s
Μέθοδοι Χαρτομαντείας
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Page 1 of 4 1 2 3 4 LastLast
Results 1 to 10 of 40
  1. #1
    Join Date
    Dec 2004
    Όνομα:
    Ευγενία
    Location
    Αθήνα
    Posts
    4

    Post Μέθοδοι Χαρτομαντείας

    Διάβασα τα άρθρα των μελών του Horoscope σχετικά με την χαρτομαντεία και σκέφτηκα συμπληρωματικά να προσθέσω κάποια στοιχεία. Δεν ήμουν σίγουρη αν έπρεπε να τα βάλω σαν συμπληρωματικά σε κάποιο από τα ήδη υπάρχοντα θέματα ή να φτιάξω ένα νέο. Ας αποφασίσουν οι συντονιστές σε ποιο σημείο θα πρέπει να τοποθετηθεί.
    Από βιβλίο του Serharial «A Manual of Occultism» στην πρώτη του μάλιστα έκδοση για τα Ελληνικά τον Απρίλιο του 1979 από τις Εκδόσεις ΚΟΝΙΔΑΡΗ βρήκα κάποια στοιχεία για τρόπους ριξίματος όπου και παραθέτω κάποια αποσπάσματα. Δεν είμαι ειδική στο θέμα για να επιβεβαιώσω ή να απορρίψω τις συγκεκριμένες 2 τεχνικές που θα παραθέσω. Οι γνώσεις μου είναι απλές που μου μετέφερε η Μικρασιάτισσα γιαγιά μου που υπεραγαπώ και πιστεύω ότι έχει ανεπτυγμένη διόραση και όταν χρησιμοποιεί από χόμπι με τις φίλες της τα χαρτιά δεν πιστεύω ότι αποκωδικοποιεί τα σύμβολα αλλά εστιάζει σε αυτά ενεργοποιώντας την αναπτυγμένη της διόραση.


    Ο Τροχός της Τύχης
    Σ’ αυτή τη μέθοδο χρησιμοποιούνται μόνο 32 χαρτιά. Οι θέσεις αντιστοιχούν στους δώδεκα αστρολογικούς Οίκους και έχουν τις ίδιες σημασίες. Τα χαρτιά ρίχνονται με τη σειρά πού δείχνεται από τους αριθμούς του διαγράμματος που επισυνάπτω και τα ζεύγη ερμηνεύονται σύμφωνα με τη θέση τους.
    Το 13ο, 14ο, 15ο, και 16ο χαρτί ονομάζονται κεντρικά χαρτιά. Το 17ο χαρτί είναι το χαρτί - κλειδί. Τα τρία χαρτιά που αφήνονται απ’ έξω δείχνουν αυτό που φεύγει από τη ζωή.

    Τα Καρό ανήκουν στον πρώτο Οίκο. Τα Σπαθιά ανήκουν στο δέκατο Οίκο. Οι Κούπες ανήκουν στον έβδομο Οίκο και τα Μπαστούνια στον τέταρτο Οίκο. Ο Άσος κάθε χρώματος είναι στην ισχυρότερη θέση του όταν καταλαμβάνει το δικό του Οίκο. Οι Ρηγάδες είναι στην καλύτερη θέση τους όταν είναι τα κεντρικά χαρτιά των δικών τους γωνιών, δηλαδή ό Ρήγας Καρό στη 13η θέση, ό Ρήγας Σπαθί στη 14η θέση, ο Ρήγας Κούπα στη 15η θέση και ο Ρήγας Μπαστούνι στη 16η θέση.
    Κάθε Οίκος μπορεί να καταλαμβάνεται από δυο χαρτιά σε θέση Ισχύος και οι γωνίες μπορούν να έχουν τρία χαρτιά τοποθετημένα σε θέσεις δύναμης. Έτσι:
    • Ο πρώτος Οίκος Ισχυροποιείται με τον Άσο Καρό, το 7 Κούπα ή το 10 Μπαστούνι.
    • Ο δεύτερος Οίκος Ισχυροποιείται με το 8 Κούπα και το Βαλέ Μπαστούνι.
    • Ο τρίτος Οίκος Ισχυροποιείται με το 9 Κούπα και τη Ντάμα Μπαστούνι.
    • Ο τέταρτος Οίκος ισχυροποιείται με τον Ασο Μπαστούνι, το 10 Κούπα και το 7 Σπαθί.
    • Ο πέμπτος Οίκος ισχυροποιείται με το Βαλέ Κούπα και το 8 Σπαθί.
    • Ο έκτος Οίκος Ισχυροποιείται με τη Ντάμα Κούπα και το 9 Σπαθί.
    • Ο έβδομος Οίκος Ισχυροποιείται με το 7 Καρό, τον Ασο Κούπα και το 10 Σπαθί.
    • Ο όγδοος Οίκος ισχυροποιείται με το Βαλέ Σπαθί και το 8 Καρό.
    • Ο ένατος Οίκος Ισχυροποιείται με τη Ντάμα Σπαθί και το 9 Καρό.
    • Ο δέκατος Οίκος ισχυροποιείται με τον Ασο Σπαθί, το 10 Καρό και το 7 Μπαστούνι.
    • Ο ενδέκατος Οίκος ισχυροποιείται με το Βαλέ Καρό και το 8 Μπαστούνι.
    • Ο δωδέκατος Οίκος Ισχυροποιείται με τη Ντάμα Καρό και το 9 Μπαστούνι.

    Στην αρχή τα χαρτιά ανακατεύονται και κόβονται και στη συνέχεια ρίχνονται όπως στην εικόνα. Έπειτα ό Χαρτομάντης αρχίζει την ερμηνεία δίνοντας το συνδυασμένο νόημα των χαρτιών 30, 31, και 32, τα οποία και απομακρύνει, γιατί δε χρειάζονται πια.

    Η πρόρρηση του μέλλοντος αρχίζει με τα χαρτιά 18,1 και 13. Το ζευγάρι 18,1 διαβάζονται μαζί σε σχέση με το 13 πού ελέγχει αυτό το συνδυασμό. Το ζευγάρι 18,1 έχει σχέση με το άτομο πού ζητάει τη μαντεία.
    Το επόμενο ζευγάρι 19, 2 διαβάζεται σε σχέση με τις οικονομικές υποθέσεις. Έπειτα έρχεται το ζευγάρι 20, 3 πού αναφέρεται στις σχέσεις και την αλληλογραφία.
    Μ’ αυτό τον τρόπο διαβάζονται και τα δώδεκα ζευγάρια. Το χαρτί - κλειδί είναι αυτό που στη δοσμένη στιγμή εξουσιάζει τη ζωή και την τύχη του ατόμου και τα μέσα με τα όποια θα έρθει ή επιτυχία ή η αποτυχία. Επίσης φανερώνει αν μια Φιγούρα, δηλαδή ένα πρόσωπο αντίστοιχου χρώματος, θα παίξει καθοριστικό ρόλο στα θέματα που αφορούν το άτομο. Το πρόσωπο αυτό (γυναίκα ή άνδρας) θα πει το ναι ή το όχι, διασφαλίζοντας ή παρεμποδίζοντας την έκβαση.

    Αν τα χαρτιά διαβαστούν καλά κατά ζεύγη και φαίνονται να υπόσχονται καλή τύχη, τότε το χαρτί - κλειδί θα δείξει τα μέσα με τα οποία θα έρθει αυτό το καλό.
    Όταν οι γωνίες ή τα σημεία της ουράνιας σφαίρας, δηλαδή Ανατολή, Δύση, Ζενίθ και Ναδίρ-1ο, 10ο, 7ο και 4ο χαρτί είναι καλά, τότε ή καλή τύχη ενισχύεται σε μεγάλο βαθμό. Όμως όταν αυτές τις θέσεις τις καταλαμβάνουν άσχημα χαρτιά, τότε ή καλοτυχία δεν είναι σίγουρη ή μόνιμη.
    Τα γωνιακά χαρτιά, 1,10, 7, και 4 πρέπει να συσχετίζονται αντίστοιχα με τα κεντρικά χαρτιά 13, 14, 15, και 16 και στη συνέχεια με το χαρτί - κλειδί.

    Ο Τροχός μπορεί να ριχτεί τρεις φορές στην κάθε περίπτωση. Ειδικές ερωτήσεις μπορούν να απαντηθούν στο δεύτερο ρίξιμο, αφού έχουν δοθεί πρώτα τα γενικά προγνωστικά. Απαντώντας σε ένα ειδικό ζήτημα, ο Χαρτομάντης πρέπει να συμβουλευτεί εκείνα τα μέρη του Τροχού πού σχετίζονται με το ζήτημα. Πρέπει να αποφεύγεται οποιοδήποτε ζήτημα πού απαιτεί ένα δεύτερο γενικό διάβασμα. Η αληθινή πρόγνωση πρέπει να βασίζεται μόνο στο πρώτο ρίξιμο.


    Το Αστέρι
    Παίρνουμε πρώτα από την τράπουλα ένα χαρτί πού αντιπροσωπεύει το άτομο και το βάζουμε στο κέντρο ενός στρογγυλού τραπεζιού. Αυτό το χαρτί θα πρέπει να ανταποκρίνεται στο φύλο και στα χαρακτηριστικά του ατόμου που ζητάει τη μαντεία.
    Έπειτα το άτομο παίρνει τα υπόλοιπα 31 χαρτιά της τράπουλας και τα ανακατεύει κανονικά με την επιθυμία να μάθει τη φύση αυτών πού το περιβάλλουν. Στη συνέχεια κόβει τα χαρτιά.
    Έπειτα ο Χαρτομάντης παίρνει τα χαρτιά και τα ρίχνει όπως στο σχήμα που επισυνάπτω όπου το κεντρικό χαρτί C δείχνει το άτομο. Τα χαρτιά πού μένουν τα βάζουμε παράμερα.
    Το 13ο χαρτί τοποθετείται πάνω στο χαρτί C και θεωρείται σαν Τελική Ακυρωτική Απόφαση. Αν είναι καλό χαρτί, και ειδικά Κούπα, θα φέρει μια ελπιδοφόρα έκβαση, έστω κι αν ή γενική πρόβλεψη είναι διαφορετική.

    Στο «Αστέρι» το 5ο και το 7ο χαρτί θεωρούνται σαν εμπόδια. Διαβάζονται μαζί και σε συνδυασμό με το 9ο και το 11ο. Αναφέρονται στο παρελθόν.
    Το 1ο και το 3ο χαρτί διαβάζονται μαζί και σε συνδυασμό με το 9ο και το 10ο. Αυτά τα χαρτιά δείχνουν τις φιλοδοξίες, τις ελπίδες και τις προθέσεις του ατόμου.
    Το 2ο και το 4ο χαρτί διαβάζονται μαζί και σχετίζονται με το 11ο και το 12ο. Αναφέρονται στην τύχη, στην παρούσα κατάσταση και γενικά σε ό,τι είναι άμεσο για το άτομο.
    Το 6ο και το 8ο χαρτί διαβάζονται μαζί και σε σχέση με το 10ο και το 12ο. Αναφέρονται σ’ αυτό πού πρόκειται να έρθει, στο μέλλον, στα αποτελέσματα των περασμένων πράξεων.
    Μετά το γενικό διάβασμα μελετήστε τα χαρτιά που είναι γύρω από το χαρτί του ατόμου, ή κεντρικό χαρτί, καθώς επίσης και το 13ο χαρτί.
    Ιδιαίτερη σημασία πρέπει να δοθεί στα δυο χαρτιά πού είναι πάνω και δεξιά από το C, γιατί αν είναι κόκκινα, ή αν επικρατεί το κόκκινο χρώμα, ή αν τα σπαθιά είναι δίπλα σε Κούπες ή Καρό, και ιδιαίτερα αν το 13ο χαρτί είναι καλό, τότε οι φιλοδοξίες του ατόμου θα πραγματοποιηθούν και θα έχει λαμπρή τύχη.
    Όταν το ρίξιμο έχει σχέση με ένα ειδικό ζήτημα πρέπει να υπάρχει το Εννιά Κούπα και να απουσιάζει το Εννιά Μπαστούνι, διαφορετικά ή επιδίωξη του ατόμου θα αποτύχει ή θα εγκαταλειφτεί.

  2. #2
    Join Date
    Apr 2005
    Posts
    66

    Re: Μέθοδοι Χαρτομαντείας

    Υπάρχει μια σελίδα που αναφέρεται σε μεθόδους χαρτομαντείας με μια απλή τράπουλα. Για όποιον ενδιαφέρεται:
    www.provlepseis.idx.gr

  3. #3

    Re: Μέθοδοι Χαρτομαντείας

    ginaki_s μπερδεύτικα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!

  4. #4
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    248

    Re: Μέθοδοι Χαρτομαντείας

    καλησπέρα , λοιπόν επειδή έχω την τύχη κάποια φίλη μου παλιά να μού έκανε δώρο την γνώση της κάποτε πάνω στα χαρτιά και μπορώ να πω παιδιά οτι όσες φορές έχω χρησιμοποιήσει την τράπουλα (την οποία το τελευταίο διάστημα δεν την χρησιμοποιώ καθόλου) δεν έχει πέσει πότέ έξω θα ήθελα να μοιραστω την γνώση αυτη μαζί σας αν φυσικά θέλετε ...και το λέω αυτο επειδή η διαδικασία ειναι χρονοβόρα και δεν σίγουρα δεν μπορώ να σας εξηγησω με μία φόρά που θα γράψω πώς ρίχνονται τα χαρτιά ...
    αν όμως πράγματικά θέλετε πολύ ευχαρίστως να ξεκινήσω αύριο σιγά - σιγά να σας χαρίσω και εγω με τη σειρά μου αυτη τη γνώση που η φίλη μου , μου έδωσε κάποτε ...και κάτι ακόμα που μου είχε πει ακόμα κι αν ακουστεί βλακεία ...τα χαρτιά για να έχουν δύναμη και να βγαίνουν πάντα οι προβλέψεις δεν πρέπει να τα ρίχνεις επι χρήμασι ...

  5. #5

    Re: Μέθοδοι Χαρτομαντείας

    Quote Originally Posted by maraki_1975
    καλησπέρα , λοιπόν επειδή έχω την τύχη κάποια φίλη μου παλιά να μού έκανε δώρο την γνώση της κάποτε πάνω στα χαρτιά και μπορώ να πω παιδιά οτι όσες φορές έχω χρησιμοποιήσει την τράπουλα (την οποία το τελευταίο διάστημα δεν την χρησιμοποιώ καθόλου) δεν έχει πέσει πότέ έξω θα ήθελα να μοιραστω την γνώση αυτη μαζί σας αν φυσικά θέλετε ...και το λέω αυτο επειδή η διαδικασία ειναι χρονοβόρα και δεν σίγουρα δεν μπορώ να σας εξηγησω με μία φόρά που θα γράψω πώς ρίχνονται τα χαρτιά ...
    αν όμως πράγματικά θέλετε πολύ ευχαρίστως να ξεκινήσω αύριο σιγά - σιγά να σας χαρίσω και εγω με τη σειρά μου αυτη τη γνώση που η φίλη μου , μου έδωσε κάποτε ...και κάτι ακόμα που μου είχε πει ακόμα κι αν ακουστεί βλακεία ...τα χαρτιά για να έχουν δύναμη και να βγαίνουν πάντα οι προβλέψεις δεν πρέπει να τα ρίχνεις επι χρήμασι ...
    Γειά σου Μαράκι,
    σωστή σε βρίσκω και ναί εγώ θα ήθελα να μάθω....
    Πηγαίνω ως εκεί που με παίρνει.
    Για να χαίρομαι.
    Κι αν έχω κέφι προχωρώ ως εκεί που δεν με παίρνει.
    Για να μαθαίνω!

  6. #6
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    2,574

    Re: Μέθοδοι Χαρτομαντείας

    τελεια η πρωτοβουλια σου!περιμενω τη συνεχεια τοσο κατανοητη οσο και η αρχη

  7. #7
    Join Date
    Apr 2006
    Όνομα:
    Κατόπιν συνεννόησης
    Location
    Αθήνα ζαφειρό
    Posts
    86

    Re: Μέθοδοι Χαρτομαντείας

    maraki, - αλήθεια πολύ γλυκό nickname

    Η πρωτοβουλία σου είναι τέλεια, μπορώ να πω απο τους πιο καλογραμμένους και κατανοητούς τρόπους επεξήγησης χαρτιών που έχω διαβάσει! Περιμένω ανυπόμονα τη συνέχεια.

  8. #8
    Join Date
    Jul 2005
    Όνομα:
    Κωστής
    Location
    Δουβλίνο
    Posts
    2,027

    Re: Μέθοδοι Χαρτομαντείας

    Αυτά τα κείμενα μαράκι είναι προϊόν δικής σου έρευνας και εργασίας; Δεν είναι από κάποιο βιβλίο ή περιοδικό παραφρασμένα φαντάζομαι;
    Γίνετε φίλοι μας στη νέα μας σελίδα στο Facebook



    Παρακαλώ σιγουρευτείτε ότι ακολουθείτε τους όρους χρήσης του site - forum που είστε μέλος και έχετε αποδεχθεί κατά την εγγραφή σας.

  9. #9
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    248

    Re: Μέθοδοι Χαρτομαντείας

    καλημέρα , δεν έχουν καμία σχέση με βιβλία ή περιοδικά ειναι οι ερμηνείες όπως μου τις έχει μάθει και τις γνωρίζω εδω και 10 χρόνια μια παλιά καλή φίλη ...η οποία με τη σειρά της είχε δασκαλα απο οτι γνωρίζω μια γιαγιά που ήξερε πολύ καλά τη γνώση της τράπουλας ...

  10. #10
    Join Date
    Jul 2005
    Όνομα:
    Κωστής
    Location
    Δουβλίνο
    Posts
    2,027

    Re: Μέθοδοι Χαρτομαντείας

    Ωραία τότε αφού υπάρχει καταγγεγραμμένη η δήλωσή σου θα συλλέξουμε όλα τα αποσπάσματα που δίνεις όταν μπορείς και για λόγους τάξης και ορθής δομής θα τα κάνουμε ένα καινούργιο άρθρο.
    Γίνετε φίλοι μας στη νέα μας σελίδα στο Facebook



    Παρακαλώ σιγουρευτείτε ότι ακολουθείτε τους όρους χρήσης του site - forum που είστε μέλος και έχετε αποδεχθεί κατά την εγγραφή σας.

 

 
Page 1 of 4 1 2 3 4 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads