s
Σύμβολα Sabian - 90 Βήματα στην Ατραπό του Ζωδιακού Κύκλου
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Join Date
    Oct 2008
    Όνομα:
    Δημήτρης
    Location
    Αθήνα
    Posts
    549

    Σύμβολα Sabian - 90 Βήματα στην Ατραπό του Ζωδιακού Κύκλου

    Παρουσίαση του βιβλίου «90 Βήματα στην Ατραπό του Ζωδιακού Κύκλου» του συγγραφέα Δημήτρη Αντωνιάδη, που κυκλοφόρησε το Νοέμβριο του 2010 από τις Εκδόσεις Αρχέτυπο.

    Το Ταξίδι του Ήλιου και τα Σύμβολα Sabian
    Η αστρολογία αποτελεί από την αρχαιότητα μια ισχυρή μέθοδο αυτογνωσίας και μαντικής, προσπαθώντας να ερμηνεύσει τα «σημάδια του ουρανού» και στηριζόμενη στο αρχαίο αξίωμα «όπως απάνω έτσι και κάτω». Έτσι ο άνθρωπος γίνεται μια μικρογραφία του κόσμου, μια πλήρη και ολοκληρωμένη οντότητα που υπόκειται στους ίδιους νόμους με το απέραντο σύμπαν. Παρακολουθώντας την εκδήλωση των νόμων αυτών στον ουρανό, όπου βασιλεύει η τάξη και η αρμονία, μπορούμε να ερμηνεύσουμε τη ζωή του ανθρώπου στη γη, όπου ζει μέσα στο χάος και την ανασφάλεια. Ακόμα κι αν σταματούσαμε εδώ θα ήταν αρκετό για να αποκτήσει η ζωή μας μια πιο πνευματική διάσταση.



  2. #2
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    23E43, 37N58
    Posts
    2,226

    Re: Σύμβολα Sabian - 90 Βήματα στην Ατραπό του Ζωδιακού Κύκλου

    Καταρχήν να σας συγχαρώ για το βιβλίο σας! :clapping:

    αν και έχω διαβάσει κάποια πράγματα για τα Sabian symbols και τις ερμηνείες τους δεν ήξερα το πως ξεκινησαν...την ιστορία με το πάρκο και τις 360 λευκές κάρτες...απίστευτο....! :amazed:

    Η αλήθεια είναι ότι έχω να σας ρωτήσω αρκετά πραγματάκια...όπως για π.χ. αν υπάρχει κάποια συσχέτιση ανάμεσα στα συγκεκριμένα σύμβολα και τις άλλες ερμηνείες που έχουν δοθεί στις μοίρες κατά καιρούς και από άλλους όπως τις Kozminsky Degrees, Cochrane, Carelli και άλλες...

    Η επόμενη ερώτησή μου μάλλον θα κάνει λίγο υπομονή μέχρι να απαντηθεί () γιατί έχει να κάνει με αυτό που γράφεται στο τέλος...δηλαδή ένα παράδειγμα χρήσης των συμβόλων αυτών στην αστρολογία για να καταλάβουμε πως μπορούν να έχουν "πρακτική" εφαρμογή οι ερμηνείες αυτές...συμφωνείτε με αυτή την προσέγγιση που δίνει ο Cochrane στη συνέντευξη που μας έδωσε...ως απόπειρα χρήσης των ερμηνείων αυτών στην ερμηνεία ενός γενέθλιου χάρτη?

    και τέλος...ο Robert Blaschke αναφέρει ότι χρησιμοποιεί τα sabian symbols για να περιγράψει την σχέση που έχουν δύο πλανήτες (υποθέτω σε έναν γενέθλιο χάρτη...? ποιός ξέρει....:unsure ...βασισμένος στην ερμηνεία της μοίρας του μεσοδιαστήματος των...τι έχετε να πείτε για αυτό...?
    Θα τα παρατήσω όλα και θα γίνω πριγκίπισσα!

  3. #3
    Join Date
    Oct 2008
    Όνομα:
    Δημήτρης
    Location
    Αθήνα
    Posts
    549

    Re: Σύμβολα Sabian - 90 Βήματα στην Ατραπό του Ζωδιακού Κύκλου

    Αγαπητή Whisperer,

    Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια και για το ενδιαφέρον που δείχνεις. Έχεις βάλει αρκετά θέματα στα οποία θα προσπαθήσω να απαντήσω όσο καλύτερα μπορώ.
    Θα πρέπει καταρχήν να πω τελείως ειλικρινά ότι δεν έχω ασχοληθεί σοβαρά με άλλα συστήματα συμβόλων των μοιρών του ζωδιακού και γιΆ αυτό ουσιαστικά δεν μπορώ να τα σχολιάσω. Το πρώτο τέτοιο σύστημα συμβόλων που γνώρισα ήταν τα Sabian Symbols πριν από 7-8 χρόνια και «κόλλησα» σΆ αυτά. Μια σύγκριση ανάμεσα στα διαφορετικά συστήματα θα είχε ενδιαφέρον αλλά είναι τεράστια δουλειά και δεν νομίζω ότι θα δώσει κανένα ιδιαίτερο αποτέλεσμα. Αυτό που ξέρω είναι ότι τα σύμβολα Sabian είναι τα πιο ευρέως διαδεδομένα και χρησιμοποιούμενα παγκοσμίως. Αυτό δεν σημαίνει απαραίτητα ότι τα άλλα είναι άχρηστα ή λανθασμένα. Απλά είναι κάτι διαφορετικό. Για να κάνω έναν παραλληλισμό η δυτική αστρολογία είναι διαφορετική από τη βεδική, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι η μία είναι σωστή και η άλλη λάθος. Αυτό που με εντυπωσίασε με τα σύμβολα Sabian είναι ότι ενώ ανακαλύφθηκαν τελείως διαισθητικά ταιριάζουν τόσο καλά με τη δομή του ζωδιακού.

    Ειδικότερα τα Cochrane degrees μου φαίνονται ιδιαίτερα πολύπλοκα αφού πρέπει να εξεταστούν σε σχέση με τα «εσωτερικά ζώδια» της 30ης και 12ης αρμονικής. Επίσης, απΆ όσο έχω δει δεν περιγράφουν μια κατάσταση, όπως τα σύμβολα Sabian αλλά δίνουν κάποια στοιχεία του χαρακτήρα. Μακάρι να είχα χρόνο να ασχοληθώ μαζί τους αλλά δεν το βλέπω. Εδώ θα ήθελα να κάνω μια παρατήρηση. Τη συνέντευξη αυτή με τον Cochrane την «άνοιξαν» 1146 αναγνώστες. Δεν ξέρω πόσοι από αυτούς κατάλαβαν όλα όσα ειπώθηκαν. Θέλω να πω ότι αφού σίγουρα προετοιμάστηκες πολύ καλά για τη συνέντευξη αυτή, καλό θα ήταν να δημοσιεύσεις και κάποιο άρθρο-εισαγωγή στο έργο του συγκεκριμένου αστρολόγου, που θα έκανε και τη συνέντευξη πιο κατανοητή. Αλλιώς διαβάζει κάποιος για αρμονικές, Age και Daily Harmonics, εσωτερικά ζώδια κλπ και πραγματικά δεν ξέρω τι καταλαβαίνει ο καθένας.

    Σχετικά με τον Robert Blaschke, είναι ένας αστρολόγος που έχει ασχοληθεί πολύ με τα σύμβολα Sabian αλλά δεν γνωρίζω κάτι για τα μεσοδιαστήματα που αναφέρεις. Δεν ξέρω τι έχεις υπόψη σου αλλά στο βιβλίο του “Sabian Aspect Orbs” η μέθοδος που ακολουθεί είναι να θεωρεί ότι ο κάθε πλανήτης σΆ ένα γενέθλιο χάρτη είναι σε όψη με όλους τους υπόλοιπους. Δηλαδή κάθε διάστημα των 360 μοιρών αντιστοιχεί σε κάποια όψη. Για να το υποστηρίξει αυτό κάνει διάφορες παραδοχές, όπως ότι η σύνοδος έχει ανοχή 14 ή 15 (αν θυμάμαι καλά) μοίρες και παίρνει όψεις διαιρώντας τον κύκλο, για παράδειγμα με το 11. Δηλαδή όψεις 32.7ο, 65.4ο κοκ, που όπως παραδέχεται ούτε και ο ίδιος δεν έχει χρησιμοποιήσει. Έτσι, για να πάρουμε ένα απλό παράδειγμα, αν υποθέσουμε ότι σΆ ένα χάρτη έχουμε τον Ήλιο στην 15η μοίρα του Ταύρου και τη Σελήνη στη 15η μοίρα του Λέοντα, οι απόσταση τους είναι βέβαια 90ο. Το σύμβολο που αντιστοιχεί στην όψη τους είναι το 30ο των Διδύμων (90ο από την αρχή του ζωδιακού) και σύμφωνα με τη θεωρεία του χαρακτηρίζει τη συγκεκριμένη όψη. Αν η Σελήνη είναι στην 15η μοίρα του Υδροχόου η απόσταση τους δεν είναι πάλι 90ο αλλά 270ο μοίρες και το σύμβολο είναι το 30ο του Αιγόκερου (270ο από την αρχή του ζωδιακού). Στο βιβλίο του περιλαμβάνει πολλά παραδείγματα ανθρώπων που περιγράφουν πως το σύμβολο πράγματι χαρακτηρίζει κάποια όψη που έχει επιλεγεί. Αλλά οι επιλεγμένες όψεις είναι ακριβείας και βέβαια δεν ξέρουμε σε πόσους απευθύνθηκε και του είπαν ότι το συγκεκριμένο σύμβολο δεν τους λέει τίποτα. Είναι πράγματι ενδιαφέρουσα θεωρεία, την οποία όμως πάλι δεν έχω προλάβει να δοκιμάσω.

    Σχετικά με τα παραδείγματα πρακτικής εφαρμογής που λογικά ζητάς, μπορώ να πω ότι τα σύμβολα Sabian μπορούν να χρησιμοποιηθούν σε κάθε κλάδο της αστρολογίας, πάντα συμπληρωματικά με τα υπόλοιπα στοιχεία του χάρτη. Υπάρχουν και παραδείγματα αστρολόγων που κοιτάζουν μόνο τα σύμβολα και τίποτα άλλο αλλά αυτό είναι μια πολύ ιδιαίτερη περίπτωση. Θέλω όμως να κάνω μια επισήμανση και ίσως έναν ακόμα ατυχή παραλληλισμό. Τα σύμβολα Sabian αναφέρονται σε πιο λεπτές πλευρές της προσωπικότητας μας και γι΄αυτό αν πρόκειται να αναλύσουμε έναν γενέθλιο χάρτη χρησιμοποιώντας τα σύμβολα, θα πρέπει να γνωρίζουμε πολύ καλά το συγκεκριμένο πρόσωπο. Για κάποια διάσημη προσωπικότητα γνωρίζουμε κυρίως αυτό που προβάλλεται προς τα έξω και μόνο υποθέσεις μπορούμε να κάνουμε για τα περαιτέρω. Έτσι σΆ ένα χάρτη διασήμου μπορούμε να δούμε Ήλιο, Σελήνη, Ωροσκόπο, Μεσουράνημα, συνόδους, αντιθέσεις κλπ διαπιστώνοντας χαρακτηριστικά που αναγνωρίζουμε ότι πράγματι τα έχει. Αν θέλουμε να προχωρήσουμε παρακάτω και να ασχοληθούμε μΆ ένα ημιτετράγωνο ή ένα μεσοδιάστημα Ερμή – Δία εκεί ίσως δυσκολευτούμε να διακρίνουμε τι ακριβώς αντιπροσωπεύει και πλέον κάνουμε περισσότερο υποθέσεις. Κάπως έτσι λειτουργούν και τα σύμβολα Sabian. Ίσως δεν είναι απαραίτητα για την αστρολογική ανάλυση αλλά βοηθάνε στην εμβάθυνση.

    Στο βιβλίο δίνω έναν παράδειγμα ανάλυσης γενέθλιου χάρτη και τη θέση του προοδευμένου Ήλιου στη πορεία της ζωής. Επίσης δίνω ένα παράδειγμα ωριαίας αστρολογίας, στην οποία βρίσκω πολύ χρήσιμη τη χρήση των συμβόλων.

    Και επειδή φαίνεται να είσαι ανυπόμονη για το παράδειγμα, που πιστεύω θα προστεθεί στον άρθρο την επόμενη εβδομάδα, θα ήθελα να δώσω μια πρόγευση εξετάζοντας κάπως σαν ωριαία την ερώτηση (ή μάλλον τις ερωτήσεις) που διατύπωσες. Η ερώτηση σου λοιπόν ανέβηκε στο site χτες 26/5/11 στις 8:53 μμ με τοποθεσία την Αθήνα. Νομίζω μπορείς να ανεβάσεις και τον χάρτη αν θέλεις.
    Εσύ βέβαια εκπροσώπησε από τον Ωροσκόπο (10η μοίρα του Τοξότη) και τον κυβερνήτη του Δία στην 29η μοίρα του Κριού. Το σύμβολο του Ωροσκόπου είναι «Ξανθιά θεά της ευκαιρίας» και δείχνει τη στάση σου να αδράξεις κάθε ευκαιρία που σου προσφέρει η ζωή για την αναζήτηση καινούργιων εμπειριών ή στην προκειμένη περίπτωση γνώσεων. Το σύμβολο του Δία είναι «Μια ουράνια χορωδία τραγουδά» που δείχνει τη πίστη σου στην αρμονία του κόσμου και τη διάθεσή σου να συντονιστείς με μια ανώτερη πραγματικότητα.
    Το θέμα για το οποίο ρωτάς αφορά μια σχετικά ιδιαίτερη γνώση και μπορούμε να την εντάξουμε στον 9ο οίκο με ακμή στην 18η μοίρα του Λέοντα (σύστημα Regiomontanus) με κυβερνήτη τον Ήλιο στην 6η μοίρα των Διδύμων. Το σύμβολο της ακμής του 9ου οίκου είναι «Ένας καθηγητής χημείας» που δείχνει την μετάδοση της γνώσης (καθηγητής) για όσα βρίσκονται κάτω από την επιφάνεια, στη δομή της ύλης (χημεία). Το σύμβολο του Ήλιου είναι «Γεώτρηση για πετρέλαιο» που δείχνει επίσης την αναζήτηση του πλούτου που βρίσκεται κάτω από την επιφάνεια.
    Τέλος, ο Κλήρος της Τύχης είναι στη 18η μοίρα του Υδροχόου με σύμβολο «Ένας άντρας με τη μάσκα του βγαλμένη» που δείχνει τη φανέρωση της αλήθειας πίσω από αυτό που συνήθως προβάλουμε.

    Συνεπώς τι μας λένε τα σύμβολα για την ερώτηση σου; Ότι έχεις μια χρυσή ευκαιρία να αποκτήσεις την καινούργια γνώση και πίστη σε μια υπερβατική πραγματικότητα. Η γνώση αυτή βρίσκεται πολύ κάτω από την επιφάνεια κι έτσι θα μπορέσεις να εμβαθύνεις σε πράγματα που δεν φαίνονται με την πρώτη ματιά.


    Συγνώμη για την εκτενή απάντηση αλλά οι ερωτήσεις σου δεν ήταν τόσο απλές.

  4. #4
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    23E43, 37N58
    Posts
    2,226

    Re: Σύμβολα Sabian - 90 Βήματα στην Ατραπό του Ζωδιακού Κύκλου

    Καταρχήν σας ευχαριστώ πολύ για την κατατοπιστικότατη απάντησή σας! :amazed:

    Για αυτό που λέτε για τον Cochrane έχετε δίκιο....όντως οι αρμονικές είναι αρκετά πολύπλοκες και ειδικότερα για μένα -που όπου βλέπω μαθηματικά στρίβω από την άλλη μεριά- πολύ advanced......και για να είμαι ειλικρινής είχα σκεφτεί να γράψω μία σχετική εργασία...αλλά πραγματικά δεν ένιωθα καθόλου σίγουρη για το αν θα απέδιδα όλα αυτά τα νοήματα και την λειτουργία των αρμονικών σωστά...και πέραν αυτού δεν είμαι και σίγουρη τι είδους απήχηση θα είχε ένα τέτοιο άρθρο...:unsure:

    Για τον Robert Blaschke αναφέρομαι ακριβώς στο βιβλίο που λέτε και εσείς....οπότε μάλλον παρερμήνευσα αυτό το περί μεσοδιαστημάτων...τώρα όμως είναι κατανοητό! :bigsmile:

    Η αλήθεια είναι ότι είμαι ανυπόμονη () ...αλλά εντάξει...θα μπορούσα να περιμένω το επόμενο άρθρο σας με το παράδειγμα της χρήσης των συμβόλων. Τον χάρτη τον έβαλα χωρίς να θέλω βέβαια να μονοπωλήσω το θέμα…περισσότερο για να έχουμε την εικόνα αυτών που περιγράφετε. Τώρα σε ότι αφορά το συγκεκριμένο ερώτημα ωριαίας και την ερμηνεία που δώσατε...τι να πω…και μόνο που φέρνεις στο μυαλό σου τις εικόνες που περιγράφονται από τις ερμηνείες…χαμογελάς και εντυπωσιάζεσαι…όλα πολύ όμορφα συνδυασμένα...αν και για να είμαι ειλικρινής - και για να επιβεβαιώσω και τον αυθορμητισμό και την περιέργεια που είπατε ότι έχω (όχι λανθασμένα) αναρωτήθηκα πώς και επιλέξατε τον κλήρο της τύχης…αλλά είπαμε, δε θέλω να μονοπωλήσω το θέμα…

    Σας ευχαριστώ πολύ!

    Θα τα παρατήσω όλα και θα γίνω πριγκίπισσα!

  5. #5
    Join Date
    Oct 2008
    Όνομα:
    Δημήτρης
    Location
    Αθήνα
    Posts
    549

    Re: Σύμβολα Sabian - 90 Βήματα στην Ατραπό του Ζωδιακού Κύκλου

    Μόλις άλλαξα για δεύτερη φορά την ερμηνεία της «ωριαίας». Αυτά παθαίνει όποιος βιάζεται και κάνει πολλά πράγματα ταυτόχρονα. Ευτυχώς που ανέβασες τον χάρτη μπας και «ξεστραβωθώ». Πάλι καλά που δεν ήταν πραγματική ωριαία και να περιμένει κάποιος συγκεκριμένη απάντηση. Δεν ξέρω πως σου φαίνεται αυτή η εκδοχή. Στις προηγούμενες (τις λανθασμένες) φαινόταν να υπάρχει κάποιο δίλημμα, κάποιο εμπόδιο. Τώρα δίνεται έμφαση στο βάθος που αφορά η ζητούμενη γνώση.

    Η αλήθεια είναι ότι θα έπρεπε να εξηγήσω κάποια πράγματα. Καταρχήν με τις μοίρες πρέπει να διευκρινίσω ότι πάντα στρογγυλοποιούμε προς τα πάνω. Δηλαδή η 9ο21Ά του Τοξότη είναι η 10η μοίρα του Τοξότη, η 28ο8Ά του Κριού είναι η 29η του Κριού κοκ.

    Όσο αναφορά τον Κλήρο της Τύχης, μετά από χρόνια ενασχόλησης έχω αποκτήσει κάποιες «εμμονές». Πιστεύω λοιπόν ότι το σύμβολο του Κλήρου της Τύχης δίνει τη καλύτερη συνολική εικόνα για το χάρτη, σαν συνδυασμός Ήλιου, Σελήνης και Ωροσκόπου. Μια άλλη «παραξενιά» μου για παράδειγμα είναι σΆ ένα γενέθλιο χάρτη να κοιτάζω το σύμβολο του μεσοδιαστήματος Ήλιου / Σελήνης.

    Θέλω όμως να σχολιάσω αυτό που αναφέρεις για τους ενδοιασμούς σου σχετικά με την απήχηση που θα είχε ένα εισαγωγικό άρθρο για την δουλειά του Cochrane. Σίγουρα θα είχε μικρή απήχηση. Όλοι ξέρουμε πια είναι τα πιο δημοφιλή άρθρα, υπάρχει και σχετική λίστα. Αλλά έχει τόση σημασία η μικρή απήχηση; Πριν από αρκετό καιρό ανέβηκε στο forum ένα άρθρο / μετάφραση του Glenn Perry σχετικά με την «αστρομυωπία», όταν επικεντρωνόμαστε σΆ ένα κομμάτι της αστρολογίας και «χάνουμε το δάσος». Ήθελα να απαντήσω τότε αλλά εκείνη την εποχή δεν επιτρεπόταν οι απαντήσεις σε άρθρα / μεταφράσεις. Ήθελα να πω λοιπόν ότι στην Αμερική που υπάρχουν σχολές αστρολογίας που στηρίζονται σΆ ένα μόνο κομμάτι του όλου (αρμονικές, μεσοδιαστήματα κλπ) έχει νόημα ένα τέτοιο άρθρο. Σε εμάς εδώ που απουσιάζει παντελώς η εξειδικευμένη γνώση και η βιβλιογραφία είναι σχεδόν αποκλειστικά «η προσωπικότητα του Κριού», «με ποιόν ταιριάζει ο Ταύρος» κλπ, κοροϊδεύουμε τον εαυτό μας όταν λέμε ότι κοιτάμε το δάσος. Κάποια στιγμή θα πρέπει να πλησιάσουμε και να κοιτάξουμε ένα δέντρο από κοντά. Είμαι σίγουρος ότι η γνώση που θα πάρουμε θα είναι πολύ πλουσιότερη από το να συνεχίσουμε να κοιτάμε το δάσος από απόσταση.

  6. #6
    Join Date
    Apr 2010
    Όνομα:
    Κάτια
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,256

    Re: Σύμβολα Sabian - 90 Βήματα στην Ατραπό του Ζωδιακού Κύκλου

    Κύριε Αντωνιάδη, καταρχάς να σας συγχαρώ για την προσεγμένη δουλειά που διαισθάνομαι ότι έχετε κάνει και χαιρετίζω την σε βάθος γνώση γύρω από το θέμα.

    Έχει περίπου 3 χρόνια που έχω έρθει σε επαφή με τα Sabian Symbols και τον μυστηριώδη κόσμο τους. Έχω διαβάσει την ξένη έκδοση και έχω πειραματιστεί θέτοντας ερωτήσεις και παίρνοντας απαντήσεις υπό μορφή χρησμών, έτσι όπως η χρήση του βιβλίου ορίζει. Με τις γνωστές κάρτες που το συνοδεύουν σε εκείνη την έκδοση. 12 για τα ζώδια και 30 για τις μοίρες. Γνώριζα λοιπόν αυτό που πολύ σωστά γράφετε:

    «Μία από τις προσπάθειες αυτές έγινε το 1925 από τον αστρολόγο Dr. Marc Edmund Jones σε συνεργασία μΆ ένα μέντιουμ, την Elsie Wheeler. Στη διάρκεια μίας ημέρας εκείνης της χρονιάς σΆ ένα πάρκο στο San Diego της Καλιφόρνιας, το μέντιουμ «είδε» μία εικόνα σε καθεμιά από τις 360 λευκές κάρτες που είχε ετοιμάσει ο Marc Edmund Jones. Στη πίσω πλευρά κάθε κάρτας είχε γραφτεί με μολύβι μία μοίρα του ζωδιακού κύκλου και οι κάρτες είχαν ανακατευτεί ώστε η κάθε κάρτα να δίνεται στο μέντιουμ χωρίς κανείς από τους δύο να γνωρίζει σε ποια μοίρα αντιστοιχεί. Σύμφωνα με τον Marc Edmund Jones αποφασιστική συμμετοχή στον καθορισμό των συμβόλων είχε κι ένα πνεύμα από την αρχαία Μεσοποταμία που κατείχε την πρωταρχική γνώση του ζωδιακού κύκλου, με το οποίο συνδέθηκαν ο αστρολόγος και το μέντιουμ. Τελικά τα 360 σύμβολα που ορίστηκαν τη μέρα εκείνη έμειναν γνωστά σαν Sabian Symbols.»

    Η εμπειρία μου από τις ερμηνείες οφείλω να πω ότι ήταν συγκλονιστική! Όμως, κινούνται σε ένα πλαίσιο συμβολισμών που ανάλογα με το ερώτημα που θέτει ο ερωτών, κάθε απάντηση μπορεί να την φτιάξει μέσα στο μυαλό του, μέχρι να την φέρει στα μέτρα του.
    Είναι γνωστό ότι το υποσυνείδητό μας σκέφτεται πιο ορθολογιστικά από εμάς και μπορεί να κάνει ερήμην μας χρήση των δεδομένων και αξιολόγηση καταγεγραμμένων πληροφοριών.
    Έτσι, πολλές φορές, ονομάζουμε διαίσθηση αυτό που ακούσια αξιολόγησε η μη λογοκριμένη λειτουργία του εγκεφάλου μας.

    Και επανέρχομαι θέτοντας ένα ερώτημα που γεννιέται μέσα μου, το οποίο σε καμία περίπτωση δεν είναι μομφή. Είναι πράγματι ερώτημα!

    Για ποιο λόγο θα πρέπει να εκλάβουμε ως αξίωμα την εγκυρότητα της ενόρασης του εν λόγω μέντιουμ;
    Για ποιο λόγο να εμπλέξουμε την αστρολογία με πνευματικά μονοπάτια που μέχρι τώρα μόνο έχουν αφαιρέσει από την αίγλη και την χρησιμότητά της;
    Θέλω να πω ότι γίνεται ένας αγώνας για την απεμπλοκή της αστρολογίας από μη ελέγξιμα πνευματιστικά κανάλια και η σύνδεσή της με τα Sabian Symbols , κάτω από ποια οπτική γωνία δεν κρίνεται ως αυθαίρετη;
    « Αυτό που έψαχνα, είμαι! »

  7. #7
    Join Date
    Oct 2008
    Όνομα:
    Δημήτρης
    Location
    Αθήνα
    Posts
    549

    Re: Σύμβολα Sabian - 90 Βήματα στην Ατραπό του Ζωδιακού Κύκλου

    Quote Originally Posted by katiakiss View Post
    Για ποιο λόγο θα πρέπει να εκλάβουμε ως αξίωμα την εγκυρότητα της ενόρασης του εν λόγω μέντιουμ;
    Για ποιο λόγο να εμπλέξουμε την αστρολογία με πνευματικά μονοπάτια που μέχρι τώρα μόνο έχουν αφαιρέσει από την αίγλη και την χρησιμότητά της;
    Θέλω να πω ότι γίνεται ένας αγώνας για την απεμπλοκή της αστρολογίας από μη ελέγξιμα πνευματιστικά κανάλια και η σύνδεσή της με τα Sabian Symbols , κάτω από ποια οπτική γωνία δεν κρίνεται ως αυθαίρετη;
    Μου βάζετε δύσκολες ερωτήσεις αλλά αυτές έχουν πραγματικό ενδιαφέρον.

    Καταρχήν Κάτια να σΆ ευχαριστήσω για τα συγχαρητήρια αν και ή μάλλον ακριβώς επειδή στηρίζονται αποκλειστικά στη διαίσθησή σου.

    Καταλαβαίνω ότι το βιβλίο στο οποίο αναφέρεσαι είναι το “360 Degrees of Wisdom” της Lynda Hill. Δεν θα έλεγα ότι είναι το καταλληλότερο για να γνωρίσει κάποιος τα σύμβολα Sabian. Ειδικά οι συγκεκριμένες κάρτες τα παρουσιάζουν περισσότερο σαν σύστημα μαντικής παρά σαν κομμάτι της αστρολογίας. Προσωπικά δεν τις έχω χρησιμοποιήσει ποτέ. Το βιβλίο-σταθμός στην μελέτη των συμβόλων Sabian είναι το “An Astrological Mandala” του Dane Rudhyar που παρουσιάζει τα σύμβολα σαν διαδοχικές φάσεις της ανθρώπινης εμπειρίας κατά μήκος του ζωδιακού κύκλου.

    Φυσικά δεν υπάρχει κανένας λόγος να δεχτούμε κάτι αξιωματικά. Η κάθε θεωρία πρέπει να δοκιμάζεται και να επιβεβαιώνει την χρησιμότητά της. Αν και δεν μου αρέσει να μιλάω για τον εαυτό μου, θα κάνω μια εξαίρεση για να πω ότι είμαι μηχανικός, απόφοιτος πολυτεχνείου με μεταπτυχιακό στην Αμερική, και εργάζομαι σαν μηχανικός (αν και δεν ξέρω για πόσο ακόμα έτσι όπως πάνε τα πράγματα). Τα γράφω αυτά για να σου πω ότι γνωρίζω πολύ καλά τι θα πει ορθολογιστική αντίληψη και ρεαλιστική προσέγγιση. Δεν ξέρω πως λειτουργεί το υποσυνείδητο ούτε τι ακριβώς είναι η διαίσθηση. Αλλά ξέρω να εκτιμώ την πρακτική εφαρμογή που έχει το κάθε πράγμα.

    Αυτό το βιβλίο γράφτηκε με ρυθμό περίπου 2 σύμβολα την εβδομάδα. Δηλαδή πέρα από το διάβασμα της σχετικής βιβλιογραφίας, για να γράψω δυο παραγραφούλες ερμηνείας για το κάθε σύμβολο, το είχα στο μυαλό μου 3-4 μέρες. Να είσαι σίγουρη ότι δεν θα το έκανα αν δεν πίστευα ότι αξίζει τον κόπο.

    Ρωτάς κάτω από ποια οπτική γωνία η σύνδεση της αστρολογίας με τα Sabian Symbols δεν κρίνεται ως αυθαίρετη. Μα είναι τελείως αυθαίρετη. Ένα μέντιουμ μέσα σε μία ημέρα είδε 360 εικόνες. Τρέχα γύρευε δηλαδή. Υπάρχουν άλλα συστήματα συμβόλων των μοιρών του ζωδιακού που είναι πολύ πιο επιστημονικά. Για παράδειγμα, ο Martin Goldsmith δούλεψε μια τεράστια βάση γενέθλιων ωροσκοπίων και κατέληξε σε 360 σύμβολα με βάση τα χαρακτηριστικά των συγκεκριμένων ανθρώπων και τις μοίρες όπου βρίσκονται διάφοροι πλανήτες τους. Εξαιρετικά επίπονη δουλειά. Αμφιβάλω πολύ για την αξία του αποτελέσματος.

    Το ζήτημα είναι ότι τα σύμβολα Sabian δουλεύουν. Εκτός από την ταπεινή μου γνώμη, αυτό φαίνεται από την εκτεταμένη βιβλιογραφία που υπάρχει στο εξωτερικό για ένα σχετικά εξεζητημένο θέμα. Το βιβλίο που έγραψα παρουσιάζει τα σύμβολα σε τετράδες ακριβώς για να δείξει ότι παρά την αυθαίρετη ανακάλυψή τους, τα σύμβολα ακολουθούν τη σοφία της δομής του ζωδιακού κύκλου.

    Καταλαβαίνω πολύ καλά την επιθυμία σου για μια αστρολογία απαλλαγμένη από μέντιουμ, πνεύματα κλπ. Μια τέτοια αστρολογία θα ήταν πιο εύκολα αποδεκτή, πιο εύπεπτη θα έλεγα. Μήπως όμως θα ήταν και κάπως ευνουχισμένη; Θέλω να πω ότι έτσι κι αλλιώς η σημερινή επιστήμη δεν θα αποδεχτεί ποτέ την αστρολογία. Και μόνο το γεγονός ότι τα ζώδια δεν έχουν υλική υπόσταση είναι αρκετό για να την απορρίψει. Αν προσπαθήσουμε να παρουσιάσουμε μια αστρολογία «αποστειρωμένη» από οτιδήποτε «μαγικό» πολύ φοβάμαι ότι και η αστρολογία θα γίνει φτωχότερη και πάλι δεν θα πείσουμε αυτούς που είναι να μην πειστούν. Η αστρολογία είναι κυρίως πνευματικό μονοπάτι αλλιώς είναι πολύ λίγα πράγματα. Πιστεύω ότι αν ένα κομμάτι της αστρολογίας δουλεύει δεν θα πρέπει να ντρεπόμαστε γιΆ αυτό, ούτε να προσπαθήσουμε να το κρύψουμε «κάτω από το χαλάκι».

    Όλα τα παραπάνω βέβαια είναι λόγια. Δεν ξέρω πόσους πείθουν. Όπως είπα θα ανεβάσω ένα παράδειγμα που ελπίζω να δείξει καλύτερα τη χρησιμότητα των συμβόλων. Να επισημάνω πάντως ότι η ερμηνεία τους δεν είναι κάτι απλό. Εκτός κι αν κάποιος είναι ιδιαίτερα διαισθητικός (εγώ δεν είμαι), συνήθως χρειάζεται κάποια επεξήγηση / ερμηνεία του συμβόλου. Υπάρχουν βέβαια και οι περιπτώσεις που φαίνεται αμέσως το σύμβολο να ταιριάζει «κουτί». Αν παρόλα αυτά διακρίνεις προσπάθεια από την πλευρά μου να παραποιήσω ερμηνείες για να τις φέρω στα μέτρα μου, θα το εκτιμούσα να το επισημάνεις.

    Ελπίζω να σε κάλυψα και ίσως στο μέλλον να σε πείσω κιόλας.

  8. #8
    Join Date
    Apr 2010
    Όνομα:
    Κάτια
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,256

    Re: Σύμβολα Sabian - 90 Βήματα στην Ατραπό του Ζωδιακού Κύκλου

    Κύριε Αντωνιάδη, να σας ευχαριστήσω για άλλη μια φορά που μπήκατε στον κόπο να μου απαντήσετε εκτενώς στα ερωτήματα που στην ουσία απευθύνονταν σε εσάς, αλλά και σε εμένα την ίδια.
    Να σας ξεκαθαρίσω ότι δεν είστε υποχρεωμένος να με πείσετε για τίποτα και δεν μου αρέσει καθόλου να χρησιμοποιώ φράσεις «με πείθει» ή «δεν με πείθει» , ιδιαίτερα όταν πρόκειται για τα νοητικά μονοπάτια που ο καθένας έχει το δικαίωμα να ακολουθήσει. Αδιάφορο αν πείθομαι ή όχι. Το νοητικό πόνημα του καθενός, έχει την αξία του έτσι κι αλλιώς, πείθει δεν πείθει. Μιλάμε για το σύνολο μιας υποκειμενικής θεώρησης.

    Είχα και από μόνη μου παρατηρήσει ότι ένας χρησμός μπορεί να θεωρηθεί ολοκληρωμένος, μόνο όταν διαβάσει κανείς και την ερμηνεία της απέναντι μοίρας , καθώς και τις μοίρες που ολοκλήρωναν έναν σταυρό πάνω στον ζωδιακό και συμφωνώ ότι χρειάζεται μεγάλες δώσεις διαισθητικής ικανότητας (την οποία ατυχώς διαθέτω περιορισμένα).
    Πολλές φορές, είχα τον χρησμό στο μυαλό μου για μέρες, μέχρι να μου έρθει μία «φωτισμένη» σύλληψη του πραγματικού νοήματος και ήταν αυτές οι στιγμές που στο προηγούμενο ποστ ανέφερα ως συγκλονιστικές. Δεν είμαι από εκείνους που για να πειστούν για κάτι πρέπει να θέσουν το χέρι τους επί του τύπου των ήλων. Αντίθετα!

    Αν είχατε παρακολουθήσει κάποια συζήτηση που είχαμε κάποτε στο site θα γνωρίζατε ότι υποστηρίζω σθεναρά την άποψη ότι η αστρολογία απέχει πολύ από το να γίνει αποδεχτή από τους επιστημονικούς κύκλους και κατά την άποψή μου, το να θέλουμε σώνει και καλά να γίνει αποδεχτή, είναι πράγματι σαν να ντρεπόμαστε γι’ αυτή. Κάτι τέτοιο, τουλάχιστον σε μένα, δεν συμβαίνει. Απλώς με πληγώνει ο αναίτιος λόγος της απαξίωσής της , αν και κάποιες προσωπικές στιγμές, μου έχει έρθει να πετάξω τα βιβλία μου στο τζάκι, όπως αποκήρυξα τον θεό όταν αποφάνθηκα ότι είναι άδικος και ενστερνίστηκα τις επιστημονικές αποδείξεις της ανυπαρξίας του.

    Για να μην κουράσω άλλο, συμφωνώ μαζί σας και θεωρώ ότι στο βαθμό που η αστρολογία είναι μια μαντική τέχνη , είτε αυτό ενοχλεί κάποιους είτε όχι, αφού πιστεύω στην επίδρασή της και στο φιλοσοφικό της οικοδόμημα, οφείλω να αφήνω τις πόρτες της λογικής μου ανοιχτές σε κάθε ενδεχόμενο μιας νέας πνευματικής ενόρασης.

    Η μέχρι τώρα εμεπειρία μου είναι σίγουρη για ένα: Τα Sabian Symbols έχουν μια αρχετυπική δύναμη συμβολισμών που μπορεί να ενεργοποιήσουν μη προσβάσιμες οδούς του ασυνείδητου.

    Καλό σας βράδυ.
    « Αυτό που έψαχνα, είμαι! »

  9. #9
    Join Date
    Jun 2010
    Όνομα:
    λιλλιαν
    Location
    αθηνα
    Posts
    93

    Re: Σύμβολα Sabian - 90 Βήματα στην Ατραπό του Ζωδιακού Κύκλου

    πολυ ενδιαφεροτα ολα οσα διαβασα μεχρι εδω απο ολουσ τους συνομιλητες θα ηθελα να πω κ εγω μια ταπεινη αποψη συντομη διαβασα τη λεξη ΜΑΓΕΙΑ αυτο σημαινει σοφια επισησ τη λεξη διαισθηση δηλ. καποιοσ κανει χρηση του υποσεινηδυτου του που δεν εχει αποσαφηνιστει απο τους επιστημονες κ μου γενναται το ερωτημα οτι ανακαλυψε ο ανθρωπος μεχρι σημερα κ σε επιστημονικο επιπεδο δεν εκανε χρηση αυτων των δυο παραπανω δηλ. τη μαγεια της διαισθησης του αρα τιποτα το μεμπτον για τους αναζητητες της αστρολογικης σοφιασ καποτε η αστρολογια μπορει να γινει αποδεκτη απο ολους με ολες τις παραμετρους που θετουν διαφοροι αναζητητες οπως κ οτι τελικα η γη γυριζει

  10. #10
    Join Date
    Oct 2008
    Όνομα:
    Δημήτρης
    Location
    Αθήνα
    Posts
    549

    Re: Σύμβολα Sabian - 90 Βήματα στην Ατραπό του Ζωδιακού Κύκλου

    Καλημέρα Λίλλιαν,

    Δεν είμαι σίγουρος που διάβασες τη λέξη ΜΑΓΕΙΑ και μάλιστα με κεφαλαία. Εγώ κάποια στιγμή στη συζήτηση έγραψα για αστρολογία «αποστειρωμένη» από οτιδήποτε «μαγικό», βάζοντας επίτηδες και εισαγωγικά για να μην έχουμε παρανοήσεις.

    Η σύνδεση της αστρολογίας με τη μαγεία είναι μια παλιά ιστορία που η αστρολογία προσπαθεί εδώ και αιώνες αποφύγει. Τουλάχιστον αυτό φαίνεται από τον τίτλο «Χριστιανική Αστρολογία» που έδωσε ο Lilly στο βιβλίο του πριν από σχεδόν 400 χρόνια. Κανονικά δεν θα έπρεπε να υφίσταται αυτή η παρεξήγηση αφού με την αστρολογία δεν προσπαθούμε να προκαλέσουμε γεγονότα, ούτε αναζητάμε μυστικιστικές εμπειρίες, καταστάσεις έκστασης κλπ. Γνώση χρειάζεται, σωστή κρίση και συχνά διαίσθηση. Όσο υπάρχουν αυτά και συνοδεύονται και από την προσωπική ακεραιότητα αυτού που την ασκεί, η αστρολογία κερδίζει σε αξιοπιστία χωρίς να χρειαστεί να απορρίψει κάτι από την πλούσια παράδοσή της.

    Εσύ βέβαια μάλλον μιλάς για τη «μαγεία της διαίσθησης» που είναι κάτι άλλο. Αλλά θεώρησα σωστό να κάνω τις παραπάνω διευκρινήσεις.

 

 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads