PDA

View Full Version : Ανάλυση γενέθλιου χάρτη



ScP
07-10-2005, 11:24 AM
Ας προσπαθήσουμε να αναλύσουμε ένα γυναικείο θέμα και μέσα από το γενέθλιο χάρτη να βγάλουμε συμπεράσματα για την προσωπικότητα κατ' αρχήν του ατόμου και αργότερα το επεκτείνουμε.
Δεν υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο ερώτημα αυτή τη στιγμή που βάζω για να κοιτάξουμε συγκεκριμένους δείκτες. Ελεύθερα ο καθένας μας μπορεί να καταθέτει την άποψή του και να σκιαγραφούμε το άτομο λίγο λίγο.

Fotini Christodoulou
07-10-2005, 04:28 PM
Δυσκολος ο χάρτης αλλα με πολύ ενδιαφέρον!
θα κανω μια προσπαθεια!
Προκειται,για πολυ κοινωνικο ανθρωπο,ενθουσιωδη,πολλα ενδιαφεροντα και με νεανικη εμφανιση.Με μεγαλη ευστροφια και με την ικανοτητα να παιρνει ταχιστα αποφασεις(ωροσκοπος συνοδο με Αρη) Αγαπαει την περιπετεια,τα ταξιδια,τις μετακινησεις,ξενες γλώσσες και πολιτισμους και λαχταρά συνεχως να μαθαινει.Ταυτοχρονα πολυ νευρωδης,βιαστικη και αγχωδης.
Ισως υπαρχει και η ταση της επιφανειακης και οχι βαθιας γνωσης που οφειλεται στο οτι δεν εχει τοσο υπομονη.
Η σεληνη της σε εξαρση(ταυρος)δειχνει ομως εναν πολυ ευαισθητο/συναισθηματικο ανθρωπο και βασει οικου,μια υποσυνειδητη αναγκη για συναισθηματικη/υλικη ασφαλεια,μια αισθηση ανεκπληρωτου και πιθανον ενισχυεται η ταση της για μια ασταθεια,επειδη δεν αντεχει την ρουτινα,νιωθει οτι εγκλωβιζεται.
Εξωτερικα λοιπον εχουμε μια πολυ ευτροφη,δυναμικη ,πολυπραγμων γυναικα,η οποια ομως ειναι εσωτερικα ανασφαλης / ασταθής και δυσκολο να αφοσιωθει σε κατι.
Καλα τα λέω;

fillenia
07-10-2005, 08:17 PM
Εγώ θα αρχίσω ανάποδα....από την Roadrunner και μετά θα αναλύσω τα στοιχεία:

Φορτωμένος ο 1ος οίκος με Αρη συν. με τον Ωροσκόπο (δίδυμοι)- Ευφυία !
Ο Ηλιος στον 1ο (Δίδυμοι) - Mε τον ήλιο στον 1ο το άτομο ακτινοβολεί. Επίσης ο Ηλιος 3γωνίζει την ακμή του 10ου, τον Κρόνο και τον Χείρωνα.
O Δίας στον 1ο, ομοίως σε σύνοδο με τον Κλήρο της Τύχης (αυτός είναι?) και σε ζώδιο έξαρσης (Kαρκίνος)

Φορτωμένος συναισθηματικά και ο 12ος με την Σελήνη εκεί στον Ταύρο στην τελευταία σχεδόν μοίρα και τον ΒΔ πολύ κοντά της, σχεδόν σε σύνοδο (δεν ξέρω πόση ανοχή επιτρέπεται). Δεν ξέρω επίσης αν παίζει ρόλο, αλλά ο 12ος μου φαίνεται λίγο στριμωγμένος ... μόλις 12 μοίρες έκταση. Σίγουρα πάντως το άτομο δοκιμάζεται πολύ στην οικογένειά του (Σελήνη) και είναι απαισιόδοξο και ανασφαλές (Tαύρος) υλικά και συναισθηματικά.

Ο 10ος της φήμης, της κοινωνικής καταξίωσης και του επαγγέλματος (?) έχει τον Κρόνο στους Ιχθείς σε σύνοδο (?) με την ακμή του και τον Χείρωνα από τον 9ο που επίσης βρίσκεται πάνω στην ίδια ακμή. Ο Κρόνος δείχνει δυσκολίες και καθυστέρηση στην επιτυχία για καριέρα, που ίσως συμβεί σε μεγάλη ηλικία. Συναισθηματική έλλειψη, περιορίζει την αστάθεια των Ιχθύων. Κάνει 3γωνο με τον ΝΔ στον 6ο και ίσως ασκεί ιατρικό ή καλλιτεχνικό επάγγελμα. Ισως και θρησκευτικό.

Η Αφροδίτη στον Ταύρο σε κυριαρχία και στον 11ο της φιλίας μου φαίνεται καλή- Καλές και προσοδοφόρες φιλικές σχέσεις.

Ο Ερμής στον Καρκίνο κοντά στην ακμή του 2ου -Λογική και ευαισθησία, εξαιρετική μνήμη.

Πλούτωνας και Ουρανός σε ιδιομοιρία, σύνοδο και στον 3ο, αμφότεροι στην Παρθένο. Ηλικιακά το άτομο έχει γεννηθεί στην 10ετία του 60 και κάτω. Τουλάχιστον 36-37 eτών.

Ποσειδώνας σύνοδο με την ακμή του 6ου στο Σκορπιό.... Ιατρικά... νοσηλευτικά ενδιαφέροντα.

ΝΔ στον 6ο και στο Σκορπιό... στον οίκο της προσφοράς και της εργασίας, κατά την άποψή μου ενισχύει τον Ποσειδώνα και τον Κρόνο. Ο 6ος 3γωνίζει τον 10ο, άρα το επάγγελμα σχετίζεται με την προσφορά στο κοινό (κατά την ταπεινή μου γνώμη).

Σημαντική για μένα η θέση του Χείρωνα στους Ιχθείς και στον 9ο που έχει τη θέση του Δάσκαλου και Θεραπευτή μέσα από την προσφορά. Είναι στον Οίκο του Δία και σε θέση κυριαρχίας ως προς τον οίκο, συγκυβερνήτης του στον Τοξότη. Εκφράζει εδώ τα θετικά του στοιχεία. Τα ταξίδια στο εξωτερικό είναι η μεγάλη του επιθυμία. Το ίδιο και η εσωτερική ανάγκη για φιλοσοφικές έρευνες.
Η σύνοδος με την ακμή του 10ου ενισχύει το επάγγελμα.

Η Μαύρη Σελήνη στον 9ο στους Ιχθείς και σε διάμετρο με τον Ουρανό και Πλούτωνα στον 3ο στην Παρθένο, δεν μου αρέσει ... επίσης νομίζω 4γωνίζει την Σελήνη και ίσως τον Αρη.

Το Bέρτεξ στον 8ο και στον Αιγόκερω μπορεί να είναι κακό ίσως και καλό...

Οι οίκοι 7, 8, 6, 4 δεν έχουν πλανήτες, άρα :
Ο Κυβερνήτης του 7ου είναι στον 1ο (Δίας)
Ο Κυβερνήτης του 8ου στον 10ο (Kρόνος )
O Kυβερνητης του 6ου στον 1ο και στον 3ο
Ο Κυβερνήτης του 4ου στον 1ο και στον 3ο
Ο Κυβερνήτης του 2ου στον 12ο

Υπάρχουν σύμβολα εκτός των πλανητών που δεν γνωρίζω. Αν κάποιος μπορεί να βοηθήσει...

Αυτά με πρώτη ματιά.

Φυλλένια

bookseller
07-10-2005, 09:25 PM
Με πρώτη ματιά φύση πλανητών και οίκων:
Ηλιακό και ανατέλλων Δίδυμοι. Δεν θα σου πει ποτέ την ηλικία της. Έξυπνη αλλά και με παιδική καχυποψία. Εύκολα βαριέται και έχει ανάγκη αλλαγών. Πολλές ιδέες και σχέδια αλλά καμία επαφή με αυτά και την πραγματικότητα. Η σταθερότητα και η αξιοπιστία εμένα δε με πείθει.
Ο Άρης τέλος σε σύνοδο με ωροσκόπο την κάνει να μη νοιάζεται για τις ανάγκες των άλλων.
Ναι μεν εγκεφαλικό άτομο αλλά με έλλειψη στόχου.

Ήλιος τετράγωνο Κρόνος: Συναισθηματική ανεπάρκεια. Μεγάλες ανασφάλειες.

Ερμής στον Καρκίνο: Δίνει ψυχολόγους σύμβουλους αρκετές φορές αλλά ανασφαλείς όταν μιλάνε σε μεγάλα ακροατήρια. Πιστεύω έχει καλλιτεχνική φλέβα. Ίσως παίζει κάποιο μουσικό όργανο.

Στον δεύτερο οίκο: προφανώς το χειροπιαστό με το ασαφές δεν έχουν ακολουθία.

Σε τρίγωνο με Ποσειδώνα εγώ τολμώ να το πω φαντασιοπληξία παρά φαντασία.

Σε εξάγωνο με Αφροδίτη προφανώς γράφει.

Σε εξάγωνο με Ουρανό δεν της αρέσει να της λένε τι να κάνει. Επιθυμεί τη δική της αλήθεια και αντιδρά στις συμβουλές.

Σε εξάγωνο με Πλούτωνα: μπορεί να εμβαθύνει πολύ στα βαθύτερα της ψυχής. Όμως επειδή ο χάρτης δεν είναι ιδιαιτέρως καλός αυτό φοβάμαι ότι θα οδηγήσει σε προβλήματα ψυχογενούς προέλευσης.

Θα επανέλθω με τους υπόλοιπους πλανήτες και κάποιες όψεις που τις θεωρώ σημαντικές.

Σύνοψη
Κοιτάμε το χάρτη μιας όμορφης γυναίκας, με τεράστιες ανασφάλειες (συναισθηματικές και όχι μόνο), της γενιάς των 40αρηδων με επάγγελμα που έχει σχέση με προσφορά βοήθειας με κάποια προβλήματα υγείας που εικάζω αφορούν το ανώτερο ουροποιητικό, που αγαπά τη σταθερότητα και την οικονομική ασφάλεια. Που επιθυμεί ο άντρας να την διεγύρει εγκεφαλικά και να μοιάζει νέος. Και που δυστυχώς έχει την τάση να κολάει σαν στρείδι επάνω στους άλλους για να της καλύψουν τα κενά που προανέφερα. Θέλει δουλειά το συγκεκριμένο άτομο.

SONIA64
07-10-2005, 09:55 PM
Κοιτάμε το χάρτη μιας όμορφης γυναίκας, με τεράστιες ανασφάλειες (συναισθηματικές και όχι μόνο), της γενιάς των 40αρηδων με επάγγελμα που έχει σχέση με προσφορά βοήθειας με κάποια προβλήματα υγείας που εικάζω αφορούν το ανώτερο ουροποιητικό, που αγαπά τη σταθερότητα και την οικονομική ασφάλεια. Που επιθυμεί ο άντρας να την διεγύρει εγκεφαλικά και να μοιάζει νέος. Και που δυστυχώς έχει την τάση να κολάει σαν στρείδι επάνω στους άλλους για να της καλύψουν τα κενά που προανέφερα. Θέλει δουλειά το συγκεκριμένο άτομο.

Γιατί έχω την εντύπωση οτι σε γενικές γραμμές σκιαγραφείται τον δικό μου γενέθλιο χάρτη (χωρίς αυτό που λέω να φανεί εγωιστικό ελπίζω).
Πολύ έξυπνο θέμα και με προοπτικές για πρακτική εξάσκηση των όσων μαθαίνουμε στο site.
Να προσθέσω κι εγώ με τη σειρά μου και με τα όσα λίγα ξέρω ότι αυτή η πολυπράγμων γυναίκα θυσιάζεται για όσους αγαπά, έστω κι αν αυτό αποβαίνει εις βάρος της και αυτό που μετρά πάντα και παντού και το εκφράζει, άσχετα με τις συνέπειες,ειναι η δικαιοσύνη. Έχει σίγουρα σχέση με τον Ζυγό όπου παίζει ένα πολύ σημαντικό ρόλο στον γενέθλιο χάρτη της.

sagimoon
08-10-2005, 11:25 AM
<<Ηλιακό και ανατέλλων Δίδυμοι. Δεν θα σου πει ποτέ την ηλικία της>>
bookseller

Αν δεν της αρέσει να λέει την ηλικία της, να μην δημοσιεύει τον γεννέθλιό της..χεχε...Ακόμα και ο πιό αρχάριος στην αστρολογία θα καταλάβει ότι είναι
γεννημένη 16-17 Ιουνίου 66 .

Θαυμάζω πολύ την εξυπνάδα της, και την καπατσοσύνη της. Πιστεύω πως είναι γεννημένη για μεγάλες θέσεις σε ερμήσια επαγγέλματα, και τις επιδιώκει
πολύ-κρόνος στον 10ο- Επίσης ο κρόνος εκεί της δίνει και την υπομονή που χρειάζονται οι δύσκολες καταστάσεις.

Ανεξάρτητη, επιζητάει όχι μόνο την αναγνώριση και προσοχή από τους άλλους, μα πιθανόν και την εξουσία σε αυτούς.

Θα επανέλθω μιας που έχει ενδιαφέρον το θέμα...(μερικοί δουλεύουν και Σάββατα).. :( :( :(

ScP
08-10-2005, 11:57 AM
Α όχι. Ο χάρτης είναι από το προσωπικό μου αρχείο και τον δημοσίευσα εγώ χωρίς να έχω άδεια. Εξού και δεν χρησιμοποίησα προσωπικά δεδομένα. Δεν δημοσιεύθηκε από το άτομο που εξετάζουμε.
Ας συνεχίσουμε την εξέταση προσπαθώντας να μη μείνουμε πολύ σε θέματα χαρακτήρα αλλά συγκεκριμένα να εντοπίσουμε το επάγγελμα του ατόμου. Τον τρόπο που αγαπά και θέματα γάμου.
Αιτιολογίστε τις απαντήσεις γράφοντας ποιους δείκτες εξετάζετε.

Fotini Christodoulou
11-10-2005, 09:26 AM
Η θεση της σεληνης (Ταυρος /12ος)δειχνει οτι η σχεση με την μητερα "καταπιεζε"το ατομο & επισης ότι της περασε την την ιδεα της οικονομικης-υλικης συσσωρευσης,ως μεσο σταθεροτητας/ασφαλειαςΠιθανον η μητερα της ηταν αυταρχικη.Ισως η υπερβολικη ανεξαρτησια (Διδυμος με ωροσκοπο Διδυμο σε συνοδο με Αρη)που εδειχνε απο παιδακι, ωθησε την μητερα να "βγαλει" εναν αυταρχισμο/περιορισμο πανω της προκειμενου να ελεγξει την συμπεριφορα της .Ακομα νομιζω,η μητερα της φερόταν αντιστοιχως αυταρχικα/κτητικα απεναντι και στον πατερα(με την υποθεση οτι το μεσουρανημα δειχνει και το γονιο του αντιθετου φυλου-αρα πατερας με χαρακτηριστικα Ιχθυ),οποτε αν το βλεπω σωστα,ειχε το προτυπο δυναμικης μητερας/αδυναμου πατερα,με οτι αυτο συνεπαγεται.
Τα παραπανω εχουν πιστευω αμεση σχεση με το ερωτημα του πως αγαπαει και τι δουλεια κανει.
Η Αφροδιτη στον 11ο οικο ,στον Ταυρο,δειχνει οτι απ'την μια εχει την ικανοτητα να κανει ευκολα σχεσεις(φιλικες,ερωτικες) και ότι απολαμβανει τις κοινωνικες /ομαδικες δραστηριοτητες,μεσα από τις οποιες συχνα ερχεται ο ερωτας.Ο Ηλιος της(Διδυμος), σε συνδυασμο με τον Αρη της, ότι της ταιριαζει ατομο με πολλα δικα της χαρακτηριστικα, δηλαδη ανθρωπος εξυπνος,εξωστρεφης, κοινωνικος ,περιπετειώδης κτλ. ,η ακμη του 7ου οικου στον Τοξοτη, να είναι φιλοσοφημενος, , ανεξαρτητος , αλτρουιστής & γενναιοδωρος (Ο κυβερ. του 7ου οικου (Διας)βρισκεται στον Καρκινο(εξαρση) στον 1ο οικο),και λογω του Αρη εχει συνηθως πολυ δυναμικο ρολο στις σχεσεις της.
Όμως, η Αφροδιτη είναι σε συνοδο,με τον Ν.Δεσμο της,αλλα και με την Ηρα & την Σεληνη.Ο τοσο «φορτωμενος» 12ος οικος ,μου δινει την αισθηση ότι το ατομο μενει προσκολλημένο σε τεχνικές και αποψεις παρελθοντος βιου και πολλες σχεσεις της θα είναι καρμικου χαρακτηρα. Επισης,λογω της αναγκης για οικονομικη/συναισθηματικη ασφαλεια,πολλες σχεσεις της θα είναι , λογω οικονομικων,καθαρα και μονο γιατι της φαινεται,ότι της προσφερουν αυτά που νιωθει ότι χρειαζεται-υλικα,αφου της αρεσει η πολυτέλεια,η «καλή ζωη»και θεωρει ισως την οικονομικη ευχερια,ως ασφαλεια. Εως να αποβάλλει την κτητικότητα της,την αυταρχικότητα της,τις ανασφαλειες της τελικα, θα δυσκολευτει να κανει καποια σοβαρη/αληθινη, σχεση. Η Ηρα δείχνει ξεκάθαρα,ότι πρεπει να ανανεωθουν/αλλαξουν οι αποψεις της ,σχετικα με την συμπεριφορα στο εκαστοτε ταιρι της/φιλία της.
Ο Β.Δ.(6ος)σε συνοδο με Ποσειδωνα(5ος) ,που είναι ο κυβερνητης του 10ου οικου(σε αντίθεση με την Αφροδιτη συν.Ν.Δ), δειχνει το ότι το ατομο ,πρεπει να σταματησει να αντιστεκεται σε αυτες αλλαγες και να σταματησει να τρεφει εγωιστικες αυταπατες , όπως επισης και ότι πρεπει να περασει σε ένα πιο πνευματικο τροπο ζωης.Πρεπει να μαθει την αξια της συνεργασιας & βοηθειας στον συνανθρωπο.
Το μεσουρανημα της (στον Ιχθυ) σε συνοδο με τον Κρονο(&Χειρων) ,πιστευω ότι δειχνει δυσκολιες στην επιλογη, ή καταξιωση στον επαγγελματικο τομεα.Μεχρι τα 28-30,θα πρεπει να αλλαξε πολλες δουλειες .
Λογικα,μετα την πρωτη επιστροφη του Κρόνου,πιστευω θα πηρε αποφαση για ριζικη αλλαγη στον τομεα της εργασιας. Η εργασια που βλεπω πιθανοτερη, είναι αυτή του (συγγραφέα ) καλλιτέχνη ή δημοσιογράφου,η ακομα λογω του Ιχθυ,ενασχολησημε την αστρολογια/μεταφυσικη. Σιγουρα τέτοιες εργασιες θα αποτελουσαν και μεσο εκτόνωσης/διοχέτευσης ,της φαντασιας,ανασφαλειων και οραματων της .(mc Ιχθυς συν.χειρων),ενώ νομιζω η δημιουργικη ενασχοληση υποστηριζεται από τις οψεις του Ερμή ,Σελήνης ,αλλα και Ποσειδώνα. Ταυτοχρονα θα ικανοποιουσε και την θεση του Β.Δ.της, μια και θα προσεφερε στον συνανθρωπο.

sagimoon
11-10-2005, 10:57 AM
Επαγγελματικά


Η κοπέλα έχει πολύ μεταβλητό στοιχείο με ταυτόχρονη έλλειψη φωτιάς.
Αν και άνθρωπος με έντονη προσωπικότητα – δυνατός πρώτος οίκος- δεν
πιστεύω ότι θα κάνει ελεύθερο επάγγελμα. Άλλωστε ο κρόνος στον δέκατο δεν ευνοεί επιχειρηματικά θέματα. Είναι γεννημένη για ακαδημαική καριέρα πιστεύω.
Ο κυβερνήτης του δέκατου στον έκτο, την φέρνει κοντά σε θέσεις προσφαράς-πιθανόν από κάποια επαγγέλματα σε σχέση με υγεία, εξυπηρέτηση, ή και έρευνα μιας που ο διπλός κυβερνήτης της ερμής είναι στον καρκίνο, και τριγωνίζει επίσης τον κυβερνήτη του δέκατου-ποσειδώνα- στον έκτο. Ο Ποσειδώνας στον έκτο δίνει επίσης επαγγέλματα σε σχέση με νερό. (ναυτιλιακά, μπάρ )
Πιθανά επαγγέλματα
Καθηγήτρια χημείας, φαρμακολογίας, φυσικοθεραπεύτρια,(χείρωνα ς στο MC) μικροβιολόγος,

Σχέσεις-γάμος

Ο άξονας 1 ου – 7 ου δείχνει μια πολύπλευρη και ασταθή φύση διψασμένη για περιπέτειες και αισθηματικές προκλήσεις. Κινητική και ζωντανή φύση, διψά για ποικιλία σχέσεων. Οι αρνητικές γενικά όψεις από τον πρώτο οίκο , δείχνουν δυσκολίες στην συναισθηματική ζωή των ανθρώπων, μάλλον από το υπέρβαρο <εγώ>. Με τον κρόνο όμως να κοιτάει από ψιλά πιστεύω θα περιορίζεται
Αυτή η ανάγκη(συναισθηματικής αστάθειας) Άλλωστε ο ερμής –διπλός κυβερνήτης της – είναι σε σύνοδο με τον κυβερνήτη του 7 ου (Δία ) σε ζώδιο οικογενειακό. –καρκίνο- και με καλές όψεις γενικά. Τέλος ο Δίας, σαν κυβερνήτης του 7 ου φέρνει ποιοτικές σχέσεις πιστεύω μα όχι μακροχρόνιες…

Αυτά τα λίγα μπορώ να δώ μόνο, και δέχομαι ευχαρίστως οποιαδήποτε διόρθωση.
Μαθήτρια της Α’ δημοτικού είμαι ακόμα… J J J

ScP
11-10-2005, 12:31 PM
Πιστεύω ότι ΙΣΩΣ ακόμη και ο καλύτερος αστρολόγος χωρίς να ρωτήσει 2-3 πραγματάκια για τον κάθε εξεταζόμενο χάρτη για να μπορέσει να αποκλίσει κάποιους αποσυμβολισμούς -που είναι δεκάδες- θα δυσκολευόταν στην ερμηνεία.

Εσείς χωρίς να έχετε ζητήσει κανένα στοιχείο μέχρι στιγμής τα πάτε περίφημα όσον αφορά το αποτέλεσμα. Για τον τρόπο που πρέπει να εξετάζουμε ίσως ζητήσουμε και τη γνώμη κάποιου αστρολόγου μας. Πάντως εγώ γνωρίζοντας το άτομο και με τις ελάχιστες γνώσεις μου στην αστρολογική τέχνη καλύπτομαι πολύ καλά μέχρι στιγμής.

fillenia
11-10-2005, 10:43 PM
Aς ευχαριστήσουμε τον Administrator, που ενθαρρύνει τα βήματά μας στον μυστηριώδη κόσμο της Αστρολογίας.

Διαπιστώνω πως γίνεται ιδιαίτερος λόγος για το επάγγελμα.

Αρχικά να διοθρώσω την Roadrunner... Ο ΒΔ βρίσκεται στον 12ο και ο ΝΔ στον 6ο, μια σκληρή και απαιτητική θέση.

Θα αιτιολογήσω τη θέση μου πως το επάγγελμα της συγκεκριμένης γυναίκας σχετίζεται με την Ιατρική ή συναφείς τομείς.

Ο Κρόνος στον 10ο, παρά την στερητική του έκφραση, δίνει καριέρα με ανώτερες σπουδές. Ισως δύσκολη καταξίωση, αλλά μεγάλες ικανότητες δράσης στην επίτευξη της καριέρας. Ο Κρόνος δίνει υπομονή και επιμονή. Για μένα, περιορίζει την αστάθεια των Ιχθύων.Οι Ιχθείς όμως χαρακτηρίζονται και από τάσεις αυτοθυσιαστικού χαρακτήρα.

Η ακμή του 6ου στον Σκορπιό και κυβερνήτης του ο Πλούτωνας, που κυβερνά και το υποσυνείδητο. Ο Σκορπιός έχει ισχυρές διαισθητικές και κατ επέκταση ψυχικές ικανότητες. Σκορπιός και Πλούτωνας δίνουν στον 6ο συχνά ψυχολόγους, ψυχιάτρους, ο Ποσειδώνας γιατρούς. Επειδή ο 10ος οίκος κάνει όψεις με τον 6ο πιστεύω πως σχετίζονται ως προς το επάγγελμα.
Επειδή ο Χείρωνας είναι σε σύνοδο με τον 10ο πιστεύω πως επίσης σχετίζεται με το επάγγελμα. Επικουρικά, ο Κυβερνήτης του 9ου βρίσκεται στον 1ο (Δίας) συνεπώς προβάλλεται έντονα. Ο Δίας και Χείρωνας είναι συγκυβερνήτες του Τοξότη. Η θέση του στους Ιχθείς δείχνει έντονο συμπονετικό χαρακτήρα και πιθανόν να δηλώνει την θεραπεία ψυχικών τραυμάτων.
Επίσης λαμβάνω σοβαρά υπόψη μου τη θέση του Bookseller οτι ο Ερμής στον Καρκίνο δίνει ψυχολόγους.
Ο Ποσειδώνας είναι στον 5ο όπου και τα παιδιά και σε σύνοδο με την ακμή του 6ου που δίνει ικανότητες στην ιατρική και την ψυχολογία.
Σε μεγάλο ποσοστό πιστεύω πως πρόκειται για παιδοψυχολόγο ή παιδοψυχίατρο.

Η ποσειδώνεια ασάφεια ή οι ψευδαισθήσεις της μάλλον αφορούν τις ερωτικές της σχέσεις που τις αντιμετωπίζει με πολύ ρομαντισμό.

Σχετικά με τη Σελήνη

Δεν πιστεύω πως η Σελήνη τοποθετημένη στον 12ο οίκο αλλά στο ευνοϊκό ζώδιο του Ταυρου δηλώνει καταπίεση από τη μητέρα. Οι γονείς και η τυχόν καταπίεσή μας, βρίσκονται στον 4ο (η μητέρα για τη γυναίκα). Αντίθετα υπάρχουν δυνατοί οικογενειακοί δεσμοί και ίσως να ήταν προσκολλημένη στη μητέρα της που μάλλον προσπάθησε να της διδάξει (ανεπιτυχώς) να είναι πρακτική στη ζωή της. Σίγουρα είναι γυναίκα κτητική και με θυλυκότητα. Πιθανόν η οικογένεια να αντιμετώπισε δοκιμασίες, οικονομικές απώλειες, θλιβερά γεγονότα, ίσως ασθένεια της μητέρας σε νοσοκομείο. Ισως η ίδια η γυναίκα να έχει δοκιμασίες στον ερωτικό τομέα, καθώς δεν είναι ιδιαίτερα ευέλικτη και απο εκεί να πηγάζουν οι συναισθηματικές της ανασφάλειες.
Επειδή η Σελήνη δηλώνει επίσης το κοινό και τον βαθμό δημοτικότητας, πιθανόν εξ αιτίας του οίκου να δυσκολεύεται στο θέμα αυτό.

Σχετικά με τον πατέρα

Εφόσον ο 10ος δείχνει τον πατέρα δεν νομίζω πως ο Κρόνος δείχνει έναν πατέρα αδύναμο με κυρίαρχη τη μητέρα. Ο Κρόνος στους Ιχθείς συνδυάζει το σταθερό με το ιδανικό. Ο πατέρας πιστεύω λειτουργεί ως ισχυρό αλλά καλό πρότυπο, αρκετά αυστηρός που δύσκολα εκφράζει τα συναισθήματά του, αλλά στοργικός.

Πιστεύω πως ιδιαίτερο ενδιαφέρον παρουσιάζει η ανάλυση του χάρτη στον τομέα των ερωτικών σχέσεων. Δεν ξέρω αν είναι κάποιος πρόθυμος....

Fotini Christodoulou
12-10-2005, 09:16 AM
Ευχαριστω Φυλλενια για την διορθωση!:)

Ο Β.δ.στον 12ο πραγματικα ειναι μια δυσκολη θεση.
Τα στοιχεια που δινεις θα τα μελετησω και θα επανελθω!

runaway
03-11-2005, 11:50 AM
Η συγκεκριμένη γυναίκα έχει μια πολύ έντονη και ασταθή ερωτική ζωή, εν μέρει λόγω της πολύ δυνατής και πληθωρικής προσωπικότητάς της (πλήθος πλανητών στον 1ο οίκο) αλλά και μιας προβληματικής σχέσης με τον πατέρα (Κρόνος στον 10ο) που της έχει δημιουργήσει προβλήματα τα οποία ασυνείδητα προβάλλει στην προσωπική της ζωή. ΄Άτομο λοιπόν πολύ δυναμικό και επιθετικό (΄Άρης στον 1ο), αρκετά νευρικό και ασταθές, πολλοί μπορεί να τη χαρακτηρίζουν ως «ανισόρροπη» (Ουρανός στον 3ο). Η νευρικότητα αυτή που χαρακτηρίζει την προσωπικότητά της ενισχύθηκε ακόμη περισσότερο μετά από κάποιο χτύπημα στο κεφάλι, πιθανό κατά τη γέννηση του ατόμου (Πλούτωνας στον 3ο). Παρατηρούμε παράλληλα ότι ο Άρης βρίσκεται στην ακμή 12ου-1ου οίκου, και όταν ένας πλανήτης βρίσκεται στην ακμή δύο οίκων, χαρακτηρίζει και τους δύο απέναντι οίκους, στο παρόν ωροσκόπιο τον 6ο και 7ο. ΄Έτσι η κοπέλα πολλές φορές «αυτοσαμποτάρεται» καταλήγοντας ο χειρότερος εχθρός του εαυτού της (΄Άρης στον 12ο), και είναι λογικό αν λάβουμε υπ΄όψιν τα παραπάνω σχετικά με το πόσο εγωκεντρική και ετοιμοπόλεμη παρουσιάζεται στους άλλους. Σε μικρή ηλικία, ίσως περάσει ένα πάθος για πραγματικό έρωτα και προχωρήσει σε γάμο, πράγμα που αργότερα θα καταλάβει ότι ήταν ένα λάθος (΄Άρης στον 7ο). Με την ακμή του 7ου στον 1ο οίκο, το μοιραίο ερωτικά άτομο στη ζωή της είναι κάποιος που στο παρελθόν είχαν ζήσει μαζί.
Στον έρωτα έλκει άτομα με «μάσκα» που της παρουσιάζονται διαφορετικά απ΄ότι πραγματικά είναι και η συνειδητοποίηση του αληθινού προσώπου του συντρόφου της φέρνει απογοητεύσεις. Κέρδη από τυχερά παιχνίδια είναι πιθανά. Ο τομέας των παιδιών περικλείει κάποιο «μυστήριο» και ίσως παιδί εκτός γάμου (όλα τα παραπάνω από Ποσειδώνα στον 5ο). Επίσης ο Ποσειδώνας τοποθετημένος σε αυτόν τον οίκο δίνει όμορφα παιδιά αλλά θα πρέπει εκείνη να τους επιστήσει την προσοχή της γιατί ίσως παρουσιάζουν αυξημένη τάση για αλκοόλ, χάπια ακόμα και ομοφυλοφιλία είναι πιθανή. Πάντως πολλοί έρωτες θα γεννιούνται μέσα από το φιλικό της περιβάλλον, αλλά και πολλοί ερωτικοί της σύντροφοι μετά το πέρας της σχέσης πιθανόν να γίνονται φίλοι της (Αφροδίτη στον 11ο).
Πρόκειται πάντως για άτομο έξυπνο αλλά επιπόλαιο που δεν εμβαθύνει στις καταστάσεις (Δίας στους Διδύμους) αλλά για καλή της τύχη η Σελήνη στον Ταύρο τη βοηθά να μη βγαίνει ποτέ εκείνη χαμένη από τις καταστάσεις αλλά πάντα οι εχθροί της. Η Αφροδίτη στον Κριό απλά επιτείνει την ερωτική της αστάθεια αφού είναι δείκτης «ιψενικών τριγώνων», δηλαδή θα υπάρχει τρίτο άτομο είτε από τη δική της είτε από την πλευρά του άλλου ατόμου. Μάλλον όμως τις περισσότερες φορές θα «λοξοδρομεί» εκείνη, αφού ο Κρόνος στους Ιχθείς δείχνει άτομο που είναι «γεννημένος προδότης» όπως έχω ξαναπεί και σε προηγούμενη ανάλυση.
Γενικά άτομο που δίνει μεγάλη βαρύτητα στα αισθηματικά της, απ΄όπου και δυστυχώς απογοητεύεται όχι τόσο κάποιας «ερωτικής ατυχίας» όσο, πιστεύω, των δικών της κακών χειρισμών και επιπολαιοτήτων και μιας έντονης φύσης που μάλλον ζητά απεγνωσμένα την αγάπη που δεν πήρε από τον πατέρα της με λάθος όμως τρόπο. Και μιλάω για αγάπη και όχι για σεξ αφού και ο ΄Άρης της τοποθετημένος στους Διδύμους δείχνει ότι προτιμάει να ερωτεύεται περισσότερο το μυαλό του συντρόφου της παρά το σώμα, αλλά και ένας Ποσειδώνας τοποθετημένος στον 5ο που δείχνει ότι η πραγματική ευτυχία για αυτή τη γυναίκα θα έρθει μόνο μέσα από μία πλατωνική σχέση. Δυστυχώς όμως με ΄Άρη στον 12ο δύσκολα θα το καταλάβει αυτό αφού θα πρέπει πρώτα να πολεμήσει και να νικήσει τον μεγαλύτερο «αναστολέα» της ευτυχίας της που όπως είπαμε δεν είναι άλλος από τον ίδιο της τον εαυτό…

ilthkat
15-06-2009, 05:50 PM
Πιστευω πως θα μπορουσε να εχει μια καριερα που εχει να κανει με οικονομικα αλλων μιας κ ο κρονος στο 10ο ειναι κυβερνητης 8ου,διαχειρηστρια οικονομικων αλλων,οπως τραπεζικος η εφοριακος,παντως σιγουρα ειναι γυναικα καριερας με αργη κ σταθερη ανελιξη σε υψηλο ποστο.ακομα κ ο κυβερνητης του 10ου ειναι ο ποσειδωνας κ ειναι στο σκορπιο,ενισχυετε δηλαδη το παραπανω.
Οσον αφορα το γαμο κ τους συνετερισμους,περνουμε ως σηματοδοτη το πλυθωριστικο δια .ο οποιος απο το πρωτο οικο μας δειχνει πως τα θεματα του 7ου ειναι πολυ σημαντικα για το ατομο κ μαλιστα το χαρακτηριζουν.ο διας στο καρκινο ψαχνει μεν την ασφαλεια σε θεματα σχεσεων αλλα λογω της επιπολαιας φυσης του δια μαλλον φερνει πολλες σχεσεις κ πολλους συνετερισμους.θα ελεγα πως το ατομο εχει κανει η θα κανει πανω απο εναν γαμο σιγουρα κ ας εχει πολυ σταθερη αφροδιτη,στο ταυρο κ στον 11ο.

georgia238
15-06-2009, 08:27 PM
καλησπέρα!

θαυμάσιες αναλύσεις!! γίνεται να το κάνουμε συχνότερα?

ATTARTH
04-10-2009, 03:41 PM
Με ωροσκοπο στον ΣΚΟΡΠΙΟ και σεληνη συνοδο με ΔΙΑ στον 1ο ΟΙΚΟ και ΔΙΑ στον τοξοτη για καντε μια αναλυση και αν ειστε τοσο προχωρημενη πες του το ετος γεννησεως μου .ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ

ATTARTH
04-10-2009, 03:42 PM
ωχ την πατησαααααααααααααααα μπορειτε ευκολα να το μαθετε χιχιχχιχχιχχι

athinoula85
04-10-2009, 04:04 PM
Με ωροσκοπο στον ΣΚΟΡΠΙΟ και σεληνη συνοδο με ΔΙΑ στον 1ο ΟΙΚΟ και ΔΙΑ στον τοξοτη για καντε μια αναλυση και αν ειστε τοσο προχωρημενη πες του το ετος γεννησεως μου .ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ

Μπορεί να είσαι γεννηθής του 2007 , αλλά απιθανο μάλλον ένα 2χρονο κοριτσάκι να ποστάρει σε ένα αστρολογικό σαιτ κ να έχει την ικανοτητα να μιλάει,γραφει,διαβάζει εκτος κι άν εισαι indigo! :nuts:
Μπορεί να είσαι γεννηθής του 1995 , όπως και του 1983 ή του 1971 ή του 1959/60...
Παρακάτω βαριέμαι να μετρήσω... :laugh:
Το βρήκα?
Μου χρωστάς ένα ντόντας... με γέμιση σοκολάτα! :laugh: ( και εικονικό καλό είναι )!