s
[Συζήτηση] ΔΙΑΣ - Ο υπέρτατος θεός, ο Μεγάλος Ευεργέτης
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 10 of 14
  1. #1
    Join Date
    Mar 2005
    Όνομα:
    Ιουλία
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,101

    ΔΙΑΣ - Ο υπέρτατος θεός, ο Μεγάλος Ευεργέτης

    Μυθολογία: Δίας, ο πατέρας των θεών και των ανθρώπων

    Κατά τη Θεογονία, ο Δίας ανήκε στην 3η θεϊκή γενιά και συγκεκριμένα ήταν ο τελευταίος γιος του βασιλιά των αθανάτων Κρόνου. Μητέρα του ήταν η Ρέα και αδέλφια του ο Ποσειδώνας, η Ήρα, η Αφροδίτη, η Δήμητρα, η Εστία, ο Πλούτωνας και πολλοί άλλοι. Όπως όλοι γνωρίζουμε, ο άκαρδος τιτάνας Κρόνος συνήθιζε να καταπίνει τα παιδιά του, από το φόβο του μήπως κάποιο από αυτά του κλέψουν τον θρόνο (όπως είχε κάνει ο ίδιος στον πατέρα του, τον Ουρανό). Η σύζυγός του Ρέα, στην προσπάθεια της να σώσει, τουλάχιστον, τον Δία, ώστε να αποφύγει εκείνος την τύχη που είχαν τα αδέλφια του, συνωμότησε με τα πεθερικά της, Ουρανό και Γαία, ελπίζοντας ότι θα τον έσωζαν από το σκληρόκαρδο άνδρα της. Την παρότρυναν να ζητήσει βοήθεια από τον βασιλιά Μελισσέα και τις κόρες του και μετά από δική του πρόσκληση, πήγε στην Κρήτη [1] όπου γέννησε τον Δία στο όρος Δίκτυ (Δικταίο άντρο).


    Ακολουθούν απορίες και συζήτηση επί του άρθρου: ΔΙΑΣ - Ο υπέρτατος θεός, ο Μεγάλος Ευεργέτης
    I disapprove of what you say, but I will defend to the death your right to say it.
    Voltaire


  2. #2
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    52

    Re: ΔΙΑΣ - Ο υπέρτατος θεός, ο Μεγάλος Ευεργέτης

    Πολύ ωραίο το θέμα με το Δία ! Θα ήθελα να ρωτήσω όμως κάτι σε σχέση με τους οίκους. Πέφτει στον 4ο γωνιακό μου οίκο, απλά λίγο πριν(κάτι χιλιοστά)...στον 3ο δηλαδή. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν επηρεάζει τον 4ο τελικά και πως; Επίσης κάτι άλλο σε σχέση με μια όψη που μου βγάζει στο χάρτη, ότι κάνει τετράγωνο λέει με Σελήνη, αλλά το τετράγωνο δεν έχει 6 μοίρες ανοχή όπως το τρίγωνο; Γιατί μου βγάζει τετράγωνο με 7 και κάτι μοίρες απόσταση με Σελήνη.. μπορεί να επηρεάζει δε λέω..αλλά τότε γιατί λέμε 6 μοίρες ανοχή κ με τις 7+ να γράφει ότι σχηματίζει όψη;

  3. #3
    Join Date
    Feb 2011
    Όνομα:
    Γιώργος
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    109

    Re: ΔΙΑΣ - Ο υπέρτατος θεός, ο Μεγάλος Ευεργέτης

    Όταν ο Δίας δεν κάνει με κανέναν πλανήτη "πτολεμαϊκή όψη" τότε πως θεωρούμε ότι επιδρά;

  4. #4

    Re: ΔΙΑΣ - Ο υπέρτατος θεός, ο Μεγάλος Ευεργέτης

    Θα ήθελα να ρωτήσω τους αξιότιμους συνομιλητές τι συμβαίνει όταν ο διελαύνων Δίας στους διδύμους το 2012 έρθει σε σύνοδο με τη γενέθλια Αφροδίτη μου και τον Κρόνο μου οι οποίο βρίσκονται στον 10 οίκο μου;
    Ευχαριστώ....

  5. #5
    Join Date
    Aug 2011
    Όνομα:
    Έρρικα
    Location
    στη θάλασσα!
    Posts
    223

    Re: ΔΙΑΣ - Ο υπέρτατος θεός, ο Μεγάλος Ευεργέτης

    πιθανολογώ ότι θα έχεις ευκαιρίες (δίας) να εξελίχθείς στα επαγγελματικά σου (10ος οίκος). Αυξημένες αρμοδιότητες και ευθύνες (κρόνος) που όμως θα έχουν και τις αντίστοιχες οικονομικές απολαβές (αφροδίτη)

    Αν κάνω λάθος να με διορθώσουν οι ειδικοι
    αλλιώς πείτε μου πως είμαι σε καλό δρόμο
    καταλαβαίνεις ότι μεγάλωσες όταν κοιμάσαι στον καναπέ και ξυπνάς στον καναπέ...

  6. #6
    Join Date
    Aug 2011
    Όνομα:
    Έρρικα
    Location
    στη θάλασσα!
    Posts
    223

    Re: ΔΙΑΣ - Ο υπέρτατος θεός, ο Μεγάλος Ευεργέτης

    Quote Originally Posted by Yeshoda View Post
    Πολύ ωραίο το θέμα με το Δία ! Θα ήθελα να ρωτήσω όμως κάτι σε σχέση με τους οίκους. Πέφτει στον 4ο γωνιακό μου οίκο, απλά λίγο πριν(κάτι χιλιοστά)...στον 3ο δηλαδή. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν επηρεάζει τον 4ο τελικά και πως; Επίσης κάτι άλλο σε σχέση με μια όψη που μου βγάζει στο χάρτη, ότι κάνει τετράγωνο λέει με Σελήνη, αλλά το τετράγωνο δεν έχει 6 μοίρες ανοχή όπως το τρίγωνο; Γιατί μου βγάζει τετράγωνο με 7 και κάτι μοίρες απόσταση με Σελήνη.. μπορεί να επηρεάζει δε λέω..αλλά τότε γιατί λέμε 6 μοίρες ανοχή κ με τις 7+ να γράφει ότι σχηματίζει όψη;
    Προσωπικά πιστεύω ότι το τετράγωνο σελήνης - δία ισχύει δεδομένου ότι η σελήνη κινείται γρήγορα. Βέβαια όσο πιο στενή είναι μία όψη τόσο πιο έντονη είναι η επίδρασή της.
    Ο Δίας επηρεάζει και τον 4ο οίκο σου αφού κάνει σύνοδο με την ακμή του.
    Αν λάβεις υπόψη ότι δύσκολα ξέρει κανείς με απόλυτη ακρίβεια την ημερομηνία γέννησης, τότε υπάρχει το ενδεχόμενο να είναι και μέσα σε αυτόν.
    Αυτό σημαίνει ότι η γονική επίδραση είναι ισχυρή και έχει συμβάλλει καθοριστικά στη διαμόρφωση του χαρακτήρα σου.
    Επίσης αν ο δίας δέχεται καλές όψεις με ήλιο, τότε πιθανόν να υπάρξει άνοδος στη ζωή προς την αφθονία και τη δημοτικότητα.
    Το τετράγωνο με τη σελήνη ίσως δείχνει κάποια αποστασιοποίηση από τη μητέρα.
    Επίσης μπορεί να δείχνει και άστατη έμμηνο ρύση.
    καταλαβαίνεις ότι μεγάλωσες όταν κοιμάσαι στον καναπέ και ξυπνάς στον καναπέ...

  7. #7

    Re: ΔΙΑΣ - Ο υπέρτατος θεός, ο Μεγάλος Ευεργέτης

    Ευχαριστώ πολύ....
    Με βοήθησες όντως...

  8. #8
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    52

    Re: ΔΙΑΣ - Ο υπέρτατος θεός, ο Μεγάλος Ευεργέτης

    Ερρικάκι ευχαριστώ ! Ναι ειναι αληθεια αυτά που ειπες σε ένα βαθμό... γιατί όπως είπες δεν είναι έντονη όψη.
    Δυστηχώς ο Δίας έχει τετράγωνο και με τον Ήλιο, πάει η άνοδος και η αφθονία ! η δημοτικότα δε με απασχολεί
    Last edited by Yeshoda; 20-12-2011 at 04:19 PM.

  9. #9

    Re: ΔΙΑΣ - Ο υπέρτατος θεός, ο Μεγάλος Ευεργέτης

    Έχω Δία στο Ζυγό στο 12ο οίκο. Διάβασα ότι είναι καλή θέση και φέρνει απρόσμενη επιτυχία αλλά κάπως καθυστερημένα, στη μέση ηλικία. Αυτό ισχύει κι όταν είναι ανάδρομος; Γιατί ο δικός μου είναι!

  10. #10
    Join Date
    Aug 2011
    Όνομα:
    Έρρικα
    Location
    στη θάλασσα!
    Posts
    223

    Re: ΔΙΑΣ - Ο υπέρτατος θεός, ο Μεγάλος Ευεργέτης

    Έχω την εντύπωση ότι ο ανάδρομος Δίας στο 12ο κάνει το άτομο να στρέφεται προς τον εσωτερικο του κόσμο. Προτιμάει να κρατάει χαμηλό προφίλ και αποφεύγει τις υπερβολές και την αλαζονεία.
    ...Ξέρει κατά κάποιο τρόπο πότε πρέπει να δράσει και πότε να περιμένει..
    Είναι καλό να κοιτάξεις τις όψεις που κάνει με άλλους πλανήτες.
    καταλαβαίνεις ότι μεγάλωσες όταν κοιμάσαι στον καναπέ και ξυπνάς στον καναπέ...

 

 
Page 1 of 2 1 2 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads