PDA

View Full Version : Οι ξελογιάστρες φίλες



Άκης Αντωνίου
18-10-2005, 11:51 AM
Η φιλία είναι ένας ιερός δεσμός ο οποίος δημιουργείται από ανθρώπους που έχουν κοινά στοιχεία μεταξύ τους. Όμως πολλές φορές δημιουργείται και μια "ασυνείδητη"’ κόντρα μεταξύ τους, ιδίως όταν η μια έχει τα πάντα ( π.χ τους πιο όμορφους άνδρες να την ποθούν) και η άλλη τίποτα. Εκεί είναι που ξυπνά το αίσθημα της αυτοσυντήρησης και η φίλη κοιτάζει να σας αρπάξει τον άνδρα. Τελικά μήπως πρέπει να πάρετε τα ,μέτρα σας?
Πες μου το ζώδιο της φίλης σου να σου πω τι είναι !!!!


ΚΡΙΟΣ: Είναι από τις φίλες που γίνονται θυσία για την φίλη τους . Τόσο θυσία που επιχειρούν να δοκιμάσουν τον φίλο της φίλης τους . Άτομα με περίεργη ψυχολογία ιδίως στα ερωτικά θέματα μιας και αναζητούν την "ερωτική αποκλειστικότητα" από πολλούς. Χρειάζονται προσοχή μιας και για αυτές ισχύει ο νόμος της ζούγκλας. Αποφύγετε να εκθειάζεται τις ερωτικές επιδόσεις του συντρόφου σας ( στο σπίτι του κρεμασμένου δεν μιλάνε για σχοινί !!!).

ΤΑΥΡΟΣ: Δεν είναι και από τις φίλες που θα σας έκαναν τέτοιο κακό. Όχι όμως γιατί σκέφτονται εσάς για το τι θα πάθετε ή για το τι θα πει ο κόσμος αλλά γιατί έχοντας μέσα τους έντονο το κτητικό στοιχείο θα αρρώσταιναν μόνο και μόνο στην ιδέα του ότι μοιράζονται με άλλη ( έστω και αν είστε εσείς ) κάποιον σύντροφο. Όμως για να περιορίσουμε στο ελάχιστο τον κίνδυνο αποφεύγετε να μιλάτε για την οικονομική επιφάνεια του συντρόφου σας.

ΔΙΔΥΜΟΙ: Χάρις στο μοναδικό χαρακτηριστικό της απόκρυψης συναισθημάτων μπορεί η επιστήθια φίλη σας να μεταμορφωθεί σε Ιούδα που φιλούσε υπέροχα. Χρειάζεται ιδιαίτερη προσοχή μιας και αιφνιδιάζει εύκολα ενώ δεν διστάζει να πει στον καλό σας αποκυήματα της φαντασίας της για το ποιον σας . Αποφύγετε να μιλάτε για προσωπικά σας γιατί όπως λέει και ο λαός … φύλαγε τα ρούχα σου για να έχεις τα μισά.

ΚΑΡΚΙΝΟΣ: Έχοντας βιωματική εμπειρία στον πόνο στον αισθηματικό τομέα είναι αρκετά δύσκολα να σας την κάνουν εκτός και αν πέσετε στην περίπτωση. Είναι καλά άτομα αν και πολλές φορές προσπαθούν να σας τα φτιάξουν με κάποιον που ενδεχομένως τον θεωρούν καλό παιδί. Το μειονέκτημα τους είναι πως τους αρέσει να κανακεύουν την φίλη τους και ότι έχουν μεγάλες ψυχολογικές μεταλλαγές.

ΛΕΩΝ: Εδώ έχουμε τα άτομα που θεωρούν πως όλα τους ανήκουν . Είναι από τις φίλες οι οποίες χάρις στην υπεροψία τους μπορεί να σας πουν ΄΄ …ΕΛΑ μωρέ με τον χάλια τι του βρίσκεις ???’’ και μετά από τρεις ώρες να τους πετύχετε σε τρυφερό τετ α τετ . Ίδιος αν ο ερωτικός σας σύντροφος είναι από αυτούς που ντύνονται χλιδατα και με αρώματα και με ακριβά ρολόγια και τέτοια, τότε προσέξτε γιατί η λιονταρίνα καραδοκεί.

ΠΑΡΘΕΝΟΣ: Εδώ η φιλενάδα σας θα σας πει τόσα πολλά για τον καλό σας ότι έχει αυτό το κακό , κάθετε έτσι στραβά , είναι αμόρφωτος και τέτοια που ενδεχομένως να τον ΄΄ στείλετε ΄΄ μόνη σας . Όλα αυτά όμως δεν τα κάνει εκ του πονηρού αλλά η υπέρ – αναλυτική ικανότητα της την κάνει κάτι σαν τον Μουρατιδη του ζωδιακού. Δεν θα σας κάνει μπαμπεσιά εκτός και αν είναι τρομερά μορφωμένος και του κλείσει κανένα ΄΄ πρόστυχο ΄΄ ραντεβού σε κανένα τρομερό …(μην πάει το μυαλό σας στο πονηρό ) βιβλιοπωλείο.

ΖΥΓΟΣ: Είναι από τις έντιμες φίλες όμως η γοητεία η οποία βγάζουν ίσως στείλουν τον καλό σας προς αυτές. Αρκετά καλές και σοβαρές θα προσπαθήσουν να σας σταθούν σε μια δύσκολη στιγμή. Όμως θα πρέπει να ξέρετε πως είναι από τα άτομα που αν εσείς αναζητήσετε κάτι άλλο ερωτικά αυτές θα κάνουν τότε κίνηση σε εκείνον , εάν και εφόσον τον θεωρούν ιδανικό.

ΣΚΟΡΠΙΟΣ: Εχθρός προ των πυλών. Η φίλη για την οποία δεν πρέπει να βάζετε και το χέρι σας στην φωτιά ( γιατί θα καείτε ολοσχερώς). Δυστυχώς όμως την καταλαβαίνετε μετά την καταστροφή . Το παίζει σκληρή , φιλική με εσάς , θα την ακούσετε να κάνει κήρυγμα για αυτές τις ανήθικες που τρώνε τον καλό της φίλης τους. Εάν δείτε τέτοια συμπτώματα τότε μάλλον έχει βάλει στο μάτι το αγόρι σας.

ΤΟΞΟΤΗΣ: Είναι χαρακτηριστικό πως η φιλενάδα σας είναι η εξομολογήτρια σας και ξέρει όλα σας τα μυστικά. Η Τοξοτινες έχοντας μια ιδιαίτερη φιλοσοφία μπορούν να σας κάνουν να αντιμετωπίσετε την οποιαδήποτε κατάσταση εκτός όμως από την προδοσία τους ( όταν γίνει και εάν γίνει). Εάν όμως βάλλουν στόχο τον ΄΄ δικό σας΄΄ θα φροντίσουν να έχει γίνει πρώην σας.

ΑΙΓΟΚΕΡΩΣ: Είναι πιστές φιλενάδες πλην όμως γκρινιάρες φροντίζουν να σας κάνουν να νιώθετε άνετα και συνάμα να σας σκληρύνουν μιας και η φιλοσοφία τους όπως την αντιλαμβάνονται τους υπαγορεύει πως ο οίκτος είναι για τους αδύναμους. Εάν όμως σας την κάνουν αυτομάτως θα είσαστε ορκισμένες αντίπαλες με ανυπολόγιστες συνέπειες.

ΥΔΡΟΧΟΟΣ: Εδώ αν σας την κάνουν θα σας την κάνουν με τέτοια μαεστρία που θα αναρωτιέστε πως την πατήσατε. Ιδανικές για φίλες αλλά στα ερωτικά θέματα είναι λιγάκι απάτες. Δεν θα σας πουν ποτέ στα ίσα ότι θέλουν κάτι ενώ το μάτι τους γυαλίζει . Προσέξτε γιατί πολλές φορές διαστρεβλώνουν την αλήθεια και τα λόγια.

ΙΧΘΕΙΣ: Οι πλέον ακίνδυνες γιατί δεν τους αρέσει να μπαίνουν σε τέτοιες καταστάσεις . Σαν φίλες χαλιούνται άσχημα όταν σας βλέπουν να είστε στεναχωρημένες ενώ δεν διστάζουν να κάνουν τον Κοφι Αναν προκειμένου να τα βρείτε μεταξύ σας. Εάν σας την κάνουν τότε ίσως μεταξύ τους υπάρχει κάποιο μεταφυσικό φαινόμενο.


Στα πλαίσια της προσπάθειας για την κατανόηση της Αστρολογίας από τα μέλη τα οποία βρίσκονται σε εμβρυϊκά επίπεδα γνώσης της Αστρολογίας θα παραθέσουμε μια σειρά άρθρων που είναι πιο φιλικά και κατανοητά στον κάθε αρχάριο σπουδαστή της Αστρολογίας.
Προσωπικά δεν υιοθετώ πλήρως τις παρούσες θέσεις μιας και είναι στο πλαίσιο μιας γενικότερης θεώρησης και όχι της εκτενούς μελέτης ενός προσωπικού χάρτη.

magikadespell
18-10-2005, 02:54 PM
Μπράβο κε Αντωνίου!!! Μέσα στο μυαλό μας είστε τελικά! Μας βοηθάτε πολύ με αυτό το άρθρο και νομίζω ότι είναι και έγκυρο/αξιόπιστο κρίνοντας από τον εαυτό μου. Παρόλο που δεν το έχω κάνει ποτέ ως τώρα (να πάρω ξένο άντρα), αν το έκανα πιστεύω ότι έτσι ακριβώς όπως περιγράφεται στο ζώδιο μου θα το έκανα. Είμαστε τρομερές εμείς οι γυναίκες τελικά! Να τολμήσω να προτείνω και ένα αντίστοιχο άρθρο για τους άντρες φίλους; Οι άντρες κάνουν πιο αληθινές και μακρόχρονες φιλίες βέβαια αλλά θα είχε ενδιαφέρον να ξέρουμε πως θα λειτουργούσαν σε μια παρόμοια περίπτωση

sagimoon
19-10-2005, 10:22 AM
Εγώ πάλι , γέλασα πολύ.

Καλύτερα να κάνετε συνδιασμό ζωδίου και ωροσκόπου για καλύτερα αποτελέσματα...

Marilam
19-10-2005, 12:28 PM
Θα συμφωνήσω μερικώς με την sagimoon....
Αυτή η ανάλυση στέκει περισσότερα στους "κατώτερους" τύπους των ζωδίων...
(by the way δεν καραδοκώ τον χλιδάτο τύπο :) :) :) )

Fotini Christodoulou
19-10-2005, 02:36 PM
Το αρθρο ειναι απλο, κατανοητο και αρκετα ενδιαφερον !
Ταυτοχρονα με εβαλε και εμενα σε σκεψεις κοριτσια.
Καταληγω στο οτι ολοι εχουμε κατι και απ΄τα 12 ζωδια!Εγω θα ελεγα να δινουμε βαση και στο σεληνιακο ζωδιο,αφου δειχνει τα συναισθηματικο μας κοσμο!

Άκης Αντωνίου
20-10-2005, 09:12 AM
Θα συμφωνήσω μερικώς με την sagimoon....
Αυτή η ανάλυση στέκει περισσότερα στους "κατώτερους" τύπους των ζωδίων...
(by the way δεν καραδοκώ τον χλιδάτο τύπο :) :) :) )

Αληθεια εσυ ποιους θεωρεις ''ανωτερους'' τυπους ζωδιων??? Και απο ποια ακτινα και ανω?:confused: :rolleyes:

Ακης Αντωνιου

raingirl
20-10-2005, 09:31 AM
Ως Υδροχοίνα που είμαι, αν και δεν με τιμάει καθόλου θα το παραδεχτώ, ισχυεί οτι "αν την κάνουμε την κάνουμε με μαεστρία":cool:


Raingirl

Marilam
20-10-2005, 09:40 AM
'Ακη εννοούσα τους "μη εξελιγμένους" τύπους. Αυτούς που εκφράζουν περισσότερο τα αρνητικά χαρακτηριστικά του ζωδίου και όχι τα θετικά...κυρίως για το δικό μου ζώδιο :emb
Φιλικά

blackie
02-11-2005, 01:27 PM
Ππολύ καλό το άρθρο. κι αν και πολύ γενικό έχει μια σοβαρή βάση αλήθειας

leila
07-11-2005, 10:25 PM
Τα γραφόμενα του Κου Αντωνίου έστω και γενικευμένα με βρίσκουν σύμφωνη.Ως Τοξοτίνα και ως χαρακτήρας δεν προδίδω έυκολα όντως.
Αλλα παρόλα αυτά έχασα μια κολλητή φίλη Δίδδυμη που χωρίς να μου έχει πει ποτέ τυχόν προβλημά της με μένα μίλησε στο τότε αγόρι μου που τον γνώριζα τότε μόλις ένα μήνα.Εντελώς ξεκάρφωτα.Δεν νομίζω να το έκανε απο κακία αλλα εγώ σίγουρα έχασα την εμπιστοσύνη μου σε εκείνη.

havefaith
08-11-2005, 03:53 PM
Αν κρίνω από τις φίλες μου, συμφωνώ απόλυτα για το άρθρο. Όσον αφορά εμένα όμως (είμαι Δίδυμος), με χαρακτηρίζει αυτό της Καρκίνου. Μήπως επειδή η Αφροδίτη μου είναι στον Καρκίνο;

tannia
18-11-2005, 12:28 AM
Περίεργο..γιατί απευθύνεται σε γυναίκες το αρθρο; Οι άντρες είναι δηλαδή καλύτεροι; Δε νομίζω....

fillenia
18-11-2005, 06:20 PM
Tannia,

Εύστοχο το ερώτημά σου! Κανείς δεν έδωσε σημασία στο αντιφεμινιστικό ύφος του άρθρου. Είναι φανερή βέβαια η χιουμοριστική του πρόθεση, αλλά μας εκθέτει λιγάκι απέναντι στους κακοπροαίρετους.
Συχνά, οι άντρες μας αντιμετωπίζουν ειρωνικά σε ό,τι αφορά τον θεσμό της φιλίας, καθώς θεωρούν εαυτούς ως τους μοναδικούς ικανούς και αληθινούς γνώστες της. Οπως και σε πολλούς άλλους τομείς βέβαια...
Υπάρχουν αμέτρητα παραδείγματα άσπονδων φίλων και από τις δύο πλευρές και πιστεύω πως παίζονται τα ίδια δράματα. Διάβασα το άρθρο και από την θέση των ανδρών και δεν βρήκα καμιά ουσιώδη διαφορά. Η φιλία, όπως και όλοι οι συναισθηματικοί δεσμοί μας βασίζονται στο ήθος του χαρακτήρα μας. Και από τη μεριά της αστρολογίας, δεν είναι υπεύθυνος μονάχα ο Ηλιος μας. Μπορεί να φταίει η Αφροδίτη μας, ο Ουρανός μας, ο Αρης, η Σελήνη και το υπόλοιπο δωδεκάθεο. Στη φωτιά και ο Ωροσκόπος μας...

esse
19-11-2005, 04:02 PM
...Πολυ ωραιο το αρθρο σας!!

Ευτυχως ποτε τα γουστα μεταξυ των φιλεναδων μας δε ταιριασαν και δε μπηκαμε ποτε σε αυτο το διλλημα..χαχαχα:nuts: :bigsmile: ..

Αναμονη για την αντρικη φιλια..:)

tannia
21-11-2005, 07:18 PM
Ευχαριστώ που συμφωνεις Filennia, να 'σαι καλά! Εντάξει, θα μπορούσα να μη γράψω και τίποτα και δε μ' αρέσει να κάνω παράπονα και τέτοια καθόλου. Το ξέρω άλλωστε ότι είναι σε χιουμοριστική διάθεση και εντάξει, δεν έχω κανένα πρόβλημα:bigsmile::bigsmile:

fillenia
21-11-2005, 08:32 PM
Να γράφεις Τάνια μου, να γράφεις...
Αλλωστε στη χιουμοριστική σου διάθεση απάντησα! Και συμφωνώ!!!

Φυλλένια

*Astropeleki*
22-11-2005, 04:05 PM
Αστείο το άρθρο σας! Δεν μπορούμε να βγάλουμε τόσο εύκολα συμπεράσματα αν δεν έχουμε τουλάχιστον και τον ωροσκόπο της κολλητής. Ο συνδυασμός και των δύο ζωδίων και ωροσκόπων θα ήταν καλύτερος και θα μας οδηγούσε σε ποιο σαφή και ασφαλή συμπεράσματα.

Κασσιόπη
08-07-2006, 08:05 AM
Οι Υδροχόοι (το κατεξοχήν ζώδιο της φιλίας) διακατέχονται από πονηρίαν;;;

Και τα ψαράκια (το κατεξοχήν ζώδιο της δολοπλοκίας και του παρασκηνίου) εμφανίζονται ως οσίες;;;

Αδυνατώ να το πιστέψω!!! :suspiciou

Alien1
23-07-2006, 12:03 AM
Περίεργο..γιατί απευθύνεται σε γυναίκες το αρθρο; Οι άντρες είναι δηλαδή καλύτεροι; Δε νομίζω....

Να νομιζεις :cheesy:

gia_pep
26-08-2006, 07:15 PM
Έλα μωρέ τώρα δεν τα πιστεύω αυτά εγώ...:σφύριγμα :toung:

ΝΙΚΥ
28-09-2006, 04:11 PM
Χαχαχα είμαι δίδυμος πωπω τι λέει…:laugh: :laugh: :laugh:
δεν νομίζω ότι ισχύουν και τόσο πολύ γιατί προσωπικά όποιος είναι με κάποια φίλη μου για μένα είναι κ κλειδωμένος;)
τώρα δεν νομίζω ότι είναι τόσο θέμα ζωδίου όσο ανασφαλειών του κάθε ανθρώπου...

ALEJANDRA
07-11-2006, 01:56 PM
Κ ΑΝΤΩΝΙΟΥ μου αρεσε πολυ η αναλυση κ νομιζω οτι εισαι μεσα στα ορια της πραγματικοτητας απο τις εμπειριες μου με φιλες το εχω διασταυρωσει .οι γυναικες ειμαστε ....... οταν θελουμε να κανουμε κατι παντα βρισκουμε τροπο κ με μαεστρια το πετυχαινουμε.... φιλια ;)

Anastasy
09-12-2006, 02:02 PM
Γέλασα και εγω πολυ με αυτο το αρθρο!! Χαρακτηριζει την γυναικεια πονηρια και "κατινια" που ολες λιγο-πολυ εχουμε:embarrest . Αναρωτιεμαι, για τους αντρες θα μπορουσε να γραφει ενα αναλογο αρθρο?? Θα ημουν πολυ περιεργη!!

ιοκαστη
15-12-2006, 01:16 AM
Την εχω παθει πολλες φορες απο φιλες,που ενω σου προσφερουν πολλα,καταβαθος εχουν πολλα κομπλεξ κ θελουν να επιβεβαιωνονται ακομα κ απο τον αντρα της φιλης τους!

ioni
28-01-2007, 08:50 PM
συνφωνω εγω εκοξα απο παρθενο κολητη γιατι με ειχε δουλεξει αγρια και παντα ήθελε να με κανει να αισθάνομαι κατώτερη ενα μονο καλό μου έκανε μου κόλησε το ενδιαφέρον για την αστρολογία
προτού αποχωρήσω απο την φιλία της έδιξα πολλές φορές οτι είχα καταλάβη ότι μου έλεγε πολλά ψέματα μήπως και αλλάξη

SKYLOROCK
07-02-2007, 09:44 AM
Εμένα πάλι φίλη Ζυγός μου την έκανε... :( Ξέρετε τι σημαίνει να σε θάβει η κολλητή σου στο αγόρι σου;;; :notrust: :notrust:

e k
07-02-2007, 10:05 AM
... Αναρωτιεμαι, για τους αντρες θα μπορουσε να γραφει ενα αναλογο αρθρο?? Θα ημουν πολυ περιεργη!!

Σιγά μην σου δείξουμε την φούστα που φοράμε κάτω απ το παντελόνι!<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" /><o:p></o:p>
Πλάκα κάνω.:laugh: :toung:

Εγώ πάντως δεν κινδυνεύω ποτέ από ξελογιάστρες –ξελογιάστρους, αφού έχω δυόμισι φίλους και μια φίλη στάνταρ εδώ και κάτι δεκαετίες.

Η φοβία της εισβολής του άγνωστου νέου φίλου, η χαζομάρα και το κόλλημα της σιγουριάς, είναι όλο το μεγαλείο του καλά ταμπουρωμένου, στο καβούκι του, Καρκίνου.:sad: <o:p></o:p>

SKYLOROCK
07-02-2007, 10:10 AM
[QUOTE=e k;27641]
Εγώ πάντως δεν κινδυνεύω ποτέ από ξελογιάστρες –ξελογιάστρους, αφού έχω δυόμισι φίλους και μια φίλη στάνταρ εδώ και κάτι δεκαετίες.[/FONT][/COLOR]

Πες μου κάτι σε παρακαλώ...Αυτό το "δυόμισι φίλους" πώς το κατάφερες;;;; :laugh: :laugh:

e k
07-02-2007, 10:36 AM
[quote=e k;27641] Πες μου κάτι σε παρακαλώ...Αυτό το "δυόμισι φίλους" πώς το κατάφερες;;;; :laugh: :laugh:

Χειρουργικές επεμβάσεις τρίτου τύπου γαρ:bigsmile:
<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" /><o:p></o:p>
Κανονικά ήταν τρεις, αλλά ο τελευταίος που η εργασία του τον τράβηξε μόνιμα στη Δρέσδη (τα τελευταία επτά έτη), μας επιτρέπει να επικοινωνούμε μόνο ηλεκτρονικά (αδιάλειπτα πάντως και ουσιαστικά).<o:p></o:p>

SKYLOROCK
07-02-2007, 10:41 AM
[quote=SKYLOROCK;27643]

Χειρουργικές επεμβάσεις τρίτου τύπου γαρ:bigsmile:
<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" /><o:p></o:p>
Κανονικά ήταν τρεις, αλλά ο τελευταίος που η εργασία του τον τράβηξε μόνιμα στη Δρέσδη (τα τελευταία επτά έτη), μας επιτρέπει να επικοινωνούμε μόνο ηλεκτρονικά (αδιάλειπτα πάντως και ουσιαστικά).<o:p></o:p>

Σωστό σε βρίσκω... ;) :cheesy:

tavrina
14-04-2007, 01:17 PM
Κύριε ¶κη,;)
ωραίο το άρθρο σας αν και πέρα απο το ζώδιο παίζουν ρόλο και άλλοι παράγοντες...
Να μας γράψετε και το αντίστοιχο των ανδρών φίλων....τι συμβαίνει...θα έχει ενδιαφέρον να μάθουμε....:bigsmile: :bigsmile:

zeta1987
01-08-2007, 04:56 PM
Πολύ ωραίο το άρθρο!! Εγώ προσωπικά όσες φίλες είχα στην εφηβική μου ηλικία τις έχασα γιατί δεν άξιζε καμία τους. Οι περισσότερες ήταν δίδυμοι. Βέβαια μετά από πολύ καιρό βρήκα μια αληθινή φίλη που είναι καρκίνος και πραγματικά νιώθω πολύ τυχερή...

kritikia
02-08-2007, 09:49 AM
Δυστυχώς δεν τα πάω και πολύ καλά με τις γυναίκες..Δεν έχω γυναίκα φίλη με την έννοια της λέξης, κάτι παρα πάνω από γνωστή θα χαρακτήριζα τη σχέση μου με μια γυναίκα που κάνω παρέα τον τελευταίο ενάμιση χρόνο.. Με τους άντρες τα πάω καλύτερα, για το λόγο αυτό έχω 2 παρα πολύ καλούς φίλους οι οποίοι είναι πολύ μεγαλύτεροι μου και μπορώ να μιλήσω μαζί τους γα τα πάντα.

Barbie_girl19
02-08-2007, 05:44 PM
Νομίζω ότι αντίστοιχο άρθρο για τους άντρες δεν υπάρχει γιατί οι άντρες είναι πιο "πιστοί" στις φιλίες τους σε σχέση με εμάς τις γυναίκες..:cry: Είναι πιο ντόμπροι. Εγώ πάντα είχα φίλες και φίλους, αλλά άν όλοι αυτοί μου φερόντουσαν χάλια, θα προτιμούσα να μείνω μόνη μου. Ειδικά αν οι γυναίκες ήταν ξελογιάστρες, ζηλιάρες... Υπάρχει μία παροιμία που λέει ότι "Καλύτερα μόνος σου, παρά με κακή παρέα" ;) Την ακολουθώ πλήρως!!:toung:

avrilllll
22-10-2007, 05:42 PM
οντως ετσι ειναι... εχετε απολυτο δικιο! και εγω ως αιγοκερινα προσπαθω παντα τις φιλες μου να τις προσγειωνω για να μην ζουν μεσα απο απατυλα ονειρα που οι ιδιες φτιαχνουν.και φυσικα δεν την εχω κανει ποτε σε καμμια.

colibri
23-10-2007, 02:58 PM
Έχω την κολλητή μου 18 χρόνια που με ανέχεται και την ανέχομαι και έχουμε κάνει και εξακολουθούμε να κάνουμε τις ίδιες μ...... ακόμα και τώρα τα πιο τρελά ταξίδια και περιμένουμε πότε και πια θα κάνει παιδάκι πρώτη για να τα αλληλοβαφτίσουμε...
Εχω και την άλλη φιλενάδα μου πιο τρελή ακόμα που θα την παντρέψω σε λίγο καιρό άλλη μία δεκαετία γνωριμίας πλέον...
Και αστρολογικά υπάρχει η εξήγηση με τις συνόδους σε βασικούς πλανήτες της καθε μίας...
Λατρεύω τις φιλενάδες μου και τις θεωρώ τις πιο όμορφες του κόσμου!!!
Τοξοτίνα η μία και λιονταρίνα η άλλη...

ΔΕΣΠΟΙΝΑ ΚΟΥΚΙ
09-01-2009, 12:12 AM
για μενα σωστες και πιστες φιλες ειναι 2 αιγωκερινες που εχω χρονια τωρα !!!
Δεν προδοθηκα ποτε απο αυτες,δεν με πουλησαν ποτε ,35 χρονια την ξερω την μια και 20 την αλλη:love:

kalliaK
16-01-2009, 08:33 AM
Πολυ καλο το αρθρο!!!! Νομιζω πως τα λέει μια χαρα!!!
Αχ αυτη η γοητεια μας...ολο μπελαδες μας δημιουργει!χα!χα!
Να ρωτήσω κάτι; το γεγονός οτι έχω πολλούς πλανήτες στον Σκορπιο εχει να κάνει; να ανησυχώ;

Ανν Νικολαου
06-01-2010, 10:04 PM
Καταλαβαινω οτι το αρθρο αναφερεται στην θεση του Ηλιου,και οτι χρειαζεται να δουμε ολον τον χαρτη για να βγαλουμε συμπερασματα.
Αλλα οσο και 'γενικα' να το δω δεν μου βγαινει.


Παρθενος< Δεν θα σας κανει μπαμπεσια.
Εγω παλι τους ξερω για πονηρους.

Ζυγος <Ειναι απο τις εντιμες φιλες.
Το ζωδιο της δολοπλοκιας και της υποκρισιας?
(Μαζι με τα αθωα(?) ψαρακια)

Τοξοτης <Εαν ομως βαλουν στοχο τον δικο σας,θα φροντι
σουν να εχει γινει πρωην σας.
Με το μπαρντον αλλα εγω ξερω οτι οι Τοξοτες δεν το εξε
ταζουν και πολυ!

Αιγοκερως<Ειναι πιστες φιλεναδες.
Εγω θα ελεγα οτι ειναι κρυφα ανηθικες,φαινομενικα
πιστες,και γεματες υποκρισια.

Ιχθυες <Οι πλεον ακινδυνες.
:nuts:
Ισως το πιο πονηρο ζωδιο,με τον πλεον αδυναμο χαρα
κτηρα..


Εγω ειμαι Κριος με ωροσκοπο Σκορπιο,και αν πιστεψω το αρθρο μαλλον ειμαι κινδυνος για την κοινωνια!:bigsmile:

kiaRRa
06-01-2010, 10:52 PM
Καταλαβαινω οτι το αρθρο αναφερεται στην θεση του Ηλιου,και οτι χρειαζεται να δουμε ολον τον χαρτη για να βγαλουμε συμπερασματα.
Αλλα οσο και 'γενικα' να το δω δεν μου βγαινει.


Παρθενος< Δεν θα σας κανει μπαμπεσια.
Εγω παλι τους ξερω για πονηρους.

Ζυγος <Ειναι απο τις εντιμες φιλες.
Το ζωδιο της δολοπλοκιας και της υποκρισιας?
(Μαζι με τα αθωα(?) ψαρακια)

Τοξοτης <Εαν ομως βαλουν στοχο τον δικο σας,θα φροντι
σουν να εχει γινει πρωην σας.
Με το μπαρντον αλλα εγω ξερω οτι οι Τοξοτες δεν το εξε
ταζουν και πολυ!

Αιγοκερως<Ειναι πιστες φιλεναδες.
Εγω θα ελεγα οτι ειναι κρυφα ανηθικες,φαινομενικα
πιστες,και γεματες υποκρισια.

Ιχθυες <Οι πλεον ακινδυνες.
:nuts:
Ισως το πιο πονηρο ζωδιο,με τον πλεον αδυναμο χαρα
κτηρα..


Εγω ειμαι Κριος με ωροσκοπο Σκορπιο,και αν πιστεψω το αρθρο μαλλον ειμαι κινδυνος για την κοινωνια!:bigsmile:



Εγώ παλι θα έλεγα ότι είστε υπερβολική. Αλλωστε δεν πρεπει να βάζετε ταμπέλες σε κάτι τόσο γενικό... ούτε να κρίνουμε βάσει προσωπικών -προφανώς δυσάρεστων- εμπειριών.

vikou
06-01-2010, 11:11 PM
Τι να σας πω.. η επί χρόνια καλύτερή μου φίλη, Κριός, μου την έκανε τη λαδιά... έκτοτε δεν έκανα στενές φιλίες με γυναίκες...

Ανν Νικολαου
06-01-2010, 11:33 PM
Aγαπητη Kiarra

Που βλεπετε την υπερβολη?
Κι εγω γενικα μιλαω,για τα χαρακτηριστικα του Ηλιου.

Φανταζομαι οτι μπορει κανεις να πει την γνωμη του ετσι δεν ειναι?
Ακομα κι αν αυτη διαφωνει καπως με τον αρθρογραφο.Υποθετω οτι αυτο δημιουργει γονιμο διαλογο και ειναι σιγουρα πιο σωστο απο το να συμφωνουμε με τα παντα χωρις να σκεφτομαστε..

Μου κανει εντυπωση ομως πως βγαλατε το συμπερασμα οτι εχω προσωπικες δυσαρεστες εμπειριες απο Παρθενους
Ζυγους
Τοξοτες
Αιγοκερους και
Ιχθυες! :bigsmile:

Για εσας ,πρεπει καποιος να ειναι πικραμενος απο την ζωη για να μπορει να δει και τα αρνητικα χαρακτηριστικα στο ζωδιακο?

Φιλικα
Ανν

kiaRRa
06-01-2010, 11:40 PM
Αγαπητό μέλος,
οι χαρακτηρισμοί περί δολοπλόκων, ανήθικων και γεμάτων υποκρισία ζωδίων μου κάνει υπερβολικό. Δεν λέει κανεις ότι καποιο ζώδιο είναι αγιο, αλλά εν προκειμένω εσείς όπως το θετετε εκφέρετε αντιρρήσεις στα όσα λέει το κείμενο. Δεν συμπληρώνετε τα αρνητικά, διαφωνείτε προβάλλοντας αυτά.
Αλήθεια που βασίζεστε?


Φιλικά kiaRRa

Katerina Paraskevopoulou
06-01-2010, 11:45 PM
Κορίτσια με Ερμή και ¶ρη ανάδρομους προσέχουμε!!!!!!!!!!!!!!!

Ανν Νικολαου
07-01-2010, 12:33 AM
Αγαπητη Kiarra,

Ειναι υπερβολικη για εσας η δολοπλοκια,η ανηθικοτητα,και η υποκρισια?Υπαρχουν γυρω μας ξερετε,οχι μονα τους ευτυχως,αλλα μαζι με την εντιμοτητα,την αληθινη φιλια,κ.τ.λ.
Ναι εχω συγκεκριμενες αντιρρησεις στα οσα λεει το κειμενο.Απαγορευεται να εχει κανεις αλλη γνωμη?Ξερω οτι εχω γραφτει σε ενα αξιολογο site,οπου ο καθενας μπορει να πει την γνωμη του αρκει να σεβεται τους συνομιλητες του.Ειναι τοσο δυσαρεστο για εσας Kiarra, το να ακουστει μια διαφορετικη αποψη?Να σας θυμισω οτι το αρθρο λεγεται Ξελογιαστρες φιλες.Βαση αυτου λοιπον ειπα την αποψη μου με ευθυμη διαθεση μπορω να πω.
Και για να σας λυσω την απορια,βασιζομαι στα 20 χρονια ενασχολησης μου με την Αστρολογια.

Φιλικα
Ανν

virgo2009
07-01-2010, 12:39 AM
Aγαπητή kiaRRA

Το άρθρο από μόνο του είναι υπερβολικό και θα έλεγα απλοϊκό. Το να αποφασίσει κάποια να
΄΄ ξελογίασει ΄΄ τον φίλο της φίλη της είναι ένα ζήτημα που αφορά αφ΄ενός την ΄΄ηθική της στάση΄΄ στη ζωή και αφ΄ετέρου την βαθύτερη ΄΄ψυχοσύνθεσή της ΄΄ και των συμπλεγμάτων που ενδεχομένως να έχει και φυσικά δεν είναι θέμα ζωδίου!! Δεν ασπάζομαι καν την αντίληψη ότι κάποια ζώδια έχουν έφεση σ΄αυτό και κάποια όχι, ούτε και πιστεύω ότι τέτοιες προσεγγίσεις προσφέρουν κάτι ουσιαστικό στην αστρολογία. Επίσης δεν μου αρέσε η λέξη ΄΄ξελόγιασμα'΄ και γενικά η παρουσίαση της γυναίκας στον ρόλο αυτό που κάλλιστα θα μπορούσε να γίνει και από άνδρες.

saggitar1
07-01-2010, 12:50 AM
Ρε παιδια συγνωμη το οτι το αρθρο εχει μια δοση χιουμορ δε φαινεται?? Ειναι δυνατον να γραφει καποιος ασχολουμενος με την αστρολογια καποια χρονια τετοιο αρθρο και να το παιρνετε στα σοβαρα και να τσακωνεστε κιολας??

Εχω παντος μια και σχεδον μοναδικη φιλη αιωνες τωρα απο την πρωτη δημοτικου Λιονταρινα φανταστικη που δεν παιζεται. Για να πω κι εγω κατι!!!:toung::toung::toung:

virgo2009
07-01-2010, 12:58 AM
Αγαπητή Sαggitar 1
Φυσικά και δεν τσακωνόμαστε! Τις απόψεις μας λέμε. Τώρα το όσον αφορά το πόσα χρόνια ασχολείται κανείς με την αστρολογία προσωπικά δεν μου λέει κάτι. Μου λέει πολλά το ΄΄Πώς΄΄ χρησιμοποιεί τις γνώσεις που έχει και για ποιούς λόγους το κάνει. ΄Οσον αφορά το χιούμορ ίσως αν το διάβαζα κάπου που ήξερα δεν θα το έβλεπαν χιλιάδες άτομα που πάρα πολλά από αυτά δεν γνωρίζουν αστρολογία , τότε ναι ίσως να χαμογέλαγα.

saggitar1
07-01-2010, 01:05 AM
Καλα οκ!! Απλα το οτι βλεπω ατομα πιο πανω να αρπαζονται και να παρεξηγουνται δεν ειναι τσακωμος οκ!! Το χιουμορ παιδια ζει παντου απλα καποιοι δεν μπορουν να το κατανοησουν!
:nuts:
Στην τελικη οποιος εχει τη μυγα μυγιαζεται. Με το μπαρδον!!:bigsmile:

Τίνα Ζαχαριάδου
07-01-2010, 01:57 AM
Mιας και επαναφέρατε ένα άρθρο τόσο παλιό ας πω και γω την γνώμη μου.

Για αρχή να πω ότι διαφωνώ με την όλη προσέγγιση του θέματος, από την άλλη όμως, είναι απόλυτα κατανοητό από την στιγμή που είναι γραμμένο ένα άρθρο στο πολύ γενικό για όλα τα ζώδια.

Ο χαρακτήρας του καθενός φαίνεται από όλο το ωροσκόπιο, το σύστημα αξιών φαίνεται από τον 2ο οίκο και το πως αντιλαμβανόμαστε την φιλία αλλά και τι ρόλο θα παίξει στην ζωή μας θα φανεί από τον 11ο. Γι αυτό προτείνω από το να ψάχνουμε να βρούμε τι κάνει ο Κριος η ο Ταύρος καλό είναι να μελετησουμε αυτά τα στοιχεία. Πάρτε για παράδειγμα τον χάρτη της φίλης που "σας την έκανε" και βρείτε για ποιο λόγο φέρθηκε έτσι. Γιατί είναι ανήθικη η γιατί ήταν κάτι που ήταν πέρα για πέρα εκτός των δυνατοτήτων της το να αντισταθεί?
Πάρτε τον χάρτη της φίλης που "δεν σας την έκανε" και βρείτε το γιατί δεν φέρθηκε άτιμα. Ο λόγος είναι γιατί έχει πολλά ηθικά στοιχεία στον χάρτη της? η το γεγονός πως ο σύντροφος σας δεν ήταν της αρεσκείας της, κοινώς της έπεφτε λίγος? Και εδώ θα συμφωνήσω με τον Γιάννη τον Ριζόπουλο "μακριά από ταμπέλες ".
Αν πάλι θέλετε να βάλουμε ταμπέλες τις "περισσότερες λαδιές" έχω δει (μέσα από ωροσκόπια πάντα) να τις κάνουν άτομα με έντονο το στοιχείο του Δίδυμου, Τοξότη και Ιχθύ.

Μητσάκος
07-01-2010, 07:21 AM
1ον

........................
.................................................. ..............................
Στα πλαίσια της προσπάθειας για την κατανόηση της Αστρολογίας από τα μέλη τα οποία βρίσκονται σε εμβρυϊκά επίπεδα γνώσης της Αστρολογίας θα παραθέσουμε μια σειρά άρθρων που είναι πιο φιλικά και κατανοητά στον κάθε αρχάριο σπουδαστή της Αστρολογίας.
Προσωπικά δεν υιοθετώ πλήρως τις παρούσες θέσεις μιας και είναι στο πλαίσιο μιας γενικότερης θεώρησης και όχι της εκτενούς μελέτης ενός προσωπικού χάρτη.
Ακόμα και αυτός που το γραψε λέει ότι είναι μια γενικόλογη έκθεση και ότι πρέπει να κοιτάμε αναλυτικά το προσωπικό ωροσκόπιο κάποιου, για να βγάλουμε κάποιο συμπέρασμα.

2ον Όχι ότι είμαι "Τοξότης", αλλά δεν θεωρώ ότι το έντονο στοιχείο του Τοξότη θα είναι αυτό που θα οδηγήσει μια γυναίκα στο να "πουλήσει" τη φίλη της πηγαίνοντας με τον δικό της.

Με βάση την κοινωνική μου εμπειρία ( :cheesy: ) αλλά και την αστρολογική μου αντίληψη ( :toung::toung: ) εκτιμώ ότι οποιαδήποτε γυναίκα είναι εν δυνάμει "ξελογιάστρα". Απλώς διαφέρουν οι αιτίες από τις οποίες θα παρακινούταν για κάτι τέτοιο.

Αν και κατά βάση το στοιχείο της ηθικής και το πώς ο καθένας την αντιλαμβάνεται είναι η βάση, κάτω από συγκεκριμένες συνθήκες ο οποιοσδήποτε μπορεί να μπει στον πειρασμό για μια κουτσουκέλα (είτε γυναίκα είτε άνδρας). Η ηθική και η όποια ηθική είναι επίκτητη ενώ το βασικό ένστικτο είναι στη φύση μας.

Όσο και να θέλουμε να λεγόμαστε "πολιτισμένοι", έχουμε δηλαδή διαμορφώσει ένα πλαίσιο κανόνων και συμπεριφορών και διάφορα αξιακά συστήματα (π.χ. θρησκεία) που συμπεριλαμβάνουν και στοιχεία ξένα προς τη φύση μας, με σκοπό να συγκροτούμε κοινωνίες και συλλογικότητες, η νέτη σκέτη πραγματικότητα δείχνει ότι ο πολιτισμός μας πάει περίπατο όταν συντρέχουν κάποιες συνθήκες (π.χ. πόλεμος).

Και μιας και μας αρέσουν οι "επιστημονικότητες", να πω ότι είναι καρατσεκαρισμένο, πλέον, και επιστημονικά, ότι οι πρώτες αστραπιαίες σκέψεις/χημικές αντιδράσεις που δημιουργούνται σε μια πρώτη επαφή μεταξύ δύο ετερόφυλων αφορούν την δυνατότητα αναπαραγωγής και μόνο, και μέσα σε χρόνο dt έχουμε ως άτομα αποφασίσει για το αν γουστάρουμε τον άλλο ή όχι για ...αναπαραγωγικούς σκοπούς. Όλα τα άλλα έπονται.

Εν κατακλείδι, από όλων το μυαλό η πρώτη πρώτη σκέψη που περνάει όταν γνωρίζει κάποιον ετερόφυλο (ενίοτε και του ιδίου φύλου) είναι αν θα μπορούσε να πηδηχτεί μαζί του. Από τη στιγμή δε που ως σκέψη, έστω και ασυνείδητα, περνά κάτι τέτοιο, για εμένα τουλάχιστον, η αρχή έχει γίνει. Το αν θα πραγματωθεί η σκέψη, αν θα υπάρχουν μετά ενοχές ή όχι, το αν το "έγκλημα" θα είναι κατ' εξακολούθηση ή όχι και πόσο εύκολα ή δύσκολα μπορεί να γίνει αυτό και όλα όσα μπορεί να ακολουθήσουν είναι συνάρτηση πολλών παραγόντων. Οι ηθικοπλαστικές κορώνες και οι αφορισμοί όμως που ενίοτε προτάσσονται σε αντίθεση της παραπάνω πραγματικότητας, στην καλύτερη περίπτωση οφείλονται στην άγνοια, στη χειρότερη σε μια σεμνότυφη και υποκριτική έκφραση. Καλό είναι να λέγονται προκειμένου να αφομοιώνονται από κάποιον που θέλει να ενταχθεί στις κοινωνίες μας (π.χ. ένα παιδί), και να αποδέχεται τους κανόνες που μπαίνουν, αλλά πρέπει να γνωρίζει ότι η αποδοχή των κανόνων δεν συνεπάγεται και την απόλυτη εφαρμογή τους. Η εφαρμογή τους είναι ζητούμενο και όχι κάτι ήδη κατακτημένο.

Στο πλαίσιο αυτό, δεν βρίσκω το λόγο να διαφοροποιείται τόσο έντονα η ... "κερατιά" από φίλο ή φίλη. Απλώς το κίνητρο μπορεί να διαφέρει από άτομο σε άτομο και κατ' επέκτασιν από ζωδιακό χαρακτηριστικό σε ζωδιακό χαρακτηριστικό. Αλλιώς θα εξηγήσει στον εαυτό του κάποιος με το στοιχείο του Λέοντα την κερατιά, αλλιώς ένας με αυτό του Καρκίνου, αλλιώς ένας με παρθενίστικο στοιχείο κ.ο.κ :bigsmile:

ΔΕΣΠΟΙΝΑ ΚΟΥΚΙ
07-01-2010, 10:05 AM
1ον

Ακόμα και αυτός που το γραψε λέει ότι είναι μια γενικόλογη έκθεση και ότι πρέπει να κοιτάμε αναλυτικά το προσωπικό ωροσκόπιο κάποιου, για να βγάλουμε κάποιο συμπέρασμα.

2ον Όχι ότι είμαι "Τοξότης", αλλά δεν θεωρώ ότι το έντονο στοιχείο του Τοξότη θα είναι αυτό που θα οδηγήσει μια γυναίκα στο να "πουλήσει" τη φίλη της πηγαίνοντας με τον δικό της.

:bigsmile:

Συμφωνω με τον ομοζωδιο μου:bigsmile:
Εχω εντονο το στοιχειο του Τοξοτη
αλλα ποτε μα ποτε δεν εριξα βλεφαρο σε γκομενο φιλης η'' μετα σε αντρα φιλης μου
ΑΝ και μου την επεφταν χοντρα η'' και απ'εξω απε εξω..
ΕΓΩ ειχα τον τροπο μου να τους βαζω στην θεση τους
Οταν ημουν ελευθερη το καρφωνα στην φιλη μου ..κοιτα ο δικος σου μου την επεσε:nuts:
κανονισε την πορεια σου με τον λιγουρη...:cheesy:

ΚΑΙ ΠΑΝΤΡΕΜΕΝΗ φροντιζα να απομακρυνθω [δυστυχως απο την φιλη]
Αυτα!!

ΔΕΣΠΟΙΝΑ ΚΟΥΚΙ
07-01-2010, 10:23 AM
Επισης να σας πω και μια δυσαρεστη εμπειρια μου
σε ηληκια 13 μιση ετων μου την επεσε χοντρα ο αντρας της νονας μου
ετων 40 παρακαλω τοτε...:nuts:
Καθοτι ξυπνιο κοριτσι του λεω κοντα τα χερια σου παρτα απο πανω μου τωρα!!:cry:
θα σε παω στην αστΙνομεια να σε καταγειλω αν πειραξεις μια τριχα απο τα μαλλια μου...
Θα σε φτιαξω λεω απο μεσα μου εγω...παλιομ.....α
Το απογευμα βλεπω την νονα μου και της το λεω ..αυτο και αυτο...
Το ξερω οτι την πληγωσα για τον σατυρο που ειχε παρει για αντρα
αλλα πιστευω οτι παντα θα ειχε τον νου της για αλλα συγγενικα κοριτσακια
να μην τα αφηνει μονα μαζι του...

ΝΑΙ ΜΗΝ ΒΑΖΟΥΜΕ ΤΑΜΠΕΛΕς καλυτερα
καθως η ηθικη του ατομου χτιζετε απο πολλα στοιχεια του χαρακτηρα του....:bigsmile:

κουκι:love:

asas
09-01-2010, 01:27 AM
Ε όχι και έτσι για τους σκορπιούς ! Μας αδικείτε ! Δεν θα το έκανα ποτέ αυτό (έχω και αφροδίτη στο σκορπιό).

zw_epimenontas
09-01-2010, 04:26 PM
θα πω το δικο μου προσωπικο μερος της υποθεσης!! :bigsmile: καποια αιγοκερως με εκανε περα εμενα και τωρα μιλουν και δεν χερω τι ακομα κανουν δεν θελω να το σκεφτομαι με τον δικο μου! που ειναι λιγακι αφελης και οταν πρπει να σκεφτει δεν το κανει και ειναι πσαρακι το γλυκο μου ! ομςσ εγω που ειμαι ταυρος με υδροχοο θα εχω σιχεχη πολεμο με την κοπελα και θα την κανω περα στην τελικη εγω γιατι δεν με ξερει καλα ατομο αυτη ειναι αιγοκερως? τοτε εγω εχω τον υδροχοο! και στην τελικη ? παντα κερδιζω ! :bigsmile::bigsmile: καμια γνωμη για αυτο? ειμαι ετοιμη να συζητησω :toung::toung: