s
Η ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑ ΣΤΑ ΜΜΕ
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Page 1 of 3 1 2 3 LastLast
Results 1 to 10 of 21
  1. #1
    Join Date
    Sep 2011
    Όνομα:
    Λίντα
    Posts
    248

    Η ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑ ΣΤΑ ΜΜΕ

    Ψάχνοντας σήμερα ντοκιμαντερ στο internet σχετικά με την ιστορία της Αστρολογίας έπεσα σε video ενημερωτικής-ερευνητικής εκπομπής με αντικείμενο την Αστρολογία. Ξαναλέω , ερευνητική, έχει σημασία.

    Το ξέρατε ότι τα ταλέντα που πρέπει να διαθέτει ένας ''έξυπνος'' αστρολόγος είναι η ευφράδεια, η κολακεία στον πελάτη , η καλή ψυχολόγηση του για να τον ''πιάσεις'',και φυσικά η... ασάφεια ώστε ότι κι αν πεις να αναγνωρίσει ένα κομμάτι του εαυτού του.
    Καθόλου και απο κανέναν δεν αναφέρθηκε ότι ένας αστρολόγος πάνω απ' όλα πρέπει να διαθέτει γνώσεις αστρολογικές. Γνώσεις πολλές και διαφορετικές. Από ψυχολογικές και αστρονομικές μέχρι μαθηματικές. Όχι , δεν τέθηκε τέτοια περίπτωση!!
    Κάποιες έρευνες που παρουσιάστηκαν αφορούσαν τα γενικά χαρακτηριστικά ζωδίου, όταν η αστρολόγος που μίλησε αναφέρθηκε στις ετήσιες προwλέψεις λέγοντας ότι είναι κάτι γενικό , δεν της δόθηκε καμία σημασία και δεν υπήρξε επεξήγηση.

    Γενικότερα υπήρχε κλίμα απαξίωσης της Αστρολογίας με γελοία όμως επιχειρήματα που και ένας πρωτοετής μπορεί να αντικρούσει. Η μετάπτωση των ισημεριών και η αλλαγή των ζωδίων χρησιμοποιήθηκε ως επιχείρημα για την μη λειτουργία της όπως και το περηwόητο '' αν ξέρουν εκείνοι γιατί δεν φτιάχνουν τη ζωή τους????"

    Και μετά απ' όλα αυτά έρχομαι να ρωτήσω '' Κάνεις ολόκληρη εκπομπή για την Αστρολογία ή wγαίνεις και μιλάς γι' αυτήν , και δεν ξέρεις γιατί μιλάς? Σου είπε κανένας ότι αν γνωρίζω αστρολογία θα φτιάξω τη ζωή μου? Θα γίνω πλούσιος μήπως? Διάσημος? Υγιής? Αυτό ΝΟΜΙΖΕΙΣ ότι σημαίνει? Γιατί δεν μπαίνεις στον κόπο να μάθεις τί είναι και μετά να έχεις άποψη αλλά και τα σωστά επιχειρήματα για να την αντικρούσεις?

    Ίσως οι παλαιότεροι στο φόρουμ τα έχετε ξαναζήσει αυτά , για μένα ήταν η πρώτη φορά που είδα τέτοιο μεγάλο φιάσκο.

  2. #2
    Join Date
    May 2008
    Όνομα:
    Τίνα
    Location
    Πειραιάς
    Posts
    2,022

    Re: Η ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑ ΣΤΑ ΜΜΕ

    Κοριστάκι μου στην αρχή είσαι ακόμη. Έχεις να δεις πολλά και ν' ακούσεις ακόμη περισσότερα.

    Εμένα προσωπικά δεν ιδρώνει το αυτί μου!!!!!!!!!!!!!!!!

  3. #3
    Join Date
    Nov 2007
    Όνομα:
    Χρυσάνθη
    Posts
    602

    Re: Η ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑ ΣΤΑ ΜΜΕ

    Ανοιξες πολύ μεγάλο και ναι μεν εύλογο ως προς τις αντιρρήσεις σου θέμα, αλλά αρκετά σύνθετο και πολύπλοκο για να εξηγηθεί και να αποσαφηνιστεί ικανοποιητικά.

    Οι δικές μου ραδιοφωνικές και τηλεοπτικές εκπομπές -άλλες περιστασιακές και άλλες μόνιμες - ξεκίνησαν εν έτη 1989. Το πρώτο πράγμα που σου επιβάλλεται είναι ο χρόνος!

    Το δεύτερο η εμπορικότητα. Αυτός είναι και ένας από τους λόγους που ικανοί και άξιοι αστρολόγοι όπως π.χ. ο Χρήστος Ντούβλης ίσα -ίσα για να αναφερθώ σε ένα από πολλά άλλα ονόματα, εγκατέλειψε το σπορ. Οπως και εγώ φυσικά.

    Ομως καλώς ή κακώς, και πέρα και πάνω από ότι κρύβεται πίσω από κάθε μέσο μαζικής ενημέρωσης δεν είναι ούτε στο ελάχιστον δυνατόν ή εφικτό να εκπροσωπήσει την αστρολογία επάξια.

    Η υπεραπλούστευση και η παραποίηση ήταν, είναι και θα είναι ίδιον κάθε ΜΜΕ αυτού του είδους και δη ενός είδους που μετράνε απλώς οι εντυπώσεις. Πάντως αντιστρόφως να σου πω, ότι όταν σε κάποια δική μου εκπομπή με ανοιχτή τηλεφωνική γραμμή κάλεσε μία κυρία και σκούζωντας σαν μαινόμενος Ταύρος, άρχισε να με βρίζει χυδαία και αυτό γιατί λέει ότι αφού δεν είμαι ικανή βάση αυτής της τέχνης να κερδίσω τον πρώτο λαχνό του λαχείου, τότε δεν δικαιούμαι να μιλάω για αστρολογία.

    Το τι πότε και γιατί κανείς καταλαβαίνει τι, είναι άλλου παπά ευαγγέλιο. Οταν πριν κάποιους μήνες δημοσιεύτηκε ένα άρθρο μου όπου ανέλυα όλες τις παραμέτρους για να μάθει κανείς αστρολογία, και καταλήγωντας πως η εκμάθηση της είναι μύηση και ως μύηση πρέπει κανείς να την προσεγγίζει, προσπεράστηκε και πήγε άπατο καθώς κανείς δεν το έλαβε υπόψην του. Αντιθέτως θεωρήθηκε μάλλον ιδιοτελής και εμπορική προσπάθεια εκ μέρους μου. Σκέψου πως κανείς μα κανείς, δεν μπήκε στο κόπο να εκφράσει έστω και την παραμικρή απορία.

    Καταλήγωντας να πω πως όσο και εάν δεν μας αρέσουν αυτά ή τα άλλα, καλώς ή κακώς θα πρέπει κανείς ο ίδιος να επιλέξει και τι παρακολουθεί στην τηλεόραση, και τι διαβάζει, και τι είναι εμπορικό και τι ειλικρινές και τι όχι. Αρα το κρίσιμο σημείο είναι για όλα και όλους το κατά πόσο κανείς αγγίζει αυτά τα θέματα με ικανοποιητικά κριτικό μάτι ή όχι. Αλλά εκ των προτέρων σου λέω ότι η προχειρότητα δίνει και παίρνει!

    Μία τέχνη όπως είναι η αστρολογία όταν και εφόσον ξεφεύγει από την μύηση δεν μπορεί παρά να υπόκειται και στα διάφορα δεινά ωσάν αυτά που διαπίστωσες εσύ και εν μέρει ανέφερα και εγώ.

    Καλό σου βράδυ

  4. #4

    Re: Η ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑ ΣΤΑ ΜΜΕ

    Σωστα ολα αυτα ,ωστοσο δεν φταινε τα ΜΜΕ μονο .Πολλοι υποτιθεμενοι αστρολογοι αλλα ακομα και πραγματικοι αστρολογοι χρησιμοποιησαν τα ΜΜΕ με τετοιο τροπο ωστε ο μεσος ανθρωπος να θεωρει την αστρολογια κατι το οποιο συνδυαζεται με τον μεσαιωνα ,τον σκοταδισμο,τις μαγισσες και ολα αυτα τα εντελως εξω σπο την αστρολογια.

    Θυμαμαι μεταμεσονυκτιες εκπομπες που εβλεπα τοτε στα πρωτα βηματα της ιδιωτικης τηλεορασης ,που παρουσιαζαν τους αστρολογους σαν το κατωφλι για να κυλησει καποιος στην αμαρτια.Το αστειο ηταν οτι το επομενο πρωι η καθε νοικοκυρα ακουγε και το ζωδιο της ,εκανε γυμναστικη και μαγειρικη στα τοτε πρωιναδικα .

    Δηλαδη ,την αστρολογια την εχουν ειτε ως κατι το χαζοχαρουμενο ,τυπου καζαμια,να περνα το πρωινο ευχαριστα και ταυτοχρονα κατι το "κακο" η κατι που το χρησιμοποιουν οι τσαρλατανοι για να βγαλουν λεφτα.

    Οχι οτι δεν υπηρχαν τετοια φαινομενα αλλα πραγματικα αν εισαι τοσο αφελης που πιστευεις οτι μια κυρια Τουλα απο τα Ταμπουρια λεει το φλιτζανι ,το χαρτι και το ζωδιακο κυκλο αμα λαχει ,φταιει η Τουλα να σε πιασει κοτσο ?

    Οσο για το " γιατι δεν φτιαχνουν και εκεινοι την ζωη τους ?" ειναι ακριβως αυτη η στρεβλη διαφημιση που υπαρχει γυρω απο την αστρολογια .

    Η αστρολογια δινει συμβουλες για την αυτοβελτιωση ,ωστε να εξελιξουμε το υλικο που εχουμε εμεις οι ιδιοι μεσα στο χαρτη μας .Δεν μπορει να μας συμβουλευψει ποτε θα κερδισουμε το λαχειο ,αν δεν υπαρχει αυτο μεσα στο χαρτη μας ,δεν μπορει ο αστρολογος να μας το δωσει οσο και αν δινει "τυχερους αριθμους". Ο αστρολογος μπορει να προειδοποιησει η να ετοιμασει καποιον για κατι "ασχημο" αλλα δεν μπορει να το σταματησει.

  5. #5
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Δίπλα σας...
    Posts
    817

    Re: Η ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑ ΣΤΑ ΜΜΕ

    Quote Originally Posted by lindaf View Post
    Ψάχνοντας σήμερα ντοκιμαντερ στο internet σχετικά με την ιστορία της Αστρολογίας έπεσα σε video ενημερωτικής-ερευνητικής εκπομπής με αντικείμενο την Αστρολογία. Ξαναλέω , ερευνητική, έχει σημασία.

    Το ξέρατε ότι τα ταλέντα που πρέπει να διαθέτει ένας ''έξυπνος'' αστρολόγος είναι η ευφράδεια, η κολακεία στον πελάτη , η καλή ψυχολόγηση του για να τον ''πιάσεις'',και φυσικά η... ασάφεια ώστε ότι κι αν πεις να αναγνωρίσει ένα κομμάτι του εαυτού του.
    Καθόλου και απο κανέναν δεν αναφέρθηκε ότι ένας αστρολόγος πάνω απ' όλα πρέπει να διαθέτει γνώσεις αστρολογικές. Γνώσεις πολλές και διαφορετικές. Από ψυχολογικές και αστρονομικές μέχρι μαθηματικές. Όχι , δεν τέθηκε τέτοια περίπτωση!!
    Κάποιες έρευνες που παρουσιάστηκαν αφορούσαν τα γενικά χαρακτηριστικά ζωδίου, όταν η αστρολόγος που μίλησε αναφέρθηκε στις ετήσιες προwλέψεις λέγοντας ότι είναι κάτι γενικό , δεν της δόθηκε καμία σημασία και δεν υπήρξε επεξήγηση.

    Γενικότερα υπήρχε κλίμα απαξίωσης της Αστρολογίας με γελοία όμως επιχειρήματα που και ένας πρωτοετής μπορεί να αντικρούσει. Η μετάπτωση των ισημεριών και η αλλαγή των ζωδίων χρησιμοποιήθηκε ως επιχείρημα για την μη λειτουργία της όπως και το περηwόητο '' αν ξέρουν εκείνοι γιατί δεν φτιάχνουν τη ζωή τους????"

    Και μετά απ' όλα αυτά έρχομαι να ρωτήσω '' Κάνεις ολόκληρη εκπομπή για την Αστρολογία ή wγαίνεις και μιλάς γι' αυτήν , και δεν ξέρεις γιατί μιλάς? Σου είπε κανένας ότι αν γνωρίζω αστρολογία θα φτιάξω τη ζωή μου? Θα γίνω πλούσιος μήπως? Διάσημος? Υγιής? Αυτό ΝΟΜΙΖΕΙΣ ότι σημαίνει? Γιατί δεν μπαίνεις στον κόπο να μάθεις τί είναι και μετά να έχεις άποψη αλλά και τα σωστά επιχειρήματα για να την αντικρούσεις?

    Ίσως οι παλαιότεροι στο φόρουμ τα έχετε ξαναζήσει αυτά , για μένα ήταν η πρώτη φορά που είδα τέτοιο μεγάλο φιάσκο.
    Μήπως ήταν σε κρατικό κανάλι της Β.Ελλάδας και προλόγιζε ένας καθηγητής?
    Αν λέμε το ίδιο, το είδα κι εγω κι έφριξα.
    Τα κορίτσια μου...
    Όλη η ζωή μου..!!!!

  6. #6
    Join Date
    Sep 2006
    Όνομα:
    Μαρία
    Location
    ο βυθός..
    Posts
    278

    Re: Η ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑ ΣΤΑ ΜΜΕ

    Πάντως τώρα που είπατε για τηλεόραση,κι εκεί που είχαμε μείνει στις προβλέψεις λίγο πριν βγει κάποιος να μαγειρέψει στις εκπομπές-άλλο θέμα αυτό,ο κόσμος πεινάει και στην tv όλη μέρα μαγειρεύουν..
    ..ανακάλυψα με χαρά πως με την συμπαθητική εκπομπή της η Αση Μπήλιου το έχει προχωρήσει όμορφα το θέμα της αστρολογίας.Τουλάχιστον για τον πολύ τον κόσμο που την παρακολουθεί,έχει κάνει ένα βηματάκι παραπάνω..
    ξαφνικά τσεκάρεις ποιος πλανήτης είναι σε ποιο ζώδιο,και μια στιγμή ήρθαν κι οι προόδοι στην παρέα και άλλα πολλά.Μια εκπομπή της είδα και κατάλαβα πως η κοπέλα τουλάχιστον προσπαθεί με σεμνό,κατανοητό τρόπο και αργά βήματα να δώσει στον κόσμο να καταλάβει αστρολογία..
    Δεν ξέρω τι ακροαματικότητες έχει αλλά μπράβο της..
    Οτι αφήνεις σε αφήνει.

  7. #7

    Re: Η ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑ ΣΤΑ ΜΜΕ

    Kαλησπερα. Οταν λεω πωs πιστευω στην αστρολογια,το πρωτο τουs επιχειρημα για να με αποτρεψουν ειναι το γιατι οι αστρολογοι δεν ειναι πλουσιοι αφου τα ξερουν ολα. Κουτοι και στενομυαλοι. Η μητερα μου στα 75 χρονια τηs εχει πιο ανοιχτο μυαλο απο αλλουs μικροτερουs σε ηλικια και γελαει γιατι οι ιδιοι ανθρωποι που αρνουνται και καλα την αστρολογια,τρεχουν στιs χαρτοριχτρεs , λεs κι αυτεs ειναι πλουσιωτερεs!!

  8. #8

    Re: Η ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑ ΣΤΑ ΜΜΕ

    Θα ηθελα να σαs ρωτησω κατι. Οι προβλεψειs στη τv.γινονται βαση ζωδιου, οποτε λογικα ειναι πολυ γενικεs. Eσειs οταν κοιτατε ενα χαρτη παιρνετε και αυτη τη παραμετρο? Ισωs θεωρησετε χαζη την ερωτηση μου,θα ηθελα να μου απαντησετε ομωs. Eυχαριστω.

  9. #9
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Δίπλα σας...
    Posts
    817

    Re: Η ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑ ΣΤΑ ΜΜΕ

    Quote Originally Posted by maria76 View Post
    Πάντως τώρα που είπατε για τηλεόραση,κι εκεί που είχαμε μείνει στις προβλέψεις λίγο πριν βγει κάποιος να μαγειρέψει στις εκπομπές-άλλο θέμα αυτό,ο κόσμος πεινάει και στην tv όλη μέρα μαγειρεύουν..
    ..ανακάλυψα με χαρά πως με την συμπαθητική εκπομπή της η Αση Μπήλιου το έχει προχωρήσει όμορφα το θέμα της αστρολογίας.Τουλάχιστον για τον πολύ τον κόσμο που την παρακολουθεί,έχει κάνει ένα βηματάκι παραπάνω..
    ξαφνικά τσεκάρεις ποιος πλανήτης είναι σε ποιο ζώδιο,και μια στιγμή ήρθαν κι οι προόδοι στην παρέα και άλλα πολλά.Μια εκπομπή της είδα και κατάλαβα πως η κοπέλα τουλάχιστον προσπαθεί με σεμνό,κατανοητό τρόπο και αργά βήματα να δώσει στον κόσμο να καταλάβει αστρολογία..
    Δεν ξέρω τι ακροαματικότητες έχει αλλά μπράβο της..

    Προφανώς ως Τοξότης, έχει την καλή διάθεση να μεταδώσει δυο πράγματα παραπάνω στο κοινό της, όσο φυσικά της το επιτρέπει το τηλε-αστρολογικό κατεστημένο.
    Είμαι σίγουρη πως η εκπομπή της έχει μια αξιοπρεπή τηλεθέαση.
    Τα κορίτσια μου...
    Όλη η ζωή μου..!!!!

  10. #10
    Join Date
    Nov 2007
    Όνομα:
    Χρυσάνθη
    Posts
    602

    Re: Η ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑ ΣΤΑ ΜΜΕ

    Καλημέρα χωριό,

    Ετσι για να σου λυθεί και εσένα και όλων η απορία, να πω πως ιστορικά οι προβλέψεις αυτού του είδους ξεκίνησαν κάποτε - ημερομηνίες δεν θυμάμαι να σου πω - από μία εφημερίδα στην Αγγλία που ο αρχισυντάκτης της είχε την -κατά την γνώμη μου καλή -κακή ιδέα - να γράφει στην εφημερίδα του τις ημερήσιες προβλέψεις, βάση της καθημερινής κίνησης Ηλιου και Σελήνης.

    Το κόλπο έπιασε και έκτοτε απανταχόθεν της γης καθιερώθηκαν οι ημερήσιες προβλέψεις.

    Οταν εγώ επέστρεψα από την Αγγλία όπου σπούδαζα, μου έγινε πρόταση απο πασίγνωστη τότε εφημερίδα και ένα επίσης ευπρεπές περιοδικό να μεταφράζω τα αγγλικά κείμενα, και ατόφια όπως δημοσιεύονταν στο εξωτερικό - Αγγλία -Αμερική και Ελβετία - θα δημοσιεύονταν και στην Ελλαδα, και όλοι θα ήταν τρισευτυχισμένοι.

    Ωστόσο δεν άργησα να διαπιστώσω πως γενικά η μία εφημερίδα και το καθένα περιοδικό παράφραζε και παράλαζε ελαφρώς το αρχικό κείμενο μίας άλλης εφημερίδας, και νάσου οι προβλέψεις να φιγουράρουν φαρδιά πλατιά σε κάθε έντυπο μέσο .

    Ευρείας κατανάλωση περιοδικό κάνει ακόμα και σήμερα το ίδιο, ενώ όπου και εάν στρέψεις το βλέμμα σου, χάρην της εμπορικότητας, τόσο στα τότε και στα τωρινά 090 όσο και στα έντυπα αναλαμβάνει η κ. Κούλα, Μούλα, Σούλα και η καθαρίστρια από το Πακιστάν και πάει λέγοντας που μα με λίγη αντιγραφή με λίγη φαντασία, μα με λίγη σάλτσα, και έτοιμη η πρόβλεψη!

    Στο βωμό του χρήματος -κάτι άλλωστε που πλέον διαπιστώνετε ευρέως και στο ιντερνέτ - όλα γίνονται και όλα παίζονται.

    Γνώμη μου λοιπόν ήταν και είναι το ότι εάν ο αδαής θέλει και χρειάζεται και ο ίδιος λίγη σοβαρότητα και συνέπεια να κάνει το αυτονόητο για τον εαυτό του. Να ασκήσει ένα προσεχτικό και κριτικό μάτι μέχρις ότου αρχίσει να αντιλαμβάνεται και να κατανοεί ο ίδιος επακριβώς το πως να ξεχωρίζει τα χλωρά από τα ξερά και το αντίθετο.

    Κλείνοντας να τονίσω πως η αστρολογία αναφέρεται στον ψυχισμό κάθε ανθρώπου, στις εκάστοτε ανησυχίες και ανάγκες του. Εφόσον λοιπόν αποτείνεται στον άνθρωπο για τον άνθρωπο η οποιαδήποτε κακή και αρνητική εκμετάλλευση της, θα την έχει στόχαστρο!

    Συμπέρασμα. Διαβάζετε καλές βιλβιογραφίες ώστε μόνοι σας να μπορείτε να κρίνετε! Μην κινείστε μέσα από προχειρότητες και προπάντων μην πιστέψετε πως επειδή μάθατε ότι ο Κριός είναι αγροίκος και η Παρθένος στριμμένη και ο Λέων εγωκεντρικός, ότι ξέρετε αστρολογία. Η αστρολογία αυτή δηλαδή που δεν καταξευτιλίζεται στο βωμό του χρήματος μαθαίνεται εσαεί!

    Με αυτό προς Θεού δεν θέλω να πω πως όταν κάποιος εκπαιδεύεται δεν θα είναι ποτέ σε θέση να πάει παρακάτω. Ομως το ρητό "διδάσκω αει διδασκόμενος"! είναι και πρέπει να είναι το κυρίαρχο κίνητρο κάθε καλού, ειλικρινούς και ευγενικού στην ψυχή και το νου εκφραστή της!

    Καλή σας μέρα
    Last edited by Χρυσάνθη Σπίγγου; 06-04-2012 at 10:33 AM.

 

 
Page 1 of 3 1 2 3 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads