PDA

View Full Version : ακμες οικων και απορια



cds
25-05-2008, 09:33 PM
εχω ακουσει οτι το ζωδιο που ειναι στην ακμη ενος οικου χρωματιζει τον οικο που βρισκεται με τα χαρακτηριστικα του,η απορια μου ειναι η εξης θα μπορουσαμε να δουμε πιο αυτα τα χαρακτηριστικα που προσδιδει το ζωδιο στην ακμη του οικου κοιτοντας πχ για ακμη οικου ζυγος στον δευτερο οικο στον πλουτωνα κοιτωντας τον πλουτωνα στον 7 οικο μια που ο ζυγος αντικατοπτριζει τον 7 οικο;;η βλεποντας πως ειναι η αφροδιτη στον 2 οικο μια που κυβερνητης του ζυγου ειναι η αφροδιτη;μπορει να μην αληθευει τπτ απο αυτα τα δυο πιθανα σεναρια που λεω αλλα θα ηθελα να μαθω

black moon
25-05-2008, 09:53 PM
:unsure:Νομίζω πως πρέπει να προσπαθήσεις, να διατυπώσεις την ερώτηση σου πιο καθαρά.Δεν ξέρω κι εγω αν φταίω, γιατί είμαι κάπως ντεφορμέ....αλλα δεν κατάλαβα τι ακριβώς θες να μάθεις :embarrest .

athinoula85
25-05-2008, 10:01 PM
εχω ακουσει οτι το ζωδιο που ειναι στην ακμη ενος οικου χρωματιζει τον οικο που βρισκεται με τα χαρακτηριστικα του,η απορια μου ειναι η εξης θα μπορουσαμε να δουμε πιο αυτα τα χαρακτηριστικα που προσδιδει το ζωδιο στην ακμη του οικου κοιτοντας πχ για ακμη οικου ζυγος στον δευτερο οικο στον πλουτωνα κοιτωντας τον πλουτωνα στον 7 οικο μια που ο ζυγος αντικατοπτριζει τον 7 οικο;;η βλεποντας πως ειναι η αφροδιτη στον 2 οικο μια που κυβερνητης του ζυγου ειναι η αφροδιτη;μπορει να μην αληθευει τπτ απο αυτα τα δυο πιθανα σεναρια που λεω αλλα θα ηθελα να μαθω

Καλησπερα cds ! Βασικα αν η ακμη ειναι στον ζυγο τοτε θα κοιταξεις φυσικα και τον κυβερνητη πλανητη του ζυγου - την αφροδιτη . Κοιταξε που βρισκεται και τι οψεις κανει . Μετα επισης να κοιταξεις , αν υπαρχουν και πλανητες στον οικο αυτο ( στο παραδειγμα που εθεσες μιλας για 2ο οικο στον ζυγο .. κοιτα αν υπαρχουν πλανητες στον 2ο οικο .. και μετα τι οψεις κανουν με τον κυβερνητη πλανητη του ζυγου - δλδ τι οψεις κανουν με την αφροδιτη ! )
Εξηγησε μου κατι ο πλουτωνας που βρισκεται ? στον 2ο οικο ? η στον 7ο ? Με βαση το παραδειγμα που εθεσες ... :unsure:
Ελπιζω να βοηθησα καπως .. αν και σιγουρα μπορουν και αλλα μελη να δωσουν τα φωτα τους , μελη πιο εμπειρα απο εμενα .!:embarrest:love:

BlackOrWhat
26-05-2008, 09:49 AM
Καλησπερα cds ! Βασικα αν η ακμη ειναι στον ζυγο τοτε θα κοιταξεις φυσικα και τον κυβερνητη πλανητη του ζυγου - την αφροδιτη . Κοιταξε που βρισκεται και τι οψεις κανει . Μετα επισης να κοιταξεις , αν υπαρχουν και πλανητες στον οικο αυτο ( στο παραδειγμα που εθεσες μιλας για 2ο οικο στον ζυγο .. κοιτα αν υπαρχουν πλανητες στον 2ο οικο .. και μετα τι οψεις κανουν με τον κυβερνητη πλανητη του ζυγου - δλδ τι οψεις κανουν με την αφροδιτη ! )
Εξηγησε μου κατι ο πλουτωνας που βρισκεται ? στον 2ο οικο ? η στον 7ο ? Με βαση το παραδειγμα που εθεσες ... :unsure:
Ελπιζω να βοηθησα καπως .. αν και σιγουρα μπορουν και αλλα μελη να δωσουν τα φωτα τους , μελη πιο εμπειρα απο εμενα .!:embarrest:love:

Μιά μικρή διορθωσούλα...:cheesy::embarrest

αν υπάρχουν πλανήτες στον οίκο, κοιτάμε τις όψεις τους όχι μόνο με τον κυβερνήτη του οίκου...εαν δε, δεν υπάρχουν τότε βρίσκουμε τον Κυνερνήτη του οίκου και κοιτάμε τις όψεις του, για να πάρουμε ιδέα...

Pirate Jenny
26-05-2008, 10:42 AM
:unsure:Νομίζω πως πρέπει να προσπαθήσεις, να διατυπώσεις την ερώτηση σου πιο καθαρά.Δεν ξέρω κι εγω αν φταίω, γιατί είμαι κ
άπως ντεφορμέ....αλλα δεν κατάλαβα τι ακριβώς θες να μάθεις :embarrest .

Νομιζω αυτο που θελει να πει ειναι οτι ο πλουτωνας ειναι στον δευτερο που εχει ακμη στον ζυγο,και η αφροδιτη στον εβδομο.Αν καταλαβα καλα....:dizzy:

black moon
26-05-2008, 10:52 AM
Νομιζω αυτο που θελει να πει ειναι οτι ο πλουτωνας ειναι στον δευτερο που εχει ακμη στον ζυγο,και η αφροδιτη στον εβδομο.Αν καταλαβα καλα....:dizzy:

για ακμη οικου ζυγος στον δευτερο οικο στον πλουτωνα κοιτωντας τον πλουτωνα στον 7 οικο μια που ο ζυγος αντικατοπτριζει τον 7 οικο;;η βλεποντας πως ειναι η αφροδιτη στον 2 οικο

Απο που το κατάλαβες αυτό;Εγώ κατάλαβα οτι η Αφροδίτη ειναι στον 2ο αλλα ο Πλουτωνας δεν κατάλαβα αν ειναι στον 2ο ή 7ο.Κυβερνήτης 2ου ΟΚ η Αφροδίτη...

Pirate Jenny
26-05-2008, 11:05 AM
για ακμη οικου ζυγος στον δευτερο οικο στον πλουτωνα κοιτωντας τον πλουτωνα στον 7 οικο μια που ο ζυγος αντικατοπτριζει τον 7 οικο;;η βλεποντας πως ειναι η αφροδιτη στον 2 οικο

Απο που το κατάλαβες αυτό;Εγώ κατάλαβα οτι η Αφροδίτη ειναι στον 2ο αλλα ο Πλουτωνας δεν κατάλαβα αν ειναι στον 2ο ή 7ο.Κυβερνήτης 2ου ΟΚ η Αφροδίτη...

Νομιζω οταν λεει οτι ο ζυγος αντικατοπτριζει τον εβδομο οικο ,εννοει οτι εχει την αφροδιτη εκει,και οτι ο πλουτωνας ειναι αυτος που βρισκεται στον δευτερο.Καλα...δεν βαζω και το χερι μου στην φωτια!:bigsmile:
Απλως η διατυπωση ειναι ..αστα να πανε...!

ZorZeta
26-05-2008, 11:07 AM
εχω ακουσει οτι το ζωδιο που ειναι στην ακμη ενος οικου χρωματιζει τον οικο που βρισκεται με τα χαρακτηριστικα του,η απορια μου ειναι η εξης θα μπορουσαμε να δουμε πιο αυτα τα χαρακτηριστικα που προσδιδει το ζωδιο στην ακμη του οικου κοιτοντας πχ για ακμη οικου ζυγος στον δευτερο οικο στον πλουτωνα κοιτωντας τον πλουτωνα στον 7 οικο μια που ο ζυγος αντικατοπτριζει τον 7 οικο;;η βλεποντας πως ειναι η αφροδιτη στον 2 οικο μια που κυβερνητης του ζυγου ειναι η αφροδιτη;μπορει να μην αληθευει τπτ απο αυτα τα δυο πιθανα σεναρια που λεω αλλα θα ηθελα να μαθω


καλη σας μέρα.
Εγω αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι: ο δεύτερος οίκος έχει ακμη στο ζυγό. Ο Πλούτωνας βρίσκεται στον 7ο οίκο.
Ο φίλος μας μάλλον θέλει να συνδιάσει την αφροδίτη -σαν κυβερνήτη του ζυγού στο 2ο-, με τον πλούτωνα στον 7ο - μιας και ο ζυγός είναι το φυσικό ζώδιο του 7ου.
Ετσι τουλάχιστον νομίζω.........:cheesy:
Η Αφροδίτη δεν καταλαβαίνω που βρίσκεται.

Pirate Jenny
26-05-2008, 11:13 AM
καλη σας μέρα.
Εγω αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι: ο δεύτερος οίκος έχει ακμη στο ζυγό. Ο Πλούτωνας βρίσκεται στον 7ο οίκο.
Η φίλη μας μάλλον θέλει να συνδιάσει την αφροδίτη -σαν κυβερνήτη του ζυγού στο 2ο-, με τον πλούτωνα στον 7ο - μιας και ο ζυγός είναι το φυσικό ζώδιο του 7ου.
Ετσι τουλάχιστον νομίζω.........:cheesy:
Η Αφροδίτη δεν καταλαβαίνω που βρίσκεται.

Αυτο δ,εν γινεται ,γιατι τοτε ο πλουτωνας θα επρεπε να ειναι στους ιχθυς....γι αυτο λεω ..πλουτωνας στον 2ο στον ζυγο.

Pirate Jenny
26-05-2008, 11:39 AM
....και (συνεχιζω ακαθεκτη) επομενως αυτο που εχουμε ειναι μια πιθανη χιαστη οψη πλουτωνα (2ος,ζυγος) με αφροδιτη(7ος,ιχθυς?) και κοιταμε και τον ποσειδωνα (πιθανα στον τοξοτη στον τεταρτο?) και μετα σας παραδινω την σκυταλη γιατι ειπαμε....σιμεκο για την ξινιλα ,αλλα για την ζαλαδα δεν εχουμε τιποτα ευκαιρο.:bigsmile:

athinoula85
26-05-2008, 11:52 AM
Μιά μικρή διορθωσούλα...:cheesy::embarrest

αν υπάρχουν πλανήτες στον οίκο, κοιτάμε τις όψεις τους όχι μόνο με τον κυβερνήτη του οίκου...εαν δε, δεν υπάρχουν τότε βρίσκουμε τον Κυνερνήτη του οίκου και κοιτάμε τις όψεις του, για να πάρουμε ιδέα...

Γιατι διορθωσουλα καλε ? Πες οτι ηταν η συμπληρωση αυτου που εγραψα ..Ακομη και δω με συμπληρωνει ενας εκπροσωπος του τοξοτη ! ( Ας οψεται ο ωροσκοπος μου :love: ) Καλα τα λες BlackOrWhat !!!:bigsmile:
Απλα βασικα μιλησα για την αφροδιτη γιατι ο cds δινει μεγαλη σημασια στην αφροδιτη - με βαση αυτο που εγραψε το λεω ... - καλα οσο για τον πλουτωνα δεν καταλαβα τι εννοουσε :embarrest .

athinoula85
26-05-2008, 12:39 PM
Παιδια κατι ακομη ! Μηπως πρεπει να περιμενουμε καλυτερα να λυσει το μυστηριο ο cds ? Γιατι μονο υποθεσεις μπορουμε να κανουμε , απο την στιγμη που δεν ξερουμε τι ακριβως εννοει ! Μονο αυτος μπορει να το λυσει ... Σωστα ?

cds
27-05-2008, 01:35 AM
μαλλον σας μπερδεψα ηθελα να μαθω απλως μια τακτικη του να δω τι χαρακτηριστικα δινει στον οικο ταδε το ζωδιο που βρισκεται σαν ακμη και πως να κανω αυτη την αναλυση μετα,δυστηχως ειμαι στο τρεξιμο και δν προλαβα να διαβασω οσα γραψατε, απο οτι καταλαβα σας συγχησα λιγο
σορυ παιδια πολυπλοκη διατυπωση εκανα μαλλον και κατι αλλο οι πλανητες κα οι οικοι που χρησιμοποιησα ηταν τυχαιοι οποτε μη δινεται βαρυρητα εκει σαν παραδειγμα για να καταλαβετε τι εννοω

black moon
27-05-2008, 07:55 AM
και κατι αλλο οι πλανητες κα οι οικοι που χρησιμοποιησα ηταν τυχαιοι οποτε μη δινεται βαρυρητα εκει σαν παραδειγμα για να καταλαβετε τι εννοω

:wacko::dizzy::w00t:

ZorZeta
27-05-2008, 09:21 AM
μαλλον σας μπερδεψα ηθελα να μαθω απλως μια τακτικη του να δω τι χαρακτηριστικα δινει στον οικο ταδε το ζωδιο που βρισκεται σαν ακμη και πως να κανω αυτη την αναλυση μετα,δυστηχως ειμαι στο τρεξιμο και δν προλαβα να διαβασω οσα γραψατε, απο οτι καταλαβα σας συγχησα λιγο
σορυ παιδια πολυπλοκη διατυπωση εκανα μαλλον και κατι αλλο οι πλανητες κα οι οικοι που χρησιμοποιησα ηταν τυχαιοι οποτε μη δινεται βαρυρητα εκει σαν παραδειγμα για να καταλαβετε τι εννοω

χαχαχαχαχαχαχαχαχαχα!!!!!!!!!! ! μας αδειασες όλους ............. μια χαρα ξηγήθηκες.. αρχοντας αρχοντας

Μητσάκος
27-05-2008, 09:23 AM
μαλλον σας μπερδεψα ηθελα να μαθω απλως μια τακτικη του να δω τι χαρακτηριστικα δινει στον οικο ταδε το ζωδιο που βρισκεται σαν ακμη και πως να κανω αυτη την αναλυση μετα,δυστηχως ειμαι στο τρεξιμο και δν προλαβα να διαβασω οσα γραψατε, απο οτι καταλαβα σας συγχησα λιγο
σορυ παιδια πολυπλοκη διατυπωση εκανα μαλλον και κατι αλλο οι πλανητες κα οι οικοι που χρησιμοποιησα ηταν τυχαιοι οποτε μη δινεται βαρυρητα εκει σαν παραδειγμα για να καταλαβετε τι εννοω
Αρκετά διδακτικό. Η λαϊκή θυμοσοφία βρίθει ρήσεων που συνάδουν με την ορθό τρόπο προσέγγισης ενός θέματος, μερικές εκ των οποίων είναι το "όποιος βιάζεται σκοντάφτει", μία άλλη είναι το "άλλα λέει η γιαγιά μου, άλλα ακούν τα αυτιά μου", άλλη μία είναι "τρεις λαλούν και δυο χορεύουν", ή ακόμα και το "τρία πουλάκια κάθονταν και πλέκανε πουλόβερ".
Φυσικά, αν έτσι προσεγγίζονται διάφορα θέματα, να υπολογίζουμε ότι την ίδια ορθότητα έχουν και τα όσα γράφονται;