PDA

View Full Version : [Συζήτηση] Τι δηλώνουν οι Πλανήτες στον 7ο οίκο



Αννα Σχοινοπλοκάκη
19-11-2010, 09:30 PM
Οι πλανήτες στον 7ο δηλώνουν τους ενοίκους αυτού του οίκου, τις ιδιότητες τους, τον τρόπο συμπεριφοράς τους και τον τρόπο που τους αντιμετωπίζει το ίδιο το άτομο. Δείχνουν τους ανθρώπους που κάποιος επιλέγει να έχει σχέση μαζί τους σε σταθερή βάση και ειδικά το σύντροφο της ζωής του. Οι πλανήτες στον 7ο, στην πραγματικότητα δείχνουν τις ιδιότητες που κάποιος αρνείται στον εαυτό του και τις προβάλλει στους άλλους. Τόσο οι εχθροί όσο και τα αγαπημένα πρόσωπα υποδηλώνονται από αυτόν τον οίκο καθώς και οι δύο περιπτώσεις συνδέονται με το φαινόμενο της προβολής.


Ακολουθούν απορίες και συζήτηση επί του άρθρου: Τι δηλώνουν οι Πλανήτες στον 7ο οίκο (http://php56.astrowin3.org/forum/%CE%B3%CE%B5%CE%BD%CE%AD%CE%B8%CE%BB%CE%B9%CE%B1-%CE%B1%CF%83%CF%84%CF%81%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%C E%AF%CE%B1-148/%CF%84%CE%B9-%CE%B4%CE%B7%CE%BB%CF%8E%CE%BD%CE%BF%CF%85%CE%BD-%CE%BF%CE%B9-%CF%80%CE%BB%CE%B1%CE%BD%CE%AE%CF%84%CE%B5%CF%82-%CF%83%CF%84%CE%BF%CE%BD-7%CE%BF-%CE%BF%CE%AF%CE%BA%CE%BF-12557/)

cancer1979
20-08-2011, 11:01 PM
ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΛΑΝΗΤΕΣ ΣΤΟΝ 7 ΟΙΚΟ.ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΑΥΤΟ?

hattie23
21-08-2011, 08:57 PM
Κοιτα που βρισκεται ο κυβερνητης και τι οψεις κανει.

Παραδειγμα ,ο κυβερνητης του δικου μου οικου ειναι ο Ουρανος αφου η ακμη του 7ου ειναι στον Υδροχοο. Ο Ουρανος μου πεφτει στον 5ο οικο μου στο τοξοτη και κανει οψεις με σεληνη,αφροδιτη και ωροσκοπο.

μανταλένα
22-08-2011, 02:12 PM
Εντύπωση και ευλογες απορίες μου προκάλεσε χάρτης με σύνοδο Ερμή -Κρόνου στην ακμή του 7ου (Σκορπιός) και λίγο πιο πέρα σύνοδος Ουρανού με Αφροδίτη στον Τοξότη.. Ο Κρόνος με τον ¶ρη Κυβερν. του 7ου εξάγωνο και αμοιβαία υποδοχή (¶ρης στον Αιγόκαιρο)... Δεν δέχονται δύσκολες όψεις.. Πως θα μπορούσε να ερμηνευτεί αυτό το οξύμωρο σχήμα.;

SAGIVI
22-08-2011, 03:09 PM
Εντύπωση και ευλογες απορίες μου προκάλεσε χάρτης με σύνοδο Ερμή -Κρόνου στην ακμή του 7ου (Σκορπιός) και λίγο πιο πέρα σύνοδος Ουρανού με Αφροδίτη στον Τοξότη.. Ο Κρόνος με τον ¶ρη Κυβερν. του 7ου εξάγωνο και αμοιβαία υποδοχή (¶ρης στον Αιγόκαιρο)... Δεν δέχονται δύσκολες όψεις.. Πως θα μπορούσε να ερμηνευτεί αυτό το οξύμωρο σχήμα.;


Πιστευω οτι το ατομο, αντιτιθεται στην νομιμοτητα ενος γαμου. Πιθανον προτιμα την συμβιωση
και αποδεχεται ως συντροφους αντισυμβατικα και απελευθερωμενα ατομα.
Παντως ετσι κι αλλιως φαινεται να υπαρχει δυσκολια στην επικοινωνια με τους συντροφους, εκτος αν ο ερμης σε συνοδο με τον κρονο εκφραζεται ως προτιμηση σε μεγαλυτερα ατομα.

Μου δινει επισης την αισθηση ενος <ερωτικου σκανδαλου>.

Τωρα βεβαια αν γνωριζεις το προσωπο αυτο, πες μας αν ισχυει κατι απο αυτα.:unsure::unsure::bigsmile:

war
22-08-2011, 05:46 PM
Με Κρόνο στην ακμή του εβδομου σε σύνοδο με ¶ρη κ Πλούτωνα στον ζυγό ..και Σέληνη σε σύνοδο με Δία στον σκορπιό και όλοι αυτοί στον 7 τι να μου ταιριάζει άραγε απο ολα αυτά; μηπως ολα??:dizzy:

toniateddybear
04-11-2011, 03:23 PM
θα μπορουσε ισως καποιος εμπειρος να μου εξηγησει τι γινεται, οταν στον 7 οικο δεν υπαρχουν πλανητες, αλλα μονο ο κληρος ττης τυχης και το vertex...??:):):)

*alkmini
05-11-2011, 01:51 AM
θα μπορουσε ισως καποιος εμπειρος να μου εξηγησει τι γινεται, οταν στον 7 οικο δεν υπαρχουν πλανητες, αλλα μονο ο κληρος ττης τυχης και το vertex...??:):):)

Για κάθε οίκο μας ενδιαφέρει το ζώδιο που βρίσκεται στην ακμή, ο κυβερνήτης του , σε ποιο ζώδιο και οίκο βρίσκεται και τι όψεις σχηματίζει.

Ο κλήρος της Τύχης είναι ένα σημείο που προκύπτει από τον Ωροσκόπο, Σελήνη και Ήλιο , τα τρία βασικά στοιχεία της προσωπικότητας ενός ατόμου. Στον 7ο σημαίνει ότι νιώθεις χαρά όταν δημιουργείς αρμονικές και σωστές προσωπικές σχέσεις , υποδεικνύει επιτυχία στις δοσοληψίας με τους άλλους, κέρδη από συμβόλαια. Οι όψεις του Κλήρου δείχνουν πόσο εύκολα ή δύσκολα μπορεί αυτό να επιτευχθεί.

Για την κορυφή βέρτεξ υπάρχει ήδη ένα άρθρο στο φόρουμ [Μεταφράσεις] Η Κορυφή (Vertex) στον αστρολογικό χάρτη (http://php56.astrowin3.org/forum/%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CF%86%CF%81%CE%AC%CF%83%C E%B5%CE%B9%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%B4%CE%B7%CE%BC%CE%BF%CF%83%C E%B9%CE%B5%CF%8D%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-152/%CE%B7-%CE%BA%CE%BF%CF%81%CF%85%CF%86%CE%AE-vertex-%CF%83%CF%84%CE%BF%CE%BD-%CE%B1%CF%83%CF%84%CF%81%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%C E%B9%CE%BA%CF%8C-%CF%87%CE%AC%CF%81%CF%84%CE%B7-12563/)

Λέγεται ότι στον 7ο οίκο το άτομο χρειάζεται να βρει μία ισορροπία ανάμεσα στις ανάγκες του και σ' αυτές των άλλων. Επίσης το ζώδιο που βρίσκεται (το βέρτεξ) και οι όψεις του κάτι έχουν να μας πουν και αυτές.

toniateddybear
05-11-2011, 02:14 AM
Alkmini, σε ευχαριστω παρα πολυ!!! καταλαβα τι εννοεις, κοιταζω το ζωδιο που βρικσεται η ακμη του οικου (στο δικο μου Παρθενος) κι επειτα κοιταζω τον κυβερνητη, δλδ τον ερμη (αν και σε καποιο αρθρο διαβασα οτι ο κυβερνητης για τα ζωδια παρθενος και ζυγος δεν εχει ακομη βρεθει, νομιζω στο αρθρο για τον ορφεα) και δινω βαση στις οψεις που σχηματιζει ο ερμης και σε ποιο οικο ειναι. ¨οσο γι αυτα που ειπες για το vertex και τον κληρο της τυχης...πραγματι νιωθω σα να εκπληρωνεται ενας αυτοσκοπος μου οταν καταφερνω σωστες σχεσεις, ενω τα συμβολαια ειναι η δουλεια μου απο την οποια αποκομιζω κερδη! Σε ευχαριστω πολυ πολυ!:)

maria76
20-11-2011, 12:13 AM
Είδα πρόσφατα μια γνωστή μου, που αν και υπερμαχος της ελευθερίας (Υδροχόος), αναρωτιόταν αν θα κάνει ποτέ μια όμορφη σχέση,και ίσως και μια όμορφη οικογένεια. Είναι στα 38,και πάντα ταλαιπωρείται. Εριξα μια ματιά στο χάρτη της,και κοιτούσα τον 7ο της οίκο.Θεωρώ γενικά ότι στη ζωή κάποιοι άνθρωποι είναι καλύτερα να μην παντρεύονται(όπως εγώ ας πούμε,που πρόκοψα:p).

Εχει λοιπόν ακμή 7ου οίκου στους Ιχθείς,και μέσα τον Χείρωνα στον Κριό.
Κυβερνήτες Ποσειδώνας και Αρης στον 3ο της οίκο στον Τοξότη
Η Αφροδίτη σε τετραγωνο με Χείρων
Ο Αρης σε τρίγωνο με Χείρων
Ο Κρόνος εξάγωνο Χείρων
και ο Ποσειδώνας σε καλές όψεις με Ηλιο-Πλούτωνα και Λίλιθ.

Μπερδεύτηκα γιατί αν υπερισχύει ο Χείρωνας του κυβερνήτη,μάλλον αν παντρευόταν θα πληγωνόταν.Αν παλι κοιτάξεις τον Ποσειδώνα,όλα καλά,αλλά όπως και να χει δεν παραβλέπεται τιποτα.Και εννοείται ότι δεν πρόκειται να της πω κατι,ψιλοτρόμαξα!
Καμιά γνώμη?

Katerina Paraskevopoulou
20-11-2011, 10:14 AM
Δεν καταλαβαίνω γιατί δίνεται τόση έμφαση στον Χείρωνα που δεν συμφωνούν οι αστρολόγοι για το αν επιδρά πράγματι και πώς.
Επίσης δεν κατάλαβα γιατί λες τον Αρη κυβερνήτη ( είναι ο κριός εμπεριεχόμενος στον 7ο? )

Κι όταν ένας άνθρωπος είναι υδροχόος με όψεις Ποσειδώνα και Πλούτωνα, αυτό δείχνει ότι έχει δυσκολίες έκφρασης με τον ίδιο του τον εαυτό. Και ο ιχθύς στην ακμή του 7ου δείχνει ότι οι άλλοι τον βλέπουν <<διαλυμένο>>. Χώρια που η διπλότητα προδιαθέτει για δύο γάμους. Πώς να κάνει πετυχημένες σχέσεις, εύκολα, αυτός ο άνθρωπος θα πει κάποιος.

Όμως...... στα 40 συν πλην, ο κάθε άνθρωπος έχει κλείσει πολλούς κύκλους στη ζωή του. Έχει πάρει κάποια μαθήματα ζωής. Ενδεχομένως έχει εξελίξει την προσωπικότητά του και είναι έτοιμος να πάρει αποφάσεις και να μπει οικειοθελώς και με επίγνωση σε νέους ατροπούς.

Κατά την ταπεινή μου άποψη, το αληθινό ερώτημα που αξίζει να διερευνηθεί είναι αν η κυρία αυτή είναι αποφασισμένη να προχωρήσει με αυτογνωσία πέρα από τις δύσκολες τάσεις του χάρτη της. Μπορείτε ίσως να δείτε και τον προοδευτικό της χάρτη, την ηλιακή επιστροφή για να συμπεράνετε ποιές καινούργιες εμπειρίες ευνοούν ή όχι οι πλανήτες να βιώσει.

Προσωπικά για μένα μετράει τι θέλει ο καθένας. Οι χάρτες είναι εργαλεία προήγησης για τη ζωή μας.

Ευχαριστώ και να έχετε μιά όμορφη Κυριακή:)

katiakiss
20-11-2011, 11:37 AM
Καλημέρα Μαράκι μου! :) (σε έχασα κοριτσάκι μου…) Καλημέρα και σε σένα Κατερίνα και θα πω ότι συμφωνώ μαζί σου, κυρίως σε ότι αναφέρεις σχετικά με τους κύκλους των εμπειριών στη ζωή μας και τον αδιευκρίνιστο ρόλο του Χείρωνα, που καλό είναι να μένει υπό παρατήρηση\παρακολούθηση . Δεν χρειάζεται λοιπόν να επαναλάβω κάποια από όσα έχουν ήδη γραφτεί.

Αυτό που θα ήθελα να σου πω στην Μαρία μας, είναι να μην δίνεις σημασία στην υπερεκτιμημένη Λίλιθ. Οι βασικές και χοντρές γραμμές ενός ωροσκοπίου, τις περισσότερες φορές μας πληροφορούν ξεκάθαρα για όσα εμείς εξακολουθούμε να ψάχνουμε σαν ψήλους στα άχυρα.
Ένα ανεξάρτητο πνεύμα όπως ο Υδροχόος, που δεν ενδιαφέρεται για τις συμβατικές δεσμεύσεις και που ο Ποσειδώνας κυβερνήτης 7ου δεν αφήνει και πολλά περιθώρια να βλέπει τους συντρόφους ξεκάθαρα ώστε να επιλέγει τους σωστούς, φτάνουν ως στοιχεία για να καταλάβουμε γιατί αυτή η κοπέλα ακόμα ψάχνει τον κατάλληλο σύντροφο. Η εικασία αυτή ενισχύεται αν αξιολογήσουμε λίγο καλύτερα το ρόλο του Αρσενικού στοιχείου στον χάρτη της και κατ’ επέκταση την σχέση της με τους άντρες (Ήλιος\Άρης). Ένας Ήλιος στον Υδροχόο και ένας Άρης στον Τοξότη , τι μας λέει;
Εμένα μου λέει πως η φίλη σου, που μάλλον έχει ειδικότητα στις από χέρι «κατεστραμμένες» επιλογές, δεν έλκετε από τύπους που όνειρό τους είναι να παντρευτούν, να νοικοκυρευτούν και να ζήσουν με την γυναικούλα τους happily ever after (συγκλονιστικό excitement , γιατί είναι συναρπαστική η προοπτική να βάλεις κάποιον στη ζωή σου, που εκ των πραγμάτων, θα πει ότι δεν μπορείς να κάνεις πια ότι «γουστάρεις». Άμα της το θέσεις έτσι και δεν πάθει κλειστοφοβία, προχώρα στην ερμηνεία του ωροσκοπίου της, πάνω στο θεματάκι)
Και για να σοβαρευτώ, αφού λοιπόν έλκεται από τύπους ανθρώπων και μοντέλα σχέσεων που δεν ευνοούν την επιθυμία της για δέσμευση, μήπως τελικά αυτό που θα πρέπει να επανεξετάσει είναι ακριβώς αυτή την «επιθυμία» της για δέσμευση; Μήπως στην πραγματικότητα αποφεύγει τις δεσμεύσεις επιμελώς και γι’ αυτό τις έχει «γλυτώσει»;
Κρίσιμο ερώτημα. Αν όπως λες έχει τον Άρη στον Τοξότη και είναι 38, τότε έχει και τον Ποσειδώνα στον Τοξότη. Μήπως οι δύο πλανήτες βρίσκονται σε σύνοδο και για αυτό μπλέκεις λίγο τους κυβερνήτες; Αν είναι σε σύνοδο, τα δεδομένα μιλάνε μόνα τους.
Καλό είναι να δεις την κατάσταση του Ερμή που κυβερνά τον ωροσκόπο (καλό είναι να βλέπουμε την συνολική εικόνα του άξονα 1ου\7ου)
Η κατάσταση της Αφροδίτης είναι επίσης πολύ σημαντική καθώς και η σχέση Ήλιου \Σελήνης στον χάρτη της. Αφού τελειώσεις με όλα αυτά και άλλα πολλά σημαντικά, μπορείς να δεις συμπληρωματικά τι γίνεται με την Λίλιθ και τον Χείρωνα.

maria76
21-11-2011, 12:24 AM
Parkat έχεις δικιο,είχα παρει φορα,καμία σχέση ο Αρης της με κυβερνήτη.Αλλά σας ευχαριστώ και σενα Κατιουλα μου,που σε έχασα αλλα δεν σε ξέχασα.
Ο Χείρων είναι πάντα παρών όπως και να το κάνεις,κι επειδή ο 7ος ήταν άδειος θεώρησα ξέροντας και το άτομο ότι όσο και να μην του δίνουμε σημασία,δεν είναι καλη γενέθλια θέση.Τώρα θα μου πεις και που είναι?
Απλά θα σταματήσω να τον βλέπω σαν κάτι τρομαχτικό,και τέλος.
Παντως ρε παιδιά,και με τα λεγόμενα σας,και με οσα ζω και ακούω,πραγματικά ο 7ος οίκος κάποιου αν δεν"βοηθάει"στο γενέθλιο,και παντρευτεί...θα χει θέματα.Οχι η συγκεκριμένη κοπέλα,αλλά όλων που ξέρω ο 7ος,είναι περίπου ο γάμος τους.Είναι οίκος κεφάλαιο!
Οχι ότι αν έχεις καλο χάρτη θα σου πάει και ο γάμος καλα απαραίτητα,αλλά όπως θα λεγε και κάποιος που δεν τον ενδιαφέρει καν η αστρολογία,καλύτερα να μην παντρεύονται όλοι.
Και είναι ακριβώς αυτό που επιβεβαιώνεται μεσα απ'την εικόνα των πλανητών στους χάρτες μας κάθε φορά..η ουσία είναι η ίδια τελικά.Αυτό το οποίο άκουγες πιο συχνά σαν συμβουλή απ'τη μαμά σου όλα τα χρόνια,υπάρχει στο γενέθλιο σου κάπου και ισχύει!..:confused: