PDA

View Full Version : [Συζήτηση] Σε ποιο στοιχείο ανήκετε;



Μπαφαλούκος Μελέτης
05-02-2006, 02:44 PM
Το ζώδιό μας, δηλαδή η θέση που βρισκόταν ο ήλιος την ημέρα της γέννησής μας, αποκαλύπτει πολλά από τα στοιχεία της προσωπικότητάς και του χαρακτήρα μας. Ακόμα πολύ σημαντική είναι η θέση τού ωροσκόπου μας, καθόσον μαρτυρά τον τρόπο πού προβάλλουμε τον εαυτό μας στο εξωτερικό μας περιβάλλον. Και τέλος η θέση της σελήνης δείχνει τις συναισθηματικές μας ανάγκες και τις απώτερές μας επιθυμίες.
Όμως σε τελική ανάλυση, η συνολική σύνθεση τού χάρτη του ωροσκοπίου μας, με τις θέσεις και των υπόλοιπων πλανητών αλλά και τις γωνίες που κάνουν μεταξύ τους, καταδεικνύει ολοκληρωμένα την φύση της προσωπικότητας και του χαρακτήρα μας.


Ακολουθούν απορίες και συζήτηση επί του άρθρου: Σε ποιο στοιχείο ανήκετε; (http://php56.astrowin3.org/forum/%CE%B3%CE%B5%CE%BD%CE%AD%CE%B8%CE%BB%CE%B9%CE%B1-%CE%B1%CF%83%CF%84%CF%81%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%C E%AF%CE%B1-148/%CF%83%CE%B5-%CF%80%CE%BF%CE%B9%CE%BF-%CF%83%CF%84%CE%BF%CE%B9%CF%87%CE%B5%CE%AF%CE%BF-%CE%B1%CE%BD%CE%AE%CE%BA%CE%B5%CF%84%CE%B5;-13252/)

Αγγελικη
05-02-2006, 03:21 PM
Να ειστε καλα κ. Μπαφαλουκο!!!:)
Τετοια αρθρα να δημοσιευονται (απλα, κατανοητα και προσεγμενα), για να τα κραταμε στο αρχειο μας και να τα μελετουμε.
Θα ηθελα να υποβαλλω ομως μια ερωτηση (με ολο το θαρρος):
Την ελλειψη καποιων στοιχειων, δεν θα μπορουσε να την αντισταθμησει η αναλογη οικοθεσια και σε ποιο ποσοστο;
Δηλαδη, τι επηρεαζει περισσοτερο, το να εχεις πολλους πλανητες π.χ. στο Ζυγο ή το οτι τους εχεις στο 12ο;
Το παραδειγμα ειναι προσωπικο αλλα το εθεσα για να γινω κατανοητη, δεν χρειαζεται να απαντησετε με γνωμονα το συγκεκριμενο.
Ευχαριστω!!!:)

Μπαφαλούκος Μελέτης
05-02-2006, 06:35 PM
Σωστή η απορία σου, αν κατάλαβα, που προσπαθείς να συνδυάσεις την διαλεχτική ικανότητα τού Ζυγού με τάσεις όπως ενθαρρύνονται από τον 12ο οίκο, που εντείνει την μυστικοπάθεια και τον αποκρυφισμό. Φυσικά λαμβάνομε υπ'όψη και τα δυό, και τελικα βγάζουμε πιό εύκολα το συμπέρασμα, προσπαθώντας να τα συνδυάσουμε και τα δυό. Π.Χ. στην περίπτωσή σου, είσαι άτομο που σού αρέσει να επικοινωνείς (αυτό δεν σημαίνει μόνο προφορικό λόγο). Και προφανώς λόγω των τάσεων που δίνει ο 12ος οίκος, σού αρέσει να επικοινωνείς γραπτώς μέσα από τον δικό σου ιδιωτικό χώρο. Με λίγα λόγια, ο συνδυασμός και των δυό τονίζει το συγγραφικό σου ταλέντο προς οιανδήποτε κατεύθυνση...............

moutro28
05-02-2006, 07:43 PM
Κύριε Μπαλαφούκο συγχαρητήρια αλλά έχω και εγώ μια απορία.
Έχουν όλοι οι πλανήτες και όλες οι θέσεις την ίδια βαρύτητα προκειμένου να βγάλουμε ασφαλή συμπεράσματα;

Θα χρησιμοποιήσω και εγώ προσωπικό παράδειγμα:
Ζώδιο: Αιγόκερως. Ωροσκόπος: Κριός. Σελήνη, Ουρανός, Πλούτωνας: Ζυγός. Αφροδίτη, Ερμής και Ποσειδώνας: Τοξότης, Άρης: Σκορπιός. Δίας: Αιγόκερως. Κρόνος: Δίδυμος.

Η έλλειψη νερού είναι σαφής όμως τι υπερισχύει τελικά η γη ή η φωτιά; Και γιατί;

Σας ευχαριστώ

Αγγελικη
05-02-2006, 08:00 PM
Θα ηθελα να ξανατονισω οτι το παραδειγμα, ηταν παραδειγμα και δεν ηθελα ο κ. Μπαφαλουκος να αναφερθει σε μενα προσωπικα.
Δεν προσωποποιουμε τα αρθρα, εστω και αν αυτο ξεκινησε απο μενα (αθελα μου, αλλα το διευκρινησα).

moutro28,
Αναφερομαστε σε πλανητες.
Εχεις:
Γη: 2 πλανητες
Αερα: 4 πλανητες
Φωτια: 3 πλανητες
Αρα υπερισχυει ο Αερας. Στην περιπτωση που υπαρχει ισοβαθμια, νομιζω οτι υπολογιζουμε τον ωροσκοπο και τα Φωτα (Ηλιο, Σεληνη).

Fotini Christodoulou
06-02-2006, 08:51 AM
Κε Μπαφαλούκο,και πάλι συγχαρητηρια!
Αξιόλογο και πολυ χρήσιμο το άρθρο σας!

magikadespell
06-02-2006, 09:42 AM
Μπράβο και από μένα κε Μπαφαλούκο. Εγώ δυστυχώς δεν έχω καθόλου νερό και όσα διάβασα για αυτό ήταν ακριβώς έτσι!

panther
06-02-2006, 11:06 AM
Τα ζώδια του Βόρειου και του Νότιου Δεσμού πιάνουν στο μέτρημα?:wondering

moutro28
06-02-2006, 09:03 PM
Θα ηθελα να ξανατονισω οτι το παραδειγμα, ηταν παραδειγμα και δεν ηθελα ο κ. Μπαφαλουκος να αναφερθει σε μενα προσωπικα.
Δεν προσωποποιουμε τα αρθρα, εστω και αν αυτο ξεκινησε απο μενα (αθελα μου, αλλα το διευκρινησα).

moutro28,
Αναφερομαστε σε πλανητες.
Εχεις:
Γη: 2 πλανητες
Αερα: 4 πλανητες
Φωτια: 3 πλανητες
Αρα υπερισχυει ο Αερας. Στην περιπτωση που υπαρχει ισοβαθμια, νομιζω οτι υπολογιζουμε τον ωροσκοπο και τα Φωτα (Ηλιο, Σεληνη).


Ευχαριστώ για τη διευκρίνηση όμως η απορία μου δεν ήταν αριθμητικού χαρακτήρα. Η ερώτηση αφορούσε στη βαρύτητα που έχουν οι πλανήτες. Πιο απλά, αναρωτιέμαι, για παράδειγμα, μήπως δύο πλανήτες σε ζώδια της Γης έχουν μεγαλύτερη βαρύτητα από τρεις σε ζώδια του αέρα.

*Astropeleki*
06-02-2006, 11:25 PM
Γεια σας και από μένα! Αν υπάρχει ισοβαθμία ανάμεσα σε δύο από τα τέσσερα στοιχεία, άσχετα από τον ωροσκόπο και τα φώτα και την σελήνη, τι ακριβώς σημαίνει? Για παράδειγμα εγώ έχω 4 Γη, 4 Νερό και στα υπόλοιπα (στα οποία συμπεριλαμβάνονται ο ωροσκόπος, ο ήλιος, και η σελήνη) 3 Αέρα και 2 Φωτιά. Η ισοβαθμία σημαίνει ότι έχουμε χαρακτηριστικά και από τα δύο στοιχεία?

Fotini Christodoulou
07-02-2006, 08:33 AM
moutro 28,οχι δεν υπάρχει κάποιο στοιχειο που να θεωρείται σημαντικοτερο απο ενα άλλο.Αυτο που παιζει ρόλο είναι οταν ενα στοιχειο υπερισχύει στον χάρτη σου,απο αποψη ποσοτητας πλανητων σε αυτο.

kia σε περιπτωση που στοιχεια ισοβαθμουν σημαινει οτι εχεις χαρακτηριστικα και απο τα δύο τους.

Μπαφαλούκος Μελέτης
07-02-2006, 09:57 AM
Οι δεσμοί δεν είναι πλανήτες ούτε στοιχεία που επηρεάζουν την προσωπικότητά μας. Δείχνουν απλά μιά μεταφυσική, ή καρμική μας πορεία, και κατά συνέπεια δεν τα μετράμε.

Μπαφαλούκος Μελέτης
07-02-2006, 10:08 AM
Θα ήθελα εδώ να αναφέρω ένα παράδειγμα, που περιγράφει κάπως γλαφυρά την τέχνη τού αστρολόγου. Ο αστρολόγος καλείται σε κάθε περίπτωση να προβλέψει το χρώμα και την οσμή ενός κοκταίηλ, όταν τού δώσουν τα στοιχεία και τις ποσότητες των αναμεμιγμένων ποτών...........
Το θεμα της ποσότητας είναι μιά από τις πιό βασικές παραμέτρους στην διαδικασία της πρόβλεψης, που εναπόκειται τελικά σε μεγάλο βαθμό, στην υποκειμενική κρίση και αντίληψη τού αστρολόγου, καθ'όσον δεν υπάρχουν αποδεδειγμένες μαθηματικές σχέσεις και υπολογισμοί γιά να κάνουν ακριβείς τέτοιους υπολογισμούς. Απλά μπορούμε να έχουμε κάποιες εκτιμήσεις γιά κάθε πλανήτη, από την θέση του, αν δηλαδή είναι σε έξαρση, πτώση κ.λ.π., και από τίς όψεις που σχηματίζει σε ένα ωροσκόπιο. Ενας πλανητης δηλαδή που δεν κάνει όψεις, λειτουργεί σαν μιά κρυφή δύναμη.
Τέλος θα πρέπει να επισημάνουμε τον διαχωρισμό των προσωπικών και των εξωκρόνιων πλανητών. Η πρώτη κατηγορία έχει περισσότερη βαρύτητα στην διαμόρφωση τού χαρακτήρα και της προσωπικότης τού κάθε ατόμου.

panther
07-02-2006, 04:30 PM
Κύριε Μπαφαλούκο,

Είναι εύκολο να μου πείτε ποιοί είναι οι Εξωκρόνιοι πλανήτες?
Έχω κάποιους στο νου μου, αλλά δεν είμαι σίγουρη.

Fotini Christodoulou
07-02-2006, 04:38 PM
Αγαπητη Ιουλία,

να βοηθησω;:)
οι εξωκρονιοι ειναι οι: Ουρανος,Ποσειδώνας,Πλουτων ας.

Φιλικα,
Φωτεινή

*Astropeleki*
07-02-2006, 07:14 PM
kia σε περιπτωση που στοιχεια ισοβαθμουν σημαινει οτι εχεις χαρακτηριστικα και απο τα δύο τους.[/quote]

Σε ευχαριστώ roadrunner. Αλλά έχω άλλη μία απορία που θα ήθελα να λύσω. Όταν ισοβαθμούν 2 στοιχεία θα μπορούσε να σημαίνει ή να συνδεθεί με το πόσο μπορεί να ταιριάζεις και με ζώδια αυτών των στοιχείων και λιγότερο με τα ζώδια των άλλων στοιχείων? Θα μπορούσε να υποστηριχτεί κάτι τέτοιο?

ioni
04-03-2007, 11:13 PM
πολύ καλό το άθρο

GIRL
25-10-2007, 11:54 AM
Ενας πλανητης δηλαδή που δεν κάνει όψεις, λειτουργεί σαν μιά κρυφή δύναμη



ο πλανήτης χωρίς όψεις ,είναι ίδιος με αυτόν που λέμε σκοτεινός πλανήτης.
οταν λέτε κρυφή δύναμη εννοείται ότι υτή η δύναμη υπάρχει αλλά δεν εκτονώνεται