PDA

View Full Version : Παραξενες ιστοριες



Αγγελικη
14-03-2006, 06:23 PM
Εχετε να διηγηθειτε παραξενες ιστοριες απο τη ζωη σας; Ιστοριες ανορθοδοξες και ανεξηγητες με την κοινη, απλη λογικη;
Γεγονοτα που περισσοτερο αγγιζουν τη σφαιρα της μεταφυσικης και παραψυχολογιας;
Αναφερομαστε φυσικα, μονο σε προσωπικες εμπειριες.
Ενδεικτικα παραδειγματα:
-Αϋλες παρουσιες.
-Αστρικη προβολη.
-Περιεργες συναντησεις.
-Ονειρα που επαληθευτηκαν.
-Αναμνησεις απο περασμενες ζωες.
-Τηλεπαθεια.
-Διαισθηση.
-Ανεξηγητες συμπτωσεις.

ScP
14-03-2006, 06:46 PM
Μερικοί όροι είναι κατανοητοί κάποιοι άλλοι θέλουν έναν γενικό ορισμό για να καταλάβουμε. Παράδειγμα άυλες παρουσίες εννοείς πνεύματα; Όρισέ μας τι είναι τηλεπάθεια ή διαίσθηση. Και περίεργες συναντήσεις;
Μια επανασύνδεση για παράδειγμα; :smile1:

fillenia
14-03-2006, 07:44 PM
Ο τίτλος τα λέει όλα .... παράξενες ιστορίες... δηλαδή ό,τι ξεφεύγει από το λογικό, συμπεριλαμβανομένης και της ασάφειας.
Το ανθρώπινο μυαλό μπορεί να "νοεί" ό,τι του κάνει κέφι. Το ζήτημα είναι πως θεμελιώνει τη γνώση του ως βέβαιη. Με τον τρόπο αυτό η Μεταφυσική, από επιστήμη γίνεται ρόμπα. Ας μην κακοποιούμε τους όρους. :blink:

Αγγελικη
15-03-2006, 01:38 AM
Μερικοί όροι είναι κατανοητοί κάποιοι άλλοι θέλουν έναν γενικό ορισμό για να καταλάβουμε. Παράδειγμα άυλες παρουσίες εννοείς πνεύματα; Όρισέ μας τι είναι τηλεπάθεια ή διαίσθηση. Και περίεργες συναντήσεις;
Μια επανασύνδεση για παράδειγμα; :smile1:

Για να γινω σαφεστερη (μιας και εχω το ελλατωμα της ασαφειας).
Αϋλες παρουσιες= πνευματα, φαντασματα ή το φαινομενο των poltergeist.
Τηλεπαθεια= μεταβιβαση σκεψης.
Διαισθηση= προαισθηση, ενοραση.
Συγκαταλεγονται στην κατηγορια των "Υπεπαισθητηριακων Αντιληψεων" ή ESP.
Ελπιζω να καλυψα καποια κενα.
Γιατι τα μελη του φορουμ, ισως δεν καταλαβαν τί εννοουσα οταν ανοιξα το θεμα.

Αγγελικη
15-03-2006, 01:49 AM
Ο τίτλος τα λέει όλα .... παράξενες ιστορίες... δηλαδή ό,τι ξεφεύγει από το λογικό, συμπεριλαμβανομένης και της ασάφειας.
Το ανθρώπινο μυαλό μπορεί να "νοεί" ό,τι του κάνει κέφι. Το ζήτημα είναι πως θεμελιώνει τη γνώση του ως βέβαιη. Με τον τρόπο αυτό η Μεταφυσική, από επιστήμη γίνεται ρόμπα. Ας μην κακοποιούμε τους όρους. :blink:

Θελεις να συζητησουμε αστρολογικα αυτη την τοποθετηση σου;

ΜαρίαΝ
15-03-2006, 02:46 AM
Αγγελική πολύ όμορφο το θέμα που άνοιξες... προσωπικά έχω διάφορες μικρές ιστορίες που μπορεί για κάποιον να μην σημαίνουν τίποτα για μένα όμως ήταν περίεργες και καμιά φορά σημαδιακές... ιστορίες που τράβηξαν την προσοχή μου...

Αρχίζω λοιπόν ... ( σύμπτωση ) κάποτε κάποιος συγγενής ήθελε να μου γνωρίσει ένα παιδί ... ξέρετε τα γνωστά είναι καλός, εργατικός, ωραίος κλπ ... εγώ δεν ήθελα αλλά η ζωή είχε άλλη γνώμη μια και γνώρισα το άτομο αυτό απο αλλού ! ! ! μάλλον έπρεπε να γίνει η γνωριμία για να μάθω κάτι ...

Δεν ξέρω αν είναι άυλη παρουσία ... αλλά στο παρελθόν μετά τον θάνατο του παππού μου έννοιωθα την παρουσία του στο δωμάτιο μου -που ήταν δικό του πριν - και κάποιες φορές όσο περίεργο κι αν ακούγεται μου φαινόταν ότι καταλάβαινα την μοιρουδιά του, το άρωμα του ... η αίσθηση αυτή χάθηκε με τα χρόνια ...

Κάποτε είχα δει ένα όνειρο που με σημάδεψε πολύ μια και παρουσίαζε κάποια γεγονότα που σιγά σιγά έγινα πραγματικότητα όπως το ότι έκοψα το δάχτυλό μου ... τη γνωριμία μου μ ένα άντρα, τη σχέση μου μαζί του και τον χωρισμό ...

Τέλος θυμάμαι μια φορά πηγαίνοντας στην δουλεία μου είδα μια φίλη μου να φεύγει και σκέφτικα ''αχ δεν την πρόλαβα να της πώ γειά ... δεν πειράζει θα την δώ μετά '' το περίεργο είναι οτι εκείνη τη στιγμή δεν υπήρχε περίπτωση να την έβλεπα γιατι και εκείνη πήγαινε σε δουλειά και μετά εγώ θα έφευγα για το σπίτι μου ... δεν είχαμε κανονίσει να βρεθούμε ... και ούτε το σκεφτόμασταν ... τη φίλη μου την είδα γιατί ακύρωσε την δουλειά της επειδή είχε ένα κακό προαίσθημα ... για ένα ατύχημα στο δρόμο που θα πήγαινε ... η αποκορύφωση ... όπως μου είπε αργότερα όντως έγινε κάποιο ατύχημα εκεί ! ! !

Επίσης το συναίσθημα του déjà vu ( ντεζά βου ) όπως λέμε στα ελληνικά αν και σκοτώνουμε την προφορά ... μια και δεν είναι ου αλλά υ κλειστό ... το έχω νοιώσει αρκετές φορές ... ( η έκφραση είναι γαλλική, γιαυτό και οι λατινικοί χαρακτήρες ... - πιστεύω εδώ επιτρέπονται - η πρώτη λέξη γαλλικά σημαίνει ήδη και η δεύτερη είναι η μετοχή του ρήματος βλέπω οπότε εκφράζουμε το συναίσθημα οτι ζούμε κάτι που έχουμε ήδη δεί )

Θα ήθελα επίσης να πώ οτι γενικά στη ζωή μου προσπαθώ να εξηγώ τα πράγματα με τη λογική ... η επιστήμη λέει ότι ο άνθρωπος δεν χρησιμοποιεί όλες τις δυνατότητες του εγκεφάλου του και εκεί πιστεύω βρήσκεται η εξήγηση αυτών των φαινομένων ... οτι έχουμε ικανότητες που δεν έχουμε μαθει να τις αξιοποιούμε

Μαρία Ν

Αγγελικη
15-03-2006, 03:08 AM
Θα ήθελα επίσης να πώ οτι γενικά στη ζωή μου προσπαθώ να εξηγώ τα πράγματα με τη λογική ... η επιστήμη λέει ότι ο άνθρωπος δεν χρησιμοποιεί όλες τις δυνατότητες του εγκεφάλου του και εκεί πιστεύω βρήσκεται η εξήγηση αυτών των φαινομένων ... οτι έχουμε ικανότητες που δεν έχουμε μαθει να τις αξιοποιούμε

Θα συμφωνησω μαζι σου!
Δεν εχουμε εκμεταλλευτει ουτε το 10% τουε εγκεφαλου μας ακομη.

Αγγελικη
15-03-2006, 03:15 AM
Αλλα πιστευω οτι ειναι καλο, εκτος απο τον εγκεφαλο, να εκφραζουμε και την ψυχη μας...

panther
15-03-2006, 10:20 AM
Λοιπόν, αυτό που θα διηγηθώ δεν ξέρω εάν ανήκει στον ορισμό Διαίσθηση ή σύμπτωση, αλλά σίγουρα είναι κάτι από τα δύο!Φαντάζομαι ότι όλοι θυμάστε τον Σεισμό που έγινε εκείνο τον Σεπτέμβρη του 1999!!!

Θα ξεκινήσω από το 1998 για να καταλάβετε όλη την ιστορία. Το 1998 γνώρισα την καλύτερή μου φίλη στην σχολή που φοιτούσαμε και οι 2. Μέχρι την ημέρα του σεισμού ποτέ δεν την είχα πάρει τηλέφωνο στο σπίτι μεσημεριανή ώρα γιατί όλοι κοιμόντουσαν. Α!!! Να σας πω ότι η κοπέλα έμενε στα Άνω Λιόσια πολύ κοντά στο επίκεντρο του σεισμού. Εκείνη, λοιπόν, την ημέρα, 3 λέπτα πριν γίνει ο σεισμός την πήρα τηλέφωνο στο σταθέρο (ενώ πάντοτε την έπαιρνα τηλ. στο κινητό) και αφού ξύπνησα όλη την οικογένεια, έκλεγα και της έλεγα: "μην κοιμάσαι! Ξύπνα. Κάνε μου παρέα. Μην με αφήνεις μόνη μου!Σε παρακάλω μόνο μην κοιμηθείς. Μείνε μαζί μου". Φυσικά, η κοπέλα με έβρισε και με το που κλείσαμε το τηλέφωνο και ξάπλωσε έγινε ο σεισμός όπου καταστράφηκε σχεδόν όλο το σπίτι. Πέσανε σκάλες, φωτιστικά, τηλεοράσεις, ανοίξανε σκρίνια. Αλλά, κανείς δεν έπαθε τίποτα γιατί πριν 3 λεπτά τους είχα ξυπνήσει!
Πάντως, εγώ δεν θυμάμαι να τις είπα ποτέ να μην κοιμηθεί ή να μείνει μαζί μου και να μην κλείσει το τηλέφωνο...

Fotini Christodoulou
15-03-2006, 03:23 PM
Παράξενες ιστορίες πολλές,αλλα σε τετοια θέματα δυστηχως κανεις δεν μπορεί να απολυτα σίγουρος οτι πραγματι είχε μια paranormal /esp εμπειρια ή αν πρόκειται για σύμπτωση (αν πιστευεις στις συμπτώσεις) ή αν θέλεις να πιστέψεις πως έχεις αυτό το χάρισμα τόσο πολύ,που σπεύδεις να ερμηνέψεις τα γεγονότα αναλόγως.

Δεν πιστεύω στις συμπτώσεις γι'αυτό θα σας διηγηθώ μια περιπτωση παρόμοια με της Ιουλίας.

Βρισκόμουν σε διακοπές ,βρισκόμουν στην παραλία,είχα μια ωραιότατη συζήτηση με την παρέα,περι ανεμων και υδάτων,όταν ξαφνικά ενιωσα μια παρόρμηση να τηλεφωνησω σε μια πολύ καλή μου φίλη.
Σε 5 λεπτά η παρόρμηση ,έγινε πολύ έντονη-συνοδευόμενη απο την αναλογη δυσφορία και έτσι της τηλεφωνησα.Την στιγμή που την κάλεσα ,έβγαινε απο το..τρακαρισμένο της αυτοκίνητο,ευτυχώς ελαφρά τραυματισμένη,αλλα αρκετα ζαλισμένη και σοκαρισμένη.

Απο τότε μόλις νιώσω αναλογο,κατευθείαν επικοινωνώ κι ας κάνω λάθος!:embarrest

fillenia
15-03-2006, 05:23 PM
Για να υπάρχει πετυχημένη συζήτηση πρέπει πομπός και δέκτης να βρίσκονται σε καλή κατάσταση και να είναι και οι δύο στο ON. Ευτυχώς δεν έχω εικόνισμα της καθημερινότητας τον γενέθλιο χάρτη μου, οπότε αστρολογικά μάλλον θα σε απογοητεύσω. Mπορούμε όμως να το συζητήσουμε φιλοσοφικά το θέμα...

VELVET
16-03-2006, 01:13 PM
Λίγες εβδομάδες αφού είχε πεθάνει ο πατέρας μου από ανίατη αρρώστεια, είχα την πιο περίεργη μεταφυσική εμπειρία!
Ήταν βράδι και ήμασταν μόνες με τη μητέρα μου.
Όταν ήρθε η ώρα να πέσουμε για ύπνο, πήρα το ραδιοφωνάκι μου
και το κόλλησα στο αυτί μου (μια συνήθεια που ακόμη δεν έχω κόψει) και γύρισα προς το μέσα πλάι του κρεβατιού μου...
Ήμουν ακόμα ξύπνια, όταν ένοιωσα μια ελαφριά αίσθηση ότι κάποιος με
σκεπάζει και με φιλά στο μάγουλο για καληνύχτα....
Αρχικά δεν φοβήθηκα...έστω κι αν ήξερα ότι η μητέρα μου δεν συνήθιζε τέτοιες κινήσεις, (άλλωστε ήμουν και μεγάλη πια) οπότε και αποκλειόταν, είχα όμως την έντονη αίσθηση ότι ήταν ο μπαμπάς μου!
Ωστόσο, δεν γύρισα πλευρά να σκανάρω το δωμάτιο....
Την άλλη μέρα ρώτησα τη μητέρα μου για να επιβεβαιωθώ κι εκείνη μου απάντησε ότι είχε πάρει ηρεμιστικό και κοιμόταν τον "ύπνο του δικαίου"!
Φυσικά, κοιταχτήκαμε αμίλητες & κερώσαμε!
Για πολλές μέρες αργότερα είχα την εντύπωση ότι κάποιος ήταν στο δωμάτιό μου αλλά χωρίς να με φοβίζει.....
Σταμάτησε, όταν η αδελφή μου τον είδε στον ύπνο της και την διαβεβαίωνε ότι είναι καλά εκεί που είναι και να σταματήσουμε να κλαίμε.....
Από τότε, όταν έχω ανάγκη τη γνώμη του, του μιλάω και μου στέλνει σημάδια...ή τουλάχιστον εγώ τα λαμβάνω σαν σημάδια και προχωράω μπροστά με περισσότερη αυτοπεποίθηση & θετικότητα!
Ας μου πει όμως, κάποιος ....εξηγούνται όλα αυτά ή μήπως χρειάζομαι ψυχίατρο?
Κατερίνα

panther
16-03-2006, 01:52 PM
Δεν ξέρω Κατερίνα μου εάν χρειάζεσαι ψυχίατρο, αλλά σε διαβεβαιώ ότι παρόμοιες καταστάσεις έχω ζήσει και εγώ με την προγιαγιά μου η οποία πέθανε πριν 5 χρόνια, και από τότε όταν την ζητάω, την βλέπω πάντα στον ύπνο μου που μου δείχνει με διάφορα σημάδια τις απαντήσεις.
Μήπως θέλεις παρέα στον ψυχίατρο??? :toung::toung::toung:

Dell Piero
16-03-2006, 08:40 PM
Κατερίνα με τον έναν ή με τον άλλο τρόπο η επιστήμη και η ιατρική σχεδόν πάντα εξηγούν. Αν μας αρέσει η εξήγηση ή η ανάγκη μας να πιστέψουμε κάτι άλλο είναι μεγαλύτερη είναι μια άλλη ιστορία.


Ιουλία, έχουμε δικά μας παιδιά αν το αποφασίσεις. Με εκπτωτικό κουπόνι και δώρο μια Μπάρμπι Αναλίζ κατά την έξοδο :toung:

sagita
17-03-2006, 12:26 AM
Εχετε να διηγηθειτε παραξενες ιστοριες απο τη ζωη σας; Ιστοριες ανορθοδοξες και ανεξηγητες με την κοινη, απλη λογικη;
Γεγονοτα που περισσοτερο αγγιζουν τη σφαιρα της μεταφυσικης και παραψυχολογιας;
Αναφερομαστε φυσικα, μονο σε προσωπικες εμπειριες.
Ενδεικτικα παραδειγματα:
-Αϋλες παρουσιες.
-Αστρικη προβολη.
-Περιεργες συναντησεις.
-Ονειρα που επαληθευτηκαν.
-Αναμνησεις απο περασμενες ζωες.
-Τηλεπαθεια.
-Διαισθηση.
-Ανεξηγητες συμπτωσεις.
Αγαπητοί μου φίλοι, θα ήθελα κι εγώ να καταθέσω τις προσωπικές μου εμπειρίες από τη σφαίρα του ανεξήγητου. Μα είναι τόσο πολλές που ειλικρινά δεν ξέρω τι να πρωτογράψω.Τα προφητικά όνειρα είναι αυτά που με΄οδήγησαν στην αναζήτησή μου.Το πρώτο που θυμάμαι το είδα σε ηλικία 9 χρονών.¨΄Ηταν καλοκαίρι κι ετοιμαζόμουν να πάω διακοπές στο νησί μου,κάπου στο ανατολικό Αιγαίο, χωρίς τους γονείς μου. 1974! Σας λέει κάτι; Βλέπω λοιπόν στον ύπνο μου ότι βρισκόμουν στην κοινότητα, τότε, της πόλης μου και γέμιζα ένα κανόνι! Σημάδευα ανατολικά,σαν να υπήρχε πολεμικός αναβρασμός κι εγώ συμμετείχα από μακριά. Γυρνάω για μια στιγμή πίσω μου και βλέπω κόσμο να τρέχει αλαφιασμένος στην κεντρική λεωφόρο...Το όνομα αυτής; Κύπρου...Ξύπνησα την άλλη μέρα και δήλωσα πως δε θέλω να πάω στο νησί γιατί θα γίνει πόλεμος...Κανείς δε μου έδωσε σημασία. Πήγα...Και ήρθε ο πατέρας μου και με πήρε αεροπορικώς , άρον-άρον. Μπαίνοντας μέσα στο σπίτι τους δήλωσα: Εγώ σας το είχα πει!!

panther
17-03-2006, 09:10 AM
Ιουλία, έχουμε δικά μας παιδιά αν το αποφασίσεις. Με εκπτωτικό κουπόνι και δώρο μια Μπάρμπι Αναλίζ κατά την έξοδο :toung:

Θα το έχω υπόψιν μου Dell Piero! Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον :cheesy::cheesy::cheesy:

sagimoon
18-03-2006, 10:39 AM
sagita,

Πρώτα να σε καλωσορίσω στην παρέα μας. Από το nick σου και μόνο πιστεύω ότι έχεις έντονα στοιχεία από Τοξότη. Αν αυτό αληθεύει να ξέρεις πως ο Τοξότης είναι ειδικός στα προφητικά όνειρα. Η αλήθεια υπάρχει μέσα του την στιγμή που οι άλλοι ούτε καν την διακρίνουν.

Φιλικά

Αντωνία

sagita
19-03-2006, 12:18 AM
Καλή μου Αντωνία, σ' ευχαριστώ για το καλοσόρισμα. Όσο για τα προφητικά όνειρα, έρχονται στιγμές που αναρωτιέμαι αν είναι δώρο ή κατάρα. Ελπίζω να καταλαβαίνεις τι εννοώ.

astral_dreamer
19-03-2006, 01:49 AM
Εχω παρατηρησει καποιες φορες οταν με σκεφτονται να "παιζει" λιγο το δεξι μου ματι για ενα με δυο δευτερολεπτα.. Πως το καταλαβα; Καποιο μηνυμα ή τηλεφωνο εκεινη τη στιγμη.. Εχει συμβει σε κανεναν απο σας; Ποια η γνωμη σας;

*Astropeleki*
19-03-2006, 10:28 PM
Εχω παρατηρησει καποιες φορες οταν με σκεφτονται να "παιζει" λιγο το δεξι μου ματι για ενα με δυο δευτερολεπτα.. Πως το καταλαβα; Καποιο μηνυμα ή τηλεφωνο εκεινη τη στιγμη.. Εχει συμβει σε κανεναν απο σας; Ποια η γνωμη σας;

Ένα παρόμοιο περιστατικό με το δικό σου Λεώ είναι όταν παίζει το μάτι σου και συγκεκριμένα το δεξί...απ' όσο ξέρω όταν "παίζει" το μάτι :wacko: σημαίνει ότι κάποιον θα δεις σύντομα. Δεν γνωρίζω κατά πόσο ισχύει κάτι τέτοιο!

astral_dreamer
20-03-2006, 04:37 PM
Ένα παρόμοιο περιστατικό με το δικό σου Λεώ είναι όταν παίζει το μάτι σου και συγκεκριμένα το δεξί...απ' όσο ξέρω όταν "παίζει" το μάτι :wacko: σημαίνει ότι κάποιον θα δεις σύντομα. Δεν γνωρίζω κατά πόσο ισχύει κάτι τέτοιο!
Ναι, το'χω ακουσει κ εγω αυτο που λες.. Αλλα σε μενα μαλλον ειναι διαφορετικο:weird: Κ φαινεται οτι κανεις δεν εχει ακουσει παρομοιο με το δικο μου ουτε εχει καποια εξηγηση

*Astropeleki*
20-03-2006, 11:07 PM
Ναι, το'χω ακουσει κ εγω αυτο που λες.. Αλλα σε μενα μαλλον ειναι διαφορετικο:weird: Κ φαινεται οτι κανεις δεν εχει ακουσει παρομοιο με το δικο μου ουτε εχει καποια εξηγηση

Διαφορετικό δεν είναι...πιστεύω δηλαδή! Θεωρώ ότι απλά υπάρχουν δύο, ίσως και περισσότερες εκδοχές του συγκεκριμένου παράξενου φαινομένου. Σε κάποιους γίνεται υπό πίεση όμματος και σε άλλους με :wacko: παίξιμο. Απλά πράγματα!

skorpion
21-03-2006, 02:29 AM
Εχω παρατηρησει καποιες φορες οταν με σκεφτονται να "παιζει" λιγο το δεξι μου ματι για ενα με δυο δευτερολεπτα.. Πως το καταλαβα; Καποιο μηνυμα ή τηλεφωνο εκεινη τη στιγμη.. Εχει συμβει σε κανεναν απο σας; Ποια η γνωμη σας;
ναι αλλα για ενα συγκεκριμενο ατομο μονο οταν επεζε το ματι μου χτυπαγε το τηλ περιεργο μαλλον συμπτωματικο πως αλλιως να το εξηγησεις:wacko:

panther
21-03-2006, 09:56 AM
ναι αλλα για ενα συγκεκριμενο ατομο μονο οταν επεζε το ματι μου χτυπαγε το τηλ περιεργο μαλλον συμπτωματικο πως αλλιως να το εξηγησεις:wacko:

Εμένα πάλι μου τυχαίνει συχνά να ακούω ένα περίεργο ήχο σαν σφύριγμα στο εσωτερικό του αυτιού μου και μετά να χτυπάει το τηλ. ή να ακούω κάτι.
Περίεργο δεν είναι?

ScP
21-03-2006, 10:08 AM
Παίζει το μάτι μου... κάτι θα δώ. Και μάλιστα ρωτούν ποιο μάτι. Μια ομάδα ανθρώπων πιστεύει αν είναι το αριστερό θα δεις κάτι κακό μια άλλη ακριβώς το αντίθετο. Με την ίδια λογική δουλεύει και το σφυρίζει το αυτί μου κάτι θα ακούσω.
Είναι ένα μέρος από την πλουσιότητα των λαϊκών ελληνικών δοξασιών, κάτι σαν τη γρουσουζιά όταν σπάει ο καθρέφτης. Πιστεύω ότι είναι καθαρά τυχαίο. Αν βέβαια ισχυριστείτε: τι τυχαίο μας λες... συμβαίνει πάντα σε μένα, θα απαντούσα ελέγξτε και πάλι τη συχνότητά του.
Έχουμε και την επιλογή να ρωτήσουμε στις "Πύλες του ανεξήγητου" τον κ. Χαρδαβέλλα.

astral_dreamer
23-03-2006, 02:45 AM
Εγω πιστευω οτι δεν ειναι τυχαιο.. Αλλα βεβαια δεν μπορω να το αποδειξω αρα ειναι μονο θεμα πιστης..
Αυτο που αναρρωτηθηκα απο την αρχη ειναι αν εξηγειται αστρολογικα, με καποιο στοιχειο..
Για το θεμα της εξηγησης μονο σεναρια μπορουν να ειπωθουν και μαλιστα δεν ειναι δυσκολο να φτιαξω καποιο:weird: :nuts:
Απο τη στιγμη που δεν εχουν εξηγηθει τα παντα γιατι αυτο να μην ειναι ενα ειδος αντιδρασης, που δηλωνει τη ληψη καποιου μηνυματος απο καποιον; Αν υποθεσουμε οτι η σκεψη εχει ενεργεια(ή ακτινοβολια οχι ακομα γνωστη) και υπαρχει καποιος που ειναι δεκτικος σ'αυτο και τη λαμβανει.. Επειδη δεν θυμαμαι και πολυ καλα, τηλεπαθεια λεγεται αυτο;

Fotini Christodoulou
23-03-2006, 08:31 AM
Το μάτι μου παίζει,και αναρωτιέμαι τί θα δώ ...αυτές οι εκλείψεις κρύβουν εκπλήξεις!
Ή απλά παίζει;!:amuse:

Νομίζω απλά πως πολλές φορές με ανθρώπους που είμαστε πολύ δεμένοι,συμβαίνουν διάφορα περίεργα,που όμως δεν είναι τελικά και τόσο περίεργα,μια και, πχ, αν έχω να μιλήσω με τον αδελφό μου για κάποιες μέρες οι πιθανότητες είναι να με καλέσει καποια στιγμή.Άν τύχει να τον σκέφτομαι εκείνη την ώρα θα πώ....τηλεπάθεια.Τί γινεται όμως με όλες εκείνες τις φορές που τον σκέφτηκα αλλά δεν επικοινώνησε;;;Απλό!Αυτές οι φορές "διαγράφονται"απο τον εγκέφαλό μου γιατί θέλω να πιστεψω οτι υπάρχει κατι παράξενο!

Αντίθετα σε αυτούς που είναι αρνητικοι με τα παραφυσικά φαινόμενα,ακόμα κι αν τους συμβαίνει ο΄ντως να έχουν τέτοια εμπειρία,δέν θα την αναγνωρίσουν ως τέτοια,αλλα θα την ονομάσουν σύμπτωση!

Νομίζω οτι χρειάζεται κάποιος να είναι αποστασιοποιημένος απο τις απόψεις του ,ώστε να καταλήξει σε σωστό συμπέρασμα.

kiaRRa
23-03-2006, 06:31 PM
Το μάτι μου παίζει,και αναρωτιέμαι τί θα δώ ...αυτές οι εκλείψεις κρύβουν εκπλήξεις!
Ή απλά παίζει;!:amuse:

Νομίζω απλά πως πολλές φορές με ανθρώπους που είμαστε πολύ δεμένοι,συμβαίνουν διάφορα περίεργα,που όμως δεν είναι τελικά και τόσο περίεργα,μια και, πχ, αν έχω να μιλήσω με τον αδελφό μου για κάποιες μέρες οι πιθανότητες είναι να με καλέσει καποια στιγμή.Άν τύχει να τον σκέφτομαι εκείνη την ώρα θα πώ....τηλεπάθεια.Τί γινεται όμως με όλες εκείνες τις φορές που τον σκέφτηκα αλλά δεν επικοινώνησε;;;Απλό!Αυτές οι φορές "διαγράφονται"απο τον εγκέφαλό μου γιατί θέλω να πιστεψω οτι υπάρχει κατι παράξενο!

Αντίθετα σε αυτούς που είναι αρνητικοι με τα παραφυσικά φαινόμενα,ακόμα κι αν τους συμβαίνει ο΄ντως να έχουν τέτοια εμπειρία,δέν θα την αναγνωρίσουν ως τέτοια,αλλα θα την ονομάσουν σύμπτωση!

Νομίζω οτι χρειάζεται κάποιος να είναι αποστασιοποιημένος απο τις απόψεις του ,ώστε να καταλήξει σε σωστό συμπέρασμα.

Συμφωνω απολυτα.Αν θελουμε να ονομασουμε κατι τηλεπαθεια ο εγκεφαλος μας θα κινηθει αμεσα προς αυτη την κατευθυνση απορριπτοντας καθε τι αντιθετο.

ScP
23-03-2006, 08:17 PM
Έχουμε περιστατικά σήμερα με σφυρίγματα αυτιών ή πετάγματα ματιών; :cheesy: ή επικρατεί ησυχία στην κοινότητα;
Λεωνίδα αστρολογικά δεν ξέρω αν μπορεί να εξηγηθεί αλλά μπορώ να εικάσω ότι εμπλέκεται ο πλανήτης ουρανός μιας και όπως συζήτησα με έναν φίλο οφθαλμίατρο σήμερα το πρωί είναι είτε μια στιφμιαία "ηλεκτρική εκκένωση" του αμφιβλιστροειδούς, ή μυικός σπασμός από τους εκατοντάδες που συμβαίνουν στο σώμα μας καθημερινά αλλά αντιλαμβανόμαστε μόνο ορισμένες από αυτές.
Τώρα ένας αστρολόγος θα μπορούσε να πει και άλλα. Σίγουρα κάθε paranormal είναι εύκολο στην εξήγησή του μέσα σε ένα φόρουμ. Ο καθένας επιλέγει αν τον μυικό σπασμό για παράδειγμα τον ερμηνεύσει ως άγγιγμα ενός πνεύματος ή μήνυμα από το παρελθόν ή γιατί όχι και από το μέλλον, ή και ακόμα ακόμα μια προφητία των Μάγιας. Αν μάλιστα τυχαία ρίξει και καμιά βροχούλα εκείνη τη στιγμή.....
Να υπενθυμίσω ότι και εμένα μου αρέσουν τα x-files.


Nα προσθέσω ότι στο Μεσαίωνα αν κάποιος εμφάνιζε συμπτώματα της ασθένειας του Πάρκινσον ή κάποιας ανάλογης θα ήταν υποψήφιος για τον φούρνο με την απόδειξη!!! της δαιμονοκαταληψίας.

Dell Piero
23-03-2006, 09:04 PM
Πετάει πετάει και όσο λες τέτοια θα πετάει πιο ψηλά. Μαααα γιατί τέτοια αντίδραση με τα ανεξήγητα. Άσε τον κόσμο να πιστεύει όσο θέλει και ότι θέλει. Πως θα κινηθεί τοι χρήμα για θα ανακάμψει η ταλαίπωρη η οικονομία. Φτωχή χώρα είμαστε. Πριν την εφέρευση της τηλεόρασης υπήρχε δημογραφικό πρόβλημα; Τώρα με τα επιστημονικά υπάρχει.
Ο Χαρδαβέλλας κάνει τρελλά νούμερα και εισπράξεις από τη συγκεκριμένη θεματολογία. Είναι τυχαίο ότι ένας έμπειρος δημοσιογράφος δεν ασχολείται με την εγκληματικότητα, την πολιτική κλπ;
Μη κόβεις τα φτερά όσων θέλουν να πιστεύουν ότι τίποτα δεν είναι τυχαίο, ή ότι υπάρχουν ανεξήγητα. Παραδειγματίσου από τον Χαρδαβέλλα. Ναι μεν χρησιμοποιεί την επιστημονική κοινότητα για να υπάρχει και λογική μέσα στην παράνοια αλλά το 80% του χρόνου της εκπομπής όπως και ο επίλογος "τρέφει" και συντηρεί το ανεξήγητο. Για πάρε μαθήματα :toung:

Δηλώνω ότι βουίζει το αυτί μου. Με έχει κολήσει ωτίτιδα η κόρη μου αλλά αυτό δεν είναι απόδειξη αφού εγώ θέλω να πιστεύω ότι είναι "μήνυμα" από τον Μίδα που θα με αγγίξει σύντομα. Όπως σου είπε και ο Μηνάς εξομολογήσου!!!

Maroulita
23-03-2006, 09:54 PM
Αγαπημένοι μας αντμινιστράτορες,

σας προσκυνώ!!!

δεν έχω άλλωστε καιρό να τρέχω στη Λαμία, τρέχω για την επανασύνδεση :nuts: :nuts:

astral_dreamer
23-03-2006, 11:03 PM
Το μάτι μου παίζει,και αναρωτιέμαι τί θα δώ ...αυτές οι εκλείψεις κρύβουν εκπλήξεις!
Ή απλά παίζει;!:amuse:

Νομίζω απλά πως πολλές φορές με ανθρώπους που είμαστε πολύ δεμένοι,συμβαίνουν διάφορα περίεργα,που όμως δεν είναι τελικά και τόσο περίεργα,μια και, πχ, αν έχω να μιλήσω με τον αδελφό μου για κάποιες μέρες οι πιθανότητες είναι να με καλέσει καποια στιγμή.Άν τύχει να τον σκέφτομαι εκείνη την ώρα θα πώ....τηλεπάθεια.Τί γινεται όμως με όλες εκείνες τις φορές που τον σκέφτηκα αλλά δεν επικοινώνησε;;;Απλό!Αυτές οι φορές "διαγράφονται"απο τον εγκέφαλό μου γιατί θέλω να πιστεψω οτι υπάρχει κατι παράξενο!

Αντίθετα σε αυτούς που είναι αρνητικοι με τα παραφυσικά φαινόμενα,ακόμα κι αν τους συμβαίνει ο΄ντως να έχουν τέτοια εμπειρία,δέν θα την αναγνωρίσουν ως τέτοια,αλλα θα την ονομάσουν σύμπτωση!

Νομίζω οτι χρειάζεται κάποιος να είναι αποστασιοποιημένος απο τις απόψεις του ,ώστε να καταλήξει σε σωστό συμπέρασμα.


Δε διαφωνω στη λογικη της υποθεσης σου, και εγω τα ιδια θα ελεγα αν δεν μου συνεβαινε, βασικα και τωρα τα λεω! Το μυαλο ψαχνει να βρει μια λογικη εξηγηση.
Αλλα αυτο που περιγραφω ειναι διαφορετικο. Δεν εχω την παραμικρη ιδεα για το ποιος με σκεφτεται αν δεν επικοινωνησει μαζι μου. Και δεν συμβαινει για ενα συγκεκριμενο ατομο, ειναι πιο.... γενικο!:cheesy: Εννοειται οχι συνεχεια, καποιες φορες.. Το αν ξεφευγει απο τα περιθωρια της στατιστικης και της λογικης ειναι μια αλλη ιστορια..


εμπλέκεται ο πλανήτης ουρανόςΑν θυμαστε ο Ουρανος ειναι εντονος στο ωροσκοπιο μου

Και επισης οποιος ειναι εξω απ'τον χορο του παραφυσικου πολλα τραγουδια λεει:amuse:

ScP
23-03-2006, 11:09 PM
Αγαπημένοι μας αντμινιστράτορες,

σας προσκυνώ!!!

δεν έχω άλλωστε καιρό να τρέχω στη Λαμία, τρέχω για την επανασύνδεση :nuts: :nuts:


Μαρία!!!!! Μην καλομαθαίνεις τον κόσμο γιατί το ανατολίτικο δεν θέλει και πολύ να εμφανιστεί.
Όταν γίνει η επανασύνδεση ενημέρωσε να βάλουμε ανακοίνωση.
Μια διαφημισούλα πως θα σου φαινόταν; ΕπαναφοΡΑΙ σίγουρΑΙ 100% αποτέλεσμα. Και ΨΆΡΙΑ έεεεεχωωωωω (όχι αυτό είναι Βουγιουκλάκη)

Fotini Christodoulou
24-03-2006, 08:42 AM
Δε διαφωνω στη λογικη της υποθεσης σου, και εγω τα ιδια θα ελεγα αν δεν μου συνεβαινε, βασικα και τωρα τα λεω! Το μυαλο ψαχνει να βρει μια λογικη εξηγηση.
Αλλα αυτο που περιγραφω ειναι διαφορετικο. Δεν εχω την παραμικρη ιδεα για το ποιος με σκεφτεται αν δεν επικοινωνησει μαζι μου. Και δεν συμβαινει για ενα συγκεκριμενο ατομο, ειναι πιο.... γενικο!:cheesy: Εννοειται οχι συνεχεια, καποιες φορες.. Το αν ξεφευγει απο τα περιθωρια της στατιστικης και της λογικης ειναι μια αλλη ιστορια..

Αν θυμαστε ο Ουρανος ειναι εντονος στο ωροσκοπιο μου



Βρε τον αμφιβληστροειδή,άλλη δουλειά δεν έχει και παίζει με το ρευμα;;;:toung:

Δεν ξέρω αν ο Ουρανός έχει τοσο σημαντικο ρολο στο θέμα μας,αν εχει,τότε μια κι έχω τριγωνο Ουρανου με Ηλιο-Σεληνη-Δια,είτε όντως μου συμβαίνουν παραξενα,ε'ιτε είμαι υποψήφια για ηλεκτροπληξια,είτε τα μάτια μου θα παίζουν σε μόνιμη βάση!

Για να γίνω πιο καταννοητή ειμαι κι εγω οπαδος των x-files κτλ κτλ,πιστευω οτι υπάρχουν πράγματα τα οποια αγγιζουν το μεταφυσικό,το ανεξη΄γητο,αλλά δεν νομίζω οτι αυτά τα χαρίσματα (esp) ή εμπειρίες,είναι τόσο κοινά,όσο πολλες φορές νομίζουμε.

Είναι σπάνιες εμπειρίες και πρεπει να είμαστε αρκετά προσγειωμένοι,ώστε να μπορούμε να διακρίνουμε ποιές χρίζουν σκέψης και ποιές είναι απλά τυχαία γεγονότα.

ΥΓ Η Βουγιουκλάκη έλεγε"Ψααααααααρια πουλάω"!Οι Καρκίνοι,πα'ιρνουν μια ατάκα και την κάνουν αθάνατη!

Maroulita
24-03-2006, 09:08 AM
Μίστερ Σώκρατες,

βασικά ήθελα να γράψω μια "μητσικωσταίϊκη" (το σκότωσα; ) φράση, αλλά λόγω της επικαιρότητος, φοβούμαι μήπως πέσει φωτιά και με κάψει, γιατί το 'χω παρακάνει με τα του Βυσσαρίωνος... Σας μυρώνω λοιπόν και δεν σας προσκυνώ!!
Απλά ήμουν και γω της ιδίας άποψης! Συμφωνώ με την Φωτεινή. Δεν μπορούμε να τα ανάγουμε όλα στη μεταφυσική.

(... εγώ λέω να την βάλεις τη διαφημισούλα. Προτείνω μουσική υπόκρουση το άσμα ασμάτων "Je t' aime, moi non plus". Λαλα λαλα λααααααααα...)

ScP
24-03-2006, 09:58 AM
Να ενταχθεί μέσα στα πετάει το μάτι, βουίζει το αυτί και το με τρώει το χέρι μου, η μύτη μου και όλα τα άλλα της πλούσιας ελληνικής μας παράδοσης :toung:

Βεβαίως ο άνθρωπος πρέπει να είναι έτοιμος να τα ξεχωρίσει αν είναι παραφυσικά ή ανεξήγητα όλα αυτά!!!!!!!!!!!! Ευτυχώς δεν έχουμε το έθιμο του ντοματοπόλεμου εδώ όπως σε κάποιες πόλεις της Ισπανίας.

panther
24-03-2006, 10:01 AM
Να ενταχθεί μέσα στα πετάει το μάτι, βουίζει το αυτί και το με τρώει το χέρι μου, η μύτη μου και όλα τα άλλα της πλούσιας ελληνικής μας παράδοσης :toung:

Βεβαίως ο άνθρωπος πρέπει να είναι έτοιμος να τα ξεχωρίσει αν είναι παραφυσικά ή ανεξήγητα όλα αυτά!!!!!!!!!!!! Ευτυχώς δεν έχουμε το έθιμο του ντοματοπόλεμου εδώ όπως σε κάποιες πόλεις της Ισπανίας.

Καλά κάνω και δεν πάω στην Ισπανία ...:toung::toung::toung:

astral_dreamer
25-03-2006, 02:56 AM
Για δες που ολοι συμφωνουμε τελικα..! Ας κλεισει ομως καποιος τον γενικο για καλο και για κακο!:blink: :nuts: