s
Ο Χρήστος απαντά, στον, δεσμό, σκορπιό, βόρειο, τετράγωνο, μπορούσατε, νότιο, σύνοδο, συγκεκριμένα, σελήνης, ευχαριστώ, επίπεδο, προτέρων, μόνο, σημαίνει, δεσμούς, αυτό, καρμικό, εξηγήσετε, οποίος, κάνω, ερώτηση, ήθελα, φορουμ, γενέθλιο, ωροσκόπιο, καλημέρα, σχετίζεται, περισσότερο, πλούτωνα, πλούτωνας, κάνει, όψεις, ωροσκοπίου, καρμικές, προεκτάσεις, τους" /> Πλούτωνας σε γενέθλιο ωροσκόπιο
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Results 1 to 6 of 6
  1. #1

    Πλούτωνας σε γενέθλιο ωροσκόπιο

    Καλημέρα σε όλο το φορουμ...

    Ήθελα να κάνω και εγώ μια ερώτηση που σχετίζεται περισσότερο με τις καρμικές προεκτάσεις του ωροσκοπίου. Έχω πλούτωνα στον σκορπιό ο οποίος κάνει όψεις με τους δεσμούς της σελήνης. Συγκεκριμένα σύνοδο με τον νότιο δεσμό στον σκορπιό και τετράγωνο με το βόρειο δεσμό....
    Θα μπορούσατε να μου εξηγήσετε τι σημαίνει αυτό σε καρμικό ή και όχι μόνο επίπεδο?

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

  2. #2
    Join Date
    Jul 2005
    Όνομα:
    Χρήστος
    Location
    Αθήνα
    Posts
    962

    Re: Πλούτωνας σε γενέθλιο ωροσκόπιο

    Αγαπητό μέλος. Καταρχάς να επισημάνουμε ότι η συγκεκριμένη όψη που αναφέρεις είναι ιδιαίτερα σημαντική και υπάρχει ολόκληρη σχολή αστρολογίας βασισμένη ακριβώς σε αυτή ακριβώς την σχέση πλανήτη δεσμού που αναφέρεις.
    Συγκεκριμένη αυτή η τεχνική ονομάζεται 'evolutionary astrology" και πρώτος την εισήγαγε ο Jeff Green στο βιβλίο του "Pluto: The evolutionary journey of the Soul". Σύμφωνα λοιπόν με αυτή ακριβώς τη τεχνική ο Πλούτωνας είναι ο δρόμος και ο λόγος ενσάρκωσης της ψυχής. Οι Δεσμοί της Σελήνης έτσι και αλλιώς έχουν ισχυρή ένδειξή καρμικότητας πάντα. Η Σχέση μεταξύ τώρα Πλούτωνα και βόρειου δεσμού μπορούν να μας αποκαλύψουν πολλά. Ο Πλούτωνας έχει να κάνει με τα "θέλω" οποιοδήποτε "εξελικτικού" σχεδίου σε σχέση με το τώρα ενώ οι Δεσμοί της Σελήνης έχουν να κάνουν με τον τρόπο που λειτούργησε ένα άτομο στη προηγούμενη ζωή του για να μπορέσει να φτάσει σε αυτό ακριβώς το στάδιο (νότιος) αλλά και τη χρειάζεται να καλύψει στο επόμενο.

    Στη συγκεκριμένη περίπτωση όμως αναφέρεις κάτι που δεν στέκει μαθηματικά δεν γίνεται δηλαδή να κάνει σύνοδο με το Νότιο Δεσμό και να είναι σε τετράγωνο με το Βόρειο. Μέχρι να μας απαντήσεις να αναφέρουμε ότι γενικότερα οι όψεις αυτές είναι σημαντικά κλειδιά για να καταλάβουμε το σκοπό ενός ανθρώπου.
    Όταν ένας άνθρωπος έχει συνδεδεμένους τους άξονες των δεσμών με τον Πλούτωνα δηλώνει ακριβώς σημαντικά ψυχικά χαρίσματα και ταλέντα και ένα σημαντικό ρόλο που μπορεί να παίξει το άτομο στη ζωή όταν έρθει το "κάλεσμα' αυτό το κάλεσμα είναι πάντα μία συγκεκριμένη κατάσταση σε μία κρίση η οποία έχει σαν σκοπό τη μεταμόρφωση του ατόμου και την δημιουργία μίας νέας προσωπικότητας.
    Η όψη είναι βαριά που σημαίνει ότι θα πρέπει το άτομο να είναι ιδιαίτερα ισορροπημένο για να μην παρασυρθεί από το βάρος του Πλούτωνα.
    Σε πολλές περιπτώσεις θεωρείτε η σχέση Πλούτωνα με Δεσμούς ιδιαίτερα βεβαρημένη και εκεί είναι απαραίτητο να γίνει ανάλυση του δραγώνιου χάρτη ( βόρειος δεσμός στην ακμή του 1ου οίκου)
    [I]Στο τέλος να έχετε ζήσει αυτά που θέλετε και αξίζετε!

  3. #3

    Re: Πλούτωνας σε γενέθλιο ωροσκόπιο

    Έχετε δίκιο το τετράγωνο με τον βόρειο δεσμό είναι αντίθεση. Πολύ ενδιαφέροντα όλα αυτά που γράφετε. Θα ήθελα πραγματικά να δω πως αυτά έχουν αντίκτυπο στην πραγματικότητα και πιο άραγε είναι αυτό το κάλεσμα.Θα ήθελα να παραθέσω ότι δεν καταλαβαίνω ακριβώς αυτό που αναφέρετε ως δραγώνιο χάρτη αφού λέτε ότι είναι ο βόρειος δεσμός στην ακμή του πρώτου απτη στιγμή που ο δικός μου βόρειος δεσμός βρίσκεται στον 8ο οίκο, εκτός αν μιλάτε για διαφορετική οικοθεσία ίσως.

  4. #4
    Join Date
    Jul 2005
    Όνομα:
    Χρήστος
    Location
    Αθήνα
    Posts
    962

    Re: Πλούτωνας σε γενέθλιο ωροσκόπιο

    Quote Originally Posted by xrin2309 View Post
    Έχετε δίκιο το τετράγωνο με τον βόρειο δεσμό είναι αντίθεση. Πολύ ενδιαφέροντα όλα αυτά που γράφετε. Θα ήθελα πραγματικά να δω πως αυτά έχουν αντίκτυπο στην πραγματικότητα και πιο άραγε είναι αυτό το κάλεσμα.Θα ήθελα να παραθέσω ότι δεν καταλαβαίνω ακριβώς αυτό που αναφέρετε ως δραγώνιο χάρτη αφού λέτε ότι είναι ο βόρειος δεσμός στην ακμή του πρώτου απτη στιγμή που ο δικός μου βόρειος δεσμός βρίσκεται στον 8ο οίκο, εκτός αν μιλάτε για διαφορετική οικοθεσία ίσως.
    Στον συγκεκριμένο τύπο χάρτη. Αντί να βάλουμε την Ακμή του 1ου οίκου στον ωροσκόπο μας βάζουμε την ακμή στο Βόρειο Δεσμό. Είναι ιδιαίτερα πλούσιος χάρτης σε πληροφορίες ο οποίος εάν σας ενδιαφέρουν και τα καρμικά ζητήματα σίγουρα θα πρέπει να τον ψάξετε.
    Από τη στιγμή που ο Πλούτωνας σας κάνει Σύνοδο με το Νότιο Δεσμό δείχνει ότι κατά την καρμική τοποθέτηση πετύχατε σε ένα μεγάλο σκοπό τους σκοπούς σας και έρχεστε στο να καλύψετε ένα εντελώς νέο πλαίσιο πια συμπεριφοράς. Ένας νέο δρόμο ουσιαστικά. Το κάλεσμα αυτό θα το καταλάβετε όταν θα έρθει η ώρα. Πάντα σε τέτοιου είδους χάρτες οι άνθρωποι βρίσκονται μπροστά σε μία σημαντική κατάσταση η οποία λειτουργεί πολύ δυναμικά για να αλλάξουν μετέπειτα τη ζωή τους. Αν μάλιστα ερευνήσουμε το θέμα από την εξελικτική αστρολογία αναφέρετε ότι τα άτομα που έχουν σύνοδο Πλούτωνα με Νότιο δεσμό μπορεί
    α) να βρίσκονται σε μία ιδιαίτερα εξελικτική και καρμική απελευθέρωση σε σχέση με ζητήματα που έχουν να κάνουν με τον οίκο και το ζώδιο. Αν αυτή η εξελικτική σημασία έχει να κάνει με καρμικές αποτυχίες η επιτυχίες θα το καταλάβετε απο τις όψεις που κάνουν οι δεσμοί με άλλους πλανήτες
    β)στην παρελθούσα ζωή το άτομο είχε βάλει όλη του την ενέργεια στα ζητήματα του οίκου που βρίσκεται ο Πλούτωνας και έχει ουσιαστικά κάποιο ιδιαίτερο πεπρωμένο να ακολουθήσει
    γ) το άτομο πρέπει να αποσύρει από πάνω του ζητήματα του οίκου που βρίσκετε ο Πλούτωνας και να πάρει ένα εντελώς διαφορετικό μονοπάτι. Είναι σαν να έχετε κλείσει ένα κύκλο και να ανοίξετε ένα καινούριο.
    Όλα αυτά βεβαίως θα τα καταλάβετε από τις όψεις, ζώδια και οίκους που υπάρχουν. Αλλά και εσείς η ίδια με τα βιώματα που μπορεί να έχετε μέχρι στιγμής.
    [I]Στο τέλος να έχετε ζήσει αυτά που θέλετε και αξίζετε!

  5. #5

    Re: Πλούτωνας σε γενέθλιο ωροσκόπιο

    Πραγματικά πολύ ενδιαφέρον. Αλλά και πολύπλοκο ταυτόχρονα το θέμα της καρμικής εξέλιξης.

  6. #6

    Re: Πλούτωνας σε γενέθλιο ωροσκόπιο

    Καλησπέρα και πάλι. Θα ήθελα να ξανακάνω αν μου επιτρέπετε μια ακόμα ερώτηση πάνω στο θέμα του πλούτωνα σύνοδο νότιου δεσμού.

    Θα ήθελα να ρωτήσω αν συνιστά όντως σύνοδο η συγκεκριμένη όψη στον χάρτη μου, γιατί ξέρω ότι υπάρχει μια συγκεκριμένη ανοχή σε κάθε όψη ( σύνοδο, τετράγωνο κτλ.) Στο δικό μου χάρτη υπάρχει μια απόσταση 6 μοιρών καθώς ο πλούτωνας είναι στις 3 μοίρες του σκορπιού και ο δεσμός της σελήνης στις 9 του σκορπιού. Γιατί το συγκεκριμένο πρόγραμμα αστρολογίας ( Canopus ) εμφανίζει τη συγκεκριμένη όψη συνόδου αλλά πρόσεξα ότι η ανοχή είναι κάπως μεγάλη.


    Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads