PDA

View Full Version : Σύνοδος ¶ρη Κρόνου



aggelikitsa
26-10-2010, 11:04 AM
Καλημέρα, ήθελα λιγάκι να αναφερθώ σε αυτή την τόσο δύσκολη σύνοδο ¶ρη Κρόνου η οποία υπάρχει και στο προσωπικό μου ωροσκόπιο αλλά θα ήθελα να το θέσω και γενικότερα. Για παράδειγμα ο ¶ρης μου είναι καλά τοποθετημένος στο ζώδιο του Λέοντα στον 9 οίκο, αλλά σε σύνοδο με τον Κρόνο. Αυτό αναιρεί όλη την ενεργητικότητα του ¶ρη? Με προβληματίζει γιατί δεν ξέρω αν θα μπορέσω να εκφραστώ δημιουργικά

hattie23
26-10-2010, 02:41 PM
Δεν αναιρει απλα χρειαζεται μεγαλυτερη προσπαθεια απο μερους σου ωστε να βγαλεις τα χαρακτηριστικα του Αρη σου.Παραδειγμα μπορει να φερει καποια δυσκολια σε οτι αφορα θεματα που σχετιζονται με το εξωτερικο η με ανωτερες σπουδες .Σε θεματα δηλαδη που αφορουν κυριως τον οικο που βρισκεται η συνοδος αυτη .Δεν παυει να εχεις ενα καλοτοποθετημενο αρη επειδη αυτος βρισκεται σε συνοδο με τον κρονο απλα αυτη η συνοδος επιρρεαζει ενα συγκεγκριμενο κομματι της ζωης σου ιδιαιτερα,χωρις το ξαναλεω να αναιρει .Φερνει καποιες καθυστερησεις ,ισως να νιωθεις οτι ,οτι
προσπαθεια και αν κανεις μπλοκαρετε και αυτο σου δημιουργει εναν φοβο και μια αδρανεια σε οτι αφορα τα θεματα του 9οικου.

akiverniti
26-10-2010, 03:38 PM
Καλημέρα, ήθελα λιγάκι να αναφερθώ σε αυτή την τόσο δύσκολη σύνοδο ¶ρη Κρόνου η οποία υπάρχει και στο προσωπικό μου ωροσκόπιο αλλά θα ήθελα να το θέσω και γενικότερα. Για παράδειγμα ο ¶ρης μου είναι καλά τοποθετημένος στο ζώδιο του Λέοντα στον 9 οίκο, αλλά σε σύνοδο με τον Κρόνο. Αυτό αναιρεί όλη την ενεργητικότητα του ¶ρη? Με προβληματίζει γιατί δεν ξέρω αν θα μπορέσω να εκφραστώ δημιουργικά

Ακριβώς την ίδια σύνοδο έχω κι εγώ στον 9ο αλλά στο ζυγό............ πράγμα το οποίο σημαίνει ότι ο μεν άρης βρίσκεται σε αδυναμία και ο δε κρόνος σε έξαρση (καλύτερα δε γίνεται :bigsmile:), δηλαδή εγώ "λειτουργώ" καλύτερα τον κρόνο μου, άρα ΠΕΙΘΑΡΧΗΜΕΝΗ ΔΡΑΣΗ!! Έτσι κι αλλιώς αυτή η όψη δίνει συνήθως μπλοκαρισμένη ενέργεια. Εγώ προσωπικά ξεκινάω πράγματα που ποτέ (ή με μεγάλη δυσκολία) δεν τελείωνω και καποιές φορές χωρίς να συνειδητοποιώ και το ΓΙΑΤΙ............

RAZOR
27-10-2010, 01:51 PM
Ακριβώς την ίδια σύνοδο έχω κι εγώ στον 9ο αλλά στο ζυγό............ πράγμα το οποίο σημαίνει ότι ο μεν άρης βρίσκεται σε αδυναμία και ο δε κρόνος σε έξαρση (καλύτερα δε γίνεται :bigsmile:), δηλαδή εγώ "λειτουργώ" καλύτερα τον κρόνο μου, άρα ΠΕΙΘΑΡΧΗΜΕΝΗ ΔΡΑΣΗ!! Έτσι κι αλλιώς αυτή η όψη δίνει συνήθως μπλοκαρισμένη ενέργεια. Εγώ προσωπικά ξεκινάω πράγματα που ποτέ (ή με μεγάλη δυσκολία) δεν τελείωνω και καποιές φορές χωρίς να συνειδητοποιώ και το ΓΙΑΤΙ............

Καλησπέρα , να σκέφτεστε πάντα ότι υπάρχει και χειρότερη version!! Σύνοδος Αρη -Κρονου (2 οΔίδυμος) -Αφροδίτης27ο Ταυρου) στον 9ο με κυβερνήτη Αφροδίτη !! Ευτυχώς που και οι τρεις κάνουν τρίγωνο με τον Πλόυτωνα στον 1ο(1ο ζυγός) και τον βορειο δεσμό στον 5ο(1ο Υδροχόος) Πολύ καρμικά όλα αλλά και καθολου χαλαρότητα σε οτιδήποτε. Πραγματικά πολύ δύσκολή όψη που σε προκαλεί καθημερινά να την υπερβείς και να την κάνεις να δουλέψει με το μέρος σου

kinky_skorpina
27-10-2010, 02:00 PM
Γιατι ειναι τοσο δυσκολη η συνοδοs Αρη-Κρονου?Αναλογα και σε ποιον οιkο ειναι βεβαια,ε?!

RAZOR
27-10-2010, 02:16 PM
Γιατι ειναι τοσο δυσκολη η συνοδοs Αρη-Κρονου?Αναλογα και σε ποιον οιkο ειναι βεβαια,ε?!

θεωρώ ότι η σύνοδος Αρη - Κρονου επηρεάζεται καθοριστικά από το ζώδιο στο οποίο γίνεται και σε δεύτερο επίπεδο απο τον οίκο στον οποίο γίνεται. Σε συνάρτηση πάντα με το σύνολο του ωροσκοπίου είναι τελείως διαφορετικό μια σύνοδος στον Ζυγό και στον 9ο από την αντίστοιχη σύνοδο στον Καρκίνο και στον 4ο και φυσικά υπάρχει και η σύνοδος Αρη Κρόνου στον Αιγόκερω που την έχω δει να λειτουργεί περίφημα !!

hattie23
27-10-2010, 02:24 PM
Το γιατι ειναι προφανες .Ο Αρης ειναι ο πλανητης της δρασης,αυτος που μας ξεκουνα απο τον καναπε και μας βαζει σε εγρηγορηνση μεσα στην καθημερινοτητα μας ενω ο κρονος ειναι εκεινος που μας περιοριζει,μας βαζει εμποδια ,τα οποια πρεπει να υπερπηδησουμε ωστε να μπορουμε να δρασουμε με τον τροπο που θελουμε.Παραδειγμα στον 9ο οικο δειχνει οτι ενω θελουμε να ειμαστε πιο δραστηριοι και αποτελεσματικοι στις ανωτερες σπουδες η να κανουμε κατι σε σχεση με το εξωτερικο ,ο κρονος φαινεται σαν να μας κλεινει το δρομο.
Θα μπορεσουμε να δρασουμε σε αυτους τους τομεις αλλα με κοπο και οχι τοσο ευκολα οπως καποιος χωρις τετοια συνοδο στον 9ο οικο.

taurine
27-10-2010, 03:56 PM
Πιστεύω πως πρόκειται για εξαιρετικά δύσκολη όψη, όσο ανωδυνη κι αν φαίνεται από μακριά.
Προσπαθούσα από χρόνια να καταλάβω γιατί η αδελφούλα μου (που της έχω αδυναμία) βασανίζεται τόσο στα εργασιακά της όσο και στα ερωτικά. Διαπίστωσα την περίφημη σύνοδο ¶ρη-Κρόνου στο Λέοντα και στον 6ο.
Όσο κι αν προσπαθώ να την καθησυχάζω και την ενθαρρύνω να κάνει 2 βήματα παραπάνω, εκείνη τίποτε. Φοβάται, σκέπτεται, αναλύει, αρνείται να χαρεί και να τολμήσει. Πραγματικά, βασανίζεται.
Ελπίζω να κάνει κάποιο θαύμα ο Κρόνος τώρα στο ζυγό (είναι δίδυμος με ωρ. ψαράκι).

RAZOR
27-10-2010, 04:17 PM
Πιστεύω πως πρόκειται για εξαιρετικά δύσκολη όψη, όσο ανωδυνη κι αν φαίνεται από μακριά.
Προσπαθούσα από χρόνια να καταλάβω γιατί η αδελφούλα μου (που της έχω αδυναμία) βασανίζεται τόσο στα εργασιακά της όσο και στα ερωτικά. Διαπίστωσα την περίφημη σύνοδο ¶ρη-Κρόνου στο Λέοντα και στον 6ο.
Όσο κι αν προσπαθώ να την καθησυχάζω και την ενθαρρύνω να κάνει 2 βήματα παραπάνω, εκείνη τίποτε. Φοβάται, σκέπτεται, αναλύει, αρνείται να χαρεί και να τολμήσει. Πραγματικά, βασανίζεται.
Ελπίζω να κάνει κάποιο θαύμα ο Κρόνος τώρα στο ζυγό (είναι δίδυμος με ωρ. ψαράκι).

Με μια πρώτη σκέψη, αφού ο ωροσκόπος της είναι Ιχθυείς δηλαδη έχει κυβερνήτη Ποσειδώνα , οποίος τα τευταία χρόνια είναι στον Υδροχόο δηλαδή στον 12ο όικο της εξηγεί ικανοποιητικά αυτά που περιγραφεις. Η συγκεκριμένη διέλευση νομίζω ότι δημιουργεί πέρα από φόβο και γενικότερη ψυχοσωματική αστάθεια. Ο γεννέθλιοςΠοσειδώνας που βρίσκεται ?

taurine
27-10-2010, 04:27 PM
Ο ποσειδώνας της βρίσκεται στις 16.58 του Τοξότη, σε απόλυτη σύνοδο με την ακμή του 10ου και απόλυτη αντίθεση με το ήλιο-ερμή-σελήνη στους διδύμους και 4ο οίκο. Δυσκολεύομαι αρκετά να την "ερμηνεύσω" γιατί κλείνει την ψυχή της και δεν είναι εύκολα προσεγγίσιμη. ¶σε που ώρες ώρες, πραγματικά βγαίνει πολύ η αντίθεση ήλιου-ποσειδώνα , και δεν βλέπει "καθαρά".
Φαίνεται έντονα πως αρνείται να χαρεί, όσο κι αν το θέλει. ¶ρης/Κρόνος στο Λιοντάρι, κανουν το θαύμα τους για άλλη μία φορά.

hattie23
27-10-2010, 08:06 PM
Πιστεύω πως πρόκειται για εξαιρετικά δύσκολη όψη, όσο ανωδυνη κι αν φαίνεται από μακριά.
Προσπαθούσα από χρόνια να καταλάβω γιατί η αδελφούλα μου (που της έχω αδυναμία) βασανίζεται τόσο στα εργασιακά της όσο και στα ερωτικά. Διαπίστωσα την περίφημη σύνοδο ¶ρη-Κρόνου στο Λέοντα και στον 6ο.
Όσο κι αν προσπαθώ να την καθησυχάζω και την ενθαρρύνω να κάνει 2 βήματα παραπάνω, εκείνη τίποτε. Φοβάται, σκέπτεται, αναλύει, αρνείται να χαρεί και να τολμήσει. Πραγματικά, βασανίζεται.
Ελπίζω να κάνει κάποιο θαύμα ο Κρόνος τώρα στο ζυγό (είναι δίδυμος με ωρ. ψαράκι).

Αυτη η συνοδος στο 6ο δειχνει δυσκολιες στο εργασιακο χωρο,σε θεματα υγειας ( αναλογα με το ζωδιο του οικου ) και σε θεματα καθημερινοτητας ,ρουτινας.Συγχωρεστε με αλλα δεν μπορω να καταλαβω που κολλανε τα ερωτικα της ..Με την συνοδος στο 6ο μπορει να μην βρει ενδεχομενως συντροφο απο το εργασιακο της χωρο η να αισθανεται "αδυναμη" στο να δρασει ,ουσιαστικα να λαβει καποιες εστω και καθημερινες αποφασεις γυρω απο την ζωη της ,γιατι ο κρονος απο φοβο δημιουργει και μια αναβλητικοτητα (χαρακτηριστικο που εκδηλωνεται κυριως στους Ζυγους οπου ο πλανητης βρισκεται σε εξαρση ,αντιθετα ενας κρονος στο ζωδιο του Αιγοκερου δινει περισσοτερη αποφασιστικοτητα και περισσοτερη επιμονη .).Περα δηλαδη απο τον οικο που πεφτει ο κρονος εχει σημασια για μενα και το ζωδιο και το στοιχειο που βρισκεται αυτο .
Παραδειγμα ,ο κρονος στο ζωδιο του λεοντα δινει περισσοτερες "πικρες" με την εννοια οτι ειναι ενα ζωδιο που επιθυμει την αναγνωριση ,τον θαυμασμο .Ενω λοιπον η αδερφη σου θελει να λαμψει (ηλιος κυβερνητης του λεοντα) στο εργασιακο της χωρο ,να εχει το γενικο προσταγμα η συνοδο της βαζει φρενο.Τωρα αν αυτο το φρενο μπαινει απο εξωτερικους παραγοντες η εσωτερικους ειναι ενα ζητημα.Τεινω να πιστευω οτι ο κρονος σε ενα οικο δημιουργει προβληματα και καθυστερησεις αλλα αυτο ειναι σε ενα ποσοστο 40% στην πραγματικοτητα το μεγαλυτερο προβλημα το δημιουργουμε οι ιδιοι λεγοντας "α, ποτε δεν μου εχει τυχει κατι καλο στο ταδε τομεα " οποτε σταματαμε καθε προσπαθεια για να βελτιωσουμε την κατασταση .
Αυτο βεβαια ειναι κατι που ο κρονος δεν το θελει .Γιατι ο κρονος σου βαζει εμποδια για να σε ωριμασει ,να σε παει παρακατω(τεινω να πιστευω οτι μαλλον μπορει και να σε προετοιμαζει για κατι που μπορει να σου συμβει στο μελλον και αν δεν εχεις "προπονηθει" προηγουμενως να σε "στειλει".Γι αυτο ισως πολλοι τον λενε πλανητη που εχει σχεση με το καρμα.)

taurine
27-10-2010, 08:22 PM
Αυτη η συνοδος στο 6ο δειχνει δυσκολιες στο εργασιακο χωρο,σε θεματα υγειας ( αναλογα με το ζωδιο του οικου ) και σε θεματα καθημερινοτητας ,ρουτινας.Συγχωρεστε με αλλα δεν μπορω να καταλαβω που κολλανε τα ερωτικα της ..Με την συνοδος στο 6ο μπορει να μην βρει ενδεχομενως συντροφο απο το εργασιακο της χωρο η να αισθανεται "αδυναμη" στο να δρασει ,ουσιαστικα να λαβει καποιες εστω και καθημερινες αποφασεις γυρω απο την ζωη της ,γιατι ο κρονος απο φοβο δημιουργει και μια αναβλητικοτητα (χαρακτηριστικο που εκδηλωνεται κυριως στους Ζυγους οπου ο πλανητης βρισκεται σε εξαρση ,αντιθετα ενας κρονος στο ζωδιο του Αιγοκερου δινει περισσοτερη αποφασιστικοτητα και περισσοτερη επιμονη .).Περα δηλαδη απο τον οικο που πεφτει ο κρονος εχει σημασια για μενα και το ζωδιο και το στοιχειο που βρισκεται αυτο .
Παραδειγμα ,ο κρονος στο ζωδιο του λεοντα δινει περισσοτερες "πικρες" με την εννοια οτι ειναι ενα ζωδιο που επιθυμει την αναγνωριση ,τον θαυμασμο .Ενω λοιπον η αδερφη σου θελει να λαμψει (ηλιος κυβερνητης του λεοντα) στο εργασιακο της χωρο ,να εχει το γενικο προσταγμα η συνοδο της βαζει φρενο.Τωρα αν αυτο το φρενο μπαινει απο εξωτερικους παραγοντες η εσωτερικους ειναι ενα ζητημα.Τεινω να πιστευω οτι ο κρονος σε ενα οικο δημιουργει προβληματα και καθυστερησεις αλλα αυτο ειναι σε ενα ποσοστο 40% στην πραγματικοτητα το μεγαλυτερο προβλημα το δημιουργουμε οι ιδιοι λεγοντας "α, ποτε δεν μου εχει τυχει κατι καλο στο ταδε τομεα " οποτε σταματαμε καθε προσπαθεια για να βελτιωσουμε την κατασταση .
Αυτο βεβαια ειναι κατι που ο κρονος δεν το θελει .Γιατι ο κρονος σου βαζει εμποδια για να σε ωριμασει ,να σε παει παρακατω(τεινω να πιστευω οτι μαλλον μπορει και να σε προετοιμαζει για κατι που μπορει να σου συμβει στο μελλον και αν δεν εχεις "προπονηθει" προηγουμενως να σε "στειλει".Γι αυτο ισως πολλοι τον λενε πλανητη που εχει σχεση με το καρμα.)
Είσαι αρκετά εύστοχη. Είναι δικηγόρος - νομικός σύμβουλος σε εταιρεία που προμηθεύει ιατρικό εξοπλισμό τα νοσηλευτικά ιδρύματα. Πλην όμως, δεν τολμά να "ιδιωτεύσει", να κάνει κάτι παραπάνω ως ελεύθερος επαγγελματίας,ν'ανοίξει τα φτερά της βρε παιδί μου! Εχει ένα λαμπρό μυαλό και απλά δεν τολμάει... Κι όσο για τον Κρόνο,πράγματι, φέρνει πίκρες, Και μάλιστα πολλές και δυστυχώς σε νεαρή ηλικία.
Φαντάσου πως έχουμε 13 μήνες διαφορά, και για αυτό έχουμε και οι δυο μας Κρόνο σε λέοντα (εγώ σε 8ο με τετράγωνο Ηλιο σε 4ο, η μικρή σε 6ο με σύνοδο Αρη).
Και επειδή σαν παιδιά, δεν χαρήκαμε τίποτε, δεν ζήσαμε "παιδικά", μας συνδέουν κοινά βιώματα και υποσχεθήκαμε η μία στην άλλη να κάνουμε "βήματα" στη ζωή μας, να προχωρήσουμε λιγάκι.
Αυτό που με στεναχωρεί πολύ είναι η αντίθεση Ηλιου Ποσειδώνα στον άξονα 4ου-10, γιατί δεν αξιολογει "καθαρά" κάποια από τα παρελθόντα γεγονότα, ωστε να μπορέσει να τα ξεπεράσει και προχωρήσει.

aggelikitsa
12-11-2010, 01:14 PM
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας, η αλήθεια είναι ότι μου έβαλε ένα φρένο στις σπουδές, δεν σπούδασα, και επιπλέον μου δημιουργεί δυσκολίες και στα αισθηματικά εφόσον ο ¶ρης είναι κυβερνήτης του 5ου μου και ο Κρόνος του 3ου οίκου. Και βέβαια ο Λέων συνδέεται άμεσα με τα αισθηματικά. Προσπαθώ απλά να μετουσιώσω αυτή την όψη μέσω της αυτογνωσίας.

ouranio tojo
13-11-2010, 05:13 PM
Καλησπέρα σε όλους…

Υπάρχει και στον δικό μου γενέθλιο χάρτη η σύνοδος ¶ρη – Κρόνου στον 9ο οίκο στο ζώδιο του ζυγού.
Θα συμφωνήσω ότι τελικά είναι μια ζόρικη όψη και το έχω παρατηρήσει ουκ ολίγες φόρες στην καθημερινότητα μου. :wacko:
Σε κάποια σχόλια που προαναφέρθηκαν για την συγκεκριμένη όψη στον 9ο οίκο πάνω σε θέματα σπουδών επίσης θα συμφωνήσω!!!!!!!!.
Εγώ τουλάχιστον προσπαθώ να συνεχίσω τις σπουδές μου σε μεταπτυχιακό επίπεδο αλλά δυστυχώς όλες οι προσπάθειες βαίνουν άκαρπες. :sad:
Τελευταία είχα διαβάσει ένα άρθρο ότι από τα μέσα Νοεμβρίου και για αρκετούς μήνες θα υπάρχει σύνοδος ¶ρη – Κρόνου. Αυτό τι μπορεί να σημαίνει για κάποιον που έχει ακριβώς την ίδια θέση και στον γενέθλιο χάρτη; :worried: