s
Ταρό - Μια μέθοδος μαντικής τέχνης
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 10 of 20
  1. #1
    Join Date
    Oct 2004
    Όνομα:
    Λίλιαν
    Location
    Αθήνα
    Posts
    2,323

    Ταρό - Μια μέθοδος μαντικής τέχνης

    Η ιστορία του Ταρό είναι μακρόχρονη και η αρχή της δύσκολο να καθοριστεί. Αν και υπάρχουν διάφορες εκτιμήσεις, οι περισσότεροι θεωρούν πως δημιουργήθηκε στην Ευρώπη κατά τον δέκατο τέταρτο αιώνα. Ωστόσο, κάποιοι θεωρούν πως η αρχή της είναι στην Ινδία, στην Κίνα ή την αρχαία Αίγυπτο. Ο Κρόουλυ, μάλιστα, στο βιβλίο του «Το βιβλίο του Θώθ, πιστεύει πως η γνώση της προέρχεται απ' ευθείας από τον πρώτο μύστη, τον Ερμή τον Τρισμέγιστο.

    Η αλήθεια είναι, πως σε αυτή την τράπουλα, με τα 78 χαρτιά, οφείλει την καταγωγή της η σημερινή τράπουλα. Έχει τα πενήντα έξι κλασσικά χαρτιά (τη Μικρή Αρκάνα), έστω κι αν τα σύμβολα από περιοχή σε περιοχή διαφέρουν ελαφρά έως αισθητά, και τη Μεγάλη Αρκάνα, δηλαδή μία σειρά από είκοσι δύο χαρτιά, τα οποία έχουν συμβολικές εικόνες και περιγραφές. Ένας συνδυασμός του τίτλου των χαρτιών της Μεγάλης Αρκάνας και της εικόνας, δίνει στον ερμηνευτή τα στοιχεία για να περιγράψει την κατάσταση που τον ενδιαφέρει. Στη Μεγάλη Αρκάνα, αντιπροσωπεύονται οι φυσικές και πνευματικές δυνάμεις που επηρεάζουν τον άνθρωπο, όπως η δύναμη, η εξουσία, οι καταστροφές, η ζωτικότητα, διάφορες συγκινήσεις. Στη Μικρή Αρκάνα, αντιπροσωπεύονται τα επαγγέλματα, η κοινωνική θέση, οι επιχειρήσεις, οι άνθρωποι.

    Τα χαρτιά δεν έχουν την ίδια σημασία αν είναι όρθια ή αντίστροφα γυρισμένα. Στην αντίστροφη θέση, δηλώνουν εμφανώς αδυναμία και περιορισμούς.
    Υπάρχουν πολλά βιβλία με μεθοδολογίες ερμηνευτικές, αλλά ο καθένας πρέπει να ταυτιστεί με την ερώτηση που τον ενδιαφέρει και να προσπαθήσει να δώσει το νόημα που «αισθάνεται» στην απάντηση. Αυτό είναι κάτι που αρμόζει σε κάθε μαντική τέχνη.
    Καθώς ωθούμε το υποσυνείδητό μας να μας καθοδηγήσει με τέτοιες τεχνικές, οι πληροφορίες συχνά ξεπερνούν την απλή περιγραφή κάθε εγχειριδίου. Μερικοί υποστηρίζουν πως δεν χρειάζονται παρά τα 22 χαρτιά της Μεγάλης Αρκάνας για να περιγράψουν τα γεγονότα και να δώσουν απαντήσεις. Ωστόσο, όσο περισσότερα στοιχεία κρατά κάποιος στα χέρια του, τόσο μεγαλύτερο θα είναι το πληροφοριακό υλικό.

    Εκείνο που θα πρέπει να έχουμε υπ' όψη, είναι πως κάθε τέχνη του είδους αυτού, πρέπει να χρησιμοποιείται με πλήρη επίγνωση και σεβασμό. Δεν χρειάζεται πειραματισμός, ταχύτητα και προχειρότητα. [b]Ειδικά στη Ταρό, που κρύβει μέσα της αλήθειες παλιές και μυστικά κλειδιά, καλό θα είναι να δεχθούμε την άποψη πως οι κάρτες της είναι ζωντανές υπάρξεις, καθώς εμπεριέχουν ζωντανή τη γνώση και σοφία αιώνων. Δεν αποτελούν παιχνίδι και χρειάζονται μία καθαρότητα στη σκέψη όταν τις χρησιμοποιούμε.


    Κάποιοι σύντομοι συσχετισμοί χαρτιών με αστρολογικά σύμβολα

    Ζώδια φωτιάς - αντιστοιχία με τις Ράβδους (Μπαστούνια)
    Νο χαρτιού Δεκανός Ερμηνεία
    1 Ρίζα των Δυνάμεων της φωτιάς
    2 1-10ο Κριού Κυριαρχία
    3 10-20ο Κριού Αρετή
    4 20-30ο Κριού Ολοκλήρωση
    5 1-10ο Λέοντα Διαμάχη
    6 10-20ο Λέοντα Νίκη
    7 20-30ο Λέοντα Ανδρεία
    8 1-10ο Τοξότη Ταχύτητα
    9 10-20ο Τοξότη Δύναμη
    10 20-30ο Τοξότη Καταπίεση

    Ζώδια νερού - αντιστοιχία με τα Κύπελλα (Κούπες)
    Νο χαρτιού Δεκανός Ερμηνεία
    1 Ρίζα των Δυνάμεων του Νερού
    2 1-10ο Καρκίνου Αγάπη
    3 10-20ο Καρκίνου Αφθονία
    4 20-30ο Καρκίνου Πολυτέλεια
    5 1-10ο Σκορπιού Απογοήτευση
    6 10-20ο Σκορπιού Ευχαρίστηση
    7 20-30ο Σκορπιού Σπατάλη
    8 1-10ο Ιχθύων Αδράνεια
    9 10-20ο Ιχθύων Ευτυχία
    10 20-30ο Ιχθύων Κορεσμός

    Ζώδια του αέρα - αντιστοιχία με τα Ξίφη (σπαθιά)
    Νο χαρτιού Δεκανός Ερμηνεία
    1 Ρίζα των Δυνάμεων του Αέρα
    2 1-10ο Ζυγού Ειρήνη
    3 10-20ο Ζυγού Λύπη
    4 20-30ο Ζυγού Ανακωχή
    5 1-10ο Υδροχόου Ήττα
    6 10-20ο Υδροχόου Επιστήμη
    7 10-20ο Υδροχόου Ματαιότητα
    8 1-10ο Διδύμων Επέμβαση
    9 10-20ο Διδύμων Σκληρότητα
    10 20-30ο Διδύμων Καταστροφή

    Ζώδια της γης - αντιστοιχία με τους Δίσκους (καρώ)
    Νο χαρτιού Δεκανός Ερμηνεία
    1 Ρίζα των Δυνάμεων της Γης
    2 1-10ο Αιγόκερου Αλλαγή
    3 10-20ο Αιγόκερου Εργασία
    4 20-30ο Αιγόκερου Ισχύς
    5 1-10ο Ταύρου Ανησυχία
    6 10-20ο Ταύρου Επιτυχία
    7 20-30ο Ταύρου Αποτυχία
    8 1-10ο Παρθένου Σύνεση
    9 10-20ο Παρθένου Κέρδος
    10 20-30ο Παρθένου Πλούτος

  2. #2
    Join Date
    Nov 2004
    Posts
    40

    Re: Ταρό - Μια μέθοδος μαντικής τέχνης

    Δύσκολα τα ταρώ.Πού θα βρω κάποιον να με βοηθήσει??????? Πάντως πρέπει να έχουν ενδιαφέρον αν ξέρεις να τα εξηγείς.

  3. #3

    Re: Ταρό - Μια μέθοδος μαντικής τέχνης

    glikoulinaa υπάρχουν 100αδες βιβλία για βοήθεια και φθηνά. Πολλά από αυτά είναι πολύ καλογραμμένα και περιέχουν και τράπουλα για εξάσκηση.
    Η πιο σίγουρη απόδειξη ότι υπάρχει νοήμων ζωή και αλλού στο σύμπαν είναι ότι ποτέ δεν προσπάθησε να έρθει σε επαφή μαζί μας...

  4. #4

    Re: Ταρό - Μια μέθοδος μαντικής τέχνης

    Αγαπητή κυρία Σίμου,

    Πολύ καλό το άρθρο. Ωστόσο, έχω μια ερώτηση προσωπικού ενδιαφέροντος και θα ήθελα εφόσον μπορείτε βέβαια να μου απαντήσετε σχετικά.

    Στο ρίξιμο των 12 οίκων εγώ συνηθίζω να ρίχνω και δύο φύλλα από πάνω από αυτό που έχει, ήδη, πέσει. Ωστόσο, προχθές μου βγήκε κάτι που δεν μου έχει ξανατύχει.

    Πέφτει λοιπόν στον 12ο το Αστέρι (που σημαίνει, από όσα ξέρω) εύνοια σε σχέση με κάποιον κρυφό έρωτα. Στα 2 επόμενα λοιπόν φύλλα που έριξα πάνω στο Αστέρι, πέφτει η φιγούρα του ατόμου που με ενδιαφέρει και μια Ντάμα Καρό (εγώ τον εαυτό μου τον συμβολίζω με την Ντάμα Κούπα). Αυτό σημαίνει ότι το άτομο που με ενδιαφέρει θα συνάψει κρυφό δεσμό με τη συγκεκριμένη κυρία που θα ταλαιπωρήσει εμένα; Ή κάτι άλλο; Να σημειώσω ότι εγώ έπεσα στον 1ο μαζί με τον τροχό (ευνοϊκό σημάδι) κι ότι δίπλα από τον 12ο (στον 11ο δηλαδή, οίκο των φίλων) έπεσε ένας Πύργος (με έναν άσχετο τύπο).

    Να επισημάνω ότι αν υποθέσουμε ότι στη συνολικότερη ερμηνεία παίζουν ρόλο οι ακρογωνιαίοι οίκοι (1ος, 4ος, 7ος, και 10ος) εκεί τα χαρτιά που είχαν πέσει ήταν θετικά. Αντίστοιχα δηλαδή: 1ος Τροχός, 4ος Ήλιος, 7ος Κρίση (έτσι κι έτσι) και 10ος Δικαιοσύνη (έτσι κι έτσι εδώ).
    Ως 13ο χαρτί έπεσε το ¶ρμα.

    Γνωρίζω ότι η παραπάνω ερώτηση είναι πολύ προσωπική και συγκεκριμένη, και δεν γνωρίζω κι αν άπτεται των γνώσεων σας, ωστόσο αν μπορείτε εσείς ή κάποιος άλλος θα εκτιμούσα πολύ μία απάντηση.

    Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας και για το "βήμα" που δίνετε σε όλους εμάς

  5. #5

    Re: Ταρό - Μια μέθοδος μαντικής τέχνης

    ξερω οτι υπαρχουν αρκετες καρτες ταρω,αλλα ψαχνω μια συγκεκρημενη!ταρω αγγελων!ξερετε που μπορω να την προμηθευτω?μαζι με καποιο βιβλιο,εωχειρηδιο με την ερμηνια τους!!ειμαι απο κρητη και δεν εχω την ευχερια επιλογων!!

  6. #6

    Re: Ταρό - Μια μέθοδος μαντικής τέχνης

    Quote Originally Posted by iro82 View Post
    ξερω οτι υπαρχουν αρκετες καρτες ταρω,αλλα ψαχνω μια συγκεκρημενη!ταρω αγγελων!ξερετε που μπορω να την προμηθευτω?μαζι με καποιο βιβλιο,εωχειρηδιο με την ερμηνια τους!!ειμαι απο κρητη και δεν εχω την ευχερια επιλογων!!

    Υπάρχει σχετικό θέμα εδώ για την Τράπουλα των Αγγέλων. Ελπίζω να σε βοηθήσει.

  7. #7
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Χολαργός, Αθήνα
    Posts
    131

    Re: Ταρό - Μια μέθοδος μαντικής τέχνης

    Πάντα μαγευόμουν από την Ταρό, πιστεύω ότι έχουν μια πολύ ιδιαίτερη, μαγική και μυστική δύναμη. Θα'θελα πολύ να βρω ταρό "αυθεντικές", με αναγεννισιακές γκραβούρες και όχι με πιο "μοντέρνα" σχέδια, όπως συνήθως συναντώ. Αλλά η αλήθεια είναι πως θα φοβόμουν στην αρχή να τις ρίξω: πρέπει να είσαι πολύ έτοιμος για ό,τι σου έρθει...
    Ετεη δε ουδεν ιδμεν εν βυθω γαρ η αληθεια...

  8. #8

    Re: Ταρό - Μια μέθοδος μαντικής τέχνης

    ευχαρηστω πολυ kia!!!!ειδα διαφορες δημοσιευσης,(τσιμπησα) και εναν τιτλο βιβλιου!!ευχαρηστω και παλη!!!

  9. #9

    Re: Ταρό - Μια μέθοδος μαντικής τέχνης

    H αντιστοιχία μεταξύ των καρτών της Μεγάλης Αρκάνα και των ζωδίων είναι
    η εξής :

    Αυτοκράτορας = Κριός

    Ιεροφάντης (ή αλλιώς Αρχιερέας) = Ταύρος

    Εραστές = Δίδυμοι

    'Αρμα = Καρκίνος

    Δικαιοσύνη = Λέων

    Ερημίτης = Παρθένος

    Πόθος (ή αλλιώς Δύναμη) = Ζυγός

    Θάνατος = Σκορπιός

    Μαγική = Τοξότης

    Διάβολος = Αιγόκερως

    Αστέρι = Υδροχόος

    Σελήνη = Ιχθείς

    Η κάρτα 'Ηλιος αντιστοιχεί αστρολογικά στον 'Ηλιο
    Η κάρτα Ιέρεια αντιστοιχεί αστρολογικά στη Σελήνη
    Η κάρτα Μάγος (ή αλλιώς ζογκλέρ ή γητευτής) αντιστοιχεί στον Ερμή
    Η Αυτοκράτειρα αντιστοιχεί στην Αφροδίτη.
    Η κάρτα Πύργος αντιστοιχεί στον 'Αρη
    Η κάρτα Τροχός αντιστοιχεί στον Δία
    Η κάρτα Κόσμος αντιστοιχεί στον Κρόνο

    Οι υπόλοιπες κάρτες (ο Τρελός, ο Κρεμασμένος και η Κρίση) δεν είχαν αντιστοιχίες σε ζώδια, αλλά ας μην ξεχνάμε ότι η Μεγάλη Αρκάνα δεν είναι μια επινόηση των τελευταίων ετών, επομένως τα αστρολογικά σύμβολα και οι αντιστοιχίες τους σε ζώδια και πλανήτες εξετάζονταν με εντελώς διαφορετικό τρόπο τα παλιά χρόνια. Οι κάρτες αυτές έχουν τεράστια σημασία φιλοσοφικά αλλά και αστρολογικά ακόμα, γιατί περιγράφουν τελείως παραμελημένες ιδιότητες των ζωδίων.

  10. #10

    Re: Ταρό - Μια μέθοδος μαντικής τέχνης

    ναι αλλα βρε jimy τις τραπουλες ταρω (αρχισαν) να τις ρηχνουν οι τσιγανοι!που να ηξεραν για τους πλανητες,?και υπαρχουν και ποσες αλλες καρτες απλα αυτες που αναφερεις ειναι οι ποιο διαδεδομενες!οποτε?που βρηκες το σχετικο αρθρο για να ανανεοσω τις γνωσης μου!η αν θελεις αξηγησε μου εσυ!:bigsmile:
    Σκέπτομαι άρα υπάρχω, είμαι όμως οι σκέψεις μου !!!

 

 
Page 1 of 2 1 2 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads