s
ωριαια αστρολογία
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 10 of 14
  1. #1

    ωριαια αστρολογία

    καλημέρα είμαι το νέο ΄μέλος synastria θα ηθελα να μάθω πότε και γιατί χρησιμοποιούμε την ωριαία αστρολογία ευχαριστώ

  2. #2
    Join Date
    Oct 2008
    Όνομα:
    Δημήτρης
    Location
    Αθήνα
    Posts
    549

    Re: ωριαια αστρολογία

    Καλημέρα synastria
    Σπεσιαλίστας στην ωριαία στο φόρουμ είναι η Τίνα Ζαχαριάδου αλλά υπάρχουν και αρκετοί ακόμα φανατικοί που απ’ ότι βλέπω δεν μπαίνουν στον κόπο να απαντήσουν. Μάλλον φταίει η καλοκαιρινή ραστώνη. Από την άλλη, η Katiakiss που είναι στις επάλξεις του φόρουμ, βγάζει σπυράκια όταν ακούει για ωριαία. Έτσι θα σου απαντήσω εγώ μιας και είσαι νέο μέλος (καλωσόρισες) και θα μας κακοχαρακτηρίσεις αν αφήσουμε την ερώτηση αναπάντητη.

    Λοιπόν, σχετικά με το «γιατί» της ερώτησης, στην ωριαία καταφεύγεις επειδή ψάχνεις μια πολύ συγκεκριμένη απάντηση σε μια πολύ συγκεκριμένη ερώτηση. Όσο πιο συγκεκριμένο και χειροπιαστό είναι το ερώτημα που έχεις, τόσο το καλύτερο.

    Για το «πότε» μπορείς να ρωτήσεις, θα σου πω πότε δεν μπορείς:
    - Όταν δεν έχεις ξεκαθαρίσει την ερώτηση στο μυαλό σου
    - Όταν ρωτάς κάτι που δεν σε ενδιαφέρει μόνο και μόνο για να τσεκάρεις αν η ωριαία δουλεύει
    - Όταν έχεις κάνει την ίδια ερώτηση πρόσφατα αλλά δεν σου άρεσε η απάντηση.

  3. #3
    Join Date
    Apr 2010
    Όνομα:
    Κάτια
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,256

    Re: ωριαια αστρολογία

    Απαντώ, ενώ ο Δημήτρης λείπει, αλλά η απάντηση αυτή δεν απευθύνεται τόσο σε εκείνον, όσο στα μέλη και τους επισκέπτες που μπορεί να διαβάζουν. Θα είχα απαντήσει νωρίτερα, αλλά τον λίγο χρόνο που μπορώ να διαθέσω στο site, κοιτάζω να απαντήσω σε κάποια ερωτήματα. Επανέρχομαι λοιπόν για να αποκαταστήσω την αλήθεια.

    Η αλήθεια είναι ότι δεν βγάζω σπυράκια με την ωριαία ως τεχνική. Εκείνο που με κάνει να βγάζω σπυράκια, είναι ο τρόπος που οι περισσότεροι την αντιμετωπίζουν. Φτάνουν στο σημείο να μεταχειρίζονται την αστρολογία σαν να ήταν κάρτες Ταρώ ή φλιτζάνι. «Τι θα γίνει με αυτό; Ας ρίξω μια ωριαία…». Η λογική αυτή, εκτός του ότι κάνει την ίδια την ωριαία να μην λειτουργεί , είναι ένας πολύ κακός σύμβουλος. Έχω παρατηρήσει δε ότι υπάρχουν μέλη που στην ουσία δεν έχουν ιδέα από αστρολογία , αλλά στα θέματα της ωριαίας είναι ξεφτέρια (όσο μπορεί να γίνει αυτό βέβαια…). Τραγικό!
    Πως μπορούμε να διεκδικούμε καλύτερη αντιμετώπιση της αστρολογίας όταν εμείς οι ίδιοι δεν σεβόμαστε την ουσία της;
    Κατά τα άλλα, η ωριαία έχει απίστευτο ενδιαφέρον και η ενασχόληση μαζί της, βοηθάει πολύ στην κατανόηση της λειτουργίας των πλανητών, των οίκων, των δυνάμεων κτλ. Το κακό είναι ότι υπάρχουν άτομα που ασχολούνται σχεδόν αποκλειστικά με την ωριαία και μετά πάνε να ερμηνεύσουν τον γενέθλιο χάρτη τους ή την συναστρία τους με κάποιο άλλο άτομο ή ακόμα και να κάνουν πρόβλεψη, με κανόνες ωριαίας και σκεπτικό ωριαίας. Εκεί είναι που βγάζω τα σπυράκια και τις φλύκταινες.
    Μπορεί να φανώ ακραία , αλλά αυτό που έχω να πω είναι ότι όποιος έχει αυτό το σκεπτικό, καλύτερα να πάει να μάθει να λέει τα χαρτιά και να αφήσει την αστρολογία ήσυχη.
    Η Τίνα είναι πράγματι εξαιρετική στην ωριαία (ίσως από τους λίγους ικανούς που έχουμε) και έχω μιλήσει μαζί της για το θέμα αυτό στο πρόσφατο παρελθόν. Ξέρει πολύ καλά τι εννοώ και δεν νομίζω πως διαφωνούμε από αυτή την οπτική γωνία προσέγγισης.

    Χρόνια πολλά σε όλους.
    « Αυτό που έψαχνα, είμαι! »

  4. #4
    Join Date
    May 2008
    Όνομα:
    Τίνα
    Location
    Πειραιάς
    Posts
    2,022

    Re: ωριαια αστρολογία

    Καθόλου δεν διαφωνώ με τον τρόπο σκέψης σου επί της ωριαίας, συμφωνώ κι επαυξάνω γι αυτό μάλιστα και τον τελευταίο χρόνο αποφεύγω να δίνω απαντήσεις.

    Κατά τ' άλλα, σε ευχαριστώ πολύ Κάτια και σένα και τον Δημήτρη για τα καλά σας λόγια

  5. #5
    Join Date
    Oct 2008
    Όνομα:
    Δημήτρης
    Location
    Αθήνα
    Posts
    549

    Re: ωριαια αστρολογία

    Ως γνωστόν η Κάτια δεν αφήνει τίποτα να πέσει κάτω, σιγά μην άφηνε το αθώο πείραγμά μου ασχολίαστο. Και πολύ άργησε, ας όψεται ο φόρτος εργασίας.

    Κάτι οι «αναθεματισμοί» της Κάτιας, κάτι μια «βόμβα» που είχε πετάξει η Τίνα πριν κάνα χρόνο ότι όλες οι ωριαίες που βάζουν τα μέλη είναι άκυρες, άντε τώρα να βρεθεί κάποιος να ανοίξει θέμα ωριαίας.

    Όχι ότι μου λείπουν οι σχετικές συζητήσεις, άλλωστε προσωπικά δεν συμμετείχα. Αλλά πιστεύω ότι η ενασχόληση με την ωριαία είναι χρήσιμη σε κάποιον που μαθαίνει αστρολογία, όχι για να βρει τις απαντήσεις στα μεγάλα ερωτήματα της ζωής του αλλά για να εξοικειωθεί με τη ζωντανή γλώσσα των συμβόλων. Πέρα από το να αποκτήσει εμπιστοσύνη στην χρήση τους.

    Ο πλανήτης γυρίζει ανάδρομος και ο μεγάλος έρωτας θα επιστρέψει. Η Σελήνη μεταφέρει το φως και μια γυναίκα θα μεσολαβήσει για τη θετική έκβαση. Όλες αυτές οι ομορφιές μπορεί για κάποιους να αποτελούν κάτι σαν το φολκλόρ της αστρολογίας αλλά δεν παύουν να ζωντανεύουν και να δίνουν γοητεία σ’ έναν χάρτη που αλλιώς θα ήταν ένα μάτσο σύμβολο πεταμένα σ’ έναν κύκλο.

    Δείξτε λοιπόν λίγη επιείκεια κυρία Κάτια και αφήστε να ρωτήσουμε αν η σχέση μας θα φτάσει σε γάμο. Κι εσείς κυρία Τίνα δώστε μας και πάλι τα φώτα σας.

  6. #6
    Join Date
    Apr 2010
    Όνομα:
    Κάτια
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,256

    Re: ωριαια αστρολογία

    Αν διαβάσετε καλά τι έγραψα, γράφω ακριβώς το ίδιο. Η ωριαία βοηθάει πολύ στην κατανόηση της αστρολογίας. Πιο ξεκάθαρη δεν θα μπορούσα να είμαι. Αλλά, αφού συμφωνεί και ο Σωκράτης, που ξαφνικά εμφανίστηκε, εγώ περισσεύω.

    Περισσεύω πιο πολύ από όσο νόμιζα.

    Καλή συνέχεια σε όλους σας.
    « Αυτό που έψαχνα, είμαι! »

  7. #7

    Re: ωριαια αστρολογία

    Καλημεραθα ηθελα να ρωτησω σχετικα με τις ανοχες στην ωριαια.Εθεσα ενα ερωτημα στο οποιο εγω ειμαι ηλιος στην παρθενο 4.μοιρες και το ζητουμενο κρονος στον σκορπιο 17μοιρες .Υπαρχει αποκλιση 13 μοιρων μεχρι να ερθουν σε εξαγωνο μεταξυ τους.Σε αυτη την περιπτωση ισχυει η οψη η ειναι παρατραβηγμενη η ανοχη?στην ερωτηση που εθεσα εβαλα χρονικο περιορισμο μιας βδομαδας.Μηπως αυτη η ανοχη σημαινει οτι θα πραγματοποιηθει το γεγονος εφ οσον υπαρχει συνδεση εστω μακρινη και δεν παρεμβαλονται αλλοι πλανητες για να θεωρηθει παρεμποδιση μεχρι να ερθουν σε εξαγωνο αλλα οχι στον χρονο που εθεσα αλλα αργοτερα?
    Last edited by melenia83; 28-08-2014 at 03:38 AM.

  8. #8
    Join Date
    May 2008
    Όνομα:
    Τίνα
    Location
    Πειραιάς
    Posts
    2,022

    Re: ωριαια αστρολογία

    melenia αν η όψη δεν παρεμποδίζεται όπως λες από πουθενά, τότε ισχύει κανονικά.
    Επειδή έχεις θέσει χρονικό περιορισμό θα λέγαμε πως ισχύει η περίοδος της μιας εβδομάδας. Ωστόσο πολλές φορές έχει συμβεί ακόμη κι όταν έχουμε θέσει χρονικό προσδιορισμό η ανοχή να δείξει κάποια καθυστέρηση.

  9. #9

    Re: ωριαια αστρολογία

    Ευχαριστω πολυ Κα Ζαχαριαδου για την απαντηση σας

  10. #10

    Re: ωριαια αστρολογία

    Γεια σε ολους!!!!!Ειμαι καινουρια στην ωριαια, διαβαζω οσο μπορω αλλα μαλλον χρειαζομαι ενα πληρες βιβλιο, αν εχετε να μου προτεινετε καποιο ιντερνετικο θα ηταν τελεια!!!!
    Λοιπον, στο προκειμενο και αν θελει καποιος να βοηθησει....κανω πρακτικη στην ωριαια, το ερωτημα ειναι:
    Θα πουλησει ο συντροφος το ακινητο στον συγκεκριμενο αγοραστη?
    Βημα Πρωτο: καταστρωνω χαρτη στο Regiomontanus
    Βημα Δευτερο: ψαχνω να βρω την ακρη
    Στοιχεια: Κοιταζω παραγωγους οικους.
    -Αρα ο συντροφος ειναι ο κυβερνητης του 7ου οικου
    (ακμη στην παρθενο αρα κυβ.Ερμης ο οποιος βρισκεται στον 7ο οικο. Ο ερμης επισης ειναι στον ζυγο και στην τριπλοτητα του)
    -Για το ακινητο θα κοιταξω τον παραγωγο του 4ου οικου αρα κοιταζω τον 10 οικο
    (τοξοτης αρα Διας και βρισκεται στον 6ο οικο. Ο διας επισης βρισκεται στον λεοντα και ειναι σε τριπλοτητα)
    -Για τον υποψηφιο αγοραστη θα κοιταξω τον παραγωγο του 7ου οικου αρα τον 1ο οικο
    (Ιχθυς αρα Διας γιατι κοιταζουμε τους παραδοσοακους κυβερνητες σωστα?)
    -Για τα αποκτηματα και χρηματα κοιταζω τον παραγωγο του 2ου οικου αρα τον 8ο ο οποιος περιεχει τον Κρονο
    (Σκορπιος, κυβ Αρης στον Τοξοτη στον 9ο)

    -Ηλιος, Σεληνη, Ερμης, Αφρο στον 7ο οικο και στον ζυγο εκτος απο αφρο στην Παρθενο (πηγα να χαρω αλλα μαλλον βιαστηκα)
    -Σεληνη καμμενη απο τον ηλιο (κακο αυτο ε?)
    -Ερμης δεν εχει οψεις, μονο με το μεσουρανημα κανει εξαγωνο
    -Διας σε τριγωνο με τον ουρανο (ουρανος στον 1ο οικο)
    -Εμπεριεχομενα ζωδια στον χαρτη (ο 1ος οικος εμπεριεχει τον Κριο και ο 7ος τον Ζυγο)

    Δεν μπορω να κατλαβω πολλα, βλεπω θετικα στοιχεια αλλα η ελειψη οψεων, η καμμενη σεληνη, ο κρονος και τα εμπεριεχομενα ζωδια με κανουν να πιστευω οτι η εξελιξη θα ειναι αρνητικη...
    Θα ηθελα την αποψη σας, βλεπετε λαθη στο συλλογισμο?
    Last edited by bubbleboo; 25-09-2014 at 01:35 AM.

 

 
Page 1 of 2 1 2 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads