s
Μύθοι και πραγματικότητες για τις δίαιτες
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 10 of 11
  1. #1
    Join Date
    Nov 2005
    Όνομα:
    Ζωή & Ζώδια
    Location
    Κυκλοφορώ πανελλαδικά
    Posts
    800

    Post Μύθοι και πραγματικότητες για τις δίαιτες

    Στις προσπάθειες που πολλοί θα καταβάλλουν για να χάσουν τα περιττά κιλά που αποκτήσαν κατά την περίοδο των εορτών, έρχονται συχνά και παρεμβαίνουν πολλές λανθασμένες αντιλήψεις που έχουν διαδοθεί και επικρατήσει.
    Από την Ευαγγελία Δρίκου




    Ζωή & Ζώδια

    Όπως πάνω, έτσι και κάτω

  2. #2
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Αθήνα
    Posts
    208

    Re: Μύθοι και πραγματικότητες για τις δίαιτες

    Πολύ ενδιαφέρον το άρθρο σας κα.Δρίκα, έχω όμως μία ένσταση όσον αφορά το κατά πόσο βοηθάει το νερό στην απώλεια βάρους. Αναφέρετε ότι το νερό δεν αυξάνει το μεταβολισμό και ότι απλά η αντικατάσταση διάφορων θερμιδοφόρων ποτών με νερό περιορίζει την πρόσληψη θερμίδων από τον οργανισμό με αποτέλεσμα την απώλεια βάρους.
    Πρόσφατη έρευνα στην Γερμανία έδειξε ότι όταν κάποιος πίνει μισό κιλό νερό την ημέρα αυξάνει τον ρυθμό του μεταβολισμού του κατά 30%. Αυξάνεται δηλαδή η κατανάλωση ενέργειας από τον οργανισμό και αυτό οφείλεται εν μέρει στην ποσότητα ενέργειας που χρειάζεται ο οργανισμός για να θερμάνει το νερό ώστε να έρθει σε ίση θερμοκρασία με το σώμα. Στην ίδια έρευνα υπολογίστηκε ότι η αύξηση της κατανάλωσης νερού σε ενάμιση κιλό την ημέρα για ένα χρόνο θα αυξήσει την κατανάλωση ενέργειας κατά 17.400 θερμίδες τον χρόνο. Αυτή η ποσότητα ενέργειας υπάρχει σε δυόμισι κιλά λίπους.
    (Βιβλιογραφία Boschmann,M.,et al.(2003). J Clin Endocrinol Metabolism.)
    Εξ' άλλου η κατανάλωση νερού βοηθάει σημαντικά στην αποτοξίνωση του οργανισμού και εμποδίζει την περεταίρω αποθήκευση λίπους.
    Οπότε μάλλον δεν αποτελεί μύθο ότι το νερό βοηθάει στο αδυνάτισμα αλλά παίζει μάλιστα πολύ σημαντικό ρόλο σε μία ισορροπημένη δίαιτα.

  3. #3

    Re: Μύθοι και πραγματικότητες για τις δίαιτες

    Κι εμένα μου έκανε εντύπωση το θέμα με το νερό, αν και νομίζω ότι κάπου το έχω ξανακούσει (ότι δεν είναι καλό να πίνει κάποιος υπερβολικές ποσότητες νερού).

  4. #4

    Re: Μύθοι και πραγματικότητες για τις δίαιτες

    Εγώ πάλι έχω ακούσει ότι πρέπει να πίνουμε πολύ νερό κατά τη διάρκεια μιας δίαιτας, το λιγότερο 8 ποτήρια νερό την ημέρα. Και αν πίνουμε παραπάνω, πιστεύω πως ειναι ακόμη καλύτερο γιατί διαλύονται τα λίπη. Απλά αυτό που τονίζουν είναι ότι το νερό δεν πρέπει να το πινουμε κατά την διάρκεια του γεύματος αλλά μισή ώρα αφότου τελειώσουμε, έτσι ώστε να γίνει σωστή πέψη από το στομάχι. Όσο πίνουμε και τρώμε ταυτόχρονα, εκτός του ότι φουσκώνουμε, με αποτέλεσμα να μην τρώμε την σωστή ποσότητα φαγητού, έχει ως επακόλουθο αργότερα να ξανα-πεινάμε ενώ τα πολλά υγρά δυσκολεύουν τον οργανισμό να κάνει την σωστή πέψη με αποτέλεσμα να μην γίνονται και σωστά οι καύσεις.
    Επομένως πίνουμε νερά μισή ώρα μετά από κάθε γεύμα!

    Αυτάααα :bigsmile:

  5. #5
    Join Date
    Nov 2005
    Όνομα:
    Ζωή & Ζώδια
    Location
    Κυκλοφορώ πανελλαδικά
    Posts
    800

    Re: Μύθοι και πραγματικότητες για τις δίαιτες

    Quote Originally Posted by Marina 7771 View Post
    ...Αναφέρετε ότι το νερό δεν αυξάνει το μεταβολισμό και ότι απλά η αντικατάσταση διάφορων θερμιδοφόρων ποτών με νερό περιορίζει την πρόσληψη θερμίδων από τον οργανισμό με αποτέλεσμα την απώλεια βάρους.
    Πρόσφατη έρευνα στην Γερμανία έδειξε ότι όταν κάποιος πίνει μισό κιλό νερό την ημέρα αυξάνει τον ρυθμό του μεταβολισμού του κατά 30%. Αυξάνεται δηλαδή η κατανάλωση ενέργειας από τον οργανισμό και αυτό οφείλεται εν μέρει στην ποσότητα ενέργειας που χρειάζεται ο οργανισμός για να θερμάνει το νερό ώστε να έρθει σε ίση θερμοκρασία με το σώμα. Στην ίδια έρευνα υπολογίστηκε ότι η αύξηση της κατανάλωσης νερού σε ενάμιση κιλό την ημέρα για ένα χρόνο θα αυξήσει την κατανάλωση ενέργειας κατά 17.400 θερμίδες τον χρόνο. Αυτή η ποσότητα ενέργειας υπάρχει σε δυόμισι κιλά λίπους.
    (Βιβλιογραφία Boschmann,M.,et al.(2003). J Clin Endocrinol Metabolism.)
    Εξ' άλλου η κατανάλωση νερού βοηθάει σημαντικά στην αποτοξίνωση του οργανισμού και εμποδίζει την περεταίρω αποθήκευση λίπους.
    Οπότε μάλλον δεν αποτελεί μύθο ότι το νερό βοηθάει στο αδυνάτισμα αλλά παίζει μάλιστα πολύ σημαντικό ρόλο σε μία ισορροπημένη δίαιτα.
    Αγαπητή Μarina 7771, σε ευχαριστούμε για τα καλά σου λόγια.
    Θα πρέπει παράλληλα να επισημάνουμε ότι πουθενα δεν αναφέρουμε ότι το νερό δεν επιτείνει τον μεταβολισμό, συγκεκριμένα γράφουμε:

    Το νερό δεν προκαλεί απώλεια βάρους. Συνήθως η αντικατάσταση των ποτών που προσθέτουν βάρος (αναψυκτικά, αλκοολούχα) με νερό προκαλεί την απώλεια βάρους.

    Επιπλέον η υπέρμετρη κατανάλωση ύδατος είναι δυνατόν να προκαλέσει απώλεια χρήσιμων για τον οργανισμό ουσιών καθώς η αποβολή των υγρών γίνεται πιο γρήγορα από ό,τι ο οργανισμός χρειάζεται για να απορροφήσει αυτές τις ουσίες. Ούτως ή άλλως την μεγαλύτερη από την επιπλέον ποσότητα του νερού ο οργανισμός θα την αποβάλει.

    Συμφωνούμε απόλυτα ότι το νερό διαδραματίζει σημαντικότατο ρόλο στην σωστή λειτουργία του οργανισμού.

    Την συγκεκριμένη έρευνα δεν την είχαμε υπόψη όταν γράφτηκε το άρθρο και θα την αξιολογήσουμε όταν ξαναχρειαστεί.

    Κλείνοντας να πούμε ότι, ανεξάρτητα από τις χιλιάδες των μελετών και αναλύσεων που παρουσιάζονται, η αποφυγή των υπερβολών είναι ο καλύτερος σύμμαχος της υγείας μας. Όπως γράφουμε και στον τίτλο του επιλόγου «Παν μέτρον άριστον»!

    Να είσαι καλά :bigsmile:
    Ζωή & Ζώδια

    Όπως πάνω, έτσι και κάτω

  6. #6
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Αθήνα
    Posts
    208

    Re: Μύθοι και πραγματικότητες για τις δίαιτες

    Χαίρομαι που μπορώ να ανταλλάσσω απόψεις για την σωστή διατροφή μια και είναι ένα αγαπημένο μου θέμα.
    Χαίρομαι επίσης που απαντήσατε.
    Να πω απλώς για την ιστορία ότι όταν λέμε μεταβολισμός εννοούμε το σύνολο των αναβολικών και καταβολικών διαδικασιών που γίνονται στον οργανισμό ώστε να μετατραπεί η ύλη σε ενέργεια. Οι αναβολικές διαδικασίες προσανατολίζονται προς το σχηματισμό και την ανανέωση των κυττάρων και είναι αναγωγικές, συνοδεύονται απο κατανάλωση(δαπάνη) ενέργειας. Όταν λοιπόν λέμε για κάποια συγκεκριμένη τροφή (π.χ. τις φυτικές ίνες) ότι ενεργοποιεί ή βοηθάει το μεταβολισμό εννοούμε ότι βοηθάει την κατανάλωση ενέργειας. Αν έχουμε μεγάλη κατανάλωση ενέργειας έχουμε το λεγόμενο κάψιμο του λίπους που είναι και ο στόχος της σωστής διατροφής. Τώρα για την υπερκατανάλωση νερού, συμφωνώ απόλυτα στο παν μέτρον άριστον όμως, ποιό είναι αυτό το μέτρο. Γιατί τα έξι με οκτώ ποτήρια νερό την ημέρα είναι απαραίτητα έτσι κι αλλιώς στον οργανισμό (άσχετα με το αν κάποιος θέλει να χάσει βάρος) όσο για κάποιον που αθλήται συστηματικά -και μιλάω εκ πείρας- ή κάποιον που κάνει σκληρή σωματική εργασία μπορεί να είναι και δώδεκα ποτήρια νερό απαραίτητα.
    Φιλικά:bigsmile:

  7. Re: Μύθοι και πραγματικότητες για τις δίαιτες

    Καλημέρα και από εμένα! Εγώ είμαι από αυτές που πίνουν πολύ νερό, ο μ ω ς το πίνω επειδή μου αρέσει, για να μην πεινάω (χιχι), αλλά κάνω πολλές κατακρατήσεις με αποτέλεσμα να πρήζονται στον αστράγαλο τα πόδια μου. Το συζήτησα και με τον παθολόγο και με ειδικο που κάνει λεμφικο με τα χέρια (πιστέψτε με δύσκολο να βρεις άτομο που κάνει με τα χέρια λεμφικό σωστό) και μου είπαν να μην πίνω τόσο μεγάλες ποσότητεσ, γιατί 1. κάνω κατακρατήσεις και 2 γιατί "κουράζω" τα νεφρά μου.
    Βέβαια για να είμαστε ειλικρινείς και εγώ το παράκανα, δηλ: έπινα 4 λίτρα καθημερινά (ναι, ναι). Αλήθεια. ....
    Πλέον πινω γύρω στα 2 λίτρα... Δεν μπορώ να το μειώσω και άλλο. Δεν μπορώ χωρίς νερό...Χιχι..¶σε πια που όλη την ώρα τρέχω τουαλέτα, δεν "κρατιέμαι".Χαχα.:toung:

  8. #8

    Re: Μύθοι και πραγματικότητες για τις δίαιτες

    Είναι πολύ σημαντικό νομίζω όλοι μας να καταλάβουμε ότι δεν πρέπει να ακολουθουμε μια διαιτα αλλα μια σωστη διατροφη. Εγω προσπαθω να πινω οπως λετε πολυ νερο ομως με κουραζει που δεν εχει γευση οποτε αντι για αυτο πινω τσαι!!! Εχω ανακαλυψει και μια διαυθυνση του Λιπτον που καθημερινα δινει χρησιμες συμβουλες Content Not Found | Facebook

  9. #9

    Cool Re: Μύθοι και πραγματικότητες για τις δίαιτες

    Θέλω να σας πω το εξής:
    όπου κι αν κοίταξα φέτος για προσωπική πρόβλεψη, μου σήμαιναν το :clapping: καμπανάκι να προσέχω, διατροφή, άσκηση, εγκράτεια κτλ.
    Δεν έδωσα τρελλή σημασία. :σφύριγμα
    Όταν άρχισα να βάζω τα κιλάκια μου και ξαναδιάβασα τα σχετικά, κατάλαβα ότι τα άστρα με παχαίνουν φέτος...
    Κι εγώ η θνητή
    πού η εγκράτεια; :wink2:
    πού η διανοητική πειθαρχία; :nea:
    πού η ελευθερία της βούλησης; :embarrest:embarrest:embarrest
    Ή μάλλον η βούλησή μου ελεύθερα αποφάσισε να πάει με το ρεύμα της φύσης....γλυκά, υδατάνθρακες,cocooning και ηρεμία!!!!..... Perfect
    ¶λλως πώς να αντιμετωπίσει η θνητή τόσες δυσαρμονίες που της κάνουν τα νεύρα δαντέλα και μούσκεμα τα ματάκια. :worried::sad2:
    Θα κάνω δίαιτα μόλις πιάσω πιάτο (από κιλά) ή όταν με προδιαθέσουν τα αστεράκια... :bigsmile:
    Καμμιά πρόταση :idea: ή γνώμη για τη δίαιτα της σελήνης; (κάπου άκουσα γιαυτήν να την ξεκινάμε όταν το φεγγάρι είναι στη χάση.... :bigsmile
    Ανάψτε το φάρο στην καρδιά σας, αφήστε το φως του να λάμπει και να γεμίζει το ΕΙΝΑΙ σας. Χωρίς καμία προσπάθεια μπορείτε να είστε ορατοί από χιλιόμετρα μακριά, να φωτίζετε τους άλλους και όλοι μαζί να είμαστε υγιείς άνθρωποι που συνυπάρχουμε στον πλανήτη μας.

  10. #10
    Join Date
    Jan 2009
    Όνομα:
    Κατερίνα
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    15

    Re: Μύθοι και πραγματικότητες για τις δίαιτες

    Ανάλογα με τις ανάγκες του κάθε οργανισμού κινείται και το διατροφικό μοντέλο που θα ακολουθήσει ο καθένας απο μας.Όπως είπε η ζουζούνα1977 πίνοντας μεγάλες ποσότητες νερού έκανε κατακρατήσεις ο οργανισμός της,στην περίπτωση αυτή δεν της ταίριαζε η μεγάλη ποσότητα νερού,ενώ σε κάποιον άλλο να μην δημιουργούσε πρόβλημα.Το πιο σωστό πιστεύω είναι να έχουμε υπόψη μας το μεσογειακό μοντέλο διατροφής αλλά να μην πιέζουμε τον οργανισμό να καταναλώνει τρόφιμα που δεν του αρέσουν(με την δικαιολογία οτι είναι υγιεινά),επειδή πολύ απλά ο τρόπος διατροφής μας δεν ειναι μια πρόσκαιρη επιλογή αλλα δια βιου συνήθεια.

 

 
Page 1 of 2 1 2 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads