την αισιοδοξία που ενέπνευσες στο τέλος με αποζημίωσε και με το παραπάνω. Και αυτό, διότι με έκανε να αντιμετωπίσω διαφορετικά τη θέση της δικής μου Αφροδίτης στον 9ο οίκο των Διδύμων. Πρόκειται για μια Αφροδίτη άπιστη, τρελούτσικη, αλλέγκρα, αναποφάσιστη και διαρκώς παραπαίουσα ανάμεσα σε πολλές επιλογές. Οι κινήσεις μου και η πορεία μου μέχρι στιγμής αντικατοπτρίζουν όλα αυτά τα χαρακτηριστικά της αμφιταλαντευόμενης Αφροδίτης μου -σημειωτέον ότι είμαι Καρκίνος με τον ωροσκόπο μου και τους περισσότερους πλανήτες μου στο ζυγό και γενικά σε ασταθή ζώδια, ίσως μόνο να με σώζει η Σελήνη μου στο Λιοντάρι.Βασανίστηκα -και βασανίζομαι, δε στο κρύβω, διότι δεν άντεχα να παραπαίω ανάμεσα σε τόσες επιλογές και τελικά να μένω μόνη μου.
Ωστόσο, δε μπορώ να παραβλέψω τελικά -και με τη βοήθεια του δικού σου άρθρου- ότι κάθε νόμισμα έχει δύο όψεις. Και το θετικό που αποκόμισα για τη δική μου Αφροδίτη είναι ότι διατηρεί όλα εκείνα τα στοιχεία που την κάνουν να συμφιλιώνει την ανεμελιά του παιδιού με τη γοητεία της γυναίκας και να συνδυάζει τη φαντασία στον έρωτα με τη διαύγεια ενός ανοικτού μυαλού. Να επικοινωνεί, να αισιοδοξεί, να ακούει και να δέχεται το διαφορετικό, χωρίς να το κατακρίνει -πόσο δύσκολο είναι για πολλούς κάτι τέτοιο!!!!!!.
Δεν ξέρω αν θα μείνει για πάντα προσκολλημένη στη μέθη της νιότης, αλλά ξέρω ότι σίγουρα θα αργήσει να γεράσει...Δε βιάζεται, εξάλλου...ο χρόνος ποτέ δεν της ταίριαζε...
Ευχαριστώ πολύ...Καλή δύναμη...

Κοραλλία Μόζορα
13-05-2009, 11:00 AM
Αγαπητή Κοραλλία,

αν και η ηττοπαθής και απαισιόδοξη εισαγωγή του θέματός σου με προκατέλαβε αρνητικά στην αρχή, η εμπεριστατωμένη μυθολογικά και καλλιτεχνικά προσέγγιση αυτής της τόσο παρεξηγημένης "θεάς" σε συνδυασμό με την αισιοδοξία που ενέπνευσες στο τέλος με αποζημίωσε και με το παραπάνω. Και αυτό, διότι με έκανε να αντιμετωπίσω διαφορετικά τη θέση της δικής μου Αφροδίτης στον 9ο οίκο των Διδύμων. Πρόκειται για μια Αφροδίτη άπιστη, τρελούτσικη, αλλέγκρα, αναποφάσιστη και διαρκώς παραπαίουσα ανάμεσα σε πολλές επιλογές. Οι κινήσεις μου και η πορεία μου μέχρι στιγμής αντικατοπτρίζουν όλα αυτά τα χαρακτηριστικά της αμφιταλαντευόμενης Αφροδίτης μου -σημειωτέον ότι είμαι Καρκίνος με τον ωροσκόπο μου και τους περισσότερους πλανήτες μου στο ζυγό και γενικά σε ασταθή ζώδια, ίσως μόνο να με σώζει η Σελήνη μου στο Λιοντάρι.Βασανίστηκα -και βασανίζομαι, δε στο κρύβω, διότι δεν άντεχα να παραπαίω ανάμεσα σε τόσες επιλογές και τελικά να μένω μόνη μου.
Ωστόσο, δε μπορώ να παραβλέψω τελικά -και με τη βοήθεια του δικού σου άρθρου- ότι κάθε νόμισμα έχει δύο όψεις. Και το θετικό που αποκόμισα για τη δική μου Αφροδίτη είναι ότι διατηρεί όλα εκείνα τα στοιχεία που την κάνουν να συμφιλιώνει την ανεμελιά του παιδιού με τη γοητεία της γυναίκας και να συνδυάζει τη φαντασία στον έρωτα με τη διαύγεια ενός ανοικτού μυαλού. Να επικοινωνεί, να αισιοδοξεί, να ακούει και να δέχεται το διαφορετικό, χωρίς να το κατακρίνει -πόσο δύσκολο είναι για πολλούς κάτι τέτοιο!!!!!!.
Δεν ξέρω αν θα μείνει για πάντα προσκολλημένη στη μέθη της νιότης, αλλά ξέρω ότι σίγουρα θα αργήσει να γεράσει...Δε βιάζεται, εξάλλου...ο χρόνος ποτέ δεν της ταίριαζε...
Ευχαριστώ πολύ...Καλή δύναμη...

Αγαπητή μου Dion-DoubleDoor,

πραγματικά είναι πολύ σημαντικό να δέχεται κανείς το διαφορετικό χωρίς να το κατακρίνει. Αυτή είναι η βάση της αγάπης σε κάθε μορφή της.

Κι η αυτογνωσία είναι σημαντικό πράγμα γιατί έτσι μπορούμε να είμαστε ο εαυτός μας και να εκφράζουμε την πραγματική μας φύση, όποια κι αν είναι αυτή. Αυτό είναι το ζητούμενο. Η αυτογνωσία οδηγεί στην προσωπική μας ανάπτυξη και η έκφραση της πραγματικής μας φύσης οδηγεί στην αυτοεκπλήρωση.

Alaia
17-05-2009, 07:30 PM
καλογραμένο κ ενδιαφέρον άρθρο, συγχαρητήρια! Με ήλιο στο ζυγό κ ωροσκόπο στην παρθένο, έχω επίσης αφροδίτη στην Παρθένο στον 1ο οίκο. αυτό μπορεί να σημαίνει ότι εναρμονίζεται η Αφροδίτη με τις δράσεις στη ζωή μου? το γεγονός ότι μπορεί να νιώθω έντονα και παράφορα συναισθηματα και πολύ δύσκολα να τα εκφράσω σε αυτόν που πρέπει, είναι έκφραση της Αφροδίτης στην Παρθένο? (Σελήνη στον κριό, δεν ξέρω αν παίζει ρόλο). Αν και γενικά για στην Παρθένο έχω διαβάσει ότι κυριαρχεί η λογική, και παρόλο που έχω 3 πλανήτες εκεί, στη ζωή μου ακολουθώ μάλλον το συναίσθημα τελικά, όσο κ αν δυσκολεύομαι να αποφασίσω(ζυγός γαρ) και συνηθως μου βγαίνει σε καλό

Κοραλλία Μόζορα
18-05-2009, 11:18 AM
καλογραμένο κ ενδιαφέρον άρθρο, συγχαρητήρια! Με ήλιο στο ζυγό κ ωροσκόπο στην παρθένο, έχω επίσης αφροδίτη στην Παρθένο στον 1ο οίκο. αυτό μπορεί να σημαίνει ότι εναρμονίζεται η Αφροδίτη με τις δράσεις στη ζωή μου? το γεγονός ότι μπορεί να νιώθω έντονα και παράφορα συναισθηματα και πολύ δύσκολα να τα εκφράσω σε αυτόν που πρέπει, είναι έκφραση της Αφροδίτης στην Παρθένο? (Σελήνη στον κριό, δεν ξέρω αν παίζει ρόλο). Αν και γενικά για στην Παρθένο έχω διαβάσει ότι κυριαρχεί η λογική, και παρόλο που έχω 3 πλανήτες εκεί, στη ζωή μου ακολουθώ μάλλον το συναίσθημα τελικά, όσο κ αν δυσκολεύομαι να αποφασίσω(ζυγός γαρ) και συνηθως μου βγαίνει σε καλό

Αγαπητή μου Alaia,

κανείς δεν είπε ότι το ζώδιο της Παρθένου ή η Αφροδίτη στην Παρθένο δεν έχει συναισθήματα. Απλώς, τείνουν να τα εκλογικεύουν ή να τα "κοσκινίζουν" και τα εκφράζουν πιο εύκολα με πράξεις παρά με λόγια.

Eleanaki
28-05-2009, 01:10 PM
Ενθουσιάστηκα με αυτά που διάβασα! Έχω Αφροδίτη στο Σκορπιό, αλλά δεν είμαι σίγουρη οτι τη βιώνω όπως μου περιγράφουν οτι θα έπρεπε... Εδώ μπαίνουν τα πράγματα στη θέση τους. Ευχάριστώ πολύ! :-)

Κοραλλία Μόζορα
01-06-2009, 01:29 PM
Αγαπητή μου Χρυσάνθη,

τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά στις συναισθηματικές μας σχέσεις όσο ίσως φαίνεται σ' αυτό το άρθρο. Η Αφροδίτη δείχνει πως θέλουμε να χαρούμε τον έρωτα και γενικά την ζωή αλλά δεν είναι ο μόνος δείκτης για τα συναισθηματικά μας. Η Αφροδίτη από μόνη της δεν δείχνει την φύση και την έκβαση των σχέσεων μας.

Ο Ζυγός δεν είναι μόνο "χαλαρό ανέμελο στυλάκι". Κι ο Ζυγός θέλει συντροφικές σχέσεις μόνιμες, απλώς θέλει (και ξέρει) να διατηρεί το φλερτ ζωντανό και την παιχνιδιάρικη πλευρά της σχέσης. Ξέρει να βάζει τον εαυτό του στην θέση του άλλου ώστε να τον κατανοεί και έχει εμπιστοσύνη στην αγάπη. Η Αφροδίτη στο 8ο σπίτι αποκτά όμως και κάτι από Σκορπιό. Αυτό φαίνεται άλλωστε σ' αυτά που λες: το σκοτεινό στοιχείο, η ευχαρίστηση που μετατρέπεται σε πόνο, το αίσθημα της απώλειας, η κτητικότητα... Αυτά τα διαφορετικά στοιχεία πρέπει να βρουν τρόπο να λειτουργήσουν μαζί.

Στο ωροσκόπιο μιας γυναίκας, ο Ήλιος δείχνει το πρότυπο του άντρα που την ελκύει. Αυτό το πρότυπο κι οι ανάγκες που δείχνει ο Ήλιος μπορεί να είναι και δύσκολο να συμβιβαστούν με τα αιτήματα της Αφροδίτης. Μετά είναι και η κατάσταση του 5ου και 7ου οίκου που αφορούν τις συναισθηματικές μας σχέσεις. Όλοι αυτοί οι παράγοντες πρέπει να εξεταστούν μαζί.

Χρυσάνθη
03-06-2009, 01:36 PM
Σε ευχαριστώ για την απάντηση Κοραλλία. Έχεις δίκιο, τι να σου κάνουν και τα άστρα αν εγώ είμαι απαίδευτη στις σχέσεις μου-όπως ανακαλύπτω συνέχεια τώρα τελευταία..Για το Ζυγό συμφωνώ απόλυτα..απλά δεν το έθεσα καλά. Να σε ρωτήσω και κάτι άλλο όμως, πόση βαρύτητα έχει το ότι η προοδευμένη μου Αφροδίτη είναι στο Σκορπιό? Μήπως αυτό θα μπορούσε να σημαίνει ότι οι ενέργειες 8ου οίκου και προοδευμένης θέσης Αφροδίτης τώρα είναι πιο αρμονικές? Και πόση βαρύτητα έχουν οι διελεύσεις? Για τις διελεύσεις λοιπόν θα λαμβάνουμε υπόψιν την προοδευμένη Αφροδίτη ή τη γενέθλια? Πάντως σε κάθε περίπτωση ο 5ος οίκος μου-ακμή στο Δίδυμο-κάνει αντίθεση με τον Ήλιο μου και ο 7ος περιέχει τη Σελήνη μου η οποία κάνει κυρίως δύσκολες όψεις με άλλους πλανήτες...μήπως λοιπόν εξηγούνται όλα?

Κοραλλία Μόζορα
03-06-2009, 04:25 PM
Γεια σου, Χρυσάνθη μου.

Η Αφροδίτη στον Σκορπιό και στον 8ο οίκο δεν λειτουργεί αρμονικά γιατί είναι σε αδυναμία σ' αυτό το ζώδιο και τον οίκο. Ο λόγος είναι γιατί "φορτίζει" τις σχέσεις της με έντονα συναισθήματα και απαιτήσεις. Πιστεύω ότι οι διελεύσεις λειτουργούν περισσότερο στο γενέθλιο και λιγότερο στα προοδευτικά συστήματα.

Είναι αλήθεια πάντως ότι η Σελήνη στο 7ο και στην Παρθένο έχει πολύ διαφορετικές ανάγκες από την Αφροδίτη στον Ζυγό και τον 8ο οίκο. Επίσης η Σελήνη στο 7ο συχνά φέρνει μεγάλη αστάθεια στις σχέσεις γιατί είναι μεταβλητό σώμα και εδώ είναι μάλιστα και σε μεταβλητό ζώδιο. Το ότι ο Ερμής, κυβερνήτης του 5ου, κάνει τετράγωνο με την Σελήνη σου στο 7ο δεν βοηθά επίσης την κατάσταση. Ο Ήλιος σου επίσης στα μεταβλητά. Θα έλεγα ότι θα πρέπει να ξεκαθαρίσεις πρώτα εσύ μέσα σου τι ακριβώς θέλεις από τις σχέσεις σου και τι περιμένεις από τους άλλους.

Μπορείς όμως να γίνεις η τέλεια σύντροφος κατά την γνωστή ρήση... κυρία στο σαλόνι (Αφροδίτη στον Ζυγό), νοικοκυρά στην κουζίνα (Σελήνη στην Παρθένο) και παθιάρα στο υπνοδωμάτιο (Αφροδίτη στο 8ο.) Τα συνδυάζεις όλα, αρκεί να βρεις την χρυσή τομή και τον άντρα που θα του τα προσφέρεις!

ania31
07-06-2009, 02:19 AM
Καταπληκτικό άρθρο!!! Η Σελήνη μου (Καρκίνος) βρίσκεται στον 12ο οίκο και κάνει μια, μοναδική όψη (τετράγωνο) με το Μεσουράνημα (Κριός). Τι χαρά... Υπάρχει λόγος για τη δική μου ταλαιπωρία... Διαβάζοντας τα προηγούμενα μηνύνατα και το άρθρο μπήκα λίγο στο νόημα. Δυσκολεύομαι (Παρθένος) να τα βρω με την Αφροδίτη και τη Σελήνη μου (Υδροχόος). Ελπίζω διαβάζοντας να συνδυάσω τα κομμάτια αυτού του πάζλ και να κατανοήσω τις επιλογές μου! :embarrest
Ευχαριστώ!

fairy_13
02-12-2009, 10:22 AM
Εκπλικτική η επιλογή ακόμα ενός αρθρου στο site σας...συγχαρητήρια...Έχω αρχίσει να μελετάω θέματα περί αστρολογίας πολύ πρόσφατα κ μου φαίνεται όλο καί πιό ενδιαφέρουσα..'Ως αρχάρια θα ήθελα να ρωτήσω κ εγώ για την Αφροδίτη μου κ την αποκρυπτογράφιση της σύμφωνα με τόν γενέθλιο χάρτη μου,μου κίνησε πολύ το ενδιαφέρον!Βρίσκεται στόν Υδροχόο στόν πρώτο οίκο όπως κ ο ωροσκόπος μου ειναι Υδροχόος επίσης κ ο Β.Δεσμός μου Υδροχόος στον πρώτο οικο.Δεν ξέρω αν δίνω περιτές πληροφορίες αλλα όπως είπα είμαι αρχάρια:toung:...Ευχαριστώ προκαταβολικά :bigsmile:

TheSun
13-12-2009, 02:42 PM
Αυτό είναι το τετράγωνο που κάνει ο Πλούτωνας με την Αφροδίτη μου από το 12ο σπίτι. Αν ο Πλούτωνας ήταν σε άλλο σπίτι, μπορεί να ήμουν πιο έντονη, παθιασμένη και ίσως με περισσότερες εμμονές, όπως περιγράφεται μερικές φορές αυτό το τετράγωνο του Πλούτωνα.
Αγαπητή κ. Κοραλλία!!! Με αφορμή αυτό το υπέροχο άρθρο σας θέλω να ρωτήσω (ως αρχάρια) και μαθαίνοντας λοιπόν:
α. μία Αφροδίτη στον Ζυγό στις πρώτες μοίρες απ' ότι θυμάμαι (θα το δω και θα το διευκρινήσω) θεωρείται ως μία πάρα πολύ καλή θέση απ' όσα διαβάζω - είναι μία Αφροδίτης που της αρέσουν τα ωραία, είναι διπλωμάτης, αρμονική, όλα αυτά τα του Ζυγού κτλ. Έγω γιατί δεν την βλέπω ή δεν μπορώ να την καταλάβω αυτή την Αφροδιτή μού;;;;;:huh:
β. Μετά βλέπω ότι δίπλα της υπάρχει ο Ουρανός (ο επαναστάτης, αντισυμβατικός, ξαφνικός κτλ). και αναρρωτιέμαι τελικά μήπως φταίει αυτή η σύνοδος. Και αυτός σε μία θέση αν δεν κάνω λάθος καλή (ζυγός). Δεν θα έλεγα ότι είμαι το πλέον διπλωματικό και αρμονικό άτομο. Τις υποθέσεις μου τις χειρίζομαι (απαράδεκτα - θέλω δουλειά΄- αλλά το δουλεύω- προσπαθώ να γίνω πιο διπλωμάτης)...
γ. Και βέβαια και το τελευταίο είναι ότι έχω και έναν Πλούτωνα (Παρθένο) σύνοδο με Αφροδίτη (μία ασύμβατη σύνοδο) Η Αφροδίτη αυτή παίρνει Πλουτώνια χαρακτηριστικά;;;;;; Γι αυτό υπάρχει αυτή όλη αντίφαση;;;;;;
Επίσης εδώ μπορούμε να πάρουμε υπόψιν και τον οίκο που βρίσκεται;;; Ακμή του 2ου στην Παρθένο! Που σημαίνει ως προς την οικοθεσία είναι σε πτώση!!!! :notrust:
Προσπαθώ να καταλάβω και να προσδιορίσω το θέμα! θα ήθελα τη βοήθεά σας!!!
με εκτίμηση

Κοραλλία Μόζορα
14-12-2009, 10:27 AM
Αγαπητή κ. Κοραλλία!!! Με αφορμή αυτό το υπέροχο άρθρο σας θέλω να ρωτήσω (ως αρχάρια) και μαθαίνοντας λοιπόν:
α. μία Αφροδίτη στον Ζυγό στις πρώτες μοίρες απ' ότι θυμάμαι (θα το δω και θα το διευκρινήσω) θεωρείται ως μία πάρα πολύ καλή θέση απ' όσα διαβάζω - είναι μία Αφροδίτης που της αρέσουν τα ωραία, είναι διπλωμάτης, αρμονική, όλα αυτά τα του Ζυγού κτλ. Έγω γιατί δεν την βλέπω ή δεν μπορώ να την καταλάβω αυτή την Αφροδιτή μού;;;;;:huh:
β. Μετά βλέπω ότι δίπλα της υπάρχει ο Ουρανός (ο επαναστάτης, αντισυμβατικός, ξαφνικός κτλ). και αναρρωτιέμαι τελικά μήπως φταίει αυτή η σύνοδος. Και αυτός σε μία θέση αν δεν κάνω λάθος καλή (ζυγός). Δεν θα έλεγα ότι είμαι το πλέον διπλωματικό και αρμονικό άτομο. Τις υποθέσεις μου τις χειρίζομαι (απαράδεκτα - θέλω δουλειά΄- αλλά το δουλεύω- προσπαθώ να γίνω πιο διπλωμάτης)...
γ. Και βέβαια και το τελευταίο είναι ότι έχω και έναν Πλούτωνα (Παρθένο) σύνοδο με Αφροδίτη (μία ασύμβατη σύνοδο) Η Αφροδίτη αυτή παίρνει Πλουτώνια χαρακτηριστικά;;;;;; Γι αυτό υπάρχει αυτή όλη αντίφαση;;;;;;
Επίσης εδώ μπορούμε να πάρουμε υπόψιν και τον οίκο που βρίσκεται;;; Ακμή του 2ου στην Παρθένο! Που σημαίνει ως προς την οικοθεσία είναι σε πτώση!!!! :notrust:
Προσπαθώ να καταλάβω και να προσδιορίσω το θέμα! θα ήθελα τη βοήθεά σας!!!
με εκτίμηση

Όταν η Αφροδίτη κάνει όψεις με άλλους πλανήτες οι ανάγκες της τροποποιούνται ανάλογα με τους πλανήτες αυτούς. Ο Ουρανός δεν φημίζεται για την διπλωματία του ούτε ο Πλούτωνας για την αρμονία που φέρνει. Δίνουν μάλιστα και αντίθετες ανάγκες. Ο Ουρανός θέλει ανεξαρτησία ενώ ο Πλούτωνας (αν ισχύει η σύνοδος αυτή) θέλει βάθος και πάθος. Το βάθος και το πάθος σε μια σχέση σημαίνει προσκολλήσεις συναισθηματικές, πράγμα που δεν επιθυμεί ο Ουρανός.

Ο Ουρανός μαζί με την Αφροδίτη μπορεί να δείξει ένα ενδόμυχο φόβο για την δέσμευση μέσα σε μια σχέση γι' αυτό το άτομο μπορεί να επιλέγει σχέσεις που έχουν κάποιο εμπόδιο ως προς το να γίνουν δεσμευτικές. Η σύνοδος με τον Πλούτωνα (ξαναλέω, αν ισχύει) μπορεί να δείξει προσκόλληση σε σχέσεις που δεν μπορούν να προχωρήσουν σε μια ουσιαστική δέσμευση λόγω του Ουρανού.

Ο 2ος οίκος δεν είναι οίκος πτώσης για την Αφροδίτη γιατί αντιστοιχεί στον Ταύρο όπου η Αφροδίτη είναι κυβερνήτης.

taurusleon
21-02-2011, 12:16 AM
πολύ ωραίο άρθρο!! αυτή η οπτική με ξάφνιασε πραγματικά. Πως καταλαβαίνουμε τις ερωτήσεις τις ώστε να τις απαντήσουμε; πως μπορούμε να την στολίσουμε; Με Αφροδίτη στους Ιχθύς και σε πρώτο οίκο, μάλλον ειμαι αναποφάσιστη αν τελικά κάνω το σωστό....

MANDALENA
21-02-2011, 09:57 AM
Υπέροχο άρθρο! Ενας ύμνος στην Θεά του Ερωτα!! Εχω ωροσκόπο Ζυγό και η Αφροδιτη μου είναι στον Ταύρο στον 7ο οίκο! Αλλά έχω κι έναν Ποσειδώνα στον 1ο που κάνει αντίθεση μαζί της και μου τα χαλάει λίγο!

akiverniti
22-02-2011, 12:12 AM
Πράγματι, ένα πολύ ωραίο άρθρο... Όσο κι αν προσπαθώ να δουλέψω την αφροδίτη μου, τα πράγματα συνεχίζουν να είναι δύσκολα 'μαζί της'. Η αφρό μου είναι στον αιγόκερω (1ος οίκος) και τετραγωνίζεται από άρη, κρόνο, πλούτωνα στον ζυγό (9ος), αντίθεση με β.δ και σύνοδο με σελήνη! Τί να πρωτομαζέψω?????? :love:

SAGIVI
22-02-2011, 12:34 AM
Πράγματι, ένα πολύ ωραίο άρθρο... Όσο κι αν προσπαθώ να δουλέψω την αφροδίτη μου, τα πράγματα συνεχίζουν να είναι δύσκολα 'μαζί της'. Η αφρό μου είναι στον αιγόκερω (1ος οίκος) και τετραγωνίζεται από άρη, κρόνο, πλούτωνα στον ζυγό (9ος), αντίθεση με β.δ και σύνοδο με σελήνη! Τί να πρωτομαζέψω?????? :love:
Η αφροδιτη με τον κρονο σου εχουν αμοιβαια υποδοχη. Αυτο λοιπον μην σε στεναωρει.Το αντιθετο μαλιστα.Κατι παρομοιο συμβαινει και με τον αρη σου.Αυτος υποδεχεται την αφροδιτη σου απο οικο διακυβερνησης και απο το ζωδιο της εξαρσης του.Η αφροδιτη υποδεχεται τον αρη σου απο οικο διακυβερνησης.
Σου μενει ο πλουτωνας να βαλεις σε ταξη.

akiverniti
22-02-2011, 01:53 AM
Η αφροδιτη με τον κρονο σου εχουν αμοιβαια υποδοχη. Αυτο λοιπον μην σε στεναωρει.Το αντιθετο μαλιστα.Κατι παρομοιο συμβαινει και με τον αρη σου.Αυτος υποδεχεται την αφροδιτη σου απο οικο διακυβερνησης και απο το ζωδιο της εξαρσης του.Η αφροδιτη υποδεχεται τον αρη σου απο οικο διακυβερνησης.
Σου μενει ο πλουτωνας να βαλεις σε ταξη.

Είναι αλήθεια πως την όψη αφρό-κρόνου την έχω δουλέψει καλύτερα από τις υπόλοιπες (μάλλον μου ήταν πιο εύκολο, λόγω των πολλών κρόνιων στοιχείων στο χάρτη μου), η "διαμάχη" μεταξύ άρη-αφρό νομίζω πως έχει αρχίσει να καταλαγιάζει.. Όσο για αφρό-πλούτωνα, μάλλον έχεις δίκιο.... εδώ τα πράγματα είναι ζόρικα, εδώ χρειάζεται πραγματική προσπάθεια και δουλειά ειδικά πάνω στις ερωτικές σχέσεις. Η "δραματοποίηση" είναι προτιμότερο να διοχευτεύεται στην τέχνη και όχι στον έρωτα :cheesy:

popininja
22-02-2011, 02:00 AM
Τι να πω κι εγώ με την αφρούλα μου στον 7ο στους Διδύμους
σε αντίθεση με τον ποσειδώνα στον ωροσκόπο στον τοξότη?
Κατέβα από το σύννεφο... :nuts:

astrotrella
26-09-2011, 01:54 AM
Αφριδιτη στον κριο παθιαρα ,στον 11ο (λιγο απομακρη και απροσιτη στην αρχη) σε τετραγωνο με τον ουρανο στον 8o που απροβλεπτα και ξαφνικα γινεται πολυ εκδηλωτικη και φλογερη, σε τετραγωνο με τον Δια στoν 2o γεναιοδωρη και υπερβολικη στην εκφραση των συναισθηματων (σε αυτο συμβαλει καταλλητικα και η σεληνη στον ζυγο στον 5ο τερμα ερωτιαρα) οταν φυσικα δεν εχει αμφιβολιες για τα συναισθηματα της και του αλλου....!:nuts:

astrotrella
26-09-2011, 02:06 AM
επισης να ρωτησω και κατι θεωρειται μικτη αμοιβαια υποδοχη το οτι η Αφρο μου ειναι στην κυριαρχια του Αρη στον Κριο και ο Αρης μου στην εξαρση της Αφρο Ιχθυεις?Γιατι σε ενα αρθρο για την ωριαια βεβαια κανατε μια τετοια νιξη για μικτη υποδοχη και την σεληνη στον τοξοτη στην κυριαρχια του Δια και ο Διας στο ταυρο στην εξαρση της Σεληνης αυτο ισχυει και στον γενεθλιο χαρτη?

toulis
26-09-2011, 02:15 AM
Τι να πω κι εγώ με την αφρούλα μου στον 7ο στους Διδύμους
σε αντίθεση με τον ποσειδώνα στον ωροσκόπο στον τοξότη?
Κατέβα από το σύννεφο... :nuts:

Κι εγώ εχω την ίδια γενέθλια αντίθεση (στα ίδια ζώδια) αλλα ευτυχως ο Κρόνος σε καίρια θέση σώζει την κατάσταση!!!

Greymage
26-09-2011, 02:18 AM
Παιδιά έχω την αφρο στον ζυγό,12ό αλλά κάνει τετράγωνο με ποσειδώνα.Δεν μου αρέσει και πολύ αυτο.....Σαν να την πάτησε νταλίκα....