s
«Κρόνος, ο μεγάλος χιουμορίστας του ζωδιακού… Χωρίς πλάκα!»
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Page 1 of 4 1 2 3 4 LastLast
Results 1 to 10 of 39
  1. #1
    Join Date
    Apr 2010
    Όνομα:
    Κάτια
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,256

    «Κρόνος, ο μεγάλος χιουμορίστας του ζωδιακού… Χωρίς πλάκα!»

    Κατανοώ το ξάφνιασμα και την αιφνίδια ανατροπή των όσων μέχρι τώρα έχει διαβάσει περί Κρόνου, ο αθώος –πλην- ανυποψίαστος αναγνώστης. Ο πλανήτης στον οποίο αποδίδονται όλα τα δεινά και οι συμφορές του μάταιου τούτου κόσμου, είναι στην ουσία το κλειδί στο μυστήριο της χιουμοριστικής δεινότητας ενός ανθρώπου.
    Πριν σκεφτείτε ότι ο Κρόνος έχει πλάκα, αλλά μαρμάρινη με το όνομά μας πάνω, ας δούμε μαζί τι ακριβώς είναι το χιούμορ και το προϊόν του χιούμορ που είναι η κωμωδία.

    Από το επιστημονικό πρίσμα της ψυχολογίας, το χιούμορ είναι συγκεκαλυμμένη οργή:

    Κατά τον Φρόυντ το χιούορ σημαίνει όχι μόνο τον θρίαμβο του Εγώ αλλά και τον θρίαμβο της αρχής της ευχαρίστησης, η οποία μπορεί να επιβληθεί έναντι των δυσκολιών της ζωής. Ανήκει σε μια σειρά από επινοήσεις της ανθρώπινης ψυχικής ζωής "για να διαφύγει τον καταναγκασμό της οδύνης, που αρχίζει με τη νεύρωση και κορυφώνεται με την παράνοια, και στην οποία συμπεριλαμβάνονται η μέθη, η αυτοβύθιση και η έκσταση". Ο μηχανισμός αυτός επιτρέπει την έκφραση βασικά αγχογόνων συναισθημάτων και ιδεών χωρίς την πρόκληση άγχους (τόσο στο άτομο που τον χρησιμοποιεί όσο και στους άλλους που συμμετέχουν) με εστιασμό στην αστεία ή ειρωνική πλευρά τους. Έτσι απαγορευμένες επιθυμίες - σεξουαλικές ή επιθετικές - μπορούν να εκφρασθούν με μορφή αστείου και να μην εκδραματισθούν.

    Από καλλιτεχνικής απόψεως, κωμωδία είναι η αποδόμηση του δράματος.

    Μήπως οι λέξεις «οργή» και «δράμα» αρχίζουν μέσα σας να βρίσκουν μια λογική συνάφεια με τον παρερμηνευμένο κυβερνήτη του Αιγόκερω, Κρόνο;
    Γιατί να μην είναι χιουμορίστας ο ανάλαφρος δίδυμος (Ερμής)… Ο χαρούμενος τοξότης (Δίας)… Ο εκκεντρικός υδροχόος (ουρανός) και άλλα ζώδια που πιθανότατα θα περίμενε κανείς ότι τους ταιριάζει αυτή η τόσο προσφιλής μας ιδιότητα, το χιούμορ;

    Πριν απΆ όλα να ξεκαθαρίσουμε ότι σε περίπτωση κακών πλανητικών όψεων, οι χοντράδες (τοξότης), η προσβλητική κριτική (κριός, παρθένος), η ασυνάρτητη γελοιότητα και η μπαρούφα (υδροχόος, δίδυμος) , ο καυστικός σαρκασμός (Σκορπιός) είναι κάθε άλλο παρά χιούμορ.
    Το ίδιο το χιούμορ προϋποθέτει ένα πνευματικό επίπεδο και έναν ακούραστο νου που έχει την δυνατότητα να βλέπει καθαρά που βρίσκετε το λάθος (το δράμα) και στην συνέχεια να μπορεί να το «ξορκίσει» δια της οδού των αστεϊσμών. Σαν μια τεχνική αποσυμπίεσης μιας άβολης κατάστασης (οργή-επιθετικότητα). Ο Κρόνος, μέσα από την διαδικασία του αυτοπεριορισμού και της απώθησης, δημιουργεί συσσωρευμένη οργή-επιθετικότητα.

    Εμείς εδώ, δεν προσπαθούμε να δούμε ποιος έχει την διάθεση να κάνει πλάκα, αλλά με ποιανού την πλάκα γελάμε. Ποιος έχει το χάρισμα, το ταλέντο.
    Ας μπούμε λοιπόν λίγο πιο βαθιά στο χωράφι της αστρολογίας και ας προσπαθήσουμε να συνθέσουμε το προφίλ ενός ανθρώπου που έχει αυτό το χάρισμα.

    Βάση αυτού : «…Έτσι απαγορευμένες επιθυμίες - σεξουαλικές ή επιθετικές - μπορούν να εκφρασθούν με μορφή αστείου και να μην εκδραματισθούν» Κάθε τι που υποβάλει τον άνθρωπο στην μη έκφραση των συναισθημάτων του, αλλά στον αυτοέλεγχο-αυτοπεριορισμό, αστρολογικά συνδέεται με τον πλανήτη Κρόνο. Αν το χιούμορ είναι ένας κοινωνικά αποδεκτός τρόπος να εκφράσουμε την καταπιεσμένη μας οργή, τότε ποιο ζώδιο είναι αυτό που αυτοπεριορίζεται αν όχι ο Αιγόκερως; Ποιο ζώδιο ενδιαφέρεται για την κοινωνική αποδοχή αν όχι ο Αιγόκερως;

    Δεν είναι τυχαίο που διάσημοι κωμωδοί, στην προσωπική τους ζωή υποφέρουν από χρόνιες καταθλίψεις και δεν θυμίζουν σε τίποτα εκείνα τα πλάσματα που μας προκαλούν γέλιο στην σκηνή, στην μεγάλη οθόνη ή στα γραφόμενά τους, ανάλογα με την καλλιτεχνική τους ιδιότητα. Αυτό βεβαίως, δεν σημαίνει πως το χιούμορ είναι αποκλειστικότητα του Αιγόκερω. Κάθε άλλο! Το εποικοδομητικό, αποδεκτό, έξυπνο και δημιουργικό χιούμορ όμως, προϋποθέτει έναν καλά τοποθετημένο Κρόνο. Και όταν λέω «καλά», αυτό το «καλά» έχει να κάνει με το θέμα με το οποίο εξετάζουμε. Εννοώ μια δυναμική ύπαρξη Κρόνου μέσα σε ένα γενέθλιο χάρτη. Θα αναφέρω ως παράδειγμα τον γενέθλιο χάρτη του Γούντι ¶λεν που ο Κρόνος πρωταγωνιστεί κάνοντας τετράγωνα με τους Ερμή, Ήλιο, Δία\ αντίθεση με ωροσκόπο και βρίσκεται στην γωνιακή θέση του 7ου. Θα περίμενε κανείς πως ένας από του «βασιλιάδες» της κωμωδίας θα ήταν τόσο Κρόνιος τύπος; Ο ίδιος έχει δηλώσει άλλωστε, ότι πάσχει από κατάθλιψη και ότι στην προσωπική του ζωή είναι μια θλιβερή παρέα!

    Το σίγουρο είναι ότι η Κρόνια επίδρασή του τον «βοήθησε» να εκφράσει την απωθημένη του οργή-επιθετικότητα με έναν υπέροχο και σχεδόν ιδιοφυή τρόπο.
    Όλα αυτά με κάνουν - ελπίζω και εσάς- να σκέφτομαι πως αν η ψυχολογία και η αστρολογία δεν βαδίσουν χέρι-χέρι, η επιθυμητή κατανόηση της σε βάθος επίδρασης της αστρολογίας στον ανθρώπινο ψυχισμό, δεν είναι δυνατό να γίνει κτήμα μας.

    Η αξία της αστρολογίας δεν περιορίζεται στην πρόβλεψη. Το πραγματικό της μεγαλείο βρίσκεται στην σε βάθος ανάλυση και κατανόηση του ψυχολογικού αντίκτυπου.
    Αν αντί για: «η επόμενη έκλειψη γίνεται πάνω στον Ήλιο μου και κοντά στην σελήνη μου» πούμε «η επόμενη έκπληξη γίνεται πάνω στον Ήλιο μου και μεσοτοιχία με την σελήνη μου», αμέσως-αμέσως ξορκίζουμε το αρνητικό συναίσθημα, άρα μειώνουμε τον φόβο και ο φόβος είναι πάντα κακός σύμβουλος!

    Γελάστε άφοβα! Ο Κρόνος είναι ο καλύτερος γιατρός!
    « Αυτό που έψαχνα, είμαι! »

  2. #2
    Join Date
    Nov 2009
    Όνομα:
    Άννα
    Location
    Κοντά στο Ονε
    Posts
    581

    Re: «Κρόνος, ο μεγάλος χιουμορίστας του ζωδιακού… Χωρίς πλάκα!»

    Perfect Πολύ ενδιαφέρουσα προσέγγιση για το χιούμορ ,που πράγματι δεν μπορεί κανείς να προσδιορίσει με ακρίβεια,τι ακριβώς είναι ,πως εκφράζεται,μια και για καθέναν απο μας η αντίληψη του γίνεται με διαφορετικό τρόπο.....:embarrest
    Ευχαριστούμε πολύ!!
    Οι αδύναμοι άνθρωποι περιμένουν ευκαιρίες. Οι δυνατοί δημιουργούν ευκαιρίες.....

  3. #3
    Join Date
    Jan 2010
    Όνομα:
    Χρύσα
    Location
    στο Ίσως..
    Posts
    1,819

    Re: «Κρόνος, ο μεγάλος χιουμορίστας του ζωδιακού… Χωρίς πλάκα!»

    Πολύ ωραίο κείμενο, Κάτια

    Ο Κρόνος είναι φίλος μας, τον αγαπάμε τον Κρόνο! (σαν τους Γερμανούς ένα πράγμα..:toung

    Ειδικά την τελευταία σου πρόταση, θα την γράψω 15 φορές για να την εμπεδώσω!

    Ο Κρόνος είναι ο καλύτερος γιατρός! Ο Κρόνος είναι ο καλύτερος γιατρός! Ο Κρόνος είναι ο καλύτερος γιατρός! Ο Κρόνος είναι ο καλύτερος γιατρός! Ο Κρόνος είναι ο καλύτερος γιατρός! Ο Κρόνος είναι ο καλύτερος γιατρός! Ο Κρόνος είναι ο καλύτερος γιατρός! Ο Κρόνος είναι ο καλύτερος γιατρός! Ο Κρόνος είναι ο καλύτερος γιατρός! Ο Κρόνος είναι ο καλύτερος γιατρός! Ο Κρόνος είναι ο καλύτερος γιατρός! Ο Κρόνος είναι ο καλύτερος γιατρός! Ο Κρόνος είναι ο καλύτερος γιατρός! Ο Κρόνος είναι ο καλύτερος γιατρός! Ο Κρόνος είναι ο καλύτερος γιατρός!

    Αλήθεια τώρα, πολύ ενδιαφέρουσα οπτική, μπράβο..

  4. #4
    Join Date
    May 2005
    Όνομα:
    Αντωνία
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    423

    Re: «Κρόνος, ο μεγάλος χιουμορίστας του ζωδιακού… Χωρίς πλάκα!»

    ΚΡΟΝΟΣ=11888 ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΥΧΑΙΟ....

    ΔΙΟΤΙ

    1. Κρόνος παραδοσιακός κυβερνήτης του 11ου οίκου
    2. Μετον Κρόνο στον 8ο, ψάχνουμε απελπισμένα για ψυχολόγο, ψυχαναλυτή, ψυχίατρο, ...μάντες και μαχαιροβγάλτες. (στο 11888 φυσικά)
    3. Με δυνατή παρουσία Κρόνου στον χάρτη μας, σίγουρα ξεπερνάμε τα 88.

    το τελευταίο με πάει αλλού....

    μήπως μωρε ο Μητσοτάκης έχει καμιά σχέση με το 11888...???

    αντωνια
    Αυτό που είναι δύσκολο είναι να θυμάσαι κι όταν θα φύγεις από δω , ποιός είσαι και τι σου ταιριάζει και μην περιμένεις να σ' το πει κανείς, ο καθένας θα σου λέει άλλα. Γιατί αλήθεια ;;; Γιατί ο καθένας έχει τα μάτια που του ταιριάζουν. (Από την ιστορία του Χόμυ της Θεοδώρας Φασιανού -Ντάκου )

  5. #5
    Join Date
    Jan 2010
    Όνομα:
    Χρύσα
    Location
    στο Ίσως..
    Posts
    1,819

    Re: «Κρόνος, ο μεγάλος χιουμορίστας του ζωδιακού… Χωρίς πλάκα!»

    Τώρα που το ξανασκέφτομαι, χωρίς να είμαι και σίγουρη αν είναι σωστό αυτό που λέω, υπάρχουν άνθρωποι που όταν τους ζεις σου βγάζουν ξεκάθαρα έναν Κρόνιο χαρακτήρα, άνθρωποι σφιγμένοι και κάπως απόμακροι που η λέξη χιούμορ δεν υπάρχει ούτε στο λεξιλόγιο τους..

    Και υπάρχουν επίσης άνθρωποι με έντονο Κρόνο, όπως τα παραδείγματα που αναφέρεις, με έντονο χιούμορ, που όμως δεν δίνουν -άμεσα τουλάχιστον- την αίσθηση του Κρόνιου τύπου..

    Ποια η διαφορά ανάμεσα στους δύο Κρόνιους τύπους;; Θα μπορούσε να είναι μια έντονη παρουσία Δία-Ουρανού, δλδ μια ανατρεπτική αισιοδοξία, που μετατρέπει τα "κατάλοιπα" του Κρόνου σε χιούμορ;;:unsure:

  6. #6
    Join Date
    Apr 2010
    Όνομα:
    Κάτια
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,256

    Re: «Κρόνος, ο μεγάλος χιουμορίστας του ζωδιακού… Χωρίς πλάκα!»

    Quote Originally Posted by gold soul View Post
    Τώρα που το ξανασκέφτομαι, χωρίς να είμαι και σίγουρη αν είναι σωστό αυτό που λέω, υπάρχουν άνθρωποι που όταν τους ζεις σου βγάζουν ξεκάθαρα έναν Κρόνιο χαρακτήρα, άνθρωποι σφιγμένοι και κάπως απόμακροι που η λέξη χιούμορ δεν υπάρχει ούτε στο λεξιλόγιο τους..

    Και υπάρχουν επίσης άνθρωποι με έντονο Κρόνο, όπως τα παραδείγματα που αναφέρεις, με έντονο χιούμορ, που όμως δεν δίνουν -άμεσα τουλάχιστον- την αίσθηση του Κρόνιου τύπου..

    Ποια η διαφορά ανάμεσα στους δύο Κρόνιους τύπους;; Θα μπορούσε να είναι μια έντονη παρουσία Δία-Ουρανού, δλδ μια ανατρεπτική αισιοδοξία, που μετατρέπει τα "κατάλοιπα" του Κρόνου σε χιούμορ;;:unsure:
    Καμία διανοητική διεργασία δεν μπορεί να φτάσει στην εξωτερίκευσή της χωρίς τον Ερμή. Ο Ερμής είναι αυτός που στο τέλος θα κάνει την διαφορά ή η έμμεση παρουσία του από οικοθεσία. Ένας καλός 3ος ας πούμε ή ένας Ερμής σε ζώδιο έξαρσης. Ο κυβερνήτης του 3ου σε θετική όψη και πολλές άλλες όψεις που βοηθούν τον Κρόνο να εξωτερικεύσει την οργανωμένη και προσεκτική του περίσκεψη.Για να στο κάνω πιο σαφές όμως, κωμωδία είναι η αποδόμηση του δράματος (που βιώνει ο Κρόνιος) και οι θετικές όψεις είναι εκείνες που θα τον οδηγήσουν να τις εκφράσει. Ένας Ερμής σκέτος δεν θα έχει τι να εκφράσει αν δεν το βιώσει πρώτα ο Κρόνος.
    « Αυτό που έψαχνα, είμαι! »

  7. #7
    Join Date
    Apr 2010
    Όνομα:
    Κάτια
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,256

    Re: «Κρόνος, ο μεγάλος χιουμορίστας του ζωδιακού… Χωρίς πλάκα!»

    Συμπληρωματικά να πω ότι η ίδια με ένα τετράγωνο Κρόνου- Ερμή, στην επαγγελματική μου ζωή έχω «χρεωθεί» την κωμωδία και όταν χτυπάει το τηλέφωνο, με θέλουν πάντα για κάποια κωμωδία. Απορούσα πάντα πως εγώ, που δεν με λες και τον πιο χαρούμενο άνθρωπο, γράφω πάντα κωμωδία. Ο Κρόνος μου είναι όμως στον Δίδυμο και στον 3ο οίκο μου. Ο φυσικός κυβερνήτης του 3ου μου είναι σε τρίγωνο με τον ουρανό. Ο Κρόνος μου κάνει ένα μεγάλο τρίγωνο στον αέρα με Αφροδίτη και ουρανό. Το μεσοδιάστημα του Ερμή με τον ουρανό μου κάνει σύνοδο με το ζενίθ και τον ¶ρη μου στον Αιγόκερω. Αυτό που με έκανε να ξεχωρίσω στην δουλειά μου (σύμφωνα με όσα λένε οι άλλοι) είναι το μέτρο που έχω στο χιούμορ (άλλο χιούμορ και άλλο μπαλαφάρα) και η δυνατότητά μου να φτιάχνω κωμικούς χαρακτήρες αλλά όχι γελοίους. Το μυστικό μου όπλο άρα, ήταν ο Κρόνος και χωρίς αυτόν δεν θα είχα την γνώση του δράματος ώστε να το αποδομώ μετουσιώνοντάς το σε κωμωδία.

    ΥΓ: Να ευχαριστήσω την Τίνα Ζαχαριάδου για την διαφωτιστική της παρατήρηση σε ένα θέμα που με απασχολούσε για καιρό.
    « Αυτό που έψαχνα, είμαι! »

  8. #8
    Join Date
    Jul 2005
    Όνομα:
    Φωτεινή
    Location
    thessaloniki
    Posts
    3,068

    Re: «Κρόνος, ο μεγάλος χιουμορίστας του ζωδιακού… Χωρίς πλάκα!»

    Να είσαι καλά Κάτια:bigsmile: Με σύνοδο Κρόνου Αφροδίτης λέω πολύ συχνά....πλάκα ΜΕ κάνεις;;! Τώρα επιτέλους έχω και την αστρολογική προσέγγιση

    Πέραν της ...πλάκας, ευχαριστούμε που μοιράζεσαι μαζί μας τις (αστρολογικές και όχι μόνο)σκέψεις σου:bigsmile:
    επικοινωνία:
    horarycraftsman@gmail.com
    https://www.facebook.com/pages/The-H...38930886253370

    Starwalk στον http://www.e-star.gr κάθε Πέμπτη 21:00-23:00
    Aρχείο εκπομπών : http://www.mixcloud.com/Fotini_Chris/

    'Το πληγωμένο μάτι γιατρεύεται ευκολότερα απο το πληγωμένο μυαλό'

  9. #9

    Re: «Κρόνος, ο μεγάλος χιουμορίστας του ζωδιακού… Χωρίς πλάκα!»

    Όμως, Κάτια μου, γιατί το δράμα ως έννοια να είναι Κρόνος και όχι Πλούτωνας; Και ο Πλούτωνας έχει πιο πολλή απωθημένη επιθετικότητα απ' ότι ο Κρόνος.

    Η σύγχρονη ψυχολογία πάντως λέει ότι η ειρωνεία είναι συγκαλυμένος θυμός και επιθετικότητα και όχι το χιούμορ. Το χιούμορ μπορεί να είναι εκτόνωση άγχους αλλά ταυτόχρονα είναι και μια υγιής λειτουργία του ανθρώπου.

  10. #10
    Join Date
    Apr 2010
    Όνομα:
    Κάτια
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,256

    Re: «Κρόνος, ο μεγάλος χιουμορίστας του ζωδιακού… Χωρίς πλάκα!»

    Quote Originally Posted by Κοραλλία Μόζορα View Post
    Όμως, Κάτια μου, γιατί το δράμα ως έννοια να είναι Κρόνος και όχι Πλούτωνας; Και ο Πλούτωνας έχει πιο πολλή απωθημένη επιθετικότητα απ' ότι ο Κρόνος.

    Η σύγχρονη ψυχολογία πάντως λέει ότι η ειρωνεία είναι συγκαλυμένος θυμός και επιθετικότητα και όχι το χιούμορ. Το χιούμορ μπορεί να είναι εκτόνωση άγχους αλλά ταυτόχρονα είναι και μια υγιής λειτουργία του ανθρώπου.
    ¶ργησες Κοραλλία μου και είχα αρχίσει να ανησυχώ!

    Ας τα πάρουμε ένα- ένα. Φυσικά και το χιούμορ είναι υγιής εκτόνωση. Αυτό ακριβώς λέμε. Ωστόσο το χιούμορ παραμένει μια εκτόνωση και αυτό από μόνο του προϋποθέτει την συσσώρευση αρνητικών συναισθημάτων. Αλλιώς γιατί να χρειάζεται η εκτόνωση;
    Η σύγχρονη ψυχολογία υποστηρίζει ότι το χιούμορ είναι μία υγιής εκτόνωση ως χρήση αυτοπροστατευτικού μηχανισμού . Αυτό δεν σημαίνει ότι καταργεί τις αιτίες πυροδότησής του. Ακόμα δέχονται ότι το χιούμορ είναι μεταμφιεσμένη επιθετικότητα.
    Το θέμα μας είναι να διερευνήσουμε τις διαστάσεις του χιούμορ που όπως και να το κάνεις, έχει μέσα του κάτι πικρό. Έναν ευρηματικό και αναπάντεχο τρόπο να σου δείξει την αλήθεια χρυσώνοντας το χάπι. Το εξετάζουμε σε επίπεδο πραγματικού ταλέντου σε αυτό, και ως τέτοιο, για να το διαχειριστείς πνευματικά χρειάζεται μια σχετική απόσταση από συναισθηματική εμπλοκή την αποφασιστική στιγμή της σύλληψης.
    Ο Πλούτωνας ως κυβερνήτης υδάτινου ζωδίου δεν είναι και τόσο καλός στην αντικειμενική αποστασιοποίηση και ως 8ος προτιμά να μένει αθέατος. Του πάει η ειρωνεία και ο σαρκασμός αλλά εδώ μιλάμε για χιούμορ. Ο Κρόνος την αποστασιοποίηση και την λογικοποίηση την έχει στο τσεπάκι και ως 10ος , εκεί ο ¶ρης (που ρυθμίζει την επιθετικότητα ) έχει την έξαρσή του και εκφράζει την επιθετικότητά του με κοινωνικά αποδεκτούς τρόπους και η ενέργειά του μπαίνει σε ένα εποικοδομητικό κανάλι. (δεν εμπλέκω τον ¶ρη, απλώς τον χρησιμοποιώ μια και αναφερόμαστε σε επιθετικότητα)
    Ωστόσο θα επαναλάβω, κι ας έχω γίνει κουραστική, ότι η κωμωδία βασίζεται στην αποδόμηση του δράματος, άρα το δράμα προηγείται της κωμωδίας. Κανένας δημιουργός δεν μπορεί να εκφραστεί επιτυχημένα αν η έμπνευση δεν πηγάζει από τα βιώματά του. Και για να εκφραστεί, τα βιώματά του πρέπει να «μπουκώνουν» την ψυχή του και να θέλει να τα βγάλει προς τα έξω. Ο Κρόνος είναι εκείνος που μας φέρνει σε επαφή με την θλιβερή πλευρά της ζωής , τα «μη» και τα «πρέπει» που μας γεμίζουν οργή και απωθημένα. Αυτοπεριορισμός και ενοχοποίηση. Ο Κρόνιος 10ος δεν είναι το κοινωνικό αντίκτυπο του τρόπου που μεγαλώσαμε ( 4ος ) ; Χρειάζεται μπόλικος Κρόνος για να μπορέσεις να δεις την αλήθεια κατάματα και μετά να αρχίσεις να δουλεύεις με αυτήν. Να πάρεις το δράμα και να αρχίσεις να γελάς με αυτό.
    Σκέψου τις καλύτερες κωμωδίες που έχεις δει και φέρε στο μυαλό σου την κατάσταση με την οποία γελούσες. Στις πραγματικά καλές κωμωδίες, οι καταστάσεις κάθε άλλο παρά αστείες είναι. Οι ήρωες στην ουσία τους είναι τραγικοί. Ο δημοφιλής μπακαλόγατος με τον Χατζηχρήστο, ήταν ένα φτωχό χωριατόπαιδο που κοιμόταν σ’ ένα άθλιο κρεβάτι στο πίσω μέρος μιας μπακαλοταβέρνας και που όλοι γελούσαν μαζί του και κανείς δεν τον εκτιμούσε στην ουσία. «Το πάρτι» με τον Πίτερ Σέλερ είχε για πρωταγωνιστή έναν ταλαίπωρο Ινδό.
    Ο κατάλογος είναι τεράστιος και αφού είναι σαφές ότι ένας Ερμής δεν φέρνει την άνοιξη στην υπόθεση του χιούμορ, αναζητάμε τον πλανήτη που να μπορεί να φέρει τα στοιχεία του δράματος και ταυτόχρονα να έχει την δυναμική της προσεχτικής οργάνωσης της σκέψης και της αποστασιοποίησης.
    Ας μην ξεχνάμε ότι η απαρχή της εφαρμογής των αστεϊσμών στην τέχνη ως κωμωδία, ξεκίνησε με την αρχαιοελληνική σάτιρα και διακωμωδούσε το κράτος και την κοινωνία (Κρόνιος 10ος).
    « Αυτό που έψαχνα, είμαι! »

 

 
Page 1 of 4 1 2 3 4 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads