s
[Συζήτηση] Καρμική Αστρολογική Προβολή σε ανάδρομους πλανήτες
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Results 1 to 8 of 8
  1. #1

    Καρμική Αστρολογική Προβολή σε ανάδρομους πλανήτες

    Η επιρροή της αστρολογίας στον κόσμο και στα κοινωνικά δρώμενα είναι κάτι παραπάνω από προφανείς, η ίδια έχει υιοθετήσει σε μεγάλο βαθμό την καρμικότητα και μέσω αυτής εκατομμύρια γάλλοι αν και χριστιανοί πιστεύουν στο κάρμα. Η αστρολογία είναι μία γλώσσα της ψυχής και του σύμπαντος είναι η φυσική του πνευματικού και συμβολικού κόσμου. Το αν πιστεύει τώρα κάποιος στο κάρμα η όχι είναι βέβαια θέμα καθαρά ελεύθερης βούλησης αλλά όποιος αστρολόγος λέει ότι δεν πιστεύει στο κάρμα ψεύδεται γιατί η ίδια η ουσία της αστρολογίας είναι Καρμική. Δυστυχώς πολλοί χρησιμοποιούν της καρμικές σχέσεις σαν ευαγγέλιο και τελικά πάρα πολλοί στη δύση αρχίζουν να κοροϊδεύουν παρά να σέβονται αυτή την πνευματική αρχή.


    Ακολουθούν απορίες και συζήτηση επί του άρθρου: Καρμική Αστρολογική Προβολή σε ανάδρομους πλανήτες

  2. #2
    Join Date
    Jul 2005
    Όνομα:
    Χρήστος
    Location
    Αθήνα
    Posts
    962

    Re: Καρμική Αστρολογική Προβολή σε ανάδρομους πλανήτες

    Στο άρθρο της συνεργάτιδας μου πήρα δύο προσωπικά μηνύματα που ήθελαν να ρωτήσουν για το τί είναι τα μέγαρα. Καταρχάς θα ξαναπώ ότι θέλουμε να μας ρωτάτε γιατί μόνο έτσι γίνεται δουλειά. Οπότε μην ντρέπεστε.

    Τα μέγαρα είναι απο την Ινδική αστρολογία και είναι 27 τον αριθμό ( και έχουν ΄χωρο ίσο με 360:27) παλιότερα ήταν 28 αλλά η μοντέρνα ινδική το 28 το αφαίρεσαι. Επηρεάζουν τη συμπεριφορά μας και κάθε μέγαρο προσδίδει μία ιδιαίτερη ιδιότητα στο υποκείμενο.

    Τα μέγαρα λέγονται στην Ινδική Nakshatras. Παίζουν σημαντικό ρόλο για την πορεία του ατόμου στη ζωή.

    Υπάρχουν δύο μέθοδοι ο ένας που χωρίζει τον ζωδιακό οπότε ξεκινάει απο την αρχή του αστερισμού του Κριού το κάθε σπίτι ( προσοχή του αστερισμού και όχι του ζωδίου) και η άλλη τοποθετεί το σημείο μηδέν στην γενέθλια Σελήνη και χρησιμοποιείται αποκλειστικά για το προοδευτικό ωροσκόπιο.
    [I]Στο τέλος να έχετε ζήσει αυτά που θέλετε και αξίζετε!

  3. #3

    Re: Καρμική Αστρολογική Προβολή σε ανάδρομους πλανήτες

    Πολύ ωραίο άρθρο και αρκετά κατανοητό ακόμη και για μας τους αρχάριους και εραστές της Αστρολογίας.Θα ήθελα να ρωτήσω τι σημαίνει η φράση:"ενώ όσοι έχουν τον Δία θα έχουν σε σχέση με κοινωνικά δεδομένα"....τι ακριβώς ενοείται όταν λέτε κοινωνικά δεδομένα;.Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω όταν κάποιος έχει τους εξωκρόνιους πλανήτες σε ανάδρομη φορά (Ουρανό, Ποσειδώνα,Πλούτωνα) ειναι πολύ άσχημα τα πράγματα για το παρόν του καρμικά; το ρωτάω αυτό επειδή δεν πολυκατάλαβα την ερμηνεία που δίνεται στο άρθρου.
    Ευχαριστώ
    Πηγαίνω ως εκεί που με παίρνει.
    Για να χαίρομαι.
    Κι αν έχω κέφι προχωρώ ως εκεί που δεν με παίρνει.
    Για να μαθαίνω!

  4. #4
    Join Date
    Jul 2005
    Όνομα:
    Χρήστος
    Location
    Αθήνα
    Posts
    962

    Re: Καρμική Αστρολογική Προβολή σε ανάδρομους πλανήτες

    Αγαπητή η κα Μετς ουσιαστικά αναφέρει στο άρθρο της αυτό ότι οι άνθρωποι με τον Δία ανάδρομο ουσιαστικά στο παρελθόν τους διαμόρφωσαν μία συμπεριφορά ιδιαίτερη και δημιούργησαν κάρμα μέσα απο κάποιες πράξεις τους όσον αφορά κάποιες κοινωνικές τους συμπεριφορές σε πιθανά ακόμη και ταξικά θέματα.

    Μην ξεχνάμε ότι και ο Δίας αλλά και ο Κρόνος είναι κοινωνικοί πλανήτες και για αυτό η αγαπητή αστρολόγος του συνέδεσε (καλώς για εμένα) με κοινωνικά θέματα και προβλήματα και δεν τους προσθέθεσε σε προβλήματα που αφορούν την προσωπική ζωή του ατόμου.
    [I]Στο τέλος να έχετε ζήσει αυτά που θέλετε και αξίζετε!

  5. #5
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    ΕΛΛΑΔΑ
    Posts
    192

    Re: Καρμική Αστρολογική Προβολή σε ανάδρομους πλανήτες

    ενδιαφερον αρθρο. Τι ειναι αληθεια ο Δεσμος του Κρονου?

    "Τώρα εάν ο Δεσμός του Κρόνου έχει θέση ακριβείας είτε εάν είναι διελαύνων είτε προοδευτικός τότε εκείνη την περίοδο θα υπάρξει κάποιο σημαντικό καρμικό γεγονός."

    Ευχαριστω

  6. #6
    Join Date
    Sep 2009
    Όνομα:
    Βίκη
    Location
    Αθήνα
    Posts
    284

    Re: Καρμική Αστρολογική Προβολή σε ανάδρομους πλανήτες

    Θα σου πω πως το έχω καταλάβει εγώ. Κάθε πλανήτης, κινείται διαγράφοντας μια τροχιά γύρω από τον Ήλιο. Αν θεωρήσουμε την τροχιά αυτή, όχι δαχτυλιοειδή, αλλά σαν δίσκο, δύο διαστάσεων, καταλαβαίνουμε ότι συχνά οι τροχιές δύο διαφορετικών πλανητών γύρω από τον Ήλιο διασταυρώνονται. Τα σημεία που διασταυρώνονται είναι οι Δεσμοί, που συγκεντρώνουν την ενέργεια και των δύο πλανητών. Οι σημαντικότεροι για μας, είναι οι Δεσμοί των άλλων πλανητών με τη Γη. Έτσι Δεσμός του Κρόνου είναι το σημείο που διασταυρώνονται οι τροχιές Γης και Κρόνου . Ο Δεσμός του Κρόνου είναι τώρα γύρω στις 24ο του Καρκίνου
    [FONT="Comic Sans MS"][SIZE="2"][COLOR="Purple"]
    Μια αόρατη επανάσταση εντός μου σιγοκαίει..
    με άγγελους και δαίμονες..

    Κι η έκβασις αμφίρροπος..

  7. #7

    Re: Καρμική Αστρολογική Προβολή σε ανάδρομους πλανήτες

    και που μπορουμε να βρουμε τους δεσμους του κρονου στην γενεθλια χρονια..ευχαριστω

  8. #8

    Re: Καρμική Αστρολογική Προβολή σε ανάδρομους πλανήτες

    Quote Originally Posted by vikou View Post
    Θα σου πω πως το έχω καταλάβει εγώ. Κάθε πλανήτης, κινείται διαγράφοντας μια τροχιά γύρω από τον Ήλιο. Αν θεωρήσουμε την τροχιά αυτή, όχι δαχτυλιοειδή, αλλά σαν δίσκο, δύο διαστάσεων, καταλαβαίνουμε ότι συχνά οι τροχιές δύο διαφορετικών πλανητών γύρω από τον Ήλιο διασταυρώνονται. Τα σημεία που διασταυρώνονται είναι οι Δεσμοί, που συγκεντρώνουν την ενέργεια και των δύο πλανητών. Οι σημαντικότεροι για μας, είναι οι Δεσμοί των άλλων πλανητών με τη Γη. Έτσι Δεσμός του Κρόνου είναι το σημείο που διασταυρώνονται οι τροχιές Γης και Κρόνου . Ο Δεσμός του Κρόνου είναι τώρα γύρω στις 24ο του Καρκίνου
    Έτσι ακριβώς είναι, αλλά με μία διαφορά. Στην αστρολογία χρησιμοποιούμε το γεωκεντρικό σύστημα και όχι το ηλιοκεντρικό που χρησιμοποιείται στην αστρονομία. Θεωρούμε, δλδ, ότι η Γη είναι σταθερή και ότι γύρω από αυτήν κινούνται τα άλλα σώματα. Και ο Ήλιος, φυσικά. Για αυτό και μιλάμε για την φαινομενική πορεία του Ήλιου. Στην πραγματικότητα ο Ήλιος είναι (τυπικά) σταθερός και η Γη μαζί με τα άλλα σώματα γυρίζουν γύρω από αυτόν. Εμείς όμως που βρισκόμαστε στη Γη φαινομενικά βλέπουμε τον Ήλιο να διαγράφει πορεία γύρω από αυτήν, να σχηματίζει μια τροχιά που την ονομάσαμε εκλειπτική. Με βάση αυτήν τη λογική λοιπόν, το σημείο που τέμνεται η φαινομενική τροχιά του Ήλιου με αυτήν της Σελήνης γύρω από τη Γη είναι ο Δεσμός (Βόρειος ή Νότιος, ανάλογα με το πού βρίσκεται η Σελήνη). Το ίδιο και με την τροχιά του Κρόνου. Το σημείο που τέμνεται η φαινομενική τροχιά του Κρόνου με τη φαινομενική τροχιά του Ήλιου είναι ο Δεσμός του Κρόνου.
    Quote Originally Posted by miron View Post
    καλησπερα,δεν καταλαβα τα μεγαρα ειναι σταθερα σημεια,κατι σαν κρισημες μοιρες η για καθε χαρτι ειναι κατι αλλο..συγνωμη δεν καταλαβα..τον υπολογισμο τον καταλαβα τι ειναι δεν καταλαβα
    π.χ εγω εχω σεληνη στον αιγοκερω,και ηπροδευτικη μου σεληνη ειναι στην μηδενικη του σκορπιου ,που θα εντοπισω τα μεγαρα..ευχαριστω
    Αρχικά να διευκρινίσουμε ότι τα "μέγαρα" δεν αποτελούν σημεία αλλά περιοχές, καθώς έχουμε 27 που καταλαμβάνουν συνολικά 360 μοίρες, από ότι αναφέρεται και σε μια απάντηση που δόθηκε. Επιπλέον, ο διαχωρισμός αυτός του ζωδιακού αφορά την Ινδική αστρολογία και όχι την Δυτική, με την οποία ασχολούμαστε εμείς εδώ. Και επειδή οι διαφορές μεταξύ της Ινδικής και της Δυτικής είναι πολύ μεγάλες, άσχετα αν έχουν κοινή βάση, θα σου πρότεινα, προς το παρόν τουλάχιστον να μην ασχοληθείς με αυτήν, αν δεν εμπεδώσεις τις βάσεις της Δυτικής.
    Μια ιδέα μπορείς να πάρεις όμως σε αυτόν το σύνδεσμο Διαφορές Δυτικής (Τροπικής) και Ινδικής Αστρολογίας
    Επίκαιρον
    Κεσάτια!
    Πάγιον
    Η αστρολογία είναι πολύ σημαντικό πράγμα, για να το αφήσουμε στα χέρια αυτών που δηλώνουν "επαγγελματίες" αστρολόγοι.

 

 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads