s
Απορία για τον 7ο οίκο στον ουρανό...
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 10 of 19
  1. #1
    Join Date
    Mar 2008
    Όνομα:
    Π
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    18

    Απορία για τον 7ο οίκο στον ουρανό...

    Καλησπέρα σας...θα ήθελα να ρωτήσω τι σημαίνει ο 7ος οίκος στον Ουρανό που σχηματίζει τετράγωνο στον Ωροσκόπο(Λέων), αντίθεση στο Mc- μεσουράνημα (Ταύρος) και τρίγωνο στο νότιο δεσμό;

    Ευχαριστώ πολύ...:bigsmile::bigsmile::bigsmile:

  2. #2

    Re: Απορία για τον 7ο οίκο στον ουρανό...

    Quote Originally Posted by ΠΙΡΦΙΡΙΦΙ View Post
    Καλησπέρα σας...θα ήθελα να ρωτήσω τι σημαίνει ο 7ος οίκος στον Ουρανό που σχηματίζει τετράγωνο στον Ωροσκόπο(Λέων), αντίθεση στο Mc- μεσουράνημα (Ταύρος) και τρίγωνο στο νότιο δεσμό;

    Ευχαριστώ πολύ...:bigsmile::bigsmile::bigsmile:
    Έχω την εντύπωση ότι ...βρίσκεσαι στον 7ο ουρανό
    Μια άλλη εντύπωση που έχω είναι ότι μάλλον θα πρέπει να επαναδιατυπώσεις την ερώτηση
    Επίκαιρον
    Κεσάτια!
    Πάγιον
    Η αστρολογία είναι πολύ σημαντικό πράγμα, για να το αφήσουμε στα χέρια αυτών που δηλώνουν "επαγγελματίες" αστρολόγοι.

  3. #3
    Join Date
    Mar 2008
    Όνομα:
    cancerian
    Posts
    841

    Re: Απορία για τον 7ο οίκο στον ουρανό...

    Quote Originally Posted by ΠΙΡΦΙΡΙΦΙ View Post
    Καλησπέρα σας...θα ήθελα να ρωτήσω τι σημαίνει ο 7ος οίκος στον Ουρανό που σχηματίζει τετράγωνο στον Ωροσκόπο(Λέων), αντίθεση στο Mc- μεσουράνημα (Ταύρος) και τρίγωνο στο νότιο δεσμό;

    Ευχαριστώ πολύ...:bigsmile::bigsmile::bigsmile:



    :blink: + = :w00t:

    επανατοποθετηση plz !!!!

  4. #4
    Join Date
    Jan 2008
    Όνομα:
    Ράνια
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,277

    Re: Απορία για τον 7ο οίκο στον ουρανό...

    Quote Originally Posted by Μητσάκος View Post
    Έχω την εντύπωση ότι ...βρίσκεσαι στον 7ο ουρανό
    Μια άλλη εντύπωση που έχω είναι ότι μάλλον θα πρέπει να επαναδιατυπώσεις την ερώτηση

  5. #5
    Join Date
    Mar 2008
    Όνομα:
    Π
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    18

    Re: Απορία για τον 7ο οίκο στον ουρανό...

    Quote Originally Posted by Μητσάκος View Post
    Έχω την εντύπωση ότι ...βρίσκεσαι στον 7ο ουρανό
    Μια άλλη εντύπωση που έχω είναι ότι μάλλον θα πρέπει να επαναδιατυπώσεις την ερώτηση
    Βρε παιδιά...μην βαράτε...ΟΚ δεν το διατύπωσα καλά...να το ξαναπώ (ελπίζω αυτή την φορά σωστά ) για να γίνω κατανοητή. :embarrest
    1) Ο 7ος οίκος μου είναι στον Ουρανό(Υδροχόο). Τί σημαίνει πρακτικά αυτό;:blink::blink::blink: Γνωρίζω την σημασία των οίκων και των πλανητών αλλα δεν μπορώ να τα συνδιάσω....Χρειάζομαι την βοήθεια σας!:bigsmile:
    2) Οι πλανήτες μεταξύ τους σχετίζονται με γωνίες σχέσεων, τις λεγόμενες όψεις σωστά; Με βάση τον χάρτη μου ισχύουν τα εξής:
    Πλανήτης Όψη Πλανήτης Ανοχή
    Ουρανός Τετράγωνο Ωροσκόπος (Λέων) 5.65
    Ουρανός Αντίθεση Μεσουράνημα (Ταύρος) 0.54
    Ουρανός Τρίγωνο Ν. Δεσμός (Ερμής) 5.50
    Γνωρίζω την σημασία των πλανητών και των όψεων αλλά δεν ξέρω τι είναι η ανοχή; Πως εξηγούνται όλα αυτά για να βγάλω ένα συμπέρασμα για τον "ουρανό" που με ταλαιπωρεί;

    Ελπίζω να καταλάβατε...:unsure: και συγνώμη που σας κούρασα!

  6. #6
    Join Date
    Jan 2008
    Όνομα:
    Ράνια
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,277

    Re: Απορία για τον 7ο οίκο στον ουρανό...

    Quote Originally Posted by ΠΙΡΦΙΡΙΦΙ View Post
    Βρε παιδιά...μην βαράτε...ΟΚ δεν το διατύπωσα καλά...να το ξαναπώ (ελπίζω αυτή την φορά σωστά ) για να γίνω κατανοητή. :embarrest
    1) Ο 7ος οίκος μου είναι στον Ουρανό(Υδροχόο). Τί σημαίνει πρακτικά αυτό;:blink::blink::blink: Γνωρίζω την σημασία των οίκων και των πλανητών αλλα δεν μπορώ να τα συνδιάσω....Χρειάζομαι την βοήθεια σας!:bigsmile:
    2) Οι πλανήτες μεταξύ τους σχετίζονται με γωνίες σχέσεων, τις λεγόμενες όψεις σωστά; Με βάση τον χάρτη μου ισχύουν τα εξής:
    Πλανήτης Όψη Πλανήτης Ανοχή
    Ουρανός Τετράγωνο Ωροσκόπος (Λέων) 5.65
    Ουρανός Αντίθεση Μεσουράνημα (Ταύρος) 0.54
    Ουρανός Τρίγωνο Ν. Δεσμός (Ερμής) 5.50
    Γνωρίζω την σημασία των πλανητών και των όψεων αλλά δεν ξέρω τι είναι η ανοχή; Πως εξηγούνται όλα αυτά για να βγάλω ένα συμπέρασμα για τον "ουρανό" που με ταλαιπωρεί;

    Ελπίζω να καταλάβατε...:unsure: και συγνώμη που σας κούρασα!
    ΠΙΡΦΙΡΙΦΙ γεια σου!
    Να σου πω οτι:
    1) Δεν λεμε ο 7ος στον Ουρανό αλλα στον Υδροχόο.Τι αλλο μπορεί να εννοεις;Μηπως είναι και ο Ουρανος(πλανήτης) στον 7ο;
    2)Aν ο Ουρανός είναι όντως στον 7ο, αποκλείεται να κανει τετραγωνο με τον Ωροσκόπο γιατί ειναι απεναντι.
    3)Αποκλείεται να κανει και αντιθεση με το μεσουρανημα(μηπως εννοεις το αντίθετο)
    Για καντα μας πιο λιανααααααααα!!!!!!!!!!!!:blink:

  7. #7
    Join Date
    Mar 2008
    Όνομα:
    cancerian
    Posts
    841

    Re: Απορία για τον 7ο οίκο στον ουρανό...

    Quote Originally Posted by ΠΙΡΦΙΡΙΦΙ View Post
    Γνωρίζω την σημασία των πλανητών και των όψεων αλλά δεν ξέρω τι είναι η ανοχή;
    Ας το παρουμε λιγο από την αρχη το θεμα .

    Οι 5 κυριες οψεις όπως ξερουμε είναι
    το τριγωνο( 120*)
    το τετραγωνο ( 90*)
    η συνοδος ( 0* )
    το εξαγωνο ( 60*)
    η αντιθεση (180*).

    Αυτές προκύπτουν από την διαιρεση του κυκλου ( 360*). Όπως είναι φυσικο δεν θα βρισκονται ολοι οι πλανητες σε ακριβη οψη ( δηλ. να απεχει ο Ηλιος ακριβως 60 μοιρες από τον Πλουτωνα ). Ετσι λοιπον οι αστρολογοι εδωσαν καποια ανοχη στις οψεις.
    ΜΕΧΡΙ ΠΟΣΕΣ ΜΟΙΡΕΣ ΑΚΟΜΑ , ΘΑ ΙΣΧΥΕΙ ΜΙΑ ΟΨΗ ............

    Οσο πιο μικρη είναι η ανοχη ενός πλανητη με έναν άλλο τοσο πιο μεγαλη ισχυ εχει μια οψη. Οσο ποιο μεγαλη είναι η ανοχη ενός πλανητη με έναν άλλο τοσο λιγοτερη ισχύ θα εχει η οψη αυτή .

    Πχ Ουρανός Τετράγωνο Ωροσκόπος (Λέων) 5.65

    Η ανοχη του τετραγωνου ( 90 * ) μεταξυ αυτων των δυο πλανητων είναι 5,65 ( 95.65 * ) ... ( βρισκονται σε αποσταση 90 * και συν 5.65* )

    Για την κάθε οψη η ανοχη είναι αναλογη. Με αυτά που γνωριζω είναι ότι η ανοχη για κάθε οψη δεν υπερβαινει τις 7 μοιρες ( μαλιστα καποιοι αστρολογοι το πηγαινουν και στις 10* ) … Αλλα μην ξεχνας οσο ποιο μεγαλη ανοχη δινεις … τοσο ποιο μικρη ισχυ εχει η οψη αυτή ….

  8. #8
    Join Date
    Mar 2008
    Όνομα:
    cancerian
    Posts
    841

    Re: Απορία για τον 7ο οίκο στον ουρανό...

    Quote Originally Posted by ΠΙΡΦΙΡΙΦΙ View Post
    Ο 7ος οίκος μου είναι στον Ουρανό(Υδροχόο)
    Quote Originally Posted by ΠΙΡΦΙΡΙΦΙ View Post
    Ουρανός Τετράγωνο Ωροσκόπος (Λέων) 5.65
    Quote Originally Posted by ΠΙΡΦΙΡΙΦΙ View Post
    Ουρανός Αντίθεση Μεσουράνημα (Ταύρος) 0.54
    Quote Originally Posted by ΠΙΡΦΙΡΙΦΙ View Post
    Ουρανός Τρίγωνο Ν. Δεσμός (Ερμής)


    1) Παρε μια βαθεια ανασα ...

    2) Παμε παλι απο την αρχη ...
    3) Εχουμε οοοοοοοοολο το χρονο να απαντησουμε στις αποριες σου

  9. #9

    Re: Απορία για τον 7ο οίκο στον ουρανό...

    Quote Originally Posted by ΠΙΡΦΙΡΙΦΙ View Post
    Βρε παιδιά...μην βαράτε...ΟΚ δεν το διατύπωσα καλά...να το ξαναπώ (ελπίζω αυτή την φορά σωστά ) για να γίνω κατανοητή. :embarrest
    1) Ο 7ος οίκος μου είναι στον Ουρανό(Υδροχόο). Τί σημαίνει πρακτικά αυτό;:blink::blink::blink: Γνωρίζω την σημασία των οίκων και των πλανητών αλλα δεν μπορώ να τα συνδιάσω....Χρειάζομαι την βοήθεια σας!:bigsmile:
    2) Οι πλανήτες μεταξύ τους σχετίζονται με γωνίες σχέσεων, τις λεγόμενες όψεις σωστά; Με βάση τον χάρτη μου ισχύουν τα εξής:
    Πλανήτης Όψη Πλανήτης Ανοχή
    Ουρανός Τετράγωνο Ωροσκόπος (Λέων) 5.65
    Ουρανός Αντίθεση Μεσουράνημα (Ταύρος) 0.54
    Ουρανός Τρίγωνο Ν. Δεσμός (Ερμής) 5.50
    Γνωρίζω την σημασία των πλανητών και των όψεων αλλά δεν ξέρω τι είναι η ανοχή; Πως εξηγούνται όλα αυτά για να βγάλω ένα συμπέρασμα για τον "ουρανό" που με ταλαιπωρεί;

    Ελπίζω να καταλάβατε...:unsure: και συγνώμη που σας κούρασα!
    Αν και το προτιμότερο θα ήταν να παρέθετες τα στοιχεία σου, για να δούμε ακριβώς τι εννοείς, θα αξιοποιήσω το κληρονομικό μου χάρισμα της διαίσθησης ( :nuts: ) βάζοντας και μια εσάνς λογικής ( :toung: ), για να ξεδιαλύνω λίγο τα πράγματα, αν και ξέρω πού θα καταλήξω...
    Έχουμε και λέμε :bigsmile:
    Έχεις τον 7ο οίκο σου στο ζώδιο του Υδροχόου.
    Ο πλανήτης Ουρανός βρίσκεται μάλλον στον 4ο οίκο, στο ζώδιο του Σκορπιού.
    Ο Ν. Δεσμός σου μάλλον είναι ή στον Λέοντα ή στον Υδροχόο. Αν είναι στον Λέοντα, είναι στον 1ο σου οίκο. Αν είναι, αν είναι, αν είναι.... Κατέληξα εκεί που σου είπα ότι ξέρω ότι θα καταλήξω...
    Επειδή η διαίσθηση εκτιμώ ότι πρέπει να επικουρεί την λογική και όχι το αντίθετο, και επειδή τα μάλλον, τα ίσως και τα αν καλό είναι να χρησιμοποιούνται στις σωστές ποσότητες, θα σου πρότεινα απλώς να παραθέσεις τα στοιχεία σου. Αν και για να κοιτάς 7ο και Ουρανό, ξέρω και σε αυτό πού θα καταλήξουμε, αλλά δεν πειράζει...
    Επίκαιρον
    Κεσάτια!
    Πάγιον
    Η αστρολογία είναι πολύ σημαντικό πράγμα, για να το αφήσουμε στα χέρια αυτών που δηλώνουν "επαγγελματίες" αστρολόγοι.

  10. #10
    Join Date
    Mar 2008
    Όνομα:
    Π
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    18

    Re: Απορία για τον 7ο οίκο στον ουρανό...

    Σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σου...και για την υπομονή σου...είμαι αρχάρια στο χώρο της Αστρολογίας πράγμα που σημαίνει οτι συνεχώς μαθαίνω καινούργια πράγματα! Το γεγονός αυτό έχει ένα κόστος για τους άλλους...ποιο είναι αυτό; να απαντούν στις περίεργες και πιθανόν "κουτές" ερωτήσεις μου!Αν όμως δεν ρωτήσω πως θα μάθω...;
    Και πάλι σε ευχαριστώ...για την "ανοχή" σου!

 

 
Page 1 of 2 1 2 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 2 users browsing this thread. (0 members and 2 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads