PDA

View Full Version : [Συζήτηση] Πως να αναγνωρίζετε αν ταιριάζετε



Περικλής Καραμηνάς
06-12-2004, 01:05 PM
Κάθε ένα άτομο εκφράζεται από το ζώδιό του, τη θέση δηλαδή όπου βρίσκεται ο Ήλιος του. Εάν αυτός ο Ήλιος δεχτεί την επιρροή ενός άλλου πλανήτη τότε το άτομο εκφράζεται με το νέο αυτό τύπο. Παραθέτω συνοπτικά τους τύπους που προέρχονται από σχέσεις άλλων πλανητών


Ακολουθούν απορίες και συζήτηση επί του άρθρου: Πως να αναγνωρίζετε αν ταιριάζετε (http://php56.astrowin3.org/forum/%CE%B5%CF%81%CF%89%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%B1%CF%83%CF%84%CF%81%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%C E%AF%CE%B1-150/%CF%80%CF%89%CF%82-%CE%BD%CE%B1-%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%B3%CE%BD%CF%89%CF%81%CE%AF%C E%B6%CE%B5%CF%84%CE%B5-%CE%B1%CE%BD-%CF%84%CE%B1%CE%B9%CF%81%CE%B9%CE%AC%CE%B6%CE%B5%C F%84%CE%B5-12618/)

may
26-01-2006, 02:32 PM
κ. Καραμηνά,

ευστοχότατο το άρθρο σας, μου άρεσε πάρα πολύ.. Ομολογώ όμως πως χρειάζομαι κάποιες παραπάνω πληροφορίες προκειμένου να εντοπίσω σε ποιόν τύπο ανήκει ο κάθε άνθρωπος που συναντώ.

Θέλω να πιστεύω πως σύντομα θα τοποθετηθείτε εκ νέου.

maraki_1975
26-01-2006, 02:50 PM
χαίρεται εχω την εντύπωση πως ο ήλιος μας και ο κάθε πλάνήτης θίγεται αρνητικά απο τις όψεις που δέχεται απο τους άλλους πλανήτες , υποθέτω λοιπόν (και ας με διορθώσετε αν κάνω λάθος ) οτι λέγοντας αρνητικη σχέση ήλιου με κάποιον πλανήτη εννοούμε την όψη που κάνει(τετράγωνο κυρίως ...) και αντίθεση ...βλέποντας λοιπόν τις όψεις του γενέθλιου ήλιου μας μπορούμε να βρούμε σε ποιό τύπο ανήκουμε ...
εγω αυτο κατάλαβα ...ελπίζω να μην κάνω λάθος !!!

may
27-01-2006, 07:57 AM
χαίρεται εχω την εντύπωση πως ο ήλιος μας και ο κάθε πλάνήτης θίγεται αρνητικά απο τις όψεις που δέχεται απο τους άλλους πλανήτες , υποθέτω λοιπόν (και ας με διορθώσετε αν κάνω λάθος ) οτι λέγοντας αρνητικη σχέση ήλιου με κάποιον πλανήτη εννοούμε την όψη που κάνει(τετράγωνο κυρίως ...) και αντίθεση ...βλέποντας λοιπόν τις όψεις του γενέθλιου ήλιου μας μπορούμε να βρούμε σε ποιό τύπο ανήκουμε ...
εγω αυτο κατάλαβα ...ελπίζω να μην κάνω λάθος !!!

Αγαπητό Maraki1975

ίσως τελικά να έχεις δίκιο. Εφάρμοσα τη σκέψη σου (έψαξα δηλαδή για τετράγωνα κ αντιθέσεις στο χάρτη ενός πολύ προσφιλούς μου προσώπου) και είδα Τετράγωνο Ηλιου-Ποσειδώνα. Διαβάζοντας την περιγραφή βλέπω ότι είναι αρκετά εύστοχη. Βέβαια κάποια στοιχεία ίσως φανούν στο μέλλον.

:love:

may
27-01-2006, 08:02 AM
Αγαπητέ κ. Καραμηνά,

υπάρχει κάποιος λόγος που δεν αναφερθήκατε στην αρνητική σχέση μεταξύ Ήλιου και Ουρανού; Μήπως δεν υπάρχει;

Επίσης τι εννοείτε όταν λέτε θετική σχέση Ηλίου; μήπως το σχηματισμό θετικής γωνίας με κάποιον άλλο πλανήτη;

Τι συμβαίνει με τις περιπτώσεις που ο Ήλιος δε σχηματίζει καμία γωνία ή σχηματίζει μόνο με Βόρειο ή Νότιο δεσμό;

Σας ευχαριστώ..

:love:

skorpion
21-03-2006, 01:02 AM
και τι γινεται αν καποιος συνδιαζει στοιχεια του τυπου α κ β κ γ δεν ειναι λιγο αντιφατικα πως ερμηευουμε σε αυτη τη περιπτωση:weird:

magikadespell
21-03-2006, 01:34 PM
Καλημέρα σε όλους. Να βοηθήσω λίγο τα νέα μέλη;
Ο κος Καραμηνάς όταν λέει "αρνητική σχέση" προφανώς εννοεί αρνητική όψη, δηλαδή τετράγωνο, αντίθεση, ίσως ημιτετράγωνο κ.λ.π. αυτό φαίνετε αν ξέρετε ή έχετε δει το γενέθλιο χάρτη σας. Ο Ήλιος είναι το ζώδιο μας (πολύ απλό για τους περισσότερους εδώ μέσα αλλά υπάρχουν και άλλα μέλη που μπορεί να μην το έχουν συνδυάσει ακόμα στο μυαλό τους) οπότε κοιτώντας το γενέθλιο χάρτη σας βλέπετε τι όψεις κάνει αυτό το φως (ο Ήλιος) το ζώδιο μας δηλαδή με τους άλλους πλανήτες.
Σχετικά με το άρθρο πάντως είναι πολύ καλό και κατατοπιστικό και σε δύο από τις περιπτώσεις που αναφέρονται και έχω στο δικό μου γενέθλιο χάρτη είναι ακριβώς όπως τα λέει (δυστυχώς!)

ScP
21-03-2006, 02:05 PM
magikadespell άργησες πολύ να απαντήσεις. Ας είναι σε συγχωρώ :toung:

wind
23-03-2006, 04:12 AM
Αρνητική ή κακή σχέση (οψη) θεωρούμε τις συνόδους, τα τετράγωνα, τις αντιθέσεις μεταξύ των πλανητών σε πρώτη φάση γιατί υπάρχουν και άλλες όψεις αρνητικές που έχουν λιγότερη ένταση ή αργή και υπόγεια λειτουργία κ.λ.π.
Θετικές θεωρούνται πάλι σε πρώτη φάση, τα τρίγωνα, εξάγωνα, και κάποιες σύνοδοι (αυτές είναι οι κύριες όψεις, οι πιο κοινές, για να μην μπερδευτείτε περισσότερο).
Αλλά όπως λέει και ο Κος Καραμηνάς στο άρθρο του, το σύνολο του προσωπικού ωροσκοπίου είναι που μας δίνει το τελικό προφίλ του ατόμου, γιατί τι να το κάνω εγώ το τρίγωνο Ηλιου-Δία για παράδειγμα όταν χτυπιέται όλο το υπόλοιπο ωροσκόπιο; Το Ιδιο ισχύει και για μία αρνητική όψη η οποία μπορεί να μαλακώσει κατά πολύ όταν το υπόλοιπο ωροσκόπιο έχει πολύ καλές (θετικές) όψεις.
Αυτά για όσους προσπαθούν να βγάλουν άκρη. Δεν θα ήταν βέβαια κακό να διάβαζαν και κανένα βιβλίο αστρολογίας, υπάρχουν και για αρχαρίους.
Αυτά με πολύ αγάπη
Wind

eddy
18-03-2007, 12:03 AM
τί εννοούμε λέγοντας " θετική σχέση Ηλίου. " Ειναι θετική όψη (τρίγωνο - εξάγωνο) με οποιονδήποτε πλανήτη;; δηλαδή η παραπάνω περιγραφή ισχύει αν υπάρχει θετική όψη ανεξάρτητα από τον πλανήτη που συμμετέχει;


Ευχαριστώ

gia_pep
18-03-2007, 09:18 PM
Ξαφνικά νιώθω πολύ κακός άνθρωπος. Νομίζω πως σχεδόν όλες οι όψεις που κάνει ο Ήλιος μου με τους υπόλοιπους πλανήτες, είναι αρνητικές...:cry:

Λίλιαν Σίμου
21-03-2007, 01:41 PM
Ξαφνικά νιώθω πολύ κακός άνθρωπος. Νομίζω πως σχεδόν όλες οι όψεις που κάνει ο Ήλιος μου με τους υπόλοιπους πλανήτες, είναι αρνητικές...:cry:

Αγαπητή φίλη

Δεν είναι κάποιος κακός, όταν έχει αρνητικές όψεις. Αντιμετωπίζει δυσκολίες και καθυστερήσεις, οι οποίες τον οδηγούν σε μία πιο επιθετική ή πιο παθητική συμπεριφορά. Το ζήτημα είναι να αναγνωρίσουμε τις δυσκολίες μας και να εργαστούμε πάνω σ' αυτές, ώστε να γίνουμε καλύτεροι και σοφότεροι. Η ψυχολογική αστρολογία σ΄αυτό ακριβώς αποσκοπεί.

Και να θυμάστε, πως τα πιο εξελιγμένα άτομα στη ζωή, είχαν δύσκολα ωροσκόπια. Όταν έχει κάποιος εύκολες όψεις, σχεδόν ποτέ δεν τις λειτουργεί!

φιλικά
Λίλιαν Σίμου

amaliaxx
06-09-2007, 03:19 PM
Aν και γυναίκα πιστεύω πως ανήκω στην κατηγορία θετική θέση ήλιου!!
Διάβασα την περιγραφή παραπάνω και ταιριάζει γάντι στην περίπτωση μου,
τώρα το τι είναι θετικό σ'αυτό...? Μάλλον πρόβλημα το βλέπω εγώ.:love:

skorpion
11-09-2007, 08:10 PM
Αν και παλιο το αρθρο τωρα το ξαναδιαβασα και μια που τοτε δεν ειχα πει μπραβο το λεω τωρα!

GIRL
24-10-2007, 12:19 PM
Για τις θετικές ή αρνητικές όψεις έχουν σημασία και τα ζώδια που συμμετέχουν οι όψεις αυτές.
πχ. απο χάρτες φίλων, σύνοδος Ηλιου - Κρόνου στον Αιγόκερο,που ο Κρόνος είναι κυβερνήτης του Αιγόκερου,είναι δύσκολη όψη αλλά βγάζει μια δυναμική
σύνοδος Κρόνου - Αφροδίτης στους Ιχθείς,δύσκολη όψη αδύναμος ο Κρόνος η Αφροδίτη όμως σε έξαρση.
Θέλω να ρωτήσω αν αυτές οι σύνοδοι τελικά λειτουργούν θετικά ή αρνητικά

Dion-DoubleDoor
29-06-2009, 07:39 AM
Επειδή η προσώπική μου εμπειρία σχετίζεται με άνθρωπο που ανήκει στον Δ τύπο (αρνητική όψη Ήλιου Κρόνου), βρίσκω την περιγραφή αυτού του τύπου εμπεριτατωμένη και συμβατή με την πραγματικοτητα -τουλάχιστον όπως την έζησα εγώ. Τώρα, όσον αφορά ερωτήματα περί ταιριάσματος, αυτό, νομίζω, δε θα το πει απλώς μια θετική ή αρνητική όψη Ήλιου, Σελήνης κ.τ.λ. Δεν εννοώ, βέβαια, ότι δεν παίζουν και αυτά το ρόλο τους. Απλώς, θεωρώ ότι το ταίριασμα θα το μαρτυρήσει εκείνη η στιγμή που το σύμπαν θα συνωμοτήσει και τα βλέμματα θα συναντηθούν για να δημιουργήσουν κάτι όμορφο -ίσως και επώδυνο. Αν αυτό θα έχει συνέχεια, δε μπορεί να το πει κανείς...Η ιστορία θα το δείξει...

ΥΓ. Τα άστρα μας βάζουν στο παχνίδι. Το πώς θα παίξουμε είναι δικό μας θέμα!!!!!!

Μητσάκος
29-06-2009, 08:20 AM
Επειδή η προσώπική μου εμπειρία σχετίζεται με άνθρωπο που ανήκει στον Δ τύπο (αρνητική όψη Ήλιου Κρόνου), βρίσκω την περιγραφή αυτού του τύπου εμπεριτατωμένη και συμβατή με την πραγματικοτητα -τουλάχιστον όπως την έζησα εγώ. Τώρα, όσον αφορά ερωτήματα περί ταιριάσματος, αυτό, νομίζω, δε θα το πει απλώς μια θετική ή αρνητική όψη Ήλιου, Σελήνης κ.τ.λ. Δεν εννοώ, βέβαια, ότι δεν παίζουν και αυτά το ρόλο τους. Απλώς, θεωρώ ότι το ταίριασμα θα το μαρτυρήσει εκείνη η στιγμή που το σύμπαν θα συνωμοτήσει και τα βλέμματα θα συναντηθούν για να δημιουργήσουν κάτι όμορφο -ίσως και επώδυνο. Αν αυτό θα έχει συνέχεια, δε μπορεί να το πει κανείς...Η ιστορία θα το δείξει...

ΥΓ. Τα άστρα μας βάζουν στο παχνίδι. Το πώς θα παίξουμε είναι δικό μας θέμα!!!!!!
Αναφέρονται η πολυπλοκότητα και η ...ρευστότητα και στο άρθρο
Δεν είναι μόνο ο Ήλιος που διαμορφώνει τον άνθρωπο, αλλά το σύνολο του προσωπικού του ωροσκοπίου.
Ένα άτομο μπορεί να είναι πολύ καλό ή κακό μέχρι μια ορισμένη ηλικία και μετά να αλλάξει. Αυτή η αλλαγή οφείλεται επίσης στο σύνολο του ωροσκοπίου και όχι μόνο στο ζώδιό του....:bigsmile:

Dion-DoubleDoor
29-06-2009, 11:25 PM
Αναφέρονται η πολυπλοκότητα και η ...ρευστότητα και στο άρθρο :bigsmile:
Δε διαφωνώ ότι παρεισδύουν και άλλοι αστρολογικοί παράγοντες στην ερωτική συμβατότητα δύο προσώπων, απλώς επισημαίνω -τουλάχιστον κρίνοντας εξ ιδίων τα αλλότρια:
1ον ότι αναγνωρίζεις αν ταιριάζεις με τον άλλο τη στιγμή που θα συναντηθούν τα βλέμματά σας και θα μιλήσουν αυτά για σας. Πρόκειται για τη χημεία. Σημειωτέον, βέβαια, ότι ίσως θα πρέπει να διασαφηνιστεί αν ο όρος "ταίριασμα" αφορά στη χημεία ανάμεσα σε δύο πρόσωπα ή απλώς στη συμβατότητά τους, κυρίως πνευματική και ψυχική, η οποία όμως μπορεί να μην περιέχει το "αλατοπίπερο" της χημείας με όλες τις προεκτάσεις της, θετικές και αρνητικές.
2ον ότι δεν είναι μόνο οι αστρολογικοί παράγοντες που ευθύνονται για αυτό το ταίριασμα. Εναπόκειται και σε μας τους ίδιους η ευθύνη της διαχείρισης μιας κατάστασης, βάσεις των εμπειριών και των προσλαμβανουσών μας. Για παράδειγμα, τα άστρα μπορούν να συμβάλλουν στην ερωτική συμβατότητα δύο ατόμων, αλλά οι εμπειρίες τους και συνακόλουθα οι πράξεις τους να συγκρούονται.
ΤΑ ΑΣΤΡΑ ΜΑΣ ΒΑΖΟΥΝ ΣΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ...ΤΟ ΠΩΣ ΘΑ ΠΑΙΞΟΥΜΕ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΟ ΜΑΣ ΘΕΜΑ!!!

ΒΑΣΙΛΙΚΗ1983
26-10-2009, 05:17 PM
Πολύ καλό έκανα αντιστοιχία στο δικό μου ωροσκόπιο και είδα οτι όντως υπάρχουν πολλά κοινά στοιχεία για να μην πω όλα.Μπράβο!

A Sequel Of Decay
15-10-2010, 12:38 AM
Πολύ καλό και περιεκτικό άρθρο! :bigsmile:

UltraViolet
18-10-2010, 12:21 AM
Eίμαι τύπος Α με αντίθεση Ήλιου - Σελήνης κι είναι εντελώς αληθές, θέλω να κάνω το τάδε ( Ήλιος στον Κριό) αλλά φοβάμαι/αγχώνομαι/δεν με γεμίζει ( τετράγωνο με Σελήνη στον Αιγόκερω) .. επίσης είμαι και τύπος Η, στην πλεύρα του καλού / καλοπροαίρετου , με ωροσκόπο Ζυγό, πραγματικά είμαι το μέγιστο θύμα ειδικά όταν νιώθω κάτι για κάποιον, και το κακό είναι ότι το καταλαβαίνω αλλά.... Τέλειο άρθρο!

Yeshoda
26-05-2011, 06:33 PM
Η δική μου ερώτηση είναι όταν έχεις και θετικές και αρνητικές όψεις με τον Ήλιο τότε τι τύπος είσαι; Μήπος λίγο από όλα; Γιατί έχω αρνητική όψη με Δία, Κρόνο, Ουρανό(αυτή δεν την αναφέρετε), αλλά και θετική με Ποσειδώνα, Πλούτωνα οι οποίες είναι και πιο έντονες, μήπως επειδή υπερισχύουν οι τελευταίες εξαλείφονται λίγο οι άλλες οι δύσκολες?Ή όχι?

Eliona
29-05-2011, 03:25 AM
Γεια σας!Εμενα κανει τετράγωνο ο Ήλιος με τον Κλήρο της Τύχης. Μήπως ξέρει κανείς τι σημαίνει αυτό??Επειδή δεν εξηγεί στο άρθρο για μια τέτοια πιθανή όψη .
Ευχαριστώ!

Μητσάκος
29-05-2011, 06:45 AM
Η δική μου ερώτηση είναι όταν έχεις και θετικές και αρνητικές όψεις με τον Ήλιο τότε τι τύπος είσαι; Μήπος λίγο από όλα; Γιατί έχω αρνητική όψη με Δία, Κρόνο, Ουρανό(αυτή δεν την αναφέρετε), αλλά και θετική με Ποσειδώνα, Πλούτωνα οι οποίες είναι και πιο έντονες, μήπως επειδή υπερισχύουν οι τελευταίες εξαλείφονται λίγο οι άλλες οι δύσκολες?Ή όχι?

Όπως γράφει και στο άρθρο,
"Δεν είναι μόνο ο Ήλιος που διαμορφώνει τον άνθρωπο, αλλά το σύνολο του προσωπικού του ωροσκοπίου.
Ένα άτομο μπορεί να είναι πολύ καλό ή κακό μέχρι μια ορισμένη ηλικία και μετά να αλλάξει. Αυτή η αλλαγή οφείλεται επίσης στο σύνολο του ωροσκοπίου και όχι μόνο στο ζώδιό του....":bigsmile:

Μητσάκος
29-05-2011, 06:47 AM
Γεια σας!Εμενα κανει τετράγωνο ο Ήλιος με τον Κλήρο της Τύχης. Μήπως ξέρει κανείς τι σημαίνει αυτό??Επειδή δεν εξηγεί στο άρθρο για μια τέτοια πιθανή όψη .
Ευχαριστώ!

Δεν νομίζω να στεκόταν κανείς ιδιαίτερα σε αυτήν την όψη, για διάφορους λόγους. ¶λλα δεδομένα είναι πολύ πιο ουσιαστικά.