s
Προοδευμένος Άρης
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Page 1 of 5 1 2 3 4 5 LastLast
Results 1 to 10 of 46
  1. #1

    Προοδευμένος Άρης

    Καλησπέρα! Γνωρίζει κανείς τι σηματοδοτεί η είσοδος του προοδευμένου άρη στον όγδοο οίκο; Ευχαριστώ!

  2. #2
    Join Date
    Feb 2009
    Όνομα:
    Μυρτώ
    Location
    Πανόραμα
    Posts
    254
    Φαντάζομαι ότι ενεργοποιεί θέματα του 8ου...κληρονομικά, κοινά οικονομικά, σεξουαλικά, βαθύτερες αναζητήσεις κτλ. Μιλάς για δευτερεύουσες κατευθύνσεις να υποθέσω κι όχι ηλιακό τόξο ε? Αν θέλεις δες τι όψεις κάνει με τους γενέθλιους πλανήτες και τις γενέθλιες ακμές, ποιον οίκο κυβερνάει ο Άρης στο γενέθλιο χάρτη και πες μας να το βρούμε μαζί!
    Pour les uns, qui voyagent, les étoiles sont des guides

  3. #3
    Όχι δε μιλάω για ηλιακό. Ο προοδευμένος άρης κάνει τετράγωνο με το γενέθλιο ήλιο στον τέταρτο και εξάγωνο με το δία στον έκτο οίκο. Ο γενέθλιος άρης κυβερνά τον τρίτο (κριός) και τον δέκατο (σκορπιός).

  4. #4
    Join Date
    Feb 2009
    Όνομα:
    Μυρτώ
    Location
    Πανόραμα
    Posts
    254
    Οι οίκοι που κυβερνούν στο γενέθλιο ο Ήλιος και ο Δίας ποιοι είναι? Κι επιπλέον, ο γενέθλιος Άρης σχηματίζει μαζί τους κάποια όψη και στο γενέθλιο? Νομίζω κάπως έτσι πάει σιγά σιγά η ερμηνεία! Μη νομίζεις, κι εγώ τώρα εξοικειώνομαι με τις προόδους! Για πες...και να βγάλουμε μετά κανά συμπέρασμα!

    ΥΓ Πάντως αυτό που ξέρω για τα προοδευτικά με σιγουριά είναι πως το σημαντικό γεγονός θα φανεί στο Ηλιακό Τόξο. Οι δευτερεύουσες κατευθύνσεις θα μας το επιβεβαιώσουν απλώς και θα μας βοηθήσουν ίσως για μια πιο ακριβή χρονική προσέγγιση του γεγονότος, σε συνδυασμό με ηλιακή επιστροφή και διελεύσεις. Πάντως νομίζω πως έτσι κι αλλιώς για την περίπτωση που ρωτάς, ανεξαρτήτως Ηλιακού Τόξου δηλαδή, η αλλαγή οίκου ενός πλανήτη στις δευτερεύουσες κατευθύνσεις είναι σημαντική ένδειξη και ενεργοποιεί τον 8ο...(Η κατάσταση του γενέθλιου 8ου ποια είναι? Έχει μέσα πλανήτες?)
    Pour les uns, qui voyagent, les étoiles sont des guides

  5. #5
    να ξεκινήσω κάνοντας μια διευκρινιστική ερώτηση. τους προοδευτικούς πλανήτες τους ερμηνεύουμε όπως ακριβώς και τους 'κανονικούς' σε διέλευση; καταλαβαίνω πως η αλλαγή οίκου οριοθετεί μια νέα περίοδο με τα χαρακτηριστικά του νέου οίκου, οπότε μιας και συζητάμε για το προοδευτικό μιλάμε για μια ουσιαστική και μόνιμη αλλαγή π.χ. στον τρόπο σκέψης, δράσης κλπ, ανάλογα με τον πλανήτη; όπως καταλαβαίνεις δεν έχω την παραμικρή ιδέα πως να κινηθώ, ούτε ένα εγχειρίδιο να ψάξω.
    τώρα στο χάρτη στον οποίο έχω αναφερθεί ο γενέθλιος ήλιος κυβερνά τον όγδοο οίκο και ο δίας τον ενδέκατο και δωδέκατο. ο γενέθλιος άρης κάνει όψη μόνο με την αφροδίτη (αυτό το τελευταίο δεν ξέρω αν συνδέεται κάπως). κάποια βοήθεια; :d

  6. #6
    Join Date
    Feb 2009
    Όνομα:
    Μυρτώ
    Location
    Πανόραμα
    Posts
    254
    Θα έλεγα πως οι προοδευτικοί πλανήτες ενεργοποιούν τους γενέθλιους δίνοντας γεγονότα σύμφωνα με την τάση που προυπάρχει στο γενέθλιο χάρτη. Πχ αν σε έναν χάρτη δεν υπάρχει προδιάθεση για γάμο, τότε ένα τρίγωνο Αφροδίτης-Δία σε ένα προοδευτικό χάρτη θα μας παραπέμψει σε κάτι άλλο (πχ ένα οικονομικό κέρδος? κι εγώ υποθέσεις κάνω!).

    Αφού ο γενέθλιος ήλιος στο παράδειγμά σου κυβερνά τον 8ο (και όπως είπαμε ο Άρης μπαίνει στον 8ο) τότε είναι πολύ πιθανό να δώσει καταστάσεις που σχετίζονται με τα θέματα του οίκου αυτού και είναι της φύσεως του Άρη και του Ήλιου. Και είναι και ο Δίας...

    Ας μας δώσει τα φώτα του κάποιος πιο ειδικός από τα μέλη γιατί κι εγώ δεν τολμάω την πρόβλεψη! Δεν κοιτάς και το ηλιακό τόξο αρχικά θα έλεγα για να δούμε αν γίνεται κάποια όψη (όχι με τον Άρη αλλά με οποιονδήποτε προχωρημένο πλανήτη σε σχέση με γενέθλιο πλανήτη ή γενέθλια ακμή, ή προχωρημένη ακμή με γενέθλιο πλανήτη) για να πάρουμε καταρχάς μια εικόνα αν η χρονιά στην οποία αναφερόμαστε, αυτή δηλ. που ο προοδευμένος Άρης μπαίνει στον 8ο, θα έχουμε εντέλει κάποιο σημαντικό γεγονός? Υπάρχει επιλογή στους χάρτες του myhoroscope Ηλιακό Τόξο.
    Pour les uns, qui voyagent, les étoiles sont des guides

  7. #7
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Θαλασσινή
    Posts
    318
    Quote Originally Posted by emmy View Post
    ... ο γενέθλιος άρης κάνει όψη μόνο με την αφροδίτη (αυτό το τελευταίο δεν ξέρω αν συνδέεται κάπως). κάποια βοήθεια; :d
    o γενέθλιος άρης σας μπορεί να μην σχηματίζει όψη με τον γενέθλιο ήλιο, ο προοδευτικός άρης τετραγωνίζει το γενέθλιο ήλιο σας. έτσι έχετε τη δυνατότητα να βιώσετε τις ενέργειες αυτών των δύο πλανητών.
    θα μπορούσε ο γενέθλιος άρης σας να βρίσκεται στο ίδιο ζώδιο(λέοντα)ή στον καρκίνο και πιθανόν και στους διδύμους, οπότε από μόνο του είναι ένα σημάδι αλλαγής του τρόπου δράσης σας( άρης).

    Quote Originally Posted by aurelia View Post
    Θα έλεγα πως οι προοδευτικοί πλανήτες ενεργοποιούν τους γενέθλιους δίνοντας γεγονότα σύμφωνα με την τάση που προυπάρχει στο γενέθλιο χάρτη. Πχ αν σε έναν χάρτη δεν υπάρχει προδιάθεση για γάμο, τότε ένα τρίγωνο Αφροδίτης-Δία σε ένα προοδευτικό χάρτη θα μας παραπέμψει σε κάτι άλλο (πχ ένα οικονομικό κέρδος? κι εγώ υποθέσεις κάνω!).

    Αφού ο γενέθλιος ήλιος στο παράδειγμά σου κυβερνά τον 8ο (και όπως είπαμε ο Άρης μπαίνει στον 8ο) τότε είναι πολύ πιθανό να δώσει καταστάσεις που σχετίζονται με τα θέματα του οίκου αυτού και είναι της φύσεως του Άρη και του Ήλιου. Και είναι και ο Δίας...

    Ας μας δώσει τα φώτα του κάποιος πιο ειδικός από τα μέλη γιατί κι εγώ δεν τολμάω την πρόβλεψη! Δεν κοιτάς και το ηλιακό τόξο αρχικά θα έλεγα για να δούμε αν γίνεται κάποια όψη (όχι με τον Άρη αλλά με οποιονδήποτε προχωρημένο πλανήτη σε σχέση με γενέθλιο πλανήτη ή γενέθλια ακμή, ή προχωρημένη ακμή με γενέθλιο πλανήτη) για να πάρουμε καταρχάς μια εικόνα αν η χρονιά στην οποία αναφερόμαστε, αυτή δηλ. που ο προοδευμένος Άρης μπαίνει στον 8ο, θα έχουμε εντέλει κάποιο σημαντικό γεγονός? Υπάρχει επιλογή στους χάρτες του myhoroscope Ηλιακό Τόξο.
    Μπορούμε να αναφέρουμε κάποια υποθετικά σενάρια(δεν δηλώνω και δεν είμαι ειδικός) για τη συγκεκριμένη όψη, αφού δεν έχουμε στη διάθεσή μας το γενέθλιο χάρτη της emmy, δεν γνωρίζουμε και άλλα βοηθητικά στοιχεία (ελπίζω να μην θεωρηθεί αδιακρισία από μέρους μου).

    Η ενεργοποίησή σας(Άρης) σε θέματα 8ου οίκου(κληρονομικά, κοινά οικονομικά,σύλληψη για απόκτηση απογόνου, σεξουαλικότητα, δάνεια,...) φαίνεται ότι συναντά κάποια εμπόδια(τετράγωνο) από αντρικό άτομο της οικογένειας ή μη( Ήλιος). Βιαστικές αποφάσεις καλό θα είναι να αποφεύγονται.
    Κι αν δεν μπορείς να κάμεις την ζωή σου όπως την θέλεις,
    τούτο προσπάθησε τουλάχιστον
    όσο μπορείς: μην την εξευτελίζεις...


    Κωνσταντίνος Καβάφης

  8. #8
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Αθηνα
    Posts
    75

    Re: Προοδευμένος Άρης

    Καλημερα.Εχω μια απορια στον προοδευτικο χαρτη.Απο το προγραμμα tou site Πρόοδοι (δευτερεύουσες κατευθύνσεις) για όποια μέρα. Σύγκριση με Γενέθλιο χάρτη,εμφανιζονται 2 χαρτες.π.χ συγκεκριμενα εψαχνα να δω που ειναι η προοδευτικη σεληνη.Η γενεθλια μου ειναι στον 8ο στους ιχθυεις.Στον πρωτο χαρτη ειναι στον 7ο στος ιχθυεις ενω στον δευτερο στον 8ο ιχθυεις.Αυτο που θελω να καταλαβω ειναι αν πρεπει να την υπολογισω πανω στις ακμες γενεθλιων οικων η πανω στις ακμες προοδευμενων οικων.Συγνωμη που γραφω εδω αλλα δεν μπορεσα να ανοιξω αλλο θεμα.

  9. #9

    Re: Προοδευμένος Άρης

    emmy, οι προοδευτικές όψεις λειτουργούν μόνο όταν υπάρχει μεγάλη ακρίβεια στην ανοχή τους. Ο προοδευμένος Άρης κάνει σύνοδο με την γενέθλια ακμή του 8ου σου μόνο αν έχεις τόσο μεγάλη ακρίβεια στην ώρα γέννησής σου. Τι ανοχή υπάρχει ανάμεσα στον προοδευμένο Άρη και τον γενέθλιο Ήλιο και Δία;

    mersini1, την προοδευμένη Σελήνη την κοιτάμε τόσο σε σχέση με το γενέθλιο όσο και σε σχέση με τον προοδευτικό χάρτη.

  10. #10
    Join Date
    Feb 2009
    Όνομα:
    Μυρτώ
    Location
    Πανόραμα
    Posts
    254

    Re: Προοδευμένος Άρης

    Κοραλλία (καλημέρα κιόλας!), η λογική στις δευτερεύουσες κατευθύνσεις είναι παρόμοια με το Ηλιακό Τόξο? Πχ για το παράδειγμα που αναφέρεται εδώ για τον προοδευμένο Άρη, θα με ενδιαφέρει όντως να δω τι κυβερνάει στο γενέθλιο, με ποιους πλανήτες κάνει όψη τόσο στο προοδευτικό ωροσκόπιο όσο και στο γενέθλιο και τι κυβερνούν αυτοί στο γενέθλιο χάρτη? Για να βγάλω συμπεράσματα από τις φύσεις των πλανητών που εμπλέκονται ως προς τα πιθανά γεγονότα.
    Τι κοιτάω εν ολίγοις πρώτα από όλα στις δευτερεύουσες? Τι κυβερνάει ο προοδ. Άρης? Σε ποιον οίκο βρίσκεται κατά την πρόοδο? Τι όψεις κάνει?

    Ευχαριστώ!
    Pour les uns, qui voyagent, les étoiles sont des guides

 

 
Page 1 of 5 1 2 3 4 5 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads