s
Απορία για διέλευση Κρόνου σε γενέθλιο χάρτη
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 10 of 19
  1. #1

    Απορία για διέλευση Κρόνου σε γενέθλιο χάρτη

    Παιδια καλησπέρα.
    Είμαι καινούρια και δεν έχω διαβάσει παλιά σας σχόλια.Αυτό που με έκανε να ψάξω για αστρολογικό forum είναι όλα αυτά που ακούω για τον Κρόνο και την "επέλασή"του στο Ζυγό...
    Είμαι πολύ-πολύ Ζυγός γιατί εκτός από τον ήλιο έχω στο Ζυγό και:
    Ωροσκόπο,Σελήνη,¶ρη,Ουρανό, Πλούτωνα,Eρμή και Ascendant (δε θυμάμαι τη μετάφραση).
    Οπως καταλαβαίνετε όλα στο Ζυγό....HELP!!!
    Θα ήθελα να ξέρω τι σημαίνει για μένα η έλευση του Κρόνου που θα μπαστακωθεί ως το 2012...
    και αν έχει ξαναπεράσει στη διάρκεια της ζωής μου.Είμαι 37 ετών.

    Ευχαριστώ πολύ.

  2. #2
    Join Date
    Jun 2008
    Όνομα:
    Μαρία
    Location
    Προς τη θάλασσα...
    Posts
    577

    Re: Απορία για διέλευση Κρόνου σε γενέθλιο χάρτη

    Quote Originally Posted by ΖΥΓΟΥΛΑ View Post
    Παιδια καλησπέρα.
    Είμαι καινούρια και δεν έχω διαβάσει παλιά σας σχόλια.Αυτό που με έκανε να ψάξω για αστρολογικό forum είναι όλα αυτά που ακούω για τον Κρόνο και την "επέλασή"του στο Ζυγό...
    Είμαι πολύ-πολύ Ζυγός γιατί εκτός από τον ήλιο έχω στο Ζυγό και:
    Ωροσκόπο,Σελήνη,¶ρη,Ουρανό, Πλούτωνα,Eρμή και Ascendant (δε θυμάμαι τη μετάφραση).
    Οπως καταλαβαίνετε όλα στο Ζυγό....HELP!!!
    Θα ήθελα να ξέρω τι σημαίνει για μένα η έλευση του Κρόνου που θα μπαστακωθεί ως το 2012...
    και αν έχει ξαναπεράσει στη διάρκεια της ζωής μου.Είμαι 37 ετών.

    Ευχαριστώ πολύ.
    Καλησπέρα και σε σένα

    Πολύ βαρύγδουπη αυτή η "επέλαση" (των βαρβάρων). Όπως μου΄ρθε τώρα τελευταία, είναι απλώς "μια σφαλιάρα διαρκείας"

    Ο Κρόνος σημαίνει συστολή, περιορισμός, δηλαδή όποιον πλανήτη αγγίζει, περιορίζει την ενέργειά του και την ελευθερία των κινήσεών του. Αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό, εξαρτάται πώς το χειρίζεσαι. Αν κάνεις υπομονή και δεχτείς τα μαθήματα του Κρόνου, έχεις αποτελέσματα, οι προσπάθειες αποδίδουν καρπούς μακροπρόθεσμα. Αν δεν μπορείς να δεχτείς τους περιορισμούς του και αντιδράσεις σπασμωδικά, θα συναντήσεις τις ανάλογες αναποδιές.

    Αυτή είναι η ουσία. Αναλυτικότερα, όταν αγγίζει με σύνοδο τον Ήλιο, περνάς μια περίοδο χαμηλής ζωτικότητας και ενεργητικότητας και δεν ενδείκνυνται καινούργια ξεκινήματα. Όταν αγγίζει τη Σελήνη, περιορίζεσαι συναισθηματικά, κάνεις πολλή αυτοκριτική, νιώθεις μοναξιά και μελαγχολία, και ενδείκνυται για ενδοσκόπηση χωρίς όμως να είσαι πολύ αυστηρή με τον εαυτό σου. Όταν συναντήσει τον Ερμή, δυσκολεύεσαι στην επικοινωνία με τους άλλους, η οποία ίσως παίρνει έναν πιο σοβαρό τόνο. Επίσης, στενεύουν κάπως τα όρια της διανόησης και της σκέψης. Καλύτερα να επικεντρωθείς σε ένα μόνο πράγμα για τη συγκεκριμένη περίοδο -- δεν ενδείκνυται και πολλαπλά πρότζεκτς. Με τον ¶ρη ίσως είναι πιο ζόρικα τα πράγματα, γιατί οι ενέργειες των δύο πλανητών είναι πολύ διαφορετικές και αντικρουόμενες: θα είναι σαν να χτυπάς το κεφάλι σου στον τοίχο!!:bigsmile: Αν καταφέρεις να διοχετεύσεις την ενέργεια του ¶ρη μέσα από μια πειθαρχημένη οδό, μπορείς αυτήν την περίοδο να πετύχεις λαμπρά αποτελέσματα, αρκεί να μπορείς να αντιμετωπίσεις διάφορα εμπόδια που θα προέρχονται κυρίως από άτομα με εξουσία. Με τον ¶ρη παίζουν και λογιών λογιών ατυχήματα. Με τον Ουρανό πάλι είναι ζόρικα τα πράγματα -- απροσδόκητες εντάσεις, αίσθημα καταπίεσης, αλλαγές εκ βάθρων. Με τον Πλούτωνα περιορίζονται οι πόροι, προκύπτει οικονομική στενότητα η οποία επιβάλλεται από παράγοντες όπως π.χ. το κράτος. Αυτό πάλι φέρνει περιορισμό κινήσεων. Τέλος, για τον Ωροσκόπο, ξεκινάει μια περίοδος όπου ο Κρόνος διανύει το 12ο οίκο και μέσα από τον ωροσκόπο μπαίνει στον 1ο οίκο. Μια σκληρή περίοδος ενδοσκόπησης και ανακεφαλαίωσης της ζωής κάτω από το αυστηρό μάτι του Κρόνου και ένα ξεσκαρτάρισμα του τι αξίζει να ασχοληθούμε και τι όχι. Εκεί θέλει προσοχή να μην αποξενωθούμε από τους δικούς μας ανθρώπους.

    Αυτά τα ολίγα για το μπαρμπα-Κρόνο. Μόλις πέρασα κι εγώ μια σφαλιάρα διαρκείας από την Παρθένο, και κοντοζυγώνει και η επόμενη από το Ζυγό.

    Καλά κουράγια :bigsmile:
    Προσέχω την πόλη μου. Επιλέγω ΑΣΤΡΙΚΕΣ συγκοινωνίες.

  3. #3
    Join Date
    Feb 2009
    Όνομα:
    Μαρία
    Location
    Κύπρος, Λευκω
    Posts
    8

    Re: Απορία για διέλευση Κρόνου σε γενέθλιο χάρτη

    Σας καλησπερίζω,

    Συμφωνώ με την leoma τα 'οσα λέει αλλά υπάρχει και μια άλλη πλευρά του κρόνου από την μια μας περιορίζει αλλά και από την άλλη μας κάνει να είμαστε υπεύθυνη σε ότι αφορά την ζωή μας π.χ. μπορεί να μας φέρει ένα παιδί, ή ένα γάμο που σημαίνει ότι αλλάζει η ζωή μας ριζικά προς το καλύτερο γινόμαστε πιο υπεύθυνη αυτό όμως δεν σημαίνει ότι είναι κακο λόγω του κρόνου. Σωστά?

  4. #4
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    26

    Re: Απορία για διέλευση Κρόνου σε γενέθλιο χάρτη

    Έχω μια απορία. Όταν ο διελαύνων Κρόνος τετραγωνίζει με κάποιον ή με κάποιους από τους παραπάνω πλανήτες ισχύουν τα παραπάνω ή ισχύει κάτι άλλο? (Μόλις μπει ο Κρόνος στον Ζυγό θα τετραγωνίσει με τον γεννέθλιο μου Ποσειδώνα που βρίσκεται στην 0.60 R του Αιγόκερου).

  5. #5
    Join Date
    Jun 2008
    Όνομα:
    Μαρία
    Location
    Προς τη θάλασσα...
    Posts
    577

    Re: Απορία για διέλευση Κρόνου σε γενέθλιο χάρτη

    Quote Originally Posted by ΑΓΑΘΟΚΛΕΟΥΣ ΜΑΡΙΑ View Post
    Σας καλησπερίζω,

    Συμφωνώ με την leoma τα 'οσα λέει αλλά υπάρχει και μια άλλη πλευρά του κρόνου από την μια μας περιορίζει αλλά και από την άλλη μας κάνει να είμαστε υπεύθυνη σε ότι αφορά την ζωή μας π.χ. μπορεί να μας φέρει ένα παιδί, ή ένα γάμο που σημαίνει ότι αλλάζει η ζωή μας ριζικά προς το καλύτερο γινόμαστε πιο υπεύθυνη αυτό όμως δεν σημαίνει ότι είναι κακο λόγω του κρόνου. Σωστά?
    Φυσικά και δεν είναι για κακό. Εξαρτάται από την αυτογνωσία του καθενός και το πώς χειρίζεται τις καταστάσεις. Εννοείται ότι αν σιχτιρίζεις με ό,τι σου συμβαίνει, σίγουρα δεν είναι για καλό, θέλει υπομονή και να μην πηγαίνεις κόντρα στις επιρροές ειδικά από Κρόνο και πέρα.:blink:
    Προσέχω την πόλη μου. Επιλέγω ΑΣΤΡΙΚΕΣ συγκοινωνίες.

  6. #6

    Re: Απορία για διέλευση Κρόνου σε γενέθλιο χάρτη

    Kαλησπέρα.
    Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.Ξέρετε πως μπορώ να μάθω πότε ξαναπέρασε στο παρελθόν ο Κρόνος από το ζώδιό μου?

  7. #7
    Join Date
    Jun 2008
    Όνομα:
    Μαρία
    Location
    Προς τη θάλασσα...
    Posts
    577

    Re: Απορία για διέλευση Κρόνου σε γενέθλιο χάρτη

    Quote Originally Posted by ΖΥΓΟΥΛΑ View Post
    Kαλησπέρα.
    Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.Ξέρετε πως μπορώ να μάθω πότε ξαναπέρασε στο παρελθόν ο Κρόνος από το ζώδιό μου?
    Να σκεφτείς ότι ο Κρόνος θέλει 29 περίπου χρόνια για να ολοκληρώσει την περιφορά του γύρω από τον Ήλιο (και κατ' επέκταση, το ζωδιακό), οπότε αυτό έγινε πριν από περίπου 29 χρόνια. Για ακριβείς ημερομηνίες και θέσεις, μπορείς να συμβουλευτείς τις αστρολογικές εφημερίδες, τυπωμένες ή ηλεκτρονικές. Ηλεκτρονική στο Astrology Ephemeris Files for 6000 years - Astrodienst
    Προσέχω την πόλη μου. Επιλέγω ΑΣΤΡΙΚΕΣ συγκοινωνίες.

  8. #8

    Re: Απορία για διέλευση Κρόνου σε γενέθλιο χάρτη

    Quote Originally Posted by leoma View Post
    Να σκεφτείς ότι ο Κρόνος θέλει 29 περίπου χρόνια για να ολοκληρώσει την περιφορά του γύρω από τον Ήλιο (και κατ' επέκταση, το ζωδιακό), οπότε αυτό έγινε πριν από περίπου 29 χρόνια. Για ακριβείς ημερομηνίες και θέσεις, μπορείς να συμβουλευτείς τις αστρολογικές εφημερίδες, τυπωμένες ή ηλεκτρονικές. Ηλεκτρονική στο Astrology Ephemeris Files for 6000 years - Astrodienst
    Αν η Ζυγούλα είναι 37 χρονών όπως λέει, και πριν από 29 χρόνια είχε την πρώτη επιστροφή του Κρόνου, ή η Ζυγούλα λέει ψέματα για την ηλικία της, ή στην περίπτωσή της ο Κρόνος επανήλθε στην γενέθλια θέση του όταν αυτή ήταν στην ηλικία των ...8 ετών.:bigsmile:
    Επίκαιρον
    Κεσάτια!
    Πάγιον
    Η αστρολογία είναι πολύ σημαντικό πράγμα, για να το αφήσουμε στα χέρια αυτών που δηλώνουν "επαγγελματίες" αστρολόγοι.

  9. #9

    Re: Απορία για διέλευση Κρόνου σε γενέθλιο χάρτη

    καλησπέρα σε όλα τα μέλη :amuse: Θα ήθελα να κάνω και έγω μια ερώτηση με αφορμή το topic που έχει ανοίξει..είμαι υδροχοάκι με ωροσκόπο τοξότη και έχω 6 πλανήτες στον αιγόκερω (κρόνο, ερμή, αφροδίτη,πλούτωνα, ουρανό και ποσειδώνα). Η ερωτησή μου είναι αναλογικά με όσα έχουν γραφτεί θα τρώω σφαλιάρες διαρκείας επί 6 περιπού χρόνια συνεχόμενα αφού 8α περάσει διαδοχικά από τον τοξότη στον αιγόκερω και μετα στον υδροχόο;;;;; γιατί πόσο να αντέξει ένας ανθρωπος να δοκιμάζεται;;;;

  10. #10
    Join Date
    Jul 2005
    Όνομα:
    Φωτεινή
    Location
    thessaloniki
    Posts
    3,068

    Re: Απορία για διέλευση Κρόνου σε γενέθλιο χάρτη

    Quote Originally Posted by nefi View Post
    καλησπέρα σε όλα τα μέλη :amuse: Θα ήθελα να κάνω και έγω μια ερώτηση με αφορμή το topic που έχει ανοίξει..είμαι υδροχοάκι με ωροσκόπο τοξότη και έχω 6 πλανήτες στον αιγόκερω (κρόνο, ερμή, αφροδίτη,πλούτωνα, ουρανό και ποσειδώνα). Η ερωτησή μου είναι αναλογικά με όσα έχουν γραφτεί θα τρώω σφαλιάρες διαρκείας επί 6 περιπού χρόνια συνεχόμενα αφού 8α περάσει διαδοχικά από τον τοξότη στον αιγόκερω και μετα στον υδροχόο;;;;; γιατί πόσο να αντέξει ένας ανθρωπος να δοκιμάζεται;;;;
    Καταρχάς αν εννοείτε τον Κρόνο, αυτή την στιγμή ειναι στην Παρθένο και μετά θα περάσει στον Ζυγό.
    Προσωπικά έχω όλους τους προσωπικούς σε τρία διαδοχικά ζώδια. Καρκινο, Λέων, Παρθένο. Μάλιστα ενεργοποιησε αρκετές δύσκολες όψεις που υπήρχαν στον γενέθλιο μου!
    Δεν είναι τραγικά όμως τα πράγματα σε καμία περίπτωση. :bigsmile: Δύσκολα ίσως ναί σε κάποιες φάσεις, αλλά όχι αξεπέραστα.:bigsmile:

    Καλό είναι κατά την άποψη μου να μην πανικοβάλλεστε όταν ακούτε για κάποια διελευση γενικώς, αλλα να εξετάζετε πρώτα τον γενέθλιο σας κι έπειτα το τι ενεργοποιείται απο την όποια διέλευση-σε συνδυασμό και με τις διελευσεις των άλλων πλανητών.

    Φιλικά:bigsmile:
    επικοινωνία:
    horarycraftsman@gmail.com
    https://www.facebook.com/pages/The-H...38930886253370

    Starwalk στον http://www.e-star.gr κάθε Πέμπτη 21:00-23:00
    Aρχείο εκπομπών : http://www.mixcloud.com/Fotini_Chris/

    'Το πληγωμένο μάτι γιατρεύεται ευκολότερα απο το πληγωμένο μυαλό'

 

 
Page 1 of 2 1 2 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads