s
H φιγούρα Yod στον αστρολογικό χάρτη - Page 12
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Page 12 of 12 FirstFirst ... 2 8 9 10 11 12
Results 111 to 118 of 118
  1. #111
    Join Date
    Oct 2008
    Όνομα:
    Δημήτρης
    Location
    Αθήνα
    Posts
    549

    Re: H φιγούρα Yod στον αστρολογικό χάρτη

    Καλησπέρα Αρετή.

    Ζητάς να μάθεις τι σημαίνει η όψη στον χάρτη σου και δεν μας λες ούτε σε ποια ζώδια είναι οι πλανήτες. Ένα Yod με Χείρωνα στην κορυφή και Πλούτωνα – Ποσειδώνα σε εξάγωνο σχηματίστηκε γύρω στα 1985 αλλά ο Ουρανός δεν ήταν σε αντίθεση εκτός κι αν παίρνεις πολύ μεγάλες ανοχές.

    Σε κάθε περίπτωση, το σημαντικό είναι να αναλύσεις τη θέση και το ρόλο της Σελήνης στο χάρτη σου. Αν μιλάμε γι’ αυτό το Yod του 1985 κι έχεις τη Σελήνη στους Διδύμους δες τη σχέση της με τον Ερμή, τον οίκο που βρίσκεται ο Καρκίνος, πιθανοί πλανήτες στον Καρκίνο κλπ. Σχετικά με τις χιαστί με τους εξωκρόνιους, αυτές δεν είναι εύκολες όψεις και δείχνουν ένα παλαντζάρισμα ανάμεσα σε δύο κατευθύνσεις, όπως αναφέρεται στο άρθρο. Η Χρυσάνθη Σπίγγου σε δικό της άρθρο, εδώ στο site, την είχε χαρακτηρίσει «όψη της δυσπροσαρμογής».

    Οι όψεις των εξωκρόνιων χαρακτηρίζουν τις σχέσεις μας με το «συλλογικό», πέρα από το στενό προσωπικό μας κύκλο. Μια Σελήνη στους Διδύμους και τον 5ο οίκο θέλει να δημιουργήσει, να φλερτάρει, να ρισκάρει χωρίς να το πολυσκεφτεί. Αλλά θα νοιώθει τη δύναμη και τις ισχυρές κοινωνικές απαιτήσεις από έναν Πλούτωνα στο Σκορπιό και πιθανόν γωνιακό στον 10ο οίκο καθώς και όνειρα ή αυταπάτες του Ποσειδώνα που αναγκαστικά φιλτράρονται στον ρεαλισμό του Αιγόκερου και πιθανόν να βρίσκονται κριμένα στον 12ο οίκο.

    Γενικά, νομίζω το θέμα είναι η ανάγκη ισορροπίας ανάμεσα στο ατομικό και το συλλογικό. Όσο για την παρουσία του Χείρωνα, που η όποια επίδρασή του είναι υπό συζήτηση, ίσως να δείχνει ότι αυτό παλαντζάρισμα δεν είναι «αναίμακτο» για σένα. Αλλά τα δύσκολα μαθήματα είναι αυτά που μας κάνουν καλύτερους ανθρώπους.

    Φιλικά

    Δημήτρης

  2. #112

    Re: H φιγούρα Yod στον αστρολογικό χάρτη

    Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!

    Στις 25-7-81 είμαι γεννημένη, στις 18:20. Η Σελήνη με τον Χείρωνα είναι στον Ταύρο, ο Πλούτωνας στον Ζυγό και ο Ποσειδώνας στον Τοξότη.

  3. #113
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    20

    Re: H φιγούρα Yod στον αστρολογικό χάρτη

    Καλημέρα σας... δε θελω να ρωτήσω αν έχω, το ξέρω οτι έχω ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ένα γιοντ, και είναι η πιο στενή όψη του χάρτη μου. (θα το περιγράψω πιό κάτω).
    Θέλω να ρωτήσω αν το γιοντ υφίσταται μόνο αν εμπλέκονται φυσικοί πλανήτες, ή αν εμπλέκονται και σημεία όπως ωροσκόπος, μεσουράνημα, ή δευτερεύοντες πλανήτες όπως ο Χείρωνας κλπ.
    Κι επίσης, αν είναι εύκολη μια πιθανή ερμηνεια του γιόντ μου με κορυφή κρονο και βάση ποσειδώνα-άρη, ΙΔΙΩΣ τωρα που ο Πλούτο βρίσκεται σε αντίθεση με Κρόνο.
    16-3-1975 Αρτα, 17.50
    Ευχαριστώ!

  4. #114
    Join Date
    Oct 2008
    Όνομα:
    Δημήτρης
    Location
    Αθήνα
    Posts
    549

    Re: H φιγούρα Yod στον αστρολογικό χάρτη

    Καλημέρα pouck και χρόνια πολλά για τα γενέθλια σου την περασμένη εβδομάδα.

    Σχετικά με την πρώτη ερώτησή σου για το σχηματισμό μόνο από πλανήτες ή και από σημεία, προσωπικά προτιμώ ο σχηματισμός να αφορά πλανήτες αλλά συχνά θα δεις να αναφέρονται και σχηματισμοί με σημεία. Ο λόγος της «προσωπικής προτίμησης» είναι γιατί όταν έχουμε δύο πλανήτες, για παράδειγμα στο εξάγωνο του Yod, υπάρχει μια αλληλεπίδραση μεταξύ τους που αφορά όλο το σχηματισμό. Αν στην μία κορυφή είναι ο Ωροσκόπος και στην άλλη ο Ερμής, έχουμε τον Ωροσκόπο να επηρεάζεται από το εξάγωνο του Ερμή, ο Ερμής μπορεί να αποκτά μια παραπάνω σημασία στον χάρτη επειδή σχηματίζει όψη με τον Ωροσκόπο αλλά δεν μπορούμε να πούμε ότι η δράση του θα επηρεαστεί από το συγκεκριμένο εξάγωνο. Απλώς η όποια δράση του θα γίνει πιο εύκολα φανερή λόγω της όψης με τον Ωροσκόπο.

    Για το Yod στον χάρτη σου, κανονικά δεν σχολιάζουμε προσωπικούς χάρτες αλλά μιας και το φόρουμ είναι ιδιαίτερα ήσυχο τελευταία να γράψω κάποια πράγματα. Καταρχήν δεν νομίζω να υπάρχει εύκολη ερμηνεία, ειδικά όταν προσπαθούμε να ερμηνεύσουμε τον χάρτη κάποιου εντελώς αγνώστου. Θα πρέπει καταρχήν να λάβεις υπόψη σου ότι όλοι οι πλανήτες σου από τη Σελήνη μέχρι το Δία βρίσκονται στο δυτικό κομμάτι του χάρτη από τον 5ο μέχρι τον 8ο οίκο. Κεντρικό σημείο στην ομάδα αυτή των πλανητών είναι βέβαια η σύνοδος Ήλιου / Δία στους Ιχθείς και τον 7ο οίκο. Ο Ποσειδώνας είναι κυβερνήτης του 7ου οίκου, του Ήλιου, του Ερμή και βρίσκεται πάνω στο ναδίρ του χάρτη σε αμοιβαία υποδοχή με το Δία. Έχει σίγουρα κεντρικό ρόλο στο χάρτη σου και συνολικά φαίνεται να έχεις υπέρμετρες προσδοκίες από τις σχέσεις σου με τους άλλους. Μέχρι και ο Κλήρος της Τύχης είναι στο Ζυγό.

    Όλοι οι αργοί πλανήτες βρίσκονται στο ανατολικό κομμάτι του χάρτη και ειδικά από τον Κρόνο θα περιμέναμε να έχει ένα σταθεροποιητικό ρόλο θέτοντας διαχωριστικές γραμμές στο ατελείωτο ξόδεμα του πάρε – δώσε με τους άλλους. Αλλά είναι ένας Κρόνος σε αδυναμία στον Καρκίνο και στην κορυφή του Yod που αναφέρεις. Όπως και να ‘χει αυτός είναι ο ρόλος του και λόγο της αδυναμίας του αλλά και της φύσης του Καρκίνου μπορεί να λειτουργεί με ιδιαίτερο υπερπροστατευτισμό. Τουλάχιστον η ισχυρή Σελήνη στον Ταύρο και ο ωροσκόπος στην Παρθένο είναι μια ένδειξη ότι μπορείς να πατήσεις στο στέρεο έδαφος της κοινής λογικής. Αλλά για να ξαναγυρίσουμε στον Κρόνο, στην κορυφή του Yod φαίνεται να έχει δύο δρόμους: ο ένας είναι ο εύκολος του ισχυρού Ποσειδώνα που έχει το ρόλο που αναφέρθηκε παραπάνω, ο άλλος του Άρη που από τον Υδροχόο δίνει μια διαφορετική επιλογή, της ατομικής δράσης για τους άλλους χωρίς όμως να συνδέεσαι με τους άλλους. Μια επιλογή που στο συγκεκριμένο χάρτη φαίνεται καταδικασμένη αλλά θα πρέπει να λάβεις υπόψη σου ότι οι Δεσμοί της Σελήνης βρίσκονται σε Διδύμους / Τοξότη με τον Βόρειο Δεσμό στον 3ο οίκο. Πρέπει να είσαι μέσα στον κόσμο, να μάθεις τον κόσμο αλλά να μη γίνεις ένα με τον κόσμο.

    Βασικά όλα τα παραπάνω τα έγραψα για να δείξω ότι η ερμηνεία ενός σχηματισμού δεν είναι ποτέ εύκολη υπόθεση και θα πρέπει να λαμβάνεται υπόψη το σύνολο του χάρτη. Όσο για τη διέλευση του Πλούτωνα αυτή έχει περάσει (στις διελεύσεις είναι υπερβολή να αφήνουμε περισσότερο από 1-2 μοίρες ανοχή). Πιο σημαντική είναι η διέλευση του ίδιου του Κρόνου από το ναδίρ του χάρτη που θα επαναληφθεί τώρα με την ανάδρομη κίνησή του και αργότερα για τρίτη φορά όταν γυρίσει ορθόδρομος. Η ακμή του 4ου οίκου στον Τοξότη και σε σύνοδο με τον Ποσειδώνα είναι ένα ιδιαίτερα ευαίσθητο σημείο και ίσως τώρα έχεις την ευκαιρία να απαλλαγείς από ανεδαφικές προσδοκίες και αυταπάτες. Αν έχεις μάθει να ακούς τον Κρόνο σου.

    Ελπίζω να βοήθησα.
    Last edited by Atrapos; 22-03-2016 at 11:52 AM.

  5. #115
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    20

    Re: H φιγούρα Yod στον αστρολογικό χάρτη

    Πολλά πολλά ευχαριστώ,
    για τις ευχές των γεννεθλίων,
    και βέβαια για όλο τον κόπο που έκανες!
    Άργησα να το δω, δίνοντας χρόνο σε όποιον ίσως σκεφτόταν να απαντήσει,

    και ιδού!

    Έχοντας κάποιες βασικές γνώσεις, μπορώ να καταλάβω τα πάντα που έγραψες, εκτός από αυτό: "...ο άλλος του Άρη που από τον Υδροχόο δίνει μια διαφορετική επιλογή, της ατομικής δράσης για τους άλλους χωρίς όμως να συνδέεσαι με τους άλλους. Μια επιλογή που στο συγκεκριμένο χάρτη φαίνεται καταδικασμένη..." !!

    Ρωτώ και επιμένω (το κατά δύναμιν..), γιατί επίκειται εντός τριμήνου, να αφήσω πενθήμερο οχτάωρο -με μέτριες απολαβές-, την ατομική δράση που αναφέρεις πιο πάνω για τους άλλους χωρίς να συνδέομαι με τους άλλους(είμαι μάνατζερ σε υποκατάστημα εταιρίας) για συνεταιρικό λάιβ μιούζικ μπαρ.
    Σαν ψάρακας, μ'αρεσει ο κόσμος, μ'αρέσει να είμαι με άλλους, ο 7ος μου "ζητά" συνεργασίες, επιτρέποντας ή επιβάλλοντας αν θες, τη συχνη αποστασιοποίηση. Τα ήξεις αφίξεις, τα πολλά πάρε-δώσε, είναι φθορά. Προτιμώ τον πελάτη, από το να είμαι ανάμεσα σε προιστάμενο και υπάλληλο..
    Βρίσκομαι ούτως η άλλως σε κομβικό σημείο, μιας και ο προοδευμένος Ήλιος κάνει σύνοδο με γεννέθλια Σελήνη
    (προσωπική - συναισθηματική εξέλιξη,ταύτιση κόσμων, διεπαφή, ωρίμανση - αν δεν είναι αυτό μια έκφανση του Κρόνου που έλεγες, τότε τι είναι..)
    και η προοδευμένη Αφροδίτη σύνοδο με ζενίθ (άψογη θέση για επάγγελμα ή/και οικογένεια).
    Και βέβαια, ο Δίας είναι ανάδρομος ΠΑΝΩ στον ωροσκόπο μου.

    ΔΕ ρωτώ να μου πεις ΕΣΥ τι να κάνω ή να μην κάνω, ρωτώ να μου πεις ΕΓΩ τι λέω, οι τάσεις, τα σημεία που δεν ξέρω να διαβάσω.

    Αν χρειαστείς κάτι περισσότερο από μένα, στείλε μου μήνυμα,
    αλλιώς, θα περιμένω το σχόλιό σου εδώ, ΜΕ ΑΓΩΝΙΑ.
    Και πάλι, ευχαριστώ πολύ!.

    Υγ... αλήθεια, την κεκαυμένη ζώνη... την έχεις ακουστά..??ε?ε?ε?
    Last edited by pouck; 28-03-2016 at 06:56 AM.

  6. #116
    Join Date
    Oct 2008
    Όνομα:
    Δημήτρης
    Location
    Αθήνα
    Posts
    549

    Re: H φιγούρα Yod στον αστρολογικό χάρτη

    Καλησπέρα και πάλι,

    Ο σημαντικότερος πλανητικός σχηματισμός για το 2016 είναι ένα Τ-τετράγωνο που σχηματίζουν Δίας – Κρόνος – Ποσειδώνας στο μέσο των μεταβλητών με τον Κρόνο να είναι στην κορυφή του σχηματισμού. Οι τρεις αυτοί πλανήτες περνάνε από τις γωνίες του χάρτη σου: ο Δίας στον Ωροσκόπο, ο Κρόνος στην ακμή του 4ου και ο Ποσειδώνας πλησιάζει την ακμή του 7ου και πάντως σχηματίζει τετράγωνο με τη γενέθλια θέση του. Αν και η προοδευμένη Αφροδίτη βρίσκεται στο Μεσουράνημα, τότε έχεις ένα όμορφο Μεγάλο Τετράγωνο ακριβώς πάνω στις γωνίες του χάρτη.

    Σημαντική χρονιά λοιπόν και λογικό είναι να είσαι έτοιμος για μεγάλες αποφάσεις, που απ’ ότι καταλαβαίνω τις έχεις ήδη πάρει. Από την πλευρά μου αυτό που μπορώ να σου πω είναι ότι στον χάρτη σου έχεις έντονο το μεταβλητό στοιχείο με έμφαση στους Ιχθείς κάτι που μπορεί να σε κάνει ευκολόπιστο (μια επιεικής έκφραση). Είναι ο γοητευτικός δρόμος του Ποσειδώνα. Στους σχηματισμούς Yod υπάρχει πάντα και ο άλλος δρόμος, στην περίπτωση σου είναι ο Άρης που ζητάει αποστασιοποίηση, η οποία όμως δεν σου ταιριάζει. Ωστόσο, όταν πρόκειται να πάρεις σημαντικές αποφάσεις προσπάθησε να έχεις τα πόδια σου στη γη, όσο κι αν αυτό δεν είναι το καλύτερο σου.

    Επίσης, καλό είναι να κοιτάς τη θέση του Ερμή στον χάρτη σου. Είναι κυβερνήτης Ωροσκόπου και Μεσουρανήματος αλλά σε αδυναμία και πτώση στους Ιχθείς. Όσο για τις επαγγελματικές συνεργασίες, θα έλεγα ότι είναι «μοιραίο» να τις ζήσεις από τη στιγμή που ο κυβερνήτης του 2ου οίκου σου (Αφροδίτη) βρίσκεται στον 8ο οίκο. Αλλά και αυτή η Αφροδίτη είναι σε αδυναμία στον Κριό, δίνοντας ωστόσο ένα μαχητικό πνεύμα που χρειάζεται ο χάρτης σου.

    Καταλαβαίνω ότι είναι δύσκολο να συμβιβαστείς με μια βαρετή δουλειά διαδικαστικού χαρακτήρα, απλά προσπάθησε να τσεκάρεις όλα τα δεδομένα στο νέο εγχείρημα (δεν πρέπει να είναι τόσο δύσκολο με ωροσκόπο στην Παρθένο).

    ΥΓ. Κάτι έχω ακούσει για την κεκαυμένη ζώνη αλλά γιατί ρωτάς; Αυτά δεν είναι μέρη για αθώα ψαράκια.

  7. #117
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    20

    Re: H φιγούρα Yod στον αστρολογικό χάρτη

    ΚΑΙ ΠΑΛΙ ευχαριστώ πολυ.

    Μια και είπες για μεγάλα τετράγωνα, αααν έχεις διάθεση, βάλε να δεις τη φετεινή Ηλιακή επιστροφή για την αφεντιά μου.(Π.Γ.:Αθήνα) Θα σπάσεις πλάκα... χοχοχο...

    (Κι ΑΝ θες, γράψε και κάτι).

    Είχα δει κάποτε το "Ρεμπέτικο" του Ξαρχάκου, και η Λεονάρδου σε μια σκηνή μπαίνει σ'ένα κατώι και βλέπει τη - μεγάλη πιά - κόρη της να χορεύει μες στους καπνούς..
    και της λέει.. "κι εσύ στο όνειρο..?'

    Κάποιο άνθρωποι είναι φκιαγμένοι για μάγειροι, άλλοι για έμποροι, άλλοι για ρήτορες, κλπ..

    Κάποιοι, είναι παιδιά του Ποσειδώνα.


    Θα ρίξω μήνυμα για τα εγκαίνια!
    Last edited by pouck; 06-04-2016 at 04:22 AM.

  8. #118
    Join Date
    Oct 2008
    Όνομα:
    Δημήτρης
    Location
    Αθήνα
    Posts
    549

    Re: H φιγούρα Yod στον αστρολογικό χάρτη

    Δεν θέλω να κοιτάξω και ηλιακή επιστροφή γιατί ήδη έχουμε ξεφύγει στις προσωπικές αναλύσεις. Να θυμίσω ότι σκοπός του φόρουμ είναι τα μέλη να γράφουν απόψεις, υποθέσεις, αναλύσεις κλπ και μέσα από τη συζήτηση να καταλήγουμε σε συμπεράσματα.

    Ωστόσο μιας και μου θύμισες το «Ρεμπέτικο» να σου υπενθυμίσω κι εγώ τους στίχους του Ν.Γκάτσου από το «Δίχτυ»

    "άλλοι το λεν του κάτω κόσμου πονηριά
    κι άλλοι το λεν της πρώτης άνοιξης αγάπη"

    Ίσως για τα παιδιά του Ποσειδώνα να μην υπάρχει μεγάλη απόσταση ανάμεσα στις διαφορετικές ερμηνείες.

    Σε κάθε περίπτωση, εύχομαι καλή αρχή.

 

 
Page 12 of 12 FirstFirst ... 2 8 9 10 11 12

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 2 users browsing this thread. (0 members and 2 guests)

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads