PDA

View Full Version : Ισχυρές και αδύναμες όψεις πλανητών



aries engineer
15-07-2006, 05:00 PM
Καλησπέρα ,
Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής.Ποιοι πλανήτες πρέπει να συμμετέχουν σε μια όψη για να θεωρηθεί ισχυρη?Για παραδειγμα ενα πολύγωνο Ηλιου και Σεληνης θεωρείται ισχυρότερο απο ένα πολύγωνο Σελήνης και Ποσειδώνα?Οι όψεις των πλανητων δηλαδη αλληλεπιδρουν?Μπορουν να μειωσουν την ισχυ μιας άλλης όψης ή να την δυναμώσουν?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων:bigsmile:

Αγγελικη
15-07-2006, 05:05 PM
Οταν λες πολυγωνο, ποια οψη εννοεις;

aries engineer
15-07-2006, 05:08 PM
Το "sextile":embarrest

Maroulita
15-07-2006, 05:23 PM
Το "sextile":embarrest

H όψη sextile είναι το εξάγωνο και θεωρείται μία από τις κύριες όψεις (όψη 60 μοιρών). Ελπίζω να βοήθησα λίγο! :bigsmile:

aries engineer
15-07-2006, 05:32 PM
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την άμεση ανταπόκριση,ωστόσο η απορια μου βρίσκεται στη παραπάνω ερωτηση σχετικα με την ισχύ διαφόρων οψεων...:bigsmile:

Αγγελικη
15-07-2006, 05:36 PM
Το εξαγωνο σε καμμια περιπτωση δεν μεταφραζεται σε πολυγωνο!!:bigsmile:
Καμμια αλλη οψη δεν εχεις παρατηρησει;
Φυσικα και οι οψεις αλληλεπιδρουν και διαμορφωνουν το ωροσκοπιο! Ακομη και την εκφραση του ζωδιου των πλανητων!
Υπαρχουν τοσα τοπικ και αρθρα που απαντουν στις ερωτησεις σου που θα βαρεθεις να διαβαζεις...
Αλλα μαλλον γενικα βαριεσαι να ψαξεις....

aries engineer
15-07-2006, 05:55 PM
Η αλήθεια είναι οτι το εξάγωνο ήταν το πρωτο που έχω στο χάρτη μου ,γι'αυτό το χρησιμοποίησα σαν παράδειγμα...Έχω διαβάσει τα περισσότερα άρθρα,αλλά δεν βρήκα κάτι σχετικό με την απορία μου.:bigsmile:

skorpion
15-07-2006, 06:27 PM
Σε καταλαβαινω ως ενα σημειο γιατι τα αρθρα ενδιαφεροντα και πολλα και μαθαινεις πολλα πραγματα αλλα οταν προκειται να τα εφαρμοσεις στην πραξη ειναι δυσκολο.Τα αρθρα ειναι πιο γενικα και υποψιαζομαι οτι πρεπει να διαβασεις και βιβλια ή να παρακολουθησεις σεμιναρια για να μπορεσεις να εφαρμοσεις τις γνωσεις πιο πρακτικα και πιο εξειδικευμενα αλλα για μενα ας πουμε στη φαση που ειμαι τωρα τουλαχιστον ειναι πιο δυσκολο οποτε εστω και με αργους ρυθμους προσπαθω να μαθω οτι μπορω απο τα αρθρα και απο τα υπολοιπα μελη που γνωριζουν περισσοτερα.:cheesy:

Αγγελικη
15-07-2006, 06:33 PM
Ευτυχως που υπαρχουν και αλλοι που βγαζουν το φιδι απο την τρυπα μιας και εγω υστερω στην σαφη διευκρινηση (ειναι αυτο που λεμε το σκεφτομαι αλλα δεν μπορω να το μεταδωσω!).:bigsmile: :bigsmile: :bigsmile:

Λευκή
15-07-2006, 09:05 PM
Το τρίγωνο,το τετράγωνο η σύνοδος και η αντίθεση θεωρούνται ισχυρές γωνίες ,ενώ το εξάγωνο και η χιαστί είναι μέτριας και μικρής ισχύος.Οι πρώτες έχουν και μεγαλύτερη ανοχή στις μοίρες.
Από κει και πέρα, όσο πιο ακριβής είναι η γωνία τόσο πιο "δυνατή" είναι η όψη.
Στους εξωκρόνιους πλανήτες η ανοχή στις μοίρες τείνει να μηδενιστεί σε κάποιες περιπτώσεις.
Αν πχ ένα εξάγωνο Ηλιου σελήνης στις 6 μοίρες είναι πιο ισχυρό από ένα εξάγωνο σελήνης ποσειδώνα στις 0,4 μοίρες θα μας το δείξει η θέση των πλανητών (καλή ή μη) ή η οικοθεσία ,όπως και πιο δυνατές γωνίες με άλλους πλανήτες.

aries engineer
15-07-2006, 09:23 PM
Δηλαδή όσο πιο πολλές είναι οι μοίρες,τόσο πιο εντονη η όψη?:weird:

Λευκή
15-07-2006, 09:44 PM
'Οχι :) Η ανοχή στις μοίρες δίνεται μεγαλύτερη ακριβώς επειδή οι γωνίες θεωρούνται μεγαλύτερης ισχύος.Τώρα,στην οποιαδήποτε όψη (ισχυρή ή μη)όσο μικρότερη είναι η ανοχή που ενδεχομένως θα πάρουμε τόσο πιο πολύ "εκφράζεται" αυτή η γωνία μέσα σ ένα ωροσκόπιο γιατί θεωρείται πιο ακριβής.

Αγγελος
16-07-2006, 10:37 AM
http://myhoroscope.gr/showthread.php?t=938

aries engineer
16-07-2006, 11:50 PM
Eυχαριστώ πολύ για την παραπομπή:bigsmile:

panther
17-07-2006, 09:35 AM
Δεν ξέρω εάν το έχεις δει το άρθρο αυτό Κύριες όψεις (http://myhoroscope.gr/showthread.php?t=58), αλλά αναφέρει αρκετά στοιχεία για τις όψεις. Ελπίζω να βοήθησα.

Φιλικά
Ιουλία