s
Τι ειναι τελικα ο Αρης???
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Page 1 of 16 1 2 3 4 5 11 ... LastLast
Results 1 to 10 of 154
  1. #1
    Join Date
    May 2005
    Όνομα:
    ΑΚΗΣ
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    271

    Τι ειναι τελικα ο Αρης???

    ΠΛΑΝΗΤΗΣ ΑΡΗΣ

    Ο Άρης είναι από την αρχαιότητα γνωστός ως ο Θεός του Πολέμου. Στην σημερινή εποχή ο πλανήτης Άρης έχοντας τις ιδιότητες του προκατόχου του θεού Άρη συμβολίζει την μαχητικότητα ,τις αντιδράσεις ,την εκδίκηση, την σεξουαλικότητα ,την στύση. Είναι όμως και οτιδήποτε έχει σχέση με μέταλλα , φωτιά, πολέμους ,πυρετούς ,κλπ.

    Καλό θα είναι όμως όπως σε όλους τους πλανήτες ,έτσι και στον Άρη, να ελέγχουμε όχι μόνο τις όψεις αλλά και την θέση που καταλαμβάνει μέσα στον χάρτη. Ο Άρης είναι η πρωτόγονη δύναμη , η προσπάθεια που καταβάλλει ο καθένας από εμάς για να πραγματοποιήσει στα θέλω του. Οι πιο ΄΄προβληματικές΄΄ ζωδιακές θέσεις είναι στον Καρκίνο , στους Ιχθείς και στον Ζυγό. Ένα άτομο με έναν όχι και τόσο καλό Άρη έχει τον ιδεαλισμό να ξεκινήσει κάτι αλλά χωλαίνει στην τελική πραγμάτωση. Είναι ο άνθρωπος ο οποίος θα ΄΄στην κάνει΄΄ υπόγεια και δεν θα το πάρεις χαμπάρι. Είναι ο άνθρωπος με το ρητό τον φίλο να τον έχεις κοντά και τον εχθρό πιο κοντά. Ο αδύνατος Άρης θα παίξει αρκετά ΄΄ unfair΄΄ αψηφώντας τους κανόνες ηθικής.

    Ένας καλά τοποθετημένος Άρης σηματοδοτεί το ψυχικό σθένος , δείχνει τον άνθρωπο που στην δύσκολη στιγμή θα βγάλει τα κάστανα από την φωτιά .Πολλές φορές περιφρονεί τον κίνδυνο κάνοντας τον στα μάτια τρίτων έναν ήρωα πρώτου μεγέθους. Είναι ο άνθρωπος που όταν τον πληγώσεις θα σου ‘’κρούσει’’ τα τύμπανα του πόλεμου. Έχει βέβαια την αίσθηση της νίκης , απεχθάνεται την ήττα αλλά για να φθάσει στο σημείο να χάσει θα πάει να πει πως έδωσε και την τελευταία ικμάδα των δυνάμεων του αλλά δεν τα κατάφερε. Ένας Άρης καλά τοποθετημένος δεν θα κολλήσει πουθενά μιας και η προβολή της προσωπικότητας του απέναντι στους άλλους είναι άρρητα συνδεδεμένη με την ίδια του την επιβίωση. Όπως λέει και η μεγάλη κυρία της Αστρολογίας Θεοδώρα Ντακου στο βιβλίο της Αστρολογία στην σελ 152 ο Άρης δείχνει την σκληρότητα. Αλλά σκληρός είναι ο δειλός , αυτός ο όποιος έχασε ,ταπεινώθηκε και σε περιμένει στην στροφή γιατί έχει απωθημένα. Ο υγιής Άρης όσο δυναμικός και αν είναι δεν βγάζει κακίες. Ο άρρωστος Άρης ,όσο ευγενικός και ευαίσθητος αν είναι συσσωρεύει μέσα του αρνητικά συμπλέγματα . Αυτά λέει η Κα Θεοδώρα Ντακου στο βιβλίο της ‘’ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑ’’ και έχει απόλυτο δίκιο.

    Σε ένα γυναικείο ωροσκόπιο συμβολίζει το τι είδους άνδρα επιθυμεί η εν λόγω γυναίκα. Μέσα στο διάβα μου στον χώρο της Αστρολογίας έχω ακούσει πιστευτές επιπολαιότητες. Ας πούμε μια γυναίκα με Άρη και Αφροδίτη μέσα στον Υδροχόο ,μια
    Ραφιναρισμένη φύση , πως μπορεί να τα βρει ερωτικά & αρμονικά όταν η μια θέλει κουβέντες και όμορφη προσέγγιση ενώ αυτός είναι σαν τον Μαρκήσιο Ντε Σαντ? Οι περισσότεροι θεωρούν ότι ο Άρης στον Αιγόκερω ή στον Σκορπιό είναι τρομερά δυνατοί και τέτοια. Εδώ μιλάμε για ψυχική δύναμη , το σθένος δηλαδή και όχι ο ένας σηκώνει 150 κιλά και ο άλλος 170.


    Πολλές φορές όταν νοιώθετε την έκρηξη σας να πλησιάζει , αποφορτίστε τη με γυμναστική , τρέξιμο , βολτα,ψωνια. Γιατί εκείνο το ΄΄ ημίωρο του τρόμου΄΄ μπορεί να κάνετε πράξεις που ίσως το μετανιώσετε….
    Ο Χαρακτήρας ειναι το πεπρωμενο του καθενος*Ηρακλειτος
    Κατα συνεπεια για αυτα που παθαίνετε, καλως τα παθαίνετε* Ακης Αντωνιου

  2. #2
    Join Date
    Nov 2004
    Posts
    55

    Re: Τι ειναι τελικα ο Αρης???

    Άκη
    Κατ'αρχήν πολύ ωραίο το άρθρο..
    Κατά δεύτερο, το βιβλίο Αστρολογία είναι από τις εκδόσεις Νόηση? Με αυτόν τον τίτλο το ζητάμε?
    Ευχαριστώ..

  3. #3
    Join Date
    May 2005
    Όνομα:
    Αντωνία
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    423

    Re: Τι ειναι τελικα ο Αρης???

    Καλησπέρα στην παρέα
    Θα μου επιτρέψετε ελπίζω να απαντήσω στην Marilam.
    Ναί καλή μου το βιβλίο έχει τίτλο <Βασικές Αρχές Αστρολογίας> της Θεοδώρας Φασιανού Ντάκου , και κατά την γνώμη μου είναι Η ΒΙΒΛΟΣ της αστρολογίας (για τα ελληνικά τουλάχιστον δεδομένα).
    Έχει εκδόσει και άλλα βιβλία η ίδια με την βοήθεια των εκδόδεων Νόηση.
    Στα συστήνω .

    Όσο για τον ΑΡΗ ΣΤΟΝ ΚΑΡΚΙΝΟ, σας παραθέτω ένα μικρό δείγμα.

    Πέρυσι στην γειτονιά μου γκρεμήστηκε ένα σπίτι με αυλή και ελιές στο πεζοδρόμιο, για να φτιαχτεί μια βιοτεχνία-αποθήκη - μαγαζι.
    Δεν φτάνει που κόψαν τις ελιές, κοψανε ύπουλα και μια μεγάλη και όμορφη λεύκα (την ομορφιά της γειτονιάς)στο ...απέναντι πεζοδρόμιο. (προφανώς τους ενοχλούσε την είσοδο κόβοντας την θέα της εισόδου από ...απέναντι) Αυτό έγινε σας
    λέω παράνομα και ύπουλα......5 το πρωί.
    Εγώ που έχω άρη στον καρκίνο, καλώς ή κακώς επί ένα μήνα σκευτόμουνα να ρίξω ακουαφόρτε στα γυαλιστερά μάρμαρα του σικ οικοδομήματος....
    Μιλάμε προσπαθούσα με το ζόρι να κρατήσω τον εαυτό μου...
    Αν αγωνιάτε....ναί , τον κράτησα.....χεχε (μέχρι να ξαναδώσουν αφορμή σοβαρή τουλάχιστον)
    ΥΓ. Και που όλη η γειτονιά διαμαρτηρήθηκε??? τί έγινε?? ..ξέρετε, τα γνωστά αποκαρδιοτικά...
    Και πραγματικά ερωτώ??? μερικές φορές μήπως είναι καλύτερα να μην καταπιέζουμε τον άρη μας, όπου κι αν αυτός βρίσκεται???

    φιλικότατα
    sagimoon
    Αυτό που είναι δύσκολο είναι να θυμάσαι κι όταν θα φύγεις από δω , ποιός είσαι και τι σου ταιριάζει και μην περιμένεις να σ' το πει κανείς, ο καθένας θα σου λέει άλλα. Γιατί αλήθεια ;;; Γιατί ο καθένας έχει τα μάτια που του ταιριάζουν. (Από την ιστορία του Χόμυ της Θεοδώρας Φασιανού -Ντάκου )

  4. #4
    Join Date
    Jun 2005
    Posts
    24

    Re: Τι ειναι τελικα ο Αρης???

    Αγαπητέ Astroaki,
    πολύ ωραίο το άρθρο σου (έχω Άρη στους Ιχθείς και δυσκολεύομαι να τελειώσω ο,τιδήποτε, αλλά με το συμπάθειο υπόγειος δεν είμαι και δεν την έχω φέρει σε κανέναν - όλο οι άλλοι μου τη φέρνουν εμένα...). Θα ήθελα να μάθω τα χαρακτηριστικά του Άρη στα ζώδια. Επίσης, όταν η οικοθεσία δίνει κάποια χαρακτηριστικά λίγο 'διαφορετικά' από το ζώδιο που είναι ένας πλανήτης τι υπερισχύει? Ή τι ενεργοποιείται και πως?
    Merci.

  5. #5
    Join Date
    Dec 2004
    Posts
    31

    Re: Τι ειναι τελικα ο Αρης???

    Πολύ ωραιο άρθρο asrtoaki!! Να έλεγες και πως θα βρούμε τον 'Αρη μας θα με διευκόλυνες πολύ Πάντως κάνω αυτο που λες στο τέλος του άρθρου όταν έχω λίγα νευράκια ή δεν νιώθω καλά τρέχω χιλιόμετρα ο καλούμενος για μένα "τροχάδη διαλογισμός". Πρέπει να έχω "αθλητικό" Άρη!!!

    sagimoon καλά και έκανες και καταπίεσες σ'αυτη την περίπτωση τον Άρη σου... το ακουαφόρτε δεν είναι λύση. Επειδή και μένα θα με πονούσε μια τέτοια κίνηση αν έβρισκα χώρο θα φύτευα όχι μια λεύκα αλλά θα γέμιζα το πεζοδρόμιο!! :innocent: (Αν δεν υπάρχει χώρος υπάρχει κάτι καλύτερο απο ακουαφόρτε... )

  6. #6
    Join Date
    Dec 2004
    Όνομα:
    Φυλλένια
    Location
    Πέρα από τους μύθους
    Posts
    969

    Re: Τι ειναι τελικα ο Αρης???

    Steli,

    Η αστρολογική ερμηνεία είναι πολυσύνθετη και πολυδιάστατη. Δεν αρκεί η ζωδιακή θέση ενός πλανήτη για εξαγωγή συμπερασμάτων. Και πάντοτε, τα συμπεράσματα δεν είναι ασφαλή 100%. Το άρθρο μιλά για τον Αρη "καλά" ή "άσχημα" τοποθετημένο σε ένα γενέθλιο ωροσκόπιο. Πράγμα που σημαίνει πως εξίσου σημαντικό ρόλο παίζουν οι θετικές/αρνητικές όψεις του με άλλους πλανήτες, η οικοθεσία, οι κυβερνήτες.
    Οι πλανήτες σε πτώση ή σε αδυναμία, εκδηλώνουν ευκολότερα τα αρνητικά χαρακτηριστικά τους και φυσικά σ' αυτό συνδράμουν και οι όψεις.
    Οι συγκεκριμένες θέσεις που σε προβληματίζουν, όπως αναφέρεται και στο άρθρο , αφορούν τον βαθμό της μαχητικότητας με την οποία ένα άτομο διαχειρίζεται τα συμβάντα της ζωής του. Επαγγελματικά, συναισθηματικά, κοινωνικά.
    Ενας άνδρας, π.χ με Αρη στον Καρκίνο, θα συμπεριφέρεται πολύ αδύναμα όταν αντιμετωπίζει προβλήματα επαγγελματικής ή οικογενειακής φύσης,ενδεχομένως θα αποφεύγει τη σύγκρουση έστω κι αν αδικείται, θα κάνει προσωπικές παραχωρήσεις εις βάρος του, αλλά θα μαζεύει αρνητικά συναισθήματα που θα ξεσπάσουν ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ, σε λάθος χρόνο και προς κάθε κατεύθυνση με ιδιαίτερο μένος. Ισως να είναι λόγω Καρκίνου ιδιαίτερα προσκολλημένος στη μητέρα του, την οικογένειά του, ή σε παραδοσιακές αρχές. Αντίθετα, να μην είναι καθόλου "αδύναμος" σεξουαλικά. Ολα όμως αυτά, σε συνδυασμό πάντα με τα λοιπά γενέθλια στοιχεία του, μπορουν να αλλάξουν και να βελτιωθούν, ανάλογα με το επιπεδο συνειδητότητας του ατόμου.

    Ο Αρης στο Ζυγό που κυριαρχείται από την Αφροδίτη, πνίγει την μαχητικότητά του και είναι σε θέση άμυνας.

    Ελπίζω να συμφωνούν και οι "ειδικοί" επι των αστρολογικών θεμάτων, μια και εκφράζω προσωπικές θέσεις.

    Φυλλένια
    Bιτγκεστάϊν: "Ενα τίποτα είναι το ίδιο με ένα κάτι για το οποίο τίποτα δεν μπορεί να λεχθεί"

  7. #7
    Join Date
    Nov 2004
    Posts
    55

    Re: Τι ειναι τελικα ο Αρης???

    http://www.books.gr/ViewShopProduct.aspx?Id=3161129

    Αυτό είναι το βιβλίο????

  8. #8
    Join Date
    Oct 2004
    Location
    Δυτικές Συνοικίες
    Posts
    159

    Re: Τι ειναι τελικα ο Αρης???

    Marilam δεν έχουμε πει πολλές φορές ότι δεν δίνουμε links που παραπέμπουν σε προϊόντα και υπηρεσίες; Γιατί υπάρχουν τα προσωπικά μηνύματα; Το θέμα είναι απλά τυπικό και δεν έχει να κάνει με διαφήμιση. Η Θεοδώρα Ντάκου μόνο ανάγκη διαφήμισης δεν έχει αλλά και το Horoscope έχει τους μικρούς του κανόνες όπως επίσης και την τεράστια και αξιοζήλευτη διαφορά ποιότητας από τους άλλους. (Η έπαρση σε όλο της το μεγαλείο). Εσύ που είσαι από τις παλιές και μάχιμες το έχεις κατά κόρον επισημάνει. Ας μείνει έτσι...


    fillenia έχεις εξασφαλίσει πτυχίο αριστούχου όταν αποφοιτήσεις από το horoscope. Και μάλιστα από συνεργάτες που ε! πως να το κάνουμε δεν είναι τυχαίοι και ανώνυμοι. Και μη ξεχνάς, ότι πίσω από τους επώνυμους καταξιωμένους "κρύβονται" επιστημονικοί συνεργάτες αρωγοί και συμπαραστάτες για τις κρύες νύχτες του χειμώνα και για το φόβο των Ιουδαίων


    Quote Originally Posted by madcat
    Πολύ ωραιο άρθρο asrtoaki!! Να έλεγες και πως θα βρούμε τον 'Αρη μας θα με διευκόλυνες πολύ
    madcat: αν είναι σωστές οι πληροφορίες μου τότε ο Άρης σου είναι στους Διδύμους στην 28η και 54. Η Σελήνη σου στα Ψαράκια 24 μοίρες και κάτι ψηλά κάτι που χαρίζει ευγενική και μη-κριτική στάση και κάνει τους ανθρώπους που βρίσκονται σε σύγχυση ή αντιμετωπίζουν προβλήματα να έρχονται σε σένα για βοήθεια, μια βοήθεια που εύκολα δίνεις. Μερικές φορές
    οι άλλοι κάνουν κατάχρηση της συμπόνοιας και της καλοσύνης σου. Αυτή όμως η τρυφερή Σελήνη κάνει όψη τετραγώνου με τον Άρη σου και πρέπει να προσέξεις ιδιαίτερα γιατί μπορεί να φαίνεσαι ευέξαπτη και ανυπόμονη και μπορεί νάναι πολύ δύσκολο για κάποιον να ζει μαζί σου. Επίσης αυτή η όψη συνήθως τείνει να κάνει το άτομο να ανταποκρίνεται με εκδηλώσεις οργής (φανερές ή έμμεσες) αν οι επιθυμίες του εμποδίζονται. Να φτάνει στην άσχημη διάθεση και στον εκνευρισμό αν δεν έχει αρκετές φυσικές δραστηριότητες ή άλλες διεξόδους για το επιθετικό, ζωηρό πνεύμα του. Αλλά εσύ είσαι καλό γατί και δεν ισχύουν αυτά έτσι;
    Ο Άρης επίσης στους Διδύμους θα μπορούσε να σε κάνει εργατική ενεργητική, ανήσυχη και πάντοτε δραστήρια. Ο νους σου να καταπιάνεται πάντοτε με ιδέες και να βρίσκεις δύσκολο μερικές φορές το να χαλαρώνεις, να ξεκουράζεσαι, ή
    ν' αφιερώνεις χρόνο για την ανανέωση του εαυτού σου.
    Αυτός ο Άρης σε έχει ευεργετίσει με έναν οξύ και ανυπόμονο νου, και σε κάνει να αγαπάς τα νοητικά παιχνίδια και τους συναγωνισμούς.
    Συχνά φθάνεις στην επιτυχία των στόχων σου μέσα από την ικανότητά σου να μιλάς καθαρά και πειστικά γι' αυτό που θέλεις. Η ενέργεια που κατέχεις είναι περισσότερο νοητική παρά φυσική. Χρησιμοποιείς την διάνοιά σου, την ικανότητα επικοινωνίας σου, τις κοινωνικές επαφές και την αντίληψή σου για την επίτευξη των στόχων σου.
    Ο Άρης σου επίσης είναι σε όψη συνόδου με το Δία και αυτό μπορεί να σου δώσει άπλετη αυτοπεποίθηση και να σε κάνει να θέλεις να προχωράς πάντα και να κάνεις όλο και πιο σπουδαία πράγματα. Δεν θα είσαι ευχαριστημένη από καταστάσεις που δεν σου προσφέρουν προκλήσεις και δυνατότητες για ανάπτυξη και πρόοδο στο μέλλον - αδιάφορο πόσο ασφαλείς ή ικανοποιητικές μπορεί νάναι από άλλες απόψεις.

    Όταν ρώτησες που είναι ο Άρης σου μάλλον κάτι τέτοιο ήθελες να δεις ή τσάμπα σπατάλησα το χρόνο μου να ρωτάω από εδώ κι από εκεί και κάτι φίλες μου στα 090 για να σου μεταφέρω όλα αυτά διότι ΩΣ ΓΝΩΣΤΟΝ ούτε αστρολόγος είμαι ούτε αστρολογία γνωρίζω.

    Τα υπόλοιπα στο γραφείο μου όταν γίνω μέγας και τρανός!!!
    MAY THE FORCE BE WITH ...ME ... IN THIS STRANGE AND BEAUTIFUL WORLD OF ASTROLOGY...!

  9. #9
    Join Date
    Dec 2004
    Όνομα:
    Φυλλένια
    Location
    Πέρα από τους μύθους
    Posts
    969

    Re: Τι ειναι τελικα ο Αρης???

    Retrograde......

    Ιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι ιιιιι....βουλωμένο γράμμα το αρειανό ψυχογράφημα της Madcat!
    Πολυ σωστή διάγνωση!!!! Πότε με το καλό τα εγκαίνια του γραφείου?
    Κορυφαίο!!!! :eek:

    Εχω υπόψη μου τα όσα υπαινίσεσθε περί επιστημόνων!


    Φυλλένια
    Bιτγκεστάϊν: "Ενα τίποτα είναι το ίδιο με ένα κάτι για το οποίο τίποτα δεν μπορεί να λεχθεί"

  10. #10
    Join Date
    May 2005
    Όνομα:
    ΑΚΗΣ
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    271

    Re: Τι ειναι τελικα ο Αρης???

    Quote Originally Posted by Marilam
    Άκη
    Κατ'αρχήν πολύ ωραίο το άρθρο..
    Κατά δεύτερο, το βιβλίο Αστρολογία είναι από τις εκδόσεις Νόηση? Με αυτόν τον τίτλο το ζητάμε?
    Ευχαριστώ..

    Οχι ειναι εκδοσεις Δωδωνη .Ετσι ειναι ο τιτλος του ΄΄ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑ΄΄
    Ο Χαρακτήρας ειναι το πεπρωμενο του καθενος*Ηρακλειτος
    Κατα συνεπεια για αυτα που παθαίνετε, καλως τα παθαίνετε* Ακης Αντωνιου

 

 
Page 1 of 16 1 2 3 4 5 11 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads