s
Αγαπημένε μου Ερμή ανάδρομε, μαζί σου πάμε πάλι δυνατά - Μουντιάλ 2014
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Results 1 to 1 of 1
  1. #1
    Join Date
    Nov 2007
    Όνομα:
    Χρυσάνθη
    Posts
    602

    Αγαπημένε μου Ερμή ανάδρομε, μαζί σου πάμε πάλι δυνατά - Μουντιάλ 2014

    Δύο εξαιρετικά εύστοχες δηλώσεις του ποδοσφαιριστή Γιώργου Καραγκούνη και όλη την υφήλιο να μιλάει για το θρίαμβο της Ελληνικής Εθνικής Ομάδας Ποδοσφαίρου μετά την πετυχημένη-ως ιστορική την καταγράφουν οι ειδήμονες του χώρου - πρόκριση της με 2-1 με αντίπαλη ομάδα την Ακτή Ελεφαντοστού και για πρώτη φορά στους "16" του Παγκόσμιου Κυπέλλου Ποδοσφαίρου 2014!


    «Ο Θεός μας αγαπάει, είναι Έλληνας»!
    «Οι βάσεις μπήκαν με την Ιαπωνία όταν αντέξαμε με 10 παίκτες".

    Γιώργος Καραγκούνης - γεννηθείς στις 6 Μαρτίου 1977 – Πύργος Ηλείας –Ωρα άγνωστη



    Ενας εξίσου άξιος λόγος να θριαμβολογεί κανείς και αστρολογικά για το σπουδαίο επίτευγμα του “ανάδρομου Ερμή” που μας χάρισε την νίκη! Αντίστροφα βέβαια και την ήττα στους αντιπάλους της Ακτής Ελεφαντοστού (Ivory Coast). Γεγονός που από αστρολογικής σκοπιάς μοιάζει οξύμωρο αλλά δεν είναι. Στα πλαίσια των φυσικών ιδιοτήτων ενός διφυή και διττής αντίδρασης όπως ήταν είναι και θα μείνει ο πλανήτης Ερμής, μία νίκη –υπέρ του ενός ή του άλλου – είναι ότι πιο ρεαλιστικό και απολύτως φυσιολογικό.


    ΣΤΗΝ ΒΡΑΖΙΛΙΑ ΜΕ ΕΡΜΗ ΑΝΑΔΡΟΜΟ
    ΠΟΥ ΟΛΑ ΤΑ ΚΑΚΑ ΣΚΟΡΠΑ ΚΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΚΑΛΑ ΝΙΚΑ


    Δύο εντελώς εύλογες αντίθετες όψεις του Ερμή ανάδρομου. Το θετικό και το αρνητικό. Το μαύρο άσπρο. Κερδίζω, χάνω. Με γνώμονα την παραδοσιακή αστρολογία ουκ ολίγα είναι τα άρθρα που δεκαετίες τώρα έχουν γραφεί εξηγώντας με περίσσια λεπτομέρεια όλα όσα «δεν» ή θα ήταν προτιμότερο «να μην» όταν ο Ερμής κινείται σε ανάδρομη τροχιά.

    Ο περισσότερος κόσμος έχει κυριολεκτικά πιστέψει ότι όπου και Ερμής R, τα κακώς κείμενα ή όσα αποτυγχάνουν να έχουν αίσιο τέλος οφείλονται στην διαφοροποίηση της τροχιάς του στο ουράνιο στερέωμα. Έχει γενικότερα επικρατήσει η άποψη ότι όπου και όταν οι ανάδρομοι πλανήτες εμφανίζονται στο ζωδιακό κύκλο, σαμποτάρουν ή θαλασσώνουν τα μελλούμενα. Ειδικά ο Ερμής R έχει καθιερωθεί στην συνείδηση του κόσμου ως ο πλανήτης της γκέλας, του τζίφου και της αναποτελεσματικότητας.

    Ωστόσο ήδη από τις πιο βασικές αρχές της αστρολογίας ακόμα και ο πιο αδαής μαθαίνει ότι ένα από τα κυρίαρχα χαρακτηριστικά της επιρροής του πλανήτη Ερμή ως του φυσικού κυβερνήτη του 3ου οίκου και του ζωδίου των Διδύμων, είναι η «μεταβλητότητα».

    Η μεταβλητότητα από την άλλη, συνιστά μεταξύ πολλών άλλων ιδιοτήτων, αστάθεια, ανισορροπία, ταλάντευση, αμφιταλάντευση, αταξία, αναστάτωση, κλίση, ανατροπή, καθίζηση, και ενίοτε καταβαράθρωση. Επομένως τίποτε δεν είναι πιο φυσικό από το ότι η παρουσία του Ερμή είτε κινείται σε ορθή είτε σε ανάδρομη πορεία να σηματοδοτεί πάντα τον παράγοντα του αστάθμητου.

    Ένας παράγοντας που όλα τα κακά σκορπά και όλα τα καλά νικά! Πήγα λοιπόν και εγώ στην Βραζιλία νοερά, με τα μπαγκάζια μου γεμάτα τον ανάδρομο Ερμή και την κρυφή αισιοδοξία -αλλά για εμένα εύλογη- να ξεχειλίζει μέσα μου η πεποίθηση ενός αίσιου τέλους. Αισιοδοξία που μέχρι την πρώτη προκριματική επινίκια κατάληξη ουδείς φυσικά ήθελε –ή για να το πω ακόμα πιο μεστά κανείς δεν τολμούσε- να μοιραστεί μαζί μου!


    Στην χώρα του Πελέ με Ανάδρομο ερμή όλα αλλάζουν


    Ας πάρουμε λοιπόν το θέμα μας από την αρχή. Σκοπός αυτού του άρθρου είναι κατά βάση να εξηγήσουμε το πως και το γιατί προκύπτει αυτή η τόσο λανθασμένη αντίληψη σχετικά με το τι «δεν» μπορεί να επιτευχθεί όταν ο Ερμής κινείται ανάδρομα.

    Καταρχάς, για να εκτιμήσει κανείς σωστά την επιρροή του Ερμή, πρέπει να σκέφτεται πάντα «δυικά»! Έχει ουσιώδη σημασία να λαμβάνετε πάντα στα υπόψη ότι ήδη και στην φυσική ορθόδρομη φορά του, συγκαταλέγονται οι συνεχείς εναλλαγές εξαιτίας των οποίων μπορεί ανά πάσα στιγμή να μεταβληθούν να μετατραπούν, να τροποποιηθούν, να διαφοροποιηθούν, να αναπληρωθούν, να ανανεωθούν, να αντικατασταθούν άψυχα και έμψυχα.

    Επομένως από την φύση του ο Ερμής, ενέχει «πάντα» -είτε κινείται σε ορθή ή σε ανάδρομη φορά– την ιδιότητα και την διαδικασία μετάβασης και αλλαγής από μια κατάσταση ή φάση σε μια άλλη έτσι ή αλλιώς. Αυτό σημαίνει πως τόσο τα υπέρ όσο και τα κατά είναι πάντα διακριτά με οποιαδήποτε φορά κίνησης και εάν αυτός παρουσιάζεται στον ζωδιακό κύκλο.

    Επίσης τα υπέρ ή τα κατά διακρίνονται –όπως και στις περιπτώσεις όλων των πλανητών– αναλόγως και του ζωδίου και του οίκου που καταλαμβάνουν και κατά συνέπεια του είδους της «αγωγιμότητας» η οποία προξενείτε ανάμεσα τους.

    Με άλλα λόγια, όπως η ίδια η ζωή άγεται ακατάπαυστα και άλλο τόσο ακατάπαυστα όλα άγονται από κίνηση, εναλλαγή, στασιμότητα ευελιξία, ανατροπή κ.ο.κ., έτσι και η αγωγιμότητα του Ερμή σηματοδοτεί ακατάπαυστα άλλοτε νίκες προκρίσεις, και ενίοτε σπουδαία επιτεύγματα και άλλοτε, ήττες, απογοητεύσεις δυσαρέσκειες αστοχίες και παρατράγουδα για ξεκαρδιστικά γέλια. Κοντολογίς, οι ιδιότητες του Ερμή είναι πάντα ευμετάβλητες, μετατρέψιμες και αναστρέψιμες είτε κινείται σε ορθή είτε σε ανάδρομη πορεία.

    Αυτή η παραδοχή από μόνη της, όπως όμως και η λογική της μεταβλητότητας που συνδέεται με τα χαρακτηριστικά του ανάδρομου Ερμή στο ζώδιο των Διδύμων, είναι υπεραρκετή για να καταλάβει και ο πιο αδαής ότι εφόσον ένα ποδοσφαιρικό ματς –όπως και οτιδήποτε άλλο– είναι εκ προοιμίου δεδομένο ότι θα έχει έναν νικητή και έναν ηττημένο, δεν παίζει κανένα απολύτως ρόλο το εάν ο Ερμής κινείται σε ορθή ή ανάδρομη φορά.

    Επομένως αν υπάρχει κάτι που πολύ προσεχτικά οφείλει να διακρίνει κανείς, είναι η ιδιαιτερότητα της αγωγιμότητας του κάθε δεδομένη στιγμή για κάθε δεδομένο γεγονός. Εξηγούμαι. Λέγοντας «αγωγιμότητα» εννοώ πως ήδη από την φύση του και τις ιδιαιτερότητες της επιρροής του ο Ερμής πρέπει πάντα και σε κάθε περίσταση να ερευνάται και να ερμηνεύεται διαμέσου ενός συνόλου συστηματικών και επαληθευμένων στοιχείων και πεδίων. Όπως προαναφέρθηκε τα στοιχεία αυτά σχετίζονται με την θέση, τον οίκο το ζώδιο και την όψη που σχηματίζει με άλλους πλανήτες.

    Στην πραγματικότητα καμία ορθή κρίση δεν μπορεί να εξαχθεί όχι μόνο για τον Ερμή, αλλά και για ολόκληρο τον χάρτη στο σύνολο του, εάν πρώτα και πάνω απ’όλα δεν έχει κανείς συνυπολογίσει τον ρόλο του Ερμή που αυτός διαδραματίζει σε οιονδήποτε χάρτη. Ας δούμε το γιατί.


    ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΕΣ ΤΗΣ ΕΠΙΒΙΩΣΗΣ
    Η Ο ΕΡΜΗΣ ΑΝΑΔΡΟΜΟΣ ΒΟΗΘΟΣ ΤΟΥΣ;

    ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ, «ΚΙΝΟΥΜΑΙ» ΠΡΑΤΤΩ


    Οι ιδιότητες του Ερμή σχετίζονται με τις αρχές της διανοητικής λειτουργίας, και την ικανότητα της σκέψης. Αφορά δηλαδή την συνολική ικανότητα που έχει ο άνθρωπος να δημιουργεί λογικές πνευματικές σκέψεις να επεξεργάζεται δεδομένα στοιχεία και να παράγει συμπεράσματα και αναλόγως αυτών να οδηγείται στο τελικό αποτέλεσμα.

    Συνδέεται επίσης με το λογικό, το γνωστικό, την εξυπνάδα, την ευφυΐα, ή αντίθετα την ανοησία, και την βλακεία. Στην ετοιμότητα, την εγρήγορση, και την αργή ή η την άμεση σύλληψη εννοιών, και όλων εκείνων των παραγόντων βάση των οποίων ενεργοποιείται η ανθρώπινη κινητικότητα – νοητική και σωματική – οφείλονται επίσης τα μέτρια, τα θετικά, τα ευοίωνα ή αντίθετα τα αρνητικά, τα δυσοίωνα, τα ανυπολόγιστα, ή οποιαδήποτε άσχημα και στην χειρότερη κακά επακόλουθα.

    Εν ολίγοις ο Ερμής αποτελεί την απαρχή της κανονικής, της δυσαρμονικής ή και της έκρυθμης σκέψης, της λογικής, της θετικής ή της ψυχρής ή αντίθετα της συναισθηματικής εγκεφαλικής λειτουργίας, με τις ανάλογες εξάρσεις και ανατάσεις.

    Ανάμεσα από τις παραπάνω λειτουργίες προστίθενται και οι ιδιότητες –ικανότητες του ανθρώπου - όπως αυτές της ταχύτητας και της ευελιξίας. Η εγρήγορση τόσο στην σύλληψη των ιδεών, όσο και στην κινητικότητα, συναποτελούν τα επιπλέον χαρακτηριστικά βάση των οποίων θα κριθεί και θα επιτευχθεί ή όχι η ταχύτητα της αποφασιστικότητας και εντέλει το εάν κανείς θα επεξεργαστεί τα ζητήματα του άμεσα και υπέρ ή ενάντια στο συμφέρον του.

    Μία πρόσθετη λειτουργία του Ερμή είναι η ευλυγισία, η ευκινησία και η σβελτάδα που ειδικά σε ένα ποδοσφαιρικό ματς μπορεί να προσφέρει το επικερδές πλεονέκτημα υπέρ εκείνης της ομάδας που οι ικανότητες της –ατομικά ή συνολικά – υπερτερούν μίας άλλης, ακριβώς γιατί η ετοιμότητα της είναι πάρα πολύ καλή μία δεδομένη στιγμή.

    Αναλόγως λοιπόν της συνδυαστικής συσχέτισης όλων των παραπάνω ιδιοτήτων μία οποιαδήποτε ομάδα σε οποιοδήποτε άθλημα μέλλει ή να κερδίσει ή να χάσει. Αυτός είναι άλλωστε και ο ουσιώδης παράγοντας για την εξέλιξη και πρόοδο κάθε ανθρώπου σε οποιοδήποτε τομέα της ζωής του.

    Επομένως ο κατά τρόπον τινά κατηγορηθείς για μύρια όσα άσχημα ή ανασταλτικά ενδεχομένως προκύψουν κατά την ανάδρομη φορά Ερμής δεν ισχύουν. Για να είμαι πιο ακριβής δεν ισχύουν έτσι όπως έχει καταγραφεί στην συνείδηση των ανθρώπων που είτε ασχολούνται επιμελώς και εντατικά με την αστρολογία, είτε ενδιαφέρονται να εξοικειωθούν κάπως περισσότερο με αυτήν, είτε αναζητούν να μάθουν κάτι για το μέλλον τους.

    Αλλά το πώς κανείς θα σκεφτεί, θα κινηθεί και θα πράξει τελικά «δεν εξαρτάται καν» μόνο από τους παράγοντες ή τις ιδιότητες και τις ιδιαιτερότητες του Ερμή που ήδη προαναφέρθηκαν. Αυτό γιατί η ενέργεια του Ερμή είναι ετεροειδής. Σε αντίθεση με όλους τους υπόλοιπους πλανήτες που άλλοι είναι αρσενικού και άλλοι θηλυκού γένους, o Ερμής είναι ο ένας και μοναδικός «Ουδέτερος» πλανήτης του ζωδιακού κύκλου.

    Λόγω λοιπόν της ετερογένειας, της διττής του φύσης, και της ουδετερότητας του, είναι λάθος να εξάγονται τόσο επιφανειακά και άρα εντελώς παραποιημένα συμπεράσματα. Αν κάποιος/α πραγματικά σέβεται το αντικείμενο της αστρολογίας δεν είναι δυνατόν να εκτιμήσει σωστά τις ανθρώπινες αντιδράσεις και τις συμπεριφορές που θα προκληθούν από την επιρροή του Ερμή, εάν δεν έχει πρωτίστως συσχετίσει την μελέτη του –και όχι την πρόχειρη ξεπέτα που οι ειδήμονες του είδους αποτολμούν να αποκαλούν μελέτη και έρευνα – με την ποιότητα της αγωγιμότητας με την οποία έχει φορτιστεί.

    Εάν δηλαδή δεν έχει διερευνηθεί το επακριβές είδος της αγωγιμότητας του οίκου, του ζωδίου που αυτός καταλαμβάνει, όπως όμως και του οίκου και του ζωδίου εκείνου ή εκείνων των πλανητών με τον/τους οποίον/οποίους συνδέεται με κάποια/ες όψη/όψεις, σωστή εκτίμηση και ουσιαστική κρίση δεν μπορεί με τίποτε να εξαχθεί.

    Οπότε το να αποδίδονται αποκλειστικά στην ανάδρομη φορά του Ερμή - όπως ευρέως συνηθίζεται - τα κακώς κείμενα ή τα τραγελαφικά και οξύμωρα, εάν πρώτα δεν έχει κανείς συνυπολογίσει την χροιά, ή πιο απλά την διαφοροποίηση και την εναλλαγή από την οποία θα φορτιστεί σε κάθε περίσταση, είναι σκέτη ουτοπία.

    Είναι ολοφάνερη και ξεκάθαρη αδυναμία κατανόησης, ημιμάθειας, αδαημοσύνης και το χειρότερο, η δυστυχώς πάρα πολύ άσχημη απαξίωση των ιδεών και ολόκληρου του οικοδομήματος της ίδιας της αστρολογίας. Κρίμα! Ένα κρίμα που πιστεύω πως είναι άξιο να επισημαίνεται και να επανορθώνεται.


    ΑΛΛΟ ΤΟ TOSS –UP
    ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΜΕ ΕΡΜΗ ΑΝΑΔΡΟΜΟ
    ΝΑ ΕΙΣΑΙ Ο ΓΙΩΡΓΟΣ ΣΑΜΑΡΑΣ



    Ποδοσφαιρόφιλη δεν είμαι όμως το ενδιαφέρον μου διεγείρεται επικίνδυνα όταν πρόκειται να προβλέψω την έκβαση ενός εκάστοτε ποδοσφαιρικού αγώνα. Ειδικότερα επειδή έχει επικρατήσει αυτή η τόσο οξύμωρη αντίληψη σχετικά με την επίδραση του Ερμή R, είχα και έχω κάθε λόγο, να διερευνώ εξονυχιστικά το τι πράγματι συμβαίνει σε αυτή την περίπτωση. Είμαι δε στην ευχάριστη θέση να σας προϊδεάσω για μια σειρά σχετικών άρθρων που σκοπεύω να σας παρουσιάσω και που στόχο τους έχουν να σας δείξουν το πόσα καλά και ωραία πράγματα μπορούν να επιτευχθούν όταν ο Ερμής κινείται σε ανάδρομη φορά.

    Ο λόγος αυτής μου της τρέλας είναι απλός αλλά και άμεσου προσωπικού ενδιαφέροντος όπως ευελπιστώ να σας αποκαλύψω σε επόμενα άρθρα μου. Εξάλλου, με γνώμονα ότι αυτή καθαυτή η αστρολογία αποτελεί διανοητική σύλληψη, νοηματική διάσταση, σημασιολογική θωριά (όψη), νοητική εικόνα για την ουσία, διεγείρεται όπως άλλωστε είναι φυσικό το ενδιαφέρον μου σε πολύ μεγαλύτερη ένταση ακόμα και από αυτή την φενάκη των φιλάθλων.

    Η ιδέα που σχηματίζεται στο μυαλό του ερευνητή, η αντίληψη, και προπάντων η διασταλτική, διευρυμένη και σύμφωνα όχι με το γράμμα ούτε με το toss – up (που σημαίνει κορώνα γράμματα ) αλλά με το πνεύμα και το εννοιολογικό περιεχόμενο πλανητών, ζωδίων, οικοθεσίας και κυρίως του θέματος που διερευνάται σε κάθε αστρολογικό χάρτη, συναποτελούν την πεμπτουσία κάθε κρίσης και εκτίμησης μου.

    Ας σημειωθεί σε αυτό το σημείο, ότι η αστρολογία ποτέ δεν προσφέρει σαφή βάση για την επιλογή, την ευκαιρία και την εκτίναξη ενός άγνωστου και απρόβλεπτου φαινομένου που θα προκαλέσει μια εκδήλωση και στο εάν αυτή θα οδηγήσει στο τάδε ή το δείνα αποτέλεσμα. Το toss –up λοιπόν και που στην ελληνική γλώσσα δεν είναι άλλο από το «κορώνα γράμματα», ανατρέπει, διαφοροποιεί εναλλάσσει και παραλλάζει τις δυνατότητες επιλογής κάθε αστρολογικής διερεύνησης.

    Με λίγα λόγια με το να προσπαθεί κανείς να κάνει αστρολογικές προβλέψεις παίζοντάς το κορώνα –γράμματα, δεν διαφέρει από το προσπαθείς να μαντέψεις με τα φύλλα μίας μαργαρίτας αν ο/η καλός/ή σου σε αγαπά, όταν δεν σου έχει σαφώς και εμπράκτως αποδείξει ότι πράγματι σε αγαπά.

    Καμία μαντική προσέγγιση δεν αξίζει και δεν αποδίδει εάν η κυριολεκτική, η κυρίαρχη, η μεταφορική, η μεταβλητή, η αφηρημένη, η συγκεκριμένη, η πραγματική, η συγκεχυμένη, η απόλυτη, κρίση και κατά συνέπεια η ευθυκρισία στο να στηρίξει κανείς σωστά τις εκτιμήσεις δεν είναι εφικτή, καθώς θα είναι τελικά είτε ασαφής είτε εντελώς για τον κάλαθο των αχρήστων.

    Αντίθετα ο σοβαρά και με συνέπεια ενασχολούμενος με τα αστρολογικά ζητήματα ενδιαφερόμενος ή επαγγελματίας αστρολόγος, γνωρίζει πως μόνο με την βαθιά και ριζική ενδοσκόπηση ενός εκάστοτε αστρολογικού θέματος, μπορεί να φτάσει σε σαφή συμπεράσματα.

    Το εάν τελικά θα πετύχει διάνοια, ή στο περίπου ή καθόλου, είναι και πάλι θέμα του Ερμή, και για να το πω ακόμα πιο ξεκάθαρα το πόσο και εάν έχει κανείς μελετήσει - και όχι απλώς διαβάσει εδώ και εκεί σκόρπια - την πεμπτουσία κάθε πλανήτη, τις συνισταμένες που δημιουργούνται στην σχέση του με άλλους πλανήτες αλλά κυρίως με το εάν κανείς διαθέτει μυαλό ξυράφι!

    Επομένως το παίζω κορώνα – γράμματα συνυπολογίζοντας και προσέχοντας όλες τις αναγκαίες παραμέτρους που υποχρεωτικά απαιτούνται για να φτάσει κανείς σε ένα διαυγές και σαφές συμπέρασμα δεν άπτονται απλώς και μόνο της ιδιότητας του Ερμή, αλλά και το εάν κανείς έχει σωστά διερευνήσει και τις δύο όψεις –και ότι αυτό συνεπάγεται – του ιδίου νομίσματος. Γιατί ο Ερμής είναι, ήταν και θα είναι εσαεί ο ένας και ο αυτός πλανήτης που και οι δυο του όψεις μπορεί να είναι το ίδιο και το αυτό.

    Αυτό σημαίνει πως αν κάτι πρέπει να αλλάξει, να αναπληρωθεί, να τροποποιηθεί, να ανταλλαγεί , να επιταχυνθεί ή να καθυστερήσει ή όχι εδώ και τώρα, το αποτέλεσμα –είτε θετικό είτε αρνητικό – μπορεί να είναι το ίδιο.

    Με άλλα λόγια λόγω της διττής επιρροής του Ερμή, η διττή εκτίμηση σε οτιδήποτε αφορά την επιρροή του, εξαρτάται από το κατά πόσο μπορεί και έχει κανείς τα κότσια, αλλά και τις βαθιές γνώσεις, ώστε να συγχωνεύσει και να ενώσει σε μία και μοναδική εκδοχή, αυτό που εκ προοιμίου είναι και το φυσικότερο σε σχέση με τις ιδιότητες του Ερμή. Η διπλή όψη του ιδίου νομίσματος!

    Με λίγα και άλλα λόγια, το να το παίζει κανείς κορώνα –γράμματα όπως συνηθίζεται από πάρα πολλούς αστρολόγους, και ότι κάτσει δεν έχει καμία θέση στις αστρολογικές διερευνήσεις. Αλλά και από την άλλη χρειάζεται ενίοτε όντως να δουλεύει στο μυαλό του τα δεδομένα που έχει στα χέρια του λες και παίζει κορώνα –γράμματα καθώς κανείς άλλος πλανήτης πέρα του Ερμή δεν εκφράζει την διπλή όψη του ενός και ιδίου ζητήματος.


    Όταν η τελική εκτίμηση εναπόκειται στο μυαλό


    Όσο εγώ είμαι εκτός της αρένας των αθλητικών δρώμενων, άλλο τόσο η αστρολογική μου ιδιότητα με καταλαμβάνει αφενός εξ απήνης αφετέρου με εξιτάρει έντονα, λόγω του παθιασμένου ποδοσφαιρόφιλου γιου μου, όσο και όλων των φίλων που με περιβάλουν. Γνωστό το ειρωνικό του (του γιου) ύφος που στάζει προκλητική κοροϊδία, χλεύη και διάθεση περιπαιχτικής απαξίας με την επίμαχη και σε όλους τους αστρολόγους γνωστή τιθέμενη ερώτηση: χμ, χμ,…..εσύ λοιπόν κυρία αστρολόγα που διατείνεσαι πως μπορείς να προβλέπεις τι λες, θα κερδίσουμε;


    Αν απαντήσεις λες και προέρχεσαι από εταιρεία στοιχημάτων λέγοντας πως βάση της τάδε ή της τάδε εξίσωσης θα βγει κανείς κερδισμένος, η απογοήτευση και η περιπαιχτική τους διάθεση κορυφώνεται επικίνδυνα. Αν όμως όντως μετά απολύτου βεβαιότητας τους πεις ότι μέλλει η ομαδάρα τους να κερδίσει, ε, τότε είναι που η αμφισβήτηση πάει σύννεφο.

    Με γνώμονα τις παραπάνω περιγραφείσες επιρροές και την πάρα πολύ προσεχτική μελέτη όλων των συνισταμένων του ανάδρομου Ερμή, γνώριζα και αισθανόμουν επίσης την βαθιά βεβαιότητα ότι το πρόσφατο ματς μεταξύ Ακτής Ελεφαντοστού και Ελλάδας, θα κατέληγε υπέρ της Ελλάδας.

    Για του λόγου το αληθές, δέχτηκα να βάλω για πρώτη φορά στην ζωή μου πολλά στοιχήματα με διάφορους φίλους και συγγενείς, παίζοντας το μαζί τους κορώνα ή γράμματα. Φυσικά μόνο για το στοίχημα. Όχι όμως για το τι εγώ στο πίσω μέρος του μυαλού μου είχα ήδη εξερευνήσει, ώστε να ξέρω εκ των προτέρων ότι τελικά θα έβγαινα τόσο κερδισμένη όσο και η Ελληνική Εθνική Ομάδα Ποδοσφαίρου!

    Φυσικά δεν εξεπλάγην καθόλου για το επινίκιο αποτέλεσμα. Μετά μεγίστης ηθικής ικανοποίησης ξεχείλισα και εγώ από εθνική υπερηφάνεια. Περισσότερο όμως ένιωσα την αστρολογική μου αυταξία να δικαιώνεται για την πληρότητα την αρτιότητα την εγκυρότητα και κυρίως την ακεραιότητα των εκτιμήσεων μου παρά για αυτή καθαυτή την ορθότητα της πρόβλεψης μου, και ας την είχα παίξει πιο πριν με κορώνα γράμματα στοίχημα.


    Το λιγότερο αναμενόμενο


    Δεν ξέρω τι θα έκανα αν ήμουν εκεί. Δεν ξέρω καν αν θα πανηγύριζα για το θριαμβευτικό αποτέλεσμα της Εθνικής Ελλάδας να διεισδύει μαγικά στους 16 για πρώτη φορά στα ιστορικά δεδομένα.

    Την ικανοποίηση ενός στην ολότητα ακαταμάχητου εργαλείου γνώσης όπως αυτό της αστρολογίας που με έχει σώσει από απλές έως πολύ σοβαρές καταστάσεις της ζωής μου όμως, σίγουρα θα τις γιόρταζα στο όνομα του «λιγότερο αναμενόμενου». Με βλέπω να ύψωνα ειδική και ηρωική σημαία χάρη του ανάδρομου Ερμή!


    Η αναμέτρηση Εθνικής Ελλάδας με Ακτή Ελεφαντοστού έλαβε χώρα στις 24.06.2016 στην Φορταλέσα της Βραζιλίας (Fortaleza Brazil), με τοπική ώρα 17:00, και τον Ήλιο στις 03ο 14΄ στο ζώδιο του Καρκίνου, την Σελήνη στις 04ο 40΄ σε σύνοδο με την Αφροδίτη στις 01ο 44΄, και τον Ερμή ανάδρομο στις 26ο 00΄ στο ζώδιο των Διδύμων στον 6ο οίκο.

    Ο Ερμής σε όψη αντίθεσης με τον ωροσκόπο 26ο 20΄ στο ζώδιο του Τοξότη, σε όψη τετραγώνου με το Ναδίρ στις 23ο 54΄ στο ζώδιο των Ιχθύων και αντίστοιχα σε όψη τετραγώνου με το Ζενίθ στις 23ο 54΄ στο ζώδιο της Παρθένου, σχηματίζοντας έτσι ένα «καρμικό σταυρό», δεν ήταν ότι πιο ευοίωνο να έχει να δει κανείς να εμφανίζεται εμπρός στα μάτια του.

    Η δε ευεργετική υπεροχή του Ερμή R σε ενός τρόπον τινά φτωχού ημιεξαγώνου με τον αρσενικό Δία στο θηλυκό ζώδιο της έξαρσης του δηλαδή τον Καρκίνο και στον 8ο οίκο, θα έλεγε κανείς ότι δεν προσέφερε και σπουδαία αισιόδοξα μηνύματα.

    Από την άλλη πάλι όμως με τον Δία να τυγχάνει να είναι κυβερνήτης του ωροσκόπου και του 1ου αρσενικού οίκου, και οίκου της αυτόβουλης παρακίνησης, της αγωνιστικότητας, της ορμής, της αμυντικότητας, της ανδρικότητας και της μαχητικότητας, αρχίζεις σιγά –σιγά να παίρνεις τα επάνω σου.
    Εάν σε όλα αυτά προσθέσει κανείς ότι ο Δίας μέσα από τον 8ο οίκο κουβαλάει την ψυχολογική κληρονομιά, την ανανέωση, την αναγέννηση και την αναζωπύρωση σίγουρα εντείνει την σβελτάδα και κυρίως την μαχητική θέληση του εδώ και τώρα όλα ή τίποτα.

    Εξάλλου η θέση του Ερμή R στον 6ο οίκο, οίκο της αλληλοδιαδοχής, της άμυνας μίας χώρας, της αναπλήρωσης, (αλλαγή και αναπλήρωση παικτών), της αστυνόμευσης, της βελτιστοποίησης (ως ο 4ος οίκος από τον τρίτο), της γραμμής πολιτικής και στρατηγικής, της διάκρισης, και των διευκολύνσεων ήταν ήδη ένα ευοίωνο πρόσθετο στοιχείο για το είδος και την ποιότητα αυτού του παιχνιδιού.

    Από την άλλη η αγωγιμότητα του Δία μέσα από τον 8ο οίκο, οίκο του μετασχηματισμού, της αμυντικότητας, της ανθεκτικότητας, της αντιμετώπισης και της εκτόπισης αποτέλεσαν μερικές ακόμα πρόσθετες υποψίες για την έκβαση αυτού του αγώνα που πράγματι με την σύγκριση ορισμένων άλλων παραγόντων (που θα δούμε στην συνέχεια) και πάλι με οδήγησαν στην σωστή κατεύθυνση της κρίσης μου.

    Ωστόσο καμία από τις παραπάνω εκτιμήσεις δεν ήταν τόσο καίρια όσο η μία και τελευταία που είχε να κάνει με την αγωγιμότητα του Ερμή προς τον Δία και την αγωγιμότητα του Δία με την χιαστί όψη προς τον ωροσκόπο του οποίου και είναι ο κυβερνήτης του, διαφοροποιώντας έτσι την όψη αντίθεσης του πρώτου προς αυτόν, προς το καλύτερο παρά το χειρότερο.

    Φυσικά η πρόσκτηση και η ενδελεχής αποθησαύριση αυτής της χιαστί όψης με οδήγησε τελικά στην άποψη ότι κάνει τον «απαισιόδοξο αισιόδοξο με πείρα», ενώ η άγνοια της κάνει τον «απαισιόδοξο να καίει τις γέφυρές του πριν καν φτάσει σ’ αυτές»! Αυτή η διαπίστωση ήταν αρκετή ώστε να προσαρμόσω ανενδοίαστα και το τελευταίο περίσσευμα της οξυδέρκειας μου και να εισάγω «καινά δαιμόνια» στο μυαλό μου όταν εν συνεχεία συγκρίνοντας αυτόν τον χάρτη με τις χώρες των ομάδων να μην έχω πια καμία αμφιβολία για το ότι η Ελλάδα θα υπερτερούσε τελικά της Ακτής Ελεφαντοστού.

    Κατά το παραδοσιακό και περισσότερο αποδεκτό χάρτη της Ελλάδας (03.02.1830 11.53 π.μ. Middlesex England ) ανάδρομος Ερμής του ματς ( σε συνάρτηση με τον Δία) στον 1ο οίκο του χάρτη της χώρας μας και σε όψη τριγώνου με τον ανάδρομο Ερμή της χώρας μας στον 10ο οίκο , συνετέλεσε τόσο μέσα από τις καθυστερήσεις, τις αστοχίες, τις ατυχίες και γενικώς τα εμπόδια, να εντείνει την ζέση, τον ζήλο και βέβαια την ετοιμότητα την ευελιξία και την σβελτάδα των παικτών ώστε να φέρουν το επινίκιο αποτέλεσμα.

    Αντίθετα η Ακτή Ελεφαντοστού, 07.08.1960, 12.01, Abidjan, Ivory Coast, παρά το γεγονός ότι είχε τον Δία στο ζώδιο του Καρκίνου σε όψη συνόδου με τον γενέθλιο Ερμή της επίσης σε αυτό το ζώδιο στον 3ο οίκο, και τον ανάδρομο Ερμή στο ζώδιο των Διδύμων του παιχνιδιού σε όψη ημιεξαγώνου με γενέθλιο τον Ερμή της, δεν κατάφερε να ανταγωνιστεί υπέρ του συμφέροντος της την ελληνική ομάδα. Αλλά ο κύριος λόγος αυτής της ευχάριστης τελικά για την χώρα μας ανατροπής, προήλθε ( ευτυχώς και κατά κύριο λόγο ) από την όψη αντίθεσης του Ερμή R με τον γενέθλιο Δία της Ακτής Ελεφαντοστού στο ζώδιο του Τοξότη στον 8 οίκο.

    Σημειωτέον ότι η θέση του ουδέτερου Ερμή R στον θηλυκό 2ο οίκο του ζωδιακού, αλλά άλλο τόσο και η θέση του Δία R στον θηλυκό 8ο οίκο της Ακτής Ελεφαντοστού, όξυνε κατά κάποιο τρόπο την αρνητική θηλυκή πλευρά αγωγιμότητα ανάμεσα στους δύο παρεμβαλλόμενους – Ερμή/Δία – πλανήτες αποδυναμώνοντας έτσι και τους ποδοσφαιριστές της εν λόγω ομάδας.

    Παρομοίως η σύνοδος του Δία του παιχνιδιού με τον Ερμή στο ζώδιο του θηλυκού ζωδίου του Καρκίνου στον ουδέτερο χώρο του 3ου οίκου της Ακτής Ελεφαντοστού, αύξησε επίσης την αδυναμία της υπέρ της Ελληνικής ομάδας, αλλά συγχρόνως αποδείχτηκε πως οι αντιρρησίες και οι αρνητές της χιαστί όψης, χάνουν έδαφος στις εκτιμήσεις τους όταν δεν την λαμβάνουν στα υπόψη.

    Για να εξηγηθώ καλύτερα να πω πως, η αστοχία και κατά συνέπεια η εναλλαγή, η αναπλήρωση και η μετατροπή του αγωνιστικού αποτελέσματος υπέρ μας, εντάθηκε πολύ περισσότερο εξαιτίας αυτής καθαυτής της χιαστί όψης μεταξύ του Δία του παιχνιδιού σε σύνοδο με τον Ερμή στο ζώδιο του Καρκίνου στον ουδέτερο 3ο οίκο της Ακτής Ελεφαντοστού με τον Δία R της, στο ζώδιο του Τοξότη στον 8 οίκο της.

    Σε αυτό το σημείο αξίζει να τονιστεί με έμφαση και δικαίως, πως η αγωγιμότητα της χιαστί όψης, ειδικότερα όμως αυτής μεταξύ Δία/Ερμή/Καρκίνος 3ος-Δίας R/Τοξότη 8ος όξυνε την αδυναμία της ομάδας της Ακτής Ελεφαντοστού εξαιτίας του ότι το ήδη από την φύση του θηλυκό/αρνητικό και απορροφητικό ζώδιο του Καρκίνου μείωσε επικίνδυνα την θηλυκή από πλευρά οίκου αγωγιμότητα του Δία και που αν και ως ευοίωνος θεωρούμενος πλανήτης, έχασε πόντους ανάτασης, επέκτασης και τύχης.

    Με άλλα λόγια η περιπλοκή και η διττή φύση του Ερμή από μόνη της συνετέλεσε με την αντίθεση του προς τον Δία της Ακτής Ελεφαντοστού, τα όποια κωλύματα είχαν προηγηθεί –ακόμα και οι τραυματισμοί των παικτών – ώστε να λάμψει η αγωνιστικότητα, και πάνω απ’όλα το πείσμα, η περηφάνια και όχι εκ του μη όντως η διάθεση της ψυχής των παικτών που και με λίγη τύχη επετεύχθη όταν πια στο 93΄ λεπτό η σύνοδος Σελήνης –Αφροδίτης επίσης στο ζώδιο των Διδύμων είχε ολοκληρώσει πια το ακριβείας εξάγωνο με τον Πλούτωνα της χώρας μας στο ζώδιο του Κριού.

    Φυσικά στις ιδιαιτερότητες και τις λιγότερο αναμενόμενες πιθανότητες του Ερμή ήρθε να προστεθεί και το γεγονός ότι την επίμαχη στιγμή η σύνοδος Σελήνης – Αφροδίτης ολοκλήρωσε το ακριβείας τρίγωνο με τον Ουρανό στο ζώδιο του Υδροχόου στον 9ο οίκο. Ζώδιο που συμβολίζει την ανώτερη οκτάβα της νόησης και της διανόησης, της εγκεφαλικής και σωματικής οξυδέρκειας, της αδελφικότητας, των ανθρωπιστικών ιδανικών, της αξιοποίησης νέων ιδεών, το απροσδόκητο και αναπάντεχο, κοντολογίς το λιγότερο από όλους αναμενόμενο!

    Οι ξένες χώρες και τα αθλητικά και πολιτιστικά δρώμενα, και κατά μία γενική έννοια οι συνθήκες που εν τέλει συνετέλεσαν μεταξύ των άλλων για μία άλλη τόσο αναπάντεχη στιγμή για όλους τους ανά τον κόσμο διασκορπισμένους Έλληνες η Ελληνική Εθνική Ομάδα Ποδοσφαίρου να προσφέρει εντελώς απρόσμενα το χαμόγελο και την ελπίδα στις καρδιές και τις ψυχές μας ακριβώς την λιγότερο αναμενόμενη στιγμή, το λες σίγουρα επιτυχία.

    Κλείνοντας να σημειωθεί πως κάπως ανάλογοι/παρόμοιοι είναι και οι αστρολογικοί συσχετισμοί μεταξύ Ελλάδας –Κόστα Ρίκας και ότι αποτολμώ να εκφράσω την άποψη ότι και αυτό το ματς θα είναι επινίκιο για την χώρα μας. Λυπάμαι που ελλείψει χρόνου αδυνατώ να σας παρουσιάσω και να εκφράσω τις απόψεις μου και για το ματς της Κυριακής από 29.06.2014 που θα λάβει χώρα στο Ρεσιφέ της Βραζιλίας με τοπική ώρα 17:00.

    Το άρθρο αυτό είναι αφιερωμένο στους άξιους ποδοσφαιριστές της Ελληνικής Εθνικής Ομάδας Ποδοσφαίρου, στους ποδοσφαιρόφιλους όλου του κόσμου, και φυσικά σε όλους τους ενασχολούμενους με την αστρολογία.

    Στο βαθμό και στο μέτρο που η χρονική επάρκεια μου το επέτρεψε, να καταδείξω σε όλους τους φίλους της αστρολογίας πως είτε πρόκειται για οιονδήποτε άλλον ανάδρομο πλανήτη, αλλά ιδίως όταν πρόκειται για τον ανάδρομο Ερμή οι νίκες, οι επιτυχίες, και ακόμα μεγαλύτερα επιτεύγματα από αυτά του πρόσφατου επινίκιου για την Ελλάδα ποδοσφαιρικού αγώνα, ήταν, είναι και θα είναι πάντα εφικτά. Αυτός ήταν και ο κύριος λόγος που περιορίστηκα αποκλειστικά και μόνο στην ερμηνεία του Ερμή. Εννοείται ότι τόσο ο γενέθλιος χάρτης της έναρξης του αγώνα και ο αντίστοιχος συσχετισμός του με τις χώρες των δύο ομάδων, δεν περιορίζονται απλώς και μόνον σε αυτό το επιμέρους τμήμα ερμηνείας. Φυσικό και ευνόητο είναι λοιπόν ότι αρκετοί άλλοι πλανητικοί παράγοντες συντέλεσαν στο θετικό αυτό αποτέλεσμα.

    Ωστόσο έχει σημασία να τονιστεί πως για οποιοδήποτε θέμα, απαρχή και τέλος οφείλονται πάντα στο εάν κανείς σκέφτεται λογικά, έχει διάθεση και θέληση για αλλαγές, και πάνω και πρώτα από όλα αν έχει πιστέψει, ότι τελικά δεν είναι οι πλανήτες που μας καθοδηγούν και παράσχουν ευκαιρίες, αλλά ο ΝΟΥΣ ΜΑΣ.

    Στον νου μας εναπόκειται λοιπόν να πιστέψουμε εξάλλου ότι οι Έλληνες ήταν ανέκαθεν πράγματι Καλλιτέχνες της Επιβίωσης, της Ζέσης και του Ευγενούς Ζήλου να προοδεύει και να σκορπά όλα τα κακά και να νικά όλα τα καλά και όχι στον Ερμή.

    Ο Ερμής σε ορθή ή σε ανάδρομη πορεία είναι όπως άλλωστε και ολόκληρο το οικοδόμημα της αστρολογίας ένα από τα ωραιότερα νοητικά εργαλεία με την βοήθεια του οποίου μπορούμε να κατανοούμε τα συν και τα πλην ολάκερης της ζωής μας. Ενώ η ανθρώπινη νόηση είναι εκείνη από την οποία εξαρτάται από το πώς χειρίζεται ή δυστυχώς κακομεταχειρίζεται αυτό το υπέροχο οικοδόμημα.



    ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΜΕ ΕΡΜΗ ΑΝΑΔΡΟΜΟ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΕΠΟΜΕΝΟ ΑΓΩΝΑ ΠΑΙΔΙΑ
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Click image for larger version. 

Name:	att_eth.jpg 
Views:	30 
Size:	49.8 KB 
ID:	4679  

 

 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads