PDA

View Full Version : Τι ζητάτε από την Αστρολογία;



Βασιλης Παπαδολιας
27-06-2007, 05:12 PM
Μια και είναι καιρός που κάνουμε ψηφοφορίες ήθελα να προτείνω μία ακόμη... Τι ζητά ο καθένας από μας από την αστρολογία; Προτείνω τις εξής επιλογές με δυνατότητα πολλαπλής επιλογής:

1. Να μάθω για την πορεία μίας σχέσης
2. Να μάθω τι θα γίνει στη δουλειά μου
3. Να ρωτήσω για κάποιο οικογενειακό μου πρόβλημα
4. Με ενδιαφέρουν τα οικονομικά μου
5. Να μάθω περισσότερα για ένα άνθρωπο που έχω γνωρίσει (χωρίς να με ενδιαφέρει το μέλλον, αλλά ο χαρακτήρας του)
6. Να μάθω τι είναι αυτό που λέμε καρμικά γεγονότα
7. Να μάθω για τις προηγούμενες ζωές μου...

κλπ. Πιθανόν να υπάρχουν κι άλλες κατηγορίες, τις οποίες μπορείτε να προτείνετε...

Σε ό,τι με αφορά ανατρέχω στην αστρολογία κυρίως για το νούμερο 5...

MELINE
27-06-2007, 08:30 PM
Γειά σου! Προσωπικά κι εγώ για το 5 συμβουλεύομαι τώρα πια την αστρολογία, αλλά ο αρχικός μου στόχος ήταν για να καταλάβω τι στο καλό γίνεται μέσα στο κεφάλι μου και γιατί βλέπω τα πράγματα όπως τα βλέπω. Αρχικά δηλαδή ξεκίνησα επειδή είχα πρόβλημα με τον εαυτό μου :sad: και δεν καταλάβαινα γιατί είμαι αυτή που είμαι, και γιατί αυτό διαφέρει τόσο πολύ απο τους υπόλοιπους:wacko:..σαν ένα μέσο αυτογνωσίας ας πούμε...Μπορώ να πως πάντως ότι τόσο όσον αφορά το νούμερο 5 όσο και το θέμα της αυτογνωσίας, η αστρολογία όχι απλά με βοήθησε...κάτι παραπάνω.:nuts:

nicoletta
27-06-2007, 09:02 PM
Συμβουλεύομαι την Αστρολογία, κυρίως για προσωπική βελτίωση, και μ' έχει βοηθήσει αρκετά στο να κατανοήσω καλύτερα κάποιες καταστάσεις που συμβαίνουν στη ζωή μου. Επίσης και για να μάθω περισσότερα για ανθρώπους που γνωρίζω. Η βοήθεια της είναι ανεκτίμητη....

Λίλιαν Σίμου
27-06-2007, 10:08 PM
Πολύ ωραίο το θέμα αυτό!

Με ενδιαφέρει η ψυχολογική κατανόηση των ανθρώπων, το καρμικό τους μονοπάτι, με στοχο την εξελικτική πορεία της ψυχής. Πιστεύω πως έχει την δυνατότητα να μας στηρίξει στον δρόμο της αυτογνωσίας.

Αν καταλάβουμε τον εαυτό μας και τους άλλους, δουλέψουμε πάνω στα ταλέντα και τις αδυναμίες μας, κερδίζουμε και ένα καλύτερο μέλλον, αφού θα γίνουμε εμείς οι ίδιοι καλύτεροι.

φιλικά
Λίλιαν Σίμου

dream_on
27-06-2007, 10:57 PM
Καλησπέρα. Ωραίο θέμα βάλατε :). Προσωπικά χρησιμοποιώ την αστρολογία σαν μέσο για να κατανοησω καλυτερα τον εαυτό μου ώστε να βρω το δρόμο μου..eventually :)

Μητσάκος
27-06-2007, 11:16 PM
Με ενδιαφέρουν τα οικονομικά μου.

Yeshoda
27-06-2007, 11:20 PM
Πολύ καλή ερώτηση όντως !
Ξεκίνησα όπως η ΜELINE, για περισσότερη αυτογνωσία...να μάθω κρυφές πτυχές του εαυτού μου που δεν μου είχαν αποκαλυφθεί ως τώρα.
Στη συνεχεια ήθελα να μάθω για τους άλλους ---> ώστε να μπορώ να τους καταλαβαίνω με ευκολία.
Αργότερα μου δημιουργήθηκε η περιέργεια για το αν μπορείς να ανακαλύψεις το μέλλον η το παρελθόν σου (προηγούμενες ζωές)
Και τελικά δεν έμαθα τίποτα....:nuts:
Πλακα κάνω, κάτι ελααάχιστα τα έμαθα. Mήπως φταίει ότι είμαι ακουστικός τύπος;
Ούτε αυτό, απλά ανακάλυψα κάτι άλλο πολύ καλύτερο από την αστρολογία.
:laugh:
Θεωρώντας ότι η αστρολογία είναι κάτι στατικό, δεν σε βοηθάει να εξελιχθείς παραπάνω σαν οντότητα, απλά ΓΝΩΡΊΖΕΙΣ το γιατί και το πως ΜΈΧΡΙ ένα σημείο και αυτό δεν μου έφτανε...
sorry δεν φταίω που γεννήθηκα με τόση περιέργεια και θέλω να τα μάθω ΌΛΑ ---> κι όχι επειδή είμαι κουτσομπόλα!

Αργοναύτης
27-06-2007, 11:22 PM
Xρησιμοποιώ την Αστρολογία για αυτογνωσία και ετερογνωσία, αλλά κυρίως με βοηθάει να καταλαβαίνω και να απαντάω στα ερώτηματα ''γιατί αυτό συνέβη ή δεν συνέβη σε μένα'' και ''γιατί τώρα'', εξετάζοντας τα γεγονότα της ζωής μου. Ενδυναμώνει την πίστη μου στη θεότητα και στη συμπαντική νομοτέλεια. Προβλέψεις για τον εαυτό μου τελευταία αποφεύγω να κάνω, εκτός αν τα θέματα είναι πολύ σοβαρά και χρειάζομαι προετοιμασία, γιατί θέλω να επηρεάζω όσο γίνεται τις εξελίξεις ανεπηρέαστος, όποιο κόστος κι αν έχει αυτό. 'Αλλωστε έχω βεβαιωθεί μετά από τόσα χρόνια ότι τα προβλεπόμενα γεγονότα σπάνια αποφεύγονται. Είναι επίσης ένας πολύ καλός μηχανισμός κατανόησης του χρόνου και των κύκλων που κάνουν τις καταστάσεις κι εμάς να ωριμάζουμε. 'Ενα κομμάτι που με ενδιαφέρει ιδιαίτερα στην Αστρολογία είναι και η φιλοσοφική της διάσταση. Τα σύμβολα και τα αρχέτυπα που είναι πανίσχυρα με εμπνέουν ακόμα και ως καλλιτεχνική φύση που είμαι, τα εμπιστεύομαι και τα επικαλούμαι συχνά.

Αργοναύτης
27-06-2007, 11:39 PM
Με ενδιαφέρουν τα οικονομικά μου.

'Ετσι που καταντήσαμε, αυτά ίσως περισσότερο να'ναι στο χέρι του Αλογοσκούφη παρά στο πέρασμα του Δία από το 2ο και άλλους οίκους. 'Αλλωστε, τελευταία φορά μου μου κάνανε γερή αύξηση ήταν ο Δίας στο 2ο οίκο μου, αλλά με απέλυσαν λίγες εβδομάδες μετά γιατί αρνήθηκα να γράψω λογοκριμένες προβλέψεις για τα ζώδια. :bigsmile:

Μητσάκος
28-06-2007, 12:07 AM
'Ετσι που καταντήσαμε, αυτά ίσως περισσότερο να'ναι στο χέρι του Αλογοσκούφη παρά στο πέρασμα του Δία από το 2ο και άλλους οίκους. 'Αλλωστε, τελευταία φορά μου μου κάνανε γερή αύξηση ήταν ο Δίας στο 2ο οίκο μου, αλλά με απέλυσαν λίγες εβδομάδες μετά γιατί αρνήθηκα να γράψω λογοκριμένες προβλέψεις για τα ζώδια. :bigsmile:
Καλό αυτό :laugh:
Για πες τι ακριβώς λογοκρίναν :wacko:

Αργοναύτης
28-06-2007, 12:10 AM
Καλό αυτό :laugh:
Για πες τι ακριβώς λογοκρίναν :wacko:

Θα βγούμε εκτός θέματος. Ξέρετε ;) το "ο πελάτης έχει πάντα δίκιο" για μερικούς ισχύει ακόμα και στην Αστρολογία.

Μητσάκος
28-06-2007, 12:12 AM
Θα βγούμε εκτός θέματος. Ξέρετε ;) το "ο πελάτης έχει πάντα δίκιο" για μερικούς ισχύει ακόμα και στην Αστρολογία.
Καλά, θα ανοίξω ένα θέμα με τίτλο Λογοκρισία την εγκρίνετε? και μας τα λες εκεί :idea:

ScP
28-06-2007, 12:14 AM
Καλύτερα μετά τον ανάδρομο. Ερμή Αφροδίτη Εκλείψεις.

Κοιμήσου τώρα νυστάζεις και είσαι χλωμός

Μητσάκος
28-06-2007, 12:18 AM
Καλύτερα μετά τον ανάδρομο. Ερμή Αφροδίτη Εκλείψεις.

Κοιμήσου τώρα νυστάζεις και είσαι χλωμός
Σεβαστή η αποψή σας αλλα αυτό είναι μετά τον Σεπτέμβρη και αν ισχύουν κάποιες άλλες παράμετροι σχετικά με την χρονική δυναμική των εκλείψεων μιλάμε για μετά τα χριστούγεννα :wacko: Μήπως πρόκειται για μια μορφή λογοκρισίας δια της καθυστερήσεως?

Maroulita
28-06-2007, 12:21 AM
Θα βγούμε εκτός θέματος. Ξέρετε ;) το "ο πελάτης έχει πάντα δίκιο" για μερικούς ισχύει ακόμα και στην Αστρολογία.

To "ακόμα και" δεν χρειαζόταν Δημήτρη...!

Πάντως... σχετικά με το θέμα, εγώ ακόμη δεν έχω ξεκαθαρίσει, για να είμαι ειλικρινής, μέσα μου τί είναι αυτό που ζητάω από την αστρολογία. Είμαι ακόμη σε πρώιμο στάδιο μελέτης και το μόνο που αυτή τη στιγμή κάνω είναι να την προσεγγίζω για να δω τί απαντήσεις μπορεί να μου δώσει. Σ' αυτή τη φάση λοιπόν απλά παρατηρώ κατά πόσο λειτουργεί σε μένα και στους γύρω μου, αυτογνωσία λοιπόν και ετερογνωσία όπως είπε και ο Δημήτρης.

Αργοναύτης
28-06-2007, 12:27 AM
Καλά, θα ανοίξω ένα θέμα με τίτλο Λογοκρισία την εγκρίνετε? και μας τα λες εκεί :idea:

Το θέμα θα είχε ενδιαφέρον υπό τον τίτλον ''αστρολογικοί παράγοντες και λογοκρισία'' αν και δύσκολο. Μου αρέσουν τα δύσκολα γενικά, αν το θέλουν και οι αγαπητοί εντάξει. Αν και η αστρολογική μου θεματολογία περιστρέφεται τελευταία κυρίως γύρω από έρωτες και Αφροδισιακές-ουράνιες καταστάσεις. :bigsmile:

Λευκή
28-06-2007, 01:06 AM
Δεν ασχολούμαι επειδή ψάχνω ή ζητάω κάτι συγκεκριμένο.Όπως άλλα παιδιά μεγαλώνουν θρησκευόμενα ,μαθαίνοντας να σκέφτονται χριστιανικά και να αποδίδουν όλα τους τα δεινά ή την ευτυχία τους στο θεό ,έτσι κι εγώ έμαθα να σκέφτομαι αστρολογικά λόγω της αγάπης της μητέρας μου για το αντικείμενο,την οποία αργότερα μετέδωσε στην αδερφή μου και σε μένα.Εκφράσεις όπως "η σαστιμάρα του καρκίνου" ,"τώρα με τον κρόνο ζορίζεται" ,"έχει αφροδίτη στον όδγοο γι αυτό κάνει έτσι" από ένα σημείο και μετά μου γίνανε δεύτερη φύση.Έχω καταντήσει να μιλάω έτσι στους συμφοιτητές μου και κάποιες φορές και στους καθηγητές μου στο πανεπιστήμιο :toung:,με αποτέλεσμα να με κοιτάνε με γουρλωμένα μάτια και να με ρωτάνε "τι θα πει αυτόόόό;" Πάντως αυτό που με ενδφιαφέρει περισσότερο είναι να ψυχολογήσω τους άλλους,να καταλάβω πως σκέφτονται,τι αισθάνονται και γιατί.Ένα σκαλί πιο πάνω σε πολλές περιπτώσεις βρίσκεται και η ψυχολογική βοήθεια που μπορείς να προσφέρεις σ έναν άνθρωπο.Φυσικά,αν δεν ξεκινήσεις απ τον εαυτό σου άκρη δεν πρόκειται να βγάλεις.Μέχρι στιγμής πάντως η αστρολογία μ έχει βοηθήσει αρκετά,απ το να καταλάβω γιατί αισθάνομαι κάποια πράγματα μέχρι να δεχτώ πιο εύκολα μια ερωτική απογοήτευση:blink::toung: Γενικά πάντως ,σημαντική θεωρώ την τέχνη της συναστρίας που μπορεί να δώσει πολλές απαντήσεις στα πως και τα γιατί ,αφού οι ανθρώπινες σχέσεις μας απασχολούν όλους και δυστυχώς δεν είναι πάντα γεμάτες χαρές...

kmakri
28-06-2007, 08:05 AM
Καλημέρα σε όλους.
Με την Αστρολογία ξεκίνησα να ασχολούμαι τον τελευταίο 1,1/2 χρόνο.Αφορμή στάθηκε η επισκεψή μου σε έναν ασφαλιστή-αστρολόγο, ο οποίος μου είπε λίγα βασικά πράγματα για εμένα και για τους δικούς μου ανθρώπους. Αυτά που άκουσα μου έκαναν τρομερή εντύπωση γιατί σε ορισμένα σημεία, παρότι από άγνοια δεν είχα την ακριβή ώρα γεννησεώς μου, με σκιαγραφούσαν κατά τρόπο πολύ κοντινό στην πραγματικότητα.Τότε δεν είχα καμία ιδέα του τι σημαίνει ζωδιακός κύκλος, οίκοι,πλανήτες...Μου άφησε περισσότερες απορίες από αυτές που προϋπήρχαν..Μετά από αυτή την επίσκεψη τυχαία ανακάλυψα στο internet το συγκεκριμένο site.Και άρχισα να διαβάζω..Τώρα πιά δεν αισθάνομαι σαν να μου μιλάει κάποιος σε μία γλώσσα που δεν καταλαβαίνω..Μία απορία λύνεται, μία άλλη δημιουργείται..Αλλά είναι καταπληκτικό πως μπορείς να καταλάβεις τον άνθρωπο γενικότερα γνωρίζοντας απλά την ημερομηνία και την ώρα που γεννήθηκε.Τα αρχικά δεδομένα και οι τάσεις υπάρχουν και αυτές γραμμένες...Κατά επέκταση συμφωνώ ότι με ενδιαφέρει να γνωρίσω τον εαυτό μου και τους ανθρώπους που με ενδιαφέρουν καλύτερα..
Όσο ζω μαθαίνω..


Κατερίνα

ΟΤΑΝ ΚΑΝΕΙΣ ΘΕΛΕΙ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ ΣΥΝΟΜΩΤΕΙ ΓΙΑ ΧΑΡΗ ΤΟΥ

Fotini Christodoulou
28-06-2007, 08:47 AM
Καλημέρα και από μενα!:bigsmile:

Η αυτογνωσία αλλά και η προσωπική μου εξέλιξη με ότι δυναμικό διαθέτω είναι αυτό που ζητούσα εξαρχής απο την αστρολογία.
Θα έλεγα πλέον με ελκύει περισσότερο η ψυχολογική προσέγγιση του χάρτη και με τις λιγοστές γνώσεις που έχω προσπαθώ να καταλάβω εκτός απο τον εαυτό μου και τους άλλους, τα κίνητρα που βρίσκονται πίσω από τις πράξεις μας ,τις "πληγές" και κυρίως τα "σκοτεινά" σημεία και αδυναμίες του καθε ανθρώπου.

Πολύ ωραίο θέμα!:bigsmile:

emmalene
28-06-2007, 12:01 PM
Λοιπον ξεκινας ψαχνοντας το φως στο βαθος του τουνελ,μετα οταν φτασεις εκτος απο το φως βρισκεις και εσενα και μετα ανακαλυπτεις και τους αλλους....μετα κολλας και συζητας μονο αυτο πιστευοντας οτι ξερεις την μοιρα σου και στο τελος το φιλοσοφεις και βρισκεις ενα νεο κωδικα σκεψης στηριγμενο στην αυτογνωσια που μαλλον απεκτησες μετα απο ολη αυτη τη διαδρομη...Και μετα ανακαλυπτεις οτι δεν εισαι μονος τελικα.:bigsmile:

zeta1987
28-06-2007, 01:19 PM
Όντως πολύ ωραίο θέμα ανοίξατε!!:idea: Εγώ ξεκίνησα να ασχολούμαι με την αστρολογία εντελώς τυχαία, αλλά πάντα μέσα μου είχα αυτή την περιέργεια για τον εαυτό μου και κομμάτια του που δεν τα έχω καταλάβει ούτε εγώ! Στην αρχή ξεκίνησα με τα ζώδια, μετά με τον ωροσκόπο και όταν έμαθα να φτιάχνω γενέθλιο χάρτη εκεί ήταν που μαγεύτηκα... Εγώ λοιπόν ζητάω από την αστρολογία αυτό που λέει το 5, να μάθω τον εαυτό μου και τους άλλους καλύτερα και πολύ μετά για προβλέψεις και τέτοια..Προτιμώ να βλέπω τις ευκαιρίες και τις τάσεις παρα τις καθαρόαιμες προβλέψεις...Πάντως η μαγεία και η συγκίνηση που μου προσφέρει η αστρολογία κάθε φορά που αναλύω κάποιον ή και τον εαυτό μου κάποιες φορές είναι μοναδική...Ίσως γιατί μαρέσει πολύ να ψυχολογώ τους άλλους αλλά και να μαθαίνω τον εαυτό μου...:)

nanstenka
28-06-2007, 04:06 PM
Πάντα με ενδιέφερε η γνώση. Κι αν ζητάω κάτι από την Αστρολογία είναι γνώση. Γνώση που ξεπερνά τα όρια του εγώ και του εαυτού τα κάνει πανανθρώπινα και διαχρονικά και δεν αφορά μόνο εμένα και τους άλλους αλλά ολόκληρη την ουσία της ύπαρξής μας. Ίσως έχω κι εγώ αυτήν την πίστη στη συμπαντική νομοτέλεια...

laziali
29-06-2007, 06:22 PM
Μια και είναι καιρός που κάνουμε ψηφοφορίες ήθελα να προτείνω μία ακόμη... Τι ζητά ο καθένας από μας από την αστρολογία; Προτείνω τις εξής επιλογές με δυνατότητα πολλαπλής επιλογής:

1. Να μάθω για την πορεία μίας σχέσης
2. Να μάθω τι θα γίνει στη δουλειά μου
3. Να ρωτήσω για κάποιο οικογενειακό μου πρόβλημα
4. Με ενδιαφέρουν τα οικονομικά μου
5. Να μάθω περισσότερα για ένα άνθρωπο που έχω γνωρίσει (χωρίς να με ενδιαφέρει το μέλλον, αλλά ο χαρακτήρας του)
6. Να μάθω τι είναι αυτό που λέμε καρμικά γεγονότα
7. Να μάθω για τις προηγούμενες ζωές μου...

κλπ. Πιθανόν να υπάρχουν κι άλλες κατηγορίες, τις οποίες μπορείτε να προτείνετε...

Σε ό,τι με αφορά ανατρέχω στην αστρολογία κυρίως για το νούμερο 5...
Όταν πρωτομπήκα στο σάιτ, έκλινα προς το 1ο.
Στη συνεχεια, μόλις καταλαβα τι πραγματικά είναι η Αστρολογία, έκανα στροφή 180 μοιρών και προσπάθησα να αναλύσω ΕΜΕΝΑ και γιατί είμαι έτσι όπως ειμαι, γιατί συμπεριφέρομαι όπως συμπεριφέρομαι κλπ, ενώ ταυτόχρονα, τώρα,προσπαθώ και καταφέρνω να γνωρίσω καλύτερα τους ανθρώπους γύρω μου, να καταλαβω πως λειτουργουν και γιατί. Οπότε πάω στο νούμερο 5.
:bigsmile:

Basilakis
30-06-2007, 05:51 PM
Αυτογνωσία, αυτογνωσία, αυτογνωσία...

Χωρίς έναν οδηγό είναι πολύ ως και εξαιρετικά δύσκολο να ανακαλύψουμε πτυχές του εαυτού μας που είναι βαθιά κρυμμένες αλλά και θαμμένες κάτω από αυτό που προβάλλουμε προς τους τρίτους. Η αστρολογία, με βοηθά να ανακαλύψω δυνατότητες. Αποτελεί πηγή αυτογνωσίας:bigsmile:

omo
06-07-2007, 10:27 AM
Ενδιαφέρουσα ερώτηση. Χμμμ.. Ζητάω απαντήσεις, κάποιες φορές παρηγοριά αλλά και ελπίδα ότι κάτι καλύτερο με περιμένει.

kritikia
06-07-2007, 10:57 AM
Ενδιαφέρουσα ερώτηση. Χμμμ.. Ζητάω απαντήσεις, κάποιες φορές παρηγοριά αλλά και ελπίδα ότι κάτι καλύτερο με περιμένει.

Συμφωνώ απόλυτα.. ;)

august-10
06-07-2007, 12:52 PM
Βασικά ζητάω την πρόβλεψη του μέλλοντος ...όσο αυτή είναι εφικτή.

Σας απογοήτευσα _ αυτή είναι όμως η αλήθεια!!!:bigsmile:

S+S
09-07-2007, 05:11 PM
Να καταλάβω ποιά είμαι και γιατί γεννήθηκε με αυτά τα στοιχεία! Σε δεύτερη μοίρα γιατί ταιριάζω με κάποιους ανθρώπους και με άλλους όχι!

Και επειδή οτι γράφει δεν ξεγράφει.......

Κασσιόπη
09-07-2007, 09:58 PM
Γιατί θέλω να δω - αν προλάβω - πώς "κάτι" εξελίσσεται σε επιστήμη.

skytree
10-07-2007, 05:20 PM
Ξεκίνησα πολύ πρόσφατα να ασχολούμαι με την αστρολογία και αφορμή ήταν η τυχαία συνάντησή μου με το φόρουμ.Προφανώς λοιπόν, αρχικά δεν υπήρχε κάποια καθαρή πρόθεση που με έκανε να ασχοληθώ με αυτά τα -φαινομενικά τουλάχιστον- λαμπερά σημάδια που τρεμοπαίζουν κ στριφογυρίζουν επάνω από τα κεφάλια μας..Τώρα όμως πλέον έχω στα χέρια μου σκόρπια κομμάτια που αφορούν το ''είναι'' των κοντινών μου ανθρώπων, καθώς και του εαυτού μου και μου είναι δύσκολο εως αδύνατο(..από περιέργεια,επιμονή,ελπίδα.. ) να σταματήσω την αναζήτηση εως ότου καταφέρω να τα ενώσω.Αν καταφέρω..

plano
17-07-2007, 04:12 PM
Μου αρέσει να μαθαίνω καινούργιους τρόπους προσέγγισης και κατανόησης των ανθρώπων γενικά. Διαπιστώνω καθημερινά ότι η αστρολογία είναι πολύτιμο βοήθημα για όποιον επιθυμεί να κατανοήσει τον εαυτό του και τους άλλους.

Πολύ ωραίο θέμα...!

nekt
18-07-2007, 12:13 PM
Εγώ ξεκίνησα γύρω στην εφηβεία να ασχολούμαι λίγο παραπάνω με την αστρολογία, δηλαδή να διαβάσω εξειδικευμένα βιβλία. Ο λόγος που το έκανα ήταν για να κατανοήσω κάποια πράγματα για μένα περισσότερο και στη συνέχεια για τους ανθρώπους που βρίσκονται κοντά μου (φίλους, συγγενείς, σχέσεις).
Με ενδιαφέρει περισσότερο από αυτή την γενική σκοπιά, παρά για να έχω προβλέψεις για συγκεκριμένα γεγονότα.



1. Να μάθω για την πορεία μίας σχέσης
2. Να μάθω τι θα γίνει στη δουλειά μου
3. Να ρωτήσω για κάποιο οικογενειακό μου πρόβλημα
4. Με ενδιαφέρουν τα οικονομικά μου
5. Να μάθω περισσότερα για ένα άνθρωπο που έχω γνωρίσει (χωρίς να με ενδιαφέρει το μέλλον, αλλά ο χαρακτήρας του)
6. Να μάθω τι είναι αυτό που λέμε καρμικά γεγονότα
7. Να μάθω για τις προηγούμενες ζωές μου...

elenikol
18-07-2007, 01:33 PM
Κατανόηση της φύσης μου για να βοηθηθώ στην προσωπική μου εξέλιξη και
ετερογνωσία.

laziali
18-07-2007, 03:06 PM
1. Να μάθω για την πορεία μίας σχέσης
2. Να μάθω τι θα γίνει στη δουλειά μου
3. Να ρωτήσω για κάποιο οικογενειακό μου πρόβλημα
4. Με ενδιαφέρουν τα οικονομικά μου
5. Να μάθω περισσότερα για ένα άνθρωπο που έχω γνωρίσει (χωρίς να με ενδιαφέρει το μέλλον, αλλά ο χαρακτήρας του)
6. Να μάθω τι είναι αυτό που λέμε καρμικά γεγονότα
7. Να μάθω για τις προηγούμενες ζωές μου...

Νομίζω πως όσο περισσότερα μαθαίνω και βλέπω πως η αστρολογία λειτουργεί, έστω και σε λίγα πράγματα που έχουν "επαληθευτεί" μέχρι τώρα, από γεγονότα άλλων ατόμων, προσωπικά ζητάω από την αστρολογία τα 5 πρώτα. Δεν θεωρώ την αστρολογία ως ένα αντικείμενο, που, ναι, θα μου προβλέψει και καλά ότι αύριο θα γνωρίσω τον έρωτα της ζωής μου ή ότι μεθαύριο θα καταστραφώ οικονομικά. Αλλά ότι υπάρχει μια τάση, διότι θα γίνει η τάδε διέλευση, ή με τα προγνωστικά, ετήσια κ.λ.π. (ένα σωρό που δεν γνωρίζω) συστήματα θα δοθεί έμφαση στον τάδε οίκο μου και αυτό δίνει μια τάση είτε για τα ερωτικά είτε για τα επαγγελματικά, τότε ναι, θα πω ότι ζητάω να δω και την πορεία μιας σχέσης, είτε επαγγελματικής είτε ερωτικής, είτε στα οικονομικά ειτε στα οικογενειακά μου. Φυσικά, για όλα αυτά χρειάζεται να μάθω περισσότερα από μια απλή διέλευση... βρίσκομαι ακόμη σε αρχικό στάδιο :embarrest
Επίσης, τον τελευταίο καιρό προσπαθώ να διαβάζω χάρτες άλλων ατόμων και να βγάζω κάποια χαρακτηριστικά (έστω και αν είναι μόνο ο γενέθλιος χάρτης) και ίσως αν δω και τις διελεύσεις που γίνονται από τα ωροσκόπιά τους, να παίρνω μια ιδέα του ποιος πολανήτης βρίσκεται που και ποιον τομέα μπορεί να επηρεάσει. Προσπαθώ! :embarrest

Το 6 και 7 θα έλεγα δε με ενδιαφέρουν ...καθόλου. Ίως πχ γιατί δεν γνωρίζω τόσα όσα πρέπει για να δω ότι λειτουργούν. :unsure: