PDA

View Full Version : Ανάδρομος Βόρειος Δεσμός



βήτα
09-09-2005, 12:08 PM
Χαιρετώ σας.

Ασχολούμενη με τη σύνθεση και την ανάλυση του ωροσκοπίου μου,παρατήρησα ότι ο Βόρειος Δεσμός της Σελήνης μου,εμφανίζεται να είναι ανάδρομος.
Είναι πράγματι δυνατό να συμβαίνει κάτι τέτοιο και αν ναι ,ποιά είναι η σημασία του;

Καταλαβαίνω βεβαίως ότι ένα θέμα σαν κι αυτό,έχει αρκετό ενδιαφέρον και πιθανώς να χρειάζεται να αναλυθεί εκτενώς σε κάποιο άρθρο.Προσωπικά ,ελπίζω εφόσον το επιτρέπουν οι δυνατότητες και οι γνώσεις μου ,να συλλέξω τόσα στοιχεία όσα χρειάζονται ώστε να προχωρήσω αναλόγως.

Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

(Το θέμα όφειλε να βρίσκεται στη θεματική ενότητα των ερωτήσεων και αποριών.Προφανώς έγινε κάποιο λάθος,λυπάμαι..)

Μπαφαλούκος Μελέτης
09-09-2005, 10:13 PM
Αγαπητή φίλη, οι Δεσμοί της Σελήνης δεν είναι αστρικά σώματα ούτε πλανήτες. Είναι απλά αστρονομικά σημεία, που φανερώνουν μιά καρμική περισσότερο στην φύση της πορεία. Και βέβαια είναι ΠΑΝΤΑ ανάδρομοι σε ένα ωροσκόπιο.

Chiron
09-09-2005, 11:14 PM
Σωστά γράφτηκε ότι οι Δεσμοί της Σελήνης δεν είναι πλανήτες. Δεν είναι καν υλικά αντικείμενα. Είναι απλά δύο σημεία στο διάστημα που η τροχιά της Σελήνης συναντά ή τέμνει την τροχιά της Γης. Παρ’ όλα αυτά έχουν μεγάλη σημασία στην αστρολογία και αναφέρονται από αρχαιοτάτων χρόνων ως πολύ ισχυρά σημεία, επειδή δείχνουν τη βασική κατεύθυνση που πρέπει να ακολουθήσει το άτομο για να αναπτυχθεί, να προοδεύσει και να εξελιχθεί.

Ο Βόρειος Δεσμός θεωρείται τυχερός, ενώ ο Νότιος άτυχος, αλλά αυτή είναι μια χοντροκομμένη προσέγγιση. Για να καταλάβουμε καλύτερα τι ρόλο παίζουν οι Δεσμοί της Σελήνης στο ωροσκόπιο ενός ατόμου, ας φανταστούμε το νεογέννητο άτομο σαν το σπόρο ενός φυτού. Ο σπόρος προέρχεται από ένα δέντρο που έχει καρποφορήσει, το ίδιο συμβαίνει και με τον άνθρωπο κατά την ώρα της σύλληψης του ατόμου κατά την ερωτική πράξη. Η γυναίκα συλλαμβάνει το σπόρο του μελλοντικού ανθρώπου και τον κυοφορεί για 9 μήνες. Κατά τον ίδιο τρόπο, αφού πάρουμε το σπόρο ενός φυτού, τον τοποθετούμε στο χώμα για να αναπτυχθεί και να βλαστήσει. Όλη αυτή η περίοδος και η πράξη, αντιστοιχεί στο Νότιο Δεσμό της Σελήνης, που δείχνει θα λέγαμε τις ρίζες του κάθε ατόμου. Από τη στιγμή που ο σπόρος ξεπετάγεται από τη γη ή ο άνθρωπος βγαίνει από την κοιλιά της μητέρας του κατά τη γέννηση, αρχίζει η μάχη της ανάπτυξης και της εξέλιξης. Αυτή η περίoδος αντιστοιχεί στο Βόρειο Δεσμό της Σελήνης.

Έτσι ανάλογα σε ποιo ζώδιο και οίκο βρίσκεται ο Νότιος Δεσμός ενός ατόμου, μαθαίνουμε για τις ρίζες του, το παρελθόν του πριν από τη γέννησή του, το κάρμα που κουβαλάει η ψυχή του με άλλα λόγια. Αντίστοιχα, ανάλογα το ζώδιο, τον οίκο και τις όψεις του Βόρειου Δεσμού, μαθαίνουμε το βασικό πεδίο, στο οποίο πρέπει να αγωνιστεί αυτό το άτομο για να προοδεύσει και να εξελιχθεί.

Συνήθως οι περισσότεροι άνθρωποι νιώθουν άνετα στα πεδία που φανερώνονται από το Νότιο Δεσμό, δηλαδή τις ρίζες, και επαναπαύονται, αλλά αν μείνουν για πολύ εκεί, η ζωή τους βαλτώνει γρήγορα και σπάνια ευτυχούνε. Αν μάλιστα κάποιος πλανήτης κάνει όψη ακριβείας (έως 2 μοίρες περίπου) με το Νότιο Δεσμό η επίδραση αυτή μεγαλώνει κατά πολύ.

Μόνο όταν αρχίσετε να προσπαθείτε να λειτουργείτε στα πεδία που φανερώνονται από το Βόρειο Δεσμό, θα αρχίσει η ζωή σας να αποκτά νόημα και βαρύτητα και όταν κυριαρχήσετε σε αυτά τα πεδία, θα λάβετε και τη χαρά να απολαύσετε πραγματικά και τα πεδία που υποδηλώνονται και από το Νότιο Δεσμό.

Βασιλική Κόντη
10-09-2005, 11:37 AM
Χαιρετώ σας.

Ασχολούμενη με τη σύνθεση και την ανάλυση του ωροσκοπίου μου,παρατήρησα ότι ο Βόρειος Δεσμός της Σελήνης μου,εμφανίζεται να είναι ανάδρομος.
Είναι πράγματι δυνατό να συμβαίνει κάτι τέτοιο και αν ναι ,ποιά είναι η σημασία του;

Καταλαβαίνω βεβαίως ότι ένα θέμα σαν κι αυτό,έχει αρκετό ενδιαφέρον και πιθανώς να χρειάζεται να αναλυθεί εκτενώς σε κάποιο άρθρο.Προσωπικά ,ελπίζω εφόσον το επιτρέπουν οι δυνατότητες και οι γνώσεις μου ,να συλλέξω τόσα στοιχεία όσα χρειάζονται ώστε να προχωρήσω αναλόγως.

Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

(Το θέμα όφειλε να βρίσκεται στη θεματική ενότητα των ερωτήσεων και αποριών.Προφανώς έγινε κάποιο λάθος,λυπάμαι..)
Αγαπητή φίλη,
συμφωνώ απόλυτα με το chiron σε αυτά που σας έγραψε,απλά θα ήθελα να συμπληρώσω ότι υπάρχουν διαστήματα που οι δεσμοί της σελήνης γυρίζουν ορθόδρομοι για λίγες μέρες και αμέσως μετά επιστρέφουν στην ανάδρομη φορά τους.Η πλειοψηφία των ωροσκοπίων είναι με ανάδρομη φορά, παρά ταύτα.
Φιλικά
Βασιλική Κόντη
Αστρολόγος

Λίλιαν Σίμου
10-09-2005, 08:24 PM
Αγαπητό μας μέλος

Βλέπω πως έχετε απορίες για τους Δεσμούς της Σελήνης. Θα παραθέσω κι εγώ σαν επιπρόσθετη πληροφόρηση, στα όσα ωραία ελέχθησαν έως τώρα, για να σας βοηθήσω.
Οι Δεσμοί της Σελήνης είναι συχνά ανάδρομοι και λιγότερο συχνά ορθόδρομοι. Όταν είναι ανάδρομοι, είναι πιο εύκολο για μας να συνειδητοποιήσουμε τις ανάγκες της καρμικής μας διαδρομής. Όσα άτομα έχουν ορθόδρομους τους Δεσμούς, δεν είναι τόσο προσιτό το νόημά τους. Αλλά αυτό δεν πρέπει να ανησυχεί, καθώς δεν παραμένουν για πολύ ορθόδρομοι και στη πορεία της ζωής τους θα γυρίσουν σίγουρα ανάδρομοι. Εξ άλλου οι Δεσμοί δεν είναι το μόνο στοιχείο καρμικής προσέγγισης στον χάρτη.
Επίσης, μία πληροφορία για σας, είναι ότι οι Δεσμοί δεν προχωρούν αριστερόστροφα όπως οι πλανήτες, αλλά δεξιόστροφα, δείχνοντας ακριβώς την εσωτερίκή διάσταση της ύπαρξης, που οδεύει διαφορετικά από την εξωτερική.

φιλικά
Λίλιαν Σίμου

βήτα
10-09-2005, 10:53 PM
Παρά τις ελλιπείς γνώσεις που έχω στα θέματα της αστρολογίας, μου είναι γνωστό πως οι Δεσμοί της Σελήνης δεν είναι πλανήτες ή πλανητοειδή,όπως επίσης και ο ρόλος που έχουν σε ένα ωροσκόπιο.Ασφαλώς όπως προσέξατε δε γνώριζα ότι συνήθως είναι ανάδρομοι.
Σας ευχαριστώ ιδιαίτερα ,όλους, για τις απαντήσεις και το ενδιαφέρον σας.

Πράγματι έχω αρκετές απορίες και επιθυμία (ποιός όχι άλλωστε...),να αποκρυπτογραφήσω καλύτερα το μήνυμα τους.
Τα άρθρα σας εδώ είναι αρκετά κατατοπιστικά και χρήσιμα.

Σας χαιρετώ ,με τις ευχαριστίες μου και πάλι.

astral_dreamer
12-09-2005, 11:05 AM
Γεια σας και απο μενα. Θα ηθελα να κανω μια διευκρινιστικη ερωτηση πανω σε κατι που διατυπωσε ο Chiron:
Συνήθως οι περισσότεροι άνθρωποι νιώθουν άνετα στα πεδία που φανερώνονται από το Νότιο Δεσμό, δηλαδή τις ρίζες, και επαναπαύονται, αλλά αν μείνουν για πολύ εκεί, η ζωή τους βαλτώνει γρήγορα και σπάνια ευτυχούνε. Αν μάλιστα κάποιος πλανήτης κάνει όψη ακριβείας (έως 2 μοίρες περίπου) με το Νότιο Δεσμό η επίδραση αυτή μεγαλώνει κατά πολύ.
Σε μενα ο Ουρανος ειναι πανω στο Νοτιο Δεσμο μου (0 μοιρες και 40 πρωτα). Να διευκρινησω οτι ο Νοτιος Δεσμος μου ειναι στον 9ο Οικο μου και στον Τοξοτη. Απ'οτι διαβασα στο προηγουμενο κειμενο αυτο δειχνει μια ταση για ελλειψη ευτυχιας;;

Άκης Αντωνίου
12-09-2005, 12:41 PM
Γεια σας και απο μενα. Θα ηθελα να κανω μια διευκρινιστικη ερωτηση πανω σε κατι που διατυπωσε ο Chiron:
Σε μενα ο Ουρανος ειναι πανω στο Νοτιο Δεσμο μου (0 μοιρες και 40 πρωτα). Να διευκρινησω οτι ο Νοτιος Δεσμος μου ειναι στον 9ο Οικο μου και στον Τοξοτη. Απ'οτι διαβασα στο προηγουμενο κειμενο αυτο δειχνει μια ταση για ελλειψη ευτυχιας;;


Αυτο απο μονο του δεν δινει μια σαφη εικονα. Απο ποιον οικο ''ερχεται ΄΄ ο Ουρανος και τι οψεις κανει? Μηπως δεν σπουδασες αυτο που επιθυμουσες?? Μηπως ειναι και η ενασχοληση σου με την αστρολογια? Κατι τετοιο παιζει αλλα στο ξαναλεω, και ισως να γινομαι κουραστικος, δεν εχουμε σαφη εικονα απο ενα και μονο στοιχειο.

Ακης Αντωνιου

astral_dreamer
12-09-2005, 01:30 PM
Αυτο απο μονο του δεν δινει μια σαφη εικονα. Απο ποιον οικο ''ερχεται ΄΄ ο Ουρανος και τι οψεις κανει? Μηπως δεν σπουδασες αυτο που επιθυμουσες?? Μηπως ειναι και η ενασχοληση σου με την αστρολογια? Κατι τετοιο παιζει αλλα στο ξαναλεω, και ισως να γινομαι κουραστικος, δεν εχουμε σαφη εικονα απο ενα και μονο στοιχειο.

Ακης Αντωνιου
Τι εννοειτε απο ποιον οικο ερχεται; Βρισκεται στον 9ο οικο, στον Τοξοτη (στις 12 μοιρες και 50' περιπου). Γεννηθηκα 6-2-84, 9:00 π.μ(+- 5 λεπτα) στην Αθηνα. Οι (κυριες) οψεις του Ουρανου ειναι: εξαγωνο με Ηλιο (~3 και 51'), τριγωνο με Σεληνη(Κριο) (~9 και 24'), τετραγωνο με Ωροσκοπο(Ιχθυ) (~7 και 51'). Η αληθεια ειναι οτι τα κριτηρια αυτου που διαλεξα να σπουδασω ειχαν(;; ξεφτισει λιγο πιο παλια αλλα μετα το αλλαξα και επανηλθα στο αρχικο.. Ομιχλωδεις επαγγελματικα (οπως λεει και ο Ποσειδωνας στο 10ο οικο...).

any_f
20-11-2008, 04:23 PM
Ερώτηση σχετικά με μέρος δημοσίευσης της κ. Λίλιαν Σίμου
Όσα άτομα έχουν ορθόδρομους τους Δεσμούς, δεν είναι τόσο προσιτό το νόημά τους. Αλλά αυτό δεν πρέπει να ανησυχεί, καθώς δεν παραμένουν για πολύ ορθόδρομοι και στη πορεία της ζωής τους θα γυρίσουν σίγουρα ανάδρομοι.
Θα ήθελα να ρωτήσω τί ακριβώς σημαίνει : "στην πορεία της ζωής τους θα γυρίσουν σίγουρα ανάδρομοι", εφόσον συζητάμε για στοιχεία του γενέθλιου χάρτη, ο οποίος καθορίζεται από τη στιγμή της γέννησης, ενώ η κίνηση πλανητών σημείων κλπ. ερμηνεύεται για κάθε άτομο ξεχωριστά ως διέλευση στο χάρτη του ο οποίος είναι σταθερός. Εγώ π.χ. που έχω γενέθλιο χάρτη με ορθόδομους δεσμούς θα έχω χάρτη με ανάδρομους από κάποιο σημείο στην πορεία της ζωής μου και μετά;

Ευχαριστώ

Χρήστος Άρχος
23-11-2008, 01:48 PM
Αγαπητό μέλος Any_f
Η κα Σίμου αναφέρεται στην τεχνική του προοδευτικου χάρτη. Σύμφωνα με αυτή μία μέρα μετά τη γέννηση του ωροσκοπίου (χονδρικά) ισοδυναμεί με ένα χρόνο ζωής κάποιου ατόμου. Αυτό γίνεται μετέπειτα για κάθε έτος. Σύμφωνα λοιπόν με αυτή την τεχνική αν κάποιος είναι 29 ετών και γεννήθηκε στις
1/4/1987 στις 6:00 το πρωί προοδευτικά ο χάρτης του είναι για την εξής ημερομηνία: 30/4/87 στις 6:00 το πρωί για την ημέρα των γενεθλίων του στα 29 του χρόνια. Βέβαια επειδή στην όλη διαδικασία υπάρχουν κάποιοι παράγοντες αυτή η συγκεκριμένη ώρα και ημερομηνία μπορεί να έχει κάποιες αποκλίσεις αλλά το κεντρικό νόημα είναι ότι στην τεχνική των δευτερεύουσων προόδων ένα άτομο όσο ετών είναι τόσες μέρες πρέπει να προσθέσει στην ημερομηνία γέννησης του για να δεί επιρροές στη συγκεκριμένη ηλικία του.
Επίσης θα ήθελα να αναφέρω ότι κατα τη διάρκεια της ορθοδρομής των δεσμών έχουμε θέματα που αφορούν την εξέλιξη του ατόμου που θα πρέπει να απαντηθούν άμεσα.

Επειδή η αναδρομή για τους πλανήτες ή η ορθοδρομή για τους δεσμούς των διαφόρων πλανητών γιατί δεν έχει μόνο η Σελήνη δεσμούς ουσιαστικά είναι φαινομενική και θα πρέπει να την αντιληφθούμε ΟΧΙ σαν κάτι αρνητικό, στην πραγματικότητα αυτό που συμβαίνει πιστεύω είναι αλλαγή οπτικής του πεδίου στη ζωή ενός ατόμου. Είναι σαν ένας παρατηρητής ξαφνικά ενώ έχει ετοιμάσει όλα του τα δεδομένα και λειτουργεί με βάση αυτά ξαφνικά να μεταφέρεται σε ένα άλλο πεδίο.

Σκεφτείτε όλους εμάς που ζούμε στην Ελλάδα ξαφνικά ενώ τώρα είμαστε με τον υπολογιστή σε αυτή την ιστοσελίδα σε μία στιγμή να σταματήσει η ροή του χρόνου και ξαφνικά να βρεθούμε στα βάθη της ζούγκλας. Ότι ξέραμε μέχρι τώρα και η οπτική μας θα ταραχτούν απο την αλλαγή του υποκειμένου στο πεδίο.

Με βάση αυτά εξηγείται, θεωρώ, και ο λόγος αποτυχίας κάποιων ατόμων όταν αλλάζουν φορά οι πλανήτες, γιατί πολύ απλά καλούντε να λειτουργήσουν με άλλα δεδομένα απο αυτά που ήξεραν. Αυτές όμως οι στιγμές στην πραγματικότητα είναι πολύ λειτουργικές γιατί μας βοηθούν στο να μπορέσουμε να εξελιχθούμε και να μεγιστοποιήσουμε την αυτογνωσία μας.
Αυτό το αναφέρω γιατί μένοντας πάντα σε σταθερές περιβαλλοντικές συνθήκες δεν μπορούμε ποτέ να ανακαλύψουμε τον εαυτό μας και αυτό γιατί δεν ανακαλύπτουμε το Εγώ μας πως θα αντιδράσει στην πολυποικιλότητα της ζωής.

Με σεβασμό και εκτίμηση
Χρήστος ¶ρχος

astrochandra
23-11-2008, 07:39 PM
Θα ήθελα και εγώ να ευχαριστήσω τον Κύριο Χρήστο ¶ρχο για την ενδιαφέρουσα πράγματι ενημέρωση σε σχέση με τους Δεσμούς, και να συμμετάσχω στο ίδιο θέμα των Δεσμών, ειδικά της Σελήνης, ότι είναι εξαιρετικής σημασίας σε κάθε θέμα έστω και εάν είναι ..τόποι.. και όχι σώματα.
Θα παραθέσω εδώ κάποιες απόψεις προς ενημέρωση και γιατί όχι και κριτική.
-Ο άνθρωπος είναι άτομο -?!- και συγχρόνως μέρος συνόλου, ο α' Βασικός άξονας Ήλιου-Γης λοιπόν έχει να κάνει με την ατομικότητά μας ενώ ο β' βασικός άξονας, των Δεσμών έχει να κάνει με την συμμετοχή μας στο σύνολο...
Κάτι σαν το Ντάρμα, και το Κάρμα...Οπότε μέσα από αυτές τις σχέσεις μπορούμε να έχουμε πληροφορίες για τα ανάλογα θέματα.
-Οι Δεσμοί έχουν να κάνουν επίσης και με την διαδρομή μας, καθώς και την Θέα που έχουμε σε αυτήν, Θέα!, μια πολύ ενδιαφέρουσα από νοηματικής πλευράς, λέξη.. Είναι ο δρόμος που βαδίζουμε και το περιβάλλον που βλέπουμε, γύρω μας και με έναν άλλο τρόπο είναι τα παράθυρά μας από το Ηλιακό μας σύστημα, προς το Σύμπαν, είναι δηλαδή η θέση από την οποία προγραμματιζόμαστε από το εκτός του Ηλιακού μας συστήματος περιβάλλοντος, από τον Αστρικό Χώρο..
Επί πλέον έχουν και μια δυνατή σχέση με τον πλανήτη Ουρανό, μιας και συμβολίζει στο Ηλιακό μας σύστημα το Αστρικό περιβάλλον μας...Έτσι μέχρι την μέση της διαδρομής μας, αυτό που ονομάζουμε μέση ηλικία, ή κρίσιμη καμπή, και που ορίζεται από την διάμετρο του Ουρανού στην Γενέθλια θέση του, 3 χρόνια πάνω κάτω... η Θέα μας έχει να κάνει με τον Νότιο Δεσμό και μας συνδέει με τις παρελθούσες ζωές μας, ενώ μετά έχει να κάνει με τον Βόριο Δεσμό που θα συνεχιστεί προς τις..μέλλουσες ενσαρκώσεις μας.. Δεν έχουν λοιπόν καμμιά σχέση κατά την γνώμη μου με καλοτυχία ή ..κακοτυχία..και τυχόν πλανήτες εκεί ή, γωνίες κ.λ.π. είναι αυτές που αποτελούν τα συστατικά στην μοναδική προσωπική μας συνταγή, την στιγμή που κάθε ένας μας είναι μοναδικός..και βλέπουμε γύρω μας πολλές φορές ανθρώπους με πολύ ασύνδετα χαρακτηριστικά που δένονται σε ένα πολύ ενδιαφέρον σύνολο, και το αντίθετο άλλους με πολύ ωραία χαρακτηριστικά..και μέχρι εκεί...
Ελπίζω να μην σας ..δυσκόλεψα περισσότερο θέλοντας να σας διευκολύνω.
Αλλά εδώ καιμ καιρό, η..μηχανή του... μου επισημαίνει ότι από την αρχή της εγγραφής μου στο... είμαι αδρανής, έτσι το θέμα και οι ενδιαφέρουσες διευκρινήσεις του κυρίου Έξαρχου με ενέπνευσαν να ξεκινήσω...:

Λίλιαν Σίμου
24-11-2008, 12:38 AM
Αγαπητή astrochandra

Ενδιαφέρουσα η περιγραφή των απόψεών σας σχετικά με το Καρμικό μας μονοπάτι. Σίγουρα οι Δεσμοί είναι μόνο ένα μέρος του, αλλά η έννοια "θέα" μου άρεσε πραγματικά! Ωστόσο είναι η προσωπική μας δόνηση μέσω των συγκινήσεων του χθες και του αύριο που χτίζουμε σήμερα. Οι Δεσμοί της Σελήνης έχουν βαρύνουσα σημασία επειδή ακριβώς κινούνται σύντομα σχετικά, και σχετίζονται με το επίπεδο της ψυχής. Οι άλλοι δεν παίζουν παρά ένα συμπαντικό ρόλο και συλλογικό.

Αλλά η καρμική διαδρομή δεν περιορίζεται στις εναλλαγές της διαδρομής των Δεσμών της Σελήνης. Είναι πολλοί άλλοι παράγοντες που συνυπολογίζονται και φυσικά είναι δεδομένο πως όλα αυτά, συν το περιβάλλον που μεγαλώνουμε, συν την ατομικότητα της ψυχής (ακόμη και άτομα με την ακριβώς ίδια στιγμή γέννησης στον ίδιο τόπο δεν έχουν όμοια ενσαρκωμένη ψυχή) καθορίζουν την ατομική μας πορεία, πάντα με την ατομική μας επιλογή που θα επιλέξει να προσπαθήσει να εξελιχθεί, να μείνει στάσιμη ή να πάει προς τα πίσω!

Σίγουρα το καρμικό ταξίδι είναι γοητευτικό, αν και συχνά επίπονο.

φιλικά
Λίλιαν Σίμου

any_f
24-11-2008, 02:25 PM
Καταρχήν χίλια ευχαριστώ στον κ. ¶ρχο για την εξαιρετικά διαφωτιστική και κατατοπιστική του απάντηση:) Όσες φορές έχω διαβάσει κάποιο άρθρο του το βρήκα εξαιρετικά ενδιαφέρον και χάρηκα πολύ που είχα την τιμή να με βοηθήσει μ' αυτή την απορία με τους ορθόδρομους Δεσμούς της Σελήνης η οποία μ' απασχολεί καιρό τώρα.
Διαβάζοντας τη δημοσίευσή του σκεφτόμουν πως ίσως με απασχόλησε τόσο πολύ ενστικτωδώς μια και έχω αναγκαστεί πάρα πολλές φορές στη ζωή μου να προσαρμοστώ σε τελείως άλλα δεδομένα, συνθήκες, περιβάλλοντα κλπ. απ' αυτά πού 'χα συνηθίσει ή ήξερα και επικράτησε πολλές φορές σύγχυση σκοπών και δρόμων. Όντως ήταν πάρα πολλές οι φορές που ένιωσα όλ' αυτά σα μεγάλες ατυχίες αλλά σε τελική ανάλυση όντως αναγνώρισα τον πλούτο αντίληψης και την πνευματική εξέλιξη που μου προσέφεραν.
Επίσης ήταν η πρώτη φορά που διάβασα κάποια πράγματα σχετικά με τον προοδευτικό χάρτη καθώς μέχρι στιγμής δεν είχα το χρόνο ν' ασχοληθώ παρόλο που έχω δει αναφορές πολύ συχνά.
astrochandra εννοείται πως κάθε άποψη και σχόλιο διευρύνει τη "θέα" μας σε κάποιο θέμα:) Εκτός κι αν κάποιος δεν έχει διάθεση να δει, οπότε δυσκολεύεται. Η αλήθεια είναι πως προσωπικά μου λείπουν κάποιες ειδικές γνώσεις αστρολογίας με τις οποίες θα μπορούσα να έχω απολύτως ξεκάθαρη ιδέα της δημοσίευσής σου, αλλά σίγουρα τη διάβασα με ενδιαφέρον και πιστεύω πως προσέφερε στη συζήτηση.
Ευχαριστώ:horoscope:

astrochandra
25-11-2008, 11:25 AM
Παλιό post Χθες, 00:38 [13] Re: Ανάδρομος Βόρειος Δεσμός

--------------------------------------------------------------------------------

Αγαπητή astrochandra

Ενδιαφέρουσα η περιγραφή των απόψεών σας σχετικά με το Καρμικό μας μονοπάτι. Σίγουρα οι Δεσμοί είναι μόνο ένα μέρος του, αλλά η έννοια "θέα" μου άρεσε πραγματικά! Ωστόσο είναι η προσωπική μας δόνηση μέσω των συγκινήσεων του χθες και του αύριο που χτίζουμε σήμερα. Οι Δεσμοί της Σελήνης έχουν βαρύνουσα σημασία επειδή ακριβώς κινούνται σύντομα σχετικά, και σχετίζονται με το επίπεδο της ψυχής. Οι άλλοι δεν παίζουν παρά ένα συμπαντικό ρόλο και συλλογικό.

Αλλά η καρμική διαδρομή δεν περιορίζεται στις εναλλαγές της διαδρομής των Δεσμών της Σελήνης. Είναι πολλοί άλλοι παράγοντες που συνυπολογίζονται και φυσικά είναι δεδομένο πως όλα αυτά, συν το περιβάλλον που μεγαλώνουμε, συν την ατομικότητα της ψυχής (ακόμη και άτομα με την ακριβώς ίδια στιγμή γέννησης στον ίδιο τόπο δεν έχουν όμοια ενσαρκωμένη ψυχή) καθορίζουν την ατομική μας πορεία, πάντα με την ατομική μας επιλογή που θα επιλέξει να προσπαθήσει να εξελιχθεί, να μείνει στάσιμη ή να πάει προς τα πίσω!

Σίγουρα το καρμικό ταξίδι είναι γοητευτικό, αν και συχνά επίπονο.

Ξεκινώντας σας χαιρετώ και ευχαριστώ για την ανταπόκρισή σας στο σχόλιό μου
και την any_f, και την κα Λίλιαν Σίμου, που είναι και η πλέον κατατοπισμένη και γνώστης των θεμάτων

Συμφωνώ με τις παρατηρήσεις σας, και μ αρέσει πολύ η ευχέρεια με την οποία εκφραζόσαστε, αναφέρω ότι όταν γράφω κάτι πάντα έχει να κάνει με την προσωπική μου προοπτική, και δεν το θέτω αντικειμενικά -βάσει της δεδομένης ήδη υπάρχουσας Αστρολογικής γνώσης - και ναι γνωρίζω ότι υπάρχουν πολλοί παράγοντες που συνυπολογίζονται σε ότι εννοούμε με την λέξη Κάρμα, όπως ο 12ος , οι Δίας - Κρόνος γωνίες επ αυτών κ.λ.π., όπως και για το Ντάρμα επίσης, και κατανοώ ότι παίζουν εξ ίσου ρόλο η φύση μας και η ανατροφή μας , απλά ήθελα να τονίσω την σπουδαιότητα των Δεσμών, -γιατί γι αυτούς ήταν η συζήτηση- ότι καίτοι..... τόποι...γιατί μας δίνουν την προκαθορισμένη μας διαδρομή, όπως στα τραίνα που κυλούν στις ράγες τους, και με τον ίδιο τρόπο προκαθορίζουν την ''Θέα'' από τα παράθυρα , την φράκταλ διαδρομή μας, έτσι παίζουν έναν πολύ δυνατό ρόλο στο θέμα μας, και επιμένω ότι έχει να κάνει με τη Θέα, με αυτό που βλέπουμε γύρω μας σαν περιβάλλον, της συγκεκριμένης-προκαθορισμένης μας διαδρομής ...
τώρα στο θα ...επιλέξει..έχω λίγους ενδοιασμούς, για μένα αρχικά είναι θέμα καλοτυχίας με την έννοια της αγαπημένης μου αγγλικής λέξης ...serendipity..να βρίσκεσαι στο σωστό μέρος την σωστή στιγμή, και η ελευθερία της επιλογής έρχεται μετά και περιορίζεται όπως και ο Επίκτητος κατέληξε, μόνο στην θέση μας απέναντι στα πράγματα, που είναι και το ζητούμενο για να κάνει την διαφορά.
Αλλά σταματώ εδώ, γιατί πλατιάζω προσπαθώντας να δώσω το στίγμα μου, σε θέματα τόσο απύθμενα . Και πάλι σας ευχαριστώ

astrochandra

Triantafyllia*
02-12-2008, 06:25 PM
Εχω Β.Δεσμο στους ιχθυες στον 12 οικο σε μοιρες 28 47' 47''. Ωστοσο στον δωδεκατω οικο εχω κ τον Δια στον κριο στις μοιρες 19 50' 55'' επισης αναδρομο. Τι μπορει να σημαινει??

Triantafyllia*
02-12-2008, 06:28 PM
Ξεχασα να αναφερω ο,τι ειμαι γεννημενη 8-12-1987 κ ωρα 14.52.
ευχαριστω.

kiaRRa
02-12-2008, 06:42 PM
Εχω Β.Δεσμο στους ιχθυες στον 12 οικο σε μοιρες 28 47' 47''. Ωστοσο στον δωδεκατω οικο εχω κ τον Δια στον κριο στις μοιρες 19 50' 55'' επισης αναδρομο. Τι μπορει να σημαινει??


Το επίσης πιστευω ότι περιλαμβάνει και τον Β.Δεσμό σου.
Ο Β. Δεσμός στους Ιχθείς δείχνει ότι το άτομο αναζητά την εξιλέωση, την θέωση για να εξελιχθεί. Η ανάδρομη, όμως, πορεία δείχνει ότι το άτομο εμποδίζεται συνήθως να εγκαταλείψει τις "επιγειες" απολαύσεις του για χάρη αυτής της εξέλιξης. Αυτό υποδηλώνεται και από τη θέση του Β.Δεσμού στον 12ο οίκο. Το άτομο θέλει να διεκδικήσει την ευτυχία, αλλά εμποδίζεται από τα πάθη του.

Ο Δίας στον Κριό δείχνει πως το άτομο αν και θέλει να κερδίσει την προσοχή των άλλων, το κάνει με λάθος τρόπο. Πολλές φορές το εκμεταλλεύονται, παρόλο ότι είναι έξυπνο και δυναμικό. Ωστόσο, ο ενθουσιασμός του ζωδίου, παρά την ανάδρομη πορεία του πλανήτη δεν του λείπει, αν και ξεφουσκώνει εύκολα. Στον 12ο οίκο υποδηλώνει άτομο που νοιάζεται για τους άλλους και τα προβλήματα τους, αλλά λόγω του ανάδρομου Δία κρίνεται ως αφελές και αγαθό.

Ελπίζω να σε βοήθησα κάπως.:bigsmile:

isida13
19-12-2008, 04:52 PM
Καλησπερα κ χρονια πολλα!!:Holly2:

....εχω κ εγω απορια τι σημαινουν τρεις αναδρομοι πλανητες στο χαρτη μου
:unsure:

αναδρομος βορειος δεσμος στο σκορπιο στον 12ο οικο 10 33'58''
αναδρομος ποσειδωνας στον τοξοτη 5ο οικο 11 50'60''
αναδρομος ουρανος στο σκορπιο στο 4ο οικο 03 04'10''

...οποια βοηθεια ευπροσδεκτη :embarrest

ΔΕΣΠΟΙΝΑ ΚΟΥΚΙ
19-12-2008, 05:09 PM
Καλησπερα κ χρονια πολλα!!:Holly2:

....εχω κ εγω απορια τι σημαινουν τρεις αναδρομοι πλανητες στο χαρτη μου
:unsure:

αναδρομος βορειος δεσμος στο σκορπιο στον 12ο οικο 10 33'58''
αναδρομος ποσειδωνας στον τοξοτη 5ο οικο 11 50'60''
αναδρομος ουρανος στο σκορπιο στο 4ο οικο 03 04'10''

...οποια βοηθεια ευπροσδεκτη :embarrest

ο βορειος δεσμος αγαπητο μελος δεν ειναι πλανητης αλλα ενα νοητο σημειο του χαρτη μας ,και δεσμοι συνηθως ειναι αναδρομοι.
Οσο για τον Ποσειδωνα και ουρανο βαλε στην αναζητηση αναδρομοι πλανητες και
θα σου βγαλει τα παντα .
Αν μετα θελεις να ρωτησεις κατι να εισαι σιγουρη οτι ολο και καποιο αγαπητο μελος θα σου απαντησει:bigsmile:

isida13
19-12-2008, 05:42 PM
Αγαπητη Δεσποινα κουκι,
ευχαριστω για την γρηγορη ανταποκριση. Διαβασα τα αρθρα 'αναδρομος ποσειδωνας κ ουρανο'...δεν μπορω ομως να συνδιασω στην ερμηνεια τις θεσεις των πλανητων με τα ζωδια κ τους οικους...για αυτο κ εθεσα ερωτημα εδω...:embarrest

Μητσάκος
20-12-2008, 07:29 AM
Αγαπητη Δεσποινα κουκι,
ευχαριστω για την γρηγορη ανταποκριση. Διαβασα τα αρθρα 'αναδρομος ποσειδωνας κ ουρανο'...δεν μπορω ομως να συνδιασω στην ερμηνεια τις θεσεις των πλανητων με τα ζωδια κ τους οικους...για αυτο κ εθεσα ερωτημα εδω...:embarrest

Για αυτό και πρέπει πρώτα να μάθεις καλά τις φύσεις των πλανητών και των ζωδίων και μετά να προσπαθήσεις να συνδυάσεις τις μεταξύ τους όψεις σε σχέση και με τους Οίκους :bigsmile:

Σαλώμη
04-02-2009, 02:51 PM
Γεια σας,

μηπως μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τι σημαί νει να έχεις αναδρομο Β. δεσμο στον Καρκίνο στον 12ο οίκο, που να κάνει τετράγωνο με τον Κρόνο στο Ζυγό στον 4ο οίκο?

Ευχαριστώ πολύ.

Μητσάκος
04-02-2009, 06:24 PM
Γεια σας,

μηπως μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τι σημαί νει να έχεις αναδρομο Β. δεσμο στον Καρκίνο στον 12ο οίκο, που να κάνει τετράγωνο με τον Κρόνο στο Ζυγό στον 4ο οίκο?

Ευχαριστώ πολύ.
Μπορεί να σημαίνει ότι επειδή δεν ήσουν καλό κορίτσι στην προηγούμενη ζωή :cheesy:(τυραννούσες γατιά, έκοβες τις άδειες των υφισταμένων σου και δεν τους έδινες αύξηση, ήσουν γιατρός και έπαιρνες φακελάκια ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων, Ν.Δ. στον 6, συνειδητά και με πρόγραμμα, Αιγόκερως), τώρα πρέπει να ανακαλύψεις την χαρά της ανιδιοτελούς προσφοράς, αυτής που γίνεται από τα βάθη της ψυχής και του συναισθηματικού σου κόσμου (Β.Δ. στον ψαρένιο 12ο και στον Καρκίνο).

Αυτό όμως που μάλλον σε δυσκολεύει στην υποτιθέμενη καρμική αυτή απαίτηση είναι κάποια αυταρχική ίσως φιγούρα του άμεσου οικογενειακού σου περιβάλλοντος, η οποία είτε δεν σου εμφύσησε τις αρχές της ανιδιοτελούς συμπεριφοράς, είτε σου δημιούργησε μια ψυχρότητα (επειδή νομίζεις ότι δεν αγαπήθηκες όσο έπρεπε) και για αυτόν το λόγο δεν μπορείς να είσαι όσο πρέπει συναισθηματική.

Η λύση σε αυτό το ζήτημα (αν υφίσταται τέτοιο) βρίσκεται μέσα σου και στην ανακάλυψη από εσένα της αίσθησης της ασφάλειας, η οποία, αν την νιώσεις, θα σου επιτρέψει να γίνεις πιο συναισθηματική και μέσα σε αυτό το πλαίσιο να προσφέρεις ανιδιοτελώς.
Ουφ :bigsmile:

Σαλώμη
05-02-2009, 09:15 PM
Ουφ, Μητσάκο!
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, γιατι το ψαχνω και έχω διαβάσει τόσα πολλά...
Οντως κάτι τέτοιο ισχύει και είναι πως να το πω λίγο ταλαιπωριάρικο..Παρ΄όλα αυτά παλεύεται, μήπως βοηθάει και η σύνοδος Β. Δεσμού στον Καρκίνο με την Αφροδίτη μου , οποία βρίσκεται στον Καρκίνο στον 120 οίκο;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων,
Σαλώμη.

zafiroula
05-02-2009, 10:21 PM
παιδιά τι σημαίνει β.δεσμός (ταύρος στον 7ο οίκο) τετράγωνο με ερμή και δία , χιαστί με ουρανό και σύνοδο με λίλιθ?πραγματικά όψεις με β.δεσμό δεν είναι εύκολο να βρεί κανείς.

Μητσάκος
05-02-2009, 10:59 PM
παιδιά τι σημαίνει β.δεσμός (ταύρος στον 7ο οίκο) τετράγωνο με ερμή και δία , χιαστί με ουρανό και σύνοδο με λίλιθ?πραγματικά όψεις με β.δεσμό δεν είναι εύκολο να βρεί κανείς.

Σε λίγο θα μπορεί :bigsmile:

zafiroula
05-02-2009, 11:17 PM
οκ τοτε.θα περιμενουμε

filitsa
15-02-2009, 05:55 PM
Είναι εύκολο να μου εξηγήσει κι εμένα κάποιος για τον ανάδρομο Β.Δ μου ?
Βρίσκεται στις 27μοίρες Λέοντα στο 2ο οίκο, σύνοδος με ¶ρη και Δία(ο Δίας 0 μοίρες Παρθένου), τετράγωνο με Ουρανό ανάδρομο στον 5ο οίκο στο Σκορπιό, και τρίγωνο με Ποσειδώνα ανάδρομο στον Τοξότη στον 6ο οίκο.
Ευχαριστώ πολύ

hattie23
20-12-2010, 12:17 AM
Απο τα τελη απριλιου του 2009 μεχρι και το 2013 ο βορειος δεσμος μου ειναι ορθοδρομος.Οταν ο βορειος δεσμος κινειται ορθοδρομα λειτουργει οπως ενα αναδρομος πλανητης δηλαδη "βγαζει" θεματα του οικου και του ζωδιου που βρισκεται.

Το θεμα ειναι τα χρονια που ο βορειος δεσμος κινειται ορθοδρομα θα πρεπει να "δρασουμε" πιο πολυ η να "καταστελλουμε" και να εξεταζουμε πιο προσεχτικα τα θεματα που συμβαινουν μεσα στον οικο (οπως δηλαδη προσεχουμε σε περιπτωση αναδρομων πλανητων?)

Τίνα Ζαχαριάδου
20-12-2010, 09:22 AM
Απο τα τελη απριλιου του 2009 μεχρι και το 2013 ο βορειος δεσμος μου ειναι ορθοδρομος.Οταν ο βορειος δεσμος κινειται ορθοδρομα λειτουργει οπως ενα αναδρομος πλανητης δηλαδη "βγαζει" θεματα του οικου και του ζωδιου που βρισκεται.

Το θεμα ειναι τα χρονια που ο βορειος δεσμος κινειται ορθοδρομα θα πρεπει να "δρασουμε" πιο πολυ η να "καταστελλουμε" και να εξεταζουμε πιο προσεχτικα τα θεματα που συμβαινουν μεσα στον οικο (οπως δηλαδη προσεχουμε σε περιπτωση αναδρομων πλανητων?)

hattie23 μου, είτε κινούνται ορθόδρομοι οι πλανήτες είτε όχι, τα θέματα του οίκου ανακινούνται.
Πολύ περισσότερο όταν οι πλανήτες σχηματίζουν γωνίες.

Στην αναδρομή τους "καταστέλλονται" οι ενέργειες από μόνες τους με αποτέλεσμα να δημιουργούνται περισσότερα προβλήματα.
Συνήθως ανακινούνται θέματα που σχετίζονται με το παρελθόν και μεις καλούμαστε να δώσουμε λύσεις.