s
Αστρολογία Αστρολόγοι κι Αναγνωστικό κοινό
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Page 1 of 8 1 2 3 4 5 ... LastLast
Results 1 to 10 of 77
  1. #1
    Join Date
    May 2008
    Όνομα:
    Τίνα
    Location
    Πειραιάς
    Posts
    2,022

    Αστρολογία Αστρολόγοι κι Αναγνωστικό κοινό

    Όσοι διαβάζετε το blog μου, κανονικά σήμερα θα περιμένατε από εμένα να γράψω τις σημερινές επιρροές και τάσεις της ημέρας. Μιας και σήμερα η Σελήνη στον Κριό δεν σκοπεύει να σχηματίσει καμία όψη, αντί να σας περιγράψω τη Σελήνη του Κριού σκέφτηκα να γράψω για τις «απαιτήσεις» τις δικές σας ως αναγνωστικό κοινό της αστρολογίας και γι αυτά που εμείς προσφέρουμε ή όχι. Ως αφορμή στάθηκε η αγανάκτηση μιας κοπέλας που δικαιολογημένα ρώτησε «πότε κάποιος από εμάς θα μεταφέρει μια καλή είδηση (αστρολογική) ώστε να πειστούμε όλοι πως το σύμπαν μας αγαπά» αλλά και μιας άλλης κοπέλας που ρώτησε γιατί δεν «πέφτουμε μέσα» στις ημερήσιες προβλέψεις μας (ήμαρτον δηλαδή).



  2. #2

    Re: Αστρολογία Αστρολόγοι κι Αναγνωστικό κοινό

    Kαι απλώς επαναλαμβάνω :"Τιμή μου να σας διαβάζω!"...

  3. #3
    Join Date
    Jun 2006
    Όνομα:
    ΕΦΗ
    Location
    Αθηνα
    Posts
    653

    Re: Αστρολογία Αστρολόγοι κι Αναγνωστικό κοινό

    Tινα σ ευχαριστουμε για το αρθρο και κυριως για τις αποψεις σου πανω σ αυτο το θεμα.

    Παρεμπιπτοντως, μηπως υπαρχει καποιο προβλημα με το "λαικ", που επρεπε να υπαρχει κατω απο το αρθρο, γιατι δεν το βρισκω?

  4. #4
    Join Date
    Oct 2004
    Όνομα:
    Σωκράτης
    Location
    Περιστέρι
    Posts
    4,097

    Re: Αστρολογία Αστρολόγοι κι Αναγνωστικό κοινό

    Το κείμενο είναι σωστό σε γενικές γραμμές. Μαζί Τίνα το έχουμε συζητήσει πάμπολλες φορές το θέμα, αλλά τις προτάσεις σου δεν βλέπω. Φυσικά περνούν μηνύματα που όποιος διαβάσει τα διακρίνει αλλά ως πρακτικός άνθρωπος θα ήθελα να δω μερικές προτάσεις και λεκτικό "καυτηριασμό".

    Το διαδίκτυο δεν έφερε κορεσμό στην αστρολογία. Η κακή χρήση του απομάκρυνε τους ανθρώπους από την αστρολογία. Ποιος όμως κάνει κακή χρήση του διαδικτύου; Ο επαγγελματίας. Είτε αυτός είναι επιχειρηματίας είτε αστρολόγος. Φυσικά δεν θα πάρουμε τη σβάρνα και θα τα ισοπεδώσουμε όλα και όλους.

    Ο επιχειρηματίας θέλει να βγάλει χρήματα. Ο αστρολόγος θέλει επίσης να βγάλει χρήματα. Είναι μεμπτό αυτό; Όχι δεν είναι. Αυτοί όμως οι άνθρωποι, οφείλουν να γνωρίζουν ότι καλούνται να διαχειριστούν ευαίσθητες ισορροπίες. Και εδώ έρχεται και μπαίνει στο τραπέζι Θέμα Συνείδησης.

    Το θέμα είναι τεράστιο και χρίζει κοινωνιολογικής μελέτης. Δεν μπορώ να γράψω πολλά αλλά εάν η συζήτηση είναι γόνιμη και όχι αφοριστική θα επανέλθω.

    Θέτω μόνο μερικά ερωτήματα και τα θέτω εκ των έσω γιατί είμαι στο χώρο από νιάνιαρο.
    1. Ο Χρήστος Ντούβλης, σεβαστός στο χώρο και πολύ εύστροφος άνθρωπος είχε πει κάποτε σε μια τηλεοπτική εκπομπή: "Αν ο συμβουλευόμενός μου δεν ακούσει αυτό που έχει ανάγκη να ακούσει θα πάει στον διπλανό αστρολόγο που θα του το πει". Με απλά λόγια τα θέλει ο πωπός του, να αδειάσει το πορτοφόλι του.
    Τι σημαίνει αυτό;

    2. Γιατί οι παλαιότεροι αστρολόγοι που αναγκαστικά για να βιοποριστούν πρέπει να γράψουν γενικές προγνώσεις προτρέπουν και τους μαθητές τους να κάνουν το ίδιο;

    3. Γιατί οι παλαιότεροι αστρολόγοι δεν βάζουν έναν όρο στον επιχειρηματία ότι θα δημοσιεύεις στο μέσο σου πάντα μια σημείωση ότι αυτά που γράφουμε είναι γενικά;

    4. Γιατί οι παλαιότεροι αστρολόγοι γράφουν άρθρα του σωρού, συνήθως συρραφές από βιβλία ή από ελληνικά ή ξενόγλωσσα σάιτ που δεν έχουν πραγματικά να προσφέρουν κάτι νέο; Κάτι σαν τις αγελάδες που αναμασούν συνέχεια το χορτάρι;

    Πρέπει όμως να σταματήσω με τα γιατί και να κάνω μια μικρή τοποθέτηση. Πιστεύω ότι η αστρολογία δεν νοσεί αλλά νοσούν οι εκπρόσωποί της. Εμείς οι άνθρωποι επιβάλλεται να λέμε ένα βροντερό ΟΧΙ κάποιες φορές και όχι να κάνουμε συνεχώς αντιμετάθεση ευθυνών.

    Μας ξεβρακώνουν κάποιοι πολιτικοί και πάμε και τους ξαναψηφίζουμε. Παίζουν με την νοημοσύνη μας ή και με τα συναισθήματά μας κάποιοι αστρολόγοι και συνεχίζουμε να τους διαβάζουμε.

    Ο καθένας μας πρέπει να αναλάβει τις ευθύνες του.
    De profundis: Οι ανόητοι λυπούνται για τα λόγια τους και οι σοφοί για την σιωπή τους

    Η νέα σελίδα του myHoroscope στο Facebook

  5. #5
    Join Date
    May 2008
    Όνομα:
    Τίνα
    Location
    Πειραιάς
    Posts
    2,022

    Re: Αστρολογία Αστρολόγοι κι Αναγνωστικό κοινό

    laparisienne δική μου η τιμή, σ' ευχαριστώ πολύ και φυσικά την Έφη που ψάχνει απεγνωσμένα να βρει το like .

    Σωκράτη πραγματικά με στεναχωρείς. Πάντα βρίσκεις να πεις για τους αστρολόγους ενώ οι αναγνώστες μας είναι άμοιροι ευθυνών; Τα βάζεις με τους επαγγελματίες όταν γνωρίζεις πολύ καλά πως όσοι δουλεύουν πρέπει να ζουν αξιοπρεπώς και όχι να ζητιανεύουν. Ο κορεσμός ήρθε γιατί προκειμένου να προβληθούμε, όλοι σχεδόν οι αστρολόγοι έχουμε κι από ένα μπλογκ αφού οι τσέπες μας δεν αντέχουν να πληρώσουν τα χρήματα που ζητούν για διαφημίσεις τα περιοδικά.

    Ολοσέλιδη διαφήμιση σε περιοδικό πριν από 2 χρόνια ήθελε 500 ευρώ. Τώρα βέβαια λόγω κρίσης δεν ξέρω πόσο έχουν παει, αλλά και 200 να είναι μην τρελαθούμε κιόλας εκεί που έχουν φτάσει οι μισθοί . Και δεν ξέρω τι χρήματα ζητούν τα σάιτ για να βάλουν διαφημίσεις. Ετσι, κάθε μέρα ξεφυτρώνει κι από ένα μπλογκ αφενός για να μπορεί ο καθένας να γράφει ότι του κάνει κέφι, αφετέρου για να διαφημιστεί κι όσο πληθαίνουν και πάνε, μαζεύονται και τα σκάρτα εμπορεύματα.

    Και δεν φτάνει που πρέπει να γνωρίζουμε καλή αστρολογία πρέπει ν' αρθρογραφούμε και καλά γιατί αν κάποιος έχει κι αυτό το ταλέντο άνετα καλύπτει τα κενά του. Με ρωτά κανείς τι τραβάω για να γράψω ένα άρθρο που είμαι δυσλεκτική; γράφω, γράφω και ψάχνω να βρω τις συλλαβές και τις λέξεις που είχα στο μυαλο μου αλλά δεν υπάρχουν στο κείμενο μου, χώρια δε τα ορθογραφικά λάθη που πρέπει να διορθώνω, αυτό το υποσυνείδητο 100 φορές πρέπει να το γράψω για να το πετύχω.

    Δεν είναι μόνο οι αστρολόγοι στη χώρα μας που καλούνται να διαχειριστούν ευαίσθητες ισορροπίες και σ' άλλα επαγγέλματα συμβαίνει αυτό. Η συνείδηση και το φιλότιμο δεν πάει πακέτο με την αστρολογία αλλά με τον άνθρωπο. Το λάθος μας Σωκράτη δεν είναι ότι δεν λέμε όχι στον επιχειρηματία αλλά ότι κάποιοι από εμάς αποφασίσαμε να κάνουμε επάγγελμα αυτό που αγαπάμε πραγματικά όταν θα έπρεπε να το είχαμε ως χόμπυ αφού οι συνθήκες δεν ευνοούν την αστρολογία ως επάγγελμα (βασικά τώρα δεν ευνοείται κανένα επάγγελμα αλλά λέμε τώρα).

    Οι παλιότεροι προτρέπουν τους μαθητές τους να γράφουν προβλέψεις γιατί οι προβλέψεις είναι το δόλωμα και το γνωρίζουμε όλοι. Όροι σε επιχειρηματίες δεν μπορούν να μπουν και το ξέρεις καλά. Είναι σαν μου λες ότι θα πας να εργαστείς σε χασάπικο και θα πεις του αφεντικού ότι δεν κόβεις κιμά για να μην σου πάρει το χέρι η μηχανή του κιμά. Σιγά να μη σε κρατήσει αφού στην ουρά περιμένουν τόσοι άλλοι που δεν έχουν να φάνε, με τις κλωτσιές έχεις φύγει και συ και οι όροι σου.

    Εγώ όμως έχω άλλη ερώτηση, εσύ που είσαι στο χώρο τόσα χρόνια και διατηρείς δικό σου σάιτ, είδες τα μέλη σου να μην ζητούν τις προβλέψεις; Πόσες φορές έχουμε πει στο φόρουμ ότι δεν κανουμε προσωπικές προβλέψεις; πόσες φορές έχουμε "μαλώσει" τα μέλη; πόσα φόρουμ έχεις κλείσει; πόσες φορές έχουμε μιλήσει για τις προβλέψεις και έχουμε εξηγήσει στα μέλη τι συμβαίνει; αλλά δεν θέλουν να το καταλάβουν κι ύστερα εμείς είμαστε οι ασυνείδητοι που δίνουμε στο κοινό αυτό που θέλει.

    Γι αυτό είπα πως η αλήθεια βρίσκεται κάπου στη μέση. Αυτός που πραγματικά είναι στη μέση είναι ο αστρολόγος, από την μια πλευρά βρίσκεται ο επιχειρηματίας να πιέζει για τα δικά του κι από την άλλη πλευρά βρίσκεται το κοινό που θέλει να διαβάζει τα δικά του, τα οποία βεβαίως συμφωνούν με του επιχειρηματία.

    Και εσύ επιμένεις πως φταίνε οι αστρολόγοι, όχι Σωκράτη μου, δεν φταίνε οι αστρολόγοι αλλά το ένστικτο της αυτοσυντήρησης γιατί αν χρειαζόταν να ταίσω τα παιδάκια μου απ΄ την αστρολογία τότε κι εγώ θα έγραφα παπάδες, ημερήσιες θέλεις, εσώρουχα για τα ζώδια, μανό σε 12 αποχρώσεις και ψεύτικα νύχια για όλα τα ζώδια, για μαλλιά σε 12 ζωδιακές αποχρώσεις θέλεις κι αν δεν μου έβγαιναν 12 θα έφτιαχνα δική μου απόχρωση, καρμική θέλεις; απ' όλα έχει ο μπαξές ή βεβαίως ......θα αλλάζα επάγγελμα.

    Και ναι, προτάσεις δεν έχω, έχεις δίκιο, γιατί πολύ απλά δεν είμαι σε θέση να κρίνω κανέναν. Έχω χρέος να πω στον κόσμο τι είναι η αστρολογία και σε τι βοηθά κι από εκεί και πέρα ο καθένας ας καταλάβει ότι θέλει να καταλάβει. Όσον αφορά τη δική μου συνείδηση είμαι εντάξει, ποτέ μου δεν κορόιδεψα κανέναν, ποτέ μου δεν αντέγραψα άρθρο κανενός, από εκεί και πέρα όμως φτύνω τον κόρφο μου, μην τύχει και πεινάσω εγώ και η οικογένεια μου γιατί θα πρέπει να αφήσω την αστρολογία κι άντε να βρω δουλειά στις μέρες μας

  6. #6
    Join Date
    Oct 2004
    Όνομα:
    Σωκράτης
    Location
    Περιστέρι
    Posts
    4,097

    Re: Αστρολογία Αστρολόγοι κι Αναγνωστικό κοινό

    Εάν για τους αστρολόγους και τους "αστρολόγους" Τίνα μου είχαν να πουν και άλλοι, ανοιχτά και όχι κρυφίως όπως γνωρίζουμε, αυτό που σκέφτονται τώρα δεν θα είχαμε φτάσει σε αυτό το χάλι.

    Έγραψα ότι ο επαγγελματίας πρέπει να αμείβεται
    Έγραψα ότι δεν θα πάρουμε μια σβάρνα να ισοπεδώσουμε τα πάντα (εννοώ όλους τους επαγγελματίες)
    Έγραψα ότι ο καθένας πρέπει να αναλάβει τις ευθύνες του.

    Ο αστρολόγος στον βωμό του κέρδους δεν πρέπει να θυσιάσει τα πάντα. Έχει μεγάλη δύναμη και μπορεί να ασκήσει βέτο στην όλη εμπορευματοποίηση που τον πιέζουν να ακολουθήσει τα μέσα. Πέσμου ότι ο Κώστας Λεφάκης δεν έχει τη δύναμη να "αναγκάσει" τα μέσα που γράφει να βάζουν μια σημείωση ότι οι προβλέψεις είναι γενικότητες;

    Η Εβίτα πώς το έκανε στις εκπομπές της; Γιατί να μη το κάνουν όλοι;

    Αυτά θα έπρεπε να σε χαροιποιούν και όχι να σε στεναχωρούν. Είναι καθαρές και έντιμες συμπεριφορές.

    Παρεμπιπτόντως οι διαφημίσεις στοίχιζαν 900 ευρώ (ολοσέλιδες) κι αν το αστρολόγος - πελάτης του περιοδικού ήταν συνεπής ή έπαιρνε ένα καλό πακέτο η τιμή μπορούσε να κατέβει ακόμα και στα 600 ευρώ.
    Τόσο χρήμα που διακινήθηκε από τους άπορους αστρολόγους σε διαφημιστική προβολή τα τελευταία 10 χρόνια δεν διακινήθηκε ούτε από την Cosmote.


    Δεν επανέρχομαι γιατί απομονώνεις λέξεις μου χωρίς να με διαβάζεις

    De profundis: Οι ανόητοι λυπούνται για τα λόγια τους και οι σοφοί για την σιωπή τους

    Η νέα σελίδα του myHoroscope στο Facebook

  7. #7
    Join Date
    Apr 2010
    Όνομα:
    Κάτια
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,256

    Re: Αστρολογία Αστρολόγοι κι Αναγνωστικό κοινό

    Σας διάβασα με προσοχή και με έπιασε μια θλίψη. Τζάμπα αναλώνεστε παιδιά. Το ανθρώπινο είδος είναι μια ανίατη περίπτωση. Το να απολέσουμε το μέτρο της ποιότητας είναι το πιο εύκολο από όλα. Ακόμα πιο εύκολο στην αστρολογία που υπόσχεται την πρόβλεψη των μελλούμενων. Γιατί κακά τα ψέματα, αν κάποιος θέλει μόνο αυτογνωσία, μπορεί να κάνει και ψυχανάλυση . Δεν χρειάζεται να διαβάζει αστρολογία. Όμως ο κόσμος έχει ανασφάλειες και αυτές προσπαθεί να τιθασεύσει ή να παρηγορήσει , σαν τον πνιγμένο που πιάνεται από τα μαλλιά του.
    Εμείς μπορεί να γελάμε ή και να αγανακτούμε, αλλά σε κάποιους κάνει καλό να περιμένουν τον Δία στο ζώδιό τους για να νιώσουν ότι κάτι καλό τους επιφυλάσσει το αύριο. Είναι μια παρηγοριά.

    Πράγματι η αλήθεια είναι κάπου στη μέση. Κατανοώ απόλυτα την αγανάκτηση της Τίνας, κατανοώ απόλυτα τις ενστάσεις του Σωκράτη, αλλά θα θέσω ένα υποθετικό ερώτημα. Αν αύριο το πρωί σταματήσουν οι ανόητες προβλέψεις και τα επιπόλαια άρθρα, ο κόσμος θα αρχίσει να διαβάζει ότι ποιοτικό και φιλότιμο , σαν προσπάθεια, του προσφέρει ο κάθε αστρολόγος; Όχι! Θα αφιερώσει λίγο χρόνο παραπάνω στο facebook και στην τηλεόραση γιατί θα βαριέται και δεν θα τον αφορά.

    Δυστυχώς, όσοι ενδιαφέρονται για το κάτι παραπάνω θα το βρουν και ξέρουν να ξεχωρίζουν τι είναι καλό και τι όχι, αλλά οι υπόλοιποι δεν ενδιαφέρονται καν. Θέλουν προβλεψούλα και κανένα άρθρο με τις 10 συμβουλές για τον ιδανικό σύντροφο.

    Οι ασυνείδητοι αστρολόγοι και τα επιπόλαια άρθρα, απευθύνονται σε όσους έτσι κι αλλιώς δεν ενδιαφέρονται για κάτι άλλο πέρα από την επιφάνεια. Αν είχαν κάποιον να τους λέει κάθε μέρα τι θα γίνει αύριο, δεν θα διάβαζαν τίποτα. Εκείνοι που πραγματικά ενδιαφέρονται, έχουν γνώμη και κρίση.

    Σας πάω ότι στοίχημα θέλετε ότι αυτή η συζήτηση δεν θα καταλήξει ποτέ σε κάποιο χρήσιμο αποτέλεσμα.

    Σε μεγάλο βάθος και σε μεγάλο ύψος, πάνε οι άνθρωποι που μπορούν. Οι υπόλοιποι πλατσουρίζουν χαρούμενα στα ρηχά και κανείς δεν μπορεί να τους απαγορεύσει να συνδυάσουν την παραλία με το καρπούζι, ακόμα κι αν είναι μάπα. Τους αρέσει...
    « Αυτό που έψαχνα, είμαι! »

  8. #8
    Join Date
    May 2008
    Όνομα:
    Τίνα
    Location
    Πειραιάς
    Posts
    2,022

    Re: Αστρολογία Αστρολόγοι κι Αναγνωστικό κοινό

    Ώστε δεν επανέρχεσαι γιατί δεν σε διαβάζω; έχε χάρη που σ' αγαπάω....μην επανέρθεις άσε να αλωνίζω μόνη και να γράφω ότι θέλω .

    Ο επαγγελματίας για να πληρωθεί ξέρεις ότι πρέπει να γράψει προβλέψεις και συμβουλές για το "καρμικό ταίρι" διαφορετικά δεν θα πληρωθεί.

    Δεν είπα ότι τσουβάλιασες όλους τους αστρολόγους, είπα ότι δίνεις άφεση αμαρτιών στο αναγνωστικό κοινό κι είσαι αυστηρός με τους επαγγελματίες.

    Δεν συμφωνώ πως ο αστρολόγος έχει μεγάλη δύναμη κι ότι μπορεί ν' ακήσει βέτο, διότι πήξαμε στους αστρολόγους. Προχτές μαζί συζητούσαμε και λέγαμε πως ξεφυτρώνουν διαρκώς αστρολόγοι, βάλε κι αυτούς που δηλώνουν αστρολόγοι και ρίχνουν τα χαρτιά ή "διαβάζουν" καμιά πατούσα και κλείσαμε κι από εκεί. Ποιον θα προσλάβει ο επιχειρηματίας, εσένα με την ποιότητα ή αυτόν που θα του φέρει περισσότερα κλικαρίσματα; Αν ήμουν επιχειρηματίας τα κλικαρίσματα θα επέλεγα, το λέω με ευθαρσώς.

    Δεν ξέρω τι κάνει ο Λεφάκης και δεν με ενδιαφέρει γιατί τα λεφτά του Λεφάκη, της Πατέρα και όλων των αστρολόγων που μεσουράνησαν τα προηγούμενα χρόνια στην τηλέοραση και στο χώρο γενικότερα, 20 αστρολόγοι να μαζευτούμε δεν τα βγάζουμε.

    Για την Εβίτα έχεις δίκιο κι είμαι πολύ περήφανη για εκείνη, ωστόσο δεν την είδα ποτέ να βγάλει τα χρήματα του Λεφάκη ή του Ψ Λεφάκη .

    Όσο για τις διαφημίσεις ...για ποιες εποχές μιλάς ρε Σωκράτη; αυτές πέρασαν ανεπιστρεπτί. Υπήρξε μια χρυσή περίοδος, παρήλθε κι αυτή όμως. Για σημερινά δεδομένα μιλώ και σ' αυτό δεν έχει συμβάλλει μόνο η οικονομική κρίση αλλά και το διαδίκτυο. Παρεμπιπτόντως εγώ προσωπικά περισσότερα ραντεβού είχα πριν ξεκινήσω το ίντερνετ παρά μετά. Αυτό κάτι λέει αλλά μην απαντήσεις γιατί δεν επανέρχεσαι, το είπαμε αυτό...

    Κατιούλα έχεις απόλυτο δίκιο, αν αύριο το πρωί εξαφανιστεί η ποσότητα, "πέθανε" η αστρολογία μείναμε τρεις κι ο κούκος, όχι ότι με χαλάει αλλά ο κόσμος ακριβώς όπως το έγραψες, θα δει λίγη τηλέοραση παραπάνω θα μείνει περισσότερο χρόνο στο face κι αυτό είναι. Τουλάχιστον με τα εμπορικά άρθρα όλο και κάτι θα διαβαστεί κι από την ποιότητα.

    Συμφωνώ πως η ποιότητα αναγνωρίζεται από τους πιο προχωρημένους και ψαγμένους όμως. Λίγοι ενδιαφέρονται γι αυτή και βεβαίως πρέπει να υπάρχει ΚΑΙ η ποσότητα γιατί το κοινό είναι μεγάλο κι έχει πολλές και διαφορετικές απαιτήσεις οι οποίες πρέπει να καλύπτονται.

    Η έντονη δυσαρέσκεια μου δεν σχετίζεται με το κοινό που θέλει την πρόβλεψη ούτε με τους αστρολόγους που δίνουν στο κοινό αυτό που θέλει. Σχετίζεται με ανθρώπους που το παίζουν δήθεν ποιοτικοί αλλά δεν καταλαβαίνουν γρι από αστρολογία κι αυτό το έχουμε δει έντονα στο ίντρενετ. 15 χρόνια πηγαίνω στο ίδιο κομμωτήριο και 15 χρόνια με ρωτούν τα κορίτσια "πόσο ταιριάζει ο Κριός με τον Ταύρο" ή "Τίνα, τι θα κάνουν το καλοκαίρι οι Τοξότες. Δεν τις ενδιαφέρει τίποτα περισσότερο, είναι δικαίωμα τους. "Εδώ" τρώω τη φρίκη στο διαδίκτυο, όχι στην καθημερινή μου ζωή που ειδικά στην περιοχή μου δεν ασχολείται πολύς κόσμος με την αστρολογία.

    Ακούν αστρολογία και με ρωτούν πόση ώρα ρίχνω τα χαρτιά αλλα΄δε βαριέσαι, συνήθισα και δεν με πειράζει. Το διαδίκτυο όμως έχει μεγάλη δύναμη και παρ' όλα αυτά αστρολόγοι και κοινό δεν έχουμε καταφέρει να βρούμε τη χρυσή τομή. Άμεσα δεν πιστεύω πως θ' αλλάξει η κατάσταση ή γενικότερα ότι μπορεί ν' αλλάξει κάτι στον χώρο, οπότε καλα΄θα κάνω να τρώω τη δυσαρέσκεια μου και να μην πολυασχολούμαι.

  9. #9
    Join Date
    Jun 2006
    Όνομα:
    Βασίλης
    Location
    Αθήνα - Ελλάδα
    Posts
    1,897

    Re: Αστρολογία Αστρολόγοι κι Αναγνωστικό κοινό

    Προσωπικά έχω πει και σε άλλα φόρα ότι κατά τη γνώμη μου όλες αυτές οι συζητήσεις δεν αφορούν το ευρύ κοινό. Δυσκολίες υπάρχουν παγκοσμίως και όχι μόνο στην Ελλάδα. Σήμερα βρήκα μία καταχώρηση που έλεγε ότι τον Ιούλιο του 2011 κόπηκαν από τη Wikipedia όλοι οι αρθρογράφοι που ήταν υπέρ της Αστρολογίας και επιδίωκαν να αλλάξει το περιεχόμενο της καταχώρησης Astrology στη σελίδα της. Δεν διεκδικούμε την αποκλειστικότητα των προβλημάτων. Ας συγκεντρώσουμε την ενέργεια μας σε θετικές προοπτικές. Η πρόβλεψη χωρίς ζώδια κερδίζει σιγά σιγά έδαφος έτσι κι αλλιώς και προσωπικά πιστεύω ότι σε λίγο καιρό θα θεωρείται εξίσου εμπορική με τα ζωδιάκια. Απλά το κοινό πρέπει να παιδευτεί να τη διαβάζει και να την αναγνωρίζει. Όλα θα γίνουν, αρκεί να υπάρχει υπομονή και να μην είμαστε εσωστρεφείς. Η εσωστρέφεια δε βοηθάει κανέναν...
    Για βιβλία αστρολογίας και μεταφυσικής επισκεφτείτε το IL_PICCOLO εναλλακτικό βΙβλιοπωλείο. Βενιζέλου 29, στη Νέα Χαλκηδόνα. Εκμεταλλευτείτε τις προσφορές και την γνώση μας πάνω στο εναλλακτικό βιβλίο. Παραγγελίες και με Αντικαταβολές στο 210-2527690.

  10. #10

    Re: Αστρολογία Αστρολόγοι κι Αναγνωστικό κοινό

    Παρα πολυ ενδιαφερουσα η συζητηση αυτη! Συμφωνω απο λιγο με ολους. Και νομιζω οτι η αληθεια βρισκεται στη μεση και ας ακουγομαι κλισε....

    Βασικα οπως το βλεπω εγω το προβλημα εντοπιζεται στην ΛΑΪΚΙΣΤΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ που προσεγγιζεται η αστρολογια τοσο απο το κοινο οσο και απο τους επαγγελματιες.

    Οι ερωτησεις τυπου "πες μας πως θα τα πανε οι τοξοτες το καλοκαιρι" ή "θα μου πεσει το λαχειο?" δειχνει λαϊκιστικη σκεψη. Δειχνει οτι στο μυαλο του απλου ανθρωπου η αστρολογια ειναι ταυτισμενη με μαγικες σφαιρες και ξεματιασματα. Δειχνει οτι δεν γνωριζει τι πραγματικα εστι Αστρολογια και ποιες οι δυνατοτητες που μπορει να του προσφερει. Ειτε δειχνει οτι πολυ απλα δεν εχει το καταλληλο πνευματικο υποβαθρο για να ρωτησει κατι πιο συγκεκριμενο και ουσιωδες.

    Τι παει να πει "πες μας πως θα τα πανε οι τοξοτες το καλοκαιρι"? Ειναι τοσο αοριστη ερωτηση! Ειναι σα να ρωτας ενα γιατρο "γιατρε μου εχω ενα πονακι εδω κατω. Τι φαρμακο να παρω?" Φυσικα ο γιατρος δεν θα σου απαντησει. Θα σου πει να περασεις απο το ιατρειο του, να κανετε πρωτα καποιες εξετασεις για να μπορεσει μετα να αποφανθει και την καταλληλη θεραπεια. Μπορει το πονακι αυτο να ειναι μια απλη θλαση που περναει με εντριβη με μια αλοιφη, αλλά μπορει να ειναι και κατι χειροτερο που να χρειαστει χειρουργειο. Αλλά αυτο μονο οι εξετασεις στο ιατρειο του θα το δειξουν. Το ιδιο πρεπει να ισχυει και για τους αστρολογους. Αν θες μια εμπεριστατωμενη γνωμη πηγαινε στο γραφειο του για να αφιερωσει μαζι σου καποιο χρονο και να γινει σωστη δουλεια. Αλλιως, να χαμε να λεγαμε!....

    Απο την αλλη υπαρχουν και οι επαγγελματιες με λαϊκιστικο προφιλ που συνηθως φερουν περιεργα ονοματα τυπου μανταμ Βουλα, Τουλα, Ορτανς και περιεργους τιτλους τυπου οραματιστρια-αστρολογος-μελλοντολογος.... Οι οποιοι συνηθως κατεχουν εμπειρικες μονο γνωσεις αστρολογιας και εχουν αναλογη πελατεια (ηλικωμενες κυριες που συχναζουν σε κομμωτηρια).

    Νομιζω οτι η Αστρολογια πρεπει να ραφιναριστει και να αποτιναξει απο πανω της αυτο το λαϊκιστικο προφιλ. Η προταση μου λοιπον ειναι να υπαρξει μια συνεννοηση μεταξυ των αστρολογων για να προωθηθει το επιστημονικο της προφιλ.

    Αυτο βεβαια δεν θα ειναι τοσο εμπορικο. Πολυς κοσμος που θα θελει να ακουσει γενικολογες προβλεψεις, θα αποθαρρυνθει και θα φυγει αν του πεις για μεσοδιαστηματα, ηλιακες επιστροφες και προοδευτικα ωροσκοπια. ΟΜΩΣ αυτους τους πελατες τους θελουμε πραγματικα? Καλυτερα μια μικρη πελατεια που θα εκτιμα πραγματικα τις συμβουλες σου και θα κατανοει αυτο που λες, παρα το μεγαλο τσουρμο που θα θελει να του πεις γενικοτητες τις οποιες την επομενη μερα θα τις εχει κιολας ξεχασει.

    Ας γινουν και οι αστρολογοι πιο επιλεκτικοι στην πελατεια τους, ας μην δεχονται να απαντησουν σε ερωτησεις τετοιου τυπου οταν υποπτευονται οτι ο αλλος ερχεται να τους συμβουλευτει οχι απο πραγματικη αναγκη αλλά απο βλαχικη περιεργεια ή για να περασει την ωρα του. Και ας μην δεχονται να εξυπηρετησουν πελατες που αντιμετωπιζουν τον αστρολογο σαν χαρτοριχτρα, να μην εξυπηρετουν πελατες που δεν εχουν το υποβαθρο να κατανοησουν τον τροπο με τον οποιο λειτουργει το αστρολογικο συστημα γνωσης και να μην δεχονται πελατες που δεν εχουν το υποβαθρο να κατανοησουν το γεγονος οτι οι προβλεψεις δεν ειναι βεβαιοτητες αλλα πιθανοτητες και τασεις....

    Και φυσικα εναποκειται στους αστρολογους να μεταδωσουν αυτο το υποβαθρο στο πλατυ κοινο. Ειναι κατι που το οφειλουν στην Αστρολογια. Και μπορει να γινει κατορθωτο με μια συντονισμενη προσπαθεια-εκστρατεια. Καποια αρχικα βηματα ηδη εχει προτεινει πιο πανω ο ScP.

    Καιρος να ξεχωρισουν τα ξερα απο τα χλωρα και στους επαγγελματιες. Να συσταθει μια επιτροπη που θα περνα απο εξετασεις τους υποψηφιους αστρολογους για να διαπιστωνεται η καταρτιση τους και η ικανοτητα τους, με τους επιτυχοντες να αποκτουν αναγνωριση επαρκειας κατι σαν διπλωμα ή αδεια ασκησεως επαγγελματος.

    Ποιοι θα μπουν στον κοπο να τα προχωρησουν ολα αυτα? Και θα μπορεσουν να συμφωνησουν μεταξυ τους οι αστρολογοι ή θα αλληλοτρωγονται? Προσφατα εγιναν καποιες κινησεις, καποια σωματια αλλά περα από το οτι αναρτησαν ενα μπλογκ και διοργανωσαν κανα δυο συνεδρια δεν εγινε τιποτα πιο ουσιαστικο.... Περιοριστηκαν στα ευκολα και στα ανωδυνα....

    Τελος, οφειλω να ομολογησω οτι τελευταια οντως παρατηρειται μειωση πελατειας για διαφορους λογους. Ενας κυριος λογος ειναι η τελευταια οικονομικη κριση. Ισως στην Ελλαδα ειναι μικρος ο χωρος και μονο ελαχιστοι μπορουν να επιβιωσουν ασκωντας μονο το επαγγελμα του αστρολογου. Οι υπολοιποι ειτε πρεπει να το ασκουν παραλληλα με κατι αλλο ειτε ευκαιριακα. Υπηρξε καποτε μια χρηση περιοδος οικονομικης ευρρωστιας με τα 090. Αλλα οι υπηρεσιες εκει συνηθως ηταν αμφιβολου εγκυροτητας... Τωρα εχει γυρισει στο ιντερνετ αλλά δεν αποφερει κερδη.... Τι να πω? Τι μπορει να γινει?....
    Last edited by jupiterios; 20-05-2012 at 11:36 PM.

 

 
Page 1 of 8 1 2 3 4 5 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads