s
Αυτόματη γραφή
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 10 of 16
  1. #1
    Join Date
    Apr 2005
    Όνομα:
    Παρασκευή
    Location
    Αθήνα
    Posts
    76

    Post Αυτόματη γραφή

    Η αυτόματη γραφή είναι γραφή που υποτιθέμενα οδηγείται από ένα πνεύμα ή από το ασυνείδητο. Μερικές φορές ονομάζεται και "εκστατική" γραφή γιατί γίνεται γρήγορα και χωρίς συλλογισμό, γράφοντας οτιδήποτε έρχεται στο νου, "χωρίς συνείδηση", σαν σε έκσταση. Πιστεύεται πως επιτρέπει σε κάποιον να "κρυφακούσει" το υποσυνείδητο όπου "κατοικεί ο πραγματικός εαυτός". Χωρίς τους περιορισμούς του συνειδητού νου, μπορούν να προσπελασθούν βαθειές και μυστικιστικές σκέψεις. Η αυτόματη γραφή χρησιμοποιείται επίσης και από μερικούς ψυχοθεραπευτές που πιστεύουν ότι είναι ένας εύκολος τρόπος για να φανερωθούν καταπιεσμένες μνήμες. Δεν υπάρχουν επιστημονικά στοιχεία πως η αυτόματη γραφή έχει κάποια θεραπευτική αξία.

    Οι υπέρμαχοι της αυτόματης γραφής ισχυρίζονται πως η διαδικασία αυτή τους επιτρέπει να έρθουν σε επαφή με άλλες οντότητες και ευφυΐες, αποσπώντας πληροφορίες και καθοδήγηση. Ισχυρίζονται επίσης πως τους επιτρέπει να ανακαλέσουν από το υποσυνείδητο δεδομένα που δεν μπορούν να ανακτηθούν, και πως απελευθερώνεται πνευματική ενέργεια για προσωπική ευρωστία και αποκαλύψεις. Σύμφωνα με την ψυχικό Ellie Crystal , οντότητες από την άλλη πλευρά προσπαθούν συνεχώς να επικοινωνήσουν μαζί μας. Προφανώς, όλοι μας έχουμε το δυναμικό ώστε να γίνουμε τόσο ενορατικοί όσο ο James Van Praagh και ο John Edward.

    Ένα μέντιουμ του 19ου αιώνα, η Hιlθne Smith (Catherine Mόller), είχε εξειδικευθεί στην αυτόματη γραφή και δημιούργησε επίσης ένα Αρειανό αλφάβητο ώστε να μεταφέρει μηνύματα από τον Άρη στους πελάτες της. Τα Αρειανά είχαν έντονη ομοιότητα με τη μητρική γλώσσα της κ. Smith, τα Γαλλικά, σύμφωνα πάντα με τον Thιodore Flournoy, έναν καθηγητή ψυχολογίας που ερεύνησε τον ισχυρισμό της (Randi 1995, 22).

    Οι σκεπτικιστές θεωρούν την αυτόματη γραφή κάτι σαν επιτραπέζιο παιχνίδι, αν και μερικές φορές είναι χρήσιμη για την ανακάλυψη του εαυτού ή για την έναρξη της συγγραφής κάποιου συγγράμματος. Ενώ είναι πιθανό αρκετές υποσυνείδητες ιδέες και σκέψεις να ανακύπτουν με την αυτόματη γραφή, είναι μάλλον απίθανο να είναι πιο βαθυστοχαστές από τις συνειδητές ιδέες που κατέχει κάποιος. Δεν υπάρχουν στοιχεία που να υποδεικνύουν πως ο πραγματικός εαυτός βρίσκεται στο υποσυνείδητο αλλά ούτε και πως φανερώνεται όταν κάποιος είναι πιωμένος ή σε ψυχωτικό παραλήρημα. Η αυτόματη γραφή μπορεί να οδηγήσει σε προσωπική ανάπτυξη αν αξιολογείται στοχαστικά και με εξυπνάδα. Από μόνη της, είναι τόσο πιθανό να οδηγήσει σε βελτίωση του εαυτού ή σε αποκαλύψεις, όσο και κάθε άλλη ανθρώπινη δραστηριότητα. Και εδώ που τα λέμε, κάποιοι άνθρωποι είχαν τόσο κακή εμπειρία από την αυτόματη γραφή ώστε πιστεύουν πως βρίσκεται ο Σατανάς από πίσω της. Για κάποια μυαλά, είναι προφανώς καλύτερο να μη γνωρίζουν τι βρίσκεται στη σοφίτα. Άλλοι μπορεί ν' απογοητευτούν βρίσκοντας τη σοφίτα άδεια.


    Πηγή: www.skepdic.gr/Entries/Alpha/aytomatigrafi.htm
    Κατόπιν έγγραφης άδειας.
    Η ελπίδα είναι ένα όνειρο που ξυπνά. (Αριστοτέλης)

  2. #2
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Αθήνα
    Posts
    11

    Re: Αυτόματη γραφή

    Αγαπητή raingirl

    Το θέμα που έθεσες εδώ είναι εξαιρετικά ενδιαφέρον ! Ειδικά για αυτούς που πειραματίζονται, χωρίς να ξέρουν τι "κανάλι" ανοίγουν ! Πιστεύω ότι μέσα από την αυτόματη γραφή μπορεί να προσελκύσεις "άγνωστης προέλευσης" οντότητες. Δεν ξέρεις τι είναι "αυτό" που σου παρουσιάζεται και τι σκοπό έχει (συνήθως να σε αποπροσανατολίσει). Πριν μερικά χρόνια, μέσα σε μία παρέα, αναφέρθηκε και αυτό το θέμα. Μεταξύ σοβαρού και αστείου αποφασίσαμε να πειραματιστούμε. Πραγματικά, κάποια άτομα που ήταν "ψυχικά πιο ευαίσθητα" μπόρεσαν να γράψουν ! Από τότε ήμασταν σε καθημερινή επικοινωνία για να μαθαίνουμε τα "νέα" από τη γραφή. Γράφτηκαν "απίθανα" πράγματα, σχετικά με τις προηγούμενες ζωές μας, την αποστολή μας στη γη κ.λ.π. Παρουσιάστηκαν διάφορες οντότητες που το "παίζανε καλά παιδιά" και που ενδιαφέρονταν για το καλό μας. Το αποτέλεσμα ; Μας έβγαλαν τελείως από το πρόγραμμά μας με αναλήθειες και ανακρίβειες. Είναι πολύ γλυκό να μιλάς με "κάποιον", "κάτι" που γνωρίζει. Γνωρίζει, όμως ; Ή "τρέφεται" με την αγωνία σου, την ανασφάλειά σου και το φόβο σου για το αύριο ;

    Φιλικά space

    Υ.Γ. Αν κάποιος έχει ανάλογη εμπειρία, μπορεί να απαντήσει.

  3. #3
    Join Date
    Jul 2005
    Posts
    14

    Re: Αυτόματη γραφή

    Γεια σας…
    fficeffice" />>>
    Πριν από μερικά χρόνια είχα επισκεφτεί ένα μέντιουμ πολύ γνωστό που ασκούσε την αυτόματη γραφή. Δεν μπορώ να πω σε ποσοστό 70% μου βγήκαν όσα μου είπε.
    Πρίν από ένα χρόνο είχα ένα πολύ σοβαρό πρόβλημα και αποφάσισα να την ξαναεπισκεφτώ.
    Μου έκλεισε ραντεβού για ένα μήνα μετά, διότι το μέντιουμ αυτό είναι πολύ γνωστό και έχει πολύ κόσμο. Εγώ μπέρδεψα τις ημερομηνίες και νόμιζα ότι το ραντεβού αντί για Πέμπτη ήταν Παρασκευή.
    Αυτή χωρίς να με πάρει τηλέφωνο μου στέλνει ένα μήνυμα στο κινητό (μου είχε κρατήσει όλα τα στοιχεία)ότι θα δυστιχίσω και εγώ και η οικογένειά μου και τότε θα έρθω να τη βρώ τρέχοντας αλλά αυτή δεν θα μου ανοίξει την πόρτα… Εγώ όπως ήταν φυσικό ταράχτηκα πολύ. Στο κάτω κάτω δεν την έκλεψα μπερδεύτηκα μόνο.
    Από τότε όμως όλα στραβά μου πάνε…
    Όντος αυτοί που ασκούν την αυτόματη γραφή έχουν μάλλον άσχημες δυνάμεις.
    >>
    >>

  4. #4
    Join Date
    Oct 2005
    Όνομα:
    Μαρία
    Location
    37°N58' - 023°E43'
    Posts
    1,963

    Re: Αυτόματη γραφή

    Quote Originally Posted by xrusa
    Αυτή χωρίς να με πάρει τηλέφωνο μου στέλνει ένα μήνυμα στο κινητό (μου είχε κρατήσει όλα τα στοιχεία)ότι θα δυστιχίσω και εγώ και η οικογένειά μου και τότε θα έρθω να τη βρώ τρέχοντας αλλά αυτή δεν θα μου ανοίξει την πόρτα… Εγώ όπως ήταν φυσικό ταράχτηκα πολύ. Στο κάτω κάτω δεν την έκλεψα μπερδεύτηκα μόνο. Από τότε όμως όλα στραβά μου πάνε. Όντος αυτοί που ασκούν την αυτόματη γραφή έχουν μάλλον άσχημες δυνάμεις.
    xrusa,

    δεν ξέρω τί δυνάμεις έχουν οι "αυτόματοι γραφείς", αυτό που ξέρω είναι ότι εμείς ορίζουμε την πορεία μας (για να μην πω τη μοίρα μας που είναι βαρύγδουπο). Όλα είναι θέμα επιλογών ΔΙΚΩΝ ΜΑΣ.

    Αποκλείεις το γεγονός ότι έχεις προκαταβληθεί και ανάγεις ό,τι αρνητικό σου συμβαίνει σ'αυτό το μήνυμα; Φυσικό ήταν να ταραχτείς. Όποιος και να ήταν στη θέση σου θα "πάθαινε" κάτι, αν ένα, χωρίς υπερβολή, γνωστό-άγνωστο μέντιουμ (όλοι έτσι παρουσιάζονται), εκμεταλλεύομενο την ανάγκη του καθενός και χωρίς ίχνος ανθρωπιάς πρωτίστως (αφήνω στην άκρη το θέμα του επαγγελματισμού.... είναι επάγγελμα; ) πετάει κορώνες "θα δυστυχήσεις εσύ και η οικογένειά σου"...

  5. #5
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Τα βουνα και τ
    Posts
    892

    Re: Αυτόματη γραφή

    Χρυσα,
    Εσυ η ιδια δηλωνεις:
    Πρίν από ένα χρόνο είχα ένα πολύ σοβαρό πρόβλημα και αποφάσισα να την ξαναεπισκεφτώ.
    Αρα δεν τιθεται θεμα αυθυποβολης ουτε παρεμβολης του μεντιουμ(!)
    Τα προβληματα προυπηρχαν. Και ως γνωστον, τα προβληματα δεν εξαφανιζονται ως δια μαγειας μεσα σε μια μερα.
    Εκτος απο την περιπτωση να λυθουν, υπαρχει και η περιπτωση να διογκωθουν.
    Οπωσδηποτε θα χρειαστει να κανουν τον κυκλο τους...
    Το αποτελεσμα εξαρταται απο πολλους παραγοντες.
    Καλημερα σας...
    Υ.Γ.
    Μαρουλι, συμφωνω μαζι σου.

  6. #6

    Re: Αυτόματη γραφή

    Quote Originally Posted by xrusa
    ...μπέρδεψα τις ημερομηνίες και νόμιζα ότι το ραντεβού αντί για Πέμπτη ήταν Παρασκευή.

    Από τότε όμως όλα στραβά μου πάνε…

    fficeffice" />>>


    Έχω την εντύπωση, χωρίς να θέλω να προσβάλλω κανέναν "ειδικό", ότι ακριβώς επειδή το μέντιουμ είναι γνωστό και είχες κλείσει ένα μήνα πριν ραντεβού (φαντάζομαι πόσο πια γνωστό θα μπορούσε να είναι αν κλείνεις ραντεβού και έχει λίστα ενός μήνα-αυτό μόνο στα ραντεβου του ΙΚΑ μπορεί να γίνει...), ξεχνώντας εσύ από αφηρημάδα ίσως την σωστή μέρα, το μέντιουμ έχασε τα χρήματα από την επίσκεψή σου, ενώ κάλλιστα θα μπορούσε να αναπληρώσει την χαμένη θέση σου. Επομένως, για να σε κλονίσει και να θες απεγνωσμένα αργότερα την βοήθεια της, για να διορθώσεις την στραβή "κατάσταση" που θα ζήσεις εσύ και η οικογένεια σου, σε φοβίζει με ένα είδος απειλής θα μπορούσα να πω, με απώτερο ίσως σκοπό να τον\την παρακαλέσεις για ραντεβού και να το χρυσοπληρώσεις!

    Σου πάνε "όλα στραβά" γιατί εσύ σκέφτεσαι το αρνητικό μήνυμα που έλαβες...οπότε και ότι "κακό" θα σου συμβεί θα το αποδώσεις στο λάθος που έκανες και δεν πήγες στο ραντεβού σου. Αυτά που σου είπε το μέντιουμ στο μήνυμα τα θεωρώ ξεπεσμό...μόνο και μόνο το γεγονός ότι απλά σου έστειλε μήνυμα για να σε τρομάξει που έχασε το μεροκάματο αντί του να σε πάρει ίσως ένα τηλέφωνο να σου υπενθυμήσει το ραντεβού που έχασες, σημαίνει πολλά! Έτσι και αλλιώς, πες ότι πραγματικά μπορούσε να συμβεί κάτι σοβαρό σε κάποιο αγαπημένο σου άτομο ή ακόμη και σε σένα την μέρα του ραντεβού και θυμόσουν ότι έχεις ραντεβού...τι θα έκανες;;; Θα συνόδευες το αγαπημένο σου πρόσωπο ή θα πήγαινες στο μέντιουμ;;; Απλή λογική!
    Πιστεύω να κατάλαβες που το πάω. Όποια άτυχη στιγμή είναι να γίνει, θα γίνει...στο χέρι σου είναι να την αντιμετωπίσεις με όση δύναμη διαθέτεις και με θάρρος.
    ΘΕΤΙΚΗ ΣΚΕΨΗ ΚΑΙ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ

  7. #7
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    2,574

    Re: Αυτόματη γραφή

    τελικα, μαλλον, πρεπει να δινουμε μεγαλυτερη σημασια στις δικες μας ψυχικες δυναμεις για να περασουμε μια δοκιμασια, παρα σε ατομα που δυστυχως προσπαθουν να μας αποπροσανατολισουν για δικο τους οφελος.Η ψυχοσυνθεση καθε ατομου ειναι ιδιαιτερη και αυτο μας δινει την ικανοτητα να ξερουμε εμεις οι ιδιοι καλυτερα απο καθε αλλον πως να ξεπερασουμε τα εμποδια.Αλλωστε και οι δυσκολιες υπαρχουν για να μας διδαξουν κατι για τη ζωη μας,ειναι και αυτες μερος μας και ετσι μαθαινουμε να χαιρομαστε καθε στιγμη που ζουμε.Αυτο που χρειαζεται ειναι υπομονη και δυναμη(που ολοι εχουμε)!

  8. #8
    Join Date
    Jul 2005
    Όνομα:
    Κωστής
    Location
    Δουβλίνο
    Posts
    2,027

    Re: Αυτόματη γραφή

    Ενδιαφέρουσα συζήτηση κυρίες μου αλλά το θέμα είναι η αυτόματη γραφή και όχι τρόποι αντιμετώπισης εναντίον των απατεώνων ή τεχνικές αυτοβελτίωσης. Ας μείνουμε στο θέμα.
    Γίνετε φίλοι μας στη νέα μας σελίδα στο Facebook



    Παρακαλώ σιγουρευτείτε ότι ακολουθείτε τους όρους χρήσης του site - forum που είστε μέλος και έχετε αποδεχθεί κατά την εγγραφή σας.

  9. #9

    Re: Αυτόματη γραφή

    Να με συγχωρείτε που εγείρω αυτό το θέμα και μάλιστα χωρίς να έχω κάτι ιδιαιτέρως διαφωτιστικό να πω.

    Ωστόσο θεωρώ πως πρέπει να γίνουν κάποιες διακρίσεις γιατί με τον όρο "αυτόματη γραφή" συγχέονται πράγματα και καταστάσεις που κατά τη γνώμη μου είναι διακριτά, ακόμα και αν μπαίνουν σε χωράφια για τα οποία δύσκολα μπορεί κανείς να εκφέρει εμπεριστατωμένη άποψη και συχνότερα μάλλον εναπόκεινται στο τι πιστεύει ο καθένας ότι μπορεί να συμβαίνει ή όχι.

    Από ψυχαναλυτική σκοπιά ναι, η ψυχανάλυση στην προσπάθειά της να αγγίξει, να φωτίσει,να ερευνήσει, να ερμηνεύσει και να χρησιμοποιήσει το υποσυνείδητο με σκοπό την έρευνα και περισσότερο τη θεραπευτική του αξία ανέτρεξε πολύ συχνά στη χρήσή αυτόματης γραφής.
    Όπως, ως γνωστόν, έκαναν και μάλιστα περίπου την ίδια περίοδο και αργότερα οι υποστηρικτές του κινήματος του σουρεαλισμού και ντανταΪσμού στην διανόηση και την τέχνη.

    Το είδος αυτής της "αυτόματης γραφής" είχε σαν απώτερο σκοπό να εγείρει και να δώσει φωνή στο υποσυνείδητο, μεταφέροντας στο χαρτί λέξεις, εικόνες και σκέψεις πολλές φορές ακατάλληπτες- και όσο πιο πολύ δεν έβγαζαν νόημα, τόσο το καλύτερο, εθεωρείτο πως ο σκοπός είχε περισσότερο επιτευχθεί .
    Για το λόγο αυτό, η ψυχαναλυτές έθεταν την γραφή ως μέσο στους ασθενείς τους και οι σουρεαλιστές ποιητές ρύθμιζαν τα ξυπνητήρια τους να τους διακόπτουν εν μέσω της νυκτός με το μολύβι στο χέρι ώστε να μην χάσουν δευτερόλεπτο από αυτό που το υποσυνείδητό τους είχε να τους πει. Κάτι σαν κυνηγοί ονείρων ή εφιαλτών ή αχαλίνωτης καθαρά φαντασίας. Έτσι η ανθρωπότητα γνώρισε το"Η γη είναι μπλε σαν ένα πορτοκάλι" και άλλα πολλά.

    Και στις δύο αυτές περιπτώσεις, η αυτόματη γραφή επέφερε κάποια αποτελέσματα και μηνύματα αδιαμφισβήτητα και πράγματι ανέσειρε από τα συρταράκια του μυαλού πληροφορίες ή και αισθήσεις που βοήθησαν τόσο την ψυχαναλυτική θεραπεία όσο και τις ανάγκες των καλλιτεχνών της εποχής.
    Ωστόσο,όσο εξελιγμένες και αν ήταν οι τεχνικές αυτές αυτόματης γραφής δεν έπαυαν να απιτούν την συνειδητότατη χρήση τους από τους ενδιαφερόμενους.Πρώτα από τον ψυχαναλυτή στον ασθενή και στη συνέχεια τον ίδιο τον καλλιτέχνη που το επεδίωκε.

    Υπάρχουν άνθρωποι οι οποίοι βρέθηκαν να έχουν γράψει σε κατάσταση ύπνου. Εδώ η χρήση παραμένει μεν ασυνείδητη και μπορεί όντως να συνδέεται στενά με το υποσυνείδητο και πολύ στενά μάλιστα όπως συμβαίνει και στην ονειρική κατάσταση ή και όπως υπό την επήρεια ναρκωτικών και παραισθησιογόνων ουσιών.Αλλά συνδέεται πάντα με το υποσυνείδητο δηλ, με το μυαλό μας.
    Υπάρχει λοιπόν μια ειδοποιός διαφορά μεταξύ υποσυνειδήτου και άλλης οντότητας ή πραγματικότητας αν θέλετε.Αυτό λοιπόν εναπόκειται στον καθένα να το κρίνει...

    Πάντως, όταν ένα άτομο λειτουργήσει ως διάμεσος και παράξει αυτόματη γραφή τέτοιου τύπου δεν ανοίγει τα συρταράκια του υποσυνειδήτου αλλά επικοινωνεί. Επικοινωνεί όχι πάντα με τη θέλησή του...η διαδικασία μπορεί δηλ, να ξεκινήσει πραγματικά αυτόματα, ασυνείδητα και ελεύθερα , το άτομο εξαρτάται σε τι στάδιο βρίσκεται, ξέρει ότι κάτι συμβαίνει χωρίς να ξέρει τι, αναπτύσσει διαλεκτική σχέση διανοητικά και δεν έχει απαραίτητα υποβάλει τον εαυτό του σ' αυτή τη διαδικασία.
    Εχει τότε δαπανήσει εξαιρετική, ενέργεια και έχει παράξει "λόγο" ποιοτικά κατά τη γνώμη μου διαφορετικό από τις πρώτες περιπτώσεις.
    Ωστόσο, η άποψη μου είναι ότι σπάνια ακόμα και τέτοιου είδους γραφή μπορεί να προβλέψει μέλλον.

    Πόσες φορές άνθρωπος είμαι;

  10. #10

    Re: Αυτόματη γραφή

    Quote Originally Posted by nanstenka View Post
    Να με συγχωρείτε που εγείρω αυτό το θέμα και μάλιστα χωρίς να έχω κάτι ιδιαιτέρως διαφωτιστικό να πω.

    Ωστόσο θεωρώ πως πρέπει να γίνουν κάποιες διακρίσεις γιατί με τον όρο "αυτόματη γραφή" συγχέονται πράγματα και καταστάσεις που κατά τη γνώμη μου είναι διακριτά, ακόμα και αν μπαίνουν σε χωράφια για τα οποία δύσκολα μπορεί κανείς να εκφέρει εμπεριστατωμένη άποψη και συχνότερα μάλλον εναπόκεινται στο τι πιστεύει ο καθένας ότι μπορεί να συμβαίνει ή όχι.

    Από ψυχαναλυτική σκοπιά ναι, η ψυχανάλυση στην προσπάθειά της να αγγίξει, να φωτίσει,να ερευνήσει, να ερμηνεύσει και να χρησιμοποιήσει το υποσυνείδητο με σκοπό την έρευνα και περισσότερο τη θεραπευτική του αξία ανέτρεξε πολύ συχνά στη χρήσή αυτόματης γραφής.
    Όπως, ως γνωστόν, έκαναν και μάλιστα περίπου την ίδια περίοδο και αργότερα οι υποστηρικτές του κινήματος του σουρεαλισμού και ντανταΪσμού στην διανόηση και την τέχνη.

    Το είδος αυτής της "αυτόματης γραφής" είχε σαν απώτερο σκοπό να εγείρει και να δώσει φωνή στο υποσυνείδητο, μεταφέροντας στο χαρτί λέξεις, εικόνες και σκέψεις πολλές φορές ακατάλληπτες- και όσο πιο πολύ δεν έβγαζαν νόημα, τόσο το καλύτερο, εθεωρείτο πως ο σκοπός είχε περισσότερο επιτευχθεί .
    Για το λόγο αυτό, η ψυχαναλυτές έθεταν την γραφή ως μέσο στους ασθενείς τους και οι σουρεαλιστές ποιητές ρύθμιζαν τα ξυπνητήρια τους να τους διακόπτουν εν μέσω της νυκτός με το μολύβι στο χέρι ώστε να μην χάσουν δευτερόλεπτο από αυτό που το υποσυνείδητό τους είχε να τους πει. Κάτι σαν κυνηγοί ονείρων ή εφιαλτών ή αχαλίνωτης καθαρά φαντασίας. Έτσι η ανθρωπότητα γνώρισε το"Η γη είναι μπλε σαν ένα πορτοκάλι" και άλλα πολλά.

    Και στις δύο αυτές περιπτώσεις, η αυτόματη γραφή επέφερε κάποια αποτελέσματα και μηνύματα αδιαμφισβήτητα και πράγματι ανέσειρε από τα συρταράκια του μυαλού πληροφορίες ή και αισθήσεις που βοήθησαν τόσο την ψυχαναλυτική θεραπεία όσο και τις ανάγκες των καλλιτεχνών της εποχής.
    Ωστόσο,όσο εξελιγμένες και αν ήταν οι τεχνικές αυτές αυτόματης γραφής δεν έπαυαν να απιτούν την συνειδητότατη χρήση τους από τους ενδιαφερόμενους.Πρώτα από τον ψυχαναλυτή στον ασθενή και στη συνέχεια τον ίδιο τον καλλιτέχνη που το επεδίωκε.

    Υπάρχουν άνθρωποι οι οποίοι βρέθηκαν να έχουν γράψει σε κατάσταση ύπνου. Εδώ η χρήση παραμένει μεν ασυνείδητη και μπορεί όντως να συνδέεται στενά με το υποσυνείδητο και πολύ στενά μάλιστα όπως συμβαίνει και στην ονειρική κατάσταση ή και όπως υπό την επήρεια ναρκωτικών και παραισθησιογόνων ουσιών.Αλλά συνδέεται πάντα με το υποσυνείδητο δηλ, με το μυαλό μας.
    Υπάρχει λοιπόν μια ειδοποιός διαφορά μεταξύ υποσυνειδήτου και άλλης οντότητας ή πραγματικότητας αν θέλετε.Αυτό λοιπόν εναπόκειται στον καθένα να το κρίνει...

    Πάντως, όταν ένα άτομο λειτουργήσει ως διάμεσος και παράξει αυτόματη γραφή τέτοιου τύπου δεν ανοίγει τα συρταράκια του υποσυνειδήτου αλλά επικοινωνεί. Επικοινωνεί όχι πάντα με τη θέλησή του...η διαδικασία μπορεί δηλ, να ξεκινήσει πραγματικά αυτόματα, ασυνείδητα και ελεύθερα , το άτομο εξαρτάται σε τι στάδιο βρίσκεται, ξέρει ότι κάτι συμβαίνει χωρίς να ξέρει τι, αναπτύσσει διαλεκτική σχέση διανοητικά και δεν έχει απαραίτητα υποβάλει τον εαυτό του σ' αυτή τη διαδικασία.
    Εχει τότε δαπανήσει εξαιρετική, ενέργεια και έχει παράξει "λόγο" ποιοτικά κατά τη γνώμη μου διαφορετικό από τις πρώτες περιπτώσεις.
    Ωστόσο, η άποψη μου είναι ότι σπάνια ακόμα και τέτοιου είδους γραφή μπορεί να προβλέψει μέλλον.
    Μπράβο ! Σε παραδέχομαι, όχι μόνο για την bold τελευταία σου φράση, αλλά και για το υπόλοιπο κείμενό σου. Ιδού κείμενα σωστά ψαγμένων ανθρώπων.

 

 
Page 1 of 2 1 2 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads